Aandachtig luisteren naar de wethouder Overal tellers, net als in De Toekomst Kopers kavels vrezen in tijdnood te komen Poster blijft toch lid van Eilander Raad Cjrocn Thwarts Jéxels in het harL> Welstandscommissie blijft bestaan Hoornders per helikopter van bergreus afgehaald ROC^ OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12147 VRIJDAG 2 FEBRUARI 2007 Verschijnt dinsdag e Toekomstige bewoners van de vrijstaande kavels aan de Luzer- nevlinder in de Volmolen en Den Burg West komen mogelijk in de knel met het op tijd verkrijgen van een bouwvergunning. Tot verras sing en ongenoegen van enkele potentiële kopers blijkt de Wel standscommissie zich nog steeds over de bouwtekeningen te bui gen, terwijl dat adviesorgaan per 1 januari zou worden afgeschaft. i De toekomstige bewoners van de I gemeente moeten vóór 1 juni over een goedgekeurde bouwvergunning beschikken, anders lopen zij het risico dat de grondprijs hoger wordt of dat de optie op de grond vervalt. De gemeente wil op die manier bewerkstelligen dat de bouw van huizen op de vrije kavels vrijwel tegelijkertijd plaatsvindt. De aanvra gen moesten uiterlijk gisteren zijn ingediend. Voor in ieder geval twee bewoners lijkt de deadline van 1 juni aan de krappe kant te worden, omdat de Welstandscommissie hun tekenin gen heeft afgekeurd. CDA-raadslid Martijn Eelman haalde tijdens de raadsvergadering het voorbeeld aan van een toekomstige bewoner van de Luzernevlinder die deze maand al twee keer een afwijzing had ont vangen. Eelman verbaasde zich daarover, vooral omdat de architect het huis volgens de voorwaarden in het beeldkwaliteitsplan heeft qete- kend. De Welstandscommissie keurde de tekening in eerste instantie af op een blinde gevel. De architect tekende alsnog een paar ramen in de gevel, maar opnieuw ging de commissie niet akkoord. Er zou nog een 'ver bijzondering' van de gevel moeten plaatsvonden. Dat zou 'architec tonisch met enige toevoeging van plasticiteit' kunnen gebeuren. 'Je kunt je afvragen wat daarmee wordt bedoeld', aldus Eelman. Tot zijn ver bazing werd in dezelfde uitspraak gemeld dat het met nodig was dat er meer openingen in de blinde gevel zouden komen. Het raadslid vroeg opheldering aan wethouder Nico Kikkert (grondgebied). Eelman bevond zich overigens in een bijzon dere positie, omdat hij zelf ook één van de toekomstige bewoners van de Luzernevlinder is. Hij benadrukte dinsdagavond als raadslid op te treden en het praktijkvoorbeeld van een ander te hebben aangehaald. Lees verder op pagina 3 Ben Bakker en Els de Jager zijn er niet in geslaagd de top van de Aconcagua te bereiken. Bakker werd op de flanken van de Zuid- Amerikaanse bergreus getroffen door een vrij ernstige vorm van hoogteziekte. Toen herstel uitge sloten bleek, moest hij maandag per helikopter terug naar het dal worden gebracht. Hoewel De Jager zich nog wel fit voelde, besloot ze haar partner te vergezellen. Bakker kreeg al vroeg in de expeditie problemen met zijn gezondheid en ging zondag bijna letterlijk en figuur lijk knock-out. Dat gebeurde tijdens het overbrengen van een deel van de uitrusting van het basiskamp, dat - op 4200 meter lag, naar het op 5000 I meter hoogte gelegen kamp 1Na de lunchpauze, waarin de Hoornder volgens eigen zeggen nauwelijks in staat was een hap binnen te krijgen, 'werden do problemen steeds groter en lukte het hem niet meer de ande ren te volgen. 'Een ijzig en instabiel gedeelte van de "gletsjer (ijs met los gruis en stenen erop) maakte het er niet gemakkelijker op, schrijft hij zelf op de door collega's van OSG De Hogeberg bijgehouden website. Aanvankelijk bleven zijn partner en een gids bij hem, maar toen het tem po nog verder zakte ('drie stapjes, uitrusten, twee stapjes...') besloot Bakker te wachten tot de anderen zouden terugkeren uit kamp 1. 