Rechter haalt betaald parkeren Texel onderuit 'Godenzonen' vereeuwigd in Sjans (jrocn ^wartsj'exels in het harL, 'Gemeente mag geen parkeergeld heffen' Nieuw woon wijkje met echte Strender huisjes Plan B in gebreke bij aanvraag vergunning IK BEN EIGENLIJK ALTIJD MET TAAL BEZIG OSG door met plan sobere nieuwbouw <S) 3*2 *2 Restaurant bezat geen keuken Sessies leveren veel ideeën op CAO BOSMA OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12136 DINSDAG 19 DECEMBER 2006 T E X E LS E*J COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De gemeente Texel is niet bevoegd parkeergeld te heffen op de ter reinen waar dat nu gebeurt. Om parkeerbelasting (wat parkeergeld feitelijk is) te mogen heffen, moe ten burgemeester en wethouders volgens de gemeentewet en de in opgestelde Parkeerverorde- ning bij openbaar besluit bekend maken waar, wanneer en hoe par keren is toegestaan. Dit zogeheten aanwijzingsbesluit ontbreekt voor alsnog, waardoor het hele betaald parkeren op losse schroeven is komen te staan. Die constatering vloeit voort uit een uitspraak van de Alkmaarse rechter in een zaak die is aangespannen door onder nemer Cor de Boer. De uitkomst verraste ook Cor de Boer, die naar de rechter stapte om de opgelegde maximum tijdsduur van zijn bedrijven parkeervergunning op het parkeerterrein bij de Lidl aan te vechten. 'Dit is uitgegroeid tot iets wat wij nooit hadden verwacht. Het blijkt dat de gemeente zijn zaakjes niet goed voor elkaar heeft. Er is gewoon blufpoker gespeeld. Door- dat wij hebben volgehouden, is dit nu aan het licht gekomen', aldus De Boer. De verrassende uitkomst vloeit voort uit een geschil dat begon in januari 2005. Assurantiekantoor De Boer Bemiddeling van Cor de Boer er. DBB Administratieve Ondersteuning BV van Joke de Boer, beide geves tigd aan de Nikadel boven de Lidl in De Koog, vroegen een bedrij- venparkeervergunning aan om hun bedrijfsauto zonder tijdslimiet op het parkeerterrein bij de Lidl (ook wel Kleine Nikadel genoemd) te kunnen zetten. Met een bedrijvenvergunning was dat op alle betaald parkereri- plaatsen mogelijk, met uitzondering van de binnenring van Den Burg, zo bleek ook uit de brief bij de ver strekte vergunning. Enkele weken later paste het college de maximale tijdsduur voor het terrein bij de Lidl echter aan en mochten beide onder nemers niet langer parkeren dan de maximale tijd op het bewuste terrein. Toen was dat nog een half uur. inmiddels is dat opgerekt tot een uur. Beide ondernemers gingen daarmee niet akkoord en schakelden een jurist in van DAS Rechtsbij stand, die hen vertegenwoordigde bij de behandeling van het inge diende bezwaar bij de Bezwaar- en beroepschriftencommissie. Dat werd afgewezen. De commissie was van mening dat in deze zaak het alge meen belang zwaarder woog dan het individuele belang. 'Dat was een echte dooddoener. De commissie had zich niet in de stukken verdiept en niet geoordeeld op basis van de feiten. Wij voelden ons door de commissieleden in het hemd gezet en niet serieus genomen', aldus Cor de Boer, die daarop met hulp van de DAS een rechtszaak aanspande. Tijdens het onderzoek van de stuk ken door rechter J. Roubos enkele weken geleden bleek dat een colle- gebesluit, met daarin de aanwijzing van de plaats waar, het tijdstip en de wijze waarop parkeren voor vergun ninghouders is toegestaan, ontbrak De rechtbank heeft het onderzoek ter zitting geschorst om de gemeente in de gelegenheid te stellen nadere stukken alsnog in te zenden. Enkele dagen later meldde de gemeente lijke vertegenwoordiger Cees Witte 'dat zo'n besluit niet terug te vinden is'. Witte 'acht het aannemelijk dat zo'n besluit niet is genomen c.q. dat destijds het raadsvoorstel als een zodanig besluit is aangemerkt.' Dat vond Roubos niet voldoende. 