'Ik heb nooit op routine gevaren' 'Digitaal pesten neemt hand over hand toe' Petra slachtoffer pesterijen op OSG Stuurman Cor Kooiman zwaait af Pest-deskundige Bob van der Meer geeft lezing op OSG TEXELSE g COURANT 'Pesters weten niet wat ze aanrichten' Tr3 Kerkdiensten Medische zorg Hulpverlening oud Papier Radio Texel !Q(),l Seen reis is hetzelfde. Stroming, vind, tij en het scheepvaartver- teer zijn altijd anders. Om het weiend te houden heb ik altijd geprobeerd om het schip nóg ■looier en geruislozer te laten •fmeren. Zo is elke reis een uit- aging.' Donderdag, ruim 33 jaar ■adat Cor Kooiman in dienst trad jij TESO, maakte de 60-jarige stuurman zijn laatste overtocht. die tijd heeft hij gevaren op drie pieraties veerboten. "Ik begon in Ie tijd dat TESO nog voer met de fersdiep en de Texelstroom. Bij form kon het op die enkeldek- ertges behoorlijk tekeergaan. Kapi- ïi Sietse Broersma, die mij heeft pgeleid, zette mij tijdens zo'n reis ïis achter het roer. We nader- o de haven van 't Horntje. toen boot ter hoogte van de stuif- ik door een combinatie van wind stroming zo'n smak maakte, at de hele zonwering naar bene- ïn kwam. Precies op het hoofd van Sietse.' De anekdote schiet hem te binnen op het moment dat deze voormalige kapitein die vijf jaar geleden afzwaaide zijn vertrek kende oud-collega in de stuurhut van de Schulpengat de hand komt schudden. Kooiman kijkt vanuit zijn hoge positie om zich heen en wijst op het prachtige uitzicht. 'Dat zal ik nog missen. Vooral 's morgens vroeg. Als je met zo'n ochtendnevel over de Prins Hendrikpólder kijkt en de daken van de boerderijen boven de mist ziet uitsteken. Prachtig.' Varen doet Kooiman al veel langer dan 33 jaar. 'Ik voer met mijn broer op een binnenvaartschip. Toen ik trouwde, stond ik voor de keus: doorgaan en aan de overkant blijven of naar Texel en stuurman worden op de veerboot. Ik heb er geen moment spijt van gehad. TESO is een goede, betrouwbare onderne ming, waar alles goed is geregeld. Het werk is me altijd goed bevallen.' Opgeteld moet hij zo'n 50.000 reizen hebben gemaakt (heen en weer). 'Saai heb ik het nooit gevonden en op routine heb ik nooit gevaren. Als dat gebeurt, dan moet je oppassen. Ervaring is wat anders, dat krijg je steeds meer. Eerst met die kleine schepen en toen kwam de Molen gat. Dat was een hele overgang. De besturing werkte anders en het was een veel groter schip. Om dat - f te meren, daar kwam best wat oor kijken. Maar het was ook een u 'Jaging. Net zoals nu de Dokter Wagemaker. Weer een heel andere besturing. Toen we daarmee gingen oefenen, wist ik dat ik niet lang meer hoefde te varen. Maar mijn motivatie was er niet minder om. Ik ging er voor, net zoals iedereen er hier voor gaat. Het is een prettig schip om mee te varen. Natuur lijk moet ook dit wennen. Het pad waarop we ons hebben begeven is nu nog smal, maar naarmate de ervaring toeneemt wordt het vanzelf breder.' Terwijl hij de tompoezen uitdeelt, schiet hem nog een anek dote te binnen. 'We kregen bovenin eens een seintje dat er nog een paar dames aan boord zaten. Hun man nen waren lang en breed van boord. De dames zaten in de salon zó gezellig te praten, dat ze volkomen vergeten waren om op Texel aan land te gaan. Ze waren ook eens naar Terschelling gevaren en toen duurde de reis véél langer.' 'Pesters denken dat ze leuk zijn. Stoer doen bij hun vrienden en kijken wie er iets durft te roepen. Maar ze weten niet wat ze aan richten. Dat moet stoppen. En niet alleen voor mezelf, want er zijn er op school die nog veel erger worden gepest. Petra (14) uit de derde klas is regelmatig het slachtoffer van pesterijen en gescheld op de trappen en in de gangen van OSG De Hoge- berg. Naar de aanleiding van het gepest, kan ze alleen maar gis sen. 