'Hij (de gids, red.) vond het niet leuk mij achter te laten, maar zag ook geen andere mogelijkheid. Ik beloofde hem op die plek te blijven zitten.' Bakker bevond zich op dat moment op zo'n 4915 meter. De terugtocht werd een martelgang. De uitgeputte Bakker begon te zwal ken, moest steeds vaker stoppen om uit te rusten en werd ook slape rig, waarbij het zaak was hem bij de les te houden. Toen hij op een steile helling dreigde te vallen en een gids hem te hulp wilde schieten, ging de hulpverlener zelf onderuit. Hij kon zich ternauwernood in veiligheid brengen. Terug in het basiskamp werd direct de permanent aanwezige arts geconsulteerd. Deze achtte een langer verblijf op 4200 meter hoogte niet verantwoord. Bakker vertoonde alle symptomen van hoogteziekte. Lees verder op pagina 7 Gerbrand Poster blijft aan ais lid van de Eilander Raad. De poli tieke partijen hebben hem tijdens de raadsvergadering niet voor ontslag voorgedragen, maar een nieuwe kans gegeven. Ze heb ben meer vooroverleg toegezegd en tijdens vergaderingen van de Eilander Raad wordt voortaan melding van minderheidsstand punten gedaan. De voorman van de WD lag onder vuur, omdat hij zich tijdens de laat ste vergadering op Schiermonnik oog met aan de reglementen had gehouden. Volgens de zogeheten (gemeenschappelijke regeling waar op het samenwerkingsverband van jde Waddeneilanden is gebaseerd, (verkondigen leden van de Eilander Raad standpunten van de gemeen- teraad en wordt er niet aan par tijpolitiek gedaan. Poster had dat k wel gedaan. Hij verkondigde op I eigen houtje dat de Texelse WD "iet op de mogelijke vestiging van 'een gemeenschappelijk kantoor op (Texel voor de vijf eilandgemeenten v zit te wachten Zowel Poster als de meeste andere ■Partijen wilden het dinsdagavond ■niet op een ontslag laten aankomen. «Poster zei zich in de toekomst aan standpunten van de meerderheid te willen conformeren, maar dan wel onder voorwaarden. 'Er moet ade quaat vooroverleg komen, geluis terd worden naar elk lid en als er een minderheidsstandpunt is, moet dat door de gemeenschappelijke vertegenwoordiger in de Eilander Raad naast het meerderheidsstand punt naar voren worden gebracht.' De WD-voorman vindt dat zijn partij tot nu toe bij vooroverleg nauwe lijks de gelegenheid heeft gehad de WD-standpunten in de gezamenlij ke standpunten van de raad te laten klinken. Doordat er in de Eilander Raad niet aan partijpolitiek kan wor den gedaan, wordt de WD volgens Poster de mogelijkheid ontnomen in Waddenverband haar eigen mening te ventileren. De meeste partijen waren bereid aan de voorwaarden van Poster, die volgens eigen zeggen ver gingen, te voldoen. Dat er te weinig voorover leg zou zijn geweest, werd echter bestreden. Piet Standaart (Texels Belang) stelde dat de WD'er bij meerdere vooroverleggen afwezig was geweest. En als hij er was, was hij volgens Standaart niet tot com promissen bereid. Lees verder op pagina 3 Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Wethouder Marian Merkelbach leest tijdens de Voorleesestafette voor uit een boek v. 'Kom maar gezellig om me heen zitten', zegt Marian Merkelbach terwijl ze het boek Bijna Jarig van Imme Dros openslaat. De kleuters en peuters kruipen met een dicht tegen de wethouder aan om te horen hoe een meisje per ongeluk al vóór haar verjaardag haar verjaarsdagcadeau ziet staan als ze iets stouts doet. Aandachtig luisteren ze hoe de wethouder vertelt dat het meisje samen met een vriendinnetje een plan bedenkt om haar moeder te vertellen wat er gebeurd is. Merkel bach was dinsdag eén van de eerste Texelaars die deze en volgende week meedoen aan de Voorleesestafette die tot en met zaterdag 10 februari in de openbare bibliotheek in Den Burg wordt gehouden. De estafette werd geopend door burgemeester Joke Geldorp die een boek over een kleine kangoeroe voorlas. Samen met de 3-jarige Mees den Boer uit Oosterend opende zij de Voorlees estafette door de 'navelstreng' van een pluche kangoeroe en een baby kangoeroe door te knippen. Volgens bilbiotheekmedewerker Maaike Vonk krijgt elk kind dat tijdens de esta fette lid wordt zo'n kangoeroe. De afgelopen dagen namen meesters en juffen van de scholen, personeel uit de verzorging en leidsters van peu terspeelzalen het voorlezen voor hun rekening. Zaterdag lezen