Politiek stemt in met Ruimte Ontwikkeling vSM&y Verdeeldheid over vrije sluitingstijden Texelse hulp voor straatarm Albanië TEXELSE J COURANT Winterbijlage ft5TUBtiEFr .OflTKl (OBEÏt 1 St£(?T3E UlkJT\ po hRcirrT, fiMitEr Ter ontnuchtering? 3rojecten krijgen langzaam vorm Gedeputeerde ontvangt dorpsplan Den Hoorn Jury zoekt kandidaten voor ondernemersprijs ,r WKf.v. (WV -• TVO en Horeca in actie tegen wanbetaling VVV Uw lonen? Onze taak! VRIJDAG 1 DECEMBER 2006 De politieke partijen hebben hun goedkeuring verleend aan het project Ruimte voor Ontwikkeling. Dat betekent dat de gemeente rerder kan met de mega-operatie jie over een paar jaar tot een lieuw bestemmingsplan Buiten gebied en nieuwe bestemmings plannen voor de dorpen moet leiden. De komende maanden zet de gemeente op diverse gebieden zaken •p een rij om volgend jaar groot scheeps met de Texelse samenle- ,og over ideeën en plannen voor je toekomst te discussieren. Wet- ■ouder Nico Kikkert deed tijdens de ■aadscommissie Grondgebied een oproep aan belangenorganisaties en anderen om vóór 1 maart toekomst- fisies en -plannen in te dienen, zodat je gemeente die in het project kan -eenemen. De gemeente wil onder de economie, ruimte, milieu en •et begrip vitale samenleving centraal ïellen. Bedoeling is dat de groot scheepse discussie, die naar ver achting in de loop van 2007 van Sart gaat, ertoe leidt dat de visies en deeen zoveel mogelijk tegen elkaar «orden afgewogen. De gemeente «il op die manier toewerken naar ie gemene deler van de ideeën en plannen. Volgens wethouder Kikkert lan niet iedereen zijn zin krijgen, maar streeft de gemeente naar de ontwikkeling van een totaalplan dat zo breed mogelijk door de bevol king wordt gesteund. Op basis van dat plan wil de gemeente vervolgens in 2008 beginnen aan het opstellen van nieuwe bestemmingsplannen. Het nieuwe plan Buitengebied ziet in 2009 het levenslicht. Met Ruimte voor Ontwikkeling wil de gemeente de komende jaren eveneens de Structuurvisie 2020 uit 2002 actualiseren en snoeien in de bestaande regelgeving. Tijdens de raadscommissie liet begeleid ster Eveline Lindenbergh weten dat zowel lokale, regionale, landelijke als Europese regelgeving tegen het licht wordt gehouden om te uit te dok teren waar zich regeldruk voordoet. Ideeën om dat gedeelte door stagiai res te laten uitvoeren, stuitten tegen de borst van commissielid Rikus Kieft (GroenLinks). 'Op deregulering moet juist keihard worden bestuurd om ambtelijke aarzelingen te overwin nen.' Kikkert liet daarop weten dat de deregulering door het college wordt aangestuurd. 'Daar zetten we geen stagiair op die vervolgens mag kijken wat er aan regels kan worden uitge gumd.' Om de grootscheepse dis cussie te bevorderen wil de gemeente in het najaar van 2007 een expositie over Ruimte voor Ontwikkeling in de dorpshuizen houden. Bedoeling is dat het project daarna één van de gespreksonderwerpen wordt tijdens de dorpenronde van burgemeester en wethouders. Op de gemeentelijke website komt een pagina waarop Ruimte voor Ontwikkeling digitaal te volgen moet zijn. De kosten van het project bedragen in eerste instan tie €155.000,-. De kosten voor de tweede fase (de grootscheepse dis cussie) wordt vooralsnog geraamd op €125.000,-. Voor de derde fase (het opstellen van nieuwe bestem mingsplannen) zijn nog geen kosten geraamd. Organisaties en instellingen die in de periode rond herfst en oud en nieuw activiteiten organiseren, worden verzocht deze door te geven aan de redactie. Dit in ver band met het verschijnen van de Vakantiekrant/winterbijlage op vrijdag 22 december. De stukjes kunnen worden opgestuurd naar de redactie: redactie@texelsecourant.nl of telefonisch worden doorgegeven via nummer 362620. 