'De raadsbesluiten van 1993 kun nen naar het oordeel van de recht bank, (reeds) omdat zij niet door het bevoegde orgaan zijn genomen, niet als een zodanig aanwijzingsbesluit gelden', aldus het vonnis. Daarmee verklaarde zij het bezwaar van De Boer gegrond en is de gemeente niet bevoegd tot het opleggen van een maximum- parkeerduur voor het terrein bij de Udl voor houders van een bedrijvenparkeervergunning. De rechter richtte zich in het vonnis slechts op het beroep van De Boer, omdat immers de bedrijvenparkeer vergunning centraal stond. Naar aan leiding van de gerechtelijke uitspraak rees echter de vraag of er überhaupt wel een aanwijzingsbesluit is geno men in het kader van de gemeente wet. Als dat niet het geval zou zijn, is de gemeente op grond van de gemeentewet niet gerechtigd par keerbelasting te heffen op de plaat sen waar nu betaald parkeren geldt en staat het hele Texelse parkeerbe leid op losse schroeven. Uit navraag bij de gemeente afgelopen vrijdag kwam in eerste instantie het besliste antwoord naar voren, dat alleen het aanwijzingsbesluit voor wat betreft de vergunninghouders ontbreekt, maar dat de overige besluiten wél bestaan. Op dat moment waren ze echter niet voorhanden. Op aandnn- gen van de verslaggever volgde een afspraak voor maandag (gisteren), waarin de besluiten ter inzage zullen komen. Dan blijkt dat 'er iets niet klopt'. Volgens woordvoerder Mare Oosterdijk is er een probleem: uit 1993 zijn geen aanwijzingsbesluiten boven water gekomen. Of die bij wijzigingen van het beleid door de jaren heen wel zijn genomen, blijft onduidelijk. 'Dat betekent inderdaad dat er onrechtmatig parkeerbelasting wordt geheven', beaamt Oosterdijk. De conclusie dat betaalde parkeer- gelden en eventuele boetes terug gevorderd kunnen worden, is vol gens de woordvoerder onjuist. 'Als mensen bezwaar hebben gemaakt tegen een parkeerboete, zou dat wel gevolgen kunnen hebben, maar als die boete gewoon is betaald, is het besluit in rechte' en met meer aan vechtbaar.' Lang zullen automobilisten vermoe delijk niet van de witte vlek in de verordening kunnen profiteren. Als burgemeester en wethouders alsnog een besluit nemen waarin zij duide lijkheid geven over de plaatsen waar. wanneer en hoe betaald parkeren is toegestaan en dit besluit op de juiste wijze openbaar maken, is het gat juridisch gedicht. Vandaag heeft het college het onderwerp aan de agen da toegevoegd en morgen wordt tijdens de wekelijkse persconferentie meer duidelijkheid gegeven. Een nieuw woongebied, aan de westkant van Oosterend, globaal tussen het complex van SVO en Nesweg. Dat plan ontvouwde de dorpscommissie van Ooste rend afgelopen donderdag tijdens het dorpenrondje van b en w. 'Het 'iseen uitdaging om zo'n wijkje op te trekken in oude stijl, die past bij Oosterend', vertelde Brendan de Graaf. Graaf: 'De provincie kan wel zeggen dat er in de buitendorpen samen 510 huizen moeten wor den gebouwd, maar waar moet je die neerzetten? Wij zijn er geen voorstander om alle gaatjes in het dorp vol te proppen. Bovendien zit je met beperkte ruimte. Waar moet je bijvoorbeeld de parkeer plaatsen kwijt? Maar er staan voor Oosterend nu 76 woningzoekenden ingeschreven en daar moet wel wat voor gebeuren.' De locatie nabij het voetbalveld komt niet zomaar uit de lucht vallen. Ter aanvulling van de gemeentelijke structuurvisie 2020 schreef het dorp een lokale visie. Daarin staat een weg getekend, die de Oosterenderweg verbindt met Achtertune of Neswëg. Binnen de 'driehoek' die hierdoor ontstaat zou het wijkje volgens Oosterend mooi passen. Bijkomend voordeel is vol gens De Graaf dat de Maartenskerk, die door de nieuwbouw aan de oost zijde buiten het midden is komen te liggen, weer een meer centrale positie inneemt in het dorp. Maar zo vanzelfsprekend als het plan lijkt, zoveel haken en ogen zitten er ook aan. Want de provincie heeft de uit breiding van de buitendorpen bui ten de komgrenzen op slot gezet en een andere belemmering is de agra rische bestemming van de grond. Maar donderdagavond bleek dat Oosterend dit plan verkiest boven het vullen van de open plekken in het dorp. wat op termijn wellicht het verschil kan maken, Burgemeester Joke Geldorp heeft van de zomer terecht Plan B in De Koog gesloten. Dat stelt de com missie Bezwaarschriften na de behandeling van bezwaren van exploitanten Joseph Mandaat en Joram Timmerman. ns de commissie