5 Gebruikers tevreden over TOR reserveringssysteem E Geen tarieven bij vergunningstelsel VVV: 'We werden er verlegen van' Bejaarde meermalen naar politie voor bril Groeneplaats centraal in Bgm. De Koninghal TEXELSE j COURANT Klachten over bereikbaarheid Hoofdprijs voor Frans Prins DINSDAG 16 JANUARI 2007 Meer dan de helft van de Texelse logiesverstrekkers die deelnemen aan het Texel Online Reserve ringssysteem (TOR) heeft méér boekingen via de VW dan vóór de invoering in januari 2006. Driekwart is tevreden over het systeem. Dat blijkt uit een enquê te onder gastheren en -dames. Een onderzoek onder gasten leer de dat bijna iedereen die gebruik maakt van TOR de accommoda tie makkelijk kan vinden. 'We werden er een beetje verlegen van', reageert VW-directeur Vero nica Bos op de gunstige uitkomst van de enquête onder de gebrui kers. 'Bijna het hele aanbod trekt meer bezoekers.' Interim-voorzitt- ter Martin Warnaar: 'De organisatie heeft goed ingespeeld op nieuwe ontwikkelingen. Er moest tegen de stroom in worden geroeid, er is intern heel wat op z'n kop gezet en er werd een beroep gedaan op het aanpassingsvermogen. Het is uit stekend uitgepakt en daarvoor ver dienen de medewerkers echt een compliment.' Er werken momenteel zo'n 210 logiesverstrekkers met TOR, waar mee volgens de VW ongeveer 90 procent van de bungalows en hotels kunnen worden geboekt. Ook logiesverstrekkers die niet meedoen (omdat ze al vol zitten of eerst tele- gen het belangrijk te vinden dat de gast direct online kan boeken. Over het algemeen (74 procent) zijn ze tevreden over de mogelijkheden voor plaatsing van foto's, tekst en filmpjes die het systeem biedt. Het invoeren blijkt de gastheren en - vrouwen steeds beter af te gaan. 37 procent gebruikt de mogelijkheid om last minute te boeken, 39 pro cent doet dat niet. Momenteel wor den bedrijven bij toerbeurt bovenin vermeld. 94 procent zegt er geen geld voor over te hebben om hoger te worden geplaatst. Hetzelfde per centage vindt het belangrijk dat fonisch contact met de gast willen) direct te zien is of accommodatie zijn te vinden op TOR. Kampeerter- vrij is. Tweederde is tevreden over reinen maken er nog geen gebruik de provisie die wordt afgedragen van. (tien procent als de VW de afhan- De meeste gebruikers van TOR zeg- deling van de financiën regelt en zes procent als de logiesverstrekker dit zelf doet). Van de geënquêteerde gasten zegt 94 procent tevreden te zijn over de afhandeling van de reservering. 91 procent vindt de website van de VW overzichtelijk" 95 procent ziet het direct online kunnen boeken als een groot pluspunt. De over de accommodatie verstrekte infor matie wordt door 86 procent van de ondervraagden als voldoende beoordeeld en 90 procent zegt op de site voldoende informatie over Texel te kunnen vinden. Verdeeld heid is er over de vraag of het doen van een aanbetaling van tien pro cent meer zekerheid geeft. De voor- en tegenstanders zijn bijna even talrijk. De evaluatie van TOR is op ontwikkelingen, aldus voorzitter te vragen via het e-mailadres www ifoio oen»* timerman) texel.net/vvv_info/tor/evaluatie. Gevaar bedwongen Een boom op de hoek Kogerstraat- Bernhardlaan had het bij de storm van vorige week zo zwaar te verdu ren dat hij praktisch werd ontwor teld. Hij bleef nog net staan, maar helde zondag zo sterk over dat hij een gevaar vormde voor pas santen. De brandweer ging er met de motorzaag op af en ruimde de bOOm Op. (Foto Hmy do Graaft Promotiemiddag ook afscheid Veronica Bos De Promotiemiddag van de VW die op donderdag 22 februari wordt gehouden in grand hotel Opduin is tevens het afscheid van VW-directeur Veronica Bos. De Promotiemiddag (geen avond, in verband met de uitgebreide agenda en het afscheid van de directeur) belooft een bijzondere editie te worden. Volgens traditie houdt de (interim)voorzitter een toespraak en geeft de directeur een overzicht van de promotieactiviteiten tijdens het afgelopen jaar. Bijzonder dik is het boek waarin de gratis publiciteit (free publicity) uit 2006 in kranten, tijdschriften en andere media is ver zameld. 