Sterk spel Nieuw Leven j\Yat ik zeggen wou... redt draak van een stuk TEXELSE 2 COURANT Wat ik zeggen wou... Wat ik zeggen Wat 'k zeggen oPIENie Texel (j eslaagd Geslaagd Agenda teso TEXELSE'SfcOURANT oud Papier DINSDAG 23 JANUARI 2007 Windmolens (1) Menno Stam kraamt weer een hoop onzin over windenergie uit. Dat windmolens met in de Waddenzee mogen, betekent gewoon dat ze op het eiland zelf moeten komen. En dat kan ook best, ik heb alvast een voorstel op de kaart gezet, zie www. guldenlijn.nl. In dit ontwerp passen er negentien stuks op Texel, genoeg voor tien keer de jaarlijkse behoefte aan stroom. Het overschot kun je benutten voor elektrische auto's of het verwarmen van 'ouderwetse' huizen. De kabel naar de vastewal is te dun om zoveel energie te verkopen, maar het loont de moeite uit te zoeken hoeveel er wél met die kabel te verdienen is. energie-woning ontworpen worden. Met voorbeeldwoningen krijg je geen Menno Stam heeft helemaal gelijk duurzame wijk. Als in de komende als hij zegt dat je zuinig moet zijn twintig jaar die woningen worden met fossiele brandstof, maar dat gesloopt en vervangen door nulener- moet dan wel bij de bron aange- gie-woningen is het handig dat er zo pakt worden. De nieuwe huizen in veel windenergie beschikbaar is. de Volmolen bijvoorbeeld staan er in 2030 nog, maar hoe zijn die dan Henk Daalder, duurzaam? Ze moeten nu al als nul- Gerwen. De Oudeschilder toneelvereniging Nieuw Leven heeft haar publiek zaterdag op een onderhoudend avondje getrakteerd, waarbij er veel te lachen viel. Dat was hoofdzakelijk te danken aan het sterke en enthousiaste spel van de spelers, want het stuk was er één om snel te vergeten. Op het programma stond Pak de koffer maar weer uit, schat!, een blijspel waarvan de inhoud snel is verteld. Een man knijpt er met zijn vriendin tussenuit voor een even overspelig als romantisch week end. Wanneer het erop lijkt dat zijn vrouw een kamer in hetzelfde hotel heeft geboekt, krijgt hij het Spaans benauwd en moet hij zien te voor komen dat zijn uitspatting wordt ontdekt. De affaire krijgt een vreem de wending wanneer blijkt dat een toevallige passant als twee drup pels water op hem lijkt. Maar na de nodige verwikkelingen worden ten slotte al zijn problemen opgelost. Overspelige relaties en persoons verwisselingen zijn onderwerp van honderden, misschien wel duizen den blijspelen en kluchten. Maar het ene stuk is het andere niet. Een goed blijspel is vermakelijk, verras send en zit goed in elkaar, om maar een paar criteria te noemen. Pak de koffer maar weer uit, schat! mist al die eigenschappen en heeft van schrijvers Jan Tol en Astrid Baijs bovendien een einde gekregen dat als een donderslag bij heldere hemel komt. Je zou dat natuurlijk een verrassing kunnen noemen, maar zowel spelers als toeschouwers moeten er een onbevredigd gevoel aan hebben overgehouden. 'Ach ja. dat heb je met zulke stukken', klinkt het in zulke gevallen vaak. Verenigingen verzuchten meestal verontschuldigend dat het zo moei lijk is leuke stukken te vinden. Dat is zonder twijfel allemaal waar, maar nog geen reden om maar genoegen te nemen met tweederangs rotzooi, te meer daar Nieuw Leven een uit stekende reputatie heeft hoog te houden. Dat smaken verschillen, mag geen excuus zijn, want ook wie erg gecharmeerd is van een blij spel, moet toegeven dat er heel wat betere stukken zijn geschreven. Toch mag de toneelavond bij Nieuw Leven dankzij de inzet van spelers en andere begeleiders geslaagd worden genoemd. Knap, want door ziekte en andere omstandigheden "moest de vereniging meerdere malen op