i Rekenkamer kritisch over reinigingsrechten E- 'Texel heeft oerwoud aan tarieven' TEXELSE J coURANT Werkgroep bijeen voor verplaatsen veerhaven 'Besluit samenwerking belangrijk voor tempo' y\ wslles nietes Nieuwe officieren voor brandweer ■Texel moet zo snel mogelijk een milieubeleidsplan ontwikkelen, omdat dit een wettelijke verplich ting is. Dat is één van de aanbeve lingen uit een onderzoeksrapport van de Rekenkamercommissie over de reinigingrechten. Gezien de overschotten van de laatste jaren is de exploitatie ook zon der het 'kwartje van Poster' uit de toeristenbelasting kostendek kend. De structuur van de tarie ven, die qua hoogte niet negatief afsteken bij andere gemeenten, jhoet duidelijker. De vraag in hoeverre de reinigings rechten kostendekkend zijn en/of er efficiënt en effectief wordt gewerkt, was voor de vorige gemeenteraad aanleiding de Rekenkamercommis sie opdracht te geven tot een onder zoek. Ook wilde de politiek weten of de afvalstoffenverordening wordt nageleefd en wat de consequenties zijn van het 'kwartje van Poster'. Op basis van dit besluit van de gemeenteraad wordt een deel van de opbrengst van de toeristenbelas ting (2006 €218.000,-) ingeboekt bij de reinigingsrechten, om het toen malige tekort af te dekken. Maar de stand van dit egalisatiefonds voor de reiniging vertoonde eind 2005 een overschot van €412.854,- Een voorziening die volgens de Rekenkamercommissie, ook gezien de toekomstige investeringen, te DONDERDAG 28 DECEMBER 2006 hoog is en het toerekenen van de toeristenbelasting moet daarom ter discussie worden gesteld. De Rekenkamercommissie signa leert dat een doelstelling voor het milieu geen speerpunt van beleid is. De raad heeft wel een afvalstof fenverordening vastgesteld, maar van een uitwerking is het nog niet gekomen. Zo is er bijvoorbeeld nog geen aanwijzing voor een inzamel- dienst en andere inzamelaars. Ook het wettelijk verplichte milieube leidsplan ontbreekt. Wat echter niet wil zeggen dat de gemeente de rei niging niet serieus neemt. De com missie zijn namelijk geen klachten bekend over het ophalen van afval of zwerfvuil. Texel blijkt één van de weinige gemeenten die reinigingsrechten heft. Alternatief is een afvalstof fenheffing. Belangrijkste verschil is dat afvalstoffenheffing bij iedereen kan worden geheven, zonder dat er rechtstreeks een dienst tegenover staat. Daarbij wordt er vanuit gegaan dat in elk huishouden afval wordt geproduceerd. In dit systeem wor den de kosten niet gedifferentieerd. Bij de huidige reinigingsrechten is dat wel het geval. Hiervoor is in het verleden gekozen in verband met de vele recreatiewoningen, zodat deze met uiteenlopende tarieven konden worden belast. Recreatiewoningen worden nu bijvoorbeeld voor een half jaar belast. Ten onrechte vinden de onderzoekers: 'De ervaring is dat recreatiewoningen veel meer afval aanbieden. Onze aanbeveling is om dit tarief gelijk te trekken met huishoudens.' Volgens de Rekenkamercommis sie is er in de loop der jaren een 'oerwoud aan tarieven' is ontstaan. Een onderbouwing van de taneven ontbreekt en het is inefficiënt om zoveel tarieven te hebben en hierop te moeten handhaven. De commis sie beveelt aan om tot een heldere en duidelijke tarievenstructuur te komen. Ook wordt gesteld dat het handhaven op de afvalscheiding op dit moment onvoldoende is. Er moeten afspraken komen voor een grotere eenduidigheid en er moe ten steekproeven worden gedaan. Verder is niet duidelijk hoe de kos tentoerekening van bedrijfsafval en huishoudelijk afval is als er gelijktij dig wordt opgehaald.. Op de vraag in hoeverre de inza meling efficiënt verloopt, blijven de samenstellers van het rapport het antwoord schuldig. 