:Uf4t Corrector niet objectief V kunt tot het Internationaal Straf hof gaan' TEXELSE j COURANT Alsnog subsidie SIGT VOOR 2006 Wetenschappelijk talent Johan Weijers krijgt prijs «v r - c ijl, [Hou Her wete eten we 11\RBUwe M/W«£ÊL,6N NU ZUN Hoezo Als de rook om je hoofd is verdwenen... Bloemlezing avondje Poster Koger hoteliers toch in gesprek Rechtszaak op laatste moment uitgesteld Provincie wil eilanden erbij VRIJDAG 22 DECEMBER 2006 De Stichting Integratie Gehandi capten Texel (SIGT) kan dit jaar alsnog rekenen op een éénma lige gemeentelijke bijdrage van €2500,-. Een meerderheid van de gemeenteraad stemde dinsdag in met een motie van Frans Visman (D66) die moest voorkomen dat de SIGT in financiële problemen zou geraken. De stichting, die sinds 2005 de belangen van gehandicapte en chronisch zieke Texelaars behartigt, was dit jaar in een bijzonder financi eel vaarwater geraakt. In 2005 had ze van de gemeenteraad éénmalig een bedrag gekregen voor onder meer de oprichting. De stichting was er vanuit gegaan dat het met de subsidie van 2006 ook wel goed zat, maar bleek die later alsnog te moeten aanvragen. Op basis van de subsidieverordeningen kwam de ;SIGT echter niet in aanmerking. Op basis van de nieuwe Wet Maat schappelijke Ondersteuning kan de stichting wel een beroep doen op gemeentelijke steun, maar dat is pas vanaf 2007. Volgens Visman heeft de stichting geld nodig om het laatste kwartaal van dit jaar door te komen. Op 1 december was er nog 560 euro in kas en er waren nog lopende kos ten. Texels Belang, WD en CDA verleenden steun. GroenLinks, PvdA en Lijst Weijers deden dat niet. Vol gens Rikus Kieft (GroenLinks) had de SIGT de subsidieaanvraag voor 2006 niet handig aanpakt en kwam ze daar met de motie erg gemakke lijk mee weg. 'Dit lijkt teveel op een kerstbijdrage.' Eric Hercules (PvdA) had dezelfde mening. Hij vond dat er beter een structurele oplossing kan worden gevonden. Wethouder Marian Merkelbach zet te vraagtekens bij het toekennen van de €2500,-. Zij maakte bekend dat er volgend jaar in een nieuwe verordening voor cliëntenparticipa tie (WMO) niet meer over subsidi ering, maar over facilitering wordt gesproken. Belangenbehartigende organisatie kunnen gebruikmaken van vergaderruimte op het raadhuis, er kopieën maken en andere zaken regelen. Voor de SIGT betekent dat dat na de €2500,- geen nieuwe sub sidies meer volgen. Texels Belang, WD en CDA lieten zich niet op andere gedachten brengen en ble ven de motie steunen. Zowel de voorstanders als de tegenstanders en Merkelbach waren verder vol lof over de werkzaamheden van de stichting. Voorzitter Dick van Barneveld was blij met de bijdrage, maar toonde zich teleurgesteld in de PvdA en GroenLinks. Het bestuur vond het volgens hem ongepast de bijdrage als een kerstcadeau te bestempe len. Volgens Van Barneveld helpt de SIGT de gemeente kosten te bespa ren door al in een vroeg stadium op knelpunten te wijzen. Als voorbeeld van een resultaat noemde hij een andere aanpak bij indicaties door de GGD. 'GGD-artsen lazen pas vaak aan boord de rapporten en dan zagen ze dat ze eigenlijk helemaal niet hadden hoeven komen. Daar hebben wij, omdat we er ervaring mee hadden, werk van gemaakt en daar heeft de gemeente haar voor deel mee kunnen doen.' Van Barneveld plaatste kanttekenin gen bij het collegevoornemen cliën tenorganisaties in de toekomst te faciliteren in plaats van te subsidi ëren. 