OSG in de ban van X-factor Inwoning Heeft u al een idee voor Ouwe Sunderklaas? TEXELSE 7 COURANT Uw Kerst' en/of Nieuwjaarsgroet in de krant van 22 december? Langs de weg VRIJDAG 8 DECEMBER 2006 VERVOLG VAN PAGINA 1 Gerbrand poster In het kader van het genereren van overheidssubsidie heeft de gemeente aan een privaatrechtelijk bedrijf (waaronder een groot aantal BV's vallen) een lening verstrekt van €850.000, Ons verzoek, mid dels een motie, om hiervoor ten minste een bankgarantie te laten afgeven, is afgestemd. Gemeente Texel zegt hierover: ze betalen heus wel terug... Daar gaan wij ook van uit, maar zo kan en mag je niet met gemeenschapsgeld omgaan. Dit risicodragend kapitaal is met in de begroting opgenomen' Overbodig Wethouder Peter Bakker noemt de brief van Poster overbodig. Hij denkt niet dat Poelmann zal ingrij pen. 'Onze financiën zijn op orde. We hebben een sluitende begroting zodat we verwachten dat hij zal wor den goedgekeurd. De gemeente is verder autonoom zodat de provincie zich niet zal bemoeien met het geld dat de raad voor het nieuwe raad huis heeft uitgetrokken. Hetzelfde geldt voor de bankgarantie voor de lening die aan Rab is verstrekt voor de bouw- en inrichtingsplannen in sen die door de gemeente worden geselecteerd, worden doorgestuurd naar DPV waarna die de gegadig den over de drie makelaardijen ver deelt. Dat gebeurt gelijkmatig. DPV vormt samen met De Peyler en een bouwmaatschappij de divisie Bouw van de Ooms Avenhorn Groep in Scharwoude. Op de site van de Hoornse make laar worden eveneens twee nieuw bouwwoningen aan de Distelvlinder te koop aangeboden, drie villa's aan de Luzernevlinder (beide straten lig gen in de Volmolen), drie woningen aan de Korfbaeck en twee twee onder-éénkappers in Den Burg West. De kosten van de laatste twee en één woning aan de Distelvlinder liggen onder de koopprijsgrens. Het andere huis aan de Distelvlinder ligt net boven de koopprijsgrens. De toewijzing daarvan verloopt via de gemeente. Bij de villa's voor de Luzernevlinder kunnen potenti ële kopers zich volgens de website rechtstreeks tot DPV wenden. Bij de andere huizen wordt doorverwezen naar de drie Texelse makelaars Oudeschild. Rab is een betrouw bare, financieel solide partij. Wij en de meerderheid van de raad vin den een bankgarantie daarom met nodig en het zou vreemd zijn als de provincie dat niet zou respecteren'. Bakker voegt daar nog aan toe dat hij de actie van Poster niet betreurt. 'Als hij door zo'n open brief wil laten zien hoe actief hij is, moet hij dat zelf weten. Maar veel zin heeft het niet'. VERVOLG VAN PAGINA 1 Frits de Jong Hij onderhoudt onder meer nog steeds contact met James Blears, in 1944 marconist op de Tjisalak en destijds met De Jong één van de .vijf overlevenden van de torpedo en een slachtpartij die volgde aan boord van de Japanse onderzeeër die de vrachtvaarder tot zinken had gebracht. De vroegere marconist woont al jaren op Hawaï. 'Je kunt helaas merken dat hij ouder begint te worden", aldus De Jong. 'Hij schrijft niet vaak meer terug.' Voor een kleindochter van één van zijn zussen zet hij momenteel de historie van zijn familie op papier 'Zij wil graag zoveel mogelijk te weten komen. Het is de bedoe ling dat er ooit nog een boek over de familie wordt gemaakt, maar ik weet niet of het zover komt. En als het er niet meer van komt. maakt een ander het maar af.' De Jong had vijf zussen van wie de meesten net als hij in het buitenland terecht kwamen. De in Amsterdam gebo ren Texelaar voer jarenlang voor de Java-China-Japan Lijn nadat hij van 1923 tot 1925 op de voormalige zeevaartschool in Den Burg had gezeten Diverse collega's van de Java-China-Japan Lijn zijn even eens honderd jaar of ouder gewor den. 