i Ik was een kind, hoe kon ik weten... Cf roen C^warLs Jexels in het hart Discussie Strandnota ernstig belemmerd Naar school met de vuilniswagen Poster wacht ontslag als lid Eilander Raad "Ik wil weten wat er in de provincie gebeurt!** De Vries blijft optimistisch Half februari besluit over nieuwbouw OSG "fbtoplus. DE WAAL Kantoorvakhandel VVD'er oneens met spelregels OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12141 VRIJDAG 12 JANUARI 2007 s Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg plan om van de meest rechte stam men een uitkijktoren in de vorm van een molen te maken, die tevens een herinnering vormt aan de molen die in vroeger tijden aan het begin van het dorp heeft gestaan, ongeveer waar nu hotel Molenbos is. Bedoe ling van Boon is dat het platform van de uitkijkpost op een hoogte van circa negen meter komt. Over de locatie moet nog worden nage dacht. De bouwcommissie voor de nieuwe huisvesting van OSG De Hogeberg neemt half februari een besluit of de nieuwbouw door gaat. Rector Henk de Vries is vooralsnog optimistisch: 'Ik denk dat het schetsontwerp dat we te zien krijgen voor een groot deel tegemoet komt aan de wensen die zijn geuit.' Bedoeling was dat de projectmanager gisteren naar het eiland zou komen om het plan toe te lichten, maar wegens het uitvallen van de boot is dat uitgesteld. Enige tijd geleden bleek al dat er van het door de gemeenteraad beschikbaar gestelde krediet van €10,3 miljoen maximaal €8,7 miljoen aan de (nieuwjbouw kan worden besteed. Woensdagavond bleek dat er van dit bedrag 'slechts' €5,1 miljoen kan worden besteed aan de daadwerkelijke verbouwing en nieuwbouw. De overige €3,6 miljoen betreft kosten voor de architect, projectmanagement, diverse andere kosten, waaronder de kosten van herhuisvesting en verhuizing, en de post onvoorzien. Een hele waslijst, die volgens De Vries 'tot op het laatste dubbeltje' is verantwoord. Gisteravond zou de projectmanager van bureau Kleissen en partners de raad hierover bijpraten, maar toen dat niet doorging, is afgesproken dat de raad deze verantwoording op dne A4'tjes krijgt toegestuurd, samen met onder meer het tijdpad. Het streven is nu dat de nieuwe school half oktober 2008 kan wor den opgeleverd. RWS over tot beperkte dijkbewaking Rijkswaterstaat heeft gister avond beperkte dijkbewaking ingesteld. Het betrof de dijk op de veerhaven en de dijklichamen lang de Mokbaai. Het betrof een standaardprocedure, waartoe RWS overgaat als in Den Helder een waterstand van 2,30 meter boven NAP wordt verwacht. Twee man patrouilleerden op de veerhaven, twee man bij de Mok baai en in Oudeschild hield de havenmeester een oogje in het zeil. Het water kwam tegen één uur van nacht op de haven tot een hoogte van bijna 2,5 meter boven NAP. Het water stond tot tegen de grote De positie van Gerbrand Poster als lid van de Eilander Raad staat op de tocht. Texels Belang wil hem voordragen voor ontslag als hij zich niet aan de spelregels van de Eilander Raad houdt. Poster vindt dat hij onder de huidige voorwaarden echter geen kans heeft zijn kiezers te vertegen woordigen. De liberaal had tijdens de laatste Eilander Raad op Schiermonnikoog namens de Texelse WD laten weten dat zijn fractie niet op een gemeen schappelijk kantoor voor de Wad deneilanden zit te wachten. Dat was in de strijd met de verordening dat leden van de Eilander Raad tijdens vergaderingen alleen standpunten van hun gemeenteraad vertegen woordigen en niet aan partijpoli tiek doen. Die verordening staat in een zogeheten gemeenschappelijke regeling die de basis vormt van het samenwerkingsverband van de Waddeneilanden. Piet Standaart (Texels Belang) vond dat Poster van zijn functie moet worden ontheven als hij zich niet wil schikken. Standaart baseerde zich op een andere verordening die tus sentijds ontslag mogelijk maakt als een lid van de Eilander niet meer het vertrouwen van de gemeenteraad geniet. Poster protesteerde heftig. 