TEXELSE yy COURANT f A Overleden in 2006 Theo Graaf overlijdt op 14 februari op 93-jarige leef tijd. Graaf werkte jarenlang bij de Rabobank op het eiland In 1940 trad hij er als kas sier in dienst, in 1976 nam hij er afscheid als directeur. Graaf kwam op voorspraak van zijn vader Cees Graaf bij de bank werken. Als directeur hield hij een vinger aan de pols van de Texelse economie. Op 18 maart overlijdt Joop Jellema op 84-jarige leeftijd. Hij was de grondlegger van de Buteriggel, de J'elleboog en zwemparadijs Calluna. Hij begon aanvankelijk als fietsenmaker in De Koog, maar bouwde gestaag zijn zakenimpenum uit. Hij toonde zich een geboren ondernemer, op de lagere school had hij het niet verder dan vijf klassen geschopt. Jellema was suc cesvol omdat hij zoveel moge lijk in eigen hand probeerde te houden. Een eigen smederij, fietsenverhuur, commissaris van TESO en een politieke loopbaan als raadslid en wethouder. De op 23 september overleden Cor Dros was een veelzijdig man. Hij was de laatste van de Enge landvaarders die in 1945 tijdens de Russenoorlog met de Joan Hodson naar Engeland voeren om hulp te halen. Samen met Fred Standaart was hij oprichter van Texels Belang. Dros stond ook aan de wieg van vakantie centrum De Krim. V f "N Tekst en samenstelling: Louise van der Sluis en Jeroen van Hattum vy DONDERDAG 28 DECEMBER 2006 Marsdiep het wordt. Het personeel op Texel is tevreden. November STORM. Een zware storm houdt eind oktober, begin november huis op het eiland. De brandweer rukt uit voor diverse omgewaaide bomen en de veerdienst is een hele ochtend uit de vaart. De kapitein van de eer ste boot vindt het, met windkracht elf tot twaalf niet verantwoord de haven van Den Helder binnen te varen. Het leidt tot een late bevoor rading van het eiland en een hoop gemopper op de Dokter Wagema- ker. TESO zou met de Schulpengat of de Molengat wel doorgevaren zijn, luidt de klacht. Volgens de veerdienst is dat niet zo, omdat er heel veel dwarsvermogen nodig zou zijn geweest om het schip bij de havenhoofden op koers te houden. 'Dit zijn zeer extreme weersom standigheden die zich gemiddeld eens in de zeven jaar voordoen.' De storm legt ook de schapenboet van Joop Ran aan de Veenselangeweg plat. Bij Den Hoorn wordt de in 2005 De gemeente formeert een beleids team om de berging in goede banen te laten lopen Medewerkers van Gemeentewerken demonteren de rotorbladen en René Boon tilt de heli 's avonds met een tele- kraan van het strand. Honderden Texelaars volgen de verrichtingen op de voet. De volgende dag wordt de helikopter voor nader onder zoek naar Den Helder gevaren. De eigenaar laat weten de Super Puma misschien weer in gebruik te nemen als alle onderzoeken achter de rug zijn. RAADHUIS. Texel kan alsnog een nieuw raadhuis tegemoet zien. Een krappe meerderheid van Texels Belang, CDA en GroenLinks stelt tij dens de begrotmgsraad 7.8 miljoen euro beschikbaar voor een nieuw kaal raadhuis. Voor de inrichting en aankleding moet het college nog geld zien te vinden. Een maand eerder nog verwijzen de politieke partijen een definitief ontwerp van architectenbureau Alberts en Van Huut naar de prullenbak. Door han dig te rekenen met een bedrag van van Den Helder begin oktober naar Den Haag om te demonstreren vóór een verplaatsing van de veerhaven in Den Helder. Het protest, met schapen van Jan Willem Bakker, en veel gelobby hebben succes. Zowel de Tweede Kamer als het kabinet is bereid een verplaatsing naar de oostkant van Den Helder in de nieuwe Planologische Kern beslissing Waddenzee