Ondernemer naast u! TEXELSE j COURANT Cursus veilig zagen voor Gemeentewerkers Ambtelijke veelzijdigheid Naamsverwarring bij legionellacontrole >torm velt mast Rabobank Vergunning gemeente voor verbouw archief BESTUUR "zêre'L ZO JE. W&BTOCRNOG -)P1?0PJr VRH 3ECURSUS iWcntrqi^nrrmcrTr.iarrrtrTT ^rrrrn^^rxrnnmmTTTTr-rcr anytime, anyplace, anywhere NBC j Eelman Partners Sparringpartner voor ondernemers Zfi&EN ,~ZR6EN< wie de wieoew^Ai ik.gr nu otn eeh r ClRKelZBtX, VROaei] 7 c3r> itrwnww» itwm» RtiTOQfi 60« 0 Od-n.~lüo(y www.nbceelman.nl VRIJDAG 8 DECEMBER 2006 ledewerkers van Gemeentewerken ebben woensdag en gisteren mee- edaan aan een cursus, gericht op goed en veilig omgaan met een ■otorzaag. foor het bijbrengen van deze vaar- igheid wordt het mogelijk het per- oneel efficiënter in te zetten. Een jn de aanleidingen is het besluit de groene containers in de win dmaanden nog maar één keer per iiaand op te halen. Het personeel lat daardoor 'over' is krijgt andere iken. Vaak is dat plantsoenwerk, nderhoud aan boomsingels en het appen van (zieke) iepen. Een voor- eeld van dat laatste is de voor- genomen kap van alle 180 iepen van de Molenlaan in De Cocks- dorp begin volgend jaar. Het inzet ten van gemeentepersoneel daarbij is thans slechts beperkt mogelijk omdat niet iedereen bedreven is in de veilige omgang met motorzagen en andere handelingen die verricht moeten worden om ongelukken bij het kapwerk te voorkomen en toch vlot en efficiënt te werken. Tij dens de cursus, die een theorie- en praktijkgedeelte omvatte, hebben de mannen het nodige opgestoken over techniek en onderhoud van de motorzaag, veiligheidseisen en allerlei handigheidjes en hulpmid delen die bij het kapwerk van pas komen. De theorie werd gegeven in het gebouw van Gemeentewerken en de praktijk bij het naburige wie- Iercircuit waar veel bomen van de brede windsingel moeten worden verwijderd om ruimte te geven voor de overige. De cursus werd gegeven door Mats Blom uit Tuitjenhorn die als leer kracht is verbonden aan het Clusius College in Alkmaar. Op de foto ziet men Blom (rechts) tijdens het bij brengen van de fijne kneepjes aan de in veiligheidspakken gestoken cursisten. (Foto Harry de Graaf) Nieuwe site over werelderfgoed ministerie van LNV heeft een lebsite geopend met informatie ver de nominatie van de Wad- ènzee voor de Werelderfgoed- jst. wordt uitleg gegeven over het Ogeheten nominatiedossier dat in nationale werkgroep opstelt. dossier is de aanloop naar de iadwerkelijke aanmelding van de iaddenzee bij de UNESCO. Het ordt naar verwachting volgend er door onder meer de gemeen- raden van de Waddeneilanden sproken Het adres van de nieu- website is www.waddenzeewe- \derfgoed.nl. convenant waarin minister lerman (LNV) garandeert dat de Igoedstatus de eilanden geen sperkingen oplegt, wordt tegelij- ïtijd met het dossier besproken, minister had de gemeenteraden Texel en Ameland aanvankelijk 'aagd dit jaar alsnog met het invenant in te stemmen, maar uitgesteld. 'Het is beter dat gelijk met de behandeling van het te doen' aldus burgemees- Jurrit Visser van Terschelling, orzitter van de nationale werk- 4 oep. Texel en Ameland spraken ch vorig jaar tegen de mogelijke nwijzing en het convenant uit, uit ees voor beperkingen. Het nieu- Toeristisch Kennis Instituut brak I sent een lans voor de nominatie ihet convenant. Waterleidingbedrijf PWN onder vindt naar eigen zeggen hinder van de Water Inspectiedienst. Dit commerciële bedrijf voert risico inventarisaties uit bij onder meer Texelse logiesbedrijven. Naam en werkwijze van dit bedrijf zor gen volgens PWN voor verwar ring bij klanten. Die denken dat de Water Inspectiedienst namens het ministerie van VROM is aan gesteld voor het uitvoeren van controles van leidingwaterinstal laties in het kader van legionel- lapreventie. Die taak is echter exclusief gedelegeerd aan de waterleidingbedrijven. Op Texel is dat PWN. Ondernemers (o.a. logiesbedrijven, jachthaven, en ziekenhuizen) moe ten sinds december 2004 onder meer een risico-inventarisatie (laten) uitvoeren en een beheersplan heb ben. Dat is een wettelijke verplich ting. Hoe dat geregeld wordt, is aan de ondernemer zelf. 