eilandberichten van de raad voor u Minimabeleid huis-aan-huis Ruimte voor ontwikkeling, zorg voor de toekomst informatierubriek van de gemeente texel Een nieuwe website! burgemeestercolumn We moeten het samen doen in 2007 De Wmo komt eraan! TEXELSE COURANT Het gemeentebestuur en de medewerkers van de gemeente Texel wensen u prettige kerstdagen en een voorspoedig 2007. rubriek van de gemeenteraad Weetjes van gemeentewerken Wijziging afvalinzameling Storingsdienst Groene containers Inzamelen kerstbomen Ruim vuurwerk op! Strandnota bijna klaar V Parkeerkaarten Klachtenlijn helikopters Ideeënmarkt over Groeneplaats Aangepaste openingstijden www.texel.n VRIJDAG 22 DECEMBER 2006 Inwoners met een laag inkomen kunnen bij de gemeente een beroep doen op verschillende regelingen. Binnenkort wordt huis-aan-huis een kleurige folder verspreid. Daarin kunt u alle mogelijkheden op uw gemak lezen. Goed bewaren! Al diverse jaren brengt de gemeente een boekje uit over de bijzondere bij stand. Dat is een uitkering voor men sen met een minimum inkomen of iets daarboven, dus niet alleen voor men sen met een bijstandsuitkering. U kunt hierop een beroep doen als u noodza kelijke uitgaven niet zelf kunt betalen. Voorbeelden: een vergoeding vooreen bril, ziekenvervoer of andere medische kosten, duurzame gebruiksgoederen (bijv. een wasmachine), verwarming en woonkosten. Het in eigen beheer gemaakte boekje was voor iedereen Meedenken over de toekomst van Texel? De gemeente wil daar werk van maken en inwoners en organi saties nauw bij de uitwerking be trekken. Eerst zijn de organisaties aan de beurt. Eerder hebben wij deze al opgeroepen om hun toe komstvisies deze winter op papier te zetten. Hierbij vragen wij nog maals om reactie. Men is tevens welkom op januari tijdens een speciaal inloopspreekuur. De visies vormen de input voor het project "Ruimte voor ontwikkeling", dat diverse onderwerpen op ruimtelijk, economisch en sociaal-maatschappe lijk gebied omvat. Dit project draagt bij aan 6094 van de gestelde doelen uit het coalitieprogramma 2006-2010De 'rode draad' in het programma "Méér - met minder" wordt gevormd door behoud en bewaking van de kern waarden die Texel uniek maken. De kernwaarden zijn: rust, ruimte, natuur landschap, cultuurhistorie, identiteit, eilandgevoel. Doel van het project is onder meer een actualisatie van de Structuurvisie Texel 2020, herziening van het bestemmingsplannen voor het buitengebied en de dorpen. Deze moeten de gewenste ontwikkelingen ondersteunen. Andere aanpak De aanpak is anders dan de gemeente Texel tot nu toe gewend was. Er wordt niet begonnen met kijken wat er nu is (inventarisatie), en dat vervolgens vastleggen in juridische voorschriften van een bestemmingsplan (constate rend bestemmen). Ditmaal gaan we uit van een duurzame beleidsontwik keling. Ambtelijk is inmiddels gestart Rubriek van de gemeenteraad. In deze aflevering: drie nieuwe gezichten uit de raad. Marijke Eelman (CDA), Henk-Jan Klok (Texels Belang) en Frank Kingma (WD) veroverden na de verkiezingen van maart 2006 een zetel in de Texelse gemeente raad. Onder de kerstboom blik ken zij terug op hun eerste jaar als raadslid. „Heel spannend", antwoordt Ma rijke Eelman op de vraag hoe zij het raadswerk en/aart. „Als raads lid heb je veel meer inbreng dan ik tevoren had gedacht. Je kunt wer kelijk iets bereiken. Bijvoorbeeld via het indienen van moties. Het is de kunst om eerst de haalbaarheid in te schatten. Als