Plan herstel groene weggetje Oosterend Energiebon stimulans voor Texelse economie vu-fv/.y TEXELSE j COURANT Koffiezetters en pc-apparatuur in trek Vluchtheuvel moet zeehond beschermen College wil paviljoens gehele jaar op strand /BO D6ZÊN OVekMflUüiG""^^ONPRT3E (NOG) NIET Heb( (iK 36 DE26 OriPB^CU&TSnfe1) GEPKOTTsreeRD TS>(D6 MIEUUU) EN QIS3E EK ARntcEBênt) */2?aTDe KLRQRIStj Brijderstichting relativeert kwestie 'Geuko' Jonge zeehond ligt al week op dijk ops ajon. aans VRIJDAG 12 JANUARI 2007 Chris Bruijnes, directeur van Milieu Centraal, bedankt Rogier Krugers, de ontwerper vi de Energiebon. (Foto Gemeente Te De proef met de energiebon van €35,- voor elke Texelaar van 18 jaar en ouder is een succes geworden. Maar liefst 82 procent van de 10.600 verstrekte bon nen is ingeleverd. Daarmee werd niet alleen een flinke milieube sparing geboekt, maar kreeg ook de Texelse economie een flinke impuls. Dat bleek woensdag avond tijdens de slotbijeenkomst van het pilotproject, geïnitieerd door het ministerie van VROM. De cijfers liegen er niet om. In de actieperiode van ruim een maand waarin de Texelse bevolking voor €35,- aan energiebesparende pro ducten kon kopen bij de deelnemen de bedrijven is op alle fronten winst gescoord. Bedenker van de ener giebon, Chris Bruijnes van Milieu Centraal, presenteerde woensdag de resultaten van de proef. Van de toegestuurde bonnen zijn er 8694 (82%) uitbetaald. Er was een uit val van 61 bonnen (0,7%). In de meeste gevallen betrof dat bon nen die zonder aankoopnota waren toegezonden, in de hoop dat de toezender toch €35,- zou ontvan gen. Vooral in de laatste actieweek werd een enorme omzet geboekt. Veel Texelaars hadden blijkbaar tijd nodig om te bedenken wat ze met de cadeaubon zouden aanschaf fen. In die laatste week steeg het aantal ingeleverde bonnen van 40 naar 80 procent. Het merendeel van de gebruikers leverde twee of meer bonnen in. Bruijnes constateerde dat zelfs sprake was geweest van handel in bonnen op de lokale Texel se marktplaats Koopplein. 'Dat mag natuurlijk niet met overheidsgeld, maar het is aardig om te zien dat mensen er zo mee bezig zijn.' Verreweg de meeste bonnen wer den besteed aan bruingoed: kof fiezetapparaten en pc-apparatuur. Goede tweede werd de categorie verlichting en ook aan huishoude lijke artikelen werden veel bonnen besteed. De vierde productgroep waar de cheques voor werden inge leverd was de categorie witgoed. Volgens Bruijnes opvallend, omdat het bij wasmachines, koelkasten en vrieskisten om grote bedra gen gaat. Zoals verwacht was de omzet in de detailhandel het grootst door de energiebonnen. Deze sec tor pakte 50 procent, op afstand gevolgd door de installatiebedrijven en bouwmarktei Besparing Volgens een veel gebruikte reken methode (waarbij ervan wordt uit gegaan dat één energiebon van €35,- correspondeert met circa zes spaarlampen van 10 Watt die ver volgens gewone gloeilampen van 50 Watt vervangen) zal de actie Texel zo'n duizend ton C02- reduc tie opleveren in acht jaar. Indien de energiebon landelijk zou wor den ingevoerd, wordt de energie besparing geschat op 2,5 procent (uitgaande van een respons van 50 procent van die van Texel). Op Texel bedraagt de energiebesparing dus vijf procent per jaar. Ook het economische effect is de moeite waard. Eén energiebon levert €48,- per jaar op gedurende acht jaar. Over de totale actie komt dat neer op een bedrag van 3,2 miljoen euro over die periode. De koopkracht stijgt en een deel van dat geld wordt hoogstwaarschijnlijk in de Texelse economie gepompt. Enthousiast Hoewel er nog een uitgebreide eva luatie volgt, zijn de deelnemende bedrijven zonder uitzondering posi tief. 