zoek naar vervangers, wat de voorbereiding van regisseur Karin Somers niet ten goede kwam. Sterk spel was er met name van Ria Buisman, die in de huid kroop van Jo Verhoeve, de oudste van drie zussen, die een paar nachtjes in het hotel logeren. Ze is stokdoof, wat aanleiding geeft tot heel wat vrolijke misverstanden. Ook het kib belen met haar zussen Marie (Tina Smit) en Sjaan (Ria Boeijen), die zelden om een mening verlegen zitten, was nu en dan erg verma kelijk. Een komiek was ook Robin van Sambeek, in de rol van de kok Peter, die de gasten wel erg direct benadert en er geen probleem in ziet een conflict met zijn collega's in het openbaar uit te vechten. Een groot compliment verdient Geeske van der Heide, die als Miss Marple uit de romans van Agatha Christie de gangen van de andere hotel gasten nagaat. Zij had haar rol in drie weken moeten instuderen en speelde die met verve. Lastig was ook de taak van Ed Witte, die als twee personages (de hoofdpersoon en zijn dubbelganger) op het toneel verscheen, maar daar niet zichtbaar moeite mee had. Ook de anderen stelden niet teleur. Martien de Vries vocht als ober Har- rie een machtsstrijd uit met de kok. Mooi was zijn groeiende irritatie, die hij moest verbergen om de schijn op te houden dat alles koek en ei was. Colette Zijerveld was een overtuigende receptioniste Monica, terwijl Yvonne van de Pijpekamp kennelijk weinig moeite had met de rol van het aanhankelijke maar met op haar achterhoofd gevallen liefje van de hoofdpersoon. Ook Emmy Zijerveld, alias kunstenares Ida del Monte, leverde een prima prestatie. In welke rol Els Bergman aan het eind haar opwachting opwachtte, moet omwille van de tweede uitvoe ring nog maar even geheim blijven. Jammer ten slotte was dat de zwart geschminkte Mia Groenhof niet wat vaker te zien was. Als de Surinaam se interieurverzorgster Maria was ze het zonnetje van de avond. Souffleuse José Pool had het niet eenvoudig. Ze verving de zieke Dirk Roeper en moest vaker bijspringen dan ze waarschijnlijk had gehoopt. Dat zal alles te maken hebben gehad met de onrustige aanloop naar de voorstelling. Vervelend was wel dat de vaart er een paar keer volledig uit was. Karin Somers deed naast de regie ook de grime en werd daarin bijgestaan door Ria Buisman. De techniek was in de vertrouwde han den van Henk Barhorst. TESO (1) Zoals bekend waren er afgelopen donderdag wat problemen met de veerverbinding. Het was een samen loop van factoren waar niets aan te doen was. Onder de wachtende passagiers in Den Helder, onder wie ikzelf, ontstond een gezellige sfeer. We doodden de tijd met het vertellen van sterke verhalen en genoten van de koffie en thee die loketmedewer kers verstrekten. Het hervatten van de verbinding werd een aantal malen uitgesteld en tegen 23.00 uur kregen we te horen dat er helemaal niet meer werd gevaren. Nog voor we konden bedenken wat we gingen doen, wer den we door de omroeper gemaand het terrein te verlaten. We konden onze oren niet geloven, we werden door TESO op straat gezet. Mensen die onderdak in Den Helder konden, krijgen verlieten het gebouw. Er bleven toen nog zo'n vijftig perso nen over die geen onderdak hadden. Onder deze groep bevonden zich ouderen, mensen met kleine kinderen en iemand die net was geopereerd. De omroeper bleef ons vermanend toespreken. Even ter herinnering, dat was de nacht van de zeer zwa re storm waarbij een oproep was gedaan je niet buiten te begeven als het niet strikt noodzakelijk was. De medewerkers van de cafetaria deden hun best wat te regelen. Toen we net hadden besloten het pand dan maar te