'Dit vergt diep gaand onderzoek en een vergelij king met andere organisaties is een lastige stap en door de commissie op korte termijn niet te maken. Voor huishoudens hanteert Texel ten opzichte van andere gemeenten (in 2005 €241,27 voor meerper- soonshuishoudens) zeker niet bij de hoogste tarieven. Wieringermeer zit op €346,00, Ameland op €176,52. Verplaatsing van de veerhaven in Den Helder wordt volgend jaar onderdeel van een breed onder zoek naar het verbeteren van de economie in de Kop van Noord- Holland. Een werkgroep met onder meer de gemeente Den Helder, de provincie, Rijkswater staat, Texel en TESO buigt zich over de plannen. De werkgroep krijgt begeleiding van de bekende stedebouwkundige Riek Bakker die sinds dit jaar adviseur gebiedsontwikkeling van het minis terie van VROM is. 'Zij gaat bekijken op welke wijze er samenhang in de economische en toeristische ont wikkelingen van de Noordkop kan Worden aangebracht', aldus bur gemeester Joke Geldorp. Bakker kijkt daarbij naar ontwikkelingen op Texel, Wieringen, in Den Helder en Anna Paulowna. 'Het wordt haar taak een samenhangend geheel van de plannen te maken door kritische vragen te stellen en her en der een beetje olie in een proces te gieten.' De verplaatsing van de veerhaven wordt in het grotere geheel getrok ken, omdat het samenhangt met een herinrichting van de gehele Hel- derse haven en de ontwikkeling van het zogeheten Stadshart in de mari- nestad. Riek Bakker is onder meer bekend van het Rotterdamse stads deel Kop van Zuid waarvan zij een van de samenstellers was. Geldorp. die haar nog uit haar Meppelse tijd kent, is lovend over Bakker. 'Ze is scherp, kritisch, vriendelijk, maar uiterst bindend en weet mensen achter haar ideeën te krijgen. De werkgroep streeft ernaar medio 2008 concrete plannen voor ver plaatsing van de veerhaven op tafel te hebben, zodat de plannen bij Rijkswaterstaat in de begroting kunnen worden opgenomen. Nader onderzoek moet uitwijzen welke compenserende maatregelen voor de natuur moeten worden geno men. Dat was in oktober een van de voorwaarden van het kabinet om de verplaatsing toe te staan. Besluit omzetting huizen verschoven De politieke partijen hebben opnieuw geen besluit over de omzetting van bedrijfswoningen boven restaurants en cafés genomen. Het onderwerp is doorgeschoven naar de eerst volgende raadscommissie Grond- Het is belangrijk voor de Wad deneilanden dat dé Eilander Raad in 2007 besluiten neemt over ver dergaande gemeentelijke samen werking. Dat zegt burgemeester Joke Geldorp, voorzitter van de Eilander Raad. Het samenwerkingsverband van raadsleden van de eilanden schoof begin deze maand op Schiermon nikoog een besluit over samen werking nog voor zich uit. Besloten werd eerst een nader onderzoek In te stellen om diverse wrijvingen tussen de eilanden weg te nemen. Bekeken wordt of ambtenaren straks op één plek moeten worden geconcentreerd of dat het beter is specialismen over de vijf raadhuizen te verspreiden. Met name de Friese eilanden zijn niet erg gecharmeerd van de gedachte dat over een paar jaar diverse ambtenaren naar een gemeenschappelijke kantoor elders zouden moeten verkassen. 'Het is belangrijk voor het tempo dat er Volgend jaar wordt bepaald welke richting we op moeten gaan', aldus Geldorp. 'Er komt nog een heel tra ject achteraan, waarin we te maken krijgen met de ondernemingsraden, twee provincies en de werkvloeren moeten aan elkaar gelijk worden gemaakt. Dat is nodig om goed met elkaar te kunnen samenwerken.' De burgemeesters van de eilan den (Eilander College) willen enig tempo om te voorkomen dat de eilanden hun gemeentelijke auto nomie verliezen. De Eilander Raad bepaalde op Schiermonnikoog dat Uiterlijk 1 maart het nader onder zoek moet zijn afgerond. Volgens Geldorp krijgen de gemeenteraden binnenkort voorstellen voorgelegd. 'Ik maak me alleen zorgen over de Bjraag of zorgvuldigheid en snelheid Straks niet eikaars vijanden worden, want 1 maart is kort dag.' Geldorp zegt het jammer te vinden dat het extra onderzoek is ingelast. 