Sloop betalen uit opbrengst huizen Cjrocn 'wartsjexels in het harL^ Eerste woningen in de Potvis opgeleverd Platform wil meer aandacht voor kust 'Gemeente verzwijgt werkelijk vermogen TVO wil maatregelen tegen winkeldiefstal Berekening Het Hart Hersteld Forse kritiek op jaarrekening ONVERWACHTE GEVOLGEN <S) DINSDAG 30 JANUARI 2007 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12146 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Een eventuele sloop van het raadhuis kan moeiteloos worden betaald uit de opbrengst van nieu- we huizen en ruimten voor onder- nemers aan de Groeneplaats. Dat blijkt uit een financiële berekening van Het Hart Hersteld. De bouw van in totaal 65 nieuwe huizen, 10 publieksruimten en een parkeer garage levert een paar miljoen op, sloop van het raadhuis en het bouwrijp maken van de onder grond kost bij elkaar acht ton. De berekeningen zijn recent gepubli ceerd op de website www.groene- plaats.nl van het Texels Verbond van Ondernemers, Ondernemings vereniging Den Burg (OVD), Horeca- belangen Den Burg en Jook Nauta die halverwege de jaren negentig de initiatiefnemer van Het Hart Hersteld was. Een werkgroep van de onderne mersverenigingen is al enige tijd bezig met de verdere ontwikkeling van het plan. In de nieuwe versie wordt rekening gehouden met ver trek van het raaduis. Dat was in de eerdere versie van Nauta nog niet het geval. Het is voor het eerst dat één van de plannen voor het centrum van Den Burg al zover is bekeken. De ondernemersvereni gingen en Nauta presenteren de tot nu toe bereikte resultaten tijdens de ideeënmarkt over de Groene plaats die vrijdag 14 februari in de Burgemeester De Koninghal wordt gehouden. In de financiële berekening van Het Hart Hersteld wordt uitgegaan van de realisatie van een ondergrondse parkeerkelder met 130 parkeer plaatsen, 10 publieksruimten voor winkels, horeca, ambacht of dienst verlening, 8 woningen op de bega ne grond (aan de Parkzijde), twee bouwlagen met 41 woningen en een derde bouwlaag met 16 pent houses. De maximale bouwhoogte van de bouwlagen is 12,5 meter. In totaal moet bijna 19 miljoen euro worden geïnvesteerd, waarvan bijna 17 miljoen in de gebouwen en de garage. Met de verkoop daarvan kan bijna vijf miljoen euro winst wor den gemaakt. Van dat geld kunnen onder meer de sloopkosten en de kosten voor ontsluiting en publieke ruimten (2,1 miljoen euro) worden betaald, waarna er nog iets meer dan twee miljoen euro overblijft. Ook een verlies op de realisatie van de parkeerkelder wordt opgevan gen. Budgetneutraal Volgens Nauta maakt de berekening duidelijk dat sloop van het raadhuis en herstel van het centrum in ieder geval budgetneutraal kan worden uitgevoerd, zodat de gemeente er geen geld op toe hoeft te leggen. De twee miljoen zou volgens hem onder meer aan een extra kwali teitsverbetering van het centrum ten goede kunnen komen. In de berekening hebben de 41 woningen een koopprijs van 240 duizend euro gekregen, voor de 8 huizen aan de Parkzijde wordt 260 duizend euro gerekend en voor de 16 penthouses 395 duizend euro. Dat laatste is boven de koopprijs grens, de rest is eronder. Voor de 10 publieksruimten staat een verkoopprijs van 225 duizend euro in de boeken. Een andere optie is de ruimten voor 18 duizend euro per jaar te verhuren. De 10 ruimten hebben op papier een oppervlakte van 120 vierkante meter gekregen, de penthouses worden even groot en de overige huizen meten 96 vier kante meter. Het is aan stedebouwkundig advies bureau Witpaard-partners om te bezien hoe Het Hart Hersteld in het grote geheel van ideeën, plannen en voorstellen kan worden verwerkt. Lees verder op pagina 3 i Weblog Het weblog van de Texelse Courant wordt de komende twee weken bij gehouden door Marleen Schellinger (19). Zij studeert HBO-Diermanage- ment aan Van Hall Larenstein in Leeuwarden. Pagina 2 Bij de Potvis, de in aanbouw zijnde campus van het NIOZ, nemen de eerste medewerkers over enkele dagen hun intrek in het nieuwe complex. Aannemer Ursem heeft de 19 gezinswoningen vrijwel allemaal opgeleverd. De één- en tweeper soonsappartementen zijn als het goed is dit voorjaar en komende zomer klaar. De bouw verloopt vol gens opdrachtgever Jan van Andel van de Stichting Wonen Texel (SWT) in grote lijnen voorspoedig. 