'Het heeft bij mij voor een aan zienlijke omzetstijging gezorgd in die periode', aldus ondernemer Anne- lies Bakker van Zeilmakerij Texel in Oudeschild. Zij kreeg bijval van diverse andere ondernemers. Ook het geringe werk dat de bedrijven er zelf aan hadden en het feit dat het geld inderdaad binnen twee weken werd teruggestort op de rekening van de indiener droegen bij aan het positieve effect. Wel werd gewaar schuwd voor fraudegevoeligheid. 'We hebben meerdere verzoeken gehad om iets anders op de bon te zetten dan er gekocht werd', aldus Gert-Jan Schoorl van Expert. Ook andere ondernemers hadden ver gelijkbare verzoeken gekregen. De actieperiode werd als goed ervaren, alhoewel de opwarmperiode langer zou mogen. Landelijk Niet alleen op Texel werd een proef gehouden. In Woerden konden inwoners een energiebox met ener giebesparende producten krijgen. Hier was de respons 70 procent. Bruijnes ziet een reële kans voor landelijke invoering van de 'Texelse' energiebon. Hij rekende de aanwe zigen voor dat de baten de kosten ver zouden overstijgen: opschaling van de actie zou de landelijke over heid eenmalig zo'n €250 miljoen zou kosten, maar circa €290 miljoen per jaar aan koopkracht opleve ren voor de burger gedurende acht jaar. De verwachting is echter dat de respons niet zo hoog zal zijn als op Texel. Of het project inder daad landelijke navolging krijgt, is vooralsnog onbekend. Een aan tal gemeenten in Nederland zijn enthousiast en hebben inmiddels hun interesse getoond. Het was al een tijd een doorn in het oog van dierverzorger Henk Brugge van Ecomare. Een beetje storm in december en er spoelen meteen diverse pasgeboren jonge grijze zeehonden van de Razende Bol of Richel bij Vlieland. Het veranderen van de zandplaten in zeehondenvluchtheuvels zou volgens Brugge uitkomst moeten bieden, zodat de opvang kan wor den beperkt. Het centrum voor wadden en Noordzee heeft Rijkswaterstaat en het ministerie van LNV verzocht de mogelijkheden te onderzoeken. Richel en de Razende Bol zijn aan gedragen als potentiële zeehonden vluchtheuvels, omdat daar jaarlijks veel jonge grijze zeehonden worden geboren. Met het planten van helm gras of plaatsen van rietschermen zouden delen van de zandplaten volgens Brugge kunnen worden verhoogd. Een meter zou volgens hem mooi zijn. 'En dan bij diep water, want daar zitten de grijze zeehonden het liefst.' Door de platen te verhogen, zouden ze tijdens een storm minder snel overstromen waardoor moeder en jong minder vaak van elkaar worden gescheiden. Grijze zeehonden wor den gemiddeld de eerste vier weken na hun geboorte door hun moeder op het droge verzorgd, omdat ze door de witte vacht niet meteen kunnen zwemmen. Na vier weken moeten ze voor zichzelf kunnen zor gen. Volgens Brugge is het vreemd dat voor vogels gebieden worden ingericht om ze te beschermen, maar dat de grijze zeehond min of meer aan zijn lot worden overqe- laten. Door veiligere plaatsen te realiseren, kan volgens hem de opvang wor den teruggedrongen. De afgelopen weken is Pieterburen landelijk veel vuldig in het nieuws geweest omdat er tientallen weggespoelde jongen werden opgenomen. Brugge wijst erop dat het aantal grijze zeehon den in de Waddenzee groeit en dat daardoor de komende jaren naar verwachting ook aantal huilers stijgt als er geen maatregelen worden getroffen. Die visie wordt gedeeld door zee- hondendeskundige Peter Reijnders van Imares. Volgens hem is het goed na te denken hoe de opvang in de toekomst in de hand kan wor den gehouden. 'Dit jaar zijn er in de Waddenzee zo'n tweehonderd grijze zeehonden geboren, waarvan ongeveer de helft is opgevangen. Over vijf jaar zitten we naar ver wachting op 300 tot 400 geboortes, dus reken maar uit.' Reijnders vraagt zich af of verho ging van de Razende Bol en Richel de aangewezen manier is. 