In vogelvlucht door belangrijkste nieuws 2006 TEXELSE JQ COURANT DONDERDAG 28 DECEMBER 2006 Januari STATUS APARTE. Burgemeester Geldorp dreigt serieus met afschei ding van Noord-Holland en aan sluiting bij Friesland. Zij doet dat naar aanleiding van een nieuwjaar stoespraak van de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, Harry Borghouts. Die pleit voor schaalvergroting van gemeenten tot gemiddeld 30.000 tot 75.000 inwoners. Dat zou kunnen leiden tot een samenvoeging met Den Helder, waardoor Texel haar zelfstandigheid zou verliezen. Dat is in de ogen van Geldorp onacceptabel en ze dreigt half schertsend, half serieus met een status aparte. In een reactie haast Borghouts zich te zeggen dat zijn uitspraken algemeen bedoeld waren en dat Texel wat hem betreft zelfstandig kan blijven. Ook later in het jaar komt de status aparte weer ter sprake, als minister Remkes laat weten af te willen van gemeen tes met minder dan 20.000 inwo ners. In dat verband pleit Geldorp voor meer samenwerking tussen de Waddeneilanden, zodat ze in Den Haag gezamenlijk een status aparte kunnen afdwingen. f Texelaars in het nieuws Salko de Wolf wint begin dit jaar kort achter elkaar twee fotoprij- zen. Een kinderjury betitelt een foto van een gewonde zeehond als éénnabeste krantenfoto van 2006. Een foto van ganzen in een regenboog wint de eerste prijs bij een wedstrijd van het KNMI. Roelie Bakker 'biecht' tijdens een raadsvergadering op dat zij wel eens clandestien in haar strandhuisje slaapt. Jam Eelman-Vermeulen stopt in maart op 88-jarige leeftijd met bowlen. Ze vindt het wel mooi geweest. Wil Bonne, Roelie Bakker en Willem Goën- ga worden eind april koninklijk onderscheiden llona Hic- key wint in mei in Duitsland een Goldende George voor het maken van beren. De onder scheiding is te vergelijken met een Oscar in de filmwereld. Arie Dijker raakt eind juni zijn jachtakte voor twee jaar kwijt, omdat hij zijn geladen jachtgeweer tegen een elektri citeitshuisje had gezet en was vergeten mee te nemen. Vy VLEUGEL VAN ED. De strijd om de 'Vleugel van Ed', die in 2005 begon, gaat onverminderd door. De vleugel, ooit betaald door 85 Texelaars en bedrijven, wordt in eigendom en beheer gegeven bij Welzijnsstichting Texel (WST). Vijf jaar later gaat die stichting failliet en komt de vleugel, die ƒ20.000,- kostte, terecht in de failliete boedel. Van curator Arthur Sweens mag het instrument voor €10.000,- euro worden teruggekocht. Dat stuit op grote weerstand bij veel Texelaars én Ed Stiekema. Het eigendoms recht wordt inzet van een juridisch geschil, waarmee ook initiatiefne mer Harry de Graat zich bemoeit. De WST zou geen eigenaar zijn, omdat zij niet aan de gestelde voor waarden zou hebben voldaan. Stie kema ontvoert de vleugel uit hotel Den Burg, tot woede van Sweens, die aangifte van diefstal doet. De verblijfplaats wordt al snel bekend en de terugkeer van de vleugel is in zicht. Dan wordt het instrument in januari opnieuw ontvoerd. Deze keer door Gerard Zoetelief, Hielke Bruming en Frits Agter. Zij helpen daarmee de bemiddelingspogingen om zeep. Na inmenging van De Graaf komt de vleugel weer boven water. Stiekema betaalt €4.500,- en daarmee komt de vleugel-soap in y Bezuinigingen, een nieuw raadhuis, nieuwe heibel op het vliegveld, het tijdelijk terugtreden van de president-commissaris van TESO, verplaatsing van de veerha ven in Den Helder en de start van de Volmolen. Het Texelse nieuws kwam in 2006 in vele hoedanigheden voorbij. Een terugblik op de belangrijkste en meest opmerke lijke gebeurtenissen van het afgelopen jaar. worden geteeld. Tot het proeven van de lekkernijen van Bert Keijser komt het niet, omdat zijn asperges door de kou nog diep in de Waal der grond zitten. Met asperges die in verwarmde tunnels zijn geteeld, weten