'Moeten wij dan straks op het raadhuis onze jaarvergadering hou den? De avond is al afgelopen voor we allemaal binnen zijn. En moeten we voor het maken van kopieën en het plegen van telefoontjes dan ook telkens naar het raadhuis gaan?' Merkelbach raadde de raad bij voorbaat af cliëntengroepen via de nieuwe verordening subsidie toe te kennen. 'Het zijn er nogal wat en ik weet niet of dat geziep de financiële situatie van de gemeente verstandig is. Het zou een precedent schep pen.' Dat onderwerp moet nog nader worden besproken. Johan Weijers. Drs. Johan Weijers, onderzoeker in opleiding bij het NIOZ, is één van de 25 winnaars van een Rubi- con-subsidie van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschap pelijk Onderzoek (NWO). Na zijn promotie krijgt hij de komende twee jaar de kans om onder zoekservaring op te doen in het buitenland. De in Den Hoorn wonende Weijers verricht onderzoek aan moleculen uit de celwanden van bacteriën. Om de eigenschappen constant te hou den. moeten de bacteriën de mole culaire samenstelling van deze cel- wand aanpassen aan de heersende omgevingstemperatuur, vergelijk baar met de toepassing van een multi-grade olie in een automotor. Deze relatie kan worden gebruikt bij de reconstructie van temperaturen in het verleden. Om nog meer informatie uit deze moleculen te verkrijgen, wil Weijers zijn Rubicon-subsidie aanwenden om aan de Universiteit van Bristol in Engeland fossiele moleculen uit zeesedimenten te bestuderen. Hij gebruikt daarbij nieuwe analytische technieken voor de bepaling van de verhoudingen van 'licht koolstof' met massa 12 (de overgrote meer derheid) en 'zwaar koolstof' met massa 13 (klein beetje). Elke winnaar van een Rubicon-sub sidie krijgt een onkostenvergoeding van NWO voor een verblijf van een half tot twee jaar aan een buiten lands instituut of universiteit (tot een maximum van €80.000). De naam van deze subsidie is afgeleid van de rivier de Rubicon. Julius Caesar stak deze over voordat hij aan zijn zegereeks begon, die leidde tot zijn uitspraak 'veni, vidi, vici'. Dit zijn de namen van de drie typen NWO- beurzen voor meer gevorderde wetenschappers. Rubberboten in containers Het college stelt de raad voor negen stalen zeecontainers aan te schaffen voor de opslag van rubberboten op dé diverse strand- slagen. Er is totaal €27.000,- mee gemoeid. De containers zouden I ook gehuurd kunnen worden, I maar dat pakt - vooral door de transportkosten - per jaar €1.080,- duurder uit. De laatste jaren worden bij de strandbewaking rubberboten inge zet ter vervanging van de te zware polyester boten. Rubberboten zijn echter veel gevoeliger voor vernie ling, zodat het niet verantwoord is ze 's nachts buiten te laten staan. Tegelijk met de aanschaf van de rubberboten werden daarom voor twaalf weken per jaar zeecontainers gehuurd. Nu is gebleken dat dit in de praktijk goed bevalt, worden ze definitief aangeschaft. Buiten de zomer kunnen de containers even tueel ook voor andere doeleinden worden gebruikt en inkomsten ople veren, maar daar is geen rekening mee gehouden. De (vrijwel nieuwe) containers zullen in een lichte, neu trale kleur worden uitgevoerd. Te links, te rechts, te dit of te dat. De objectiviteit van de krant is een punt waarover nog wel eens discussie wil bestaan. Zolang het linkse kamp de krant te rechts vindt en een rechts kamp te links zit, wordt over het algemeen de neutrale middenweg bevaren. De spellingcorrector van de Texelse Courant bleek zich deze week ech ter opeens een duidelijk politiek sig natuur te hebben aangemeten. Een van de redacteuren kreeg bij contro leren van het verhaal op spelfouten het advies van de corrector om van 'WD-fractievoorzitter PvdA-fractie- voorzitter te maken' te maken. De betreffende redacteur heeft het advies vriendelijk naast zich neer gelegd en gewoon zijn eigen koers aangehouden. Normaliter beperkt de corrector van het tekstverwer kingsprogramma zich tot taalkun dige adviezen. (FotoJêroênvtrtHattumI :er in de rondvraag oi cr daadwerkelijk bedragen zijn d de WD aan de provincie is gesteld Het gaat om de urn R AB besteed voor het bouwproject Parkeren en Meer ir stellen dali" Inwcordertgt: ophouden met deze onzin', beet hij de .