'Je geeft je eigen mening en je wordt voor ontslag voorgedragen. Het lijkt hier wel de Russische Doe- ma. Zoals het nu geregeld is, kun je als minderheid nooit aan het woord komen in de Eilander Raad. Lees verder op pagina 7 Vergaderstukken te laat beschikbaar De bespreking van de Strandnota is nog niet afgerond. Leden van de raadscommissie Grondgebied klaagden maandag dat ze diverse stukken niet of te laat hadden ont vangen, zodat ze zich onvoldoen de hadden kunnen voorbereiden. Ze hoorden wel de betogen aan van de acht insprekers die hun (schriftelijke) zienswijze kwamen toelichten, maar namen zelf nog geen definitief standpunt in. De gebrekkig voorbereiding kwam de discussie niet ten goede. Er werd heel wat vruchteloos heen en weer gepraat, terwijl sommige eenvoudige vragen door een gebrek aan dossierkennis boven het gezel- schap bleven hangen. Tot erger nis van vooral Joop Groeskamp (Texels Belang), die dit wethouder en partijgenoot Nico Kikkert een paar keer voor de voeten wierp. Alfred Schaatsenberg (PvdA) ver zuchtte op zeker moment 'er niets meer van te snappen'. Tekenend voor de gang van zaken was ook de reactie op de inbreng van Jur Schuiringa, die namens de gezamenlijke strandexploitanten had geklaagd 'niets terug te vin den' van de op- en aanmerkingen die ze in een eerder stadium bij het college hadden ingediend. Eén van hun grieven was dat nergens staat omschreven wat precies wordt ver staan onder een strandpaviljoen, strandkiosk en strandshop. Hij werd bijgevallen door diverse commis sieleden, die er bij Kikkert op aan drongen een begrippenlijst samen te stellen. In de rondvraag, na ruim tweeëneenhalf uur vergaderen, trok Rikus Kieft (GroenLinks) zijn verzoek echter weer in. Na lang bladeren had hij ontdekt dat de lijst al in de nota stond, iets wat kennelijk ook de wethouder was ontgaan. Meer over de Strandnota staat elders in deze krant. \sdagochtend speciaal voor haar verjaardag met de vuilniswagen n De 13-jarige Yvonne van de Werken uit De Koog is niet anders gewend. Elke dinsdagochtend wordt in alle vroegte met de gehele familie even gezwaaid naar de vuilnismannen als die over de Boodtlaan voorbij rijden. Aan die familietraditie is sinds een paar maanden echter een eind gekomen, omdat Yvonne naar de brugklas van de OSG is gegaan en vaak al naar school is als de vuil niswagen langs rijdt. De medewer kers van de gemeente waren hun trouwe zwaaister echter allerminst vergeten, zeker niet nadat Yvonne ze een brief had geschreven om te vertellen waarom ze niet elke dins dagochtend naar ze zwaait. Woensdagochtend reden Warner Schreurs en Vinnie Witte in alle vroegte met de vuilniswagen naar Vanaf de vuilniswagen wordt ook het Alpha Hotel van Robert en Ada van de Werken om Yvonne te feliciteren met haar dertiende verjaardag. Ze hadden een verras sing"; de vuilniswagen stond klaar om haar op bijzondere wijze naar school te brengen. Ook hadden Witte en Schreurs het boek Kruis tocht in Spijkerbroek meegenomen en miniatuur-vuilniscontainers voor de klasgenoten van Yvonne. De jarige werd daarna keurig netjes naar de OSG gereden. 'Het was leuk', aldus Yvonne. 'Mijn klasge noten vonden het ook leuk, net als de kleine containers.' Het zwaaien begon ooit bij oudere zus Daphne toen zij nog klein was. Het waarom is bij de familie Van de Werken al lang in de vergetelheid geraakt, het hoort er gewoon bij. altijd even trouw teruggezwaaid en getoeterd. Helemaal voorbij is de traditie overigens niet. Als ze op dinsdagochtend vrij heeft, staat Yvonne meteen weer op de stoep voor de wekelijkse begroeting vuilcontainers op het parkeerterrein langs de zuiderhaven en de korte kade van de visserijhaven. In De Cocksdorp liep de 'Vlieland-boule vard' onder water. Ondernemers op de haven waren donderdagavond met luiken en schotten in de weer om hun gebou wen tegen het wassende water te beschermen. Diversen bleven tot in de nacht in hun