'Het verblijf in de oost was dus zo slecht nog niet.' De honderdjarige woont sinds 1962 op Texel, waar hij zich na zijn pensi onering met zijn Texelse vrouw Nel de Jong-Kikkert in het Torenhuis vestigde. 'Ik woon nu, de tijd bij de zeevaartschool meegerekend, 46 jaar op Texel en dat is toch wel de mooiste tijd van mijn leven geweest. Er is ook veel verdriet geweest, maar de mooie dingen overheersen.' Wilt u dan zo vriendelijk zijn uw tekst uiterlijk vrijdag 15 december in te leveren bij onze advertentiebalie aan de Spinbaan. Het tarief voor de is €1,70 per regel, (minimaal 3 regels). J Tesselaar N. Tesselaar-Overkant Gelukkig Nieuwjaar J. Tesselaar Gelukkig Nieuwjaar Enkele voorbeelden €5,10 Tesselaar N. Tesselaar-Overkant Prettige Kerstdagen en Gelukkig Nieuwjaa J. Tesselaar Tesselaar-Overkant wensen familie en bekenden een Pret age Kerst en een Gelukkig 2007 €8,50 den en pas dan ter dood gebracht onder gecontroleerde omstandig heden. Ik legde het probleem voor aan een expert, de gemeentelijke rattenvanger Jan Vennik. Die zag er direct een uitdaging in. Bin nen een kwartier stond hij voor de deur met zijn gele auto vol stok ken, bussen vergif, vallen, kooien en andere moordbenodigdheden. Ons geval bleek niet alledaags te zijn. Jan keek bewonderend naar het enorme gat dat onze rat in de dakplaat had geknaagd. Hij ging er meteen foto's van maken om te laten zien aan collega's op de landelijke rattenvangersdag die hij trouw bezoekt. Vervolgens bracht hij op de zolder twee vernuftig werkende vangkooien van ver schillend type in stelling, met stin kende palingvellen als aas. Daar zijn ze gek op en ze gaan er direct op af, want die lucht ruiken ze al op grote afstand, legde Vennik uit. Hij maakte er een heel college van zodat ik nu alles weet over de culi naire gewoonten van ratten. Kort samengevat: het zijn lekkerbekken, maar toch niet kieskeurig. Ze eten alles wat met terugbijt. Zodra de rat in de kooi zat. moest ik bellen. Het maakte niet uit wan neer, al was het midden in de nacht. Dan zou Vennik zijn bed uitkomen om het karwei, of beter gezegd de rat, af te maken. Zoveel inzet en toewijding was ik bij een ambtenaar niet eerder tegen geko men en dat vervulde mij met hoop en glorie. Het pakte anders uit. Onze rat was waarschijnlijk een oud en wijs exemplaar met een hoog IQ. want na vier nachten was de kooi nog leeg en het gedraaf op zolder duurde onverminderd voort. Gelukkig had de oude ver delgingsmethode met vergif, meer succes. Drie nachten lang werd van de paarse korreltjes gegeten. De vierde dag vonden we een vers rattenkadaver in het grasveld voor het huis, gelukkig nog voordat de hond erbij was, want die gaat er graag mee vandoor. Leuk speeltje. Dat gif kun je gratis bij gemeen tewerken afhalen en de jongste bezuinigingsoperatie heeft daar geen verandering in gebracht. Hul de. Je krijgt ook uitgebreid advies van de gemeentemannen, waarbij ze niet afkerig zijn van een kwink slag. 