±1 WD-fractievoorxitter toe tijdens de rondvraag -Hf"! stel- ijdalld sie zal Hij hi leurstr prov: end ja telijke :n haai-e 539 -1 Toeïpegenai w f7 Grarmabca toonde*en fipües... Ongedaan raden NOÜ je KflN WEL ZIEN p»r DÊlr FêBT DQCêH £R kOMetlTl ANToon 60S.J 0 ü-ii-2006 Aanbesteding PHH op internet Aannemers die geïnteresseerd zijn in de realisatie van het PHH- gebouw kunnen zich tot vrijdag 6 januari bij de Stichting Wonen Texel melden. De SWT heeft van de week op haar website de selec tieprocedure gestart. De woningstichting besteed twee zogeheten percelen aan; bouw en coördinatie van het project en de uitvoering van werktuigbouwkundige installaties. Geïnteresseerden kun nen zich volgens de SWT per per ceel inschrijven. Aanmelding voor een gedeelte of een combinatie is niet mogelijk. Op de website (www.wonentexel. nl) staat een selectieleidraad met alle voorwaarden waar aan moet worden voldaan. Ze zijn versoepeld zodat Texelse bedrijven nu meer kansen moeten hebben dan bij de eerdere stopgezette aanbesteding. Na 6 januari buigt een selectiecom missie van de SWT zich over de aanmeldingen, waarna per perceel vijf kandidaten een voorlopige uit nodiging tot inschrijving krijgen. Drie daarvan maken de meeste kans, de andere twee zijn reserve-kandida ten. Eind januari wil de SWT defini tieve uitnodigingen versturen, zodat de geselecteerde partijen uiterlijk begin maart een definitieve aanbie ding kunnen doen. Op basis daar van bepaalt de selectiecommissie met wie onderhandelingsgesprek- ken worden gevoerd. De SWT streeft ernaar dat half maart te doen, zodat begin april overeenkomsten kunnen worden getekend. De brandweerkazerne, politiebureau, ambulancepost en het gebouw voor medische voorzieningen worden daarna onder verantwoordelijkheid van de SWT gebouwd. Na de ople vering wordt het eigendom van het politiebureau, de brandweerkazerne en de ambulancepost aan de politie en de gemeente overgedragen. 'Afspraken over Eilander Raad nader bezien' De wijze waarop Texelse raadsle den zich tijdens de Eilander Raad profileren, moet onder de loep worden genomen. Dat stelde Piet Standaart (Texels Belang) tijdens de raadsvergadering. Volgens Standaart zijn er misschien nieuwe afspraken nodig, omdat er een nieuwe raad en nieuwe raads leden zijn aangetreden. Hij doelde, zonder het te zeggen, op een optre den van Gerbrand Poster (WD) in de laatste Eilander Raad die begin deze maand op Schiermonnikoog werd gehouden. Poster, één van de vijf Texelse afge vaardigden in het samenwerkings verband van de gemeenteraden van de vijf eilanden, verkondigde afzon derlijk de standpunten van de WD Texel. Dat was een breuk met de gewoonte dat er namens Texel in de Eilander Raad niet aan partijpoli tiek wordt gedaan. De raadsleden komen daar gezamenlijk voor de belangen van Texel op. 