fj 'mm i TEXEL: KNOKKEN OM DE RUIMTE Wieren op het strand Problematiek Waalenburg landelijk nieuws TEXELSE J COURANT i weren -dulie wat voor, GEBOUW DRT|S?DBTWB5 EEn5CHCüÜ™ DORR KOU 06 LEREN LEZEN ENQtÜfll lM' 5CHRDVE.N EN RRRDR'jtfkUNOE enz Wijze lessen? Sneeuw leidt tot gladheid m Natuurwijzer ■"V Wat ik zeggen wou... Aquarel met gedicht voor durpers Fotoalbum in boekvorm over rustend roest Wat ik zeggen wou... Stichting Kerken en Minima Texel DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texeIsecourant.nl VRIJDAG 26 JANUARI 2007 Texel, knokken om de ruimte is de titel van een reportage in vakblad De Boerderij, waarin de knelpunten worden besproken van de plannen voor uitkoop van boeren in Waal enburg. 'Texel heeft veel boeren én veel natuur. Beiden willen uit breiden en dat geeft spanning. Het nieuwste project is polder Waal en Burg. Geschreven wordt hoe LTO, Natuur monumenten, DLG en Stivas 'jubel den' dat boeren vrijwillig plaats zouden maken voor natuur. 'De organisaties mogen dan juichen, de boeren zelf doen dat allerminst. Die vrijwilligheid ervaren ze als 'vrijwillig verplicht' vertrekken. Immers: nie mand wil als enige boer blijven zitten als de rest wél vertrekt. Stel je voor dan zit je daar, in je eentje in een groot natuurgebied waar niks meer mag. Vertrekken dan maar. Maar waar heen? Ze vertrouwen er niet op dat ze elders op Texel een minimaal gelijk waardig bedrijf terugkrijgen. Daar voor achten ze het eiland gewoon te klein. Sowieso zit het oprukken van de natuur de boeren niet lekker. Ze zijn niet pertinent tegen, maar het moet niet al teveel beslag leggen op goede boerengrond. Ze redeneren zo: op elke 40 hectare kan een boer een bedrijf hebben en een boterham verdienen. Maar met natuur verdient niemand wat. Nóg meer natuur trekt namelijk niet nóg meer toeristen, is de boerenredenering.' Bert Keyser, akkerbouwer met 17 hectare grond in Waalenburg, zegt nog niet van plan te zijn om voor de afgesproken datum van 1 maart te tekenen. 'Ik wil eerst aan het woord, zoals schapenfok- de toezegging dat ik er grond van ker Pauline Tjepkema. 'Bedrijfsmatig eenzelfde kaliber voor terugkrijg Maar hebben we er geen hinder van dat we die garantie heb ik niet.' In de repor- op een eiland zitten.' tage komen ook andere Texelaars Stccd* metr natuur f Texel heeft veel boeren én veel natuur, Beiden willen uitbrc en dat geeft spanning. Het nieuwste project Is polder Waal Burg Nu vooral boerengebied. straks misschien aller Boeren vinden eiland te klein voor verplaatsing fSpimf AHTOon c,oli@ 16-01-loo> Gulden behoudt waarde op Texel Feitelijk zijn ze verworden tot oude metalen, maar guldens, daalders, dubbeltjes, kwartjes en stuivers heb ben toch met helemaal hun waarde verloren. Landelijk is sinds dit jaar niets meer mogelijk met de munt stukken, maar bij secretaris Willem Grisnigt van de KNRM op Texel kun nen ze nog steeds worden ingele verd. Voor de reddingmaatschappij is volgens Grisnigt een uitzondering gemaakt zodat de oudgeld-actie, die ongeveer een jaar geleden op zijn initiatief begon, nog een tijdje door kan gaan. De opbrengst komt ten goede aan de KNRM op Texel. Landelijk heeft de actie vorig jaar zo'n dertienduizend euro opge bracht. Hij wordt nu alleen op het eiland voortgezet. Oude muntstuk ken kunnen worden ingeleverd bij Grisnigt aan de Molenstraat 99 in Den Burg (tel. 312299). Hij komt ze eventueel ook ophalen Internetaangifte nog makkelijker De politie heeft het aantal delicten waarvan via het internet aangifte kan worden gedaan uitgebreid. Ook is internetaangifte gebruiks vriendelijker gemaakt. De scher- mindeling is gewijzigd en de vragen zijn vereenvoudigd. Het aantal internetaangiftes stijgt en de politie hoopt dat deze ontwik keling zich door de ingevoerde Langs de Schorrenweg werd al gewaarschuwd v het beetje sneeuw dat voorde gladheid zorgde, na het waarschuwingsbord weg. 3r gladde wegen. Een probleempje, i woensdagochtend ook het zicht op De strooiwagens van de gemeen te zijn woensdag- en donderdag ochtend in touw geweest om de gladheid te bestrijden. Beide och tenden gingen de wagens om 5.00 uur op pad, nadat vanaf 4.00 uur de wegen aan inspectie waren onderwerpen. De sneeuwval en het koude weer zorgden op diverse plekken voor gladheid. Volgens een woordvoer der werden eerst de wegen waar de bus overheen rijdt gestrooid. 