bezetten, kwam er een adelborst van de marine. Deze had van haar superieuren de opdracht gekregen te onderzoeken of er hulp nodig was en deze zo nodig te verlenen. We zijn toen uitgenodigd om de nacht door te brengen in het KIM-gebouw. Het was geweldig. Met vijftig Texelaars in een zaal, en we kregen ook nog een lunchpakket. Een groot compliment voor de adelborsten en hun superieu ren. Naar mijn idee waren er diverse scenario's denkbaar hoe TESO had kunnen handelen. Maar mensen mid den in de nacht op straat zetten, was niet bij mij opgekomen. Enige uitleg van TESO lijkt op zijn plaats. Brendan de Graaf, Oosterend. TESO (2) Alle rampen- en calamiteitenoefe ningen ten spijt, was er voor ons donderdag van de .zijde van hele maal niets geregeld. Negen uur lang hebben we samen met nog zo'n 150 andere reizigers rondgehangen in de wachtruimte, summier geïnformeerd en aan ons lot overgelaten. Om half twaalf kwam de verlossende mede deling: 'In verband met de veiligheid van u als passagier acht TESO het niet verantwoord nog uit te varen. U wordt dringend verzocht de TESO terreinen te verlaten en onderdak elders te zoeken.' Gewoon opdon deren dus. Geen excuses, geen handreikingen, noodoplossingen of wat dan ook. Ook een zojuist ontsla gen ziekenhuispatiënt met veel pijn, een slechtziende man met hond, een zwangere vrouw met veel krampen, een bejaard echtpaar en een Dirk Kuiter in burger met stoom uit zijn oren konden TESO niet op andere gedachten brengen. Ronduit een beschamende verto ning, TESO onwaardig. 18 januari 2007, een zeer donkere bladzijde in het dagboek van TESO. Kees en Carla Roeper, Den Burg. Windmolens (2) Uit Trouw van 21 januari jl.: 'We heb ben geen technologische revolutie nodig. Het gaat om de wil er iets aan te doen. De mens kan en zal het klimaatprobleem zelf oplossen.' Dat zegt Robert Watson, voormalig voor zitter van de klimaatcommissie van de VN, de IPCC. Aan de vooravond van het nieuwe klimaatrapport van de IPCC was de vroegere voorzitter even in Nederland. 'We komen ieder jaar dichter bij de afgrond, maar ik kan me niet voorstellen dat de mens zo stom is dat hij over de rand springt. We hebben de technische moge lijkheden om de klimaatverandering binnen de perken te houden. Maar ik geef toe, ik ben hierin een optimist.' Ook ik doe mijn best optimistisch te blijven, ondanks mensen als Menno Stam, die blijkbaar nog nooit op de website van Kennemerwind of van WindService Holland heeft gekeken. Daar staan alle opbrengstcijfers die hij zegt nooit te kunnen vinden. Cees Bakker, Heerhugowaard. Sterk Ja, en daar stonden we dan don derdag. Natuurlijk hadden we allemaal de weersverwachting op radio en TV gehoord: mensen blijf thuis als je niet per se de weg op moet, want het gaat spoken. Op zee ook, maar zouden wij het Marsdiep niet kunnen oversteken? Onze eigen stoombootonderne ming staat immers voor niets, zeker nu de Dokter Wagemaker aan de kant lag en de Molengat in de vaart was. Maar er waren andere werkzaamheden die voor rang vroegen. Wie niet sterk is moet slim zijn, zegt het spreekwoord. Wij Texelaars zijn slim én sterk. Met de TESO-kapi- tein en onze 'ouwe' boot voorop. Zouden wij van de nood van de storm misschien niet een deugd kunnen maken? We wachten al zo lang op toestemming om de haven te verplaatsen en het schiet niet echt op met de verwezenlij king ervan. Kijk, en dan komen zo'n stormpje en een ouwe boot goed van pas. Met volle kracht erin en hup, de aanlegsteiger gaat richting Balgzand. Het plan was prima, alleen de paardekrachten niet toereikend En de wind waar we onze hoop op hadden