'Maar we zijn nu in een nieuwe raadsperiode, dus misschien zijn er nieuwe afspra ken nodig zijn', aldus Standaart. Het onderwerp wordt in een commissie vergadering nader besproken. Poster liet in de Eilander Raad weten dat de WD Texel bij voorbaat tegen de komst van een gemeenschap pelijk kantoor voor alle eilanden op Texel zou zijn. Die uitspraken had den achteraf bezien op raadsleden van de andere eilanden een gunstige uitwerking. Het had hen volgens een Hij is tijdens raadsvergaderingen niet bepaald het type dat een onopvallend bestaan leidt. Sinds zijn rentree in de Texelse politiek begin dit jaar heeft Gerbrand Pos ter zijn collega's al ver achter zich gelaten als het gaat om kleine en grote botsingen. Vooral met de burgemeester is het geregeld raak. Tijdens de raadsvergade ring van dinsdagavond was het niet veel anders. 20.10 uur. De eerste botsing van de avond. Poster steekt bij het vast stellen van de notulen ogenblikkelijk van wal over de wijze waarop de strandbewakingspost bij Wester slag afgelopen jaar was geplaatst. Hij vindt dat zo'n 'vertoning' in 2007 niet meer mag plaatsvinden. Bur gemeester Joke Geldorp bedankt Poster voor 'zijn vertoning' en gaat verder met het inhoudelijk vaststel len van de notulen. 20.20 uur. Poster mompelt net iets te hard 'eindeloos gewauwel' over een onderwerp dat hem te lang duurt. Er wordt niet op gereageerd. 21.15 uur. De begroting wordt opge voerd. Poster noemt die een 'farce', omdat hij niet sluitend bij de pro vincie zou zijn ingeleverd. Er wordt vooralsnog niet op gereageerd. 21.35 uur. Een nieuwe aanval op de begroting. Poster kondigt aan het 'hogerop' te zoeken om 'het slechte financiële beleid' van de gemeente aan de kaak te stellen. Het blijft wat hem betreft niet alleen bij de provincie. Geldorp laat hem weten dat hij tot het Internationaal Strafhof kan doorgaan. 'En als u naar de Verenigde Naties gaat, gaan we samen.' 21.45 uur. Discussie over de kern takendiscussie. Poster kraakt opnieuw de begroting. Hij vindt het ook niets dat het college een extern bureau voor de begeleiding wil inhu ren. Geldorp bedankt hem voor zijn 'constructieve bijdrage' en trekt de conclusie dat de WD 'kennelijk ook niet meer verder aan de kerntaken discussie meedoet'. Eric Hercules (PvdA) weet de boel nog een beetje bij elkaar te houden met het voor stel dat de WD zich 'inhoudelijk achter de discussie opstelt, maar het niet met de dekking eens is.' Het neemt de kritiek van Poster niet weg. Hij vindt dat de ambtenaren ook kunnen doen wat zo'n bureau doet en dat het dan minder kost. Gevraagd naar wat een ambtenaar dan kost, blijft hij het antwoord schuldig. Geldorp merkt op dat dat in de begroting te vinden is. 22.10 uur. Poster veert overeind als Hercules bij een discussie over de SIGT zegt 'niet gewend te zijn zomaar geld uit te geven'. Dat is koren op zijn molen. Geldorp kapt hem meteen af. 22.11 uur. De burgemeester zegt 'u mag wel even interpelleren' als Poster opnieuw zonder toestem ming van de voorzitter het woord heeft genomen. Hij uit zijn ongenoe gen over de vele woorden die aan de SIGT worden besteed, terwijl het volgens hem alleen maar gaat om een financieel verzoek van een stichting die veel goed werk doet. 22.14 uur. Wethouder Marian Mer kelbach werpt zich in de strijd. Ze 'hoopt' dat Poster het goed vindt als zij toch even een paar woorden gebruikt om iets over de SIGT en subsidieverlening uit te leggen. 22.20 uur. De zogeheten hamer stukken komen ter tafel. Geldorp zegt nadrukkelijk tegen Poster. Het is met de bedoeling elk onderwerp meer uitgebreid te bespreken, omdat dat in de commissies al is gedaan. Tien minuten later bedankt de burgemeester de liberaal voor 'zijn herhalingen' als hij iets uitge breid heeft aangekaart. 