Familie Van der Vis 'Leven altijd in het teken van bedrijf' zoekt na ruim 40 jaar opvolger Veerman verbiedt couperen staarten TEXELSE 7 COURANT Opvolging familiebedrijven geen vanzelfsprekende zaak HELP EEN PAPOEA NAAR SCHOOL! JLWerk aan de WGg VRIJDAG 26 JANUARI 2007 Het oord voor hout en board, nooit van Van der Vis gehoord?, luidde de slogan in de tijd dat Arie van der Vis ruim veertig jaar geleden op een afgelegen terrein aan de Maricoweg een houthan del vestigde. De pionier bouw de vanaf de grond een bloei end familiebedrijf op, waarin zijn twee dochters en zoon inmiddels alweer vele jaren werkzaam zijn. Onlangs hebben ze besloten een opvolger te zoeken die het bedrijf wil voortzetten. j Sinds 1966 is het bedrijf van Van der Vis aan de Maricoweg qeves- I tigd. Samen met bouwbedrijf Duin het eerste bedrijf dat zich op het gloednieuwe en nog in ontwikkeling zijnde terrein vestigde. 'Het was een heel eind van Den Burg. Zo werd dat althans ervaren. Bij de Wilhelminalaan hield de bebouwing zo'n beetje op. En de boerderij Marico stond er nog', herinnert Van der Vis zich. De jonge Arie had een opleiding gevolgd tot machinebank werker en automonteur en werkte deels bij Dros Autocentrale en deels bij vader Arie, die handelde in alles waar hij geld in zag. Toen er in het garagebedrijf weinig te verdienen viel, kwam de jonge Van der Vis bij bouwbedrijf Drijver terecht. Na enke le jaren kriebelde het ondernemers- bloed en begon hij voor zichzelf. 'Mijn vader had tegenover ons huis aan de Wilhelminalaan kippenhok ken getimmerd. Toen het voer meer dat je in je bedrijf n kostte dan de kippen opbrachten, stopte hij daarmee en gebruikte ik de hokken voor de opslag van hout, hard- en zachtboard dat ik aan de overkant kocht. Uit die tijd stamt de slogan. Wij huurden die grond maar de gemeente wilde op die locatie woningbouw ontwikkelen. Toen stelden ze een grondruil voor met de Maricoweg.' Het huurcon tract werd afgekocht en vader en zoon Van der Vis konden voor een aantrekkelijk bedrag een stuk grond aankopen op de huidige locatie. Er werd 2400 vierkpnte meter aange kocht. In de loop der jaren is het eigen terrein uitgebreid naar de hui dige 6300 vierkante meter. Eerlijk Hoewel Arie senior weinig zag in de houthandel, steunde hij zijn enige zoon en werd de bank bezocht voor een lening. 'Tegenwoordig moet je met een goed bedrijfsplan en zeker heden komen, maar in die tijd ging dat anders. De bankdirecteur kende de Texelse families en daar werd naar gekeken. Of je eerlijk was en uit welke familie je kwam. Dan zat het wel goed.' In 1965 werd de fundering gelegd en een jaar later opende Houthandel Van der Vis en Zoon zijn deuren. De forse loods bood onderdak aan de houtopslag, een keukenshowroom en een woon huis voor het net getrouwde echt paar Arie en Ria van der Vis, waar hun oudste dochter Marjet geboren werd. De huidige woning bij het bedrijf verrees een jaar later. Van der Vis herinnert zich die beginjaren nog goed. 'Ik had nooit een opleiding gehad in hout. In de praktijk heb ik veel geleerd. Klanten vertelden me dingen en ik heb goed rondgekeken en geluisterd.' Niet alleen kennis van de diverse houtsoorten moest de jonge ondernemer zich eigen maken. Bijkomend probleem was het machinepark. Nergens op Texel werd m die tijd hout bewerkt en daar bleek grote behoefte aan. En dus moesten er zaagmachines en houtbewerkingapparatuur komen. 'Ik heb me wild gezocht naar een bandzaag. Waar moest je die van daan halen en hoe kreeg je hem scherp? Ik ben dagen in de weer geweest om dat goed te krijgen. Dat moest in de avonduren, want over dag had je geen tijd. Dan wachtten de klanten op je. Zelfs op de wc had ik geen rust. Dan werd er tegen de deur gebonkt afknijpen Arie! We hebben je nodig.' Inventief Zijn inventiviteit en doorzettingsver mogen brachten steeds de oplos sing. 'Kan niet ligt op het kerkhof en wil niet ligt er naast, zeg ik altijd. Als iemand mij vertelde dat ik iets niet zou kunnen, was ik juist gemotiveerd het tegendeel te bewijzen. Dat heeft ook te maken met mijn opleiding, hoe gek dat misschien ook klinkt. Metaalbewer kers moeten heel allround en inven tief zijn. Zo werd het machinepark begin jaren zeventig uitgebreid met een enorme bomenzaag waarmee gekapte Texelse bomen konden worden verzaagd tot lange planken, schuttingdelen en ovale schijven. Daarvan werden destijds beroemde eilandhekken gemaakt, waarop nog octrooi is aangevraagd. De bouwsector floreerde in de jaren zeventig en de houthandel profi teerde. Steeds meer doe-het-zel- vers en bouwbedrijven wisten de weg naar de Maricoweg te vinden. 