TEXELSE J COURANT Vliegveldrestaurant weer open Piloten kunnen weer terecht voor kop koffie Extra aandacht kruising Pontweg 'Termijn drie maanden is lastig in praktijk' Architect leeft voort in veel gebouwen In Memoriam 'Hoop afkeuring van begroting op inhoud' Prijs Max van Bentum DINSDAG 9 JANUARI 2007 Hulpverleners van de ambulance ontfermden zich donderdag de Pontweg met de Keesomlaan en de Westerweg. uit Den Burg na het ongeval op de kruising v, De politie en Veilig Verkeer Neder land afdeling Texel willen extra aandacht voor de kruising van de Pontweg met de Westerweg en de Keesomlaan in Den Burg. Daar vond donderdag voor cfe derde keer in een maand tijd een verkeersongeval plaats, waarbij een 58-jarige vrouw uit Den Burg gewond raakte. WN en de Texelse politie willen de kruising aankaarten bij het eerst volgende verkeersoverleg met de gemeente. Die is samen met de pro vincie beheerder van het wegdek. De Pontweg is een provinciale weg. Volgens teamleider Jan Kamperman van de Texelse politie heeft de krui sing infrastructurele maatregelen nodig. 'Dan kun je denken aan een middengeleider, bliksemschichten op het wegdek van de Keesom- weg met De Staart. Dat was ook laan en de Westerweg om verkeer zo'n rotpunt.' De gemeente over- te waarschuwen of eventueel een rotonde.' Volgens Kamperman is de kruising nu te onoverzichtelijk. De politie heeft het euvel in het verle den al vaker aangekaart. Voorzitter Nico Drenth van WN weegt de situatie op het kruispunt na het verkeersoverleg bij de pro vincie aan te kaarten. Bij het ongeval van afgelopen don derdag verzuimde een 19-jarige vrouw uit De Koog voorrang te ver- Texel (voorheen 3VO) spreekt over lenen toen zij vanaf de Keesomlaan een 'rotkruising'. 'Mijn persoonlijke voorkeur gaat uit naar het aanleg gen van een rotonde. Dat kost wat, maar het is superveilig.' De vraag is volgens hem dan wel wat dat voor gevolgen voor de doorstroming van het verkeer zou hebben. 'We moe ten er maar eens over praten in het overleg.' Een wegverlegging zou de Pontweg opreed. Zij botste tegen een wagen die door een 62-jarige man uit Den Burg werd bestuurd. Zijn vrouw, die achterin zat, liep diverse verwondingen op en moest voor behandeling naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder worden overgebracht. Een dag later kon zij weer naar huis. Beide auto's raak- Vliegeniers die Texel aandoen, kunnen voortaan weer voor een kopje koffie of een lunch terecht in het Vliegveldrestaurant. Dirk Leegwater, uitbater van Hotel de Kievit, heeft de exploitatie van het bedrijf tijdelijk op zich genomen. Tot 2 april past hij op de zaak. Nadat pachter Jan Beelen er deze herfst geen been meer in zag, werd het restaurant, dat eigendom is van Anton Ruigrok. gesloten. Maar dat was tegen de afspraken die zijn gemaakt met de NV Luchtvaartter rein, dat het restaurant als service aan de vliegers jaarrond open hoort te zijn. Leegwater: 'Ik heb de pro blematiek een tijdje aangekeken en gezien hoe het niet moet. Overkan- ters die met een hoop betwetenge babbels naar Texel komen en ons wel even zullen laten zien hoe je hier een zaak moet runnen. Ze investe ren wat van de muntjes of schulden die ze elders hebben gemaakt en presteren het om, binnen een half jaar, de rust behoorlijk te verstoren en er een reusachtige puinhoop van te maken. Als dan de blaadjes weer van de bomen vallen, vertrekken ze met de staart tussen de benen van het eiland, hier en daar nog wat natrappend, links en rechts nog wat schulden achterlatend. Meestal hoor je nooit meer wat van ze. Het lijkt me zinnig dit soort piraten eerst een jaar in quarantaine te zetten, zodat ze die tijd nuttig kunnen besteden om hun huiswerk goed te maken en een inburgeringscursus over Texel te volgen, voordat ze hier als een ongeleid projectiel tekeer gaan. Petje af voor de ondernemers die, gebom bardeerd door dit soort clusterbom- men, nog kans zien om hun wonden te likken.' 