geves tigd, lag op het laatste moment dwars. Ondanks ons doorzettings vermogen konden wij slechts vijf centimeter verplaatsing realiseren. Bescheiden, maar het is een begin en er komen nog meer stormen als we de klimaatdeskundigen mogen geloven. Nieuwe stormen, nieuwe kansen; we geven de moed niet op. Ook verder heeft de storm ons winst opgeleverd. Want hoewel er flink wat duinafslag is, moet dit niet als verlies worden beschouwd. Een deskundige vertelde op TV dat het zand gewoon is verplaatst. Vlak voor de kust ligt het in banken onzichtbaar het strand en alles wat daar achter ligt te bewaken. En klaagt men verder in het land over ingestorte daken en ande re ellende, op Texel zijn diverse bouwvallen gratis en voortvarend door de storm afgebroken. De eigenaars hoeven alleen de troep nog maar bij elkaar te schuiven en af te voeren. Voor het komende toeristenseizoen ligt het eiland er dan weer opgeruimd bij. Pien Verberg West-Fries cabaret in Oudeschild Het zeer populaire Westfries cabaretduo Gien Gehannes brengt zaterdag 10 maart in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild de nieuwe show, Kassie koike. Sinds het televisiedebuut in het programma Cor achter de dijken mag het duo zich in een toenemende belang stelling verheugen. De rode draad in de nieuwe show zijn de televisieprogramma's uit de beginjaren van de televisie. Van Dappere Dodo tot tante Hanny, ze komen allemaal voorbij. Ook een ode aan de revue en het variété van toen zullen niet ontbreken. Hannes Knoin en Cees Oud brengen een ouderwetse avond vol Westfriese humor en nostalgische liedjes met een hoog 'o ja-gehalte'. Kaarten kosten €12,50 en zijn te reserveren bij 't Skiltje, tel. 312511 en/of af te halen op woensdag 28 februari vanaf 19 00 uur. Alphacursus In De Poort naast de gereformeerde kerk van Den Burg begint vrijdag een nieuwe alpha-cursus, bedoeld voor een hernieuwde kennismaking met het christelijk geloof. In tien bijeen komsten worden vragen behandeld als 'is het christelijke geloof saai, onwaar of achterhaald?', hoe kan ik zeker zijn van mijn geloof?', 'wie is en wat doet de heilige geest?', 'hoe kan ik het kwade weerstaan?' en 'wat doe ik met de rest van mijn leven?' De cursus begint elke week om 20.00 uur. Deelname is gratis, maar bezoekers wordt verzocht zich van tevoren aan te melden. Dat kan bij Joke de Graaf (tel. 319535), Alide Zegers (313355) en Paula Brouwer (320114). Oud-Texelaar Hans Wim Tinholt (25) is vrijdag aan de Universiteit Twente afgestudeerde als ingenieur technische informatica. In zijn scrip tie Computational humour onder zocht hij hoe de computer dubbel zinnig taalgebruik kan gebruiken om grappen te maken. Daarvoor moest hij eerst weten welke dubbelzinnig heden lachwekkend zijn. Vervolgens schreef hij een bijpassen compu terprogramma. Daarbij bleek een gewone computer nogal taalarm te zijn. Het resultaat werd pas grap pig als veel extra eigenschappen over beroepen en personen werden ingevoerd. Dinsdag 23 januari: In Tusse de Banke op de Groene- plaats in Den Burg komt om 20.00 uur de dialectgroep van de Historische Vereniging bijeen. In buurthuis Bethel aan de Muyweg in Zuid-Eierland hoopt medium Nelda Hillen boodschappen van overlede nen door te geven. De avond begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt €5,-. Cinema Texel vertoont The Wind that shakes the Barley (aanvang 20.15 uur), en The Holiday (20.30 uur). Woensdag 24 januari: In De Philharmonie, Lange Begijnen straat 11 in Haarlem begint om 20.00 uur het debat 'Heeft Noord-Holland nog (een) boodschap aan Europa'. Cinema Texel