het dan lukt, geeft dat heel veel voldoening." Toen ze nog "gewoon" inwoner was, kreeg ze via losse krantenbe richten een bepaalde indruk van de gemeente. „Maar nu ik er middenin zit, is het totaalplaatje een stuk dui delijker." Van het ene op het andere moment was Manjke niet alleen nieuw in de raad, maar tevens fractievoorzitter. Dat betekent meer verantwoordelijk heid en meer vergaderingen. „Ach, pas in diep water leer je zwemmen", relativeert ze. „In de eerste maan den moet je alles lezen, horen, zien en begrijpen. Gelukkig hebben we een leuke fractie en een steunfractie die heel wat zaken onderzoekt voor ze in de raad aan de orde komen." Van kroegbaas naar volksvertegen woordiger. Een opmerkelijke stap waarop Henk-Jan Klok positief terugkijkt. „Het is hard werken. Het raadslidmaatschap is een vak datje moet leren. Gelukkig heb ik binnen de fractie goede leermeesters. En in de steunfractie is de hele Texel se bevolking vertegenwoordigd." Als horecaman spreekt hij mensen uit een heel andere hoek. „Het is belangrijk om met elkaar te com municeren. Er spelen verschillende belangen en als raadslid moet je die belangen afwegen. Ja, ook als straks de sluitingstijden aan de orde komen." Dankzij het raadswerk heeft Henk- Jan een bredere kijk opgebouwd. „Neem bijvoorbeeld de zorg, daar praten we regelmatig over in de commissie Welzijn. Het gaat daarbij ook om geld. Bij de gemeente is het een beetje suunig nu, waardoor we vaak moeten bijsturen." Insprekers bij een commissieverga dering maken het levendig. „Laatst was er een groep jeugd. Ik kende die jongens van het voetbal en de kroeg, dat scheelt toch." Met zijn vijfde plaats op de kieslijst dacht Frank Kingma niet dat hij in de raad zou belanden. Toen de nummers 2 en 4 om verschillende redenen afhaakten, gebeurde dat echter toch. Dat was even een omschakeling, maar ik vind het nu hartstikke leuk", vertelt de nieuw komer enthousiast. „In het begin was het aftasten hoe alles werkt. De vergadertechnieken waren mij al bekend, dat scheelt. Ook heb ik veel gehad aan de ervaring van onze fractievoorzitter Gerbrand Poster. Ja, het lijkt wel eens of hij op eigen houtje handelt, maar dat is met zo. Binnen de fractie heeft ieder zijn eigen verantwoordelijk heid, we hebben korte lijnen. Geen steunfractie, wel het nodige contact met de achterban." Na de collegeonderhandelingen be landde zijn fractie in de oppositie. „Achteraf ben ik daar voor mezelf wel blij om. Als beginnend raadslid heb je daardoor een vrijere rol. Je hoeft niet in de pas te lopen met de coalitie." Tot slot, wat zijn hun wensen voor 2007? Marijke: „Zorgen dat nieuwe wo ningen voor Texelaars bereikbaar en betaalbaar worden." Henk-Jan: „Goed communiceren, elkaar niet pesten!" Frank: Een gezonde gemeentelijke economie en geen budget bouwen maar gebouwen." gratis af te halen aan de balie. Toch werd de doelgroep hiermee niet altijd bereikt. Daarom wordt de informatie nu op heel Texel bezorgd, tegelijk met de brochure over de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning (Wmo). Om het extra te laten opvallen, is gekozen voor een folder met een vlotte uitstraling. In deze dure tijden kan menigeen een steuntje gebruiken. Misschien weet u wel iemand! met een analyse (zowel ruimtelijk, be leidsmatig, juridisch en wensen van maatschappelijke organisaties). De uitkomsten vormen de input voor een breed interactief proces van visievor ming (burgerparticipatie). Na vaststel