TVL en VVV weer on speaking terms Gedeputeerde stemt college hoopvol Parkeren en meer in Oudeschild Cjroen TwarLv Jexeh in het hartL BSS9 'Constructie zit goed in elkaar' OP-EN AAKHERKINGEH STRANDNOTA ZOEK Gemeente moet excuus maken Texelaars onterecht van landjepik beticht Ruimte voor woningen en bedrijventerreinen 'Bijdrage VVV verdubbelen' Rapport bureau NL RNT basis toekomstbeleid Procedures rem op subsidie Biomassavergisting nog kwestie van lange adem r ALS JE DE Slumu oftfimw /WSTwuKr ïwv Behan/jelen wê D»'ê 20 SNEL fAOGM-'JK A DE W/lCHTT'JD op Dit pu/vr ii SJaaR rechts) laat zich door Nico Kikkert en Marjan Merkelbach Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg TEXELSE-^COU RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12142 DINSDAG 16 JANUARI 2007 i Slecht bereikbaar de situatie per stukje in gebruik genomen gemeentegrond was. 'Het uitfilteren van deze situaties was dermate tijdrovend dat om voort- gangtechnische redenen voor een algemeen constaterende benade ring is gekozen.' Volgens de gemeente was het daar door 'onvermijdelijk' dat mensen onterecht zouden worden aan geschreven. Wie kan aantonen gemeentegrond legaal te gebruiken, kan dat aab een ambtenaar laten weten. Als de gemeente vervolgens vaststelt dat er inderdaad al sprake van een gebruiksregeling is, gaat er een excuusbrief op de post. Diverse politieke partijen uitten donderdagavond hun ongenoegen over het woord wederrechtelijk in de brief. Dat is de juridische term voor het in bezit nemen van iets dat een ander toebehoort. Gerard Weijers (Lijst Weijers) noemde het een 'zware juridische term' die niet gepast is. Lees verder op pagina 5 De besturen van de Texelse Ver eniging van Logiesverstrek- kers (TVL) en de VW zijn weer on speaking terms. VW-voorzit- ter Martin Warnaar: 'Er zijn con- structieve gesprekken gevoerd, j! Belangrijkste conclusie is dat de l| huidige constructie van de VW V goed in elkaar zit. Bewijs daarvan is dat ondanks het geharrewar van het afgelopen jaar, de organisatie gewoon heeft doorgewerkt en dat er goede resultaten zijn behaald.' Nadat Warnaar op 1 november aan- jjjj trad als interim-voorzitter voor de ;WV, zijn er veel gesprekken gevoerd. J ;'Meer dan ik vooraf had ingeschat. En we moesten op zoek naar een inieuwe directeur. Er bestaat veel :belangstelling voor de vacature, er hebben zich ongeveer honderd sol licitanten gemeld. Van het wervings- Ibureau heb ik vernomen dat er veel ■kwaliteit tussen zit.' Gisteren liep de ■termijn af waarop kon worden gere ageerd, zodat de selectie kan begin nen. Een gespecialiseerd bureau ;verzorgt de voorselectie, bedoeling is dat er vijf kandidaten overblijven. •Een sollicitatiecommissie, samenge steld uit vertegenwoordigers uit de lorganisatie en de partners, gaat met deze kandidaten in gesprek om tot een definitieve keus te komen De komst van Warnaar en Bart Rob bers als afgevaardigde van TVL blijkt te hebben gewerkt. Warnaar: 'Het waren over het algemeen goede gesprekken en er heerst een opbou wende sfeer. De neuzen staan weer dezelfde kant op, er wordt weer op een normale manier met elkaar gesproken. 