->r Cjrocn c2warL- Jexeh in het harL, 'Op tijd bij de boot, maar toen ging het mis' Computerstoring legt gemeente lam Gemeente gaat over op 'huisvuilstroom' Molengat ramt brug, boot lang uit de vaart Hoogheemraadschap kan water niet kwijt Besparing €9.250, - per jaar 'Wachten tot buitenwater zakt' 'Deze storm staat in de Top 5' ^Texelse Media OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12143 VRIJDAG 19 JANUARI 2007 TEXELSE^COU RANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg IÜK1IRI i Groeneplaats ir het haventerrein, om In het wachtlokaal van 't Homtje was de stemming s middags nog redelijk. Vrachtwagenschauffeurs op 't Homtje doden de tijd rr 'Een dag niet gelachen is een dag niet geleefd', houdt één van de mensen in het wachtlokaal van TESO op 't Horntje de moed er in. Het loopt tegen vieren en de wachtenden hebben net te horen gekregen dat het zeker tot acht uur 's avonds duurt eer de boot weer in de vaart komt. 'Een bakkie koffie zou er nou wel in gaan. Toen we in november moesten wach ten, kregen we dat ook.' Zware zuidwesterstorm zorgde ervoor dat de boten van half twaalf uit Den Helder en van twaalf uur vanaf Texel aan de kant bleven. Het Iwachtlokaal is zo'n beetje de enige [beschutte plek-op het stormachtige haventerrein van 't Horntje. De één hangt achterover achter een krantje en verderop concentreert een jon gedame zich op haar mobiele tele foon. Het is de derde keer in ruim twee maanden dat de veerdienst uit de vaart is. Een groepje mannen houdt verderop de moed er in. Ze zien hoe de Molengat tegen de brug ligt, met de klep dicht. 'We mochten het volgens mij eigenlijk niet weten, maar hebben toch gehoord dat de boot in Den Helder .tegen de brug is gevaren. Deze keer wordt het wel erg lang wachten.' 'Wij hebben de moed opgegeven', vertellen Izaak en Arie, twee flink bepakte scholieren van de Vrije School die naar Den Hel der willen. Vergeefs. Het wachtlokaal vinden ze niets, dus slenteren ze wat rond in de beschutting van het TESO-gebouw. Matrozen brengen verderop de boodschap over aan een groepje vrachtwagenchauffeurs. De één moet naar Friesland, de ander naar Beverwijk en een derde weer een andere kant op. 'We zijn hier om half twaalf aangekomen. Tja, dit is overmacht. Je kunt je wel druk maken, maar dat helpt niets. Gewoon wachten. Als de boot om acht uur weer gaat varen, dan haal ik Beverwijk nog wel.' Zijn col lega die naar Friesland moet, kijkt bedenkelijk. 'Ik moet het nog maar zien.' Verderop is een chauffeur tot een besluit gekomen. Hij keert zijn combinatie en verlaat het opstelter rein. Andere wachtenden volgen zijn voorbeeld. 'Het heeft geen enkele zin om hier nog langer te staan.' Bin nen laat TESO-woordvoerder Alex Cofino voor de zoveelste keer de gebeurtenissen de revue passeren. 'Het kwam niet door de storm, maar door een technisch probleem.' Een grote groep in Den Helder gestrande Texelaars brengt het wachten door in hotel-restaurant Lands End. Een van hen was Erwin van der Linde uit De CocKsdorp, die via de mobiele telefoon verslag doet. 'We zitten hier met een man of veertig, vijftig. Die exploitant hier heeft een goede dag. Ik kwam uit Utrecht en dacht maar flink gas te geven. Maar in Vmkeveen vlogen de stukken van het geluids- cherm me al om de oren. Ik was blij dat ik bij de boot was. Maar toen ging het mis. Het gebeurde net toen ik voor het loket stond. De Molengat ging met wel erg veel gang op de brug af. Hij stuiterde helemaal terug. De klep van het benedendek is vol gens mij wel geruïneerd en de oprit naar het fietsendek staat scheef. Het hoge water zal wel weer zak ken, maar die brug is een grote zorg. We hebben een