'We hebben er veel energie in gestoken en het heeft veel opge leverd. Zelfsméér dan andere jaren. Als je de ruimte optelt en daarop het advertentietarief loslaat, dan heb je het over €1 miljoen. Plus het feit dat de artikelen door journalisten zijn geschreven, dus uit onverdachte hoek komen. We zeggen daarom ook dit jaar tegen al die Texelaars die een financiële bijdrage aan de VW hebben geieverd: uw euro heeft er wel twee of drie opgeleverd.' Op de promotiedag verder een overzicht van de activiteiten van de VW op internet, een terugblik, de actuele stand van zaken en toe- verkeerde keuzes', over de kunst van het ondernemerschap. Aansluitend aan de promotiemid dag wordt om 17.00 uur een borrel geschonken ter gelegenheid van het afscheid van directeur Veronica Bos. VERVOLG VAN PAGINA 1 Biomassa Verwacht wordt dat de bezwaren in de eerste helft van dit jaar worden Een 91-jarige Texelaar heeft recent drie keer de gang naar het politiebureau in Den Burg moeten maken om een verloren bril terug te krijgen. Pas nadat hij door de achterdeur was binnengela ten en iemand voor hem tussen de gevonden voorwerpen zocht, werd de bril gevonden. Piet Standaart (Texels Belang) haal de het voorval aan tijdens de raads commissie Middelen om de bereik baarheid van het bureau aan te kaarten. Volgens hem is die momen teel problematisch, onder meer omdat bezoekers voortaan eerst via een intercom met een medewerker in Alkmaar moeten praten. De 91-jarige Texelaar overkwam dat ook, nadat hij naar de Keesomlaan was gegaan. Hij wist dat iemand zijn bril daar had afgegeven. Vol gens Standaart kon de man het geluid via de intercom niet goed verstaan, waarna hij op de deur van het bureau had moeten bonken om de aandacht van de politie te trekken. 'Hij kreeg daarna te horen dat er geen brillen waren afgege ven. Die man is teruggegaan naar degene die zijn bril had gevonden en die zei hem dat hij toch echt op het bureau moest liggen. De man is weer teruggegaan naar het bureau, kon opnieuw de intercom niet verstaan, heeft weer op de deur moeten bonzen en kreeg opnieuw te horen dat er geen brillen waren. Toen hij voor de derde keer ging, heeft iemand hem via de achter deur binnengelaten en hebben ze gezocht in een doos die onder een bureau stond. En daar zat de bril komstplannen. Ook aandacht voor behandeld. De benodigde milieu een evaluatie van het TOR-boe- kingssysteem waarmee de VW een jaar geleden is gestart. Meer hier over in een ander artikel. Onderdeel van de VW-middag is ook de pre sentatie door onderzoeksbureau NL RNT over de toekomst van de VW, waarover elders in deze krant meer. Speciale gast is Wouter de Vries jr., die aan de VU in Amsterdam dienst- marketing doceert. Thema van zijn spreekbeurt is 'Er bestaan geen De gemeente houdt woensdag 14 februari in de Burgemeester De Koninghal in Den Burg een eerste (openbare avond over de herin richting van de Groeneplaats. Er vindt een presentatie plaats van ideeën en planrjen die Texelaars en oud-Texelaars voor de ver nieuwing van het centrum van Den Burg bij de gemeente heb- I ben ingeleverd. De avond is de aftrap van een serie bijeenkomsten die tot de zomer onder leiding van stedebouwkun dig adviesbureau Witpaard-part- ners uit Zwolle wordt gehouden. Na de openbare avond volgen één of meerdere zogeheten schetsavon- debouwkundige visie te nemen. Dat gebeurt naar verwachting in mei of juni. 