2 EURO EN 1$EURO BEDIEN» NC, ANroltl &OS.S Q 01-17.-2.0O6 la tal van inventarisaties, brain stormsessies, discussies en Mncept-versies van het plan jresenteert Den Hoorn morgen liet 'definitieve' dorpsontwikke- Ingsplan, getiteld Loodsen door lef landschap. Daarin hebben je landschapsarchitecten van aureau Parklaan op aanwijzing an de bewoners vastgelegd wel- le kant het de komende jaren op »et met het dorp. Aan gedepu- serde Rinske Kruisinga en wet- ouder Nico Kikkert de eer om et eerste exemplaar in ontvangst nemen. )e feestelijke presentatie is onder- leel van een informatief programma, H lat zich afspeelt in theater Klif 12 9j ui waarin diverse betrokkenen het «oord voeren. Gerard Bakker blikt 'amens het Loodsteam terug op et project en het proces. Het plan rnrdt een typerend voorbeeld van ïitwikkelingsplanologie genoemd, ij deze nieuwe manier van werken de ruimtelijke ordening geven lurgers aan wat zij willen en vertaalt overheid die wensen in beleid, tearnaast is het Loodsproject een oorbeeld van culturele planologie, speerpunt' van het beleid van de rovincie, waarbij culturele aspec- ên en de inbreng van beeldende unst belangrijk zijn. De samenstel- ffs van Parklaan verzorgen een Ofte toelichting op de inhoud van 9 et rapport. "it het niet bij mooie plannen blijft, maar dat enkele projecten al aardig vorm beginnen te krijgen, probe ren daarna drie Hoornders duidelijk te maken. Minne Goënga vertelt over de aanleg van een net van wandelpaden in en rond het dorp, Herman Hagenauw van galerie Melk gaat mede namens collega Her man Bakker van Klif ART in op de culturele activiteiten in Den Hoorn en Janien de Bruijn presenteert het plan voor een ouderwets dorpscafé, in samenhang met een herinrichting van het pleintje bij Goënga. Een bij drage levert ook Jan van Andel van de Stichting Wonen Texel. Onder werp van zijn lezing zijn de woning bouwplannen op 't Zouteland. De Hoornders hebben in het dorps ontwikkelingsplan laten vastleggen géén standaard nieuwbouw te wil len, maar huizen die harmoniëren met de oude dorpskern. Na de presentatie van het rapport gaat het gezelschap naar buiten en onthullen Kruisinga en Kikkert op het Klif een paal die laat zien waar de vloedlijn in 1290 liep. Binnen kort worden ook op andere plek ken vloedpalen geplaatst, om te laten zien hoe de kust in de loop der eeuwen is opgeschoven en het landschap rond Den Hoorn werd gevormd. Het programma duurt van 12.00 tot 14.00 uur. Belangstellenden zijn welkom. Op de website www.den- hoorntexel.nl staat meer informatie over het Loodsproject. Over de vraag in hoeverre Texel gebaat is bij het invoeren van vrije sluitingstijden, verschillen de meningen. 'Ik zit er niet op te wachten om 's morgens om half acht iemand op het ontbijt te krijgen die net uit de kroeg komt', stak Cees den Ouden van Grand Hotel Opduin zijn reserves niet onder stoelen of banken. Den Ouden toonde zich tijdens de jaarvergadering van Horeca Texel afgelopen dinsdag in Hotel Den Burg sceptisch over het plan van de werkgroep Veilig Uitgaan om de sluitingstijden los te laten. 'Het gaat elk jaar beter, in ieder geval wordt het niet erger. Waarom veranderen als je kans hebt dat het verslech tert? We moeten oppassen voor uitwassen. Het kan best zo zijn dat onbeperkt uitgaan in Schagen, De Rijp en Hoorn een succes is. maar dat is met te vergelijken met Texel. Daar gaan ze naar huis. terwijl ze hier op vakantie zijn en niet onder toezicht van hun ouders staan. Doordat de cafés later dicht gaan, zal de overlast hier langer duren.' Henk-Jan Klok van café Sjans, die benadrukte op persoonlijke titel te spreken, zag het anders. 