kinderen elkaar voor. Volgende week komen opnieuw meesters en juffen in actie, Texelse schrijvers en bibliotheekper soneel. Donderdag lezen mensen van de brandweer, politie en ambulance voor. De estafette wordt zaterdag 10 februari om 10.30 uur door Klif 12 op KNRM redt 62 mensen in 2006 De Texelse redders van de KNRM hebben in 2006 in totaal 62 men sen gered. Dat blijkt uit de jaar cijfers van de reddingmaatschap pij. De drie Texelse reddingboten gingen enkele tientallen keren het water op. De Francine Kroesen, die 23 keer uitvoer, haalde 44 mensen van zee. Met de Zalm,- die 12 keer op pad ging, werden 9 mensen gered. De Beursplein 5 bracht 11 mensen in veiligheid. De reddingboot uit De Cocksdorp voer 12 keer uit, één keer minder dan in 2005. De redders van De Koog voeren een paar keer meer dan een jaar geleden uit. Ongeveer de tweederde van de reddingsacties speelde zich op de Waddenzee af. De Koger redders rukte ook nog 16 keer uit met de wippertruck. Die wordt in de zomer vaak ingezet om de ambulance te assisteren als er gewonden op het strand zijn. De KNRM had over het algemeen een druk jaar. In totaal moesten de vnj- willigers van de 40 reddingstations 1663 keer in actie komen. Daarbij werden 3109 mensen en 63 dieren in veiligheid gebracht. De redding maatschappij verwacht eind dit jaar de 75.000ste geredde aan de wal te zetten. De teller staat momenteel op iets meer dan 72.100. De ploeg in De Cocksdorp is volgens PR-coördina- Net als in De Toekomst zal ook in andere discotheken, feestcafés, danscafés en daarmee te vergelij ken drukke uitgaansgelegenheden apparatuur moeten worden geïn stalleerd waardoor precies bekend is hoeveel mensen zich op een bepaald moment in het gebouw bevinden. Verder zal in de bedrijfs- vergunning' die genoemde horeca bedrijven nodig hebben, expliciet tor Els Kruk nog op zoek naar enkele worden vermeld hoeveel mensen nieuwe vnjwilligers. Geïnteresseer den kunnen zich melden bij schipper Charles Douma. Driegangen diners bij opbod verkocht Een driegangen diner naar keuze voor niet meer dan een paar euro? Restaurant het Schoutenhuys ver koopt op de website www.koop- plein.nl etentjes voor twee (nor male prijs: €78,50) bij opbod. 'Een leuke actie om ons te presente ren. Als we pech hebben, wordt er niet meer dan twee cent geboden. Maar dat risico nemen we op de koop toe', vertelt uitbater en initia tiefnemer Bouke Weber. Weber liep al langer met het idee, ver telt hij. 'Websites als Marktplaats.nl en Ebay.nl worden vooral gebruikt om tafels, stoelen en hobbyartikelen te verkopen. De laatste tijd zijn het ook wel eens vakantiehuisjes. En voor een goed doel worden ook wel andere bijzondere artikelen aangeboden. maximaal aanwezig mogen zijn. De handhavingambtenaren zul len er regelmatig op letten dat dit maximum niet wordt overschreden en daarbij ook kijken naar andere we eigenlijk altijd vol. Toen ik hier drie zaken die van belang zijn voor de jaar geleden begon, kwam een avond (brand)veiligheid. zonder gasten nog wel eens voor. Nu hadden we zelfs woensdag zes of B en w hebben dat besloten naar zeven tafels. Dat is met slecht voor aanleiding van het verslag van een een doordeweekse avond in januariincidentele controle die in de nacht Naast een 'leuke actie' om zijn bedrijf van 4 op 5 augustus in De Koog te presenteren, is de actie volgens werd uitgevoerd door de brandweer Weber ook bedoeld om te kijken of Hoewel deze controle geen ernstige 'het werkt'. 