'Blijkbaar ben ik anders dan de anderen.' Na een onbezorgde tijd op de basis school kwam Petra, die in verband met mogelijke herkenning niet met haar echte naam in de krant wil, op de OSG in een heel andere situ atie terecht. Al na een paar dagen begonnen de eerste pesterijen op de gang. 'Gelukkig niet in mijn klas. De brugklas waar ik in zat, was een rotklas. Er waren een paar jongens die de sfeer bepaalden ledereen liet zich door hen beïnvloeden en dat vond ik maar niks. Maar geluk kig had hij het niet op mij voorzien.' Jongeren die haar Wel het mikpunt van gescheld en getreiter maakten, waren afkomstig uit andere klas sen van de onderbouw. 'Dan werd ik op de gang uitgescholden voor dombo of iets anders lulligs. Vaak werd ik gepest door kleine groepjes jongens. Nooit door iemand alleen, want dan durven ze niet. En vaak weet je niet precies wie er wat roept, omdat het achter je rug gebeurt of vanaf de trap.' Anderen schroom den niet om breed lachend voor Petra te staan terwijl ze haar uit scholden. Meestal probeerde de scholiere niet te reageren op de scheldpartijen. 'Ik had de hoop dat als ik er niet op zou reageren, dat het lolletje er dan vanzelf wel zou afgaan. Dus zei ik niks of deed ik net alsof ik het niet hoorde. Maar niet altijd. Soms werd ik er zo boos over dat ik terugschold.' Op de vraag wat het pesten met haar doet, barst Petra in tranen uit. 'Sorry hoor', verontschuldigt zij zich, 'dat gebeurt me af en toe. Op school zullen ze me nooit zien huilen, maar thuis moet ik soms keihard huilen. Want ik snap er geen zak van. Wat is nou de lol van dat pesten? En het maakt me boos. Want ik wil ook een leuke schooltijd hebben.' Ook haar zelfvertrouwen heeft een flinke deuk opgelopen door het pesten. 'Als brugpieper is het heel intimiderend als je zo wordt gepest. Ik kon het toen ook heel moeilijk loslaten. Gelukkig gaat dat nu wat beter.' Omdat het pesten steeds ergere vormen aannam, stapte Petra met de namen van verschillende pesters naar Anneke ter Borg, coördinator sociale en emotionele begeleiding. 'Die jongens zijn erop aangesproken en een paar hebben sorry gezegd. Daar heb ik daarna geen last meer van gehad. Een paar zijn hardnekkig doorgegaan.' Het tweede schooljaar verliep rus tig, zonder veel noemenswaardige pesterijen. In de derde is het weer begonnen. Tot haar grote frustratie is ze wederom het mikpunt van getreiter. 'Ik heb het momenteel met echt gemakkelijk en dan komt het pesten er ook nog bij. Ik ben het gewoon zat en kan het er niet bij hebben. Ik ga regelmatig met tegenzin naar school.Vastbesloten haar verdere schooltijd met te laten vergallen, verzamelt ze momenteel namen van pesters. 'Dat is voor mij de enige manier om er wat aan te doen. Ik wil gewoon dat het stopt.' Ze voegt eraan toe: 'Ik ben echt met het prototype van een zielig meisje dat altijd maar alleen in een hoekje staat hoor. Ik heb vriendin nen genoeg, maar blijkbaar ben ik anders dan de anderen waardoor ze mij steeds pakken.' Ook thuis heeft het pesten zijn weerslag. 'Het is vreselijk om je kind zo te zien. Het doet je als moeder zeer. Ik zie vaak al aan de manier hoe ze uit school komt hoe de dag is geweest', aldus de moe der van Petra. Ook zij is verschei dene keren op school geweest om over het pestprobleem te praten. 'Ik heb alle lof voor de OSG. Ze gaan er heel goed mee om. Ze kunnen natuurlijk niet op iedere hoek van de gang iemand neerzetten, maar waar mogelijk wordt het pesten aange pakt.' Louise van der Sluis ïia internet een klasgenoot uitschelden, tijdens het NSN'en vrienden tegen elkaar opzetten en anderen bedreigen via een smsje. Zelfs doodsbedreigingen uiten »f'voor de grap' een virus versturen en de computer van ien ander kind infecteren. Schokkende zaken die veel Juders beslist afkeuren. Toch is het ook op Texel aan de )rde van de dag. Digitaal pesten is een toenemend pro- ileem op OSG De Hogeberg. Schoolleiding en ouderraad