panden. Bij het Pakhuus draaiden de pompen op volle toeren om het water buiten te houden. Beperkte dijkbewaking gold gister avond ook op de veerhaven in Den Helder. De dijken die werden gecon troleerd zijn iets lager dan de nor men die gelden voor de Deltadijken. Bij daglicht wordt vandaag bij laag water een inspectie uitgevoerd. Storm houdt boot aan de kant Windsnelheden van tegen de der tig meter per seconde zorgden er donderdag voor dat TESO de veerdienst tijdelijk stil moest leg gen. De Dokter Wagemaker ging om 11.00 uur uit de vaart. Nadat het schip om 13.10 uur uit de haven van Den Helder was ver trokken, meerde het om 14.20 uur voor het eerst af op Texel. De wijzer van de windmeter bewoog zich op het Marsdiep tussen 11 en de 12, voldoende reden voor de kapitein om de dienst te sta ken 'De Dokter Wagemaker is een groot schip en de besturing moet nog mieren', aldus Alex Cofino van TESO, die een stroom aan telefoon tjes kreeg te verwerken. Net zoals begin november zorgde de strem ming ook nu voor veel ongemak en moesten geplande reizen van en naar Texel worden uitgesteld. Vanaf vijf uur kon TESO weer volgens dienstrooster varen. Wat weet JIJ van de provincie?! Kijk snel in deze krant! J Maar de huidige realiteit is dat door het beperkte budget de bouw der mate moet worden versoberd, dat men zich binnen de OSG al enige tijd afvraagt of je voor dat geld nog wel een geschikte school kunt bouwen. In ieder geval is het oude ontwerp van april van tafel en heb ben inmiddels meerdere schets ontwerpen de revue gepasseerd. Conrector Henk van Atteveldt liet geen onduidelijkheid bestaan over de voorwaarden die de school stelt om tot nieuwbouw te komen. 'De Hogeberg moet onderwijskundig en organisatorisch zó zijn ingericht dat we opleidingen kunnen bieden waar elke leerling mee verder kan.' Een school waarin de leerling centraal staat. Dat betekent een school met zes domeinen, waarin zes docen tenteams les geven aan zes groe pen met leerlingen. De Vnes, die het jongste schetsontwerp van de archi tect gisteren nog niet had gezien, zegt aan de hand van gesprekken die zijn gevoerd met de architect optimistisch te zijn gestemd Maar hij zei ook dat veel wensen niet kunnen worden gerealiseerd. Zo is er onder meer geen geld voor een verfje op de grijze muren, het VMBO-plein, optimale werkplekken voor leerlingen en personeel, duur zaam bouwen en het onderhoud kan niet op nul worden gezet. Het dak kan bijvoorbeeld niet worden aangepakt, terwijl dat wel aan ver nieuwing toe is. Kosten worden dus naar de toekomst doorgeschoven. 'Dit wordt niet de school die jullie graag willen', richtte De Vries zich tot de raad. Kinderlintje Texelse kinderen die iets bijzonders voor de samenleving doen. kunnen over een tijdje waarschijnlijk worden onderscheiden met een kinderlintje. De politieke partijen voelen er veel voor zo'n lintje naast de al bestaan de koninklijke onderscheiding in te voeren. Pagina 3 m Strandpaviljoens De kans dat strandpaviljoens het gehele jaar mogen blijven staan, is flink gestegen. Burgemeester en wethouders steunen in het concept van de Strandnota de wens van ondernemers van jaarrond-exploita- tie. Pagina 5 Loopgravengraver Hij kan tot bijna drie meter diep gra ven en tegelijkertijd aarden wallen langs de zijkanten van een loopgraaf aanleggen. De Cocksdorp is afge lopen weekeinde verrijkt met een Russische loopgravengraver. Het 26 ton zware voertuig is gekocht door de familie Stark. Pagina 7 Windturbines van de baan Dirk en Fenny Schagen uit Oude schild kunnen een streep halen door hun plan om in de Wadden zee (Schanserwaard) elektriciteit opwekkende windmolens te zet ten. De gemeente en het ministerie van VROM hebben laten weten dat de Planologische Kern Beslissing (PKB) voor de Waddenzee, waarin staat dat in de Waddenzee geen windturbines worden toegelaten, strikt wordt toegepast Zowel de Tweede als de Eerste Kamer heeft de PKB Waddenzee intussen