'Dan heb je meteen de belangrijkste doorgaande wegen te pakken.' Ook de op- en afrit van de boot werd in alle vroegte onder handen geno men. Daarna werden overige wegen gestrooid. De Hoofdweg en de Leemkuil kregen woensdagochtend een extra beurt. 'Tussen half acht en half negen heb je vaak even een dip in de tempera tuur waardoor gestrooide wegen weer kunnen opvriezen.' Donder dagochtend was het ten noorden van Den Burg glad. Ten zuiden gold dat volgens de woordvoerder voor enkele plekken, maar werd voor de zekerheid ook overal gestrooid. Woensdagochtend moest één van de strooiwagens nog even naar Van Sambeek in Oudeschild, omdat de wagen veel meer zout verspreidde dan de bedoeling was. Volgens de woordvoerder moest er wat worden bijgesteld. 'Hij is ongeveer twintig minuten van de weg geweest. Maar we hebben verder wel de regel dat het strooien boven alles gaat als het glad is.' De stormen van de afgelopen weken hebben de gemoederen bezig gehouden. Ze zorgden voor heel veel schade en problemen. Toch werd er ook genoten van het natuurgeweld, vooral aan de kust. Zelfs op het hoogtepunt van de storm waren daar mensen te vinden. De zee fascineert het meest als het stormt. En als alles dan een beetje tot rust is gekomen, zoeken nog meer mensen het strand op. Want èr kan natuurlijk van alles zijn aangespoeld. Strandwandelaars speuren naar die ene heel speciale vondst. Voor de een is dat een jong grijs zeehondje, liefst zo een met een schattige witte vacht. Wat meer prak tisch ingestelde 'jutters' kijken liever uit naar een geschikte plank voor het tuinschuurtje, of een container met sigaretten of sportschoeisel. Afgelo pen week viel er niet heel veel te jut ten, maar verrassingen waren er wel, als je tenminste geïnteresseerd bent in zeewier. Er liggen veel verschil lende wiersoorten langs de vloedlijn. Een deel daarvan afkomstig is van de Franse kust. Wieren zijn ingedeeld in verschillende groepen: er zijn bruin-, groen- en roodwieren. Zee-eik en knotswier bijvoorbeeld zijn bruinwie- ren. Zeesla. ook die naam zegt al iets, is helder groen. En langs de dijk bij 't Horntje zijn roodwieren te vinden. Daar is bijvoorbeeld Iers mos heel algemeen. -Tussen de plukken knotswier en zee-eik, die ook veel in het waddengebied voorkomen, lig gen ook veel lange banden riemwier. Dat komt alleen zuidelijk van ons land voor. Riemwier. knotswier en zee-eik zijn stevige planten, die massaal kun nen voorkomen op rotsige kusten. Tijdens zware stormen slaan ze los en worden door de zuidwestenwind naar onze kust gevoerd. Het is leuk om die grote wieren eens beter te bekijken. Kleine roodwieren en ook zeediertjes als mosdiertjes en schelp dieren hechten zich er aan vast. Slaat het 'gastwier' los, dan drijven de gas ten mee. Veel van het aangespoelde knotswier is bedekt met wieren die niet in ons land groeien. Tussen rood wieren bij paal 7 is zelfs een soort gevonden die nog nooit eerder aan het Nederlandse strand is aangetrof fen. En dan'is alle aanspoelsel van de laatste storm nog niet eens allemaal uitgezocht. verbetering zal voortzetten. Aangifte doe via internet kan bij rela tief eenvoudige delicten als zakken rollerij, graffiti en andere vormen van diefstal of vernieling. Via www.poli- tie.nl kan op ieder moment aangifte worden gedaan. De belangrijkste aanvullingen in de vernieuwde inter netaangifte zijn: diefstal uit schuren, scholen, bedrijven, sportcomplexen en vernielingen aan auto's en open bare gebouwen. Niet alle delictenlenen zich voor internetaangifte. Bij zwaardere delicten, waarbij zicht is op een mogelijke dader of sprake is van geweld, is een persoonlijk gesprek noodzakelijk. Dit in verband met het sporenonderzoek. De politie benadrukt