vertoont Charlotte's Web (aanvang 14.00 uur), Plop in de Stad (14.15 uur). Flushed Away (16.00 uur), Happy Feet (16.15 uur), Déja Vu (20.15 uur) en Perfume (20.30 uur). In bioscoop De Kiekendief op vakan tiepark De Krim draaien Kruistocht in Spijkerbroek (15.00 uur) en Happy Feet (20.00 uur). Donderdag 25 januari: In de zuster Kueterzaal van het Gemi ni Ziekenhuis in Den Helder wordt een informatieavond gehouden met de naam 'Diabetes: Maag, darm en leveraandoeningen'. Spreker is inter nist R.J. Timmerman. De bijeenkomst begint om 19.45 uur, de toegang is vrij. Bij Cirkel van Liefde begint om 20.00 uur een introductieavond Spiritu ele Psychologie. De introductieavond wordt gegeven op het adres War moesstraat 2a in Den Burg, de toe gang bedraagt €10.-. In Cinema Texel draaien The Holiday (aanvang 18.45 uur), An inconvenient truth (19.00 uur), Perfume (21.30 uur) en Déjè Vu (21.45 uur). Vrijdag 26 januari: In De Poort naast de gereformeer de kerk van Den Burg begint een nieuwe Alpha-cursus, bedoeld voor een hernieuwde kennismaking met het christelijk geloof. De cursus begint elke week om 20.00 uur. Deelname is gratis, maar bezoekers wordt verzocht zich van tevoren aan te melden. Dat kan bij Joke de Graaf (tel. 319535), Alide Zegers (313355) en Paula Brou wer (320114). In de café-brasserie van De Linde boom in Den Burg wordt het Cabaret café gehouden. Ter voorbereiding op de ideeënmarkt van 14 februari wordt gesproken over de plannen met de Groeneplaats. Pip Barnard en Janien de Bruijn ontvan gen Jook Nauta. die met de plannen Terug op de plaats' en 'Het hart hèr- steld' al lang geleden aangaf begaan te zijn met het lot van het centrum van Den Burg. Cabaret-café begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. In Question Plaza in Den Burg begint om 20.45 uur een optreden van de Ierse zanger Freddy White. Toegang €11,-. In Cinema Texel draaien Kruistocht in Spijkerbroek (aanvang 16.00 uur), Happy Feet (16.15 uur), The Holi day (18.45 uur), An inconvenient truth (19.00 uur), Casino Royale (20.00 uur) Perfume (21.30 uur) en Déja Vu (21.45). TESO zet vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur een tweede boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. De afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel zijn die dag uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Er worden geen wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website wwwteso.nl. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten op de verzamelplaat sen van vuilcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 1. Bern- hardlaan, Beatrixlaan. Hoogwater te Oudeschild Di. 23 11.24 en 23.34 u. Wo. 24 11.30 en - u. Do. 25 00.14 en 11.50 u. Vr. 26 01.00 en 12.00 u. Za. 27 01.35 en 12.50 u. Zo. 28 02.37 en 14.30 u. Ma. 29 04.25 en 15.47 u. Di. 30 05.35 en 18.04 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 28 januari op om 08.32 en gaat onder om 17.14 uur. Vrijdag 26 januari eerste kwartier. Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Geruid Timmerman (hoofdredactour) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaar) 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al OH2B advertentwcootracle zip van toepassing de Regelen1 van de Stichting ROTA. govts gedeponeerd bij di te Amsterdam ondc de Regelen voor lie Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar 36,45 34,85 (automatisch) Per jaar €71.10 68,95 (automatisch. Bij verzending naar het buitenland zijn (por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. lerAl 198699 Eenex Nicollette van Kooten uit De