ling van de visie door de raad, wordt dit vertaald in bestemmingsplannen. Bijstelling is nodig Alweer meedenken? Ja. want het is belangrijk om nu goede beslissingen te nemen voor later. De structuurvisie Texel 2020, waaraan vijf jaar geleden eilandbreed is meegewerkt, is op sommige punten alweer achterhaald. Bijstelling is dus nodig. Dat geldt ook voor het 10 jaar oude bestemmings plan Buitengebied. In deze raads/col- legeperiode (2006-2010) moet het her ziene bestemmingsplan Buitengebied worden vastgesteld. Kerstmis valt dit jaar op maandag en dinsdag. De inzameling van huisvuil van deze dagen verschuift daarom naar woensdag 27 en donderdag 28 december. In verband met de dubbele routes die wij deze dagen moeten rijden, kan de leging op een ander tijdstip plaatsvinden. Zet uw containers daarom tijdig aan de weg en haal ze pas op als ze zijn geleegd (dit kan pas na 16.00 uur zijn). In verband met nieuwjaarsdag op maandag 1 januari wordt het inza melen van het bedrijfsafval ver schoven naar dinsdag 2 januari. Donderdag 4 januari is er ook nog een mogelijkheid om uw bedrijfsaf- valcontainers te laten legen. Gemeentewerken is tijdens de kerstdagen gesloten. Storingen en calamiteiten in rioleringen en der gelijke kunt u doorgeven via onze storingsdienst, telefoon (0222) 36 21 11U wordt dan automatisch door geschakeld. Storingen kunt u alleen via dit telefoonnummer doorgeven. De eerstkomende week dat wij geen GFT-containers (voor uw groenafval) ophalen, is de eerste week van ja nuari. Hou hier rekening mee, ook in verband met het verwijderen van uw kerstboom. Wanneer u van plan bent om snoei klussen te doen, plan dit dan zo in dat de grofvuildienst het snoeihout kan meenemen. Grof vuil wordt opgehaald op dinsdag in de groene week. Eerst even melden bij de servicebalie, telefoonnummer (0222)36 21 11. Wegens het vervallen van de GFT-inzameling in de eerste week van januari is ook de kerstboominzameling vervroegd. De jaarlijkse inzameling van kerstbomen is dit jaar op woensdagmiddag 3 januari, van 13.30 uur tot 16.00 uur op de volgende locaties: De Cocksdorp Parkeerplaats voor Eierlandsche Huis De Koog Parkeerplaats Nikadel, achter Lidl Den Hoorn Parkeerplaats Stolpweg, bij groencontainer Oudeschild Ingang speelveld aan Trompstraatzijde Oosterend Parkeerplaats Botterstraat, bij groencontainer De Waal Parkeerplaats Vermaningspad Den Burg Gemeentewerkplaats Reijer Keijserstraat Den Burg Hoek Sluyscoog Buytengors Den Burg Parkeerterrein Krakeling Voor iedere ingeleverde boom ontvangt men 20 eurocent en een lootje waarmee men kans maakt op een leuke prijs. De winnende nummers maken wij later bekend, in de Texelse Courant. Helaas gebeuren elk jaar veel ongeluk ken bij het opnieuw afsteken van niet ontploft vuurwerk, de zogenaamde 'weigeraars'. Liefst 20% van de on gelukken gebeurt op nieuwjaarsdag! Ruim de rommel in de oudejaarsnacht daarom meteen op en steek vuurwerk NOOIT twee keer aan. Andere tips: Koop vuurwerk bij een erkende ver koper Lees de gebruiksaanwijzing. Zet vuurpijlen in een verzwaarde fles Steek vuurwerk niet aan in je hand Gebruik een aansteeklont Hou een afstand van zo'n zes meter in acht Gooi geen vuurwerk naar anderen Experimenteer niet Het afsteken van vuurwerk is alleen toegestaan op 31 december vanaf 10.00 uur tot 1 januari 02.00 uur. Het concept van de strandnota is deze week besproken door B&W en gaat nu door naar de raad. Indieners van een zienswijze krijgen op 8 of 