dat ook aan gifte kan worden gedaan op net politiebureau. Via 0900-8844 kan een afspraak worden gemaakt op een van de nabijgelegen vestigin gen. Ook kan via dit nummer tele fonisch aangifte worden gedaan. Voor mensen die slecht ter been zijn of om andere redenen niet in staat zijn naar een bureau te komen, kan een gesprek of aangifte thuis plaatsvinden. Bejaard? Op de voorpagina van de Texelse Courant van dinsdag 23 januari las ik het artikel waarin wordt vermeld dat een 30-jarige man een 60-jarige man slaat omdat die een 90-jarige vrouw slaat. Uiteraard is dit een vervelende zaak en justitie zal een en ander verder afhandelen. Wat mij echter (als bijna 60-jarige) ten zeerste verbaast, is dat deze mishandelde en mishandelende 60- jarige man in het artikel als bejaard wordt omschreven. Ik weet dat ik niet piepjong meer ben, maar om binnenkort ook voor bejaard versle ten te worden, vind ik te ver gaan. Heeft Harry de Graaf (inmiddels 60- plusser) de redactie inmiddels ook niet om de oren geslagen vanwege deze ernstige fout? Voor je het weet leidt de ene rechtzaak misschien tot een volgende... Dick Bakker, Groet. Over Amerika bestaan fraaie fotoboeken en ook over trekkers circuleren sierlijke uitgaven met opgepoetste machines. Maar het is voor zover bekend voor het eerst dat er een pil van 366 pagi na's verschijnt met daarin voor het overgrote deel foto's van roestige tractoren op rommelige boerenerven. Alleen dat al maakt Rust Roest in Noord-Amerika van Klaas Uitgeest tot een bijzondere uitgave. Uitgeest kon putten uit vele reizen naar Amerika. De eerst in 1987 met onder andere met Hans Smit van de Marsweg, eveneens groot liefhebber van oude trekkers. Vanaf New York volgden ze de Hudson River naar het noorden, waarna ze bij een handelaar in Ohio een container vol trekkers kochten, die werd verscheept naar Texel. Met zijn vrouw Duw maakte hij nadien nog zes reizen naar de States. Steevast met de ogen scherp gericht op alles waarop ook maar een vlekje roest zat en met de camera in de aanslag. Het leverde een verzameling van duizenden foto's op, niet alleen van oude trekkers of wat daar van over was, maar ook dorsmachines, balenpersers, schudders, kneuzers, verspreiders en andere landbouw werktuigen, vervallen schuren en vaartuigen. En Uitgeest schroomde niet om een zojuist gekantelde vracht- wagen die hij onderweg tegenkwam Een John Deere G, of wat daar de vele foto's in het boek. in het fotoboek op te nemen. Niet alleen verroest en vaak incompleet oud ijzer, meer dan eens overwoe kerd door onkruid. Een beeld van ven/al waarop de Amerikanen niet al te trots zullen zijn, maar dat wel illustratief is voor het gemak waarmee afgedankte spullen aan de kant wor den geschoven. Ruimte is er immers genoeg, om het milieu maakt men zich op het platteland niet zo druk. Niet alleen foto's, ook knipsels uit de krant die verslag deed van het bezoek van de Texelaars en bladzij den vol oude prentbriefkaarten die een beeld geven van de landbouw historie. Goedbeschouwd is het een dik fotoalbum waarin kiekjes voor zien van een summier bijschriftje op strakke wijze zijn gerangschikt en elk hoofdstuk (een reis) met een kor te tekst en een routekaartje wordt ingeleid. Wie van fraaie vormgeving en informatieve teksten houdt, hoeft het boek dus niet te kopen, maar voor liefhebbers van rustend roest en ander curiosa in een decor waar menigeen nooit een voet zal zetten, is het een kleurenuitgave waarin tus sen de harde kaft naar hartenlust en langdurig kan worden gebladerd. Getuige de lange lijst van voorinteke naars zijn dat er heel wat. Rust Roest in Noord-Amerika wordt zaterdag 10 februari officieel gepresenteerd in - waar anders - Schipbreuk en Jut- tersmuseum Flora, waar temidden van de collectie ook de Farmall Super FC staat, de eerste trekker van de gebroeders Uitgeest. Het boek dat nu nog in een scheepsruim onderweg is naar Texel, gaat €47,50 kosten. Belasting In de krant van 4 januari stond een door mij ingezonden brief over de heffing van belastingen op