Cock- sdorp is geslaagd voor de HBO- opleidingen tot voetkundig adviseur en orthesiologie. Bij de eerste oplei ding is ze gediplomeerd om afwij kingen en problemen aan voeten te signaleren. Bij de tweede heeft ze geleerd zogeheten siliconenorthe- ses te maken om teenafwijkingen op te heffen. Dat zijn een soort hulp stukken voor de voet, vergelijkbaar met een beugel om een ongelijk gebit recht te zetten. Van Kooten mag ook protheses voor ontbre kende tenen maken. Ze voltooide de opleidingen aan het Podologisch Opleidinas Instituut in Nieuwegem. Groeneplaats in Cabaret-café Ter voorbereiding op de idee- enmarkt van 14 februari wordt vrijdag in het Cabaret-café al gesproken over de plannen met de Groeneplaats. Pip Barnard en Janien de Bruijn ontvangen Jook Nauta, die met de plannen Terug op de plaats en Het hart hersteld al lang geleden aangaf begaan te zijn met het lot van het centrum van Den Burg. Ook andere actuele onderwerpen passeren de revue. Samen met nieuwe medewerker José de Bloois bespreekt het cabaretduo de gevol gen van de storm, het vastzitten op de TESO-boot, landjepik van de gemeente en het galadiner ten bate van het Tesselhuus. Natuurlijk is er ook weer veel muziek te beluiste ren, op eigen tekst en op tekst van Huib (de Rijmelaar) Fenijn, en zijn er de vaste rubrieken als feuilleton Mosselweg 14 en de Sommeltjes te beluisteren. Ook het filmpje neemt een voorschot op de ideeënmarkt. Cabaret-café wordt gehouden in de café-brasserie van De Lindeboom en begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. EHBO tijdens de wintersport Vonk Preventieservice uit Oude schild houdt maandag 29 januari een thema-avond over EHBO tij dens de wintersport. Sprekers zijn Boite Witte, skileraar in Spaarne- dam. Jan Vonk en een medewerker van de Praktijk voor Fysiotherapie en Beweging. De bijeenkomst wordt gehouden op het adres Schilderweg 253 en begint om 19.30 uur. De toe gang is gratis. 'Iets were wee. delir hew goee aanc (den ien t niet man i Het klein punt diver done Volgi in ve verse TESC Veel bezoekers voor Ecomare ze tc De open dag van Ecomare is doo.pen? ruim 1200 mensen bezocht. Dï meeste bezoekers waren Texelaais De toeristen die toevallig desln ee (zon)dag hadden uitgekozen voodevc een bezoek, toonden zich blij vefgang rast met de gratis entree. Er wareAan c tal van activiteiten georganiseerde di die druk bezocht werden. De zivoor rondleidingen achter de schermen van de opvang waren allemaal vo;^^ geboekt en ook de kaartjes voor poppenkast vonden gretig aftrek. het restaurant waren kinderen laocQy durig bezig met het rijgen van e-: pindasnoer, het visspel en kletflnclu: platen. Vele kinderen lieten zidtebe schminken. In een speciaal voor o.twinti doel ingerichte zaal kon een böleraai tenquiz gedaan worden. Een aanBte en Texelaars had strandvondsten merbij di genomen. Zo werd er een scheffDaarr van een bruinvis gebracht en eeom fles met eendemossels. Molei Hier (baan Spirituele psychologie Bij Cirkel van Liefde wordt der derdag een introductieavond f rituele Psychologie gegeven, w kennis kan worden gemaakt m> de twaalf primaire levenslessen VKater de Amerikaan Steve Rother. Na dn Sta voorjaarsvakantie begint een cursibenef van tien lessen, waarin deelnemeèhuis leren deze lessen toe te passen Diana het dagelijks leven. De introducrö.m. avond wordt gegeven op het adrtende Warmoesstraat 2a in Den Burg begint om 20.00 uur. De toegaande" bedraagt €10,-. Voor aanmeldingweg 2 en meer informatie: www.cirkelvail6.00 liefde.com of tel. 313102. tost Jump:

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 2