'Is het voor de ratten of voor je schoonmoeder?', had de man aan de balie deze keer gevraagd. Hij heeft inmiddels zijn excuses aangeboden. Harry. ideaal, maar iets wat in het dage lijkse leven aandacht vraagt. Dit proces wordt in beweging gebracht via meditatie, healing, lezingen en gesprekken over innerlijke groei en spirituele ontwikkelingen.' De eerste module duurt van 4 tot en met 7 januari en wordt gehouden op Texel. Na deze vierdaagse start worden meditatieavonden georgani seerd, voor herhaling en verdieping. De eerste avond staat gepland op donderdag 18 januari van 20.00 tot 22.00 uur. De avonden zijn toegan kelijk voor alle belangstellenden. Bij voorkeur vooraf aanmelden bij Inge Stevenson, tel. 327276 of e-mail deverbinding@texel.com of Hant- zen Stevenson, tel. 050-3119275, www.stevenson.nl /www.levens- werk.com. VERVOLG VAN PAGINA 1 Nieuwbouw De christendemocraten vinden dat de plannen voor de achttien huizen moeten worden aangepast. 'Het doel was huisvesting voor Texe laars te realiseren en daar wordt nu van afgeweken', aldus fractie voorzitter Marijke Eelman. Volgens haar moeten er andere woningen komen die goedkoper zijn. 'Deze huizen zijn gewoon veel te duur voor Texelaars. Neem bijvoorbeeld een alleenverdiener die €25.000,- per jaar verdient, die kan maximaal €112.500,- lenen. En als je als twee verdieners bij elkaar €40.000,- ver dient, kun je maximaal €180.000,- lenen.' Eelman stoort zich eraan dat de gemeente geen rekening houdt met - de meerderheid van de raadscom missie Grondgebied. Die keurde vorige maand het aanbieden van de huizen aan de 46 overkantse gegadigden af. 'Als je daar dan gewoon mee doorgaat, hebben we toch een probleem. Dan kun je je afvragen wie eigenlijk de baas is.' Wethouder Nico Kikkert zei tijdens de commissievergadering dat de gemeente, de bouwers, de pro jectontwikkelaars en de Stichting Wonen Texel niet van plan waren de plannen aan te passen. Hij stel de toen dat de vraagprijzen voor de twee-onder-éénkappers met te hoog zijn. Eelman overweegt de gang van zaken aan de orde te stellen tijdens de raadsvergadering van 19 december. 'Al is het dan wel mosterd na de maaltijd.' DPV Makelaars verwees gisteren desgevraagd voor een reactie naar projectontwikkelaar USP Vastgoed in Hoorn (de U in de BUPS). Daar waren ze met in .de gelegenheid te reageren. DPV is al langer bij de nieuwbouw in Den Burg betrokken. De makelaar treedt coördinerend op voor de Texelse makelaars Eelman en Van Heerwaarden, TM Vastgoed en Jan Duin. De namen van men- Wietteelt in bungalow Californi- eweg; Eric Hercules regisseert Aris ran Zeylen en dochter; Vleugel ran Ed tot twee keer toe ontvoerd; ordic walking, sport in opkomst; lurgemeester zoekt aansluiting bij Fnesland: SWT verkoopt honderd 'uizen; bouw Volmolen begonnen, raar verkoop loopt stroef; Esther Bremer schrijft tweede boek over tebische relatie; politie doet inval sp OSG en vindt weinig schok kends; groen licht voor stolp op Derg; rode brievenbussen ranaf nu oranje; minister Verdonk opent VVD-campagne op Texel; Aris ran 'der Slikke wil lager TESO-tarief roor Texelaars; politiek café eindigt n ordinaire schreeuwpartij; kerken biden noodklok over armoede op let eiland. Jan Wolkers woont 25 8ar op Texel en wordt ereburger; ieuwe winkel Mantje met veel lombarie geopend; RAB presen teert herinrichtingsplan 'Parkeren en meer'; verkiezingen zorgen niet voor verschuivingen; Marie José Koevoets trekt zich terug ais raads lid; Piet Zoon terug in het spoor van Verkade; TVL stapt uit bestuur, VW schakelt mediator in; nieuwe mode: reclameborden op schapen; voedselbank opgericht; Texel Helpt zoekt en vindt nieuw onderkomen; landelijke opening aspergeseizoen op Texel; nieuwe eigenaars voor galerie Het Posthuys; Gerco Eelman bouwt een brommer die op alco hol loopt; SV De Koog promoveert naar vijfde klasse; Dirk Schagen