bootje van RWS zien rondvaren. Hier gaan inmiddels berichten dat de brug weer is her steld. Hoe zit het met de boot? Ach, we zitten hier droog en redden het nog wel even.' Die mentaliteit was nodig, want later op de avond bleek dat door de hoge waterstand er geen boot meer zou varen, waardoor de gestrande Texelaars de nacht in Den Helder moesten doorbrengen. Een ongekend omvangrijke en langdurige storing in het gemeen telijke computernetwerk heeft voor veel ongerief en vertraging gezorgd. (Dinsdagochtend bleek dat het hele rietwerk met ongeveer honderd [computers plat lag als gevolg van een mysterieuze'storing, die zich in de voorgaande nacht moet hebben voorgedaan. Het schrijven van brie ven, sturen en ontvangen van e-mails en uitgeven van parkeerkaarten, reis documenten, identiteitsbewijzen en [dergelijke was onmogelijk. Het bleek niet mogelijk het ongerief snel te [verhelpen, ondanks naarstige inzet van eigen medewerkers en bemoei enis van de leverancier. In de loop van woensdag lukte het wel om de [afdeling burgerzaken met beperkte capaciteit te laten functioneren. Om het publiek zoveel mogelijk tegemoet te komen, bleef de balie de hele dag open. Gelukkig was het niet erg druk, doordat veel mensen wegens het slechte weer thuisbleven. Halverwege gistermiddag was een vijftal werksta tions weer actief en zag het ernaar uit dat het leed spoedig zou zijn geleden. Voor zover ze niet tot nietsdoen waren gedwongen, probeerden de ambte naren toch nog wat te produceren Meer zaken dan gewoonlijk werden telefonisch afgehandeld. Sommigen haalden hun eigen laptop naar het raadhuis om schrijfwerk te verrichten en stonden elkaar bij in het improvi seren. Tot opluchting van menigeen bleek bij het opnieuw opstarten van de verschillende onderdelen van het systeem dat weinig belangrijke data verloren zijn gegaan. TESO's Molengat moest langdurig de kant worden gehouden. Door de botsing kon de veerboot na dneen niet worden ingezet. (Foto Bezoekers van de startavond over de herinrichting van de Groene plaats kunnen rekenen op de pre sentatie zo'n twaalf plannen en ideeën. Dat heeft projectleider Henk Pennings laten weten. In totaal zijn bij de gemeente tot nu toe vijftien plannen ingediend. Pagina 5 Texelaars moeten slaapplek zoeken Een grote groep gestrande Texe laars heeft gisteren op verschil lende plekken in Den Helder en omgeving slaapplekken moeten zoeken. Een deel kwam bij de marine terecht, anderen zochten onderdak bij vrien den en kennissen. Volgens Erwin van der Linde, één van de gestran de Texelaars, was er nauwelijks iets geregeld. Hij kwam uiteindelijk met een groepje bij een kennis in een Oosterland terecht die nog een huisje over had. Volgens Texelaars die bij de marine kwamen, was daar alles tot in de puntjes geregeld. Slapen in Lands End was niet moge lijk, omdat dat al vol zat met mensen uit de offshore. De Texelaars die er onderdak hadden gezocht, moesten in de loop van de avond vertrekken omdat het hotel ging sluiten. Texel heeft gisteravond zo'n twintig gestrande reizigers opgevangen en in hotel De Pelikaan ondergebracht. Burgemeester Joke Geldorp toog persoonlijk naar het wachtlokaal van TESO om te zien of er nog mensen zaten te wachten. De groep werd eerst meegenomen naar het raadhuis voor een kop koffie en daarna naar de Pelikaan gebracht. De gemeente heeft een zorgplicht van gestrande mensen. Texelaars stranden in Den Helder De gemeente gaat alle elektriciteit die nodig is voor straatverlichting, raadhuis, openbare scholen en andere gemeentelijke gebouwen betrekken van de Huisvuilcentra- le (HVC) in Alkmaar. Omdat deze energie wordt opgewekt met huis vuil als brandstof, is