'Je kunt nu al voorzien dat dat tot wijzigingen van het bestem mingsplan leidt', aldus de woord voerder, 'dus die besluiten zullen dan ook weer ter inzage worden gelegd, zodat mensen daar volgens de wettelijke procedures op kunnen reageren.' Met de herinrichting is niet alleen de vergunning is in behandeling. Ook hier zijn zienswijzen tegen ingediend. De gemeente heeft een deskun dig bureau ingehuurd om vragen te beantwoorden. Een en ander wordt verwerkt in de beschikking die bin nenkort wordt gepubliceerd. Het valt niet uit te sluiten dat ook hiertegen bezwaren worden ingediend, zodat de Raad van State zich ook hierover zal moeten buigen. Al met al is er met de voorbereiding veel tijd gemoeid. In de brief aan de minister schrijven b en w dat het niet de schuld is van de broers dat ze de eerste spade voor de installatie nog niet in de grond hebben kunnen steken, maar dat dit het gevolg is van het trage ver loop van de procedures. Gezien de ambitie van de gemeente om in 2030 zoveel duurzame energie op te wek ken dat Texel in de eigen behoefte kan voorzien, laat het college Den Haag weten het te betreuren als het initiatief aan de Oostkaap niet door kan gaan. Gehoopt wordt dat het volgende kabinet het besluit van het vorige kabinet voor een subsidiestop op groene energie weer ongedaan maakt. Jan-Pieter Smit gaat er van uit dat het nog tenminste een jaar Bewoners van de Thijsselaan en omliggende straten in Den Burg hoeven vooralsnog niet te betalen voor de parkeervergunningen die zij in de loop van dit jaar van de gemeente krijgen. De politieke partijen willen geen tarieven in rekeningen brengen. De gemeente heeft de Thijsselaan en omgeving uitgekozen voor een proef met een parkeervergunning- stelsel om de overlast van wildpar- keerders terug te dringen. De bewo ners ondervinden geregeld overlast van mensen die hun auto zo dicht mogelijk gratis bij het centmm pro beren te zetten. De gemeente wil in mei starten, als Thijsselaan, Bins- bergenstraat en Brouwerstraat zijn heringericht. Die werkzaamhedën beginnen in maart. Het vergunningenstelsel is van kracht als de winkels geopend zijn. aangeven. Wie clandestien zijn auto neerzet, kan een boete van €47,- verwachten. De komende tijd doktert de gemeen te op verdere uitwerking van de plannen. Bekeken wordt onder meer op welke wijze bezoekers van bewoners tegemoet kunnen worden gekomen. Volgens wethouder Peter Bakker (verkeer) wordt gedacht aan bezoekerskaarten of combikaarten. Er wordt eveneens nog bekeken hoeveel auto's per huis in de par- keerzone mogen staan. Volgens een woordvoerder van de gemeente wordt ernaar gestreefd bewoners zoveel mogelijk in de eigen straat te laten parkeren. Tijdens infoavonden over de herinrichting spraken bewo ners de wens voor een parkeerver- gunningstelsel uit. De proef duurt tot het eind van het jaar. De gemeente houdt tot die tijd in de gaten of elders in Den van de man in.' Standaart noemde het 'in- en intriest' wat de 91 -jarige Texelaar was overkomen. Het voorval leek niet op zichzelf te staan. Het raadslid had een relaas van een andere Texelaar die had geprobeerd met een rechercheur in contact te komen. 'Die kreeg via de intercom te horen dat hij op een andere ochtend moest terugkomen, omdat er dan wel iemand van de recherche zou zijn. Hij kwam terug op het aangewezen moment, maar er was geen rechercheur. De man kreeg toen te horen dat hij een afspraak had moeten maken.' In een derde voorbeeld sprak Stan daart over een Texelaar die via de intercom te horen had gekregen dat er geen mensen op het bureau aan wezig waren. 