wil windturbines uit de kust van de PH- dijk; André Smit wil molen bij Den Hoorn; Den Hoorn presenteert toe komstvisie; Gerard Weijers stapt uit fractie CDA; kotter per as naar De Krim vervoerd; B-Shore wil draad loos internet op heel Texel; Cees de Jager benoemt tot ereburger; jager vergeet zijn geladen jacht geweer; atelierroute in Den Hoorn valt in goede aarde; Wereldwinkel verhuist naar Weverstraat; strand huisjes mogen een meter langer worden; leiding Pharos in andere handen; Jan Jaap Kroon begint wijngaard aan Rozendijk; danseres sen als sterren onthaald bij film première; de opmars van Japanse oesters heeft voor- en nadelen; strandwacht zoekt toevlucht in tennisstoel; nachtelijke bezoekers bevuilen het strand; jubileum ZDH en Drijverschool; NK boogschie ten op de Mok; ringsteken op de Solex; twee dorpswachten De Koog wegens problemen vervangen; schietincident in De Koog; SWT koop pand Rijkswaterstaat; auto cross tot twee keer toe uitgesteld; plannen voor duinboulevard bij De Koog; Sietze Vermeulen werkt even bij Texelse Courant; gasten laten zich niet door regen verjagen; con flict met gemeente over boek Huib Fenijn; schimmel in gemeentear chief, maar raad gaat niet overstag voor provincie; vissers enthousiast over pulskor en sumwing; Texelse Courant begint weblog; Texels boek in het Koreaans vertaald; Rob Maas wil woningbouw in Oosterend; Texel Culinair trekt duizenden bezoekers; nieuwe jeugdherberg Stayokay in gebruik genomen; fietspad Konings weg gaat niet door door geschil over grondprijs; iepen langs Molen laan worden vervangen; parachutist van negentig jaar; Geuko Haikens zoekt opvolger; bakkerij serveert ontbijt in pyjama; mobieltje werkt nu ook op het strand; bakker Tim mer wint de ene prijs na de andere; plan voor vakantiewoningen in de duinen; met schutting verdwijnt ook kampeerder Loodsmansduin; min der geld voor nieuwbouw OSG; sla ger Ran stopt ermee; Big Ed terug achter de draaitafel; actie op het Binnenhof voor verplaatsen veer haven; problemen rond intocht van Sinterklaas; Texelaars krijgen ener giebon, maar leveren hem maar mondjesmaat in; helikopter spoelt aan bij paal 28; Waalenburg wordt één aaneengesloten natuurgebied; Jook Nauta wil gemeentelijke kunst herbergen: Dokter Wagemaker uit de vaart door storm; zeemonsters bij Ecomare;Arthur Oosterbaan stapt ui de gemeenteraad; één gemeentehuis voor alle wadden eilanden?; problemen rond wonen boven horeca.. We werden wakker van een rit misch knisperend geluid dat uit de richting van het dakbeschot kwam. Knars-knars-knars. Een of ander knaagdier was bezig zich met geweld toegang te verschaf fen tot onze zolder, met het ken nelijke voornemen zich daar voor de rest van de winter te vestigen. Dat deze woningkraak succesvol was verlopen, bleek de volgende nacht toen we uit de richting van het plafond een ander geluid hoor den: gedraaf van minstens vier pootjes. De indringer had blijkbaar zijn residentie bereikt en was druk bezig kwartier te maken. Aan welk dier hadden wij deze last minute boeking te danken? Dat was niet moeilijk te raden. Ik houd van alles wat leeft en groeit, maar de liefde verschilt wel per dier. Ik val bij voorbeeld op muizen, vleermuizen en nog meer op noordse woelmui- zen, maar ratten moet ik niet. Die discriminatie heeft te maken met vooroordelen. Van ratten wordt gezegd dat ze smerig zijn, ziekten verspreiden zoals pest en de ziek te van Wijl en onnoemlijke schade toebrengen aan voedselvoorraden en andere eigendommen van men sen. Objectief