'ik verveel me in deze tijd van het jaar toch en ook om het personeel aan het werk te houden, kan ik wel een tijdje oppasser voor dat restaurant worden. Met Ruig rok heb ik afgesproken dat ik de tent open houd tot hij een andere pachter heeft gevonden. De zaak is overigens niet altijd open. Ik heb met luchthavendirecteur Ed de Bruijn de afspraak dat hij me belt zodra er voldoende vliegverkeer is, zodat ik er een medewerker heen kan sturen. De praktijk is dat als er een paar van die bromvliegen naar beneden komen, de voorbijgangers vanzelf wel binnendruppelen. Bij goed weer zullen we in het weekend dus wel open zijn en door de week alleen als er vliegverkeer is. We hebben een eenvoudige winterkaart. Men sen kunnen een lunch gebruiken, we doen geen diners.' Van een hoge pachtprijs, een voorname reden voor Beelen om de zaak te sluiten, heeft Leegwater geen last. 'Ik hoef geen pacht te betalen, ze zijn al lang blij dat ik op de tent pas.' Leegwater bestrijdt overigens dat de pacht te hoog is om de zaak gezond te kun nen exploiteren. 'Horeca is een vak dat altijd wordt onderschat. Maar er had veel meer omzet in gezeten dan vorig jaar is gehaald. de Wereldomroep was donderdag bii de voedselbank volgens Drenth ook nog een optie ten zwaar beschadigd. Bij de twee zijn. 'Dat is in het verleden gebeurd op de kruising van de Nieuwlander- eerdere ongevallen deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. VERVOLG VAN PAGINA 1 Calluna Belangrijkste insteek is de publieke functie van het overdekte zwembad. Pennings verwacht dat de partijen tot overeenstemming zullen komen, maar dat de afronding nog wel enkele maanden op zich kan laten wachten. De onderhandelingen spit sen zich toe op de investeringen die in het zwembad zijn gedaan en die voor een deel wellicht nog moeten plaatsvinden. Afspraken over een overgangsregeling voor de penode tussen de contracten is er volgens de woordvoerder niet. Het zwem badpersoneel heeft echter te horen gekregen dat er tot nader order niets verandert. Ook de zwemles sen gaan weer van start. Ook parkmanager Theo Vera laat weten dat de onderhandelingen zich toespitsen op de investeringen in het bad én het te realiseren hotel. Destijds was de verwachting dat dat er binnen twee jaar zou staan, maar tien jaar later is het er nog steeds niet. Wat er precies over het hotel wordt besproken, blijft vooralsnog onduidelijk. De afgelopen maanden is zo'n vier ton gestoken in het opknappen van Calluna, de parkre ceptie en horeca. De entree van het tropische bad is in een nieuw jasje gestoken en de entreebalie is ver nieuwd. Er is een doorbraak gecre- eerd tussen het horecagedeelte en het zwembad, zodat horecabezoe- kers nu van achter glas zicht heb ben op het bad. Verder is in de hal een snackuitgifte gerealiseerd, waar ook niet-zwembadbezoekers een patatje kunnen kopen. De receptie is aangepast en er is een foodmar- ket gerealiseerd. Eventuele andere investeringen hangen volgens Vera mede af van het onderhandelings resultaat tussen partijen. Texelaars De parkmanager benadrukt dat Roompot het zwembad beschik baar wil houden voor Texelaars. 'We zoeken zelfs naar uitbreidings mogelijkheden om de Texelaar nog meer bij het bad te betrekken. Bij voorbeeld bij de sauna of wellness- arrangementen. Verder hebben we aanpassingen doorgevoerd voor Texelse gebruikers. Ouders hoe ven bijvoorbeeld niet meer op een plastic stoeltje in de hal de zwemles van hun kind af te wachten, maar kunnen vanuit de horecaruimte van achter het glas naar het zwembad kijken. Dat is een hele verbetering.' Ook voor de exploitatie van het bad zijn Texelaars belangrijk. Het aantal bezoekers van Calluna stabi liseert zich de laatste jaren op ruim 140.000. Zo'n 30.000 bezoekers zijn Texelaars die deelnemen aan zwemles of aan een doelgroepacti viteit. 