'We hebben wel de gebruikelijke bouw- perikelen gehad, maar er is geen uit val door de winter en de storm heeft geen schade toegebracht. We lopen iets achter op schema, maar niet dramatisch.' Volgens de uitvoerder ligt het werk een maand achter. De 19 woningen die nu zijn opgeleverd zijn nog niet allemaal verhuurd. Van Andel: 'Er is wel animo, maar het heeft even tijd nodig. We adverteren er niet mee, omdat de woningen zijn bedoeld voor medewerkers van het NIOZ. Als mensen aan het eind van hun contract zitten, verhuizen ze niet zomaar. Maar we verwach ten dat nieuwe medewerkers hier binnen redelijke termijn hun intrek zullen nemen.' Ook onderzoekers die nu nog in Tubantia zijn gehuis vest, zullen over enige tijd hun intrek nemen in de appartementen van de Potvis. Bedoeling is dat een deel van de vrijkomende appartementen in Tubantia gaan worden bewoond door asielzoekers met een verblijfs vergunning. Dit nadat de gemeente door de provincie is gewezen op de achterstand op het gebied van het onderbrengen van deze sta tushouders. Hoeveel en wanneer de appartementen zullen worden betrokken staat nog niet vast. Van Andel: 'Wij doen de gemeente bin nenkort een aanbod, met de inten tie om een samenwerkingsovereen komst af te sluiten. Daarna is het de vraag hoeveel kandidaten er op af komen.' IFoto Jeroen van Helium) Het nieuwe kabinet moet de komende jaren minstens vijftig miljoen extra op de rijksbegroting zetten om in de toekomst aan de versterking van de kust te blijven werken. Dat heeft het zogehe ten Platform Nederlandse Kust aan informateur Herman Wijffels geschreven. In het platform zitten onder meer de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Zeeland, weg- en water bouwers en enkele ministeries. Zij hopen dat het nieuwe kabinet wil nadenken over maatregelen die bij een stijgende zeespiegel moe ten worden genomen. Dat moet ertoe leiden dat de kustgebieden ondanks het veranderen van het klimaat veilig blijven en dat inves teerders vertrouwen in de gebieden blijven houden. Het Platform stelt het kabinet voor ^HETGAAT HIEROM MENEEK CcfiNO^ W') WAREN NOGAL ONDER WInDRUR VAN UW WEiORRinG OP\ IETS TE Keg elen voor pe Gestrande TFSO-REFERS H£EFr- WEL EENS MN EEN G4KRIERE Sj DE óf/IEEMlE J GEDACHT nieuwe perspectieven te gaan ont wikkelen. Volgens de Noordholland se gedeputeerde Patrick Poelmann moeten die niet meteen spijkerhard worden vastgelegd, maar vooral richtinggevend zijn. Het Platform trekt voor dat standpunt een verge lijking met de wijze waarop vroeger de Zuiderzeewerken zijn aangepakt om de kust veiliger te maken. 'Die zijn uiteindelijk anders uitgepakt dan de eerste perspectiefschetsen aan gaven, maar dat tekent de kracht van de aanpak.' Voor de nieuwe perspectiefschetsen denkt het Platform op het moment aan onder meer uitbreiding van land, het inzetten van zandmotors op zee voor natuurlijke kustaanwas, duurzame energie op zee, interna tionale samenwerking en de aan leg van nieuwe eilanden. Dat idee werd vorig jaar ook al eens door Hans Alders, commissaris van de koningin in Groningen, geopperd. In het Duitse Waddengebied wordt al enige tijd aan soortgelijke plannen gewerkt. De veranderingen van het klimaat waren ook onderwerp van gesprek bij het Periodiek Economisch Over leg tussen de gemeente en het Texels Verbond van Ondernemers. TVO zei benieuwd te zijn op welke wijze de gemeente beleidsmatig rekening houdt met mogelijke gevol gen voor de natuur en de agrarische sector. Een mogelijke verhoging van de dijk langs de Waddenzee stuit volgens TVO momenteel op een ruimtelijke beperking in de nieuwe PKB Wad denzee, Die staat uitbreidingen in de richting van de Waddenzee niet toe. terwijl voor een dijkverhoging van een meter de voet van de dijk zes meter breder zou moeten wor den. Voorzitter Ries Swanink vond dat dat punt nader zou moeten worden onderzocht. De gemeente houdt meer geld achter de hand dan uit de jaar rekening zou blijken. Dat schrijft althans registeraccountant Leo Verhoef uit Wijk bij Duurstede in een brief aan de gemeenteraad. Volgens hem heeft de gemeente de afgelopen twee jaar in totaal 1,7 miljoen euro 'verzwegen'. Verhoef, een bekend en omstreden criticaster van overheidsbegrotin gen, bestudeerde op eigen initia tief de Texelse jaarrekeningen over 2004 en 