gezien is dat pure hetze, Is in jullie kennissen- of familiekring ooit iemand bezweken aan pest of de ziekte van Wijl? En die schade valt ook best mee. Er wordt enorm meer kostelijk voed sel door mensen weggesmeten dan door ratten opgevreten. De afkeer heeft vooral te maken met de slimheid van deze dieren. In hun concurrentie met de mens zijn ze in de loop der eeuwen mees ters in overleven geworden. Dat vervult ons met jaloezie, alleen al door de mate waarin zij heengaan en zich vermenigvuldigen. Een rattenpaar zet per jaar 300 kernge zonde kinderen op de wereld. Doe dat maar eens na. Wat de afkeer nog vergroot, is dat we er letterlijk geen zicht op hebben. Op Texel moeten duizenden ratten leven, maar het leger dat zij vormen is ondergronds. Ze leven onder ons en daar houden wij niet van. Afkeer van ratten is mij met de paplepel ingegeven. Lang gele den, toen ik nog aan De Zes in Den Burg woonde, hadden we wel eens ratten in het schuurtje achter huis. Mijn vader zette dan een klem. Meestal zat het beest er binnen een dag in, soms alleen met een poot. De executie moest dan worden voltooid door de rat met klem en al in een emmer water te stoppen, afschuwelijk. De op scherp gestelde klem met als aas een stuk leverworst (van Ran!) werd altijd diep weggestopt tus sen een partij bonenstaken. Toch was mijn ondernemende broertje er een keer eerder bij dan de rat. Brullend kwam het joch de huis kamer inrennen, de klem nog aan zijn bloedende hand. Deze keer konden we het niet oplossen met een emmer water en de klem werd bij het oud ijzer gegooid. Een paar jaar later ben ik zelf eens door een rat aangevallen, ten minste zo leek het. Het beest scharrelde op een hoge plank in de bijkeuken tussen klompen en bloempotten. Toen ik binnenkwam, sprong hij op mijn schouder en vervolgens op de grond. Hij had me slechts als afstapje gebruikt, maar evengoed griezel ik er nóg van. Ratten zijn heel kritisch bij het kiezen van een winterverblijf. Dat hoeft niet schoon, maar moet wel redelijk droog dan wel warm zijn, ongezien bereikbaar langs een route die veel schuilplaatsen biedt. Eten en drinken moeten binnen enkele tientallen meters voorhanden zijn, want een rat is gemakzuchtig en voelt niets voor kilometers lange hongertochten. Leuke andere ratten in de buurt voor gezelligheid en seks zijn ook een must, want anders kun je die 300 nakomelingen wel vergeten. Wie ratten aldus marktgericht logies aanbiedt, kan verzekerd zijn van overvloedig herhalingsbezoek. Dit nu is bij ons het geval. Onze residentie in Everstekoog is dus ratvriendelijk. Diverse op korte afstand van elkaar staande gebouwen die voor een niet al te zwaarlijvige rat makkelijk toegan kelijk zijn, korte verbindingslijnen via struiken, hopen brandhout en andere schuilplaatsen en kip penhokken waar altijd wel wat overgebleven legkorrels voor het oppeuzelen liggen. Tot voor kort was het enige minpuntje de grote afstand tot open water, maar sinds het graven van een kolk met natuurvriendelijke oevers is ook dit manco uit de wereld. Dat de eerste rat van dit seizoen zich toch pas eind november aandiende, viel dus mee. Doorgaans melden de ongenode knagers zich al rond Sint Maarten. Wij krijgen dan geen inhalige kinderen met lampionne- tjes op bezoek, maar ratten. Met als overeenkomst dat het beide categorieën is te doen om vreten. Deze keer hadden we te maken met een extra slimme rat met ondememerslust. Via hoge pot planten die naast het huis staan, moet hij via de dakgoot onder de pannen zijn gekropen