Texel; in dit geval de hondenbelasting en de onterecht geheven parkeergel- den via parkeervergunning, losse kaartjes en bekeuringen. Ik heb hier. vooral op straat, aardig wat posi tieve reacties op gekregen. Van de zijde van de lokale overheid is er slechts een oorverdovend stilzwij gen. Ik had nog de stille hoop dat men de hand in eigen boezem zou steken en zou toegeven dat er grote fouten zijn gemaakt en dat men daarom in ieder geval de onte recht betaalde parkeerkosten van het afgelopen jaar zou teruggeven aan degenen die daar recht op heb ben. Als er betaald moet worden, is de afdeling belastingen er als de kippen bij om binnen te halen en als dat terecht is, zal een ieder dat, soms met tegenzin, doen. Nu er teruggegeven zou moeten worden, zou het dus rechtvaardig zijn dat ook te doen. In ons land is recht soms echt toch iets kroms dat heel erg verbogen is. Aangezien het er dus niet naar uitziet dat er op basis van rechtvaardigheid iets zal gebeuren, is het het over wegen waard om eens te bezien of het teruggeven via de rechter kan worden afgedwongen. Vooraf zou ik graag inventanseren hoeveel perso nen dat ook willen, om dan eventueel een gezamenlijke procedure te star ten. Daarom vindt u hierbij een kleine enquête om duidelijkheid te krijgen over de mening van de Texelaars over onterecht betaalde parkeergel- den en of er voldoende bewijsstuk ken zijn. U kunt de enquête tot 5 februari inleveren bij de redactie van de krant, Warmoesstraat 45 in Den Burg. Met klem wijs ik erop dat ik op persoonlijke titel schrijf en dat de krant niet verantwoordelijk is voor de (inhoud van de) enquête en alleen dient als 'doorgeefluik'. 1. Bent u van mening dat het onrechtmatig geheven parkeergeld moet worden teruggegeven? ja/nee 2. Bent u bereid om dit desnoods (gezamenlijk) via de rechtbank af te dwingen? ja/nee 3. Heeft u in 2006 een Texelse par keervergunning gekoqht? ja/nee 4. Heeft u in 2005 of al eerder een Texelse parkeervergunning gekocht? ja/nee 5. Kocht u alleen losse kaartjes bij de automaat? ja/nee 6. Bent u man of vrouw (voor de statistiek)? m/v Frans van der Reyken, Den Burg. Hulp aan Texelaars in financiële nood Spangcrwcg 10 1793 EH De Waal Tel. 31 29 83 Bankrek. 26.25.99.343 Deze aquarel van de Molenlaan in De Cocksdorp werd in 1985 gemaakt door Lenie van 't Noordende. De laan verkeerde toen nog in volle glorie en van iepziekte was geen sprake. Samen met een gedicht van Theun de Winter wordt een reproductie van de aquarel ter gelegenheid van de boomplantdag op 2 februari huis aan huis bezorgd in De Cocksdorp en de rest van Eierland. Die dag wordt een feestelijk begin gemaakt met de her beplanting van de Molenlaan. Gede puteerde Patrick Poelmann zal. gehol pen door Cocksdorper scholieren, de eerste van een serie koningslindes planten. De nieuwe bomen zijn zes meter hoog, zodat de nu kale weg al direct weer op een laan gaat lij ken, al zal het natuurlijk nog jaren duren voordat de bomentunnel van weleer is teruggekeerd. Met de hele vervanging, inclusief het kapwerk. is anderhalve ton gemoeid. Een selec tie van stammen van de gekapte iepen ligt op het terrein van Nico Roeper in Eierland. Het idee leeft om die gebruiken voor het maken van een uitkijktoren op het terrein van Staatsbosbeheer tussen de rooms- katholieke pastorie en de vissteiger van de Rogsloot. Vanaf de toren, die ongeveer acht meter hoog moet wor den, hebben bezoekers itzicht op het omringende natuurgebied. Molenlaan De zieke iepen moesten wijken Een groene tunnel is niet meer Verdwenen is de lommerrijke Mystieke schoonheid van weleer De Molenlaan is straat geworden Chirurgen met een motorzaag Verlosten hopeloos verdorde Patiënten van hun schimmelplaag Het was een radicale ingreep De aanblik nu slaat je terneer Toch volgt een positieve nasleep De bomenhaag keert weldra weer Aan beide kanten komen linden De toekomst is weer aan de jeugd O, mogen zij zich wel bevinden Dan is dat ons een bron van vreugd' Theun de Winter

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5