was er spra ke van 'ernstige en ingrijpende afwij kingen' op de aangevraagde exploi tatievergunning. Meest opvallende is dat Plan B geen keuken had, ter wijl de exploitanten een vergunning voor het runnen van een restaurant hadden aangevraagd. Volgens de Algemene Plaatselijke Verordening >nCEPEn PRATEA, GEUAK-KiG ST£H>5 M£ER 1B5SELS uATSr WEte IK UlTöfSCHöLDEAj In HET TEÖEIS HE r V/AS FANTASTISCH mag de burgemeester een exploi tatievergunning intrekken als blijkt dat die op onjuiste of onvolledige gegevens is verstrekt. Timmerman en Mandaat voerden aan dat zij van plan waren geweest een barbecue restaurant op te starten, maar dat dat in verband met de brandveilig heid was verboden. Plan B was van de zomer pas kort geopend. De twee stelden in hun bezwaren dat ze een exploitatievergunning voor zowel een restaurant als een café hadden aangevraagd. Daaruit bleek volgens hen niet dat het café ondergeschikt aan het restaurant zou zijn. De commissie zegt daar de logica niet van in te zien. 'Zonder keuken kan geen restaurant worden geëxploiteerd. Het staat onweer sproken vast dat in strijd met de vergunning alleen een café is geëx ploiteerd.' In de nacht van zaterdag 29 op zondag 30 juli stelde de politie vast dat tussen 24.00 en 6.00 uur men sen in Plan B (voorheen Le Berry) waren, terwijl de zaak volgens de exploitatievergunning na 24.00 uur gesloten moest zijn. Volgens de commissie was dat een ernstige overtreding die alleen al voldoende reden voor de burgemeester was om de vergunning in te trekken. Volgens Mandaat en Timmerman was er sprake van een besloten feest voor familie en kennissen Ze hadden ook bezwaar aangetekend tegen de sluitingstijd, omdat omlig gende horecagelegenheden langer open mochten blijven. Lees verder op pagina 5 Elvis Presley, Herman Brood en Johnny Rep zijn voortaan permanent aanwezig in café Sjans in De Koog. De drie zijn samen met exploitanten Henk Jan Klok en Arnold Kaercher (Kets) als 'vijf godenzonen' (de bij naam van spelers van Ajax) op het witte doek vereeuwigd. Het schilde rij is gemaakt door Fred Wiering en Ingmar Moerbeek en werd zaterdag door de kunstenaars aan Klok en Kets overhandigd. Dat gebeurde bij de opening van een gezamenlijke expositie Van kotter tot nipple van Moerbeek en Wiering. De horeca- mannen reageerden zeer verrast en gaven het schilderij meteen een vaste plek aan de muur. 'Het is prachtig', aldus Klok. Moerbeek onthulde dat aan de afbeelding van Rep, die geregeld in Sjans komt, nog een verhaal zit. 'We hadden hem eerst geschilderd hoe hij nu is, maar hij wilde liever afgebeeld wor den zoals hij in zijn jonge jaren was.' De expositie, die tot 7 januari loopt, werd geopend door Theun de Win- De directie van de OSG ziet vol doende grond om door te gaan met de ontwikkeling van een ver soberde nieuwe scholengemeen schap. Volgens rector Henk de Vries hebben de gesprekken met personeel, ouders en leerlingen veel nieuwe ideeën voor de ver bouw en nieuwbouw opgeleverd. Architect Hannek Höweler van archi tectenbureau AGS en de schoollei ding hielden donderdag en vrijdag diverse sessies om te peilen hoe alle betrokkenen over de versoberde plannen denken. De Vries: 'Het was intens, maar er werd door iedereen goed meegedacht hoe we binnen het huidige budget tot een goede opzet kunnen komen.' De school kan maximaal €8,7 miljoen aan de verbouw en nieuwbouw besteden, ongeveer een miljoen minder dan aanvankelijk in het verschiet lag. AGS werkt de ideeën en suggesties verder uit in nieuwe plannen. Als die op voldoende steun kunnen rekenen en als het lukt om daarmee binnen het budget te blijven, wil de schoolleiding doorgaan. Als het met lukt, wordt de opdracht mogelijk aan de gemeente teruggegeven. De OSG wil in ieder geval niet aan de slag met een versoberd plan waar van ze op voorhand kan verwachten dat dat al binnen een paar jaar tot klachten leidt. Wethouder. Marian Merkelbach (onderwijs) die de pre sentatie voor ouders bijwoonde, zei af te wachten waar de school uitein delijk mee komt. 