Nog voor de zomer visie voor Groeneplaats SKS Cjrom "Zwartsjexels in het hart 'Interactief proces van burgerparticipatie 'Omzetting alleen bij nieuwbouw toestaan' 1 CDA wil extra debat over verkoop huizen Ouwe Sunderklaas rustig, maar van goede kwaliteit School in Volmolen voorlopig van baan HEMA Horeca Texel achter college -/tfffêBL- a 1 'f®}-y J\ jtaaw wf Cf urn ■m». 1 kot if Brandje in de kiem gesmoord Uerhuurbedrijf L5.Bruining OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12135 VRIJDAG 15 DECEMBER 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg B en w zetten nu spoed achter de plannen voor een betere inrich ting van de Groeneplaats nadat het raadhuis daar is verdwenen. In februari wordt al begonnen met wat wordt genoemd 'het tot stand brengen van een breed gedragen visie ten aanzien van het centrum van Den Burg door middel van een interactief proces van bur gerparticipatie.' Dit komt erop neer dat iedereen in de gelegenheid wordt gesteld ideeën over de toekomst van de roeneplaats naar voren te bren gen. Nog voor de komende zomer moet dat leiden tot een visie die basis is voor verdere uitwerking van het plan. De burgerdiscussie zal zich uitstrekken over meerdere bijeenkomsten en wordt begeleid door het stedenbouwkundig bureau Witpaard en Partners uit Zwolle. Dit is door de offerteselectiecommissie gekozen uit de zes externe bureaus die offerte hebben gedaan. Het col lege stelt de raad voor om voor het hele inspraakproject €121.760,- uit te trekken. Daarvan gaat €93.760,- naar Witpaard en Partners. Het is niet de bedoeling dat het bureau voorbij zal gaan aan de diverse ideeën die de afgelopen jaren al door particulieren zijn aan gedragen over bebouwing, inrich ting en gebruik van het grote terrein dat bestaat uit de huidige Groene- plaats, de ondergrond van het huidige raadhuis en het park. Het interactieve proces gaat van start met een of meer bijeenkomsten waarbij men zijn ideeën kan presen teren. Als alle betrokkenen daarvan gebruik maken zou een zestal plan nen op tafel kunnen komen. Ontevredenheid over de huidige Groeneplaats bestaat al zolang het raadhuis er staat. Voorstellen tot verbetering kwamen de afgelopen decennia van professionele en min der professionele kanten. Architect Jan Visser zwengelde in 1975 de discussie aan met zijn boek Terug op de Plaats en Jook Nauta schakelde in 1995 zelfs een deskundig bureau in om zijn ideeën voor Het hart hersteld te onderbouwen. Belang rijk onderdeel van deze studie was het antwoord op de vraag wat er nu precies aan het huidige plein mankeert en wat dus in grote lijnen moet gebeuren om gezellige beslo tenheid terug te brengen. Nadien kwamen nog enkele burgers met plannen, onder wie Frans Pieterse, de (aankomende) architecten Erik- Jan Vermeulen en Marije Bakker en Frits Langeveld. Recentelijk heeft ook het College van Ereburgers zich bij dit rijtje aangesloten. Van die kant zal worden voorgesteld op het vnjkomende terrein van ongeveer een hectare een onderbroken nng van gevarieerde, publiektrekkende bebouwing te zetten, voortbordu rend op de historische ringburcht- structuur van het dorp. Deze bin nenring zal een nieuwe, kleinere Groeneplaats omsluiten. De meeste plannen die tot dusver werden gelanceerd, gingen uit van handhaving van het raadhuis op de huidige plaats. Nu vast staat dat er een raadhuis buiten het centrum komt, zijn de mogelijkheden veel ruimer en aantrekkelijker geworden. Eén van de vragen die zich bij de invulling van het nieuwe- cen trum zullen aandienen, is welke functies hier gewenst zijn, zoals horeca, detailhandel en wonen. Een nieuw, aangepast Distributie Pla nologisch Onderzoek (DPO) moet het antwoord opleveren. Veel fei tenmateriaal met betrekking tot de inrichtingsmogelijkheden voor de Groeneplaats