'De meeste Texelaars komen uil andere dorpen. Ze kunnen niet meteen een taxi krij gen, waardoor de straat vol loopt en overlast ontstaat.' Den Ouden: 'Van het eiland heeft De Koog de mees te toenstische bedden, de meeste uitgaanders hebben dus helemaal geen taxi nodig.' De verwachting dat cafés uit financiële overwegin gen zo lang mogelijk overblijven, is volgens Arnold Kaercher, eveneens van Sjans, nergens op gestoeld. 'Het is pure onzin dat wij tot acht uur 's morgens open willen blijven. Het gaat om de openbare orde. Wij willen dat het beter wordt.' Dirk Leegwater van Hotel De Kievit toonde zich voorstander van vrije sluitingstijden. 'Het probleem dat er na het gelijktijdig sluiten van de cafés te weinig taxi's zijn, is er dan niet meer. Maar is er ook gesproken over geluidsoverlast? De horeca pompt de gasten vol met decibellen. Ze gaan er mee de deur uit, waardoor er op straat overlast ontstaat. De cafés moeten het geluidsniveau vanaf twee uur laten zakken, zodat iedereen tot rust komt.' Vanuit De Koog werd verder opgemerkt dat jonge kampeerders, door de ligging van de jeugdcam- ping, vanuit de cafés 's nachts door het dorp trekken om de camping te bereiken. Veel Kogers zouden graag zien dat het jeugdterrein van die plek verdwijnt. 'Maar de RST wil niet luisteren', aldus een aanwezige. Tap erkende dat met name door de aanwezigheid van logiesbedrijven in De Koog de situatie wezenlijk afwijkt van de rest van de provincie. 'Texel is ook in dit opzicht een geval apart. Uiteenlopende belangen staan hier op gespannen voet met elkaar. Voor de tweede maal loven de Texelse ondernemersverenigingen en de Stichting Duurzaam Texel de Texelse Ondernemers Prijs uit. Net als vorig jaar wordt de prijs toege kend aan een bedrijf dat uitblinkt in goed ondernemerschap. De orga nisatie is op zoek naar kandidaten. Vorig jaar werd de Texelse Onder nemers Prijs voor de eerste keer uit gereikt. De Texelse Bierbouwerij, de Witte Engel en Waddenhaven Texel werden genomineerd. Na een span nende finale in Cinema Texel, waarbij de kandidaten de kans kregen zichzelf te promoten, werd de Waddenhaven uitgeroepen tot winnaar. Bedrijven kunnen zichzelf voordragen voor de prijs wanneer ze in 2006 iets heb ben gedaan op het gebied van goed ondernemerschap. Bedrijven en par ticulieren kunnen ook een ander voor dragen als ze vinden dat dit bedrijf de prijs verdient. Elke voordracht moet een motivatie bevatten, leder bedrijf, onderneming of stichting op Texel kan deelnemen. Groot of eenmans, commercieel, non-profit, het maakt niet uit, als de onderneming maar één jaar of langer is geschreven bij de Kamer van Koophandel Noordwest Holland, met Texel als zetel. De jury bestaat uit Jan Glaubitz (directeur van de Kamer van Koop handel Noordwest Holland). Harry de Graaf (ereburger en oud-hoofdredac teur van de Texelse Courant), onder nemers Martin Warnaar en Ruud Koornstra en voorzitter Bob Verburg, op Texel vooral bekend geworden als de gedeputeerde die hart had voor de ondernemers in de regio. De jury beoordeelt de kandidaten op een evenwichtige aandacht voor de aspecten van mens, milieu en een gezonde financiële bedrijfsvoe ring, ook wel aangeduid met people, planet en profit. Daarnaast zal er speciale aandacht zijn voor de inno vatieve en creatieve vermogens van de onderneming. Deze week hebben alle Texelse bedrij ven die bij de Kamer van Koophandel zijn ingeschreven een uitnodiging gehad zichzelf of iemand anders voor te dragen (formulieren kunnen ook worden gedownload van de website www.duurzaamtexel.nl). Inzendin gen moeten uiterlijk 31 december bij Stichting Duurzaam Texel binnen zijn. De jury nomineert in januari drie kan didaten, die allemaal ruim aandacht in de Texelse Courant zullen krijgen. Tijdens een seminar in maart krijgen ze