2007 zal voor de VW een overgangsjaar zijn naar een aangepaste wijze van communice ren, zoals naar voren lijkt te komen uit het onderzoek door bureau NL RNT. Bedoeling is dat onder leiding van de voorzitter meerdere bijeen komsten met de vier partners en de anderen worden gehouden om informatie en kennis uit te wisselen. Met TVL zal dat een keer of vier per jaar gebeuren, met TVO twee keer per jaar, het exacte aantal moeten we nog afspreken. Ook is er een mogelijkheid dat als een bepaalde sector, bijvoorbeeld de kleine logies- verstrekkers, ergens aandacht voor wil, hiervoor een aparte bijeenkomst kan worden gehouden. Bijvoorbeeld één keer per jaar. Daarin zou je kunnen afspreken om bijvoorbeeld samen een bepaalde campagne te voeren.' Bij de besluitvorming binnen de VW over beleidszaken blijft de constructie zo dat de directeur deze voorbereid en het VW-bestuur de besluiten neemt. De gemeente heeft diverse Texe laars onterecht aangesproken op het gebruik van gemeentegrond zonder toestemming. Dat blijkt uit de reacties op een brief die recent verstuurd is. In minstens zestien gevallen hadden de gebruikers regelingen met de gemeente getroffen. De gemeente heeft zo'n 130 Texe laars aangeschreven naar aanleiding van een onderzoek naar wederrech telijk in gebruik genomen gemeen tegrond (veelal stukjes openbaar groen). Verspreid over het eiland gaat het in totaal om ongeveer 1,7 hectare, zo'n 2,5 keer een voetbal veld. De gemeente wil 1,5 hectare daarvan verkopen. De rest komt in aanmerking voor verhuur of ontrui- I ming. J Inmiddels hebben zes mensen laten weten dat zij in het verleden al I gebruiksovereenkomsten met de I gemeente hebben gesloten, waar- I door er geen sprake kan zijn van I oneigenlijk gebruik. Zes anderen I bleken economisch eigenaar van I hun stukjes grond te zijn, alleen het juridisch eigendom lag nog bij de gemeente. In vier gevallen was sprake van al opgestelde huurover eenkomsten, alleen was het nooit tot een afronding daarvan geko men. Volgens een ambtelijk memo, dat tijdens de raadscommissie Mid delen werd uitgedeeld, heeft de gemeente er bewust voor gekozen niet van te voren uit te pluizen hoe Ramlammeren Taai Texel'94 Texel'94 heeft in de bekerwedstrijd tegen Foresters de huid duur ver kocht. Hoewel de gastheren uit Heiloo liefst drie klassen hoger uit komen, was van niveauverschil nau welijks sprake. Na de reguliere speel tijd stond het 1-1, waarna Foresters zich pas na strafschoppen voor de volgende ronde plaatste. Pagina 1 Gedeputeerde Ton Hooijmaijers (tweede van reentsj iaat zich door Nico Kikkert en Marjan Merkelbach bijpraten over de wensen voor uitbreiding v Oosterend. Ambtenaren van gemeente en provincie en journalisten van het Noordhollands Dagblad en Radio Noord-Holland luisteren geïnteresseerd m Welwillend, maar ook prikkelend en niet zonder kritiek. Dat was de houding van gedeputeerde Ton Hooijmaijers, die vrijdag een werk bezoek aan Texel bracht. Het plei dooi van wethouders Nico Kikkert en Marian Merkelbach voor meer ruimte voor woningen en bedrij ven nam hij niet voor zoete koek aan. 'Een gebrek aan ruimte, daar kunnen we over stoeien. Er zijn tal loze gemeenten waar méér wonin gen op hetzelfde aantal vierkante meters staan. Het is een kwestie van kiezen. Souperen we de ruimte binnen de bebouwde kom op of de natuur?' In gezelschap van enkele ambtenaren van gemeente en provincie leidden de wethouders de gedeputeerde met een busje van Texeltours over het eiland rond. In Oudeschild, Ooste rend, De Cocksdorp en De Koog werden locaties bezocht die volgens het gemeentebestuur in aanmerking komen om huizen op te bouwen of het bedrijventerrein mee uit te breiden. De gemeente zit wat beide onderwerpen betreft in een lastig par ket. Onderzoek van de Kamer van Koophandel en het Texels Verbond van Ondernemers in 2004 leert dat er flinke behoefte is aan ruimte voor bedrijventerreinen. In