Nieuw: één budget voor projecten in landelijk gebied Wmo stimuleert om mee te doen Werkzaamheden N508 bij Heerhugowaard gestart Tentoonstelling met werk van Jan Wolkers P+R: een alternatief voor de file Provinciale Staten 1 EXELSE Jg coURANT oord -fZjolland December 2006 www.noord-holland.nl Landschapsprijs Noord-Holland 2006 m Ik VRIJDAG 22 DECEMBER 2006 Noord-Holland NU PROVINCIE De provincie neemt vanaf 1 januari 2007 de regie in het landelijk gebied over van het Rijk. En dat bete kent een eind aan meer dan veertig afzonderlijke subsidieregelingen. Straks is er één budget, één subsidieregeling en één procedure voor projecten in het landelijk gebied: het Investeringsbudget Landelijk Gebied (ILG). In 2004 hebben Rijk, provincies, waterschappen en gemeenten besloten dat er nog maar één budget per provincie voor projecten in het landelijk gebied mag zijn: het ILG. In deze pot storten het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit, het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu, de provincie en de Europese Unie geld. Dat is voor Noord-Holland de komende zeven jaar meer dan 245 miljoen euro. Het ILG betekent snelheid en flexi biliteit. Dus snelle, zichtbare resultaten in de vorm van bijvoorbeeld toeristische voorzieningen, goed aangelegde en onderhouden natuurgebieden, behoud van cultureel erfgoed, een bloeiende landbouw en een evenwichtige waterhuishouding. Twee afspraken zijn echter van groot belang: er komt een aanpak per gebied en de provincie voert de regie. Nu het aanvra gen van subsidie voor de ontwikkeling van het lande lijk gebied veel gemakkelijker wordt, moeten projec ten sneller van de grond kunnen komen. Zeven nieuwe, betrokken gebiedscommissies geven aan deze uitvoe ring nog eens een extra zetje. De commissies, die zijn bemand door regionale belanghebbenden, moeten ervoor zorgen dat er iöv'eel mogelijk projecten zo snel mogelijk worden uitgevoerd. De provincie is daarom in zeven werkgebieden ingedeeld: Texel, Kop van Noord-Holland, West-Friesland, Noord- Kennemerland, Laag Holland, Zuid/West-Rijnland en Amstel-, Gooi- en Vechtstreek. De verwachtingen zijn hoog gespannen! Meer informatie op www.noord-hotland.nlfirojecten/lg/ Zolang iedereen in de samenleving blijft meedoen, hoeft niemand zich buitengesloten te voelen. Om de maatschappelijke participatie nog groter te maken, treedt op 1 januari 2007 de Wet Maatschappelijke Ondersteuning, de Wmo, in werking. De provincie ondersteunt Noord-Hollandse gemeenten bij de invoering. De Wmo regelt de hulp en ondersteuning voor men sen die moeite hebben met de dagelijkse dingen. Vaak gaat dit om hulp in de huishouding, een rol stoel of kleine aanpassingen in huis. Daarnaast biedt de Wmo ondersteuning aan mantelzorgers en vrij willigers, kortom, aan al die mensen die zich - vaak belangeloos - voor anderen inzetten. Ook stimuleert de Wmo de maatschappelijke deelname van jonge ren en allochtonen, als onderdeel van haar taak de samenhang in buurten en lokale gemeenschappen te bevorderen. En ten slotte probeert deze wet om dreigend onheil af te wenden door opvoedingspro blemen of eenzaamheid al in een vroeg stadium aan te pakken. Om de afstand tussen hulpverlener en hulpvrager zo klein mogelijk te maken, ligt de uit voering van de nieuwe Wmo op gemeentelijk niveau. Binnen het kader van de wet kunnen gemeenten hun eigen accenten leggen; ook kunnen zij zelf bepalen in welk tempo zij dit nieuwe systeem van maatschap pelijke zorg en participatie in willen voeren. Des ondanks is het geen eenvoudige klus die hun te wachten staat. Vandaar dat de provincie heeft beslo ten een bedrag van maximaal 1,3 miljoen euro vrij te maken om gemeenten, die hieraan behoefte hebben, op weg te helpen. Meer informatie op www.info-wmo.nl. De provincie werkt aan het behouden en versterken van het karakteristieke Noord-Hollandse landschap. Met