sprake van gecertificeerde groene stroom, die goed is voor het milieu en boven dien goedkoper dan de stroom die nu nog van het NUON komt. Het jaarlijkse voordeel wordt geraamd op €9.249,50. Diverse gemeenten zijn aandeel houder van de NV Huisvuilcentrale Noord-Holland en hebben daarmee het recht de groene stroom af te nemen. Toch hebben nog maar enke le gemeenten dat gedaan, omdat de andere nog vastzitten aan het con tract met de huidige leverancier. De gemeente Texel (die voor gebouwen en openbare verlichting jaarlijks 1,8 miljoen kilowattuur gebruikt) heeft het contract met het NUON echter bijtijds kunnen ontbinden en mag overstappen. Het leveringscontract wordt op 31 januan ondertekend. De stroom die de gemeente van de HVC koopt, is overigens maar een klein deel van de totale hoeveelheid die de Alkmaarse centrale levert. Het vermogen is 68 megawatt, genoeg voor 130.000 huishoudens. Wateroverlast op een weiland aan de Hoomderweg. GerarO Vnvnermanl Bij het binnenlopen van de haven van Den Helder is veerboot Molen gat gistermiddag dermate hard tegen de brug aangevaren dat zowel het schip, de brug als auto's aan boord schade opliepen. De veerdienst werd daarna gestaakt waardoor tientallen gestrande Texelaars de nacht in Den Helder moesten doorbrengen. Niet de storm, maar een geblok keerde Voight-Schneider voortstu wer was er de oorzaak van dat de Molengat rond half drie met grote snelheid tegen de buffer van de brug aanvoer. Daarbij werd deze ontzet, liep de boot lichte averij op en door de schok werden ook dne auto's beschadigd Over de omvang van de schade aan de brug bestond giste ren in de namiddag nog onzekerheid. Een inspectie door Rijkswaterstaat moest meer duidelijkheid brengen. Die leerde dat de burg voorlopig niet meer kon worden gebruikt, maar dat het schip ondanks de schade ope rationeel was gebleven. De Molengat keerde daarna met de passagiers die in Den Helder van boord zouden gaan, terug naar Texel, waar het schip werd gelost. De auto's reden daarbij achteruit de wal op. TESO informeerde passagiers vrij snel na de aanvaring in eerste instrantie dat de veerdienst in ieder geval tot 20.00 uur gestremd zou zijn. In de loop van de avond werd duidelijk dat er door de hoge waterstand geen afvaarten meer konden plaatsvinden. TESO kan doorvaren tot 2.10 meter boven NAP. maar rond 20.00 uur was er sprake van 2.30 plus. Rond 16.30 uur werd nog een waterstand van 1 70 meter boven NAP gerekend Gisteravond meldde TESO dat de schade aan de walinstallatie in Den Helder was geïnspecteerd en er een noodreparatie werd uitgevoerd aan de buffers. 'We zitten met smart te wachten tot het buitenwater gaat zakken. Dan kunnen de schuiven weer °pen om te spuien', vertelt Kasper van Zuilekom van Hoogheemraad schap Hollands Kroon. Toen het buitenwater gisteren de grens van 1.90 meter boven NAP passeerde, tooesten de gemalen tijdelijk wor den stilgezet. [Vanochtend konden we met één Pomp per gemaal de sloten keu- i9 op winterpeil houden, maar nu boeten we nodig van het water af', 'erielt Van Zuilenkom even na 20.00 lur. Met name in de Prins Hendrik- tolder, waar erg veel water is geval len, staan de sloten vol, maar ook elders op Texel konden de sloten het hemelwater niet aan. 