Walrus bracht in 1976 bezoek aan Texelse oostkust F amilieberichten Archiefstuk TEXELSE 3 colJRANT Geknipte? Winnaar beertenderwedstrijd VRIJDAG 08 DECEMBER 2006 kJ]T 3. UIT 119 JAAR TEXELSE COURANT Leren omgaan met honden De Sophia-Vereeniging tot Bescher ming van Dieren in Amsterdam is op zoek naar mensen met een hond, die kinderen uit de laagste groepen van de basisschool willen leren hoe ze veilig en respectvol met dieren (honden) kunnen omgaan. Dit jaar werden in het land al achtduizend kinderen bereikt. Een basisschool die zich daarvoor aanmeldt, krijgt drie keer een vrijwilli ger op bezoek. In de eerste les wordt met een pop gewerkt en krijgen de Hie heel dichtbij kwam, prikkelde de walrus tot grote woede, wat bleek uit luid blazen en tn plotseling opgerichte houding', meldde de Texelse Courant van vrijdag 26 november Zeldzaam bezoek uit het hoge worden', kopte de Texelse Cou- rant van vrijdag 26 november i. Aanleiding was een enorme nalrus, die drie dagen eerder op je steenglooiing van de dijk bij wt gemaal Dijkmanshuizen was jangetroffen. éigens dr. R van Bree van het loólogisch Museum in Amster- am, specialist op het gebied van sezoogdieren, was sprake van 'uiterst zeldzame gebeurte- Slechts tweemaal eerder in je geschiedenis was in Nederland sen walrus gesignaleerd. De eerste laarneming dateerde uit de acht ende eeuw, de tweede werd in 1926 in het Marsdiep gedaan. De irecteur van het Zoölogisch Sta- on, de voorloper van het NIOZ, dgde destijds de gangen van het :er en stelde uiteindelijk vast dat et bij Zweden was doodgeschoten, adat het eerst richting Denemar en was gezwommen. Walrussen «amen tot de zestiende eeuw in roten getale voor langs de kust van oorwegen, maar waren daar door raotscheepse jacht uitgeroeid. Vol lens dr. Van Bree kwamen ze alleen :og voor in het Noordpoolgebied, naar gebeurde het een enkele keer een dier de kudde verliet en vat zuidelijker (IJsland, Schotland, letlands) werd gezien. Texelse' dier lag volgens de ■srslaggever 'schijnbaar suffig op 8 stenen en kon vnj goed worden enaderd. Maar 'wie heel dichtbij Aam, prikkelde de walrus tot grote oede, wat bleek uit luid blazen en sn plotseling opgerichte houding', ïrmeld werd dat de slagtanden «schrikkelijke verwondingen' toe- rengen en dat walrussen zich zelfs net dodelijk succes' kunnen verde lgen tegen ijsberen. Toch bestaat it hun voedsel overwegend uit :helpdieren, die ze tot een diepte an dertig meter van de zeebodem n de rotsen schrapen." Gezien zijn lorme omvang was de walrus bij «erliefhebber Wolbert Poelman it Den Burg is winnaar geworden in een landelijke beertender- edstrijd. Deze werd uitgeschre- m door de Gilde-slijters. Bijna egentig Gilde-slijters uit het hele namen hieraan deel. at van de vijf prijzen er uitgerekend sn op Texel zou vallen verbaasde bty en Klaas Smidt-Witte. Texels Kje Gilde-slijters, niet. 'Texel is ïmers vaker een gelukseiland. ank maar aan de prijzen die hier M met de Lotto en de Postcode- terij zijn gevallen.' promotie van bierleverancier 'and werd een Texels succes kinderen les in het benaderen van honden. Tijdens de tweede en derde les komt er een hond mee de klas in en wordt de theone in praktijk gebracht. De ervaring leert dat veel kinderen hun angsten overwinnen en zich na deze drie lessen bewust zijn van de gevaren en het plezier die een hond met zich mee kunnen brengen. Uiteraard staat de veiligheid van de kinderen voorop. De vrijwilligers moeten een geschikte hond hebben, van minimaal V/2 en maximaal 8 jaar oud, die is inge ënt tegen hondenziekte en parvo en een basiscursus heeft gevolgd bij een hondenschool. De hond moet de Sophia SnuffelCollege Hondenge- dragstest