wm. Verhalen en foto's prachtig samengebracht 1 1 £Z<L£ J Knuffels Ecomare naar Roemenië F amilieberichten Verhuisd TEXELSE 3 COURANT Thema-avonden EHBO bij Vonk DINSDAG 9 JANUARI 2007 VERVOLG VAN PAGINA 1 Verhalen uit de onderstroom heet het lees- en kijkboek waarin Jan Bot (48) uit Den Burg meer dan honderd verhalen heeft samenge bracht, elk voorzien van een pas sende foto. De verhalen zijn gro tendeels bestaand en afkomstig uit allerlei culturen. Bot verzamelde ze, herschreef ze naar een bondige vorm met eigentijds taalgebruik en maakte er de foto's bij. De verhalen verschillen sterk in ouderdom, afkomst en grootte. Het zijn anekdotes, sprookjes, bespie gelingen en parabels met als over- De kapitein en de machinist 'Er was eens een kapitein van een kustvaarder die voortdu rend ruzie had met zijn machi nist over wie er nu het belang rijkste was op het schip. Nadat de ruzie weer eens hoog was opgelopen, besloten ze een dag van plaats te wisselen. De kapi tein was er zeker van dat na deze dag de'machinist wel beter zou weten. De machinist ver wachtte na deze dag eindelijk enige waardering voor zijn las tige taak. Na een dag hard wer ken in de machinekamer ging de kapitein terug naar de brug. Hij zat helemaal onder de olie en had nog een steeksleutel en een poetsdoek in zijn handen. Collega, ik heb je beneden hard nodig, want ik krijg geen bewe ging meer in de motor. Dat kan wel kloppen, zei de machinist, want we zitten aan de grond. (fragment uit het boek) de Texelse foto de machinist Hoe te handelen bij ongevallen op de wintersport, tijdens het spor ten of ongelukken met kinderen? Dat zijn enkele onderwerpen die Jan Vonk de komende maanden wil behandelen op nieuwe thema avonden EHBO. De avonden, die gratis toegankelijk Tesselhuus Hij liet de gasten daarbij zelf filmen om hun belevenissen vast te leggen. Voorzitter Jan Bloem benadrukte het belang van het Tesselhuus aan de hand van een dankbrief van een blinde en gehandicapte bezoekster. Zij had haar waardering in een gedicht ver woord. Aan tafel werden de gasten ontvangen met een hors d'oeuvre met zijn, zijn volgens Vonk bestemd voor Texelse Waddengamalen, een gerook- mensen die geen EHBO hebben, maar er wel iets meer over wil len weten. 'Het zijn laagdrempelige avonden waarvoor geen vooroplei ding nodig is. Ze zijn bedoeld om mensen kennis bij te brengen, er zijn na afloop geen examens.' De eerste thema-avond wordt gehouden op maandag 29 janu ari en heeft als thema wintersport. Oud-Texelaar Boite Witte, skileraar in Spaarnedam, en één van de te Texelse oester en een sashimi van tonijn. Het werd gevolgd door een espresso van fazantenbouillon en een voorgerecht van gebakken kreef- tenstaart in een Bloody-Marydip en gemarineerde zeebaarsfilet op een bedje van zuurkool. Daarna volgde in de lobby een optreden van Any way met Irisabella Bakker, Anneke Brons en Ruthie Vazana. Lions-vei- lingmeester Benno Bakker veilde er een sculptuur van Marcel Tielemans, Texelse fysiotherapeut vertellen die flessen Riesling uit de jaren tachtig eenkomst dat er een boodschap in zit waarmee de lezer zijn leven meer inhoud kan geven door het maken van keuzes. De rode draad gaat steeds over het spanningsveld tussen het individu en het samen zijn. Belerend zijn de verhalen met, er wordt ook gerelativeerd en er valt wat te (glimlachen). Er zit systeem in. De verhalen zijn met tien stuks gegroepeerd rond thema's als inspelen op ontwikke lingen, durf prioriteiten te stellen, de kracht van het kiezen, er is genoeg voor iedereen, en blijven vernieuwen. Hoewel het boek volgens de samen steller zelf allereerst is bedoeld voor mensen die van verhalen houden en graag naar foto's kijken, kan het ook worden gebruikt door coaches en trainers die zich bezig houden met veranderingsprocessen en het zoe ken