Texels Bierproevers Genootschap slaat zelf aan het brouwen TEXELSE^COURANT TEXELSE 7 COURANT Alleen buiten Den Burg met Stokken op pad stapersma en Boogaard klimmen door Agenda E Doe- en ontdekzuil voor kinderen BEZORGERS Elke dag ga ik 's ochtends en 's niddags een paar kilometer lopen', sgt fervent wandelaar Henny van Meerwaarden (60). Nog altijd wan- jelt hij met veel plezier. Maar al hij ook in de ban van nordic wiking, van een overstap is geen iprake. ten Heerwaarden gaat in op de «uwste rage op loopgebied. 'Sinds ort doe ik ook nordic walking en dat jevalt heel goed. Ik heb reuma en •an nu drie keer zo ver lopen zon- jer problemen. Met de stokken haal een kilometer of zes, zeven. Het oopt een stuk lichter, je duwt jezelf oomit.' 'wee keer in de week neemt Van Meerwaarden zijn stokken een rondje nee. Toch is hij nog voorzichtig: 'Je oelt je opgelaten met de stokken, iet is niet een normaal straatbeeld.' Daarom doet hij aan nordic walking guiten Den Burg of in de Dennen. Met lopen is heel anders: 'Het is vrij ifensief. Ik kom helemaal bezweet tuis doordat je 95 procent van je chaamsspieren gebruikt. Het is niet i te leggen, maar meer inspanning jeeft het niet.' Met enthousiasme dat Van Heerwaar- in heeft bij nordic walking gaat hij joberen over te brengen op anderen an de wandelvereniging. 'We gaan et binnen de wandelsport meer pro- noten. We willen leden er kennis mee Sen maken. Het komt steeds meer Daarom gaat het hele bestuur :p 25 november met de sport ken- is maken. Ze doen dan mee aan •ai cursus, precies zoals Van Heer- DINSDAG 1 FEBRUARI 2005 1 1 Rob Stapersma en Erik Boogaard liet vervangen door Co Koomen detail: het was al de derde keer Henny van Heerwaarden: 'Ik kan nu zonder problemen drie keer zover lopen. waarden er mee begonnen is. Nordic walking mag dan prima bevallen, van het gewone wandelen neemt Van Heerwaarden geen afscheid. 'Ik moet in beweging blijven in verband met mijn reuma en ben volledig afge keurd dus ik heb alle tijd.' Zijn vaste route is een rondje door Den Burg van ongeveer twee kilometer. Deze ronde loopt hij niet alleen voor de beweging. 'Ik ga ook voor de sociale praatjes. Je hebt weer contact met anderen. Buiten Den Burg geniet ik echt van de natuur.' En voor de opmerkelijke plaatjes heeft hij zijn fototoestel mee, waarmee hij voornamelijk planten fotografeert. Ook schiet hij foto's voor de vereniging, want op zijn routes doet Van Heerwaarden meteen werk. 'Ik zet vaak routes uit voor de wan delsport en maak wat foto's voor de internetsite van de vereniging.' Eén keer is Van Heerwaarden met de taxi naar huis gekomen. 'Samen met mijn dochter was ik wandelen in de Slufter. Terug bij de auto ble ken de sleutels er nog in te liggen. We hadden geen andere keuze dan naar huis te lopen, maar bij De Koog hebben we toch een taxi genomen.' Eenmaal thuis bleek de looptocht teveel voor Van Heerwaarden: 'Daar na lag ik veertien dagen plat, ik kon niets meer.' Maar de tweedagelijkse looptochtjes blijft Van Heerwaarden volhouden. Alleen als hij echt last van zijn reuma heeft, slaat hij eens een keer over. De dagelijkse kilometers worden sinds kort bijgehouden door een stappenteller. 'Ik moet alleen de gebruiksaanwijzing nog nalezen om te kijken hoeveel stappen nu een kilo meter zijn.' Echte kilometerstanden heeft hij dus nog niet, maar hij verslijt jaarlijks een paar schoenen. Tekst en foto Imme Bakker zetten hun opmars voort. Zij won nen de achtste speelronde van Klaverjasvereniging Den Burg. Gerda en Freek Veeger behouden de leiding in het algemeen klas sement. Boogaard en Stapersma hebben de stijgende lijn nu echt te pakken. Na de zeven plaatsen winst in het klassement van vorige week wist het tweetal de achtste ronde te winnen. Het resultaat was des te opvallend, omdat Stapersma zich Woensdag Om 11.00 uur begint een excursie van Staatsbosbeheer door de Slufter. Deelname kost €6,-, opgave bij Eco- mare, tel. 317741. In Question Plaza in Den Burg be gint om 20.45 uur een optreden van folkartiest Allan Taylor. De toegang bedraagt €11.