de Texelse topkoks Aart Wijker, Jef Schuur, Michel Arends, Herre Oosterhaven en Tessa van de Meent de bijna tweehonderd gasten toch een zevengangenlunch met asperges en Texelse producten voor te zetten. het in 2006 niet meer toestond na een bezwaarschrift van de Fau nabescherming. Landbouwers zien het uitblijven van prikvergunningen én de groei van grauwe ganzen met lede ogen aan. Zij ondervinden veel schade aan land en gewassen, terwijl de schadevergoeding van de overheid in hun ogen te laag is. Mei SV DE KOOG. Het eerste elftal van De Koog promoveert naar de vijfde Hielke Bruining, Henno Huizingh en Marco Schippers van De Lindeboom ontfermen zich over de Vleugel van Ed nadat hij van zijn tweede ontvoering op de Groeneplaats terugkeert. het voorjaar ten einde. Het instru ment wordt ondergebracht in een speciale stichting. ARMOEDE. De Texelse kerken lui den de noodklok over armoede op Texel. Het vermoeden bestaat dat naar schatting honderden gezinnen niet of nauwelijks kunnen rondko men. 2006 wordt uitgeroepen tot het Jaar van de Armoede en er wor den ideeen ontwikkeld om armoede op te sporen en te bestrijden. De krant duikt in de materie en ont dekt dat de situatie ernstig is: een grote groep inwoners, de 'nieuwe armen', kan amper het hoofd boven water houden. De publicatie leidt tot grote bezorgdheid onder de bevolking en ook de politiek zet het ontwerp (hoger) op de agenda. Vanuit de kerken en Stichting De Waerden, een organisatie die zich bezighoudt met budgetbegeleiding, wordt gepleit voor een voedsel- bank. En die komt er. Brigida van Lieshout trekt zich het lot van de minderbedeelden aan en richt de Stichting Broodnodig op Texel op. In juni is de Texelse voedselbank een feit. Er wordt gestart met vijftien gezinnen en alleenstaanden. Inmid dels worden wekelijks 36 pakketten uitgegeven. PHAROS. De brede welzijnsstich ting Pharos is nog geen jaar na de oprichting in financiële problemen geraakt. Met name de overhead kosten (directie en administratie) zijn hoger dan verwacht, waardoor een gat van bijna 1,5 ton moet wor den gedicht. De politieke partijen zijn aarzelend over een verzoek om extra geld, totdat directeur Jan van Andel van de Stichting Wonen Texel (en bestuurslid van Pharos) oplos singen aandraagt. Hij stelt voor Pharos onder de hoede van Corbis Plus Texel en de Stichting Wonen Texel te brengen. Samen met direc teur Geertje van Lingen van Corbis -Plus is hij bereid de leiding van Mart Spreeuw over te nemen. De gemeenteraad kan zich vinden in de nieuwe opzet en laat een tekort van €135.000,- voor rekening van de gemeente komen. De rest (€23.000,-) moet Pharos zelf ophoesten. In juli nemen Van Andel en Van Lingen de leiding over. Nel Eelman, Dirk Terp stra en Marius Kikkert vormen een nieuwe Raad van Commissarissen. De stichting blijft een zelfstandige rechtspersoon. VOLMOLEN. Paul Buijsman (Bouw- groep Texel), Jan van Andel (Stich ting Wonen Texel), Frank Nennings (USP Vastgoed) en Sjoerd Decnop (De Peyler) steken eind februari offi cieel de eerste schop in de grond van de Volmolen. Texelse aanne mers beginnen met de bouw van 34 huizen aan de Distelvlmder. De Stichting Wonen Texel start met de verkoop van honderd bestaande huurhuizen om de bouw van nieuwe huurwoningen in de Volmolen te betalen. In het najaar zijn achttien twee-onder-éénkappers onderwerp van gesprek. De gemeente krijgt ze niet verkocht aan Texelaars op de wachtlijst, waardoor overkantse gegadigden worden benaderd. Het CDA stelt voor de bouwgrond van de achttien woningen te herverka- velen, zodat er alsnog goedkopere woningen voor Texelaars gebouwd kunnen worden. In de raadsver gadering van december krijgen de christendemocraten niet veel steun voor hun voorstel. De SWT is er evenmin erg enthousiast over. Maart