22.37 uur. De begroting is terug van weggeweest. Geldorp spreekt na de nieuwe aanval van Poster de ver wachting uit dat 'andere raadsleden wijs en verstandig zijn.' 22.40 uur. Een zekere vorm van muiterij dient zich aan als de burge meester een lang betoog van WD- raadslid Frank Kingma onderbreekt. De voorzitter van de raad vindt dat hij te ver van het onderwerp (huizen in de Volmolen) afdrijft en zijn bijdra ge moet afsluiten. Poster roept dat hij 'gewoon met zijn betoog moet doorgaan'. Geldorp doet opnieuw een beroep op Kingma af te sluiten. De WD'er lijkt in tweestrijd, maar breit dan toch een punt aan zijn verhaal. 23.00 uur. De opstand breekt uit in de WD-gelederen als Piet Stan daart lang aan het woord is. Kingma zegt er 'doodziek' van te worden dat Geldorp nu niet ingrijpt. De bur gemeester verzoekt ook Standaart om het kort te houden. 23.15 uur. Rikus Kieft (GroenLinks) zegt in de rondvraag dat hij het niet leuk vond dat de WD buiten ieders rug om een brief aan pro vincie stuurde. 'Ik moet ingrijpen nou', roept een opnieuw opverende Poster zonder het woord te vragen. Geldorp merkt op dat het 'wel weer het bekende paadje zal zijn'. Een paar minuten later schiet wethou der Peter Bakker uit zijn slof als hij opnieuw het verwijt krijgt dat de begroting niet sluitend is. In niet mis te verstane woorden krijgt Poster te horen 'dat hij moet ophouden met zijn onzin'. Opmerkelijke ontwikkelingen in de rechtbank in Alkmaar, waar de directies van twee hotels uit de Dorpsstraat in De Koog dinsdag naar toe waren gereisd. Op de rol stond een kort geding dat Koger- staete had aangespannen tegen de buren van Het Gouden Bol- tje om de bouw van een nieuwe lounge tegen te houden. Volgens de eisende partij wil Het Gouden Boltje de lounge bouwen op grond die eigendom is van Koger- staete. De eigenaar, J. Meijer Almelo Beheer, beweert sinds mei van dit jaar meerdere keren schriftelijk om opheldering te hebben gevraagd, maar nooit antwoord te hebben gekregen. De benodigde bouw vergunning is inmiddels door de gemeente verstrekt. Tot een zitting kwam het dinsdag niet. Het was de bedoeling dat het geding om 11.30 uur zou beginne, maar doordat een andere zaak uit liep, ontstond vertraging Inmiddels was de advocaat van Het Gouden Boltje, W. de Vis, zonder zijn cliënt aangeschoven bij de eisende partij en diens advocaat F. Groos. Toen fungerend rechtbankpresident H. Warnink de partijen om 11.50 uur alsnog naar binnen riep, vroegen beide partijen of ze nog even moch ten overleggen. Dit zou hooguit vijf minuten duren. In het vervolg bewoog advocaat De Vis zich heen en weer tussen zijn cli ënt Geert Ellen, de directeur van Het raadslid van Terschelling mede het gevoel gegeven dat Texel niet per se bij voorbaat het gemeenschappelijk kantoor wilde binnenhalen. Gouden Boltje. en de vertegenwoor digers van Kogerstaete. Getuigen zagen de gesprekspartners drukke armgebaren maken, zonder dat Ellen toenadering zocht. Hij bleef het tafe reel van een afstand, een kleine vijftig meter, bekijken en liet zijn advocaat het werk doen. Om 11.25 uur riep de rechter de partijen via zijn bode naar binnen, maar wederom gingen alleen de advocaten. Kort daarna kwamen zij weer naar buiten en bleek de zaak voorlopig te zijn aangehouden tot 6 februari. Geen van beide advocaten wilden commentaar geven op de situatie, maar duidelijk was wel dat waar sinds mei op is gewacht, nu door de inbreng van de advocaten toch gaat gebeuren: de strijdende partijen praten weer. Of dit betekent dat Het Gouden Boltje voorlopig nog met aan de nieuwbouw van de lounge gaat beginnen, werd dinsdag niet duidelijk. Amnesty tevreden