f Texelaars die in 2006 de Texelse Courant haalden Burgemeester Geldorp: 'Horen waarom andere sectoren iets vragen' TEXELSE 9 COURANT 'Gevoel dat het klikt met de gemeente' 'Fantastisch al die vrijwilligers' Schrijf niet zoveel meer' 'Weinig bieten voor brommer' 'Had het absoluut niet willen missen' DONDERDAG 28 DECEMBER 2006 Het jaar 2007 belooft een jaar van meedenken en meepraten te worden. Brede discussies over de Groeneplaats, toeris tische investeringen, de zorg en het bestemmingsplan Bui tengebied staan op de agenda. De laatste twee zijn verpakt m het veelomvattende project Ruimte voor Ontwikkeling, waarvoor tot 1 maart ideeën en suggesties bij de gemeente cunnen worden ingeleverd. Een vooruitblik met burgemeester Joke Geldorp en een korte terugblik op het afgelopen jaar. In Ruimte voor Ontwikkeling wordt veel open gegooid, terwijl het vorige college al diverse deelnota's voor 'het nieuwe bestemmingsplan Bui tengebied had klaargelegd. Is er sprake van een andere koers? Nee. Het een ligt in het verlengde /an het ander. De deelnota's vrij komende agrarische bebouwing, kamperen bij de boer, het land- schapsbeleidplan en de strandnota ajn bouwstenen voor de discussie en kunnen straks zo in het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied worden ingeschoven. Het zijn klaar liggende fundamenten, waarover kan worden gediscussieerd zodat alle puzzelstukjes op hun plaats kunnen vallen. En over zo'n tachtig procent van de onderwerpen staan neuzen wel dezelfde kant uit. Hoe belangrijk wordt Ruimte voor Ontwikkeling? Belangrijk. Het bestemmingsplan Buitengebied is het grootste en belangrijkste bestemmingsplan op Texel. Ik hoop dat de verschillende sectoren op het eiland erover wil len nadenken en meepraten. En dat gebeurt ook. Ik weet dat TVL er met de Recron over nadenkt en LTO is ermee bezig. Voor hen is het belangrijk zich te manifes teren, omdat ze belangen in het buitengebied hebben. Ik verwacht dat Staatsbosbeheer en Natuurmo numenten er ook wel over zullen nadenken. En wie de beste lobby voert, komt er dan het beste uit naar voren? Nee. Ik denk dat degene met de beste argumenten het meeste gehoor zal vinden. Het zou mooi zijn als deze discussie hetzelfde karak ter krijgt als de discussie over de vrijkomende agrarische bebouwing of de wijze waarop het Loodspro- ject in Den Hoorn en het dorpsplan in Oosterend tot stand zijn geko men. Daar is gezamenlijk bekeken wat men wil. Maar stel dat straks in gezamenlijk heid wordt gesteld dat kampeer- boeren twintig tenten moeten kun nen plaatsen, wat gebeurt er dan? - i', mogelijkheid Burgemeester Joke Geldorp hoopt dat mensen en organisaties volgend jaar gebruik maken v de Groeneplaats, toeristische investeringen en het bestemmingsplan Buitengebied. Dan kan ik me voorstellen dat de col- de partijen om zoiets in zijn geheel iedereen aantrekkelijk blijft om te legepartijen een klein probleem heb- te plaatsen en af te wegen tegen komen De sectoren kunnen aange- ben, want in het collegeprogramma hotels, pensions, bed-and-break- ven welke richtingen we op moeten is maximaal 12 opgenomen. Maar fast en campings. Dat moeten ze in gaan, waarbij de politiek zich op het is de verantwoordelijkheid van perspectief zetten, zodat Texel voor de achtergrond houdt. Als er resul taten zijn, heeft de gemeenteraad de eigen verantwoordelijkheid om, ook los van pleidooien, besluiten te nemen. Is dit hele project nou opgezet om te voorkomen dat achteraf een