naar persoonlijke groei. Bot heeft op dat terrein de nodige ervaring, omdat hij trainingen en cursussen verzorgde voor diverse organisaties. eigen werk. Jan Bot leest Meldpunt voor ervaringen zorg Zorgbelangenorganisaties hebben gisteren een meldpunt geopend waarop mensen hun ervaringen met de huishoudelijke zorg kwijt kunnen. De huishoudelijk zorg zit vanaf dit jaar niet meer in de AWBZ, maar is een verantwoorde lijk van gemeenten geworden. Dat is een gevolg van de invoe ring van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning. De belangenorga nisaties. waaronder Zorgbelang Noord-Holland, inventanseren welke knelpunten zich de komende maan den voordoen. De ervaringen wor den volgens de organisaties gebun- 4321 zort d: Burt sbe u Ulï i.0C ïva! we' kos /ice 3rbi' De knuffels dre Roemenië. nl. BELFOR transport het verhalenboek. Het Tegenwoordig is hij voorzitter van het college van bestuur van Kopwerk, een samenwerkingsverband van 22 christelijke scholen, waaronder De Akkeren De Fontein op Texel. Daar naast fotografeert hij veel, graag en verdienstelijk. Zijn werk verscheen in tijdschriften, op kalenders, websites en in andere publicaties. Hij had beroepsfotograaf kunnen worden, maar het feit dat hij dan voornamelijk opdrachten van anderen zou moeten uitvoeren, stond hem tegen. Hij koos voor het onderwijs en bleef daar naast in vrijheid foto's maken. Hij heeft inmiddels een groot archief opgebouwd, dat sinds hij op het eiland woont steeds meer Texelse platen bevat. De foto's in Verhalen uit de onderstroom zijn echter meren deels elders gemaakt, ook in het buitenland. Het is een leuk spelletje om de Texelse foto's eruit te pikken, want dat is niet altijd direct te zien. Ook de relatie tussen de foto en het bijbehorend verhaal is niet altijd duidelijk. De lezer en kijker mag zich wat Bot betreft uitgedaagd voelen en zich afvragen wat hij ervan vindt. Naast de samensteller/fotograaf hebben ook andere Texelaars aan de uitgave meegewerkt, zoals Henk Stark en Rogier Krüger die van het het 250 pagina's tellende boek een grafisch juweeltje hebben gemaakt. Buiten Texel is Verhalen uit de onder stroom te koop voor €28,50. Texe laars kunnen voordeliger terecht: voor €19,95 bij boekhandel Het Open Boek in Den Burg. avond over verwondingen die bij het skiën kunnen worden opgelopen. Op 19 februari vertelt consultatie arts Mieke Plettenburg over onge vallen bij kinderen. Brandweerman Roel Struick en verzekeringsdes- kundige Ab de Wijn behandelen 26 maart het thema brand in huis, 23 april staan sportblessures op het programma en 4 juni wordt gespro ken over EHBO op vakantie. De laatste avond wordt door apo theker Jan Klok en Ab de Wijn ver zorgd. Vonk vertelt elke bijeenkomst wat voor EHBO kan worden toege past. De themavonden beginnen om 19.30 uur en worden gegeven in het pand van Vonk Preventieservice boven Effe Kieke aan de Schilder- weg in Oudeschild. Energiebon In het gemeentehuis begint woens dagavond om 20.00 uur een afslui tende bijeenkomst over de Ener giebon. Op de avond wordt een analyse gepresenteerd over het gebruik van de bon. De openbare bijeenkomst is met name bedoeld voor ondernemers. Weblog voor brommobielen Dimitri Gazan uit Den Hoorn is op het adres brommobieltexel.web-log. en een kunstwerk dat Cécile de Boer. Joke Cofino en Truus Hoogenbosch gezamenlijk hadden gemaakt. Het laatste werd voor 1600 euro gekocht door Kees den Ouden van Opduin. Hij bracht hetmeteen weer in de verkoop om de opbrengst verder te verhogen, maar er waren geen hogere bieders. Den Ouden schonk het kunstwerk aan het Tesselhuus. Het hoofdgerecht bestond uit een gebakken stukje her- tenrugfilet met witlof in hertensalami en een saus van rode port en roze pepertjes. Het werd afgesloten met een gebrand hard Frans geitenkaasje, gevolgd