'Als je het vrijzwemmen er bij telt. denk ik dat het aantal Texelaars dat Calluna bezoekt jaarlijks zo'n 40.000 tot 50.000 bedraagt', aldus een woordvoerder. Nog eens een zelfde aantal bezoekers is afkom stig van andere vakantieparken en zo'n 40.000 gasten komen van het eigen Roompot vakantiepark. Gistermiddag vond op het gemeen tehuis weer een gesprek plaats tus sen de drie genoemde partijen. Tot een akkoord kwam het echter nog niet. Man breekt been bij val bromfiets Een 55-jarige man uit Oudeschild heeft donderdag een been gebro ken bij een ongeval op de krui sing van de Schilderweg met de Heemskerckstraat. De man, die op een bromfiets reed, raakte door onbekende oorzaak de macht over het stuur kwijt en geraakte in een slip. De Oudeschilder werd met de ambulance naar het Gemini Zieken huis in Den Helder gebracht. Geen architect met een uitge sproken stijl, maar wel een ont werper die door de hoeveelheid gebouwen die van zijn tekentafel kwam een belangrijke stempel op de uitstraling van Texel heeft gedrukt. Overdreven gesteld was er in de hoogtijdagen van de zaterdag overleden architect Kees Alkema geen gebouw op Texel dat niet door zijn bedrijf was ontworpen. Alkema was geen architect die was opgeleid aan de academie, maar een selfmade tekenaar, die zijn diploma's in de avonduren had gehaald en zich bij het ontwerpen vooral liet sturen door de vraag van de opdrachtgever en de praktijk. Er bestaat dan ook geen typische Alkema stijl, wel runde hij een archi tectenbureau in een tijd dat er heel veel werd gebouwd. Vanaf het moment dat hij, in de zestiger jaren, stopte met het werk als ambtenaar van bouwtoezicht en zich vestigde als architect, was hij zo'n beetje de enige die op Texel dat werk deed. Het liep uiteen van het consultatiebureau aan de Schoonoordsingel tot en met het uitvaartcentrum aan de Bernhard- iaan. Maar ook een kleuterschool, meerdere bejaardenhuizen, het hui dige TESO-gebouw, zomerhuisjes, de rij woningen langs Akenbuurt, De Gollards. etc. 'We tekenden zo'n beetje alles', herinnert oud-mede werker Jan Joosten zich. Alkema was een werkgever die, in overleg, veel aan hem en zijn collega's Jan Beerling en Nico Bakker overliet. 'Maar hij wist er altijd alles van. Toen we bijvoorbeeld de keuken van De Gollards moesten tekenen, wist hij precies hoe dat er uit moest zien. Maar hij wist ook exact waar je bij het tekenen van een melkstal in een boerderij op moest letten. Hij kon ook veel geduld hebben. Zo zat hij eens middagen met een klant in de •tuin om de indeling van een woning te bespreken, tot en met waar de schilderijtjes moesten hangen.' Alkema manifesteerde zich ook als lobbyist. Toen de bouw van Sint Jan dreigde spaak te lopen op de finan ciën, reed hij naar Haarlem om het provinciebestuur te spreken. Toen de receptioniste hem te verstaan gaf dat hij niet zomaar binnen kon stappen, nam hij daar geen genoe gen mee. 'Ik kom helemaal van Texel.' Het werkte en de verstand houding met de betreffende gede puteerde werd zó goed, dat deze bij de opening van De Gollards zelfs bij hem logeerde. In het maatschappelijk leven liet Alkema zich met onbetuigd. Vanaf 1964 was hij lid van Rotary Club Texel, totdat zijn ziekte hem dit onmogelijk maakte. Voorzitter was hij van 1970 tot 1971. Hij was in 1982 betrokken bij de oprichting van het Tesseihuus en als zodanig lid van de bouwcommissie. Vele jaren was hij actief bij de organisatie van de Rotary Westermann jeugd kampen. Deelnemers aan deze zomerkampen (van 1974 tot 1993) maakten onder leiding van