'Maar als daardoor straks iedereen zich achter een plan kan scharen, is er toch winst behaald.' Een ding staat volgens de burgemeester al vast; het nieuwe zogeheten Huis voor de Wadden in Leeuwarden komt niet in aanmerking als vestigings plaats voor een eventueel gemeen schappelijk kantoor. In dat huis zijn diverse organisaties die zich met de Waddenzee bezighouden onder één dak gebracht. Texeltruck rijdt weer Nadat begin oktober de motor van de Texeltruck een ernstig defect ver toonde, is de trekker op een diepla- der naar de Scaniadealer Rinsma in Berlikum verscheept. Daar bleek het defect groter dan verwacht en werd besloten de hele motor te reviseren. Niet alle onderdelen waren direct voorhanden, maar begin december was de motor zo goed als nieuw en kon de truck worden opgehaald. De geplande ritten in oktober kwa men daardoor te vervallen, maar de bemanning van de Texeltruck hoopt dit met enkele lange ritten in december goed te maken. In de laatste weken van het jaar is de truck vele duizenden kilometers onderweg over de Nederlandse en Duitse wegen, waarbij zoveel moge lijk door stadscentra wordt gereden. Ook is de bemanning op enkele ein- dejaarsmarkten actief om de laatste brochures en informatietasjes van 2006 aan de man te brengen. In de eerste maanden van het nieuwe jaar wordt de promotie op de buitenkant van de oplegger aangepast. De raad heeft de notitie Personeels- verblijven en Dienstwoningen, waar de omzetting een onderdeel van is, wel goedgekeurd. Op advies van burgemeester Joke Geldorp werd de omzetting boven bestaande restaurants en cafés eruit gelicht. Ze wilde op die manier voorkomen dat de vaststelling van de gehele notitie opnieuw zou worden uitge steld. Daarmee is de omzetting van bedrijfswoningen in reguliere wonin gen boven nieuwe restaurant- en cafégebouwen in principe mogelijk gemaakt. Verzoeken worden wel per geval door het college beoor deeld. Texels Belang, WD en CDA vinden nog steeds dat omzetting boven bestaande café- en restaurantge bouwen ook mogelijk moet zijn. Ze kwamen dinsdagavond met uit gebreide voorstellen. Wethouder Nico Kikkert verbaasde zich over hun vasthoudendheid. 'Het roept een spanningsveld tussen bewo ners, exploitant en eigenaar op. Het wordt meer handhaven, hoe je het ook wendt of keert en ook het bestuur van Horeca Texel wil het niet. Waarom zouden we dit allemaal over ons afroepen.' Joop Groeskamp (Texels Belang) nuan ceerde de wethouder en merkte op dat niet iedereen, maar 'een meer derheid van het aanwezige hore- cabestuur' tegen omzetting boven bestaande bouw was. De PvdA, eerder voorstander, zei zich achter het collegevoorstel te scharen. Het voorstel om personeelsverblij- ven maximaal 260 in plaats van 200 vierkante meter groot te laten worden, werd ook uit de besluitvor ming gelicht. Marijke Eelman (CDA) merkte op dat het beter is de grens op 250 vierkante meter te leggen omdat er anders veel zwaardere eisen om de hoek komen kijken. Dat wordt eveneens in de raadscommis sie Grondgebied nader besproken. Groente en fruit Texelse jongeren komen opmerkelijk goed uit de bus als het om het eten van groente en fruit gaat. Dat blijkt uit de enquête van de GGD. Liefst 40 procent zegt dagelijks groente te eten en 26 procent eet elke dag twee stuks fruit. Dat zijn de hoogste percentages in de regio. Gemid deld eet 30 procent van de jonge ren in de Kop van Noord-Holland dagelijks groente en 19 procent dagelijks fruit. Het overgewicht is laag, slechts 3,4 procent zegt te dik te zijn en 1 procent spreekt over obesitas (zwaarlijvigheid). Op het gebied van beweging heeft de Texelse leerling wat goed te maken. Slechts 23 procent voldoet aan de norm om dagelijks een uur lichame lijk actief te zijn. Het is niet duidelijk of het van en naar school fietsen bij dat uur is inbegrepen. Niettemin is 65 procent lid van een sportclub. NjrfH - i NIEfES \V WEL tS WEU£$ WÉLLES jj* tor jur \U „bOOO H/ER.OCKJO DAAR. HOPEL'JK RLIEEIH VOOR DlT O0P6 ftNTOON 0<y-oi- locb Besluitvorming op sien Tessels? 