Herstart Medische Post op laag pitje Cjroen c/warts-Jexels in het hartL, Werkgroep wil proef vrije sluitingstijden SIGT mist subsidie door misverstand Horeca wil af van paracommercie 'Feestjes in dorpshuizen op gespannen voet met nieuwe regelgeving' 12 Balcken: 'Mooi bedrijf waar gast zich kan verstoppen' Horeca-consulent waarschuwt: Pas op met woningen boven horecabedrijven' Cadeautipl Kantoorvakhandel <S> OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12131 VRIJDAG 1 DECEMBER 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Zeven dagen per week vrije slui tingstijden voor de horeca. Het voorstel om daarmee een proef te nemen in de regio komt van de werkgroep Veilig Uitgaan, waarin onder meer belangenvereniging Koninklijke Horeca Nederland is vertegenwoordigd. De aanpassing die voor heel Noord- Holland Noord zou moeten gaan gel den, is onderdeel van een plan van aanpak van de politie, het Openbaar Ministerie, Horeca Nederland en de burgemeesters van 31 Noordhol landse gemeenten. Maar vóór de proef wordt gestart, moet eerst een flinke hobbel worden genomen: de gemeenteraad. Binnen de zogeheten veiligheidsre gio, die zich uitstrekt van Texel tot Kennemerland en West-Friesland, wordt al enige tijd nagedacht over het beperken van de nachtelijke overlast. Op initiatief van de top van het politiedistrict NHN en het OM zijn alle 31 burgemeesters uit de regio bijeengeroepen en geconfron teerd met de gestegen overlastcij- fers, als gevolg van het gebruik van alcohol en drugs. In eerste instantie werd de overlast volgens consulent Ben Tap van Horeca Nederland toe- Paracommerciële activiteiten in dorpshuizen en kantines staan op gespannen voet met de nieuwe Drank- en Horecawet. Dat zegt Horeca Nederland, die aangeeft dat de gemeente niet mag afwij ken van de landelijke wetgeving die naar verwachting volgend jaar van kracht wordt. Maar hore- cavoorzitter Rein Stam vertelde dinsdag tijdens de jaarvergade ring de indruk te hebben dat de gemeente een maas in de wet zoekt om de bestaande situatie voort te zetten. Trouwpartijen, jubilea en andere leesten in dorpshuizen en kantines zijn al jaren een doorn in het oog van de horeca. Recente voorbeel den daarvan zijn het vrijgezellen feest in de Wielewaal en een feest in de kantine van de MAB-club. Met de clausule dat recepties, par tijen en ander bijeenkomsten in de persoonlijke of zakelijk sfeer met een duidelijke dorpsgebondenheid binnen de sociaal maatschappelijke doelstelling van de dorpshuizen val- v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg geschreven aan de horeca. 'Maar nader onderzoek wees uit dat de horeca slechts een klein aandeel heeft in de overlast. Die is vooral toe te schrijven aan het voordrinken, indrinken, keten, schuren, verjaar dagen, kantines en dorpshuizen.' Binnen de werkgroep Veilig Uitgaan is nagedacht over maatregelen. Gedacht wordt aan voorlichting op scholen en projecten en samen werkingsvormen met de horeca, onder meer over het signaleren van verontrustende zaken. Texel, waar horeca, politie en gemeente tijdens het zomeroverleg regelmatig met elkaar om tafel zitten, is daar al vrij ver mee. De Texelse aanpak zal elders in de provincie worden over genomen. Meest vergaand in het plan van aanpak is het invoeren van vrije sluitingstijden in de hele regio. Niet alleen in het weekend, maar zeven dagen in de week. Daarbij mogen de cafés na twee uur 's nachts geen nieuwe bezoekers meer toelaten en zelf beslissen hoe laat ze sluiten. Met de verplichting dat in elke zaak een uur voor de sluiting het licht aan gaat, de tap dicht en de muziek zachter. Lees verder op pagina 9 Een mogelijke heropening van de Medische Post staat op een laag pitje. De gemeente ziet weinig aanleiding zich verder met een heropening bezig te houden. Wethouder Manan Merkelbach heeft overleg gehad met een huisarts, maar dat heeft weinig soelaas gebo den. Het hernieuwd contact over de Medische Post kwamen een kleine twee maanden geleden op gang, nadat een vakblad voor huisartsen over het verdwijnen van de post had geschreven. Meerdere politieke partijen vonden toen dat de post, die in 2004 voor het laatst geopend was, een nieuwe kans zou moeten krijgen. Een van de knelpunten is dat de zorg die huisartsen verlenen (eerstelijnszorg) geen taak van de 9emeente is. 