VERKIEZINGEN. De WD wordt, tegen de landelijke tendens in, de grote winnaar van de gemeente raadsverkiezingen. Onder aanvoe ring van Gerbrand Poster, die geen Reclame op schapen is van korte duur, de provincie verbiedt het al snel nadat Erik Bakker zijn schapen heeft bekleed. nieuw gemeentehuis als belang rijkste verkiezingsitem heeft, beha len de liberalen 1501 stemmen. Daarmee wordt de partij na Texels Belang, dat een licht verlies lijdt, de grootste. Ook de PvdA zit flink in de lift, maar komt 9 stemmen tekort voor een derde zetel. GroenLinks en CDA verliezen fors. De omstreden partij BEZEM haalt de kiesdrempel niet. Als grootste partij zet Texels Belang de onderhandelingen in. Als een coalitie met de WD niet haal baar blijkt, praat formateur Jos Tim mer verder met het linkse blok van PvdA en GroenLinks. Doordat de beoogde coalitiepartners CDA en Texels Belang de voorkeur geven aan GroenLinks-wethouderskandi- daat Peter Bakker boven PvdA-keu- ze Dirk Terpstra, verbreken de soci aaldemocraten de lijstverbinding. Uiteindelijk leveren Texels Belang, CDA en GroenLinks Nico Kikkert. Marian Merkelbach en Peter Bakker als nieuwe wethouders. De fractie van de christendemocraten moet al snel met een man minder door: Gerard Weijers gaat verder als een mansfractie, nadat binnen het CDA onenigheid is ontstaan over de ver deling van de raadscommissies. EREBURGERS. Ereburger Harry de Graaf krijgt gezelschap van twee andere Texelse ereburgers. Vrijdag 24 maart valt Jan Wolkers de eer ten deel, zaterdag 29 april wordt prof. Kees de Jager tot ereburger benoemd. Hij krijgt hem voor zijn internationaal vermaarde inspan ningen als sterrenkundige, Wolkers krijgt de titel onder meer voor de wijze waarop hij de afgelopen vijfen twintig jaar een ambassadeur voor Texel is geweest. De drie vormen het College van Ereburgers dat het gemeentebestuur van wijze raad zal dienen. Aan het eind van het jaar steken ze de hoofden bij elkaar om een plan voor het opknappen van de Groeneplaats te bedenken. April ASPERGES. Met enig spektakel heeft half april de landelijke start van het aspergeseizoen op Texel plaats. Parachutisten landen met de eerste stengels bij Opduin, waarna aspergekoningin Jesse Jansen ze in ontvangst neemt. Voor diverse Limburgse genodigden is het een ontdekking dat op Texel asperges raakt flink verstoord en er moet mediation aan te pas komen om bestuur en WV weer tot elkaar te brengen. Dat gebeurt echter zonder TVL dat, tot onvrede van de achter ban, uit het bestuur stapt. Directeur Veronica Bos zit vier maanden thuis door alle persoonlijke aanvallen op haar functioneren en in oktober geeft bestuursvoorzitter Hans van Heerwaarden er de brui aan. Hoe wel hij op persoonlijke titel in het bestuur zit, is zijn werkgever Rabo bank bang dat de belangen van de bank worden geschaad door het uit de hand gelopen conflict. Tot alge mene tevredenheid wordt Martin Warnaar interim-voorzitter van het VW-bestuur en kort daarna keert TVL terug, vertegenwoordigd door onafhankelijk bestuurslid Bart Rob bers uit Amsterdam. Daarmee lijkt de rust terug te keren. In november maakt Bos bekend dat zij in maart 2007 stopt als VW-directeur. Dat heeft naar eigen zeggen niets te maken met alle problemen. Zij zou na tien jaar meer tijd willen hebben voor andere dingen. Ondanks alle kritiek op haar persoon veranderde de WV onder haar bewind van een verliesgevende organisatie in een winstgevend bedrijf dat Texel stevig op de kaart zette als toeristische bestemming en dat initiatiefrijk en flexibel bleek. PHH-GEBOUW. De aanbesteding van het PHH-gebouw doet veel stof opwaaien. Texelse aannemers zijn het niet eens met de in hun ogen bui tensporige criteria die de gemeente, politie en Stichting Wonen Texel stel len. De Texelse bedrijven kunnen er