-. Cinema Texel in Den Burg vertoont de première van de Nederlands gespro ken animatiefilm Happy Feet (aan vang 14.00 en 16.15 uur). Verder de Nederlandse versie van Fushed Away (13.45 en 15.45 uur), de ondertitelde versie van Flushed Away (19.00 en 21.15 uur) en Casino Royale (19.30 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakan tiepark De Krim vertoont Kruistocht in Spijkerbroek (aanvang 15.00 en 20.00 uur). Boerderij herkend De boerderij op de foto is herkend 't Hooge aan de Oosterender- leg (Boerderijenboek WL43). De foto werd gemaakt vanaf de Spangerweg. De kinderen bij de relkkar zijn de voormalige bewo- ers van deze plaats, Henk, Mar m Hein Keijser. De man met paard •n wagen is medewerker Harm de ïdder. Grootkoor in Den Helder let Grootkoor Noord-Holland geeft aterdag 9 december een kerstcon- in de Vredeskerk in Den Helder. Wist is de bekende trompettist Friso Wkema. Bijzonder is dat de twee di- genten, Etty van der Mei en Nan van iroenigen, ook een vocale bijdrage an de avond leveren. Op het pro- jramma staan bekende Christmas arols en koorwerken van Bach, Bndel, Saint-Saëns en Adam. let Grootkoor Noord-Holland is sen zogeheten projectkoor, dat mo- aenteel ruim honderd enthousiaste angers en zangeressen telt. Zij heb- len sinds september een paar keer lezamenlijk gerepeteerd in de Hel- sarse kerk aan de Torplaan en stud iën daarnaast veel thuis met behulp en een CD. let concert begint om 20.00 uur. teer informatie over het reserveren an toegangskaarten staat op de ebsite www.grootkoor.nl en kan »k per e-mail (zing@grootkoor.nl) wden aangevraagd. Tevoko kansloos tegen koploper iet eerste damesteam van Tevo- had zaterdag geen enkele sis om ook maar een punt van aploper Eagles Eye 2 af te snoe- en. De Texelse volleybalsters leerden zich bij vlagen uitste- 1, maar moesten toch ruim- choots hun meerdere erkennen tegenstander uit Abcoude, ie vier speelsters met ervaring in «eerste divisie in de gelederen Kinderen op een speelse manier laten kennismaken met de variatie in de natuur en leren dat het belangrijk is zoveel mogelijk soorten te behou den. Dat is het doel van de doe- en ontdekzuil rond het thema biodiver siteit die tot en met de kerstvakantie in het bezoekerscentrum van nati onaal park Duinen van Texel staat. De zuil bestaat uit drie markant gestapelde kubussen. Op ieder vlak van de kubussen is iets te doen, te spelen en te ontdekken. Zo kunnen kinderen (van 4 tot en met 12 jaar) verschillende huiden voelen, aan de slag met een interactieve website, een soortenpimpampet en een sna- velspel spelen en meedenken over Het eerste spel van het gelegen heidsduo was niet sterk Daarna begon het te lopen met een uitste kende slotserie van twee spellen ruim boven de 2000. Zij behaalden 7489 punten en boekten opnieuw drie plaatsen winst in het klasse ment. Zij stijgen in twee weken van zestien naar zes. Harm de Vries en Steef de Wit pak ten verrassend de tweede plaats. Tot nu toe zat het dit duo alle maal niet mee. maar deze keer liep het goed Ook dit koppel kwam niet sterk uit de startblokken, maar maakte in de drie volgende spellen de opgelopen achterstand goed. Zij kwamen tot 7089 punten. De score was net hoog genoeg om de rode lantaarn over te doen aan de concurrentie, zij staan nu negen tiende. Bart Weijdt en Willem Koomen wis ten de dalende lijn (in drie weken tijd van de eerste naar de vijfde plaats) om te buigen. Ze presteer den als vanouds en pakten de der de plaats met 6989 punten. Winst in het klassement leverde het nog niet op. Zij blijven vijfde. Opvallend dat zij nét onder de 7000 punten bleven. Ook John Vlaming en Eric Jan Geus deden goede zaken en pak ten de