door een Italiaanse pudding van mascarpone en Amaretto, sor betijs van bosbessen met mintsaus en een amandelschotsje. Tussen de gangen door werd volop gedanst op de dansvloer op muziek van de band Cartoon uit Heiloo. Het begon met stijldansen, maar al snel was er een losse sfeer op de dansvloer waarbij iedereen zijn gang kon gaan. De band trad belangeloos op. Hetzelfde gold voor Henk van Wijk, Ema Dam en Donald de Vrind die de foto's ver zorgden en Jos en Marcel Slikker die het busvervoer in de nacht voor hun rekening namen. Wouter Weer man luisterde de avond op door aan tafel goocheltrucs te vertonen. Het gala was georganiseerd door Manjke Eelman, Jan Beijert, Roelie Bakker, Jan van Andel, Nel Eelman, Jan Klok, Joke Geldorp, Jan Jacob Rab en Kees den Ouden. De laatste leverde een forse bijdrage door de maaltijden nl een weblog gestart voor mensen tegen kostprijs te leveren en kamers op Texel die een brommobiel bezit- voor overnachtingen beschikbaar te ten. Op dit weblog wil hij tips en ervaringen uitwisselen met andere bezitters van een brommobiel. stellen. Diverse bezoekers opperden na afloop dat het een goed idee zou zijn vaker gala-avonden te houden. VERVOLG VAN PAGINA 1 Zeevogels Om wat voor stof het precies gaat, moet nader onderzoek in gespeci aliseerde laboratoria uitwijzen. Het is vrijwel reukloos, plakt hevig en de kleur houdt het midden tussen groen, bruin en grijs. Vermoede lijk is het ook voor de mens niet ongevaarlijk. Camphuysen klaagde gisteren over geïrriteerde huid op zijn handen, ondanks dat hij tijdens het onderzoek handschoenen had gedragen. Ook de gemeente heeft het gevaar onderkend en pamfletten bij de strandopgangen opgehangen om wandelaars te waarschuwen. 'U wordt geadviseerd ieder contact met de stof te vermijden', staat in de door de burgemeester ondertekende tekst te lezen. De substantie werd zaterdag voor het eerst op Texel aangetroffen. Vooral tussen de Hors en paal 9, maar ook in de buurt van paal 17, lagen hier en daar dikke plakken. Volgens de gemeente is gisteren tijdens een laatste inspec tie gebleken dat het strand weer 'schoon' is. Camphuysen trekt die conclusie in twijfel. 'Het spul stuift onder, maar blijft gewoon liggen.' Ook NIOZ-woordvoerder Jan Boon, die gisteren in een uitzending van het NOS Journaal uitleg gaf. waakt voor optimisme. 'Het blijft oppas sen. Ook voor mensen die er met hun hond lopen.' Wie de substantie vindt, wordt verzocht contact op te nemen met de meldkamer van politie en brandweer in Alkmaar, tel. 072- 5644444. De oorsprong van de stof is onbekend. Aangenomen wordt dat het om een illegale lozing door een tanker gaat. De kustwacht zette een vliegtuig in om de boosdoener te achterhalen, maar had gisteren nog geen succes. Bijeenkomst schapenhouders Landbouworganisatie LTO Noord ver zorgt woensdag een bijeenkomst voor schapenhouders. Op het programma staan actuele ontwikkelingen rond onder meer de ziekte blauwtong. elektronische IR, couperen, dierge neesmiddelen en naweiden. Ook wordt gesproken over het gemeen schappelijk landbouwbeleid na 2013. Sjraar van Beek, voorzitter van de landelijke vakgroep, voert het woord Daarnaast is er volop gelegenheid om vragen te stellen en discussie te voe ren. De bijeenkomst wordt gehouden in hotel De Pelikaan (nabij De Koog) en begint om 20.00 uur. Piet van der Vis wint jeu de boules Piet van der Vis is de grote win naar geworden van de compe titie 2006 van jeu de boulesclub Strend. Tijdens de jaarvergaddering kreeg hij de wisselprijs uitgereikt voor het hoogste gemiddelde over twee competities (11,19). Hij werd tevens winnaar van de woensdag competitie. De zaterdagcompetitie werd gewonnen door Harm Gort. Een extra prijs werd toegekend aan Wecky Sijtsma, die met minder wedstrijden, toch een zeer hoog gemiddelde wist te behalen (11,55). Nu de nieuwe competitie van start gaat, kunnen nieuwe leden zich opgeven. Elke woensdag en zater dag wordt vanaf 14.00 uur gespeeld op de banen aan 't Hof. Uitslagen: Woensdagcompetitie - 1 .Piet van der Vis, gemiddeld 11,20 punten; 2.Lenie Bremer, 11,06; 3-Geb Dros, 10,93. Zaterdagcompeti tie - LHarm Gort, 11,37; 2.Piet van der Vis. 11.18; 3.Piet Heerschap. 