Kees houten speelobjecten die soms Alkema's ontwerp waren en die na voltooiing een plaatsje kregen op VERVOLG VAN PAGINA 1 Volmolen Het CDA heeft ook de toezegging gekregen dat eerst een nacalculatie van de bouw van de circa 120 huizen in de Volmolen plaatsvindt, voordat de verdere ontwikkeling van huizen bouw aan de oostzijde van Den Burg aan de orde is. Daar moeten tot 2014 in totaal 600 nieuwe huizen worden gerealiseerd. De nacalculatie moet onder meer uitwijzen in hoeverre de bouw van duurdere woningen nodig is geweest om goedkopere huur- en koopwoningen te financie ren. Het CDA blijft volgens Eelman de voorkeur houden voor het uitge ven van kavels waarop Texelaars in eigen beheer huizen kunnen bou wen. 'Dat is iets dat het ministerie van Volkshuisvesting de komende jaren ook veel meer wil stimuleren.' Volgens de fractie hebben Texelaars met name bij doorstroming meer aan zelfbouw dan aan de Koopgarantre- geling die de Stichting Wonen Texel aanbiedt. Voor de achttien twee onder-éénkappers aan de Vuurvlin der lijkt een herkaveling niet meer haalbaar. Volgens het college kan dat niet, omdat de totale exploitatie van de bouw daarvoor geen ruimte biedt. De betrokkenen hebben wel besloten vooralsnog in te zetten op de verkoop en bouw van acht tot tien twee-onder-éénkappers. In april wordt besproken wat met de rest van de huizen gebeurt. Het college verwacht dat de verkoop beter gaat als mensen de huizen in de praktijk kunnen zien. Eelman is tevreden met het antwoord, ook al blijft de fractie moeite houden met uitgifte van de bouwgrond voor mensen van de overkant. 'We hebben in ieder geval onze tanden laten zien en het heeft tot verandenngen geleid.' Het was aanvankelijk de bedoeling dat van avond het interpellatie-debat aan de orde zou komen. Start kap iepen langs Molenlaan De gemeente start woensdag met het omzagen van alle karakteris tieke iepen langs de Molenlaan in De Cocksdorp. De weg wordt twee weken lang afgezet. De eerste boom wordt officieel door wethouder Peter Bakker en Jan van Heerwaarden van de dorpscommis sie geveld. In totaal worden zo'n 180 iepen geveld. Dat is nodig, omdat de strijd tegen de iepziekte niet te winnen is. De bomen werden in 1872 geplant. De Molenlaan blijft niet lang kaal. Begin februari wil de gemeente beginnen met het plan ten van nieuwe jonge koningslin den. Mogelijk wordt de eerste door gedeputeerde Patrick Poelmann in de grond gestoken. De gehele ope ratie kost zo'n €150.000,-. VERVOLG VAN PAGINA 1 Woonvergunning Ditmaal kreeg de gemeente wél gelijk van de rechter, die korte metten maak te met het argument van de man dat hij inmiddels zó lang op Texel woont dat sprake zou zijn van maatschap pelijke binding. De gemeente had van aanvang duidelijk gemaakt dat geen huisvestingsvergunning kon worden verleend en de aanvrager ook aange schreven om de bewoning te staken. Onder die omstandigheden kan geen maatschappelijke binding door alleen ergens te wonen ontstaan, aldus de rechter in zijn uitspraak van 21 december jongstleden. Ook het ver zoek om een zogenoemde voorlopige voorziening, om onder de dwangsom uit te komen die de gemeente de man had opgelegd om de illegale bewoning te staken, wees de rechter van de hand. Het is in de praktijk lastig om mensen niet langer dan drie maanden bij een voedselbank te laten komen. Dat zegt voorzit ter Sybren Jutte van de Texelse voedselbank in een reactie op uit spraken van burgemeester Joke Geldorp. Zij refereerde eind vorig jaar aan een voedselbank in Rotterdam waar naar een termijn van maximaal drie maanden wordt gestreefd. Daarna moet verder aan permanente oplos sing worden gewerkt, zodat mensen op eigen kracht uit de problemen kunnen komen. Volgens de burge meester hebben mensen daar uitein delijk meer aan dan wanneer ze van een voedselbank afhankelijk worden. Volgens Jutte is een termijn van drie maanden lastig bij mensen die in een schuldhulpverlenmgstraject zitten of een financieel bewindvoerder heb ben. 