'Terwijl hij ze voor de ramen voorbij zag lopen. Die man heeft opnieuw aangebeld bij de intercom en daarna kon hij wel naar binnen. Maar dit kan toch niet de service zijn die we willen leveren.' De drie voorbeelden hadden zich recent afgespeeld. Burgemeester Joke Geldorp, hoofd van de politie, beloofde de bereikbaarheid bij de politie aan te kaarten. Het politiebureau is tegenwoordig op werkdagen nog maar beperkt open. Op een bord naast de voor deur worden de tijden aangegeven. Als de deur op slot zit, zijn men sen aangewezen op de intercom. Tot een paar jaar geleden was het bureau nog dagelijks van 9 00 tot 17.00 uur geopend, maar de men sen die toen de balie bemanden zijn met pensioen gegaan. VERVOLG VAN PAGINA 1 Gedeputeerde Bovendien moet ik de zekerheid heb ben dat als natuur wordt opgeofferd, dat het probleem voor de onderne mers en woningzoekenden dan ook daadwerkelijk wordt opgelost en dat we niet over een paar jaar wéér een verzoek krijgen.' Museumdorp Het pleidooi van wethouders Kik kert en Merkelbach voor extra ruimte voor bedrijven werd ondersteund door ondernemers Elko Vermeu len en Brendan de Graaf, die aan schoven tijdens een korte lunch in dorpshuis De Bijenkorf. Vermeulen waarschuwde dat Oosterend geen museumdorp mag worden. Ook een verhuizing van plaatselijke bedrijven naar andere dorpen is volgens hem met gewenst. 'Dat gaat ten koste van de levendigheid', aldus de aan nemer. De Graaf hield een degelijk gedocumenteerd verhaal en vertelde al zes jaar op zoek te zijn naar uitbreidingsmogelijkheden. Alterna tieven, bijvoorbeeld in de vorm van hergebruik van agrarische gebouwen of nettenschuren, zijn er volgens hem nauwelijks, omdat deze te duur of te onhandig in gebruik zijn. De Graaf becijferde dat in de afgelopen jaren zo'n tien bedrijven uit Oosterend zijn verdwenen of op de nominatie staan te verdwijnen. Omgerekend naar vierkante meters telt het dorp er 4000 minder aan bedrijfsruimte en verdwijnen er te zijner tijd nog eens 2500. Hooijmaijers zei sympathie te koes teren voor de ondernemers, al was het maar omdat hij er zelf één is geweest. Hij speelde echter advo caat van de duivel door de kritiek van Milieudefensie naar voren te bren gen dat hij als gedeputeerde 'veel en veel te veel' bednjfsruimte heeft gereserveerd. Wat de behoefte aan nieuwe woningen betreft, stelde hij dat mensen steeds groter zijn gaan wonen en dat er ook geen woning nood is. omdat niemand op straat slaapt. 'Bovendien wil ik niet op mijn geweten hebben dat het aangezicht van Oosterend wordt verpest met grote aantallen nieuwe woningen en bednjven.' Loverbaby Toch liet de gedeputeerde door schemeren dat het gemeentebestuur hoop mag koesteren. 'Texel is nu eenmaal een bijzonder kindje, zelfs onze loverbaby, zou ik willen zeggen', prees hij het eiland. Hij kondigde aan alle problemen 'precies en per plek' te bekijken en 'maatwerk' te willen leveren. De Oosterender onderne mers bedankten hem bij voorbaat voor zijn inspanningen met het boek Oosterend in aquarel van Corrie Tim mer. Vermeulen had er een gedichtje van zijn vriend en dorpsgenoot Aris Bremer bijgedaan met de boodschap dat er regels moeten zijn maar dat je er niet aan ten onder moet gaan. raadhuis, een deel van de Burg wal en de voormalige bodewoning. Gerard Weijers (Lijst Weijers) vroeg zich tijdens de raadscommissie Grondgebied af of het daarom niet beter was over de herinrichting van den waarbij ondernemers, inwo- het centrum van Den Burg in plaats ners en andere belangstellenden van alleen de Groeneplaats te pra- over de herinrichting kunnen mee- ten. Wethouder Nico Kikkert gaf denken. Op basis van die inbreng de voorkeur aan de terminologie en de al ingebrachte plannen (zes Groeneplaats, omdat de herinrich- stuks) stelt Witpaard-partners een ting nu al geruime tijd zo wordt ideeën boek op. De data voor de betiteld. De politieke partijen stem- schetsavonden moeten nog worden den in met de kredietverlening van geprikt. Volgens een woordvoerder €122.000,- aan het project. Daar- hI0^1^5 £e.moei?' mffr °ok zal duren alvorens met de bouw kan Alleen mensen met een vergunning Burg meer" wordt geparkeerd "en de Vismarkt, het park achter het worden gestart. 