doorlopen en kmdvnende- lijk en stressbestendig zijn. Daarnaast moet hij goed gehoorzamen en rustig blijven liggen tijdens de les. De vrijwil liger moet het leuk vinden met kinde ren te werken en is met enige regel maat tijdens schooluren beschikbaar. Bovendien dient hij te beschikken over de nodige kennis over honden gedrag. Als de hond is geslaagd voor de test, volgt de vrijwilliger een work shop lesgeven en kan hij stage lopen bij een ervaren vrijwilliger. De vrijwil liger is ervoor verantwoordelijk dat de kinderen op een verantwoorde wijze met de hond kennis maken. Ook het initiatief om scholen te benaderen ligt bij de vrijwilliger, die ook het contact In het jubileumnummer van Papershopping, het blad van Papi- color International, aandacht voor vier winkeliers die al meer dan 20 jaar klant bij het bedrijf zijn. Onder hen kantoorvakhandel LenR uit Den Burg. met de scholen onderhoudt. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met de Sophia-Vereeniging tot Bescherming van Dieren, tel. 020- 6236167 of via e-mailadres snuffelcol Dijkmanshuizen waarschijnlijk een mannetje, dat ongeveer vier meter lang kan worden, bij een gewicht van 1300 kilo. De walrus bleef aanvankelijk niet zo lang en zwom na een rustpauze door naar Oudeschild, waar direc teur Gerrit de Haan van het Natuur- recreatiecentrum (de voorloper van Ecomare) nog een poging wilde doen hem te vangen. Maar voordat de benodigde bietennetten waren aangevoerd, was de walrus alweer het water ingegaan en verder niet meer gesignaleerd. Tot twee weken later, toen het dier op 9 december achter het red dingboothuis bij De Cocksdorp lag. 'Twee dagen tevoren was het nog gezien in Zeeland, zodat de terug reis in snel tempo moet zijn afge legd. Ook de tocht naar Zeeland duurde nauwelijks anderhalve dag, wat erop wijst dat de walrus in goede conditie verkeert. Tenzij er sprake is van twee dieren.' Volgens de verslaggever was de huid egaal bruin, 'terwijl destijds een nogal opvallende grijsachtige vlekkente- kening opviel'. Geconcludeerd werd dat zoiets ook veroorzaakt zou kun nen zijn door het drogen van de haren. 'Net als zeehonden zien wal russen er dan heel anders uit.' Nog meer dan twee weken eer der voelde de walrus zich 'kenne lijk erg lekker' op de Texelse kust. Hij duldde mensen tot op korte afstand, hoewel hij hen 'nauwlet tend met loerende ogen' in de gaten hield.'Wie dichterbij komt dan twee meter verwekt boos geblaas, waar bij het dier zich hoog opricht, wat zeer schrikwekkend is.' Gerrit de Haan had opnieuw plan nen het dier te vangen, maar bij het ter perse gaan van de Texelse Cou rant van 10 december 1976 was van het resultaat nog niets te zeggen. Van succes zal wel geen sprake zijn geweest, want in de krant van vier dagen later ontbreekt elk bericht over de walrus en overheerst het nieuws over Ouwe Sunderklaas. pe/ Klaas Smidt, winnaar Wolbert Poelman en Mary Smidt-Witte in de slijterij. (Foto Frans Bik) toen de Gilde-slijter merkte dat één van de klanten de beertender had gewonnen. 'Wolbert is een echte levensgenieter en komt vaker bij ons in de winkel speuren.' De Krups beertender waarmee pils, abdijbier, wit en andere soorten bier kunnen worden getapt, is aan de winnaar goed besteed. Overigens blijft Poel man ook genieten van bieren zoals Rochefort en Duvel, waar juist het residu in het flesje voor een spe ciale smaak en kwaliteit zorgt. De beertender zal een speciale plek in zijn huiskamer krijgen. Het is een handig apparaat dat de gezelligheid verhoogt.' Wie buiten u heb ik in de hemel? Naast u wens ik geen ander op aarde. Al bezwijkt mijn hart en vergaat mijn lichaam, de rots van mijn bestaan, al wat ik heb. is God, nu en altijd Psalm 73:25-26 wie verwachtingsvol naar de Heer uitzien, putten nieuwe kracht; zij krijgen vleugels als arenden, Hen rennen, maar niet vermoeid worden, uilen doorgaan zonder zwak te worden Jesaja 40:31 Intens verdrietig om haar heengaan, maar met trots en respect voor de wijze waarop zij haar ziekte heeft gedragen, hebben wij afscheid moeten nemen van mijn lieve vrouw, onze mama, dochter, zus en tante Elisabeth Johanna Wesseling-Jansen «- Utrecht. 