'Dat zijn trajecten die gemid deld zo'n twee jaar duren en waarin mensen weinig geld voor zichzelf overhouden.' Volgens Jutte moet het verstrekken uiteindelijk tijdelijk zijn, maar zelf heeft hij geen termijnen. Dat er naast armoede ook de nodige vermogende Texelaars zijn, is vol gens de voorzitter mooi voor de sta tistieken, maar de voedselbank heeft weinig aan die gegevens. 'Wij heb ben toch te maken met Texelaars die niet meer kunnen rondkomen.' Een half jaar pakketten uitdelen heeft de Stichting Broodnodig op Texel inmid dels geleerd dat relatief veel seizoen arbeiders en gescheiden mensen in het bestand zitten. Probleem bij seizoenarbeiders is volgens Jutte dat zij tijdens de wintermaanden met meer voor een tijdelijke ww-uitkering in aanmerking komen, maar op de bijstand zijn aangewezen. 'Het duurt vaak gemiddeld zes tot zeven weken voordat je die krijgt toegewezen. We zien dat er vaak problemen ontstaan als mensen hun ziektekostenpremie niet meer betalen. Dan beginnen de schulden op te lopen.' De voedsel bank deelt gemiddeld 37 pakketten per week uit. Donderdag besteedt de Wereldomroep aandacht aan de voedselbank in het programma Nieuwslijn Magazine. Een verslag geefster liep donderdag een dag mee met Brigida van Lieshout en was aanwezig bij het klaarmaken van de pakketten. De omroep vond het bijzonder dat er Texel één is en dat er veel gebruik van wordt gemaakt. Nieuwslijn Magazine wordt uitgezonden tussen 17.30 en 18.00 uur en is te beluisteren via 5955 kilo- hertz op de kortegolf of de website van de wereldomroep (www.wereld- omroep.nl). Minder bomen opgehaald Werden vorig jaar nog 1200 kerstbo men opgehaald, de inzamelingsactie van de gemeente heeft dit jaar slechts 900 bomen opgeleverd. Dit verschil is wellicht te wijten aan het vroege tijd stip waarop de actie werd gehouden. Omdat er deze winter nog maar eens in de vier weken groenafval wordt opgehaald, werd gekozen de actie te houden op woensdag 3 januan. Ook het slechte weer kan volgens de gemeente debet zijn geweest aan de lage opkomst. De gemeente ver zoekt de mensen die nog een boom hebben deze niet langs de straat te zetten, maar mee te geven met het groenafaval, dat in de week van 22 januari weer wordt opgehaald. De ingezamelde bomen zijn gehakseld en worden met het andere groenafval gecomposteerd. Alle kinderen die een boom inleverden, kregen een lootje waarmee ze kans maakten op prijs. Er zijn nog enkele prijzen niet afgehaald. Van de volgende loten is de eigenaar niet bekend. Op de parkeerplaats op de Noordwester de nummers 644. 674. 949, 953, op de hoek Buiten- gors/Sluiscoog nummer 929 en in Oudeschild de nummers 775, 786. De eigenaren van deze lotnummers kunnen hun pnjs afhalen bij Gemeen tewerken aan de Reijer Keijserstraat. De overige pnjswinnaars knjgen hun prijs thuis gestuurd. Bolders De twee omgevallen bolders voor het gebouw van de visserijcoöpe ratie in Oudeschild zijn volgens de havenmeester door te strak gespan nen trossen losgetrokken. Anders dan vermeld was dit dus geen direct gevolg van de hoge waterstand. Ter plaatse werd ook geen schade aan de kadewand geconstateerd. Tips TexelToerist De voorbereidingen voor de nieuwe TexelToerist, het mggazine dat com plete informatie biedt over Texel, zijn van start. Dat betekent dat alle informatie op de Texelse Informatie Pagina's (Tips), met daarop gege vens over activiteiten en organisa ties. wordt gecontroleerd. De redac tie vraagt bedrijven, instellingen en andere organisaties die in de lexel- Toerist zijn opgenomen, te contro leren