'Ik vind dat je in een natuurgebied geen platen moet opspuiten of verhogen om het een diersoort naar de zin te maken. Dat doe je eerder om de duinen te beschermen. Je kunt voor de zeehond ook delen van de eilan den gebruiken en die vervolgens vrij van publiek maken. Het idee dat er een soort vluchtplekken moeten komen, is goed.' Volgens Reijnders is het beter de jonge zeehonden in de natuur te houden dan ze in een opvang terecht te laten komen. De kans dat strandpaviljoens het gehele jaar mogen blijven staan, is flink gestegen. Burgemeester en wethouders steunen in het con cept van de Strandnota de wens van ondernemers van jaarrond- exploitatie. Of ook de hogere over heden willen meewerken, hangt af van een proef die in Zandvoort wordt gehouden. Het jaarrond mogen exploiteren van strandpaviljoens is een oude wens van de Vereniging van Strandexploi- tanten en de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers, die vinden dat het een belangrijke kwaliteitsverbe- tenng van het strand zou betekenen. De werkgroep Landschapszorg is niet enthousiast, met als argument dat de paviljoens het landschap aan tasten en door geluid en verkeer voor overlast zorgen. Staatsbosbe heer heeft geen bezwaar, mits de paviljoens geen uitgaansgelegenhe den worden die tot laat in de nacht geopend zijn. In de conceptversie van de Strand nota steunt het college de stran- dondernemers, mits wordt voldaan aan bestaande wet- en regelge ving. Vraag is wel of ook de hogere overheden steun bieden. Eerdere gemeentelijke beleidsnota's gaven al ruimte voor jaarrond-strandpavil- joens, maar de rijksoverheid wilde niet meewerken, omdat de derde Kustnota permanente bebouwing niet toestaat. De laatste tijd lijken de mogelijkheden te groeien. De provincie werkt aan nieuw beleid. Uit een in mei verschenen concept-noti tie bleek dat Gedeputeerde Staten genegen is strandpaviljoens toe te staan het hele jaar open te zijn. Het strand rond De Koog, tussen paal 18,5 en 21komt daarvoor het meest in aanmerking, mits het om demon tabele en verplaatsbare paviljoens gaat. Bovendien mogen de exploi tanten geen recht doen gelden op strandsuppleties of andere bescher ming. Tot 1 februari loopt nog een proef in Zandvoort, waar de effecten van permanente paviljoens worden onderzocht. Als de bevindingen positief zijn, neemt Rijkswaterstaat volgens verwachting het beleid van de provincie over. Overigens toonde Cor Kuip van Beach Inn bij paal 21 zich bezorgd dat hij door het gebruik van verou derde kaarten straks geen toestem ming van de provincie krijgt om zijn paviljoen in de winter open te hou den. Maar volgens wethouder Nico Kikkert zal het zo'n vaart niet lopen. Hij stelde Kuip voor eventueel ook zelf bij de provincie zijn belangen te verdedigen. Dat naast paviljoens ook strandki- osken het hele jaar geopend mogen blijven, lijkt minder waarschijnlijk. Michel Gregoire, toekomstig exploi tant van de strandkiosk bij paal 17, hield maandagavond tijdens de hoorzitting over de Strandnota een warm pleidooi voor de mogelijkheid Bouw) VBH GEMEENTE HUIS) BOUW VflN PHH RANo£ PönriAiËq] (Thtooh Q li- ot - ios>> Kinderhand is snel gevuld Het teloorgegane groene weg getje tussen Oosterend en Oost wordt mogelijk weer in gebruik genomen. Frans Visman (D66) heeft plannen voor herstel voor gelegd aan zijn collega's in de gemeenteraad. Een meerderheid ziet het opknappen zitten, alleen de wijze waarop D66 het wil beta len is vooralsnog een probleem. Visman wil het herstel, geraamd op circa €50.000,-, betalen uit het budget van €439.000,- dat de raad dit jaar voor het nieuwe, sobere raadhuis