10.71 Winterconcert Kamerkoor Het Muziekschool Kamerkoor onder leiding van Dyo Wassink geeft zondag in de hervormde kerk van Den Burg het jaarlijks winterconcert rond het thema Driekoningen. Medewerking wordt verleend door pianisten Karen Haasdijk en Ed de Boer. Het Muziekschool Kamerkoor werd opgericht in september 2001 en geeft ieder jaar twee concerten. Op het programma staan drieko ningenliederen van verschillen de componisten, onder meer Die Könige van Peter Cornelius, waarin Frank Haasdijk de solopartij voor zijn rekening neemt. Verder staan op het programma Drei vierstimmi- gen Gesange. gedichten van Duitse dichters uit de 18de eeuw getoon zet door Joseph Haydn en delen uit Liebeslieder Walzer van Johannes Brahms, met vierhandige pianobe geleiding. Karen Haasdijk en Ed de Boer verzorgen tevens een instru mentaal intermezzo. Het concert begint om 12.15 uur en is gratis toegankelijk. Na afloop wordt een inzameling gehouden. HUP UN PAPOEA NAAR SCHOOL! deld en met gemeenten besproken. De organisaties zijn benieuwd of mensen veranderingen in de zorg of bij de thuishulpen merken. Ze willen ook horen welke gevolgen de lagere tarieven hebben. Op Texel zijn vanaf dit jaar vier leveranciers van huis houdelijk zorg; Corbis Plus Texel en drie nieuwe partijen van de overkant. Mensen kunnen zelf bepalen van wie zij zorg willen ontvangen. De belan genorganisaties zijn benieuwd of de lagere tarieven nog gevolgen heb ben voor de persoonlijke budgetten waarmee mensen zelf huishoudelijke zorg kunnen inkopen. Volgens de organisaties worden die lager door de verlaagde tarieven. Het meldpunt is bereikbaar via 0900-2437070 of www.zorgbelang-nederland.nl. Het is tot 31 maart in de lucht. Dozen vol knuffels, T-shirts en ander textiel werden vanmiddag door Ecomare-medewerkster Renée Smal overhandigd aan Ria van der Vis voor transport naar Roemenië. De spullen uit de winkel van Eco mare liepen flinke rookschade op bij de brand op 19 december en konden daardoor niet meer wor den verkocht. Aanvankelijk leek de hele partij spullen veroordeeld tot de vuilnisbelt, maar redding bleek mogelijk. 'Al het textiel is gestoomd en de knuffels zijn gewassen, zodat we ze van de verzekering konden terugkopen en toch nog aan een goed doel mochten schenken', aldus Smal. Daarvoor werd contact opgenomen met Ria van der Vis, die zich inzet voor twee weeshuizen en een zigeunerdorp in Roemenië. Een ander deel van de winkelspullen gaat via de hulporganisatie Texel Helpt eveneens naar Roemenië. Sterven doe je niet ineens maar af en toe een beetje en alle beetjes die je stierf, 't is vreemd, maar die vergeet je het is /e dikwijls zelfs ontgaan je zegt: ik ben wat moe, maar op 'n keer dan ben je aan je laatste beetje toe. In dankbare herinnering aan alles wat hij voor ons heeft betekend, nemen wij afscheid van mijn lieve man, fijne vader en opa Cornelius Roy Alkema Kees Stratford (Canada), 19-8-1931 Texel, t 6-1-2007 Rie Alkema-Dik Peter Roy en Petronella Kim Anouk René en Hanneke „Verpleeghuis Texel" Hollewal 2, 1791 GH Den Burg. Kees is overgebracht naar de landschapkamer van „Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren woensdag 10 janu ari van 19.30 tot 20.30 uur en na afloop van de begrafenis in het uitvaartcentrum. De uitvaartdienst zal worden gehouden op don derdag 11 januari om 14.15 uur in het uitvaart centrum. Aansluitend zullen wij Kees naar zijn laatste rustplaats begeleiden