itreven naar een harde aanpak van het cyberpesten. Het Jnderwerp komt dinsdag ter sprake op de jaarvergade- ing van de ouderraad. De bekende psycholoog Bob van fer Meer is uitgenodigd een lezing te verzorgen. *ids De Hogeberg in 1994 het lan- «lijke pestprotocol ondertekende, het probleem serieus geno- aen en wordt daadwerkelijk actie ndernomen om iets aan pesten doen. Naast preventieve lan- acht in mentorlessen werd een structureerde aanpak opgezet het probleem aan te pakken, kt bleek dat pesters in de praktijk lang hun gang konden gaan, ten oste van hun slachtoffers. Volgens Ineke ter Borg, coördinator soci- toemotionele begeleiding (SEB) op £G De Hogeberg, is er sindsdien veranderd. 'In de eerste twee assen wordt een klassencontract gesteld waarin de leerlingen met to mentor gedragsregels voor f veilige sfeer in de klas opstel- Dat contract wordt door de Mieren ondertekend en ieder- 9i dient zich eraan te houden, kt niet-pesten van klasgenoten is karin meestal opgenomen', aldus 9 Borg. De mentor is in principe heerste die 'kleine brandjes' in de as blust. Hij praat met slachtoffer pester(s) en zoekt een oplos- "9- Bij ernstige conflicten wordt s Borg ingeschakeld en wordt de Molleiding op de hoogte gesteld. de ernstige dingen hebben we 9i draaiboek pesten. Dat fungeert 8 leidraad voor een adequate aan- van het probleem en er staat todelijk in omschreven welke stap- toi moeten worden genomen om het slachtoffer te ondersteunen, de pesters aan te pakken en het pro bleem op te lossen.' Volgens de coördinator is het voor kinderen lastig grenzen te bepalen. 'Soms gaan ze net even te ver, maar hebben ze dat zelf niet in de gaten. Wij, ouders en docenten, moeten helpen die grenzen duidelijk te krij gen. Een kind beseft niet direct de gevolgen van zijn pesterijen.' Een voudig is het echter niet. 'We pro beren preventief in te grijpen, maar je moet er voor waken dat je met in een ruzie springt of de situatie erger maakt voor het slachtoffer. Maar als het een duidelijk geval is, bijvoorbeeld de vernieling van een fiets met een getuige die dat heeft gezien, moet daadkrachtig worden opgetreden. De dader moet wor den aangesproken en er moeten disciplinaire maatregelen volgen.' In heel ernstige gevallen adviseert de school ouders zelfs om de politie in te schakelen. Dat gebeurt ongeveer eens per jaar. Cijfers Dat er op de OSG gepest wordt, staat volgens Ter Borg vast. Hoe groot de omvang van het probleem is, blijft vooralsnog onduidelijk. 'Cij fers ontbreken helaas. Veel gevallen worden door de mentor opgelost en die bereiken mij met. In andere gevallen melden conciërges pestin- cidenten aan de teamleiders en die ondernemen vervolgens actie. Niet alles komt bij mij terecht. Dat is een punt van zorg.' De coördinator werkt naar eigen zeggen aan een enquête die inzicht moet geven in de omvang van het probleem en waarbij het beleid kan worden getoetst. Statistisch gezien zou er in elke klas van de OSG gepest worden, maar Ter Borg heeft niet de indruk dat dat ook werkelijk het geval is. De meest voorkomende pesterijen op school zijn uitschelden, treiteren, duwen, vernieling, geld eisen, en brugklas sers pesten. In de onderbouw komt pesten het meest voor. 'De gevoe lige kwetsbare kinderen lopen het meeste risico om gepest te worden, maar er is altijd wel wat te vinden om iemand mee te pesten. We zien op Texel vaak dat als er iets is gebeurd op de basisschool dat daar niet goed is opgelost, dat het hier doorgaat. Dat is heel frustrerend.' Een bijkomend probleem is dat het pesten zich gedeeltelijk verlegt naar internet en daardoor voor de leerkrachten moeilijker te zien is. Volgens Ter Borg neemt het cyber- pesten hand over hand toe. De roddels en ruzie van het schoolplein zijn verplaatst naar de computer. Op internet zijn pesten en schel den immers veel makkelijker; er kan niemand direct verhaal komen halen, waardoor het lijkt alsof er in de digitale wereld geen grenzen bestaan. 