de landschapsprijs beloont de provincie initia tieven, plannen en projecten die hier een bijdrage aan leveren. De provincie nodigt u uit om uw initia tief, plan of project in te zenden. De eerste prijs is een geldbedrag van 15.000,- en een aquarel van Jan Groenhart. De tweede en derde prijs krijgen een geldbedrag van ieder 2.500,- en een penning. Plannen of projecten moeten voor 29 januari 2007 schriftelijk worden ingediend en worden beoordeeld door een onafhankelijke jury van vier personen. U kunt op www.noord-holland.nl nadere informatie vinden over de wijze van insturen en de criteria, waaraan de inzending moet voldoen. U kunt ook contact opnemen met Jacqueline Groen, tel. (023) 514 46 54, e-mail groenj@noord-holland.nl. Stuur uw plan, project of uw voordracht naar: Provincie Noord-Holland, t.a.v. Jacqueline Groen Directie Beleid, sector Natuur Landschap en Recreatie, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem. Aan de zuidzijde van Heerhugowaard komt een nieuw gedeelte van de provinciale weg N508. Het gaat om een stuk weg van 'maar' 700 meter lengte. Ondanks die bescheiden lengte is deze nieuwe N508 van groot belang voor de nieuwe wijk 'Stad van de Zon' en het naastgelegen recreatiepark Park van Luna. Het is dé verbindingsweg met de N242. De werkzaamheden starten met de bouw van de brug over de Oostertocht. Eind 2007 is de nieuwe N508, net als de compleet vernieuwde N242, klaar voor gebruik. De werkzaamheden aan de N508 leveren geen overlast op voor het verkeer. De aannemer begint met het heien van de damwanden voor de beide landhoofden van de vaste brug over de Oostertocht. Daarna volgt de bouw van de brug zelf. Als dat klaar is, wordt het nieuwe stuk weg tussen de N242 en de Oosttangent aangelegd. De weg krijgt in beide richtingen twee rijstroken. De maximale snelheid wordt 80 km/uur. De nieuwe N508 sluit aan de westzijde aan op de nieuwe op- en afritten van de N242 ter hoogte van de Nollenweg en aan de oostzijde op de rotonde van de Oosttangent in Heerhugowaard. Wie meer wil weten over de aanleg van de nieuwe N508 kan een een e-mail sturen naar n508@noord- holland.nl of kijken op www.noord-holland.nl/n2A2. Bovenaanzicht van het Park van Luna met daarop het talud waarop het nieuwe deel van de N508 wordt aangelegd. V>ï' Colofon Noord-Holland NU is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt acht keer per jaar in een groot aantal huis-aan-huisbladen in de provincie. Eindredactie: Arne Padt, sector Communicatie, Postbus 3007,2001 DA Haarlem, tel. (023) 514 35 94, e-mail: nhnu@noord-holland.nl. Van 10 december 2006 tot 16 januari 2007 is in het Provinciehuis, Dreef 3 te Haarlem, de tentoonstelling 'Ik heb de winter liefgehad' te bezichtigen, met werk van Jan Wolkers. Vanaf de vroege jaren '60 werd Wolkers vooral bekend als schrijver en produceerde hij een indrukwekkend aantal romans en verhalen bundels. Daarnaast bleef Wolkers ook altijd actief als beeldend kunstenaar. Die werken zijn nu te zien in Haarlem. De tentoonstelling is tijdens kantooruren - dus niet in het weekend en op feestdagen - gratis te bezichtigen. Meer informatie bij Gerrit Bosch (intern kunstbeleid), tel. (023) 514 43 56, e-mail boschg@noord-holland.nl P+R staat in het Engels voor 'park and ride' en in het Nederlands voor 'parkeer en reis'. Achter deze internationale afkortingschuilt een simpel systeem, bedoeld om het autoverkeer terug te dringen en tegelijk de bereikbaarheid in stedelijke gebieden te verbeteren. Het werkt als volgt: automobilisten zet ten hun auto op een P+R-terrein, stappen ter plekke op het openbaar vervoer en reizen collectief verder. Ook in de dagelijks door files geplaagde Noordelijke Randstad begint P+R inmiddels een begrip te worden. Helemaal vanzelf gaat zo'n ontwikkeling natuurlijk niet. Aan de realisatie en promotie van de benodigde voorzieningen heeft