met aan voldoen. De drie opdracht gevers erkennen dat de voorwaar den streng zijn, maar vinden ze niet te hoog. TVÓ. dat juridisch onder zoek laat uitvoeren, dreigt naar de rechter te stappen. Lange tijd blijft het daarna stil rond het kanjerpro ject, totdat de gemeente in oktober bekendmaakt dat er een nieuwe aanbesteding komt. De Stichting Opmerkelijk nieuws 2006 De politie doorzoekt in februari de kluisjes van leerlingen van de OSG op wapens. De buit bestaat uit drie aardappelschil mesjes en een half opgerookt stickie. Een makke ooievaar zit in maart urenlang op een lantaarnpaal in de Wilhelmi-. nalaan. In mei maakt een Noorse kotter van 65 jaar oud een reis over het eiland. De kot ter wordt 's ochtends in Oude-, schild uit het water getakeld en 's middags als speelschip naast, het openluchtzwembad van De Krim geplaatst. Medewer-. kers van gemeentewerken vis sen in juli 280 tennisballen uit het riool nabij de tennisbanen van Deuce. De tennisclub staat voor een raadsel, omdat voor elk putje roosters en bladvan gers zitten. Solexclub Steek- |af< sleuteltje 9 geeft in augustus pi; een nieuwe invulling aan het ringsteken. Gezeten op brom mers proberen de leden zoveel mogelijk ringen te steken. De Stichting Straatjournaal strijkt in september met een groep dak- en thuislozen op het eiland neer. Het is een cadeau van de stichting die tien jaar bestaat Minne Goënga brengt in november Hoornder loodsbier op de markt. Het gerstenet wordt door de Hoornder loods Jan Willem van Duijn en de loodsbotter Texelstroom in de Mokbaai aan land gebracht. hoop dat op Texel uiteindelijk zo'i 800 schapen met een dekje kunne lopen', aldus Bakker die benadruk! dat de dekjes diervriendelijk zijn Zowel gemeente als provincie is nc, amused en bezint zich op stappen De provincie, als beheerder van de De 90-jarige opa-rachutist Peter de Neve uit Haarlem maakt eind oktober een tandemsprong op het vliegveld. BEZUINIGINGEN. De nieuwe gemeenteraad mag meteen vol aan de bak; er moet één miljoen wor den bezuinigd. Plannen om geen geld meer voor het strand en de musea uit te trekken, roepen veel weerstand op, waardoor de raad die posten ongemoeid laat. In totaal wordt bij een eerste bezuinigings ronde half april voor bijna 8,5 ton aan besparingen gevonden. Dat is onvoldoende waardoor in mei nog een tweede kleinere bezuinigings ronde volgt die echter weinig ople vert. De raad is nog niet uitverga- derd of er doemen alweer nieuwe tekorten op. De gemeente heeft vier ton extra nodig voor gestegen per soneelslasten en het rijk bezuinigt drie ton extra op een gemeente lijke uitkering. In het najaar pre senteert het college een dekkings- plan waarmee de gaten in begroting alsnog worden gedicht. De raad gaat in meerderheid akkoord met de plannen. Gerbrand Poster (WD) blijft zich zorgen maken over de gemeentelijke financiën en schrijft begin december een open brief aan gedeputeerde Patrick Poelmann (financiën). Wethouder Peter Bakker bestempelt de brief als compleet overbodig. Tijdens een raadsver gadering bijt hij Poster toe dat 'hij moet ophouden met die onzin'. EIEREN. Natuurmonumenten betrapt drie Texelaars op het stuk- prikken van eieren van grauwe gan zen in natuurgebied Dijkmanshui zen. Opzichter Erik Menkveld noemt het stuitend. Het stukprikken ligt zeer gevoelig, omdat de provincie klasse. De club speelt, waarschijn lijk voor het eerst, op hetzelfde niveau als Texel'94. Daar zag het lange tijd niet naar uit. Halverwege de competitie stond de ploeg nog in de middenmoot. Een geweldige tweede seizoenshelft zorgt voor de tweede plaats en een periodetitel, waardoor De Koog mag strijden voor een promotieplaats. De laatste wedstrijd tegen Wiron, die op eigen veld wordt gespeeld, moet gewon nen worden. Een 3-1 voorsprong wordt uit handen