'Dat is een onderwerp waar een lokale overheid ook niets over te zeggen heeft', aldus een woordvoerder. 'Dat zijn echt een verantwoordelijkheid van huisartsen en het zorgkantoor.' De belangrijk ste financiële speler in het veld. zorgverzekeraar Univé, wil om prin cipiële redenen geen geld meer in len, hebben de pachters en beheer ders van de gesubsidieerde zalen de gemeente tot dusver aan hun zijde. Wel een clausule waarmee Texel volgens consulent Ben Tap van Horeca Nederland een uitzon dering vormt. Maar er is een nieuwe drank- en horecawet op komst, die door inmiddels demissionair minis ter Hoogervorst is opgesteld en naar verwachting in de loop v&n volgend jaar door de Tweede Kamer wordt vastgesteld. Daarin staat vol gens Tap dat de paracommercie zoals die op Texel wordt bedreven, niet meer is toegestaan. Reden voor Horeca Texel om, vooruitlopend op de nieuwe wetgeving, het college te melden dat de huidig overeenkomst tussen horeca en gemeente moet worden opgezegd. Het college heeft daarop gereageerd dat wat de over heid wil, niet per sé wenselijk is voor Texel. Er zal worden gekeken wat sociaal-maatschappelijk gewenst is, waarbij wordt nagegaan welke ruimte de nieuwe wet laat. Lees verder op pagina 5 Een origineel assortiment tapbieren dat regelmatig van samenstelling wisselt, een hartelijke begroeting bij binnenkomst, een barman die met plezier staat te werken en bereid is iets over bier of het eiland te vertel len. Simpelweg een mooi bedrijf waar de gast zichzelf kan verstop pen voor alledaagse beslommerin gen. Complimenten te over voor de Twaalf Balcken in het juryrapport van de Café Top 100, gepubliceerd in het jongste blad Misset Horeca. Vorige week werd bekend dat de taveerne in de Weverstraat voor het tweede jaar in deze landelijk hitlijst voor cafés is op genomen en 'met stip' steeg van de 78ste naar 75ste plaats. -Met bedrijfsleider Dirk Breedveld heeft deze zaak een echte bierliefhebber in huis.' Bij alle complimenten die de Balcken knjgt, worden ook enkele verbeterpunten genoemd, bijvoorbeeld over het uit- serveren van het bier. Niet genoemd in het juryrapport, maar wel vermel denswaardig zijn de vele activiteiten die de Balcken organiseert, zoals bierproeverijen en zelfs een heuse brouwersmiddag, waarover elders meer in deze krant. Vermeldens waardig is ook de serre, waarover per 1 september is afgesproken dat er niet meer wordt gerookt. Over het in de lijst van aanraders opgenomen Proeflokaal in De Koog Misverstanden en verkeerde ver onderstellingen leveren de Stich ting Integratie Gehandicapten Texel (SIGT) mogelijk een strop van paar duizend euro op. De SIGT dacht dat het wel goed zat met de subsidieverlening voor 2006, totdat er onverwacht een afwijzing van het college op de mat viel. De partijen troffen elkaar dinsdag bij de Bezwarencommissie. Daar bleek al snel dat het wel of niet verlenen van subsidie in 2006 een ongelukkig verloop kende. De stichting had in het najaar van 2005 van de gemeen teraad €5409,- gekregen, waarvan €3545,- voor de oprichtingskosten. De overige €1864.- was een gewone subsidie voor de rest van 2005. De SIGT trok uit het raadbesluit de conclusie dat er voortaan jaarlijks €3728.- (tweemaal €1864,-) subsidie zou worden verstrekt. Die gedachte werd volgens het bestuur gesterkt door het feit dat de gemeente de stichting als overlegpartner voor de instandhouding steken. Alterna tieven om ambulancepersoneel bij het onderkomen in dorpshuis De Hof te stationeren of de Medische Post samen met een stabilisatieka mer van het Gemini Ziekenhuis bij het PHH-gebouw onder te bren gen. hebben evenmin wat opgele verd. Wethouder Marian Merkelbach sprak recent nog met het Gemini, maar het ziekenhuis voelt er weinig voor zich met een medische post op Texel te bemoeien. Tijdens de raadscommissie Welzijn zegde de wethouder nog toe met een zorgverzekeraar in Friesland te gaan praten, maar temperde bij de voorbaat de verwachtingen. Volgens de woordvoerder is uit gesprekken met betrokkenen gebleken dat de post in de regel veel werd gebruikt door Duitse toeristen met zonneste ken of verwondingen aan de voeten. 