toe te staan. Een nieuwe veerhaven, gepland in 2015, blijft wel onderhevig aan diverse onderzoeken en er moet ook nog geld voor worden gevon den. Texel weet tijdens de vast stelling van het nieuwe ruimtelijke beleid voor de Waddenzee diverse wijzigingen tot stand te brengen. Het snelvaargebied bij Oudeschild wordt gered, camping De Robben- jager blijft buiten het PKB-gebied, het voortbestaan van de Ronde IMARES. Het voortbestaan van het voormalige Alterra op Texel staat lange tijd op de tocht. Het weten schappelijk onderzoeksbureau wordt begin dit jaar onderdeel van het nieuwe Wageningen Imares dat diverse vestigingen in het land heeft. Wageningen University and Research, waar Imares onder valt, wil alle vestigingen onder één dak brengen en Texel valt al in een vroeg stadium af. De verhuisplannen roe pen onder het personeel veel weer stand op. Diverse Texelse weten schappers zeggen op te stappen als Imares in iJmuiden komt. Begin november ziet Wageningen af van één locatie en besluit Imares in drie vestigingen onder te brengen. Een daarvan moet op Texel of in Den Helder komen. Nader onderzoek moet uitwijzen welke kant van het meerdere plaatsen op het eiland wordt Juli SAMENWERKING. De gemeen- iesecretarissen van de vijf Wad deneilanden presenteren plannen voor vergaande samenwerking om de gemeentelijke zelfstandigheid van de eilanden te behouden. De plannen voorzien onder meer in de oprichting van een gemeenschap pelijk kantoor met één ambtelijk apparaat voor alle eilanden. Daar naast behoudt elk eiland een eigen, afgeslankt ambtelijk apparaat. De plannen roepen weerstand op. Begin december stellen raadsleden van de vijf eilanden op Schiermon nikoog definitieve besluiten uit. Er wordt eerst nader onderzoek ver richt. De burgemeesters zijn teleur gesteld. De raadsleden weten met compromis echter de éénsge zindheid, die stevig onder druk was komen te staan, te behouden. Het plan om een gemeenschappelijk kantoor op Texel te vestigen, wordt yoorlopig afgeblazen. DUINBRAND. Westerslag wordt in de nacht van maandag 31 juli op dinsdag 1 augustus getroffen door een grote duinbrand. Een gebied van meer dan twee hectare wordt ver woest. De voltallige Texelse brand weer gaat, geholpen door diverse Texelaars, het vuur te lijf. Een tijdje ziet er het dreigend uit omdat het al langere tijd droog is geweest en stevig waait. Uiteindelijk lukt het de hulpverleners de brand onder de pontrole te krijgen, voordat het vuur de Dennen bereikt. Twee weken eerder gaat een natuurbrand bij de Horsmeertjes een gebied van 8000 vierkante meter in vlammen op. Een 14-jarige jongen uit het Friese Ber- gum had met vuur gespeeld. De gemeente verspreidt vanwege de aanhoudende droogte folders waar in mensen worden gewaarschuwd voorzichtig met vuur te zijn. Brand weercommandant Dick Jongeneel pelikaan waargenomen. mend de kust te bereiken nadat het schip op zee is gekapseisd. Het 7,5 meter lange bootje kon niet meer sturen, omdat er iets mis was met het roer. Als de vader de problemen eigenhandig probeert op te lossen, komt het schip verkeerd op de gol ven te liggen. Hulpstrandvonder Jan Maarten Boon zegt achteraf dat het gezin een engeltje op de schouder heeft gehad, omdat het ongeluk gebeurde tijdens opkomend water. 