reeks bezwaarschriften wordt ingediend? Dat is een doelstelling. Het is niét de belangrijkste, maar ik ken nog wel de spookverhalen van hoe het huidige bestemmingsplan Buiten gebied is vastgesteld. Toen stonden veel groepen tegenover elkaar en heeft het allemaal lang geduurd. Waar het om gaat is dat nu met elkaar wordt gesproken, dat er ken nis van eikaars wensen wordt geno men en dat er ook wordt gehoord waarom andere sectoren iets vra gen. We moeten het gevoel krijgen, dat we het hier met elkaar moeten doen. Dat sluit niet uit dat sectoren voor hun eigen belangen opkomen, graag zelfs, zolang we het maar wel met elkaar doen. Nu komen er ook nog soortgelijke discussies over de Groeneplaats en toeristische investeringen. Wordt dat niet een beetje druk allemaal? Ik kan me voorstellen dat die indruk ontstaat, maar aan de andere kant is dit de wijze waarop draagvlak kan worden verkregen. Door de manier waarop Texel is georganiseerd, ver wacht ik dat het vooral de besturen van organisaties zullen zijn die zich met deze discussies bezighouden. De dorpen hebben we een paar jaar geleden bij de structuurvisie betrok ken door met de dorpscommissies te praten en zo'n constructie stel ik me ook bij Ruimte voor Ontwik keling voor. Maar als er enthousi aste Texelaars zijn die ook willen meepraten, graag. Ze zijn welkom, ledereen krijgt de kans, dus maak er gebruik van. Nog even de hoogte- en dieptepun ten van het afgelopen jaar. Wat zijn die voor u geweest? Voor mijzelf is het een hoogtepunt dat ik nog redelijk gezond ben en voor Texel vind ik het een hoogte punt dat de economie in zijn alge meenheid weer aantrekt. Je hoort het uit de sector en als bestuurslid van de VW zie ik dat het aantal boe kingen via TOR (het nieuwe reser veringssysteem, red) toeneemt. Je kunt kritische kanttekeningen bij het totstandkomen en functioneren van dat systeem plaatsen, maar je ziet een toename in deelnemers en in het aantal boekingen. Ik ben blij dat dat bereikt is. Een ander hoogte punt was de hoge opkomst bij de raads- en parlementsverkiezingen. Dieptepunten zijn er volgens mij niet geweest. Ik hoop verder dat 2007 voor iedereen een goed jaar wordt en waann we met elkaar mooie din gen mogen bereiken. Jeroen van Hattum Drie jaar heeft de gereformeerde kerk van Den Burg moeten wachten op een nieuwe predikant. In april tan dit jaar werd de vacante post éindelijk vervuld. De 30-jarige Jan Glazema uit Amsterdam aanvaard de het beroep dat op hem was uit gebracht. Na enkele maanden van kennismaken begon het in septem ber 'echt' voor Glazema, bij de aan- Dominee Jan Glazema gevonden de Gereformeerde Kerk in Den Burg heeft zijn draai al aardig vang van het nieuwe kerkseizoen. Inmiddels draait hij 'zijn' kerk nu zes maanden en heeft hij zijn draai al aardig gevonden. 'Ik heb het gevoel dat het klikt met de gemeente. De eerste tijd heb ik erg moeten zoe ken naar mijn eigen vorm. Je bent ineens de predikant. Moet je er dan altijd representatief bij lopen of kun je gerust eens wat minder formeel gekleed gaan? Zulke vragen spelen op. Het eilandleven is ideaal voor mij. Mijn boot ligt in de haven en je kunt hier geweldig wandelen. Ik ben inmiddels bij de meeste gemeente leden langs geweest en heb me een aardig beeld kunnen vormen van de gemeente. Daardoor heb ik gemerkt dat er dingen zijn waar meer aan dacht voor moet komen. Jeugd in de kerk bijvoorbeeld. En we moe ten aan de sfeer werken. Die moet warm zijn, zodat iedereen zich in de