'Dat is ook vrij karig om weer een hele post voor op te tuigen.' De Medische Post werd meestal door artsen-in-opleiding bemenst, zodat de Texelse huisartsen zich met hun eigen patiënten konden bezighou den. 'Pas op met woningen boven horecabedrijven.' Die boodschap had consulent Ben Tap van Hore ca Nederland dinsdagavond in petto voor Texel. Hij waarschuw de dat ondernemers door aan gescherpte milieuwetgeving door hun bovenburen flink op kosten kunnen worden gejaagd. Het al dan niet toestaan van wonin gen boven horecabedrijven staat hoog op de politieke agenda. Het college van b en w adviseerde de raad onlangs geen horeca toe te staan boven bestaande horecage legenheden. De eisen daarvoor zijn namelijk een stuk strenger dan bij een gewone bedrijfswoning. B en w willen alleen woningen toestaan boven nieuwe horecazaken. Maar een politieke meerderheid vond tij dens de vorige week gehouden ver gadering van de commissie Grond gebied dat ook boven bestaande woningen burgerwoningen moeten kunnen worden gebouwd Horecaconsulent Tap: 'Aan wonen boven horeca kleeft een groot gevaar. De milieuwet is op het gebied van geluid- en stankover last heel streng geworden. Op het moment dat een horecaonderne mer of zijn familie zelf boven de zaak woont, gaat het meestal goed. Het gaat vaak mis op het moment dat de woning wordt verhuurd aan iemand die geen relatie met de horeca heeft en die gaat klagen bij de gemeente omdat hij bijvoorbeeld de keuken van het restaurant ruikt. Dan kun je als ondernemer wel zeg gen dat het restaurant er eerder was dan de woning, maar de wetgever zegt dat iedereen recht heeft op een zeker woongenot. Op het moment dat er een woning boven een hore cazaak of winkel zit, dan moet je aan de milieuwetgeving voldoen. De gemeente kan bijvoorbeeld eisen dat de horecaondernemer gaat isoleren, een ontgeuringsmstalla- tie aanbrengt of andere maatrege len treft. Dat kost vaak duizenden euro's en - als het een uitwendige aanpassing betreft, dan is het nog maar de vraag of de ondernemer er wel toestemming voor krijgt. Er zitten dus veel haken en ogen aan wonen boven horecabedrijven. Pas er dus mee op.' De overlast verschilt overigens per situatie. Frits Langeveld: 'In café Talk of the Town staat de muziek behoorlijk hard, maar boven hoor je daar niets van Horecavoorzitter Rein Stam: 'Ik heb vijf jaar boven café De Kuip gewoond, nou dat wil je niet weten...' Henk-Jan Klok (op persoonlijke titel): 'De overlast verschilt dus per situatie, maar in de politiek wordt het over één kam geschoren.' Het bestuur van Horeca Texel zegde toe met een standpunt over dit vraagstuk naar buiten te komen. 'Dat moet snel gebeuren, want de gemeenteraad neemt op 19 december een besluit. gehandicaptenbeleid beschouwt. Het liep anders nadat bestuurslid Gerard Kruithof in maart op ver zoek van de gemeente een balans naar het raadhuis had gestuurd. Het SIGT verkeerde in de veron derstelling dat de subsidieverlening voor 2006 daarmee was geregeld. Boven die balans stond echter abu sievelijk juni in plaats van maart, waardoor de gemeente het beeld kreeg dat de stichting goed bij kas zat. In rrjei sprak de stichting nog met de gemeente over de financiën, maar dat bracht geen veranderingen teweeg. In september bepaalde het college op basis van de balans met de verkeerde datum dat de SIGT vanwege de goede financiële positie niet voor nieuwe subsidie in aan merking kwam. Tijdens de zitting merkte vice-voor- zitter Fred Wassenborg op dat de SIGT inmiddels helemaal niet goed bij kas zit. 'We kunnen met veel meer ondernemen.' Voorzitter Dick van Barneveld wees erop dat de stichting het afgelopen jaar struc tureel overleg met de gemeente over het gehandicaptenbeleid heeft opgebouwd, acties onderneemt om de toegankelijkheid van voorzienin gen te verbeteren, een nieuwsbrief heeft gemaakt en 120 donateurs heeft verworven. 'Je gaat toch geen geld voor de oprichting van iets geven en vervolgens zeggen dat je ermee stopt', vroeg hij zich af. Kruithof betreurde de gemeente lijke opstelling, omdat de stichting volgens hem altijd goed inzicht Verkrijgbaar bij: Nauta Boek Het Open boek Bruna schrijft de jury dat het een 'mooi cafépareltje' dat wordt gerund door 'raskastelein' Hans Glansdorf en echtgenote Trudy. 