vierde plaats. Zij kwamen met regelmatige scores tot 6918 punten. Dankzij dit resultaat staan Vlaming en Geus weer in de top drie. Arend Dijker en Piet Moree toonden opnieuw vormbehoud door vijfde te worden met 6912 punten. Dankzij dit resultaat ver stevigden zij hun tweede plaats en zijn de nummer een inmiddels tot een kleine achthonderd punten genaderd. Voor de eerste periode moeten nog zes spellen van zestien beurten worden gespeeld. Gerda en Freek Veeger staan er het beste voor, zij bezetten ondanks een wat mindere avond nog steeds ruim de eerste plaats. Ook Arend Dijker en Piet Moree zijn met een kleine ach terstand nog niet kansloos. John Vlaming en Eric Jan Geus op ruim 2400 punten liggen vermoedelijk te ver achter. Carlo Bos en Cees VI n- ke bezetten met een achterstand van 2700 punten de vierde plaats. Leerlingen van de Texelse basisscholen hebben al kennisgemaakt met de doe- en ontdekzuil. (Foto Klaas de Jong) een Nederlandse naam voor twee soorten die nog zonder door het leven gaan. Voor leerkrachten van het basisonderwijs is voor verschil lende niveaus een bijbehorende les senserie gemaakt. De zuil is onderdeel van een lande lijk project om biodiversiteit bij een breed publiek onder de aandacht te brengen. Het project wordt geor ganiseerd door het netwerk bezoe- kerscentra/IVN en is gesponsord door het Prins Bernhard Cultuur fonds en het ministerie van LNV. Meer informatie staat op de site www.bezoekerscentrum. Het cen trum is gevestigd bij Ecomare en gratis toegankelijk. CfrttM ^wjrl Jfxd i ia htt hart-. Naam Peter van Heerwaarden John van Heerwaarden Henk van Heerwaarden Madeion Hin Simon Kramer Daniël Eelman Rinus van Es John van Heerwaarden Ada Huisman A. van Tongelen Sacha van der Velden Marian Krotje Danny Plaatsman Robert-Jan Hin Jorieke Meijer Remco Boon D.M. Boon-Dijker Stefan Bremer S. Koopman-Grit Sjoerd-Hessel Stapersma Ivo Leyen Kees Winter Eveline Veeger Danny Goënga Dave Witte Guus Bakker Route Den Burg A. Den Burg Al. Den Burg B. Den Burg C. Den Burg D. 022: Den Burg E. Den Burg F. De Zes, Bg. Houtstraat Houtweg. Witte Kruislaan. Kogerweg/Kogerstraat 1-57/2-74 Jan Reystraat De Mars (oudste deel en fase 3), Spinbaan De Mars v.a. Buytengors, Sluyscoog. Verlaet, Korfbaeck, Duykerdam, Middelton Oudeschild - dorp Oudeschild - Noord Den Hoorn De Koog, 8osrandweg t/m 227, Pijpersdijk, Pontweg 234 en 236, Ruigendijk, Mienterglop vanaf 41 De Cocksdorp Oosterend De Waal Keesomlaan vanaf 45, Pontweg 72 - 95, Leemkuil, Zuid-Haffel, Waterweg. Driehuizen Nieuwlanderweg Midden-Eierland, Hoofdweg, Slufterweg, Oorsprongweg, Stengweg, Limietweg Eïerland, Postweg. Oorsprongweg. Hollandseweg, Muyweg Vuurtorenweg/Krimweg/Roggeslootweg Het Noorden Oost Spangerweg, Marsweg. Kadijksweg, Hallerweg, Ongeren, Meiertebos, (Waalen)burgerdijk, Veenselangweg, Oostkaap, Zevenhuizen Hogeberg, Reijer Keijserstraat, Hallerweg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland, Zuidhaffel 49 't Horntje, Pontweg 1-68 Rozendijk, Smitsweg Gasthuisstraat vanaf 57, Gerritslanderdijkje, Grensweg, Pontweg 98-110 Californiéweg, Pontweg 123-224, Bosrandweg v.a. 516, Pelikaanweg Kogerweg De Kaai, Genteweg 1-6 even Hoornderweg, Hemmerweg, Emmalaan v.a. 66, De Grie. Westerweg, Akenbuurt. J. Ayeweg, Slufterweg/Zanddijk Jorina Hooyschuur Oen Burg A: Stichting Zorgcentrum Texel. Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even. Binnenburg. Burgwal. P. v. Cuyckstraat. Elemert. Gasthuisstraat 1-38, Gravenstraat, Groeneplaats. Hogerstraat, Ada van Holland straat, Hollewal, Kantoorstraat, Keesomlaan 9-39; Molenstraat, Molendwarsstraat. Parkstraat. Schilderend 6 en 10. Stenenplaats, Vismarkt, Vogelenzang, Warmoesstraat. Weststraat, Weverstraat, Pater Witteplein. Oen Burg Al: Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven. Noordwester. Schoorwal. Vaargeul, Golfslag, Vloedlijn, Zeebries, Duinreep. Den Burg B: Achterom, Bernhardlaan 50-,...even en 63-121 oneven, Binsbergenstraat, Brouwerstraat Drijverstraat, Maretstraat. Starkenburgh, Thijsselaan, Waalderstraat 45-86, Wilhelminalaan 37-... oneven 50-120 even, Wilsterstraat Den Burg C: Beatrixlaan 145-.,.oneven en 60-...even; W van Beierenstraat. Boogerd, Jan Dirkszoord, Gasthuisstraat 33-43 oneven en 44-76 even, Jonkerstraat. Kogerstraat 59-... oneven en 76-... even, Lijnbaan. Den Burg D: Wilhelminalaan 1-35 oneven 2-48 even, Julianastraat Burdetstraat, Mr. Kraaistr.. Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even, Tjakkerstr., lieuwstr. Hof van Geus Den Burg E: Bernhardlaan 123-.. oneven. Mancoweg, Schccr c-JsingeL Waalderstraat 2-48 even en 1-43 oneven. Wagenmakerstraat. Den Burg F: f mmalaan 1-44, Haffetdersveg, Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 oneven en 20-146 ever. Slingerweg 21-27. Oudeschild-Noord: CommandeurssingeL De Wittstraat. Heemskerckstraat Schilderweg 249-296, Indu strieterrein. Haven, Barendszstraat. Laagwaalderweg en Mieland Geen krant gekregen? Bel uw bezorger de eerste set kon Tevoko lang P gelijke hoogte blijven. Ondanks ®ed blokkeren van de Texelse ver- Migers was de aanval van Abcou- 8 uiteindelijk echter toch te sterk 5-25). In de tweede set kregen 8 Texelse dames geen vat op de varieerde services van Eagles )e. Ook verdedigend bleven er aten vallen. Na een wel erg groot slies (7-25) herpakte de ploeg ft in de derde set. maar bleken 6 dames uit Abcoude hun zaakjes verdedigend goed voor elkaar hebben. Snelle variaties door het "<dden leverden Tevoko nog wel tinten, maar de overige aanval lers kwamen nauwelijks tot scoren '<•25). Vlassend op de noodzake- N volle winst gaf Abcoude ook in 8vierde set niets weg (14-25). b verlies tegen alle vier ploegen "de kop van de ranglijst spelen 8 dames van Tevoko de komende 8ken tegen de middenmoot en 6 staart van de regiodivisie. Hierin 8eft de Texelse ploeg ongetwijfeld «er kans de positie op de ranglijst 'verbeteren. Ook kan de wekelijks feselende selectie beter op elkaar gespeeld raken. Café De Twaalf Balcken ontvangt veel bijzondere gasten, onder wie de mensen van het Texels Bierproevers Genootschap. Een club van liefheb bers die regelmatig bij elkaar komt om op initiatief van bierkenner en bednjfs- leider Dirk Breedveld van de meest uiteenlopende soorten bier te proeven. Zondag werden ze zelfs aan het werk gezet, en wel om zelf bier te brouwen. Omdat dit de nodige kennis vereist, was brouwmeester Erik Bouman van bierbrouwer Klein Duimpje uit Hille- gom uitgenodigd. Ten overstaan van 21 liefhebbers demonstreerde deze ambachtsman de edele kunst van het bierbrouwen (foto links). Dat begint met het zogeheten schroten, dat is het breken van de gemoute gerst (foto midden). Deze ontkiemde en daarna gedroogde gerstekomels zijn er in ver schillende smaken zoals een lichte pilsmout en een donkere chocolade- mout. De liefhebbers maakten daarna zelf beslag, waarna het mengsel in stappen werd verwarmt. Tussentijds moet het beslag rusten, waarbij het bier in wording met een warmhoudzak op temperatuur werd gehouden (foto rechts). Tijdens dat proces wordt het zetmeel in suikers omgezet en kan dan later door het toevoegen van gist koolzuur ontstaan. De mate waann dit gebeurt is volgens Breedveld voor ieder bier verschillend. 'Elk bier heeft een ander kookproces Aan het eind van de middag werd het bier gefilterd, waarbij het restproduct bostel (dat wel aan het vee wordt gevoerd) overblijft. Bouman nam het ongegiste bier mee naar Hillegom, waar het wordt ver gist en gebotteld. Half januan wordt het brouwsel opgehaald, waarna het Genootschap and februari kan proe ven van het amber-, winter-, bok- en andere soorten bier die op Texel zijn gebrouwen. (Foto's Bob Schelfhout)

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7