waar hij zich door de isolerende dakplaat vrat. Het terras was bezaaid met vlokjes piepschuim die bij de knaagoperatie waren vrijgekomen. Doorgaans weet ik ratten in eigen beheer snel te verdelgen door kist jes met vergif te plaatsen. Als ze daar een keer of vier van hebben gevreten, kruipen ze weg en gaan dood. Binnenshuis levert dat een probleempje op, want het soms onbereikbare kadavertje gaat tot ontbinding over waarbij een hoop wnemelende maden ontstaan. Die veranderen op hun beurt in brom vliegen. Een fantastische meta morfose, maar wel graag buiten de deur. De rat zou dus niet vergif tigd, maar gevangen moeten wor- Inge en Hantzen Stevenson star ten op 4 januari met de opleiding Spiritual Healing. Essentieel in de opleiding is het streven naar inte gratie tussen spiritualiteit en de dagelijkse realiteit, vertellen de zussen. De opleiding betreft de eerste van veertien modules, die in een periode van vijf jaar wor den gegeven. 'Healing gaat uit van het zelfhe- lende vermogen van mensen en het onderliggende systeem waarmee energie zich door en om het lichaam beweegt', vertelt Inge Stevenson, die vorig jaar is gestart met het geven van cursus sen healing en meditatie. 'Energie kan natuurlijk en vrij stromen, maar kent bij ieder mens ook plaatsen waarop het geblokkeerd is geraakt. Geblokkeerde energie heeft invloed op lichaam en geest. Healing biedt de mogelijkheid de energie weer in beweging te brengen en onder liggende ervaringen te integreren. Meditatie biedt de mogelijkheid van diepere ontspanning en vergroot het bewustzijn. Je leert je voller verbin den met jezelf en met de prettige of minder prettige aspecten in je leven en hoe je weer voorbij beperkende emoties, conflicten en gedachten kunt bewegen.' 'Steeds meer mensen ervaren bewustwording en innerlijke groei als een belangrijk deel van hun leven. Niet als een hoogdravend De één weet het allang, een ander is zelfs al weken aan het knutse len. Maar je hebt ook mensen die pas op het laatste moment inspi ratie krijgen. De één speelt over ets heel algemeens, de ander over iets dat zo specifiek is dat alleen de direct betrokkenen de voorstelling helemaal begrijpen, ledereen maakt zijn voorstelling voor Ouwe Sunderklaas op zijn eigen manier. Een vuistregel is wel: kort en krach- lig. Zeker aïs het weer zo onstuimig blijft, zal het publiek vaak niet de tijd nemen lang bij een voorstelling stil te blijven staan. Een duidelijke uitbeel ding met weinig tekst, een groot wit bord met grote zwarte letters, komt Kker onder zulke omstandigheden veel wat beter uit de verf dan een leel toneelstuk dat voor een groot feel van het publiek met te volgen Maar hoe het zich ook ontwik- t, wat de avond ons ook brengen gaat, zeker is dat het afgelopen jaar «eer genoeg geschikte onderwer pen de revue zijn gepasserd. Om de twijfelaars aan inspiratie te hel pen, door de redactie in het archief en stelde een kor overzicht op van mogelijke onderwerpen. Over de X-factor is tegenwoordig lijkse Sinterklaas-spektakel in de veel te doen. Het verschijnt op tele- Koninghal moesten leerlingen onder visie, bij de Wampex en hield deze toeziend oog van Sinterklaas met week ook leerlingen van de drie behulp van een karaoke-machine laagste klassen van OSG De Hoge- een act opvoeren. in z'n greep. Voor het jaar- Deze werd gefilmd en was te zien op een groot scherm op het podi um. Tussen de bedrijven door waren er optredens van leerlingen. (Foto March Heijnen)

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7