'Er zijn verschillende commerciële bedrij ven die in deze markt opereren. De Water Inspectiedienst is een hen We horen van onze klanten dat de naam voor veel venwarring zorgt, omdat de naam de suggestie wekt dat het bedrijf is gerelateerd aan het drink waterbedrijf of aan de VROM Inspec tie', aldus PWN-woordvoerster Anke Wisselink. 'De speciale controletaak is in handen van PWN Noord-Hol land. Wij zijn namens VROM ver antwoordelijk voor de inspectie van bedrijven die de wettelijke plicht hebben te zorgen voor een risico inventarisatie en een beheersplan. Tijdens een controle kijkt de PWN- inspecteur of de installatie in orde is en of de risicoanalyses goed zijn uit gevoerd. Wij zijn wettelijk bevoegd om eigenaren, die in gebreke blijven, te melden bij VROM Inspectie, maar dat doen we alleen als eigenaren weigeren hun wettelijke plicht na te komen.' Inspecteurs van PWN maken regel matig mee dat ondernemers denken dat hun bedrijf al is gecontroleerd, omdat zij bezoek hebben gehad van de Water Inspectiedienst. Dat bedrijf mag echter alleen de commerci ële taken dóen. De Water Inspectie dienst deed eerder van zich spreken door te stellen dat het overgrote deel van de Texelse logiesbedrijven niet aan de wettelijke eisen voldoet in het kader van legionellapreventie. Dat zorgde voor commotie onder hoteliers, die zich ten onrechte aan gesproken voelde. Voorts stelde het bedrijf dat zij de enige is die in orde bevonden installaties mag cer tificeren. Die TüV-certificering die wordt afgegeven, is weliswaar een betrouwbaar vignet, maar niet ver plicht. Subsidie boek Dieter en Herman (college heeft besloten een garan- sidie van €1.400, - beschikbaar f stellen voor de uitgave van een over de zwaar gehandicapte Dieter Joseph en zijn hulp- Herman. Het boek is gesch're- i door mevrouw I. Meijer uit Mai lt, die daarmee een beeld geeft i wat er nodig is geweest om de te selecteren en door training chikt te maken voor zijn hulptaak. Ook het samenspel tussen hond en baas wordt door eigen langdu rige waarneming in beeld gebracht. Met de uitgave (1500 exemplaren) is €5.000, - gemoeid. Er wordt op gere kend dat voor het boek (verkoopprijs €10, -) 200 belangstellenden zullen zijn en dat €1.600, - van sponsors zal worden verkregen. Daarmee resteert een tekort van €1.400, -. Dat zal dus door de gemeentelijke subsidie wor den gedekt, maar als er meer boeken worden verkocht dan nu wordt ver wacht zal de bijdrage lager worden MAB viert eigen feestjes elders 'Wij van de MAB-club hebben wel een feest gehouden, maar niet in onze eigen kantine', verzekert Frans Vlaming naar aanleiding van recente publiciteit over paracommercie. Het verenigingsfeest werd gehouden in de kantine van manege Akenburg, ook omdat in de bak motorsportdemon straties konden worden gegeven. De MAB, die bij de gemeente vergunning en medewerking heeft gevraagd voor de bouw van een nieuw onderkomen aan de Hoofdweg, beschikt zelf niet over voldoende ruimte om aile leden te kunnen ontvangen. n van de vlaggenmasten van de en moest door Duin worden verwij- 'obank aan de Groeneplaats in derd. Het geknakte deel viel niet op de grond, maar bleef hangen omdat het met draad was verankerd. i Burg heeft het dinsdagmid- I door de aanhoudende wind )even. Het bovenste deel knakte Stroomuitval op heel Texel Een totale stroomuitval, hulpbe hoevende Texelaars in de kou, vakantiegangers in de kou en overal duisternis. Dat was in het kort het scenario dat de gemeen telijke top woensdagavond voor de kiezen kreeg bij een papieren rampenoefening. De gemeente heeft zichzelf een bouwvergunning verleend om de door de provincie afgekeurde archiefruimte tot een archiefbe waarplaats om te bouwen. Dat moet voor februari gebeurd zijn, anders brengt de provincies boe tes in rekening. De ruimte in de kelder van het raad huis wordt brandwerend gemaakt, alle wanden moeten van steen wor den, er komt een watermelder en de stroom moet automatisch worden uit geschakeld als de deur dicht is. 