goedgekeurd en daarbij niet aan de regels voor windturbines getornd. Schagen heeft dan ook het advies gehad er geen energie meer in te steken. Hij denkt er nu over om op het land een turbinepark te begin nen, maar acht de huidige mogelijk heden op Texel veel te beperkt. Voor een rendabel park van vier tot zes molens is geen plaats, tenzij de dis cussie daarover weer op gang komt. Schagen is wat dat laatste betreft optimistisch, waarbij hij verwijst naar het gemeentelijke plan om Texel in 2030 zelfvoorzienend te laten zijn wat energie betreft. Hij denkt dat daarvan weinig terecht komt als de mogelijkheden voor grote windturbi nes niet worden verruimd. Molengat terug In verband met de jaarlijkse veilig- heidstrainingen aan boord van de Dokter Wagemaker zet TESO van maandag 15 tot vrijdag 19 januari de 'oude' Molengat in als dienst- boot. De schepen worden maan dag om 8.00 uur gewisseld Er kan dan enige vertraging ontstaan bij aankomst op Texel. Vrijdagmiddag komt de Dokter Wagemaker weer in de vaart. De veerdienst verwacht het vervoersaanbod over het alge meen goed te kunnen verwerken. Alleen bij de eerste afvaarten is het mogelijk dat er enkele vrachtwa gens blijven staan. Dat geldt maan dagochtend bij de afvaart van 10.00 uur ook voor personenauto's. (Advertentie) ii.xiisi courant Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: SPECIAALZAKEN LenR Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Het gekapte hout komt ten goede aan de inwoners van De Cocksdorp Aannemer Meijert Boon lanceerde het plan zelf, onder voorwaarde dat ze er de gekapte iepen een uitkijktoren geen handeltje mee beginnen. Aan- rm van molen te maken. nemer Meijert Boon lanceerde het Onder grote belangstelling hebben wethouder Peter Bakker en bewo ner Jan van Heerwaarden woens dagmiddag een begin gemaakt met het omzagen van de iepen van de Molenlaan. Een 'plechtig' moment, karakteriseerde Bakker, die zijn gevoelens van melancholie de vrije loop liet. Hij noemde de bomenhaag 'indrukwekkend' en citeerde de laatste regels van Het Dorp, waarin Wim Sonneveld de vergankelijkheid zo fraai bezong: 'En langs het tuin pad van mijn vader/ Zag ik de hoge bomen staan/ Ik was een kind, hoe kon ik weten/ Dat dat voor goed voorbij zou gaan.' De Cocks dorp overkomt de komende weken iets soortgelijks, aldus Bakker. 'Dat waarvan we altijd gedacht hebben dat het bij ons hoorde, gaat nu toch voorbij.' Gemengde gevoelens werden ook veroorzaakt doordat de eerste iep die werd omgezaagd een klokgaaf en op het oog kerngezond exemplaar was, die met een doffe dreun op de grond belandde. Vol gens onderzoek is een groot deel ziek of besmet met de iepspintkever en zijn ook de andere bomen op den duur ten dode opgeschreven. De Cocksdorpers zitten niet bij de pakken neer. Een clubje bewoners, onder wie Jan van Heenwaarden, heeft samen met Piet Bolier van gemeentewerken gestudeerd op nieuwe manieren om de Molenlaan weer een fraai uiterlijk te geven. Als alles goed gaat, wordt 2 febru ari begonnen met het planten van koningslinden. Het eerste exem plaar wordt geplant door gedepu teerde Patrick Poelmann, die zich boos op Texel had gemaakt omdat hij vond dat het eiland te weinig had gedaan om de iepziekte tegen te gaan. Ten onrechte, volgens Bakker, die zei weinig gemeenten te kennen die jaarlijks zo'n €100.000,- heb ben uitgegeven aan de bestrijding. Met de aankoop en het planten van de koningslinden is nog eens zo'n €150.000,- gemoeid. Bakker vond het een goed plan de schoolkinde ren die woensdag het kappen van het eerste exemplaar bijwoonden ook te betrekken bij de herplant. 'Wat mij betreft wordt de natio nale boomplantdag een maand ver vroegd.' Onder het deskundige toezicht van Koes Koopman vai wethouder Peter Bakker en bewoner Jan van Heerwaarden van de iepen van de Molenlaan. gemeentewerken maken in begin met het omzagen (Foto Joop Rommaist

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 7