26 februari 1974 t Texel, 6 december 2006 Elske is voor eeuwig in Gods hand en in ons hart geborgen. Den Burg: Arnold Wesseling Jonathan, Sifra, Davita (in hennnenng) Sneek: Han Cilia Jansen-Brunsveld Leiden: Timo Yvonne Jansen-Wattel Bart, Anniek Nijmegen: Marieke Jan van der Helm-Jansen Joure: Harrie Jannie Wesseling-Oppewal Assen: Pieter Karin Wesseling-Klinkhamer Heerenveen: Dirk Nienke Wesseling-Mozes Harm Eitse Zeebries 7, 1791 HL Den Burg Zaterdag 9 december kunt u uw verdriet met de familie delen en afscheid nemen van 19.00 tot 20.00 uur in Eben Haëzer, Julianastraat 11 te Den Burg. Maandag 11 december is er van 12.30 tot 13.15 uur eveneens gelegen heid tot condoleren in de Doopsgezinde kerk. Kogerstraat 18 te Den Burg, waarna om 13.30 uur de afscheidsdienst wordt gehouden. Aansluitend zal het lichaam van Elske worden begraven, tot de dag der opstanding, op de Oudeschilder begraafplaats aan de Zuidhaffel. Na afloop van de begrafenis kunt u de familie ontmoeten in de Eben Haëzer. Elske hield van witte bloemen. Er is geen begrijpen en aanvaarden is moeilijk. Er zijn geen woorden en ons voelen doet pijn. Er is alleen het weten dat haar naam in de palm van Gods hand geschreven staat. Deze week kregen wij het verdrietige bericht dat de moeder van onze leerlingen Jonathan en Sifra is overleden. We wisten dat zij ernstig ziek was. Toch komt zo'n bericht onverwacht. We wensen Jonathan, Sifra, hun vader en verdere familie veel sterkte toe in de komende tijd. Kinderen, leerkrachten, Medezeggenschapsraad en Schoolraad van De Fontijn. Kort in ons midden diep in ons hart. We zullen je vreselijk missen. Je collega's, Anna, Jo, Natasja, Baukje, Erna, Dieneke, Tiny, Trijme. Sandra, Margriet. Carry, Yvonne, Eva, Melanie. Lida, Thea. Woensdag 6 december jl. is onze jonge en gewaardeerde collega Elske Wesseling overleden. Elske was sinds januari in dienst bij Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Zij wist in deze korte periode door haar moed en positieve levensinstelling een bijzondere indruk te maken. Wij wensen Arnold, Jonathan, Sifra, familie en allen die Elske na staan, veel sterkte. Directie en collega's Corbis Plus Texel God heeft ons gered uit de macht van de duisternis en ons overgebracht naar het rijk van Zijn geliefde Zoon, Jezus Christus. Colossenzen 1:13 Verdrietig, maar dankbaar voor wat zij voor ons heeft betekend, nemen wij afscheid van Echtgenote van onze voorganger Arnold Wesseling en moeder van Jonathan en Sifra. Haar rotsvaste vertrouwen op haar Heer en Heiland is ons tot grote steun geweest. Het zal anders zijn zonder haar liefde en creatieve inbreng. Wij bidden dat Arnold, Jonathan en Sifra zich door God gedragen mogen weten. Baptistengemeente Texel Door de tranen van verdnet schuilt de glimlach van herinnering Verdrietig, maar dankbaar voor alles wat ze voor ons heeft betekend, hebben wij onverwacht afscheid moeten nemen van onze lieve moeder, oma en ouwe oma Elisabeth Langeveld-Kok weduwe van Willem Jan Langeveld op de leeftijd van 82 jaar. Lia en Klaas Ronald en Jasna Collin, Anique Martin in herinnering Sander Piet en Els Noa Texel, 6 december 2006 De Zes 15,1791 EW Den Burg Mam ligt