'Alles moet straks 120 minuten brandwe rend zijn', aldus een woordvoerder. Er wordt eveneens een mobiele kli maatunit geïnstalleerd die voor een constant klimaat in de archiefbewaar plaats moet zorgen. Met de verbou wing hoopt de gemeente te voorko men dat de provincie vanaf februari maandelijks een dwangsom van tien duizend euro oplegt. Het historisch archief van de gemeente ligt ondanks Workshop over toeristische voorzieningen Op initiatief van de gemeente wordt op een nog te bepalen dag in februari een workshop gehou den om te komen tot een meerja renplan voor (nieuwe) toeristische voorzieningen op Texel. Daarbij valt te denken aan sport/ spelvoorzieningen, attracties op het gebied van cultuurhistorie, kunst en natuur, maar ook aan vormen van dienstbetoon zoals gratis parkeren. Bundeling Waddenbureaus Diverse organisaties die zich met het Waddengebied bezighouden, betrek ken volgend jaar een gezamenlijk gebouw (Huis voor de Wadden) in Leeuwarden. Het gaat om onder meer het Regionaal Coördinatiecollege Waddengebied, het Waddenfonds en mogelijk ook de Waddenacademie. Het Regionaal Coördinatiecollege Waddengebied is een overlegorgaan van Waddeneilanden, Waddenzee gemeenten, de Waddenprovincies en het rijk. De overheden stemmen in het RCW hun Waddenzeebeleid op elkaar af. Burgemeester Joke Gel- diverse waarschuwingen van de pro vincie nog steeds in een archiefruimte terwijl het volgens de Archiefwet in een archiefbewaarplaats moet liggen. De verbouwkosten lopen naar ver wachting in de tienduizenden euro's. De klimaatunit, die €25.000,- kost, kan meeverhuizen naar het nieuwe raadhuis. De gemeente verwacht dat de ruimte voor februari alsnog aan de eisen voldoet. 'We hebben de planning op die datum gericht.' Voor de opslag van de gemeentelijke kunst, waar de afgelopen tijd eveneens een en ander om te doen was, werkt de gemeente volgens de woordvoerder nog aan een alternatief. 'We hebben een oplossing op het oog. Die ziet er goed uit. maar is nog niet definitief.' De gemeentelijke kunst lag ook in de archiefruimte, maar mocht daar niet blijven liggen. De kunst werd daarna tot ongenoegen van de gemeentelijke adviescommissie voor kunst en cultuur in een zaaltje in het voormalige restaurant De Raadskelder neergelegd. ledereen zal in de gelegenheid wor den gesteld om op een nog nader te bepalen manier inbreng te leve ren. De bedoeling is zoveel mogelijk ideeën te inventanseren en aan de hand daarvan een programma op te stellen compleet met een 'financie ringsplan. Het meerjarenplan wordt betrokken bij het project Ruimte voor Ontwikkeling, dat onder andere een nieuw bestemmingsplan voor het buitengebied moet opleveren. De workshop wordt verzorgd door eigen mensen maar krijgt begeleiding van een extern bureau. Ook het Toeris tisch Kennisinstituut zal erbij worden ingeschakeld dorp is er lid van. Van het Wadden fonds wordt een uitvoenngsbureau in het Huis voor de Wadden onder gebracht. Het secretariaat van de zogeheten regiocommissie komt er ook. Dat is een commissie waarin de regio advies aian de minister van VROM over de ingediende projecten voor het Waddenfonds kan geven. Als de beoogde Waddenacademie volgend jaar geld uit het fonds krijgt, wordt die ook in het gebouw geves tigd. De Waddenacademie wordt een organisatie waarin onderzoeken naar de Waddenzee op elkaar worden afgestemd. Hel Huis voor de Wadden komt in een bestaand gebouw dat door VROM wordt gehuurd De stroomstoring die bijna een jaar geleden de gemeente Haaksbergen volledig plat legde, was voor een paar uurtjes naar Texel gehaald. De gemeente had de edele taak de hulp verlening in goede banen te leiden. Als extra hindernis moest er rekening met een dik pak sneeuw worden gehouden. 'We hebben bijvoorbeeld voor noodaggregaten gezorgd en de Thuiszorg verzocht in kaartte brengen met welke hulpbehoevende Texelaars we rekening moesten houden', aldus een woordvoerder. 