'Als het eb was geweest, had het heel anders kunnen aflopen.' Het scheepje, dat zwaar beschadigd raakt, wordt door kraanmachinist Marcel Bakker geborgen. KEES DROS. De ontknoping van een slepende juridische strijd tus sen Kees Dros en Ice Blast, die begon in 2004, waarbij Dros werd beschuldigd van poging tot oplich ting en valsheid in geschrifte. Daar van werd aangifte gedaan door zijn voormalige zakenpartners. Hij wordt ontslagen en vecht dat tevergeefs aan. De recherche stelt in septem ber 2005 een onderzoek in dat tien maanden later wordt afgerond. Pas negen maanden daarna besluit het openbaar ministerie Dros te vervol gen. Hij wordt schuldig geacht aan fraude. Dros krijgt een transactie aangeboden, waarmee hij verdere vervolging kan afkopen. Hoewel hij de beschuldigingen ontkent, treedt Dros tijdelijk terug als president commissaris van TESO, omdat hij de bootdienst niet wil belasten met negatieve publiciteit rond zijn persoon. In juli, een maand later, seponeert het OM de zaak. Er is onvoldoende bewijs om de beschul digingen hard te maken. Aanvul lende stukken in een later stadium hebben zijn onschuld aangetoond, aldus het OM. In een reactie is Dros opgelucht, maar weigert hij te aan vaarden dat zijn onschuld bewezen zou zijn. 'Dat zou kunnen betekenen dat ik wel schuldig ben geweest en Texel'94 speelt m november voor het eerst in competitieverband tegen het gepromoveerde SV De Koog. Gezichtsverlies blijft Texel'94 bespaard, het wordt 2-1. Roft 3t ee lekke» e me i/arinj - ee' issing :dse ■vuige schol' n zijl* wati wind- )elan§ i vc JSt ivorie onde» ekker strór beetje Bou- j van Ie lei schild kkerd Mars jur. 1 erste rvare kondigt aan op afgelegen plaatsen in de natuur brandputten te willen boren. Tijdens de duinbranden had de brandweer moeite overal blus water te krijgen. Augustus STRANDING. De familie Niening uit Duitse Niedersachen strandt woensdag 2 augustus met het zeil bootje Carpe Diem op strand bij 9. Het gezin, een vader, moe der en twee dochters, weet zwem- Texelaars in het nieuws Mandy Beijert zorgt er in augus tus voor dat op camping De Krim 56 pizza's tegelijk bij Pizza Mondo worden besteld. Hans Dijker krijgt het voor elkaar alle pizza's warm op het vakan tiecentrum te bezorgen. Opa-rachutist Peter de Neve uit Haarlem maakt op 90-jarige leeftijd een parachutesprong. Adam de Boer en Silvia Witte doen in een Ford Mustang uit 1965 mee aan een 13.000 km lange monsterrit voor oldtimers van Hamburg naar Shanghai. NlOZ-wetenschapper Jaap Sin- ninghe Damstè wint in novem ber de prestigieuze Vladimir Vernadsky Medaille 2007 voor zijn verdiensten in biogeowe- tenschappen. De 19-jarige Roy Bakker uit Den Hoorn, student informatica in Amster dam, wint in november de Jong Talent Aanmoedigingsprijs. de versobering te horen. De Vries wil zeker weten dat iedereen achter de versoberde plannen staat. De bijeenkomsten geven hem de moed dat een nieuwe school met een ver kleind budget toch mogelijk is. In augustus teisteren andere perikelen de school; er wordt tweehonderd meter bliksemafleider van het dak gestolen. De oorzaak wordt in de hoge koperpnjs gezocht. September STAYOKAY. Het nieuwe hostel van Stayokay wordt het eerste weekend van september in gebruik genomen. De start verloopt hectisch. Terwijl de eerste gasten zich melden, moeten in de keuken en aan de bar het gas en de tap nog worden aangesloten. Het lukt het hostel niettemin de eerste avond 160 gasten een maal- ta en Welboren straks bepalen wie er wel en niet mogen exposeren. Nauta is verbaasd over de kritiek en zegt dat zijn plannen zich nog maar in een pril stadium bevinden. Als hij ze op papier heeft staan, wil hij de Texelse kunstwereld er graag verder bij betrekken. HELIKOPTER. Eind van de maand is Texel in de ban van een heli kopter die 's ochtends bij paal 28 aanspoelt. Het