thuis. Gelegenheid tot condoleren en afscheid nemen aan huis op zaterdag 9 en zondag 10 december van 14.00 tot 17.00 uur. Eeri korte overdenking zal worden gehouden op dinsdag 12 december om 13.30 uur in de Doopsgezinde kerk, Kogerstraat 18 te Den Burg, waarna de begrafenis op de Algemene begraafplaats te Den Burg zal plaatsvinden. Na afloop is er gelegenheid tot koffie drinken in de Doopsgezinde kerk. Dag lieve Oma We zullen u missen. Ronald en Jasna Collin, Anique Martin In herinnering Sander Noa Lieve Oma 't is goed zo. rust zacht. Dikke kus, Susan Nog vrij plotseling is van ons heengegaan onze lieve zus en schoonzus Lies Langeveld-Kok C. Kok T. Kok-Barendregt W. Zoetelief-Langeveld A. de Haan-Langeveld We zijn dankbaar dat we je buren hebben mogen zijn. Gerrif en Betsie Verhoeven Dana Henk en Gré Witte Jan en Trijnie Nieuwenhuis Wim en Olga Witte Wij zijn geschokt en verdrietig door het plotse ling overlijden van Lies Langeveld-Kok Wij verliezen in haar een meelevende en actieve vrijwilligster. De kinderen en kleinkinderen wensen we veel sterkte toe. Afdeling Sociale Activiteiten (Welfare) van Het Rode Kruis, Texel. Gekregen, gedragen, geworsteld, verslagen, zonder ooit te klagen. Met veel verdriet omdat hij niet meer bij ons is, maar ook terugkijkend op heel veel fijne herin neringen, geven wij kennis van het overlijden van mijn lieve man, onze vader, schoonvader en opa Piet ten Hoeve Amsterdam, 20-4-1936 t Amsterdam, 5-12-2006 Thea ten Hoeve-Kuiper Eveline en Frank van Os Rozemarijn en Niels Tobias Joyce Bas en Heieen ten Hoeve Tom Esther Manon ten Hoëve Rowdy Jesper Lindi Jan Dirksoord 10, 1791 GP Den Burg. Pa is overgebracht naar de strandkamer van „Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren vrijdag 8 december van 19.30 tot 20.30 uur en na de begrafenis in het uitvaartcentrum. Een kort samenzijn zal worden gehouden zater dag 9 december om 13.30 uur in het uitvaart centrum, Aansluitend zullen wij pa naar zijn laatste rustplaats begeleiden op de Algemene begraafplaats van Den Burg. Indien u geen rouwcirculaire heeft ontvangen, beschouw deze advertentie dan als uitnodiging. Met grote verslagenheid hebben wij kennis genomen van het overlijden van ons lid en de (mede) oprichter van Texel Alert Piet ten Hoeve Binnen onze bridgeclubs zal Piet met sympathie en dankbaarheid in onze herinnering blijven Wij wensen Thea, kinderen en kleinkinderen veel sterkte toe. BC Texel Alert, Oosterend BC Groot Slem, Den Burg Dankbaar herinneren wij onze moeder en oma, zo beschei den, zorgzaam en liefdevol Afra Anna Verberne-Commandeur Afie weduwe van Jan Verberne Den Hoorn, 19 juli 1919 t Den Burg, 6 december 2006 Piet en Annie Marian en Joop Adri en Nicotine Rita en Aad Kees en Ellen t José en Peter Anna en Werner Nelly en Luc Els en Giel Tïnie en Rob Trudie Erna en Henk Klein- en achterkleinkinderen „Gollards", k. 144, 1791 EX Den Burg. Moeder is op haar kamer Gelegenheid tot condoleren vrijdag 8 december van 19.30 tot 20.30 uur in „De Carrousel" van de „Gollards" en na de begrafenis in ..De Witte Burcht", Molenstraat 19 te Den Burg De H.Euchanstieviering zal worden gehouden op zaterdag 9 december om 10.30 uur in de pa rochiekerk van de H. Johannes de Doper te Den Burg, waarna de begrafenis op de R.K. begraaf plaats zal plaatsvinden. Correspondentieadres: Erna van der Star- Verberne, Westerweg 31,1791 PH Den Burg. Zij die geen kennisgeving hebben ontvangen, gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen. Plotseling hebben we afscheid moeten nemen van onze zuster en schoonzuster Afra Verberne-Commandeur De broers en zussen

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 3