2005. Volgens hem heeft de gemeente over 2004 een bedrag van 1,1 miljoen euro 'verzwegen' en over 2005 van zeshonderdduizend euro. De gemeente meldde over die jaren een nadelig saldo van twee ton (2004) en een positief saldo van drie ton (2005). Verhoef, die de afgelopen jaren de jaarrekeningen van zo'n tweehonderd gemeenten en provincies jaarrekeningen uit ploos. vindt dat er sprake is van misleiding. De verschillen komt voort uit de wijze van berekenen. De gemeente moet volgens de wet de saldi die in de jaarrekening bij het overzicht baten en lasten staan als jaarresul taat naar buiten brengen. Volgens Verhoef is dat verkeerd en moet er naar het eigen vermogen worden gekeken. Door het eigen vermogen van het ene jaar af te trekken van het andere wordt volgens hem het werkelijke jaarresultaat zichtbaar. In de brief rekent hij voor dat de gemeente volgens de jaarrekening van 2004 een eigen vermogen van 11 miljoen euro had en dat dat in de jaarrekening van 2005 naar 11,9 miljoen euro was gegroeid. 'Die toe name van 9 ton is het werkelijk saldo van de baten en lasten.' Volgens een woordvoerder van de gemeente is de methode die Verhoef hanteert met conform het zogeheten Besluit Begroting en Ver antwoording waarin het ministerie van Financiën de spelregels voor begrotingen van gemeenten en pro vincies heeft vastgelegd. Op basis van dat besluit toetst de provincie of de gemeente de jaarrekeningen goed aflevert. Zowel over 2004 als 2005 had Texel goedkeurende ver klaringen van zowel de provincie als accountant Deloitte. Volgens de woordvoerder is het onjuist als Ver hoef stelt dat er geld verzwegen zou zijn. 'Als dat zou zijn gebeurd, had hij de bedragen ook niet uit de jaar rekeningen kunnen halen. Er is niets verzwegen en er is ook geen sprake van misleiding.' Verhoef bekritiseert eveneens de wijze waarop de financiële positie van de gemeente in de jaarreke ningen is opgenomen. Onder meer de zogeheten vaste activa (bezittin gen van de gemeente) zijn volgens hem te laag weergegeven. Volgens een onderzoek van het ministerie van Financiën uit 2002 klopt dat. Gemeenten zijn verplicht de vaste activa tegen de verkrijgingswaarde in de boeken te zetten en die is over het algemeen lager dan de reële waarde. Uit dat onderzoek bleek toen overigens dat gemeenten lan delijk bij elkaar voor 6,5 miljard aan stille reserves hadden. De oppositie had een paar jaar geleden nog veel kntiek op het col lege over de omgang met reserves. GroenLinks en PvdA baalden er toen van dat het college altijd wel ergens een potje met wat extra geld wist als dat nodig was. terwijl het voor de gemeenteraad lastig was om te weten waar de reserves zaten. Advies Verhoef adviseert de raadsleden alle verschillende reserves op te hef fen en tot één Algemene Reserve' samen te voegen. 'Dat zal het inzicht aanmerkelijk verbeteren.' Volgens de gewezen accountant hebben veel gemeenten en provincies door De sectie Detailhandel van TVO heeft de gemeente verzocht preventieve maatregelen tegen winkeldiefstallen te nemen. De detailhandel wil een verbod op 'rooftassen' in de Algemene Plaatselijke Verordening. Daar naast zou iemand die wordt betrapt, meteen een boete van €151,- moeten krijgen. Het bestuur van het Texels Verbond van Ondernemers heeft het ver zoek voorgelegd tijdens het Perio diek Economisch Óverleg dat twee keer per jaar met de gemeente wordt gevoerd. Volgens voorzitter Kees-Jaap van der Kooi van de sectie Detailhandel zijn er geen con crete cijfers over winkeldiefstallen op Texel, maar hij verwacht niet dat het veel afwijkt van elders. 'Lande lijk wordt er op jaarbasis voor 290 miljoen euro gestolen, dus er is ons veel aan gelegen daar wat tegen te doen.' Enkele grotere gemeenten als Amstelveen. Groningen en Tilburg hebben volgens Van der Kooi inmid dels verboden op 'rooftassen' in de APV opgenomen en de winkeldief stallen zijn daar flink afgenomen. Rooftassen zijn tassen met een onzichtbare beschermende laag zodat detectiepoorten van winkels niet kunnen afgaan als er gestolen goed in een tas zit. Als rooftassen in de APV worden opgenomen, heeft de politie een juridisch middel in de huidige spelregels 'onbetrouw bare en misleidende' jaarrekeningen en vormt Texel daarop geen uitzon dering. De accountant, die vroeger voor grote bedrijven jaarrekenin gen van overheden doorspitte en in 1994 door zijn werkgever werd ont slagen om zijn aanhoudende kritiek, vraagt zich af in hoeverre de Texelse raadsleden 'genoegen nemen met misleidende jaarrekeningen'. Hij vraagt zich eveneens af hoe het met de begroting voor 2007 is gesteld. handen om ertegen op te kunnen treden. In onder meer de Amsterdamse deelgemeente Osdorp wordt erva ring opgedaan met het meteen uit schrijven van een boete van €151.