'Vooral bij vee- Huishoudelijke zorg fuseert Corbis Plus en de Westfriese zorggroep De Omring in Hoorn bieden volgend jaar mogelijk gezamenlijk de huishoudelijke zorg op Texel aan. De twee orga nisaties zijn van plan in juni 2007 te fuseren. De Omring is volgend jaar één van de drie nieuwe aanbieders van huis houdelijke zorg op het eiland. Cor bis Plus Texel, de vierde aanbieder, was al actief op Texel. Het aantal is uitgebreid, omdat het rijk meer marktwerking in de zorg wil hebben. Volgens woordvoerder Walter Basti- aenssens van Corbis Plus merken Texelaars weinig van de fusie. 'Die vindt vooral achter de schermen plaats, zodat we efficiënter kunnen werken.' Wethouder Peter Bakker heeft vrij dag namens de gemeente contrac ten getekend met de vier aanbie ders. De gemeente is vanaf volgend jaar verantwoordelijk voor de huis houdelijke zorg. Naast Corbis Plus en De Omring worden ook Stichting ZorgBedrijf Nederland uit Groningen en de Stichting Regionale Thuiszorg uit Alkmaar op het eiland actief. houderijen staan vaak aggregaten zodat ze kunnen werken.' Een van de belangrijkste oefendoelen voor de deelnemers was weten met wie ze op welke momenten contact moesten opnemen. Er werd gewerkt in een beleidsteam dat de lijnen uitzette en een managementteam dat de taken uitvoerde. Volgens de waarnemers hanteerde de gemeente een goede communicatiestructuur en was er een duidelijke rolverdeling. Volgens de woordvoerder scheelde het dat de gemeente twee weken geleden na het aanspoelen van de helikop ter daarwerkelijk een beleidsteam en managementteam had moeten instel len. 'Daardoor wisten we nu ook bij de oefening waar we aan toe waren.' Om de oefening zo realistisch moge lijk te maken, ging op het raadhuis de stroom van het net. Er werd volgens de woordvoerder rondgelopen met zaklampen, totdat het noodaggregaat werkte. De gemeente houdt gemid deld twee keer per jaar op papier een rampenoefening. Dokter Wagemaker weer in het water 'Het is wel een vreemde gewaar wording om hier aan boord te gaan', schrijft Toine Schepers uit Rotter dam. Schepers is werkzaam in de scheepsbouw in Schiedam en gaat dagelijks aan boord van de Dokter Wagemaker die na groot onderhoud in het droogdok alweer in het water ligt. De Rotterdammer is al jaren een trouwe gast op het eiland. 'De Schulpengat verwachten we op 3 januari, ook iets om naar uit te kij ken. Texel... zo ver en ook weer zo dichtbij. Op 8 februari ben ik er écht weer en daar kijk ik halsreikend naar uit. Vermoedelijk maak ik dan de overtocht weer met de boot die me nu zo aan het hart gekluisterd is.' Gedeputeerde komt praten over bedrijventerrein Gedeputeerde Ton Hooijmaijers (45) van de WD komt woensdag 20 december naar Texel om met b en w te praten over het tekort aan bednj- venterrein op het eiland. Blijkens het provinciale streekplan is uitbreiding niet mogelijk, wat volgens het colle ge bedreigend is voor de economi sche ontwikkeling. Op dit moment zijn de beschikbare bedrijventer reinen nagenoeg uitverkocht, maar er zijn nog diverse gegadigden die nu dus niet geholpen kunnen wor den. 'Texel zit nu op slot. We hopen Hooijmaijers ervan te overtuigen dat het streekplan op dit punt gewij zigd moet worden', zegt wethouder Peter Bakker. Bij het gesprek met het college zullen mogelijk ook ver tegenwoordigers van het bednjfsle- ven worden betrokken. Subsidie voor De Kunstbus De Muziek- en Dansschool Texel kan rekenen op gemeentelijke steun voor haar nieuwe activiteit De Kunstbus. B en w hebben besloten een projectsubsidie toe te kennen van €2.140, -. De Kunstbus is gericht op kinderen van 9 tot 12 jaar die wonen in drie buitendorpen waar geen fanfare actief is. Het pro ject voorziet in lessen over muziek, beeldende kunst en drama en wordt afgesloten met een workshop. Van de evaluatie na afloop hangt af of De Kunstbus een blijvend karakter krijgt en of de budgetsubsidie voor de Muziek- en Dansschool daarvoor verhoogd moet worden.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5