en omgeving is te vin den op de speciale website van het Texels Verbond van Ondernemers en de Ondernemersvereniging Den Burg: www.groeneplaats.nl. De realisatie van reguliere wonin gen boven de horeca moet alleen bij nieuwbouw worden toege staan. Dat vindt de afdeling Texel van Horeca Nederland. De horeca zit niet te wachten op omzetting van bedrijfswoningen in gewone woningen boven bestaande kroe gen en restaurants. Horeca Texel, dat nog een stand punt in het vraagstuk zou innemen, stelt zich daarmee op dezelfde lijn het college. Dat wil, in tegen stelling tot een meerderheid van de politieke partijen, geen omzettingen boven bestaande horecagelegen heden toestaan. Volgens voorzitter Rein Stam van Horeca Texel vindt een meerderheid van het bestuur dat met dergelijke situaties zeer voorzichtig moet worden omgegaan. 'Meestal woont nu personeel of de exploitant zelf in een bedrijfswoning en dan is er sprake van aangepaste huurcontracten waarin je clausules over overlast kunt opnemen. Dat wordt anders als er mensen wonen die niets met een zaak te maken hebben.' Volgens het college loopt een exploitant in dergelijke gevallen bedrijfseconomische risico's als een bedrijfswoning wordt omge zet. Probleem voor de' exploitant is dat hij afhankelijk kan worden van de eigenaar van het pand en dat hoeft niet per se de exploitant te zijn. Volgens het college zou daar door bij bestaande bouw de situatie kunnen ontstaan dat de eigenaar een bedrijfswoning in een reguliere woning laat omzetten en de exploi tant vervolgens kosten moet maken voor isolatie of andere maatregelen als er klachten ontstaan. Een meerderheid van de raad vindt dat omzetting zowel boven bestaande als nieuwbouw mogelijk moet worden om de woningnood terug te dringen. Volgens sommige partijen worden bestaande panden soms dusdanig verbouwd dat er ook bijna van nieuwbouw kan wor den gesproken. In zulke gevallen zou volgens de politieke partijen ook aan de strengere eisen voor woningen kunnen worden voldaan. Het onderwerp staat op de agenda van de raadsvergadering die dins dagavond wordt gehouden. akMW """'..„«SS J DIF/Ktf DER WK pr-r, v_ V WAT IS HU DE IHMAi "V\ -Vs. ENIAM2EWSJÏÏ& sumo wASvHSti» W SEUKO WAM07 y g® [AAR ZOT uUFSjft: (US0MMWBH& ,',/V DUS OP N oFwom neen venoonaen overeenKomsien mei ae lexe laars waarover nij zien onnermi. (Foto Gvartj Tmmtrman) Het CDA heeft gisteren een inter pellatie-debat bij de gemeente aan gevraagd. De christendemocraten wil op die manier de vrije ver koop van de achttien twee-onder- éénkappers in de Volmolen op de agenda van de raadsvergadering van komende dinsdag zetten. Het CDA wil met het debat alsnog een koerswijziging bij de achttien wonin gen teweeg brengen. Raadsleden Marijke Eelman en Martijn Eelman willen onder meer weten of het col- de grond voor de twee-onder- éénkappers alsnog kan herverkave- ten, zodat er geen vrije verkoop hoeft plaats te vinden. Als alternatief wordt de uitgifte van kleinere bouwkavels genoemd waarop Texelaars eventu eel zelf een huis kunnen bouwen. Eelman en Eelman zeggen de indruk 's hebben dat daarvoor veel belang stelling is. Met zelfbouw kunnen starters volgens hen de bouwkosten aag houden. 'Voor €85.000,- kun je redelijk prefab een casco huis reali seren en dan kun je voor €140.000,- Kerstwedstrijden Inzenden van verhalen en menu's voor de kerstwedstrijden van de Texelse Courant kan nog tot en met maandag 18decemberbijde redactie van de Texelse Courant, Warmoes straat 45,1791 CN Den Burg Inzen den kan ook per fax (323000) en per s-mail (redactie@texelsecourant.nl). Menu's dienen uit meerdere gangen te bestaan en er dienen Texelse Producten in verwerkt te worden. Kerstverhalen mogen maximaal 350 woorden lang zijn. De winnaars wor den bekend gemaakt in de krant van 22 december. compleet zijn', aldus Marijke Eelman. 