'We geloven er nog mogen dan in de parkeerzone rond steeds in, maar het gaat allemaal wel erg lang duren. We moeten oppassen dat het niet een rem gaat worden op de overige bedrijfsvoering, want we willen graag een extra stal bouwen.' VERVOLG VAN PAGINA 1 Landjepik de Thijsselaan parkeren. Die zone beslaat de Binsbergenstraat, Brou werstraat, Wilhelminalaan, Ach terom, Starkenburgh, Drijverstraat, Burdetstraat, Meester Kraaijstraat, Julianastraat en het Hof van Geus. Met borden worden de grenzen f van de gemeente is dat afhankelijk van het aantal mensen dat zich aanmeldt. 'We willen per avond met maximaal zestig deelnemers wer ken, zodat iedereen aan bod kan j komen.' Het aanmelden is mogelijk De eerste avond in de De Koninghal bij projectleider Henk Pennings. begint om 19.30 uur. Volgens de Het ideeënboek wordt eveneens op gemeentewoordvoerder belooft het een openbare avond gepresenteerd, een 'interessante avond' te wor- zodat deelnemers er nog eens hun den, omdat het niveau van de al licht op kunnen laten schijnen, ingediende plannen hoog is. De Daarna ontwikkelt het stedebouw kundig adviesbureau op basis van .het boek maximaal drie modellen I waarin de Groeneplaats op verschil- I lende manieren wordt vormgege ven. Ook de financiële haalbaar- Distributie-Planologisch Onderzoek (DPO). Gemeente en ondernemers in Den Burg zijn daarover met elkaar - - in gesprek. Een dergelijk onder- neid wordt berekend. De modellen zoek moet uitwijzen welke behoef den de verwachte kostenplaatjes te er aan detailhandel, horeca en Frans Visman (D66) en Annemiek van Atteveldt (PvdA) dachten er het zelfde over. 'Het had wat vriendelijker gekund.' Burgemeester Joke Geldorp merkte op dat de gemeente verplicht is de juiste juridische termen te han teren. Kort overleg tussen haar en wethouder Peter Bakker had niet zo snel een verzachtend Texels woord voor de term opgeleverd. Hilanteit ontstond, nadat vanuit de commissie werd geroepen dat aan het woord 'jutten' moest worden gedacht. In de ambtelijk memo wordt overigens gesteld dat mensen in de discussie wordt mogelijk nog aan- brief niet persoonlijk van wederrech- gevuld met een nieuw, aangepast telijk gebruik worden beschuldigd. van is €94.000,- voor Witpaard partners, €23.000,- voor de open bare avonden en er wordt een post onvoorzien van €5000,- achter de hand gehouden. maar dat er in het algemeen over een onderzoek naar wederrechtelijk gebruik wordt gesproken. Over de memo werd nauwelijks gesproken, omdat die net was pas rondgedeeld In totaal zijn zo'n veertig reacties gemeente goed uit. Bij twee men sen komt de grond in aanmerking voor ontruiming, omdat zij niet wil len kopen. Het college hanteert een prijs van €50,- per vierkante meter. Gerbrand Poster (WD) stelde tijdens de commissievergadering voor de pnjs naar €25,- per vierkante meter te laten zakken, maar hij vond geen medestanders. Uit een overzicht van de betreffende stukjès grond blijkt overigens dat De Cocksdorp als het braafste dorp van het eiland kan worden ingeboekt, in Texels noordelijkste dorp werd niet één 'wederrechtelijk' in gebruik genomen vierkante meter grond van de gemeente aangetroffen. De Cocksdorp is het enige dorp waar de gemeentegrond met rust wordt gelaten. Den Burg en Oudeschild komen er het slechts vanaf, daar is sprake van respectievelijk 7786 en 3428 vierkante meter in gebruik genomen grond. In De Waal werd of het aantal auto's op het betaald parkeerterrein bij Albert Heijn toe neemt. Als de pilot een