'Beider aanwe zigheid is echter wel noodzakelijk om het verschil te maken tussen een goede en een topervaring. De bardame die we op andere momen ten treffen, praat liever met de haar bekende gasten dan met ons vreemdelingen.' (Foto Gerard Timmerman) heeft gegeven in de gemaakte kos ten. Aad van Berkel, woordvoerder namens het college, voerde aan dat de raad in 2005 had gesteld dat de subsidie van €5409,- alleen voor dat jaar bedoeld was. De SIGT had daar volgens hem niet automatisch de conclusie uit moeten trekken dat de subsidieverlening voor de komende jaren ook meteen was geregeld. Tijdens de zitting bleek dat het voor de gemeente ook lastig is subsidie te verstrekken. Op basis van de huidige subsidieverordeningen komt de SIGT er niet voor in aanmerking komt. Commissielid Frans Visman herinnerde eraan dat de subsidie in 2005 daarom uit de reserves van de Wet Voorzieningen Gehandicapten was gehaald. Bijkomend probleem was dat de stichting afgelopen jaar geen schriftelijke aanvraag bij de gemeente had ingediend. Volgens Van Barneveld was dat wederom in de veronderstelling dat het geregeld was. Voorzitter Hans Roeper van de Bezwarencommissie hakte na een half uur de knoop door om alle onduidelijkheden een eind te maken. Hij gaf de SIGT het advies voor 2006 alsnog een nieuwe subsidieaanvraag bij de gemeenteraad in te dienen en het bezwaar tegen het collegebesluit in te trekken. Van Barneveld stemde daarmee in en liet weten zich tot de raad te richten. Commissielid Gerard Weijers merkte op dat het in 2005 handig zou zijn geweest als de raad meteen had laten weten dat de toen malige subsidieverlening ook alleen voor dat jaar gold. Oude verhalen Verhalen die de geschiedenisboe ken net niet gehaald hebben, komen naar voren in het Verteltheater. Voor het optreden van zeven bewoners van Gollards is de Carrousel omge toverd tot gelegenheidstheater Met het onderwerp stout komen alle kwajongensstreken uit. Pagina 2 Hulp Albanië Inwoners van Albanië zijn deze maand verblijd met Texelse hulp goederen. ingezameld door de Stichting Texel Helpt en naar het Balkanland vervoerd per trailer. Dat gebeurde op verzoek van een werk groep uit Vriezenveen, die eerder al door de Texelse hulporganisatie aan 90 kubieke meter goederen voor Roemenië was geholpen. Pagina 5 Vrijwilligers Unicef De redenen waarom Cathanna Dou- wes (59) en Miep de Jong (62) vnjwil- liger zijn voor Unicef verschillen nau welijks. Voor beide dames geldt dat het de kinderen zijn die hen aan het hart gaan en de verkoop van artikelen vinden ze ook erg leuk. Pagina 9 Albert Heijn betaalt wél bijdrage VVV Albert Heijn betaalt wél de pro- motiebijdrage aan de WV. Sterker nog, het grootwinkelbedrijf is al betaler van het eerste uur. 'Albert Heijn is juist een voorbeeld voor andere, niet betalende grootwin kelbedrijven met een vestiging op Texel', aldus TVO, dat de bijdrage int. De onvrede over grootwinkelbedrij ven die niet meebetalen aan de WV haalde deze krant na de jaar vergadering van TVO. Toen werd bekend dat het Texels Verbond van Ondernemers €30.000,- van de toegezegde €107.000,- met kan afdragen. Toen in deze vergade ring onder meer werd gezegd dat een aantal supermarkten en andere vestigingen van bepaalde lande lijke winkelketens niet betaalt, vroeg de redactie naderhand om welke bedrijven het gaat. Toen ook de naam van AH viel, deed de redactie navraag bij bedrijfsleider Jan Burg man. De redacteur concludeerde uit dit interview dat AH inderdaad geen promotiebijdrage betaalt. Maar de bedrijfsleider verkeerde in de ver onderstelling dat het een informeel gesprek betrof dat niet voor de krant was bestemd. Hij moest de informatie namelijk nog natrekken en zou er later op terugkomen. De redactie betreurt dit misverstand. In een toelichting liet Burgman giste ren weten dat de AH-vestiging aan de Waalderstraat de Texelse klanten hoog in het vaandel heeft staan en zich betrokken voelt bij de lokale samenleving. 'Dat betekent dat we ook ten aanzien van de WV onze verantwoordelijkheid nemen.' (Advertentie) T E X E LS t.'ScOlI RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: LenR WERELD WINKEL Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1