'We hebben het hier in Oudeschild regelmatig gezien dat families op die manier een huis hebben gebouwd.' Volgens haar kunnen de nieuwe hui zenbezitters op die manier ook met een goed starten met de opbouw van een eigen kapitaal. Het CDA vraagt of de gemeente kan nagaan welke claims van de alle betrokken partijen bij een herverkaveling te verwachten zijn, zodat bekeken kan worden of het doel opweegt tegen de eventuele schadeclaims. De partij wil eveneens van het college weten of er bij de besluitvorming rond de Volmolen niet te hard van stapel is gelopen en of de prijs-kwaliteitverhouding bij de acht tien woningen over het algemeen wel gunstig is. Het CDA heeft de indruk dat dat niet zo is. 'Voor een bedrag tussen de €350.000,- en 380.000.- wordt elders meer geboden. Naar ons idee zijn ook de starterswoningen aan de prijs.' Het CDA zegt graag een nacalculatie van de prijzen te zien. De partij vraagt het college ook alvast naar de toekomst te kijken om te voorkomen dat opnieuw bouwgrond waarop voor Texelaars kan worden gebouwd de vrije markt op gaat. Eelman erkent dat de kwestie politiek gevoelig ligt omdat de voorbereidin gen voor het bouwen in de Volmolen tot april onder de verantwoordelijk heid van toenmalig CDA-wethouder Nel Eelman plaatsvonden. Volgens haar is er echter een nieuw probleem gerezen en daarvoor moet nu bij Nico Kikkert (Texels Belang) als verant woordelijk wethouder worden aange klopt. 'Er is sprake van een voortgang van bestuur. Maar dit is geen politieke aanval op Nico Kikkert. Het gaat ons om die achttien woningen. Daar gaat nu iets mis, maar verder gaat er ook heel veel goed in de Volmolen.' Met uitzondering van De Cocks- dorp, waar het aantal speulers spectaculair steeg van vijftig naar tachtig, beleefde Texel een rustige Ouwe Sunderklaas waarop in vrijwel alle dorpen minder werd gespeuld en waarop ook het publiek het wat liet afweten. Het feit dat het Texelse volksfeest op een doordeweekse dag viel en de bui die aan het begin van de avond over het eiland trok, spelen ongetwijfeld een rol. maar ze nemen niet de zorg weg die er bestaat over de afnemende animo voor deze traditie. Verheugend was wel dat het niet ontbrak aan origi naliteit, creativiteit en vindingrijkheid en dat de kwaliteit van veel voor stellingen van een hoog niveau was en dat er veel variatie was. Van een lingen tot groepen en van korte en rake voorstellingen tot uitgebreide toneelstukken. Cafés deden goede zaken, inci denten bleven voor zover bekend beperkt tot een enkel opstootje. Ondanks de doordeweekse editie waren heel wat overkanters naar het eiland gekomen. Ze brachten de korte nacht door bij kennissen, in hotels, in clandestien geparkeerde campers en zelfs in een geparkeer de vrachtwagen met aanhanger. Een uitgebreid verslag van Ouwe Sunderklaas, in woord en beeld, staat verderop in deze krant. Een brandweerman inspecteert de transformator net boven net plafond, die door kortsluiting vlam vatte. (Foto Gama Trnmarman) Een brandje bij schilders- en lijsten- bedrijf Graaf in de Hogerstraat in Den Burg werd donderdagmorgen in de kiem gesmoord. Het brandje ontstond rond tien uur. toen kort sluiting ontstond in een transforma tor boven het plafond. Rookontwik keling en stank waren het gevolg. Dit werd opgemerkt door mede werkers in het bedrijf, waarna IBS- monteur Guido Schuijl, die toevallig in de buurt was. het brandje met behulp van een poederblusser wist te doven. De schade bleef beperkt, de gealarmeerde brandweer hoefde geen bluswerk meer te verrichten. Er komt voorlopig geen nieuwe school in de Volmolen. De basis scholen en wethouder Marian Merkelbach (onderwijs) hebben vastgesteld dat er in de onder wijswereld te weinig animo voor