'Van alle kanten kwam er vraag en als je concurrerend was, had je klanten. Zo'n 80 procent van onze klanten was particulier en dat is nog steeds zo.' Eind jaren zeventig werd de houthandel uitgebreid met een hobbycentrum, waar ook schroe ven, spijkers en andere doe-het- zelf-materialen aangeschaft konden worden. Inmiddels draait de bouw markt onder de naam Fixet en staat klantgerichtheid nog steeds hoog in het vaandel. 'Dat vind ik belangrijk. Een klant moet bediend worden van een goed advies. Niet alleen hout verkopen, maar ook vertellen hoe je dat het best kunt verwerken.' Begin jaren zeventig werd de keu kenshowroom uitgebreid met een nieuwe aanbouw met gevarieerde keukenopstellingen. Deze tak kreeg begin jaren negentig een nieuw gezicht toen dochter Marjet in het bedrijf kwam en deze afdeling zelf standig ging runnen. Olie In 1991 begint Van der Vis in een opwelling en op verzoek van veel klanten een nieuwe poot aan zijn Arie van der Vis bij de eerste transportauto die hij v nachten wakker gelegen van die investering.' r de houthandel kocht. 'Ik heb 1968. De loods het woonhuis bedrijf: de oliehandel. 'Vroeger had je de Texelse Olie Combinatie en RAB. De TOC werd overgenomen door RAB, waardoor alles in één hand kwam. Er was geen concur rentie meer. Toen zag ik tijdens een bezoek aan de overkant een keer een tankwagen staan in de buurt bij Zwolle. Die heb ik gekocht. Dat ding was flink gedeukt, maar het moest voor een koopje want het was immers hobby.' De tankwagen werd opgeknapt en contacten met leverancier Kruyff Bunkerservice in Den Helder werden gelegd. 'Die man wilde mij graag olie leveren.' Al snel bleek de wagen van 7000 liter te klein en werd een grotere tankwagen aangeschaft. 'Via 9000 en 12000 liter zijn we gegroeid naar een wagen van 21000 liter. Veel boeren waren blij dat er een alterna tief was. Ik kwam toch al bij ze over de vloer met hout, dus brandstof kochten ze ook van me.' Elders op de Maricoweg is een opslag voor 40.000 liter. Lange dagen Terugkijkend op de ruim veertig jaar dat zijn bedrijf nu bestaat, staan de lange werkdagen van weleer hem nog helder voor de geest. 'Tot 1990 heb ik 100 uur per week gewerkt. Ruim voor zevenen was ik 's mor gens al in de weer, tot 's avonds laat. Overdag was je er voor de klanten en daarvoor en erna moest je houtbewerken en keukens inme ten. Dat werd vaak laat. Mijn kinde ren heb ik jarenlang vooral slapend gezien. Alleen op zondag waren we allemaal samen Dat was een echte gezinsdag die volledig in het teken van de kinderen stond.' Hoewel hij als adviseur en com missaris aanwezig is, doet hij het de laatste jaren behoorlijk rustiger aan en heeft hij de verantwoorde lijkheden al geruime tijd geleden aan zijn kinderen overgedragen. Dochter Marjet (39) runt het keu kencentrum, dochter Janneke (37) is bedrijfsleider van Fixet en zoon Arie jr. (32) is werkzaam in de hout handel. 'Zij regelen de dagelijkse gang van zaken. Ik geef desge wenst advies en hou de grote lijn in de gaten. En de belangrijke beslis singen gaan in overleg met mij.' Geen van de kinderen wil echter het hele bedrijf (Houthandel A. van der Vis met afdelingen Hout/Bouw, Fixet en oliehandel, red.) voortzet ten.' Marjet gaat zelfstandig verder met het keukencentrum. Janneke zou het wel willen, maar heeft een gezin met drie kleine kinderen. Dat is niet te combineren met het run nen van zo'n bedrijf. Onze zoon vindt het vooral leuk om met hout bezig te zijn Hij weet er veel van en heeft plezier in zijn werk, maar het zelfstandig ondernemerschap trekt hem niet.' Ook de jongste dochter Elisa, de enige die met werkzaam is in het familiebedrijf, maar bij de overheid, ziet een overname niet zitten. Overname Vorige maand werd het personeel ingelicht over de voorgenomen overname. 'We wilden met dat ze het op straat zouden horen. Veel van onze mensen werken hier al jaren. Harm Platte, Theo Bakker en Klaas Kuiper. Die zijn hier als jonge jongens begonnen.' Nu het emotionele besluit om het bedrijf over te doen is genomen, volgt het losmaken. Ria: 'Dat is heel moeilijk. Ons leven stond altijd in het teken van dit bedrijf. We hebben nooit een ander leven gehad. We hebben nu meer tijd, maar nog vindt Arie het moeilijk om doordeweeks wat anders te doen. Een stukje wande len bijvoorbeeld. Dat kan eigenlijk nog steeds alleen op zondag. Dat is gek, maar het voelt gewoon vreemd om dat op een werkdag te doen.' Dat een eventuele koper kan beslui ten de tent te sluiten en iets heel anders te beginnen op die plek, is iets waar het echtpaar liever met over nadenkt. 'Natuurlijk kan dat, maar we hopen op iemand die op deze leest wil doorgaan. Dat is ook het mooist voor je klanten en je personeel, want dat speelt voor ons een grote rol. Advies aan de klant is heel belangrijk en wij zoeken iemand die dat ook zo ziet. Mensen zijn belangrijker dan geld.' De ondernemer heeft makelaar Paul van Heerwaarden ingescha keld voor de verkoop. 