een laatste kans om te laten zien waarom zij de prijs verdienen. De winnaar ontvangt de wisseltrofee, het beeldje Doona di Mare van Antoinette LeRoy. De Texelse ondernemersprijs is een initiatief van Stichting Duur zaam Texel en wordt ondersteund door de ondernemersverenigingen: TVO, TVL, LTO Noord afdeling Texel, Koninklijke Horeca afdeling Texel, DETV, de Jonge Ondernemers en de Texelse Ondernemende Vrouwen. VERVOLG VAN PAGINA 1 Paracommercie Het college vindt de dorpshuizen namelijk een wezenlijk onderdeel van de dorpgemeenschap en voelt er vol gens Stam vooralsnog niets voor om de kantines van de dorpshuizen een horecabestemming te geven. Dat zou volgens de horecaman betekenen dat ze aan dezelfde eisen moeten vol doen als horecazaken, waarmee vol gens de horeca sprake is van gelijke concurrentieverhoudingen. De reactie van het college is voor de horeca wei nig bevredigend, omdat die volgens Stam teveel ruimte open laat. Horeca Texel dringt er bij de gemeente alvast op aan dat de dorpscommissies nieu we pachters wijzen op de komende veranderingen. 'Zodat de pachter met kan worden gepaaid met valse ver wachtingen.' Dit is actueel omdat De Wielewaal op het punt staat om van pachter te wisselen. Op korte termijn verandert er niets, wat betekent dat de dorpsgebonden recepties, partijen en festiviteiten mogelijk blijven. Vol gens het geldende convenant moe ten die wel eerst worden gemeld aan de gemeente, die bij de horeca peilt of die ruimte heeft voor deze activi teit. Als dat niet het geval is, mag het feest in het dorpshuis of in de kantine. Strenge regels blijven ook van kracht voor schuurfeesten. Kilkinderen in Albanië zijn blij met de door Texelaars geschonken stoelen. Inzet: het oude meubilair was hard aan vervanging toe. iwoners van Albanië zijn deze 1 ^aand verblijd met Texelse hulp- la joederen, ingezameld door de Achting Texel Helpt en naar het fclkanland vervoerd per trailer. 3at gebeurde op verzoek van een 1 «erkgroep uit Vriezenveen, die toder al door de Texelse hulp- "ganisatie aan 90 kubieke meter ioederen voor Roemenië was loipen. pt transport werd begeleid door pile Smith, voorzitter van Texel ppt, die graag met eigen ogen rde zien waar de spullen naar 1N werd gebracht. Samen met vier Ifdere hulpverleners, twee perso- pauto's en aanhangwagens ver- pk hij op 11 november uit Vrie- pveen. De trailer was al eerder vertrokken. De reis ging door Duits land, Zwitserland en Italië, waar hij in Ancona aan boord ging voor een veertien uur durende reis naar Griekenland. Uiteindelijk arriveerde het gezelschap twee dagen na ver trek in Tepelene in Albanië, waar ze werden opgewacht door hun con tactpersoon, een ambtenaar uit de hoofdstad Tirana, die de werkgroep al jaren helpt. Het eerste karwei was het opzetten van een prefabwoning, een gift uit Vriezenveen. Na twee- eneenhalve dag flink doorwerken kon het vier kinderen tellende gezin waarvoor het bestemd was erin. Tot opluchting ook van Smith. 'Hun woonsituatie was MENS-onterend', rapporteert hij met hoofdletters. Albanië is het armste land van de Balkan. Zestig procent van alle drie miljoen bewoners is werkloos. Het huis werd voorzien van één van de inbouwgasstellen die beschikbaar waren gesteld door Texelaar Dries Veltkamp. Het hele project werd gefilmd door de Albanese televisie. Vervolgens bezochten de hulpver leners diverse bergdorpjes, waar de situatie ook veel te wensen overliet. De wegen waren zeer slecht en door overvloedig regenwater vaak kapot of weggespoeld. 