dat plan is. Daarmee is voor de scholen duidelijkheid gekomen. De basisscholen in Den Burg had den eerder dit jaar om opheldering gevraagd, nadat de politieke partij en tijdens de verkiezingen opnieuw over een school in de Volmolen hadden gesproken. Directeur Ernst Engbrenghof van de Thijsseschool noemde het onderwerp toen een 'Wolkewietje-verhaal' dat telkens vrijblijvend werd opgeworpen en bij de scholen en ouders alleen maar verwarring stichtte. De verwarring zat onder meer in de vraag of de basisscholen nog investeringen in de huidige gebou wen zouden moeten doen of de blik alvast op eventuele nieuwbouw zouden moeten richten. Die vraag kwam voort uit de extra budgetten Clavecimbels Als jongen zong hij in zijn geboorte plaats 's-Hertogenbosch in het koor van de Sint Jan. Nu brengt hij veel tijd door achter zijn twee klavecim bels, thuis in Den Hoorn: Jacques van der Staak, Texelaar sinds 1997. Pagina 2 a Woordenboek Dertien jaar na het Tessels Woorden boek is er een opvolger. Net als het in 1951 verschenen 't Tessels van dr. S. Keyser vertaalt de nieuwe uitgave woorden en begnppen van het Texels naar het Nederlands. Pagina 5 a Visionaire maquette Zestien leerlingen van de OSG heb ben een maquette gemaakt waarin toekomstverwachtingen voor duur zame energie op het eiland in 2030 worden geschetst. Pagina 5 Poelmann moet iep kappen Gedeputeerde Patrick Poelmann (D66) zal door b en w worden uit genodigd in januari het officiële startsein te geven voor de kap van alle iepen van de Molenlaan in De Cocksdorp. De bedoeling is dat Poelmann eigenhandig met de motorzaag de eerste iep te lijf gaat. Het college ziet het als een ludieke manier om de gedeputeerde ervan te doordringen dat het Texel ernst is bij de bestrijding van tepziekte. Poelmann (die 'landschap' in zijn portefeuille heeft) liet onlangs blij ken daar geen hoge pet van op te hebben. In een openbare statenver gadering gebruikte hij termen die erop neerkwamen dat met Texel geen land is te bezeilen als het gaat om optreden tegen iepziekte. Wethouder Peter Bakker wijst erop dat Texel in de afgelopen tien jaar meer dan een miljoen euro heeft uitgegeven aan iepziektebestrijding. 'Ik denk dat geen enkele andere gemeente in Noord-Holland dat kan zeggen.' Texelaar rijdt Helderse aan Een 30-jarige man uit Den Burg heeft dinsdagavond in Den Helder een verkeersongeval veroorzaakt. De Texelaar zag op de Polderweg bij een oversteekplaats een rood verkeerslicht over het hoofd, waar na hij een 40-jarige vrouw uit Den Helder schepte. Die stak op dat moment net de njbaan over, omdat haar licht op groen stond. De vrouw is met onbekend letsel opgenomen in het Gemini Ziekenhuis en maakt het naar verluidt weer goed. (Advertentie) die alle scholen een paar jaar gele den van het rijk voor vernieuwingen hebben gekregen. Volgens directeur André de Ruiter van de Jozefschool is bekeken of het mogelijk zou zijn een zogeheten brede school in de Volmolen te realiseren, maar dat leverde binnen het OTO (Overlegor gaan Texels Onderwijs) gemengde reacties. 'Daar was dus geen draag vlak voor.' Bij het praten over de nieuwe school werd alleen rekening gehouden met de mogelijkheid dat één van de bestaande scholen in Den Burg naar een nieuw gebouw in de Volmolen zou verhuizen. De stichting van een compleet nieuwe onderwijsinstel ling was volgens De Ruiter al bij voorbaat geen optie. In de eerste fase van de Volmolen is overigens nog geen rekening gehouden met een school. Voor de volgende fases heeft de gemeente in de planologi sche plannen voor de zekerheid de mogelijkheid geschapen er een te realiseren. Lees verder op pagina 5 TEXELS E'^COIJ RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: verkeersschool KONSUM Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1