De vrijwilligers van Amnesty Interna tional zijn zeer te spreken over het nieuwe onderkomen in de Wereld winkel in de Weverstraat. In voor gaande jaren participeerde Amnesty in de eindejaarstentoonstelling van de Wereldwinkel in Tusse de Banke en zette daar ongeveer €500,- om. Dit jaar werd geen tentoonstelling gehouden en vond Amnesty een plaatsje in de nieuwe winkel aan de Weverstraat. De omzet steeg tot €737,-. Daarbij was er veel contact met de klanten. De etalage van de Wereldwinkel is inmiddels door Marga Lakwijk van De Etalage in kerstsfeer gebracht en er zijn veel kerstartikelen te koop. Een paar weken geleden sprak burgemeester Joke Geldorp nog half grappend over samenwerking tussen Texel en St. Eustatius toen de gezaghebber van dat eiland op Texel was. Deze week lijkt de toenadenng serieuze trekken te krijgen. Gedeputeerde Staten hebben St. Eustatius, Bonaire en Saba aangeboden zich bij de pro vincie Noord-Holland aan te slui ten. Volgens het provinciebestuur kunnen de Antiliaanse eilanden daar hun voordeel mee doen als ze volgend jaar uit de Nederland se Antillen stappen en speciale gemeenten van Nederland wor den. Op het moment zijn de drie eilanden nog 'provincieloos'. Als de drie eilanden zich daadwerke lijk aansluiten, zouden Texel, St. Eustatius, Bonaire en Saba straks binnen dezelfde provinciegren zen kunnen vallen. Of dat echt gebeurt, is nog sterk de vraag. Vanaf Bonaire is al afhoudend op het provincievoorstel gereageerd. Binnen de samenwerkingsverban den tussen Texel en de andere Waddeneilanden is ondertussen soms de vraag aan de orde of Texel zich in de toekomst niet beter bij Friesland kan aansluiten als het tot veel nauwere gemeen telijke samenwerking komt. De relatie tussen Texel en St. Eus tatius is al een feit. Tijdens het bezoek van gezaghebber Hyden Gittens toonde burgemeester Gel dorp zich bereid hem van advies te voorzien over het zijn van een eilandgemeente. Erkenning voor Zestig van Texel De Zestig van Texel heeft door de International Association of Ultra runners (IAU) uit Londen het IAU Silver Label toegekend gekregen. Eén van de vereisten voor deze toekenning is dat tenminste vijf ultralopers van de (internationale top aan de wedstrijd deelnemen. De labels zijn een poging alle belangrijke ultralopen op een ver gelijkbare manier te beoordelen. De organisatie van De Zestig van Texel ziet het Silver Label als een erkenning van de status die de loop sinds 1991 heeft opgebouwd. Vicepresident Roelof Veld van IAU zal op 9 april de negende editie van de Texelse ultraloop bijwonen. Deze oud-marathonloper uit Deventer geeft het startsein van de wedstrijd over 60 km. Voor het aantal ultralopers dat op tweede paasdag van start gaat, maakt het IAU Silver Label niet meer uit. De 120 km is al volgeboekt en ook het aantal inschrijvingen voor de 60 km nadert het maximum van 300. De andere solo-onderdelen als de 28 km en de 32 km (met 40 en 20 startplaatsen) beginnen vol te raken en ook voor de estafette (4x15 km) hebben zich al 66 van het maximum van 70 teams ingeschreven. Onder deze inschrijvers twaalf Texelse teams. Met zes lopers op de 60 km en zes op de 28 of 32 km, doen in totaal zeker 60 Texelaars mee. De inschrijving wordt naar verwachting kort na de jaarwisseling gesloten. Wie nog wil inschrijven, wordt dus aangeraden dat snel te doen Dat kan via de website van Atletiek vereniging Texel, www.avtexel.net. Deelnemers kunnen meedoen aan de proe*'oop van elke etappe, op 7 januar., 4 februari, en 4 en 25 maart.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5