Oudeschild gaat het om 3 hectare, in Oosterend om 2 en zowel in De Cockdorp als De Koog om 1Door bedrijven op een slimme manier te verplaatsen en vrijkomende gebouwen opnieuw te gebruiken, zijn wat vierkante meters te winnen, maar in totaal gaat het volgens het onder zoek toch om 3,6 hectare. Ook voor woningen is de gemeente naarstig op zoek naar meer ruimte. Texel mag van had de gemeente geen goed gekeurde bestemmingsplannen voor de gebieden die nu in aanmerking komen, zodat de provincie deze niet heeft' bestemd voor woningen of bednjven. De ruimte om tussen de bestaande bebouwing te bouwen, de zogenoemde inbreilocaties, is vol gens de gemeente te beperkt, ook ten juist komen, wegens het groene karakter en dus niet gesteld zijn op teveel bebouwing. Ook voor zichzelf zag hij een probleem opdoemen. 'Ik kan niet zomaar uitsluitingsgebied (waar wegens hoge natuurwaarden niet mag worden gebouwd, red.) bestemmen voor bednjventerrein of woningbouw, terwijl ik een paar jaar al omdat het met wenselijk wordt geleden nog bij Provinciale Staten geacht alle doorkijkjes dicht te met selen. Extra moeilijkheid is dat wat eerst een recht was - het bouwen van 1110 woningen - inmiddels bijna een plicht is geworden, aangezien Texel een 'woningbouwtaakstelling' voor dit aantal heeft gekregen. Om goed beslagen ten ijs te komen, onder zoekt de gemeente nu de behoefte aan extra huizen (het woningbehoef teonderzoek). Daarna volgt nog een woonvisie, waarin de meest gewens- heb verdedigd dat daar juist met mag worden gebouwd. Lees verder op pagina 5 Slechte boodschap gedeputeerde voor woningstichting Het plan van de woningstichting om appartementen te bouwen in de voormalige gereformeerde kerk van Oosterend moet het waarschijnlijk zonder subsidie van de provincie stellen. Gedeputeerde Ton Hooij maijers verklaarde vrijdag tijdens zijn werkbezoek dat hij en zijn col lega's er nog over moeten spreken, maar dat hij op voorhand 'niet erg positief' is. 'Woningcorporaties in Nederland krijgen al veel belasting geld en moeten gewoon doen waar voor ze zijn ingehuurd. Bovendien zijn ze absoluut met noodlijdend en gaat het hier om kleine bedragen.' tot 2014 in totaal 1110 woningen te locaties staan beschreven. Met de bouwen. Van ongeveer 600 staat al vast dat ze in de Volmolen, Den Burg West of op 't Zouteland bij Den Hoorn verrijzen, maar voor het restant is het nog steeds een kwestie van goed zoeken. Probleem Probleem is dat de mogelijkheden in het Ontwikkelingsbeeid (een soort provinciaal bestemmingsplan) gering zijn. Ten tijde van de vaststelling hier- resultaten van deze onderzoeken in de hand hoopt de gemeente alsnog medewerking van de provincie te krijgen. Hooijmaijers constateerde dat het gemeentebestuur 'goed bezig' is en oog heeft voor de ontwikkelingen op eigen eiland. Tegelijkertijd constateer de hij de 'vreemde paradox' dat Texel woningen nodig heeft om de onder nemers te huisvesten die de toeristen ontvangen, terwijl diezelfde toeris- In de installatie zal door de omzet ting van biomassa (maïs) en mest methaangas vnjkomen, die dient als brandstof voor een generator waar mee elektnciteit kan worden opge wekt. Nadat de broers een jaar of vier jaar geleden voor het eerst met hun plannen in de publiciteit kwamen, is er van uitvoenng voorlopig nog geen sprake. Wel is er achter de scher men veel gebeurd De procedure voor wijziging van het bestemmings plan (Artikel 11 WRO) is gevoerd en Gedeputeerde Staten hebben de wijziging inmiddels goedgekeurd. Er zou nog een kink