kerk thuis voelt. Als het wat levendi ger wordt, spreekt dat wellicht ook meer jongeren aan. Zo zullen we dit jaar het avondmaal in een lopend buffetvorm vieren. Het zit 'm hier in de kleine dingen. Die moeten het leuk en interessant maken.' Joelia Bonne publiceerde dit jaar een eigen dichtbundel. Het eerste weekend in februari was een groot succes en de weekendjes die later in het jaar volgden deden daar niet voor onder. Tientallen vrou wen met borstkanker werden op Texel uitgebreid in de watten gelegd via Woman Wizard, een project dat werd opgestart door de Texelse Annemarie Oosterbaan (49). Zelf werd zij in 2000 getroffen door borst kanker en ervoer ze in die tijd hoe het is om als alleenstaande moeder met een krappe beurs te moeten omgaan met borstkanker. 'Je krijgt er een enorme oppepper van als je er eens een paar dagen uit kunt en lekker verwend wordt.' Het opstart- jaar van Woman Wizard was volgens Oosterbaan druk en hectisch, maar succesvol. 'Het is fantastisch dat zich zo snel zoveel vrijwilligers aan meldden en dat de bereidheid van bedrijven om te sponsoren zo groot bleek. Zonder hen begin je niks.' De deelnemers, die uit het hele land komen en zowel jong als wat ouder zijn, krijgen voor een bedrag dat iets onder de 200 euro ligt een volledig verzorgd weekend. Na enkele week enden organiseerde Woman Wizard in september een parachutesprong- event. Paracentrum Texel was onder de indruk van het project en stelde spontaan 30 tandemsprongen ter beschikking. 'Daar is enorm over gesproken. Via de lotgenotenchat- forums en inloophuizen ging dat als een lopend vuurtje door Nederland. Geweldig.' In 2007 krijgt het project een vervolg. Er wordt een stichting gevormd waardoor Woman Wizard verder geprofessionaliseerd wordt. 'Het is ontzettend veel werk om het te organiseren en te regelen. Ik hoop dat ik er door een stichtingsvorm echt mijn werk van kan maken.' In februari staat alweer een weekend gepland. öerco Eelman (18) haalde in april het lokale én landelijke nieuws met de door hem ontwikkelde brandstof uit suikerbieten voor zijn brommer. Een jaar lang liet hij zijn hersens kra ken over een mengsel van alcohol en benzine waarop zijn bromfiets zou kunnen rijden. En dat lukte. In samenwerking met Ambachts centrum Texel won hij suiker uit suikerbieten, liet die vergisten en destilleerde er alcohol uit. Op de bromfiets werd een dubbele tank gemonteerd, waarna het voertuig met twee carburateurs en twee gas hendels een flinke vaart kon maken. Inmiddels is de hightec-bromfiets weer omgebouwd tot een gewoon brommertje. 'Ik wilde er ook gewoon mee op het land kunnen rijden en er zijn niet het hele jaar door suiker bieten beschikbaar om alcohol van te maken. Dus heb ik er maar weer een gewone brommer van gemaakt', vertelt Gerco. Hij vond het vooral leuk om te kijken of het zou lukken. Als eenmalig project. 'Ik ben nu met heel andere dingen bezig. Ik studeer melkveehouderij in Leeuwarden, zodat ik mijn vader kan opvolgen in het bedrijf. Ik heb altijd al boer willen worden. Als ik die mogelijkheid niet had gehad, zou ik misschien wel verder zijn gegaan in de techniek. Nu blijft het gewoon een hobby.' De media-aandacht voor zijn project was volgens Gerco erg leuk, maar heeft geen interessante aanbiedin gen van mogelijke geïnteresseerden opgeleverd. Betman heeft zijn suikerbietenbrommer ingebouwd. gewone brommer VERVOLG VAN PAGINA 1 Wandelpad Zodra er toestemming van de grond eigenaars is zal het