7,2 procent jeugd in contact met politie geweest Op het gebied van criminaliteit zei 38,3 procent van de jongeren die voor het GGD-onderzoek werden ondervraagd ooit één tot vijf straf bare feiten te hebben begaan, 2,8 procent scoorde boven de vijf. De overige 60 procent had nog niets op de kerfstok staan. Onder strafbare feiten rekent de GGD onder meer zwartnjden, dingen beklad den, het stichten van brandjes, vecht partijen, winkeldiefstallen, vandalisme en het lastig vallen van anderen. De meest voorkomende criminele feiten zijn diefstal (25 procent), vandalisme (23,5 procent) erf vechtpartijen (19,2). Het aantal voorvallen van wapenbezit is met 6,9 procent op Texel relatief laag. Gemiddeld heeft in de Kop van Noord- Holland één op de tien leerlingen een wapen bij zich (12 procent), met een uitschieter van 22.2 procent op Wierin gen. 7,2 procent van de Texelse jonge ren zegt ooit met de politie in contact te zijn geweest 4,4 procent kwam bij Bureau Halt terecht. 1,5 procent moest zich voor de kinderrechter verantwoor den. Dat is allemaal onder het regionaal gemiddelde. Het percentage diefstal len van fietsen of bromfietsen is zeer laag (3,6 procent) en het percentage bedreigd worden (5,8 procent) is aan de lage kant. 2,1 procent zegt wel eens in elkaar te zijn geslagen. Regionaal ligt dat op 3,7 procent. Het plezier in school komt wat magertjes over. De helft zegt 'dat het wel gaat', bijna 37 procent zegt het leuk tot hartstikke leuk op de OSG te vinden en 12,6 procent vindt er geen bal aan. Bijna 14 procent heeft gemid deld 1 tot 2 uur gespijbeld, 6 procent bleef wat langer weg en 80 procent spijbelt nooit, De meesten vinden dat de gemeente slecht luistert, slechts 14,2 procent vindt dat de gemeente voldoende oor voor hen heeft. officier rechts Kichard Kijk. Hengel en Kene Pauhssen zijn m opleiding Dick Jongeneel, Jos Stierhout en Theo Kuip. De Texelse brandweer krijgt vol gend jaar twee nieuwe officie ren van dienst. OVD's Martijn van Hengel en René Paulissen zijn in opleiding voor de leidingge vende functie. Bedoeling is dat de twee brandweermannen vanaf de zomer met brandweercom mandant Dick Jongeneel en Theo Kuip de zogeheten piket-diensten gaan draaien. De veiligheidsregio Noord-Holland Noord, waar de brandweer onder deel van uitmaakt, heeft alle afspra ken over piketdiensten en officie ren van dienst opnieuw vastgelegd. Dat was nodig voor de totstandko ming van de veiligheidsregio. Bijna alle gemeenten in de regio laten officieren van dienst in meerdere gemeenten tegelijk piket-diensten draaien, maar voor Texel wordt een uitzondering gemaakt in verband met de eilandpositie. Er kan niet aan de overkant een officier van dienst standby voor Texel staan. Door zelf vier OVD's opgeleid en beschikbaar te hebben, verwacht de gemeente, verantwoordelijk voor de brandweer, aan alle voorwaarden van de veiligheidsregio te kunnen voldoen. Pauhssen en Van Hengel volgen een opleiding waarbij ze vooral veel praktijkervaring opdoen. De stages die daarbij horen, lopen ze bij de Texelse brandweer. Het is vergelijk baar met een opleiding die Theo Kuip de afgelopen jaren volgde om offici eel als officier van dienst bevoegd te zijn. Richard Rijk, momenteel de derde officier van dienst op Texel, neemt volgend jaar afscheid van die functie. Hij komt er naast het werk voor zijn eigen bedrijf niet aan toe de vereiste opleiding te volgen. Hij blijft wel actief bij de brandweer. De nieuwe afspraken werden vrij dag getekend door burgemeester Joke Geldorp en Jos Stierhout, de nieuwe directeur van de veilig heidsregio. Stierhout liet weten dat er extra geld beschikbaar wordt gesteld om de Texelse officieren van dienst meer dan nodig op calamitei ten te trainen. Door de eilandpositie moeten de officieren van dienst bij grootschalige calamiteiten langer dan gebruikelijk de lijnen uitzet ten, omdat het even duurt voordat hulptroepen uit de regio zijn gear riveerd.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5