succes is, worden mogelijk op meer plekken een soortgelijk stelsel ingevoerd. VERVOLG VAN PAGINA 1 Bijdrage VVV De vraag is waar de extra bijdrage, circa een half miljoen euro, vandaan moet komen. Warnaar: 'De logies verstrekkers doen al veel aan eigen promotie, gebaseerd op hun gespeci aliseerde kennis van de eigen markt. Het lijkt er op dat we van de onder nemers niet meer kunnen vragen. Je zou kunnen denken aan de huidige financieringsstructuur, waarbij de vier partners (gemeente, TESO. TVO en TVL, red.) hun bijdrage handha ven en waarbij de rest uit fondsen van bijvoorbeeld overheden komt. Uit gesprekken die zijn gevoerd met mensen uit de Texelse politiek, blijkt dat de politici er zich steeds meer van bewust zijn dat het budget omhoog moet en dat hiervoor draagvlak bestaat. De wil en de noodzaak is er. Want elke overnachting is inko men voor de logiesverstrekker, maar ook de leraar, aannemer en ga zo Benauwde zege voor Tevoko Het damesteam van volleybalver eniging Tevoko won zaterdag in Almere een moeizame wedstrijd tegen degradatiekandidaat Omni- world. In de vierde set ontsnapte de Texelse ploeg met een set winst van 26-28 aan een neder laag. In de beslissende vijfde set werd de jonge ploeg uit Almere toch nog overmeesterd (2-3). Tevoko startte de eerste set over tuigend. Met gedegen spel en een sterke opslag hield de Texelse ploeg de druk erop en de voorsprong kon tot het einde worden behouden (25- 18). In de tweede set leek er voor Tevoko geen vuiltje aan de lucht, tot Omniworld met veel service- druk op gelijke hoogte kwam. Knul lige fouten van Tevoko bezorgden Omniworld in een spannend slot de winst (27-25). Coach André van der Vliet kreeg zijn team ook in de derde set niet op het juiste spoor en zag een wisselvallig spelende ploeg onnodig punten weggeven (25-17). In de loop van de volgende set kreeg Tevoko weer vat op het spel. Joannie Schaapman liet zich van haar beste kant zien en met slimme balletjes ontregelde Connie Joling de sterke veldverdediging van de nieuwe selectie van Omniworld Een nuttige invalbeurt van Vivian Kareis hielp de Texelaars in een zenuwslo pende slotfase aan de winst (26-28). In de beslissende set pakte Tevoko, enigszins terug op eigen niveau, moeiteloos een voorsprong die tot het einde werd behouden (12-15). De drie winstpunten leveren een keunge achtste plaats op de rang lijst op. een veilig uitgangspunt voor de resterende competitie. Op 3 maart speelt Tevoko in de De Koninghal tegen AW Keistad. Frans Prins uit Oudeschild heeft één van de hoofdprijzen van een lan delijke wedstrijd van BouwCenters gewonnen. Hij krijgt een muziek installatie met navigatiesysteem voor in de auto. Huug Snoek en Menno Koorn van Bouwcenter FtAB in Oudeschild overhandigden hem vrijdag met een cheque alvast sym bolisch de prijs. De wedstrijd was onderdeel van de actie BouwCen- ter, daar zit muziek in die van half november tot begin december bij alle vestigingen werd gehouden. worden od een vierde nnenhVm vcc,l,y genomen grona. in ue waal werd maar door. En daarmee goed voor de avond gepLemeé? Daarna"s dl DPO dat in fSÏ3rd nah/d"96 °P v8f°nden brieu8b bin" relatief gezien ook vee! aangetroffen, economie en Texel. Tekel heeft geen Ptgameenteraad aan zet om oo baat weS onder mÏÏn.TS 2nd' "f^omen. Acht m8n88n b8bb8n Daar is 1515 vierkante meter (bijna keus, want een eiland dat nu al voor jvan alle inbrenJTntoTteTen^van SEATS'ecMeen aëS d". l'het college besluiten over een ste- naam verblijfsklimaat heeft. is dat geen optie, maar komt onder houd door aanliggende bewoners de tare) gemeentegrond door anderen in gebruik genomen. is van het toerisme moet de toeristi sche en recreatieve poot koesteren.'

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5