'Eigenlijk moet de Waddenzee zo snel moge lijk goed leegstromen, zodat we goed kunnen spuien.' Daar zag het gisteravond voorlopig niet naar uit. Met aantrekkende noordwestenwind leek het zeewater eerder te stijgen dan te dalen. In Den Helder was rond acht uur een stand van 2.30 boven NAP bereikt. De Volharding (Vlie landboulevard) was op dat moment overstroomd en afgesloten. Van Zui lekom: 'We houden het scherp in de gaten. Vanaf 2.60 boven NAP wordt het patrouilleren op de dijk. Maar zover is het nu nog niet.' College akkoord met verkoop 101 huurwoningen B en w hebben geen problemen met de verkoop van 101 sociale huurwoningen door de Stichting Wonen Texel (SWT). Het afstoten van de huizen is niet strijdig met het gemeentelijke volkshuisves tingsbeleid. SWT wil dat in 2015 1500 soci ale huurwoningen en 100 sociale koopwoningen zijn gerealiseerd. De voorgenomen verkoop is een stap in die richting. Lees verder op pagina 6 Politieonderzoek naar gif op strand De waterpolitie in Den Helder doet onderzoek naar de onbe kende substantie die begin vorige week op het strand aanspoelde. Enkele tientallen vogels die met het goedje in contact kwamen, legden het loodje. Volgens een woordvoerder van de KLPD, waar de waterpolitie onder valt. is nog met precies bekend wat voor substantie aanspoelde. Door dat te achterhalen, hoopt ze alsnog de vervuiler op te sporen. Lees verder op pagina 6 Windstoten die opliepen tot orkaankracht en in een paar uur tijd 35 millimeter regen. Het extre me weer van gisteren zorgde voor veel overlast. In Den Burg en Oudeschild ontstond plaatse lijk wateroverlast, overal op Texel gingen bomen om en dakpannen aan de haal. 'Deze storm staat in de Top 5', vertelt weerman Ed de Bruijn, die windstoten van kracht 11 tot tegen 12 had gemeten. 'We registreerden windsnelheden van 32 meter per seconde. Dat is orkaankracht. Zo hevig hebben we het de laatste jaren niet gehad. Zelfs de heli's van de boorplatforms bleven aan de grond.' De storm bleef niet zonder gevol gen. Langs de Pontweg. ter hoog te van de Gasthuisstraat viel een boom over het fietspad, langs de Hoornderweg ging er eentje om, evenals bij basisschool De Akker. Brandweerlieden en medewerkers Onderzoek naar feest Eierland De dorpscommissie van De Cock- sdorp inventariseert de komen de maanden hoe groot de animo voor het vieren van het 175-jarig bestaan van Eierland is. Een eerste rondgang onder de bezoe kers van een bijeenkomst maan dagavond in het Eierlandsche Huis leerde volgens Erwin van de Linde dat er enthousiasme is. 'We hebben besloten dat er voor het einde van het jaar moet worden besloten of we het gaan vieren in 2010.' Volgens Van der Linde is er bewust voor gekozen al vroeg te beginnen, zodat er een 'knap feest van drie dagen' kan worden georganiseerd. Belang rijkste is volgens hem het vinden van vrijwilligers en mensen die garant willen staan voor de kosten. In 1985 werd de verjaardag van de polder voor het laatst groots gevierd. (Advertentie) TEXELSE^COURANT Omgewaaide boom op de Nieuwlanderweg. Het was er één van de vele. foto gn9 nrmma-, van de gemeente kwamen in actie om de rommel op te ruimen. Water overlast ontstond in de Bernhard- laan, de Witte Kruislaan en de Waal- derstraat in Den Burg. net als in de Houtmans- en Trompstraat in Oude schild. Medewerkers van Gemeen tewerken kwamen met pompap- paratuur in actie om het overdadige hemelwater weg te krijgen. Ook veel particulieren die kampten met ver stopte putten belden de gemeen te, maar zij werden doorverwezen naar installatiebedrijven. 'Lekker druk', maar geen paniek omschreef woordvoerder Frans Hopman de situatie. Bij de dierenartsenpraktijk woei een serie pannen van het dak. Een vrouw uit De Mars moest met een zaklantaarn op zoek naar haar bril, die op straat van haar hoofd was gewaaid. Toen 's avonds de wind weer aantrok en naar het noordwesten draaide, ging de brandweerpieper in korte tijd meerdere malen. Lees verder op pagina 6 Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Maartenhuis Woonkrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1