opzij zet. Volgens Visman heeft de gemeente dat geld nu nog niet nodig, waardoor het deels voor landschapsherstel kan worden aangewend. Coalitiepartijen Texels Belang, CDA en GroenLinks zijn het daar niet mee eens. Joop Groes- kamp (TB) en Marijke Eelman (CDA) zeiden het herstel van het groene weggetje te willen steunen, maar dan moet D66 wel een andere dek king op tafel leggen. Visman zegde toe daaraan te gaan werken. Herstel van het oude wandelpad is één van drie concrete voorstellen die D66 deze week heeft gepresen teerd om het Texels landschap te verbeteren. Visman had concrete voorstellen toegezegd, nadat in november een voorstel van D66 om voor het derde jaar op rij één malig €100.000,- voor het Natuur- en Landschapsbeleid uit te trekken schipbreuk had geleden. De andere partijen aarzelden toen, omdat niet duidelijk was waaraan dat geld zou moeten worden besteed. Volgens D66 kan naast het groene weggetje het geld ook worden geïnvesteerd in het herstel van oude peerden- paadjes en de aanleg van tuinwal- len langs de Kleiweg in Den Hoorn. Voor die laatste twee was bij de andere partijen minder animo. Herstel van het groene weggetje heeft ook voor D66 de hoogste prioriteit, onder meer omdat ook de dorpscommissie van Oosterend en agrarische en landschappelijke natuurvereniging De Lieuw ermee bezig zijn. Het betreffende pad liep Strandhuisjes vroeger plaatsen Strandhuisjes mogen in de toe komst waarschijnlijk al op 15 april op het strand worden geplaatst. Dat zeggen burgemeester en wet houders in een reactie op een ver zoek van de strandvereniging Jan Ayeslag, die daar om had gevraagd omdat de toeristische drukte sinds een paar jaar vroeger op gang komt. Al op Koninginnedag is het vaak behoorlijk druk op Texel. Tot nog toe mogen strandhuisjes pas op 1 mei worden geplaatst. Het college is van plan de nieuwe regels vast te leggen in de Strandnota. om 's winters niet alleen warme cho colademelk, maar ook oorwarmers te mogen verkopen. Hij kreeg nau welijks gehoor. Volgens wethouder Nico Kikkert is de nota gebaseerd op 'kernkwaliteiten' als rust, ruimte en natuur en is extra bebouwing van het strand daarmee in strijd. vroeger van de Oosterweg tot iets voorbij de Mosselweg op Oost. Het verdween bij de ruilverkaveling in de jaren zestig. 'Maar het heeft er onvoorstelbaar lang gelegen', aldus Visman. 'Je groeide ermee op als je in Oosterend woonde. Ik heb er zelf ook vaak gelopen, omdat het de kortste route naar Oost was.' Volgens Visman is de aanleg inte ressant voor het maken van een boerenommetje. 'Je zou via het pad naar Oost kunnen lopen en dan via de Oosterweg terug naar Ooste rend, maar je kunt ook door naar De Cocksdorp of de andere kant uit en via het Wagejot en de Kaap terug naar Oosterend. Het is een prachtig gebied om te wandelen.' Voor een boerenommetje moeten extra kosten worden gemaakt voor aanleg van .extra paden en voet bruggetjes over sloten, maar dat is allemaal nog niet in het voorstel opgenomen. Tuinwal De Lieuw is bereid zich over het groene weggetje te ontfermen. Voor het herstel moet onder meer 1350 meter tuinwal worden aangelegd. De beheersvergoeding die daar uit voortkomt, in totaal €1900,-, neemt De Lieuw voor haar reke ning. Bedoeling is dat er een pad verschijnt van ongeveer twee meter breed en tuinwallen van ongeveer één meter breed. Halverwege zou een bankje van Texels iepenhout moeten komen, met een folderbak voor educatief informatiemateriaal. Diverse partijen vinden dat het tijd wordt een structurele dekking voor het Natuur- en Landschapsbeleids plan te vinden. Tot nu toe is er op de begroting geen geld voor dat plan ingeruimd. Alfred Schaatsenberg (PvdA) vroeg zich af of het 'kwartje