in de kabel kunnen komen, want omwonenden, Land- schapszorg Texel en 10 voor Texel hebben bezwaar aangetekend bij de Raad van State. Lees verder op pagina 5 In een brief aan de minister van Economische Zaken pleiten bur gemeesters en wethouders ervoor de subsidieregeling voor het opwekken van duurzame energie beschikbaar te houden voor de gebroeders Martijn en Jan-Pieter Smit van de Oostkaap. Doordat het niet gelukt is de benodigde vergunningen voor de biomassa vergistingsinstallatie tijdig rond te hebben, grijpen ze naast de sub sidie. pen tijd zijn gevoerd en studies die in het verleden zijn verricht (onder meer door bureau Van de Bunt), moet resulteren in een eindrapport dat de basis zal vormen voor het toekomstige beleid van de VW. Eén belangrijke conclusie die nu al kan worden getrokken uit het onderzoek door NL RNT is dat alle partijen die betrokken zijn bij de eilandpromotor vinden dat de vaste bijdrage voor de VW omhoog moet. Interim-voorzitter Martin Warnaar: 'Door het onderzoeksbureau wordt gedacht aan een verdubbeling van het huidige budget. Het is niet de bedoeling dat we de organisatie gaan uitbreiden, het geld is nodig voor promotie. We hebben te maken met een enorme concurrentie en die wordt in de toekomst alleen maar groter. Er komen steeds meer advertentie- en promotiekanalen, wat betekent dat we het geld dat we aan promotie besteden steeds meer moeten verdelen. Neem bij voorbeeld internet, waarin we moe ten blijven investeren.' Lees verder op pagina 5 Een 91-jarige Texelaar heeft recent drie keer de gang naar het politie bureau in Den Burg moeten maken om een verloren bril terug te krijgen. Pas nadat hij door de achterdeur was binnengelaten en iemand voor hem tussen de gevonden voorwer pen zocht, werd de bril gevonden. Pagina 5 Texelse schapenfokkers lopen bij de ontwikkeling van hun dieren een stuk voor op collega's van de overkant. Bewijs daarvan is het gewicht van de ramlammeren die afgelopen zater dag op de Winterkeunng in manege Akenburg werden getoond. Met 73 kilogram, weegt het zwaarste exem plaar tien kilo meer dan de zwaarste die rondliep op een keuring in het Groningse Blijham. Pagina 6 Onderzoeksbureau NL RNT dat in oktober 2006 een onderzoek is gestart naar de toekomstige financiering van de VW en verbe tering van de communicatie met belanghebbenden presenteert op donderdag 22 februari haar bevindingen tijdens de Promotie middag in grand hotel Opduin. Parkeren en meer heet het groot- der tintje toen één van de kra- de Heemskerckstraat. Het pand schalige bouwproject in Oude- nen bovenop een grote stapel puin werd in 1940 neergezet en door de schild. De betekenis ervan kreeg stond geparkeerd. Het puin is van toenmalige LTB voor de opslag van afgelopen week even een bijzon- de voormalige Kringloopwinkel aan mest gebruikt. <f0,0 b* xc~ng> De onderzoekers hebben de afge lopen maanden met veel Texelaars gesproken en verwerken opmerkin gen en adviezen in hun rapportage Helemaal klaar zijn ze nog niet. Op 25 januari staat een zogeheten expert meeting op het programma. Bedoeling is dat vooraanstaande deskundigen op het gebied van trends naar het eiland komen om in gesprek te gaan met vertegenwoor digers van VW, TVL. TVO, TESO en de gemeente. Doel is om een beeld te krijgen van de te verwach te ontwikkelingen in het toerisme. Ook de toekomstige ontwikkelingen op het internet zijn onderwerp van gesprek. Het gesprek, in combinatie met de gesprekken die de afgelo-

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1