'Bij aan komst kreeg ik het beeld voor mij van Roemenië. Identiek!' In Giro- kaster werd een ziekenhuis aange daan. Opnieuw was Smith ontdaan: 'Wat een onhygiënische toestand.' Kleding, dekbedden en dekens werden achtergelaten om wat ver lichting te brengen in de treurige omstandigheden. Scholen kregen hulp in de vorm van meubelen, pennen, papier, knuffels en andere artikelen. Bijzonder waren de Texel se bloembollen die samen met de leerlingen werden geplant. Ondanks alle ellende namen Smith en zijn collega's na vijf dagen Albanië met een 'goed gevoel' afscheid, tevre den dat ze zoveel mensen hadden kunnen helpen. Groot is volgens hem het belang van alle gulle giften en het vele werk van de vrijwilligers van Texel Helpt, die wekelijks uren lang zoet zijn met het uitzoeken en inpakken van hulpgoederen. Dat er nog heel veel te doen blijft, staat voor hem ook als een paal boven water. 'Wij hopen dat de Texelaars ons blijven steunen en de mensen in Roemenie en Albanië of waar dan ook niet in de kou laten staan.' Subsidie na iepziekte Een particulier aan de Wadden zeedijk heeft subsidie gekregen voor de vervanging van de door iepziekte getroffen boomsingel en het realiseren van een hoogstam- fruitboomgaard. Er zijn enkele Texelse aanvragen voor de sub sidie voor landschapselementen gedaan, één werd gehonoreerd. De vervanging van iepen was afge lopen jaar één van de speerpunten voor de verstrekkers van de subsidie in Noord-Holland. Op dit adres was als gevolg van iepziekte een boom singel verdwenen en bij de aanvraag voor vervanging werd ook subsidie gevraagd voor de aanplanting van een hoogstamfruitboomgaard. Vol gens de subsidieverstrekkers karak teristiek voor het erf aan de Wadden zeedijk. Met deze subsidie worden de kosten voor de helft door de provincie vergoed. Komend jaar is de vervanging van iepen weer één van de speerpunten voor de subsidiever strekking voor landschapselementen van de provincie Noord-Holland. Wie ook kans wil maken op de subsi dieregeling kan gebruik maken van de tweede aanvraagronde. Voor 1 april 2007 moeten de aanvragen bij Landschap Noord-Holland zijn inge diend. Het formulier is te vinden op www.landschapnoordholland.nl/sub- sidie.php of te bestellen via tel. 0251- 662244 TVO en Horeca Nederland, afde ling Texel gaan intensief samen werken om te zorgen dat zoveel mogelijk leden hun bijdrage aan de VW gaan leveren. Dat is de uitkomst van een gesprek dat woensdagmiddag heeft plaatsge vonden tussen bestuursleden van beide belangenverenigingen. Onlangs bleek dat TVO €30.000,- van de afgesproken promotiebijdra- ge niet kon betalen. Voorzitter Ries Swanink verweet toen de horeca, die de bijdrage sinds dit jaar via TVO afdraagt, dat veel onderne mers uit deze sector wanbetalers zijn. Horecavoorzitter Rem Stam kaatste de bal direct terug door te stellen dat TVO z'n zaakjes zelf niet op orde heeft. Maar dinsdag avond tijdens de jaarvergadering van Horeca Texel, zei Stam dat ook op het betalingsgedrag van de horeca het een en ander valt aan te merken. 'Dat moet beter.' Inmiddels zijn de plooien gladgestreken en is er een gesprek geweest. Afge sproken is dat de ledenlijsten van beide organisaties naast elkaar wor den gelegd, waarbij wordt gekeken wie er wel en niet meebetaalt aan de VW. Dit om te voorkomen dat leden die door overlappingen wél blijken te betalen, op wanbetaling worden aangesproken. Niet beta lende leden zuilen worden bena derd. Stam: 'Alles wat we dit jaar nog binnen halen is meegenomen. Maar we kunnen niemand dwingen om te betalen We hebben, anders dan TVL, geen stok achter de deur in de vorm van uitsluiting van de diensten van de VW.' TVO maakte gisteren bekend dat de klanten bin nenkort aan stickers kunnen zien welke ondernemers hun bijdrage hebben betaald. NBC Eelman Partners Rene Guldemond Sandra Kulk Frans Room salamadministra www.nbceelman.nl

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5