'Die gaat op zoek naar een opvolger Want dat is en blijft onze eerste insteek.' Van der Vis staan er al. Op de achtergrond nog boerderij Marico. Stel, je hebt je leven lang keihard gewerkt. Je eigen bedrijf vanaf de eerste steen opgebouwd met de (stiekeme) hoop dat je kinde ren de zaak later zullen overne men. Maar wat als die daar om verschillende redenen niets voor voelen en ook het personeel het met kan of wil overnemen? Dan komt het bedrijf te koop en gaat het familiebedrijf noodgedwon gen over in andere handen. Vaak een emotionele beslissing, die enerzijds meer vrijheid moet bie den, maar anderzijds onherroepe lijk leidt tot het verbreken van alle banden met het levenswerk. Uit informatie van het Centrum voor Bedrijfsopvolging, een onafhan kelijk bureau dat is gelieerd aan het MKB, blijkt dat dit jaar ruim 10.000 ondernemers uit het mid den- en kleinbedrijf hun bedrijf willen overdragen. In veel geval len gaat het om familiebedrijven, waar geen opvolger voor han den is. Ook verscheidene Texelse ondernemers en hun families wor den ermee geconfronteerd. Schapenstaarten mogen vanaf 1 januari 2008 niet meer worden gecoupeerd. Dat heeft minister Cees Veerman van Landbouw deze week besloten. Volgens onderzoek is het met 'goed management' rnogelijk 'verantwoord schapen' te houden zonder dat de staart eraf wordt gehaald. Veerman gelastte het onderzoek, nadat hij een half jaar geleden met de Tweede Kamer over het onderwerp was gebotst. Wettelijk is couperen sinds 1996 al verboden, maar voor schapen is tot nu toe telkens vrij stelling verleend. Vong jaar septem ber zou de laatste vrijstellingstermijn aflopen, maar daar had de Tweede Kamer moeite mee. Volgens het extra onderzoek is er geen aanwijsbaar verschil tussen de aanwezigheid van de huidziekte myia sis bij gecoupeerde en niet-gecou- peerde schapen. Het voorkomen van die ziekte is voor schapenhouders één van de belangrijkste redenen om de staart eraf te halen. Myiasis wordt veroorzaakt door blauwgroene bromvliegen die eitjes in vochtige en warme plekken van de schapenwol leggen. Uit die eitjes komen larfjes die zich vervolgens in de schapen huid nestelen en in het ergste geval tot de dood kunnen leiden. De onderzoekers, afkomstig van de universiteiten van Utrecht en Wage- ningen en de Diergezondheids- dienst, stellen dat myiasis met goed management en eventueel medicijn gebruik eveneens te voorkomen en genezen is. Volgens de onderzoekers moet de sector over voldoende ken nis beschikken om 'goed manage ment' handen en voeten te kunnen geven. De commissie adviseert het ministerie en de sector om dit jaar daarvoor voorbereidingen te treffen. Het rapport was voor Veerman aan leiding het couperen te verbieden. Bij het onderzoek waren iets meer dan zestienduizend schapen betrok ken. Bij de volwassen ooien was wel een significant verschil tussen gecoupeerde en niet-gecoupeerde schapen. In het rapport wordt opge merkt dat myiasis zich bij volwassen ooien echter in een lage frequen tie voordoet en dat couperen daar slechts een 'beperkend effect' heeft op het terugdnngen van de huid ziekte. Stichting Nieuw-Guinea Pelikaanweg 75 1796 NP De Koog Rabobank 36.25.91.040 Postbank 109 410 Kerkdiensten Zondag 28 januari 2007 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.45 u. gezamenlijke dienst in gerefor meerde kerk, ds. J. Glazema. Gereformeerde kerk Den Burg: 9.45 u. gezamenlijke dienst in gerefor meerde kerk, ds. J. Glazema. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. ds C F. Klaassen De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn dienst in De Waal. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. PC. Barnard; 19.00 u. ds. C. der Nederlanden. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. C. der Nederlanden Oudeschild 11.00 u ds. PC. Barnard GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. C. Duinkerken-Visser; extra collecte Derde Wereld Reisfonds. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. Ton Stier uit Harmeien ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. The Gospeltrain. Oosterend 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Ware vriendschap met God en onze medemens; Wachttoren studie, 11 20 u Jehovah geeft heilige geest aan wie hem erom vragen. Liever een optimist die ongelijk knjgt dan een pessimist die geli/k knigt. Medische zorg Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vnjdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te khjgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 Of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A. Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222 - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 321461 - Jeugdgezondheidszorg Schoon oordsingel 44. Den Burg, tel 0900- 4636549. Spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging. Uitleenmagazijn/servicepunt Schoonoordsingel 44. Den Burg, tel. 314887 Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14 00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223- 650222. Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzor gingshuis: Centrum Indicatiestelling Zorg. Opvragen via tel 0229-206955. Opname op advies van huisarts of specialist Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg: tel. 312112. Maandag t/m vrij dag 8.00-17.30 u.: zaterdag 10.00- 13.00 en 15.00-17.00 u.; zon- en feestdagen 11.00-12.00 en 16.00- 17.00 u. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen Hulpverlening Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is op maandag en vrijdag geopend van 9 00 tot 13 00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 Telefoon: 0900-8844 In spoedei sende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan In de week van 29 januan tot 3 febru ari zijn er geen afsluitingen, maar in verband met werkzaamheden aan de riolering ondervindt het verkeer wel overlast op de Langeveldstraat in De Cocksdorp, Herenstraat en Klif in Den Hoorn en Thijsselaan in Den Burg oud Papier Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in met te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat De papierwa gen komt in de volgende straten. 6. Sluyscoog, Korfbaeck, Vuurbaeck, Verlaet, Duykerdam, Middelton, Buytengors. TEXELSE-^COURANT 11, Den Burg. tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel 0223-642189 (vragen naar Ron), Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, Tubantia, Pontweg 133, Den Burg. Voor inlichtingen, advies, consultatie en preventie, tel 315602 of 06-30215211. steunpunt texel@brijder.nl. Psychologenpraktijk: M. Spijker en Y. Olthof, Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog. tel. 317566. Radio Texel 1Q6.1 Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Harry de Graaf Telefoon 31 72 66 of 06 - 53 73 33 82 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6-1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -3i4in info@!enrnl CMirfl ROTA. gevestigd te Ai Regelen voor hel Advertenl Abonnementspnjzen 2006: Per half jaar 36.45 34.85 iautcnar,sch. Per jaar €71.10 68,95 i»otom«hschi Bi| verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schnftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Nabestelling foto's: beeldbanktexel nl Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 21 00 u Cabaret-café. Waarin het lokale nieuws wordt besproken door Pip Barnard en Jamen de Bruijn Van avond: Groeneplaats. Ter voorbereiding op de ideeènmarkt van 14 februan wordt gesproken met Jook Nauta, die al geruime tijd gele den aangaf begaan te zijn met het lot van het centrum van Den Burg. Ook worden de gevolgen van de storm, het vastzitten op de TESO-boot. land jepik van de gemeente en het galadi ner ten bate van het Tesselhuus besproken Rechtstreekse uitzending vanuit De Lindeboom. 22,00 u. Radio Noord-Holland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogram ma) 18 00 u. Muziek met Marco 20 00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit doopsge zinde gemeente Den Burg 11 00 u. Vlaswiek (muziek en poézie) 12 00 u. Natuurwijzer 13.00 u.Noud draait deur (Neder landstalig) 14 00 u. Wilde vaart (shanty's) 15,00 u Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u.Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9 45 u. Gereformeerde kerk Den Burg 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonies (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Natuurwijzer (herhaling van zondag) 21.00 u. Reggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18 00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Raad en daad (over de Texel se politiek) 19.30 u. Raadsvergadenng (rechtstreeks vanuit het gemeentehuis) aansluitend: Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u Pietelepote (kinderprogram ma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19 00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u Raadsverqadennq (herhaling van dinsdag) aansluitend Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19 00 u. Even bijpraten met.. 20 00 u. Radio Noordholland Voor meer informatie o andere eilandzaken zie «vm er medische zorg, hulpverlening, kerk en texelsecourant.nl. rubnek Om te Onthouden

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 7