is een Super Puma search-and-rescuehelikopter van de Britse firma Bristow Helikopters die 's nachts met zeventien inzit tenden een voorzorgslanding op de Noordzee heeft gemaakt. De inzittenden zijn na enige tijd uit zee gered, maar met de acht ton zware helikopter kunnen de toegesnelde hulpdiensten niets. Besloten wordt hem gecontroleerd te laten drijven. Burgemeester Joke Geldorp houdt bij de demonstratie in Den Haag een gloedvol betoog vóór verplaatsing van de veerhaven in Den Helder. dat is nooit het geval geweest.' Per onmiddellijke ingang hervat hij zijn functie bij TESO. DUINPAD. Enkele ondernemers uit De Koog komen met serieuze plan nen om een boulevard in de duinen bij de badplaats aan te leggen. Op sien Tessels welteverstaan. Niet a la Scheveningen, maar herstel van het pad dat in 1975 werd aangelegd en waarvan de stenen vermoedelijk nog diep onder het zand liggen. Het Historisch Duinpad moet een ver hard natuurpad van zo'n 250 meter worden tussen de Badweg en het pad van Opduin. De initiatiefnemers Dirk Koning en Gerard Zoetelief zien het als een kwaliteitsimpuls voor het toeristische aanbod voor Texel en De Koog in het bijzonder. Uitvoering van het plan lijkt niet onmogelijk als ook gemeente Texel en Staatsbos beheer kansen zien. Doordat het gebied echter binnen de grenzen van het Nationaal Park Duinen van Texel valt, moet een groot aantal instanties meebeslissen. De initia tiefnemers hebben inmiddels een werkgroep opgericht. Een donatie van duizend euro van Texel Culinair moet hen op weg helpen. OSG. De bouwplannen van de OSG geraken in een lastig vaarwater. De raad stelt minder geld beschik baar dan waar de school rekening mee had gehouden. Het betekent dat eerdere schetsen van archi tectenbureau AGS moeten worden vervangen door tekeningen voor een sober gebouw. In december houden rector Henk de Vries en architect AGS sessies met al het personeel, ouders en leerlingen om tips, suggesties en meningen over tijd voor te zetten. Stayokay had eerst willen proefdraaien met het 240 bedden tellende groepsverblijf, maar door vertraging in de bouw komt dat er niet van. De ingebruik name uitstellen is geen optie, omdat Stayokay anders teveel overnach tingen zou mislopen. De rest van de maand bivakkeren bouwvakkers en gasten in het nieuw pand aan de Haffelderweg. In december maken zo'n duizend Texelaars tijdens een open dag voor het eerst kennis met het nieuwe hostel. Het eerste week end van november brengen 140 Wampexers er de nacht door. NIOZ. Met de aanstelling van prof. dr. Carlo Heip als directeur komt een einde aan een lange periode van onvrede over de directievoering van het Koninklijk Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee. Eind 2005 stapte het bestuur van het NIOZ op na een ernstig conflict met het hoofdbestuur van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek, waaronder het NIOZ ressorteert. Het bestuur werkte maandenlang aan een profielschets voor een nieuwe directeur, waarna het NWO tot grote woede van het NlOZ-bestuur een zeer geschikte kandidaat afwees. De tweekop pige tijdelijke directie, die volgens buitenlands onderzoek niet naar behoren functioneerde, wordt in juli opgevolgd door een nieuwe tijdelij ke directeur, Herman Ridderinkhof. Begin oktober volgt de aanstel ling van Heip, die in het zeeonder- zoek een internationale reputatie als wetenschapper en manager geniet. Zijn streven is de toppositie van het instituut in de wereld vast te houden en waar nodig te verbeteren. ARCHIEF. Na jarenlang soebatten en het