'Juist pubers zijn op zoek naar die grenzen, waardoor het op internet heel erg mis kan gaan. Voor ons is het lastig om daar wat aan te doen. Die taak ligt vooral bij de ouders. Zij moeten hun kinderen bewust maken van de grenzen op internet en hen confronteren met hun acties.' Aandacht Ouders van eerstejaars leerlingen krijgen informatie over pesten en jaarlijks keert het onderwerp terug op de agenda van de ouderraad. Gezien de zorgelijke ontwikkeling van het cyberpesten wordt dit jaar tijdens de jaarvergadering van de ouderraad een lezing gegeven door dé pestdeskundige van dit moment, drs. Bob van der Meer. Deze psy choloog en oud-docent schreef ver scheidene boeken over pesten en is oprichter van de succesvolle web site pesten.net, waarop jongeren, ouders en leerkrachten terechtkun nen voor informatie over de aanpak van pesten. Van der Meer staat bekend als een boeiend verteller, die de problematiek met praktijk voorbeelden helder uiteenzet. De ouderavond in de OSG op dins dag 21 november begint om 20.00 uur en is gratis toegankelijk. Vooral in de gangen en gemeenschappelijke ruimtes vindt het pesten plaats. (Geënsceneerde foto Louoe van der Sluis) ZATERDAG 17 NOVEMBER 2007 Zondag 19 november 2006 PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.30 u. ds. C. de Jong uit Waddmx- veen. Gereformeerde kerk Den Burg: 10.00 u. ds. D. van Arkel uit Castri- cum. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal 10.00 u. ds. P.C. Barnard. De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. PROTESTANTSE WADDEN GEMEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds F. van Helden, jeugddienst. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. C. de Jong uit Waddinxveen, mmv man nenkoor uit Holten. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg. 10.00 u. mw. H. Wouwenaar, extra collecte voor Geweldloos Samenleven. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10 00 u. ds. A. Wesseling. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.30 u. The Gospeltrain, Vormsel Oudeschild 10.00 u. Woord-Commu nieviering parochianen. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3. Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u (br R Linger) Hoe geestelijk wakker te blijven; Wachtto renstudie, 11.20 u. Hoop op Jehovah en wees moedig. Geef je stem aan mensen van wie de nood met gehoord wordt Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur. Centrale Huisartsen Post. tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende tele foonnummers informatie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld 313086: 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: De Waalderstraat 53 Den Burg, Oude schild. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp. zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 321461. - Jeugdgezondheidszorg: Schoon oordsingel 44. Den Burg, tel. 0900- 4636549 Spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17 00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging van jonge kinderen. - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 44, Den BUrg, tel 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14 00 u - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223- 650222. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling. Parenta Kraamzorg, tel 0229-206955 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en ver zorgingshuis: Stichting RIO Texel Wieringen. Opvragen via tel. (0223) 671552. Opname geschiedt op advies van huisarts of specialist. Mondhygiëniste: Natasja Bottema, tel. 320104 Apotheek: Weverstraat 95. Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrij dag 8.00-17.30 u zaterdag 10.00- 13.00 en 15.00-17.00 u zon- en feestdagen 11.00-12.00 en 16.00- 17.00 u. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 u. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 1 -1 -2 Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844 Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Verslavingsproblemen: Consul tatiebureau voor Alcohol en Drugs, Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamel plaatsen van vuilcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedu rende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 1. Noordwester, Duinreep, Zeebries, Vloedlijn, Golfslag, Vaar geul, Schoorwal, Gasthuisstraat - aanleunwoningen, Gasthuisstraat van Beatrixlaan tot Pontweg. T E X E LS E S^COU RANT Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 - 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie4Mexelsecouram.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6-1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Advortontlowozen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bi) de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder nummer 41198699. Een esemplaar Abonnementsprijzen 2005: Per half jaar €35,05 33.45 «mwnm* Per jaar 68,30 66.15 .automatisch. Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schnftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Nabestelling foto's: www.beeldbanktexel. nl Molwerk 31-45, 't Horntje. Spreek uur volgens afspraak, tel. 319413. Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19 00 tot 21 00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9 00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u De Buureton. Beatnxlaan 43. Den Burg Tel. 312696. Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood. tel 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Huiselijk geweld: Safehouse Texel, crisisopvang huiselijk geweld, tel. 0222-321001, dag en nacht bereik baar. Jongeren Informatie Punt: voor vragen en advies over wonen, wer ken, studie, recht, relaties, seksua liteit, verslavingen en vrije tijd. Ope ningstijden dinsdag en woensdag van 15.00 tot 17.00 uur; d'Ouwe Ulo. Vyil- helminalaan 1, Den Burg. tel. 315582. Bureau Jeugdzorg: voor hulp aan jongeren bij problemen en voor opvoedingsondersteuning aan ouders Spreekuur elke donderdag in d'Ouwe Ulo. Wilhelminalaan 1, Den Burg. Voor aanmelding, informatie en advies: 0900 2223330, elke dag tus sen 10.30 tot 12.30 uur. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Shopping met Bart en Peter (entertainment) 21 00 u Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u Wegdromen met een boek 17.00 u Pietelepote (kinderprogramma) Vandaag Intocht van Sinter klaas. Een reportage van de intocht. 18 00 u. Muziek met Marco 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9 00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit gereformeerde kerk Den Burg 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12 00u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (Nederlandstalig) 14 00 u Wilde vaart (shanty's) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16 00 u Sportlokaal (uitslagen en inter- 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9 30 u Hervormde kerk Den Burg 10.45 u Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18,00 u Symphonica (klassiek) 19.00 u Wegdromen met een boek (her haling van zaterdag) 20.00 u Natuurwijzer (herhaling) 21.00 u. Reggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Op uw verzoek (verzoekplaten) 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) i 18.00 u. Onder de toren (geestelijk pro gramma. met vanaf 19 00 uur verzoekplaten! i945u. Gelezen (Texelse) veftialen 20.00 u. Radio Noord holland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met. Vandaag: Body Care en bomen zagen. I 20.00 u Radio Noordholland

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 9