of de gegevens nog kloppen. De Tips zijn te lezen op de website www.texelsecourant.nl onder het kopje Colofon, onder aan de pagina. Onjuistheden of wijzigingen kunnen worden opgestuurd naar de redac tie (redactie@texelsecourant.nl). Kees Alkema. ontwerpervan veel gebouwen op het eiland. diverse speelweiden van het Staats bosbeheer. Ook was hij actief in het onderhouden van de vriendschap met de buitenlandse contactclubs van de Rotary in Dortmund en West Malling (GB). De laatste periode van zijn leven, toen hij geestelijk aftakelde, bracht hij door in het de gesloten deel van Verpleeghuis Texel, ook een gebouw dat door zijn bureau was ontworpen. Zelf kwam hij met het idee voor een ronde gang, zonder eindpunt, waarin de bewoners ein deloos konden dwalen. Het werkte perfect, ook voor hemzelf. Kees Alkema werd 76 jaar De WD had de hoop dat de pro vincie de gemeentelijke begroting op basis van de inhoud zou afkeu ren. Dat zegt fractievoorzitter Ger- brand Poster in een reactie op de provinciale goedkeuring van de begroting. De liberalen schikken zich in het oor deel, maar blijven het er inhoudelijk mee oneens dat er in de begro ting voor 2007 geld voor een nieuw raadhuis wordt uitgetrokken en dat de gemeente €850.000,- investeert in het project Parkeren en Meer in Oudeschild. Poster koesterde de hoop dat de provincie die bezwaren zou delen, wat voor hem aanleiding was de begroting bij de provincie aan de kaak te stellen. 'Je mag zoiets toch aankaarten.' Gedeputeerde Patrick Poelmann heeft het verzoek om ingrijpen naast zich neergelegd. Hij heeft Poster per brief laten weten niet aan de gemeentelijke autonomie van Texel te willen tornen. De WD-voorman voelt er niets voor excuses aan wethouder Peter Bakker (financiën) aan te bieden. Die vond dat de liberaal die moet maken als zou blijken dat de begroting sluitend is. Volgens Bakker heeft de WD het imago van de gemeente aangetast met het aanhoudend commentaar. In de ogen van de WD blijft de begro ting niet sluitend, omdat het bedrag van €850.000,- er niet in is opgeno men. De gemeente heeft gezegd dat later in de jaarrekening te zetten. De gemeente krijgt die investering terug van RAB bij de overdracht van infra structuur in het toekomstige nieuwe hart van Oudeschild. De gemeente kan door RAB aangelegde straten, wegen en andere infrastructuur voor één euro overnemen. Met de gemeentelijke investering wordt via de provincie een Europese subsidie van €850.000,- binnengehaald voor het ongeveer twintig miljoen euro kostende project. De wijze waarop het raadhuis in de boeken staat, is volgens de WD een 'open eind financiering' omdat er nog geld voor de aankleding en inrichting van de nieuwbouw moet worden gevonden. Het college heeft toegezegd daar de eerste helft van dit jaar naar te zoeken. Volgens Pos ter is er echter sprake van democra tische besluitvorming bij de begro ting. 'Daar kan ik verder niets meer over zeggen en de provincie zegt ook dat het sluitend is. Maar met de inhoud waren we het niet eens en dat zijn we het nog steeds niet René de Lange Joop Groen overhandigen de 12-jarige Max van Benthum een De 12-jarige Max van Bentum óit Oudeschild heeft de Decem ber Feestmaandactie van Holland Internationaal Reisbureau Texel en drukkerij/uitgeverij Langeveld en De Rooy gewonnen. Max telde samen met zijn vader Marcel in totaal 105 sterren op de December Feest maandpagina's die vorige maand in deze krant stonden. Hij kreeg van Joop Groen van het reisbureau en René de Lange van Langeveld en De Rooy een reischeque ter waarde van 260 euro Het was de eerste keer dat Max meedeed 'Ik heb ze geteld door er nummers bij te zet ten In totaal leverden circa hon derd mensen een oplossing in.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5