9 januari de gelegenheid voor een mondelinge toe lichting bij de raadscommissie Grond gebied. Men krijgt nog een schriftelijke uitnodiging. De strandnota geeft antwoord op de vraag welke (ruimtelijke) ontwikkelin gen al dan niet mogen op het Texelse strand. Dit jaar hebben vele gebruikers, inwoners en organisaties meegedacht en -gepraat. Centraal staan de kern kwaliteiten rust, stilte, ruimte, natuur en een groot gevoel van vrijheid. De gemeente Texel heeft de oude website vervangen door een nieuwe. Sinds 1 december is de site al te zien. De presentatie vond plaats tijdens de Eilander Raad op Schiermonnikoog, omdat er onder leiding van het Rot terdamse bedrijf SIM in één project is samen gewerkt met de andere Wad deneilanden. Qua vormgeving en kleurstelling speelt de site in op het waddengevoel en via de knop "De Wadden" kan men eenvoudig naar een ander eiland doorklikken. Per eiland is de vuurtoren als symbool genomen. In de rubriek "Digitaal loket" kunt u infor matie vinden over al onze producten en diensten. Volgend jaar gaan we een start ma ken met dienstverlening via internet: bijvoorbeeld het doen van meldin gen (o.a. grofvuil), het aanvragen van bepaalde producten, een burger- en raadsinformatiesysteem en de invoe ring van DigiD (digitale identificatie). Laat ons weten wat u van de nieuwe site vindt! .Texel Alweer is er een jaar voorbij gevlogen. Wat gaat de tijd toch hard en wat is er toch veel ge beurd. Neem de raadsverkie zingen in maart, waardoor de gemeenteraad en het college een nieuwe samenstelling kre gen. De soepele overgang van het ene naar het andere college heb ik als plezierig ervaren; we hebben een goed nieuw team. Reeds in gang gezette zaken, zoals de strandnota, worden voortgezet. Nieuw beleid wordt voortvarend ter hand genomen. Een goed voor beeld hiervan is het project "Ruim te voor ontwikkeling", dat gericht is op de toekomst van Texel. Een van de belangrijkste doelen hier van is de herziening van het be stemmingsplan buitengebied, die tot pakweg 2020 aangeeft wat er wel mag en wat er niet mag. Heel belangrijk dus. Wij willen hierover graag eerst ieders mening horen en hopen zo een breed draagvlak te verkrijgen voor de richting waarin Texel zich moet ontwikkelen. Opnieuw doe ik daarom een op roep aan ieder om mee te denken en tijdig wensen kenbaar te maken. Allereerst de brancheorganisaties. Verschillende sectoren zijn al aan de slag gegaan, heb ik begrepen. Hopelijk voelen andere organisa ties zich ook uitgedaagd om hun visie op papier te zetten. Later zul len ook de individuele inwoners ruimschoots de kans krijgen om mee te praten. Met het Loods- project (Den Hoorn) en de Vitale Kerk (Oosterend) hebben deze beeld gegeven voor de toekom- stige ontwikkeling van hun dorp. Wat de gemeente betreft gaan we N met elkaar een open proces in. We moeten het samen doen! Ook belooft 2007 een feestelijk jaar te worden. De jubilea van onder andere TESO (100 jaar), De Mok (90 jaar), het vliegveld (70 jaar) en de Texelse Courant (120 jaar) stemmen tot vreugde. Naar ik heb begrepen zal dit voor Texelaars en toeristen beslist niet onopgemerkt voorbij gaan. Mede namens bestuur en mede werkers wens ik u prettige Kerst dagen en een voorspoedig meuw- Mr. Joke Geldorp-Pantekoek, bewoners alvast het goede voor- burgemeester van Texel. Op 1 januari 2007 wordt een nieuwe wet ingevoerd, de Wmo: Wet maat schappelijke ondersteuning. Het doel van de Wmo is ervoor om te zorgen dat