van Poster' daarvoor kan worden gebruikt. Dat is de heffing die sinds 1993 via de toeristenbelasting wordt geheven om de reinigingsrechten voor Texelaars laag te houden. Wet houder Nico Kikkert vond het beter dat de gebiedscommissie Texel zich over die vraag buigt. Dat is de commissie waarin provincie, hoog heemraadschap en de gemeente zich gezamenlijk met het Texelse landschap bezighouden. Het probleem rond de opvolging van Geuko Haikens als 'hoeder' van verslaafden moet niet wor den opgeblazen. Dat vindt Peter Molenaar van de Brijderstichting. 'Het zijn allemaal jongens met een uitkering en een woning. Geen zwervers en het zijn verslaafden die niet in behandeling willen.' Molenaar, die zelf verslaafden bege leidt en behandelt: 'Ik heb al lang contact met Geuko en de mensen die bij hem komen ken ik allemaal. Hij is een soort vaderfiguur waar ze op kunnen terugvallen. Het verschil tussen Geuko en mij is onder meer dat ik met een behandelplan werk, verantwoordelijkheid moet afleggen en ze moet inschrijven. Geuko hoeft dat allemaal niet. Maar gebruiken mogen ze bij hem thuis niet.' Een speciale gebruikersruimte is op Texel volgens hem niet haalbaar. 'Daar ont staan alleen maar problemen door. Het trekt aan, je moet het onderhou den en het kan overlast geven. Het is typisch iets voor de grote steden, niet voor Texel waar je over een stuk of tien die hards praatOverigens lijkt Geuko er niet helemaal alleen voor te staan. Roelie Bakker (TB): 'Ik heb gehoord dat ook Nico Drenth zich er wel mee bezig houdt drie weken oud. Hij spoelde vorig weekend aan, dinsdag werd Eco mare op de hoogte gebracht van zijn aanwezigheid. Het dier wordt waarschijnlijk een dezer dagen door zijn moeder afgespeend, zodat hij daarna op eigen benen kan staan. Met het gecontroleerd laten liggen, geeft Ecomare invulling aan een oorspronkelijke versie van de zoge heten zeehondenleidraad waarin een beperking van de zeehonden opvang tot alleen de echt noodza kelijke gevallen werd voorgestaan. Dat werd later in de Tweede Kamer echter uit de leidraad gehaald. Afge lopen woensdag heeft Ecomare nog een jonge grijze zeehond opge vangen die sterk vermagerd was aangespoeld. 'Die woog nog maar dertien kilo.' Nabij het NlOZ-poldertje ligt al een week lang een jonge grijze zeehond in het gras. Het dier is daar door storm terecht gekomen. Ecomare heeft ervoor gekozen de zeehond rustig te laten liggen, omdat de moeder er gewoon voor zorgt. Volgens het centrum voor wadden en Noordzee is het beter de natuur zijn gang te laten, dan het dier naar de zeehondenopvang te verplaat sen. Medewerkers nemen volgens dierverzorger Henk Brugge elke dag poolshoogte en het gaat goed met het jong. 'Het is al een behoorlijk dik dier, dus hij wordt gevoed. We heb ben ook filmbeelden waarop te zien is dat de moeder bij haar jong is.' De moeder klautert daarvoor de Wad dendijk op. Brugge: 'In Engeland klimmen grijze honden ook op rotsen of schuiven ze rustig een kilometer over een zandplaat om hun jong te voeden.' Het is de tweede keer dat Ecomare een aangespoelde zeehond gecon troleerd in de natuur laat liggen. Eer der deed de opvang dat al eens op de Hors. 'Als je ze naar de opvang haalt, haal je vaak meer overhoop dan wanneer je het zo doet', aldus Brugge. Het scheelt onder meer een hoop stress voor de zeehond. Op de dijk is een bordje geplaatst waarin voorbijgangers wordt gevraagd het jonge dier met rust te laten en er wordt vermeld dat de zeehond bij de opvang bekend is. Mensen kunnen bellen als ze meer informatie willen. De jonge zeehond is vermoedelijk De jonge aangespoelde zeehond op de dijk nabij het NlOZ-poldertje.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 11