meerdere keren stellen van deadlines is de provincie het zat. Texel moet vóór 1 oktober haar historisch archief op juiste wijze huisvesten, anders volgen dwang sommen en mogelijk inbeslagname. Burgemeester en wethouders stel len voor het archief naar het Regi onaal Archief in Alkmaar over te brengen, maar dat valt in verkeerde aarde. De Historische Vereniging komt in opstand en is faliekant tegen een verhuizing. De gemeen teraad besluit, op D66 na, dat het archief op Texel moet blijven. Er wordt €60.000,- uitgetrokken om de huidige archiefruimte in een archief bewaarplaats om te bouwen. De provincie laat de gemeente na 1 oktober weten dat ze tot februari de tijd heeft de archiefbewaarplaats te realiseren, anders volgt er maande lijks een dwangsom van tienduizend euro. Van inbeslagname wordt niet meer gesproken. In augustus wordt de gehele archiefruimte leeggehaald omdat de stukken door schimmels en papiervisjes worden belaagd. Oktober PKB. Gewapend met spandoeken, leuzen en borden reizen zo'n zes tig Texelaars en een stel inwoners om Texel wordt gegarandeerd en ultralightvliegtuigen mogen blijven vliegen. De jachthavens op de vijf Waddeneilanden krijgen toestem ming het aantal ligplaatsen verder uit te breiden. VLIEGVELD. Na het turbulente jaar 2005, waarin nieuwkomer Blue Side Up (BSU) en het bestaande Para centrum Texel (PCT) elkaar regel matig in de haren vliegen, lijkt de rust op Vliegveld Texel weergekeerd als financier Jan Beelen een meer derheidsbelang in BSU krijgt. Bee len wil meer samenwerking met PCT, maar zet de verhoudingen wel weer op scherp door de prijs van een tandemsprong fors te verla gen. Na een relatief rustige zomer volgt in oktober het bericht dat Beelen zijn aandelen heeft over gedaan aan de familie Rienks van PCT Daarbij is volgens Beelen als voorwaarde gesteld dat BSU zijn zelfstandigheid behoudt. Toch volgt kort daarop het bericht dat BSU er veel slechter aan toe is dan bij de overname was voorzien. De schuld eisers krijgen een afkoopsom van 30 procent voorgelegd, maar een deel van hen gaat daarmee niet akkoord. Jan Beelen, die in eerste instantie aanblijft als pachter van het restaurant, verdwijnt volledig uit beeld Hij doet zijn pachtcontract over aan een stichting, waarvan nie mand te bereiken is en waarvan het postadres gevestigd is in een (lege) bedrijvenloods ergens in Nederland. De eigenaar van het restaurantge bouw, die de verplichting heeft te zorgen dat hét restaurant tijdens openingsuren van het vliegveld is geopend, wil Beelen voor de rech ter slepen. Duidelijkheid ontbreekt vooralsnog op alle fronten. OVERNACHTINGEN. In Den Hoorn ontstaat grote bezorgdheid over de forse daling van het aantal over nachtingen op het zuidelijk deel van Texel. Sinds 2003 is het aantal toeristische overnachtingen in en rond het loodsendorp met bijna 15 procent afgenomen tot 209.247 in 2005. Op de rest van Texel beperkt de terugloop zich in dezelfde perio de tot 4,5 procent. De feiten worden op een rij gezet door de Hoornder ondernemer Minne Goënga. Aan het noemen van een oorzaak waagt hij zich niet. Niettemin is er in het dorp grote onvrede over het beleid van Recreatie Stichting Texel op camping Loodsmansduin. In 2005 was er sprake van dat alle stacara vans van het terrein zouden moe ten verdwijnen. Dat voorstel wordt ingetrokken, maar er komen strenge regels voor in de plaats. Gasten die al dertig jaar op de camping staan, worden gedwongen schuurtjes, ter rassen en vlonders af te breken. Veel van hen zijn het beleid beu en zeg gen Texel vaanwei. Het