op de Oudeschil- der begraafplaats. Correspondentieadres: mevr. M.C. Alkema-Dik, Boodtlaan 7, 1796 BD De Koog. Indien u geen rouwcirculaire heeft ontvangen, beschouw deze advertentie dan als uitnodiging. T-shirts werden maandag in gereedheid gebracht Dankbaar zijn wij dat wij als fijne zwager en lieve oom mochten hebben Cornelius Roy Alkema Kees Wij wensen Rie, kinderen en kleinkinderen veel sterkte deze dagen. Mooie herinneringen zijn er bij ons allemaal. De Koog: Henk en Nel Aubertijn-Dik Obdam: Bettina, René en kinderen Den Burg: Desirée, Simon en kinderen Den Burg: Mariëlle en kinderen Buurman Alkema De laatste jaren hebben wij u op de buurt al moeten missen... Wij wensen de familie sterkte. Corrie Bonne - van der Wal Bart en Ellie Elsendoorn Peter en Anneke Brons en de kinderen De Herinnering blijft. Bedroefd delen wij u mede dat plotseling is overleden mijn lieve man, onze vader en opa Oosterend, 10 september 1921 Den Helder, 5 januari 2007 S. Timmer - Oostdijck Kees Sonja, Tania, Tessa Arie t en Loes Sjors, Cora Janneke en Hans Eric Elize Schoolstraat 24 1794 AS Oosterend Piet is overgebracht naar kerkelijk centrum „De Parel", Oesterstraat 11 te Oosterend, waar dins dag 9 januari van 19.30 tot 20.30 uur gelegen heid is tot condoleren. Woensdag 10 januari nemen we in besloten kring afscheid van Piet, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats aan de Achtertune. Verdrietig zijn wij dat na een korte ziekte is over leden, onze zwager en oom Wij wensen Sijke en verdere familie veel sterkte bij dit verlies. D. Timmer - Blooker Fam. Bakker - Timmer Fam. v.d. Vis - Timmer Caroline Timmer Er is kracht nodig om te strijden Er is moed nodig om te sterven Heel erg verdrietig zijn wij door het overlijden op nieuwjaarsavond van onze schoonzoon, zwager en oom Niek de Graaf Het is voorbij, het hoeft niet meer. Vader en moeder Kager Joke en Ko Lagerveld-Kager Jorunn, Berit Ingrid en Klaas Veenbaas-Kager Heidi en Marco, Floor, Hannah Anneke en Joost, Timme Gemma en Bert Huisman-Kager Maik Piet Kager en Corine Plaatsman Wette en Arjan Arjan Esjé*, Andra, Caleta Rick Kager en Evelien van Wijk Mirte, Sjaak Mireille en Jaap Eelman-Kager Chimène, Moise We staan niet altijd stil bij het woord "samen" maar het is een groot gemis als "samen" uit je leven is. Donen. Simone, Vincent en Femke veel sterkte, knuffel van Arie, Helga, Linda, Erik, Amy, Lowie Tot onze spijt is onderstaande advertentie donderdag 4 januari niet geplaatst onder de advertentie van dhr. T van Heerwaarden L&R/Texelse Courant Dag lieve opa Dan is toch plotseling het afscheid. Met plezier denken we aan u terug We zullen uw verhalen missen! Een laatste groet, Cissy Robert Jop, Isa, Luuk Tïmo Rosa Gabi, Thijs Ruby Wicky Dolblij zijn wij. Geboren 4 januan 2007 onze dochter Sora Roelof Rientjes Saskia Koopman Bosboomtoussaint- straat 59, 8861 GL Harlingen 0517-414361 van Ongeren 7 Hoefslag 29 1791 SB Den Burg tel. 312523 Piet en Janny Hopman Texelaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur KOSTEN: €5,25 tot en met 3 regels. Per regel meer: €1,75 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €12,50,- excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden Texelse kaas van We- zenspyk. Rits stuk? Wij zetten er een nieuwe in. Schoenmake rij sleutelservice Van Osch Open van 08.00 -12.30 uur Zaterdags ge sloten. Tel. 313901, Hairstyling Talou werkt op afspraak, di. t/m zat Tel. 320473. Tuinaanleg: van droom naar werkelijkheid helpen iwtuin te realiseren. De Rijcke Tuinen: ontwerp, aanleg en onderhoud Tel 321300/06-25164777. Auto Service Centrum. Maricoweg 3. tel. 315588 Reparatie van alle bruin goed- en witgoedappa raten in eigen technische dienst. Voordeelland Ou deschild. 322398

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 3