- als iemand wordt betrapt. 'Daar zijn de winkeldiefstallen ook spectacu lair gedaald. Een deel van de boete euro gaat als overlastvergoeding naar de ondernemer, waardoor de bereidheid om aangifte te doen is toegenomen. Het wordt wel eens vergeten, maar aangifte doen op het bureau kost geld. Je moet er voor zorgen dat ondertussen de winkel blijft doordraaien. Van der Kooi wijst erop dat de gevraagde maatregelen vooral zijn bedoeld om al in een vroeg stadium eventuele problemen op het eiland voor te zijn. Doordat zich in de gro tere steden dalingen voordoen, is het volgens Van der Kooi niet moei lijk te raden dat winkeldieven moge lijk uitwijken naar andere gebieden. 'We hebben hier een actieve club, dus we gaan liever niet blussen als we de brand ook kunnen voorko men.' 'Strand vaker schoonmaken' De gemeente zou vaker dan één keer per jaar het strand moeten schoonmaken. Dat verzoek heeft TVO tijdens het Periodiek Econo misch Overleg bij de gemeente ingediend. Dat blijkt uit een nieuws brief die het Texels Verbond van Ondernemers heeft opgesteld. De gemeente is bereid om. samen met de strandexploitanten. te bezien of er vaker kan worden schoonge maakt. Bekeken wordt of het han dig is het strand te borstelen of te zeven. In het laatste geval worden ook meteen alle schelpen opge ruimd. Op het moment heeft de gemeente nog geen budget om het strand vaker dan één keer per jaar te reinigen. RAB Vijfenzeventig jaar is een mooi moment voor een jubileumboek, vijf entachtig jaar veel minder. Toch komt RAB tien jaar na de eerste uitgave alweer met een opvolger. Reden is de enorme expansie die sindsdien is doorgemaakt. Pagina 5 m Adoptiekinderen Hammie Schrama stelt al jaren haar huis en hart open voor de opvang van pleeg- en adoptiekinderen. 'Het geeft een mooie invulling aan mijn bestaan. Ik wil kinderen graag liefde geven.' Pagina 6 Spookfactuur Bij de gemeente is een melding bin nengekomen van een ondernemer die een factuur heeft ontvangen van een firma uit Assen. Gefactureerd werd een vermelding op een web site met overzicht van bedrijven en gemeenten. De vermelding zou in de rubriek Gemeente Sortering worden opgenomen. Hiervoor werd €199,- exclusief BTW in rekening gebracht. De gemeente Texel heeft echter niets met deze website te maken en ook niet met de opdrachtgever van de factuur. 'Ontsluiting van A7 moet beter' De ontsluiting van de A7 naar Den Helder en Texel moet beter worden geregeld. Dat vindt Piet Standaart van Texels Belang. Hij is er niet gelukkig mee dat plannen voor een nieuwe weg via Anna Paulowna op de lange baan zijn geschoven. Volgens Standaart is het niet goed als de N99 tussen Den Oever en Den Helder de enige ontsluitingsweg blijft als het Wieringer Randmeer ver der wordt ontwikkeld. Dat project voorziet onder meer in de bouw van veel nieuwe huizen op Wieringen. De gemeenten Wieringen en Wieringer- meer hebben vorige week handte keningen onder een samenwerkings overeenkomst gezet 'Als je weet dat er veel nieuwe huizen komen, kun je niet alleen de doorgaande weg over Wieringen aanhouden', aldus Standaart. 'Dan moet er ook een nieuwe ontsluiting komen, want je weet dat het drukker gaat worden. Dat moet je niet pas achteraf rege len.' De provincie en Rijkswaterstaat hebben de plannen voor zich uit geschoven, omdat Anna Paulowna niet gelukkig is met een eventuele nieuwe weg door de polder. De N99 staat ondertussen op de nomina tie vijf nieuwe rotonden te knjgen, omdat zich op de kruispunten enkele ernstige ongelukken hebben voorge daan. Volgens Standaart is het goed als die er komen, maar bevorderen ze de doorstroming van het verkeer in de Noordkop met. TVO uitte een soortgelijke mening tijdens het Peri odiek Economisch Overleg met de gemeente. TEXELSE 'COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1