paneel ook wor den opgesteld op twee andere plaat sen in het dorp. De actiegroepleden legden uit waar om de wandelpromenade voor De Koog belangrijk is. Mensen die naar Texel komen zoeken niet alleen ruim te en rust, maar ook gezelligheid, ontmoetingsmogelijkheden en licht- sportieve ontspanning. Ze willen kij ken en vaak ook bekeken worden. Een rondwandeling biedt daarvoor een mooie gelegenheid. Belangrijk uitgangspunt is dat het pad geschikt moet zijn voor rolstoe lers en andere gehandicapten, niet alleen omdat dit een dienst is voor de gehandicapten, maar omdat het ook geriefelijk is voor anderen, vooral ouderen die een steeds belangrijker doelgroep voor Texel vormen. Het pad zou een breedte van ongeveer vier meter moeten hebben en op gezette afstanden moeten worden voorzien van bankjes en andere rust punten. Als verharding wordt gedacht betonnen platen die door hun patroon en kleur lijken op traditionele klinker bestrating. Verder moeten straatmeu- bilair, afvalbakken, afrastenng e.d. stijlvol, karakteristiek en uniform wor den uitgevoerd zodat het geheel kwa liteit uitstraalt. De Badweg, het slag van Opduin en het deel van de route dat door het dorp loopt zouden daar op termijn ook bij betrokken moeten worden, zodat het herkenbaar en uitnodigend wordt. Informatieborden - bijvoorbeeld over de geschiedenis van De Koog als badplaats, de kust verdediging e.d. - zouden het pad een educatief tintje kunnen geven. De plannenmakers moeten nog wel wat probleempjes oplossen. Toegan kelijkheid voor invaliden houdt de eis in dat hoogteverschillen over een afstand van 20 meter niet meer dan een meter bedragen. Het pad zelf kan Een stukje van mij naar jou heette de bundel die de 18-jarige Joelia Bonne uit De Koog begin dit jaar in kleine oplage publiceerde. Een serie gedichten beschreef ze de moeite die ze had rriet het ontdekken van haar eigen identiteit. In de loop van het jaar vonden de bundels hun weg naar menig boekenkast op Texel. Het werd in een grotere oplage uit gegeven en heeft inmiddels duizend euro opgeleverd voor Roemenië, het land waar Joelia vandaan komt. Het kwam tot een publicatie nadat ze de gedichten had voorgelezen op een expositie van bewoners van het Maartenhuis in gemeentelijke expositieruimte Tusse de Banke. Haar begeleider Jan-Joop Moer beek gaf de aanzet. 'Op een gege ven moment ben ik gewoon mensen van de markt gaan halen om naar de gedichten te luisteren. De bur gemeester heb ik ook nog straat gehaald. Ze vond ze prachtig.' Een tweede bundel zit er volgens Joelia waarschijnlijk niet in. Het schrijven was voorbehouden aan een periode dat het niet lekker ging. 'Maar het gaat nu goed met me. Ik woon op het Maartenhuis, werk er vijf dagen in de week en doe er aan allerlei activiteiten mee. Ik schrijf niet zo intensief meer en ik heb er ook wat minder tijd voor.' Het geld wordt binnenkort overhandigd aan voor zitter Melle Smith van de Stichting Texel Helpt. Burgemeester Joke Geldorp en actrice Nelly Frijda openden dit jaar Woman Wizard. nagenoeg vlak worden aangelegd, maar op de punten waar de Badweg en het pad van Opduin aansluiten zal heel wat grondverzet nodig zijn om te voorkomen dat het bamères wor den Het probleem is dat de Badweg in de huidige staat hellingen heeft die hem voor rolstoelgebruik feitelijk ongeschikt maken, zodat daar vroeg of laat ook wat aan moet gebeuren. Volgens een woordvoerder van de SIGT is het geld dat daan/oor nodig is bij voorbaat goed besteed. Omdat