'Maar het is goed dat ze deze sessies hebben gehou den en de architect klinkt positief.' Architect Höweler zette tijdens de ouderbijeenkomst, die matig werd bezocht, onder meer uiteen hoe op de zogeheten verkeersruimte (de gangen) wordt bezuinigd. 'Er was 1750 vierkante meter opgenomen en dat was vrij veel.' Bedoeling is dat de gangen worden gecombi neerd met de ruimte die de OSG in gedachte had om computers voor zelfstudie te plaatsen. In totaal wordt momenteel uitgegaan van een totale oppervlakte van 7371 vierkante meter, iets minder dan de schoolgebouwen aan de Emmalaan en de Haffelderweg gezamenlijk hebben. In eerdere plannen had den de school en de architect nog rekening gehouden met zo'n 8800 vierkante meter. AGS probeert de verminderde oppervlakte op te van- All you need is love Piet en Henny Kingma uit Den Burg wachtte zondagavond een grote verrassing, toen dochter Tineke uit Nieuw-Zeeland met echtgenoot en kinderen voor de deur werden afge zet door de All You Need Is Love- bus van Robert ten Brink. Pagina 7 Rouw Rouw is een ingewikkeld proces en blijft vaak onbesproken. 'Het lijkt wel of er een taboe op rust.' December heeft de naam van een feestmaand, maar voor wie een dierbare verloren heeft, wil het nog wel eens een moei lijke tijd zijn. Reden voor de Texelse Courant juist nu aandacht aan dit onderwerp te besteden. Pagina 9 Sint Donatus Sint Donatus blijft een biologisch- dynamische zorgboerderij. De nieuwe eigenaar is de Raphaëlstichting, die in Noord-Holland tot dusver tien instel lingen beheert Pagina 11 Aanhoudingen na vechtpartij Vier jongens uit Oudeschild en Den Helder zijn in de nacht van zater dag op zondag in de Dorpsstraat in De Koog aangehouden op ver denking van betrokkenheid bij een vechtpartij. Eén van hen zou in een horecabedrijf een 17-jarige inwoner van De Koog in het gezicht heb ben geslagen De aanleiding van de vechtpartij bleef onduidelijk. De vier verdachten werden enige tijd vast gehouden voor nader onderzoek Tweede plaats Baggerman Sascha Baggerman uit Den Burg heeft definitief de tweede plaats op de verkiezingslijst van de PvdA in Noord-Holland verworven. De partij heeft de lijst voor de Staten verkiezingen van 7 maart zaterdag officieel vastgesteld. Baggerman, die in 2003 in Provinciale Staten werd gekozen, maakt een flinke sprong. Vier jaar geleden stond ze als achtste op de kandidatenlijst. Op de concept-verkiezingslijst had ze ook al een tweede plaats. De PvdA omschnjft de 30-jarige Bag german als een politiek talent met een 'actieve, veelomvattende en serieuze inbreng'. Baggerman heeft ruimtelijke ordening en volkshuis vesting in haar portefeuille. Ze houdt zich ook met zorg in de provincie bezig. In het dagelijks leven is ze ambtenaar bij de gemeente Texel. ter. Hij hield een uur lang een lezing over billen en de wijze waarop die het beste geschilderd kunnen wor den. De werken van Moerbeek en Wiering vielen in de smaak. Al tij dens het inrichten werden de eerste schilderijen verkocht. Het verkochte werk werd toepasselijk met biervilt jes gemarkeerd(Foto Jeroen van Hattum) gen door zo min mogelijke loze ruimte te laten ontstaan. Op de aula wordt eveneens gespaard. Die wordt, zoals het er nu naar uitziet, 650 vierkante meter groot. Dat is te klein voor alle leerlin gen tegelijk, maar volgens Höweler moet daar niet van worden uitge gaan. Ervaringen op een middel bare school elders hebben volgens hem uitgewezen dat 45 procent van een totaal aantal tafels en stoelen toereikend moet zijn, omdat nooit iedereen tegelijk in de aula zit. Een andere optie is het inlassen van ver schillende pauzetijden, zodat met iedereen tegelijk pauze heeft. De realisatie van een goed binnen klimaat blijft één van de belangrijk ste zaken. Door een betere luchtbe handeling en temperatuurregeling wil de OSG voorkomen dat leerlin gen in de loop van dag wegdutten Höweler denkt eraan roosters in het plafond te maken waardoor mecha nisch verse buitenlucht wordt ver spreid. Lees verder op pagina 5 TEX XELSE'ÖCOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer WONINGINRICHTING Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1