harde beleid wordt in Den Hoorn als gastonvrien- delijk ervaren. Ondernemers in het dorp zien hun omzet dalen door de terugloop in de overnachtingen. Zij willen graag meedenken over de toekomst van de camping. December HAVEN. Een gemeentelijke overname van de haven blijft uit. De gemeente en Rijkswaterstaat naderen elkaar tot een bedrag van drie ton verschil, maar daar blijft het bij. Vooruitlopend op een eventuele overdracht begint Rijkswaterstaat in oktober met het vervangen van damwanden. Voordat het zover is, moeten de gemeente en Rijkswaterstaat eerst een menings verschil overwinnen over groutan- kers, een soort pennen' waarmee de wanden aan de kademuur worden bevestigd. In september is er enige ophef als Rijkswaterstaat voor de tweede keer in een paar jaar tijd zand in de haven stort. De bodem van de Noorderhaven is te diep geworden, waardoor de bestaande damwanden kunnen verzakken. De mooiste dag van de haven heeft plaats op zater dag 9 september. De bemanning van de kotters vaart ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de CIV in wonderlijk verbouwde badkuipen wedstrijden door de haven. LOODSPROJECT. Den Hoorn kan zich opmaken voor de aanleg van wandelpaden rond het dorp, een café in het voormalig bijkantoor van de Rabobank, een tweejaarlijks kunstfestival en nieuwe huizen op 't Zouteland. Dat zijn althans de richtin gen die het dorp uit wil in het Loods- project dat begin december officieel aan gedeputeerde Rióske Kruisinga wordt overhandigd Met dat plan willen Hoornders hun dorp in de toekomst leefbaar en vitaal houden. Wethouder Nico Kikkert zegt steun van het college toe en laat weten De strandvonderij verzamelt in alle vroegte diverse spullen die samen met de helikopter eind november aanspoelen op het strand bij paal 28. extra aangebrachte zandsuppletie weggeslagen. Het zand komt in de vooroever terecht. PARKSTRAAT. Jook Nauta pre senteert plannen om in de Park straat een openbaar kunstatelier in te richten. Dat moet gebeuren tussen de boekhandel van Daan Welboren en café In den Grooten Slock. Beide zaken worden onder deel van het beoogde Centrum voor Kunst en Cultuur. Wethouder Marian Merkelbach (kunst) ziet wat in de plannen en sluit niet uit dat het atelier een vervanger wordt van gemeentelijke expositieruimte Tus- se de Banke. Dat stuit een groep professionele Texelse kunstenaars tegen de borst. Zij vrezen dat Nau- vijf miljoen euro, dat het college als alternatief voor de verbouw van het huidige raadhuis noemt, weet de raad alsnog een budget voor nieuwbouw te realiseren. De oppo sitie kraakt het besluit van de coa litie aan alle kanten. Het wordt met onderbouwd en met goed doorbe rekend genoemd. Wethouder Peter Bakker belooft de raad in de eerste helft van 2007 te informeren hoe het college de inrichting van het nieuwe gebouw en het aanpassen van de omgeving wil betalen. Frits Langeveld presenteert uitgewerk te plannen voor opknappen van Groeneplaats. Het college kondigt eind van het jaar een brede discus sie over de herinrichting aan. dat het Loodsproject als voorbeeld voor andere dorpen op de Wadden eilanden geldt. Het project bevat ook een plan van André Smit om de hoek Westerweg/Kleiweg weer een molen te bouwen, maar daarvoor moet eerst geld worden gevonden. Bij de kruising van het Hoge Achterom en Klif wordt de eerste in een reeks van vloedpalen onthuld. De palen geven aan waar in welke periode de vloed lijn heeft gelopen. Voor het Hoge Achterom/Klif was dat in 1290.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 11