het ook voor niet-gehandicapten prettig begaanbaar wordt is het ook op economische gronden verdedig baar. Bij het bepalen van het tracé zal er rekening mee gehouden moeten worden dat dit geen overlast veroor zaakt voor de aan de route gelegen horecabedrijven Belangnjk is dat al direct een regeling wordt getroffen voor het onderhoud van het pad. Te verwachten is dat het meer dan eens zal gebeuren dat het bij storm onderstuift Dat zand moet onmiddellijk worden verwijderd. Onderstuiven was een groot probleem bij het wandelpad dat hier begin jaren zeventig op initiatief van de RST werd aangelegd. Mede daarom werd het al na drie jaar opgeruimd. Over de financiering van het project konden de initiatiefnemers gisteren nog weinig meedelen. Met onder meer de provincie zal worden gepraat over subsidiemogelijkheden maar het zal waarschijnlijk ook nodig zijn een beroep te doen op sponsors, zoals de Koger bedrijven. Begin dit jaar werd ze vanuit het niets een bekende Tilburger. Rockacade mie-studente Sophie van Schaik uit De Waal werd in januari tot haar verrassing tot 200.000ste inwoner van de stad uitgeroepen en dat ging gepaard met veel aandacht en publi- Texel Air Show Nu de renovatie van het vliegveld is afgerond, kan volgend jaar weer de Texel Air Show worden gehou den. De show wordt gehouden op 21 juli en staat in het teken van het 70-jarig jubileum van Texel Airport. Net als voorgaande keren bestaat de mogelijkheid het vliegveld in de ochtenduren vliegend te bezoeken met een vooraf verkregen slottijd. Deze tijden worden vanaf januari verstrekt De static show vindt plaats van 10.00 tot 13.00 uur, waarna de luchtshow losbarst. Deze duurt tot 17.00 uur. Er worden tal van inter nationale deelnemers verwacht en de onderhandelingen met een gere nommeerd groot demoteam verlo pen naar wens. De show wordt in nauwe samenwerking georganiseerd met de Sanicole Airshow in België, die op 22 juli plaatsvindt. Het laatste nieuws over de show. en de namen van de deelnemers, zijn te vinden op website www.texelairport.nl. citeit. Het werd een jaar dat haar geen windeieren legde. Meermalen werkte ze mee aan de zogeheten campagne Tilburg Telt 200.000 voor promotie van de textielstad. In september nam ze deel aan een gemeentelijk werkbezoek aan het Tanzaniaanse distnet Same waarmee Tilburg een stedenband onderhoudt. In het najaar stond Van Schaik, die basgitaar speelt, met de Tanzani aanse band Zemkala op het podium van Festival Mundial. 'Het was een fantastisch jaar dat ik absoluut niet had willen missen', aldus de 19- jarige Texelse. 'Vooral die reis niet.' De studie leed niet onder de extra werkzaamheden. 'Als je in Tanzania ben. mis je twee weken, maar dat haal je later wel weer in.' Dat ze gere geld interviews moest geven, was een mooie bijkomstigheid. 'Ik heb nu alvast kunnen leren hoe je met de media moet omgaan. Dat hoop ik later toch ook nog vaker mee te maken.' Met de bekendheid op straat viel het allemaal mee. De eerste twee weken waren er geregeld mensen die haar herkenden, daarna ebde dat al snel weg. Van Schaik heeft nog een paar werkbezoeken aan scholen op het programma staan en daarna -zijn voor alle plichtplegingen ook wel voorbij. Een echte Tilburger wil ze zich na afgelopen jaar nog met noemen. 'Ik kan niet zeggen dat ik me nu zo voel. Eigenlijk voel ik me overal wel thuis.' Sophie van Schaik staat als 200.000ste Tilburger de media te woord.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 9