de provincie Noord-Holland als coördinator hard gewerkt. Tussen 2004 en 2006 zijn onder leiding van de provincie in Noord-Holland en Flevoland zo'n 11 terreinen verbeterd of nieuw aan gelegd, wat neerkomt op 1300 extra parkeerplaatsen op loopafstand van een NS-station, een Zuidtangent- halte of busstation. Onder het motto 'Bekijk het zelf werd het publiek op de P+R-voorzieningen attent gemaakt. Onderzoek naar het gebruik van de nieuwe en vernieuwde terreinen onthult nu een gemiddelde bezettingsgraad van 51%, waarmee de tevoren afge sproken doelstelling van 50% is gehaald. En blijk baar voelt ook uitgerekend de doelgroep zich aange sproken, want ongeveer de helft van de gebruikers bestaat uit forenzen die dagelijks richting Amsterdam en omgeving reizen. Dat neemt niet weg dat P+R-ter- reinen ook voor anderen een uitkomst kunnen zijn. Want het is natuurlijk ook best prettig om een dagje te gaan winkelen zonder eindeloos naar een dure parkeerplaats te hoeven zoeken! Kijk voor gedetailleerde informatie over locaties en reismogelijkheden op www.bekijkhetzelf.nl. De 83 leden van Provinciale Staten zijn de gekozen volksvertegenwoordigers van de provincie Noord-Holland. Op deze pagina elke keer een gesprek tussen twee Statenleden over een ander onderwerp. Deze keer hebben Els Veenis-Kaak (WD) en Gaatse de Vries (PvdA) het over het onderwijs- en arbeidsmarktbeleid van de provincie Noord-Holland. Het voeren van een onderwijs- en arbeidsmarktbeleid behoort niet tot het verplichte takenpakket van de pro vincie. Echter, de Statenfractie van de PvdA vond de situatie in Noord- Holland, bijvoorbeeld als het gaat om het gebrek aan stageplaatsen, zo nijpend, dat er een motie werd ingediend om iets te kunnen doen. Die motie kon op steun rekenen van alle fracties. Het resultaat was de Agenda Onderwijs en Arbeidsmarkt, met als kernpunten een plan om voortijdig schoolverlaten bij vmbo en mbo tegen te gaan en een betere aansluiting op het bedrijfsleven. Aan beide zaken wordt voortvarend gewerkt, en er is ook extra geld beschikbaar. In samenwerking met het MKB moeten er 700 leerwerkplekken gevonden worden. Nu blijkt dat de eerste resultaten voor wat betreft de stageplaatsen (250 in plaats van 700) lichtelijk tegenvallen, wil de PvdA straks inzetten op 10.000 stageplaatsen. De Vries: "Als je kijkt naar de verschillende branches waar de provincie zich mee bezighoudt, zoals bijvoorbeeld het toerisme, moeten er mogelijkheden genoeg zijn." Veenis ziet liever eerst dat het oorspronkelijke doel gehaald wordt. Veenis: "Hoe graag ik het ook zou willen, 10.000 is een onrealistisch aantal. Als we er nu eerst voor zorgen dat we die 700 plaatsen vullen, kunnen we daarna altijd nog besluiten om dat aantal op te schroeven." Een manier om meer stageplaatsen te realiseren is het versoepelen van de regels voor ondernemers Hier zien beide Statenleden brood in. De Vries: "Als je de regeldruk vermindert, zorg je ervoor dat het eenvoudiger voor bedrijven wordt om jonge mensen een leerwerkplek aan te bieden." Veenis: "De WD pleit al langer voor minder regeldruk van de overheid, dus natuurlijk ook als het hierop aankomt." Om de schooluitval tegen te gaan, willen beide Statenleden verder dat er volgend jaar een waterdicht registratie- en meldingssysteem is op alle scholen. De Vries: "Op die manier kun je er vroeg bij zijn om in te grijpen." Er is dus, ook in 2007, genoeg werk aan de winkel. Veenis: "Ondanks het feit dat het geen wettelijke taak is, kan juist de provincie een rol van betekenis spelen." Els Veenis-Kaak (WD), tel. (075) 628 5136, e-mail veenis.kaak@planet.nl Gaatse de Vries (PvdA), tel. (0251) 238 433, e-mail geert.gaatse@wxs.nl li/voorbeeld de aanleg van petspaden, sneller van start gaan. Dankzij het Investeringsbudget Landelijk Gebied kunnen veel projt

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 18