iedereen zo lang moge lijk kan deelnemen aan de samenle ving en zelfstandig kan blijven wo nen. Over alle veranderingen heeft de gemeente een brochure laten maken, die een dezer dagen bij elk adres op Texel wordt bezorgd. De nieuwe wet: regelt dat mensen die hulp nodig hebben, bijvoorbeeld huishoude lijke hulp of woningaanpassing, ondersteuning krijgen van de ge meente; ondersteunt mantelzorgers en vrij willigers; biedt ondersteuning om te voorko men dat mensen later zwaardere vormen van hulp nodig hebben; stimuleert activiteiten die de on derlinge betrokkenheid in buurten Vele Texelaars hebben inmiddels een nieuwe parkeervergunning aange vraagd of al verkregen. De gemeente geeft particuliere kaarten, bedrijven- kaarten; bewonerskaarten en onthef fingen inrijverbod uit. De nieuwe parkeerkaart en ontheffing is per 1 januari 2007 van kracht. Als er geen nieuwe kaart achter de voorruit ligt, zal de bestuurder van het voer tuig gewoon een geldig parkeerkaartje moeten kopen en geldt er geen ont heffing inrijverbod. Het tonen van de kaart van 2006 geldt niet als excuus. Ga dus snel naar onze publieksbalie als u er nog geen heeft. Overlast van helikopters boven Texel? Geef uw klacht door via (0223) 65 46 55. Dat is de klachtentelefoon van vliegveld De Kooy bij Den Helder, waar de heli's van marine en offshore opstij gen en landen. Uw melding wordt dan officieel geregistreerd. en wijken vergroten. De Wmo is er voor iedereen. Voor g*| zonde mensen, maar ook voor mense met beperkingen door bijvoorbed ouderdom of een handicap. Ook fa j^n verslavingsbeleid en de bestrijdire van huiselijk geweld vallen onder d Wmo. Gemeenten zijn verantwoordelijk voo v, de uitvoering van de Wmo. De geu"' meente kan namelijk het beste inspé len op de wensen en behoeften va jjr haar inwoners. U kunt bij het loket va a de gemeente terecht voor informat en advies en voor het aanvragen va voorzieningen. will TE! De Wmo-brochure wordt gelijk de brochure over de Bijzondere Bi) stand op Texel verspreid. In beideö een formulier waarmee u een (ge sprek voor een) Wmo voorzienijij of Bijzondere Bijstand kunt aanvra- ^Q( gen. De info kunt u ook download» vanaf onze website www.texel.nl Welke plannen en ideeën zijn er ook* y' weer bedacht voor de Groeneplaats? omgeving? Nu de herinrichting van tó dorpshart van Den Burg weer actueL^ is, wil de gemeente een ideeënmarM no( houden, waan/oor alle plannenmaker 5r zich kunnen presenteren. Hiervoo q zal de Burgemeester De Koningtï auc op woensdag 14 februari 2007 wo den ingericht als gezellig marktpli Publiek is van harte welkom vartjyL 19.30 uur. Het programma wordt no nader bekend gemaakt. Degenen 6i ,au een plan bij de gemeente hebben i) gediend, krijgen een uitnodiging. W« voor 1 januari niet is benaderd of es nieuw idee wil lanceren, kan zelf cofi tact opnemen met projectleider Heil Pennings, telefoon (0222) 36 22 38. Aangepaste openingstijden Eerst o Tv. --r-ae Kerstdag (25 en 26 december) zijn het gemeentehuis end€ Teerv.e verken gestoten. De andere dagen tussen kerst en oudjas aal open. Het nieuwe jaar beginnen we dinsdag 2 januari or nieuwjaarsontbijt voor alle medewerkers. Het gemeentehui; o r. ■teer open voor publiek vanaf 10.00 uur. maandag t/m vnjdag 8:30 - 16:00 uur maandag t/m donderdag 8:30 - 12:30 uur en vrijdag van 17:00 - 19:00 uur. •we (Aan deze publicatie kunnen geen rechten w (0222) 36 21 21 (0222) 36

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 14