gegeven en het wordt 3-3. Spits Maurice de Groot kopt in de slotfase echter de win nende treffer binnen. In november volgt de confrontatie met Texel'94, dat in het nieuwe seizoen wordt geleid door het trainersduo Martin Koorn en Ralph Koning. De beladen wedstrijd ontpopt zich tot een der by met fraaie acties, spanning en knullige fouten. Beide ploegen zijn aan elkaar gewaagd, maar Texel'94 benut de kansen beter en wint met 2-1Een week later treffen beide ploegen elkaar nogmaals, nu voor een bekerduel. Ditmaal is Texel'94 met overmacht de betere ploeg. Een gehavend De Koog wordt met 8-1 van de grasmat geveegd. WV. Het blijft rommelen bij de WV. In 2005 was er forse kritiek op de website van de organisatie en ver slechterde de verhouding tussen WV en TVL. Daaruit voortvloeiend loopt de inzameling van promotie- gelden bij TVO allesbehalve soepel en groeit de kritiek op de werkwijze van de WV. De verhouding tussen WV, bestuur en participant TVL Wonen Texel neemt de eindverant woordelijkheid over het project over. In december start de SWT een nieu we aanbesteding, waarbij Texelse aannemers meer kansen krijgen. THUISZORG. Het Zorgcentrum (De Gollards en het Verpleeghuis) en de Thuiszorg Kop van Noord-Hol land bundelen in mei de krachten in Corbis Plus. Met de fusie lopen ze vooruit op de overgang van de huis houdelijke zorg van het rijk naar de gemeente. Texel, dat een goedko pere thuiszorg als voorwaarde stelt, gaat in het najaar in zee met vier leveranciers. Naast Corbis Plus zijn dat de Stichting Zorgbedrijf Neder land, de West-Friese Zorggroep De Omring en de Stichting Regionale Thuiszorg (Evean). Bij Corbis Plus Texel heerst blijdschap omdat het door de nieuwe aanbesteding even onzeker was of de Texelse werkne mers hun baan konden behouden. Juni RECLAMESCHAPEN. Een slimme overkantse ondernemer bedenkt een nieuwe manier om reclame te maken. Hij bindt schapen dekjes om waarop bedrijven reclame kunnen maken. Dit Lease a Sheep-project, waarbij schapenboeren en adver teerders bij elkaar worden gebracht, is direct omstreden. Verschillende Texelse veehouders zien er echter wel brood in. Veehouder Erik Bakker van de Pontweg werpt zich op als tussenpersoon en is de eerste die reclameschapen op zijn land laat lopen. Hij heeft grote plannen. 'Ik bc Pontweg verantwoordelijk voor alle de reclame-uitingen langs deze weg wi stelt een onderzoek in. Een wee» later moet Bakker de dekjes vet wijderen. Hij ziet af van verdere juridische acties en legt zich neer ta S' het provinciale verbod: de Texel» ui: landerijen blijven gevrijwaard va' wi wandelende reclameobjecten. bc PE RONDE OM TEXEL. De 29ste Ron- de de om Texel wordt gezeild met een strakblauwe hemel en een lekker zonnetje. En in eerste instantie mei weinig wind. Tactiek en ervarinj blijken doorslaggevend voor ee goede klassering. Tot verrassing J van velen zijn het twee Zweeda M20-boten die, op de voet gevolgd door kanshebber Hans Bouschof te, als eerste bij de vuurtoren zijn De ontknoping vindt op het wad plaats. Daar is het nagenoeg winé stil, waardoor het van groot belang is of zeilers hebben gekozen voof U een koers vlak onder de kust d| meer richting open zee Alle favorie j. ten moeten dobberend dicht ondfl H de kust wachten op het aantrekké 'j van de wind. De Zweden Marströn if en Persson profiteren van het bectj !t wind iets verder uit de kust. Bou j scholte en fokkemaat Ruurd va ft Wieren pakken aanvankelijk de lei ding, maar moeten na Oudeschild als de wind flink is aangewakkerdj de Zweden laten voorgaan. Mars- tröm en Persson komen na 4 uur, 1 i minuten en 34 seconden als eerste [i over de finish. De 63-jarige ervare i{ Bouscbolte heeft het nakijken. D overallwinst gaat wel naar hem e i Van Wieren.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 10