'Het is interessant te zien mistanden aan het licht bracht en loy- voor welk bedrag mensen nog willen ale medewerking kreeg van de betref van de gelegenheden te waarborgen. Een snel uit te voeren tellinq van het aantal bezoekers met behulp van een (elektronisch) systeem is daar bij niet te ontberen, omdat bij grote drukte handmatig tellen omslachtig en onpraktisch is. Niet in elk café zal een teller verplicht worden gesteld. Het gaat uitsluitend om drukbezochte gelegenheden zoals disco's. De 'tel lerplicht' wordt als extra voorwaarde toegevoegd aan de al afgegeven gebruiksvergunningen. De exploitan ten krijgen bencht dat zij hun vergun ning in die zin moeten laten 'revise ren'. Bij de controles zal er verder op worden gelet dat er obstakelvrije vluchtwegen zijn, dat de noodverlich ting en transparantverlichting func tioneren, dat vluchtdeuren van bin nenuit kunnen worden geopend, dat rook- en brandvrije deuren zelfslui- tend zijn, dat er blusmiddelen zijn die jaarlijks worden gecontroleerd en dat de bouw- en siermatenalen die in het bedrijf zijn toegepast brandveilig zijn. De Porto had CDA. GroenUnks en Texels Belang er vóór de vergadering op attent gemaakt dat hun motie over afschaffing van de Welstands commissie nóg niet was uitgevoerd. Kikkert vroeg zich hardop of zij als 'raadsgriffier, zestiende raadslid of vriendin van' een van de betrokkenen had opgetreden. Hij had de indruk dat ze ook informatie waar raads lid Martijn Eelman mee kwam (over iemand wiens bouwtekeningen door de Welstandcommissie waren afge keurd) had doorgespeeld. De kritiek van de wethouder leidde tot afkeu rende reacties van de raadsleden. Burgemeester Joke Geldorp kapte de ontstane ophef meteen af, nadat Henny Festen (GroenLinks) haar waar- denng over de raadsgriffier had uitge sproken en meerdere raadsleden het woord wilden nemen. De Porto werd evenmin in de gelegenheid gesteld. Zij zei het desgevraagd niet terecht te vinden dat zij was aangevallen. 'Het is mijn taak als raadsgriffier erop te letten of moties door het college wor den uitgevoerd. Als dat niet zo is, is het mijn taak daarover signalen af te geven en dat heb ik hier gedaan.' De raadsgriffier zorgt ervoor dat raadsle den hun werk kunnen uitoefenen. Het is, samen met de notulist, de enige functionaris die weliswaar binnen de ambtelijke organisatie werkt, maar in dienst van de raad is. (Advertentie) TEXELS E 3cOU RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Kop van Noord-Holland Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. komen. Voor het etentje op Valen tijnsdag is inmiddels €50,- geboden. Lees verder op pagina 7 fende exploitanten, werd wel gecon cludeerd dat inspecties een must zijn om de veiligheid van de bezoekers Vrijwel zeker tien mille boete voor gemeente Texel moet naar alle waarschijn lijkheid een boete van tienduizend euro aan de provincie betalen. De Maar dit is bij mijn weten nieuw.' De nieuwe archiefbewaarplaats in veronderstelling dat hij de actie heeft opgezet wegens een gebrek aan belangstelling, wijst Weber van de hand. 'Het Schoutenhuys zit enorm in de lift. Het afgelopen jaar is onze omzet zo'n dertig procent gegroeid Op vrijdag- en zaterdagavond zitten het raadhuis voldoet niet aan alle eisen van de provincie en van daag (vrijdag) was de allerlaatste dag respijt die de gemeente had gekregen. Volgens de gemeente zijn de mees te door de provincie opgedragen werkzaamheden 'nagenoeg afge rond', maar kan een vereiste kli maatunit pas in de derde volle week van februari worden geleverd. Ook lukt het pas maandag een brand werende deur te plaatsen. Zowel de klimaatunit als de deur had een langere levertijd dan verwacht. Er wordt vanuit gegaan dat de provin cie de ruimte afkeurt. De gemeente blijkt twee weken geleden bij Gedeputeerde Staten om uitstel van de eindinspectie te hebben gevraagd, maar dat heeft het provinciebestuur afgewezen. Lees verder op pagina 7 Openingstijden publieksbalie gemeentehuis: maandag t/m donderdag 8.30-12.30 uur vrijdag 17.00-19.00 uur (Tijden graag wijzigen in uw Wie-Wat-Waar gids en Texelse telefoongids) Telefoon: 36 21 21 algemene nummer (8.30-16.30 uur): voor algemene informatie en doorverbinden. 36 21 11 servicebalie (8.30-16.30 uur): voor al uw meldingen en klachten, 36 21 11 storingsdienst (buiten werktijd na 16.30 uur): voor verstoppingen en andere calamiteiten, Tijdens de avondopenstelling van de publieksbalie (vrijdag 17.00-19.00 uur) is het gemeentehuis telefonisch met bereikbaar Podiumkunsten Het Texels Eenakterfestival krijgt een andere opzet. De nieuwe organisa tie geeft niet alleen toneelspelers, maar ook de beoefenaren van caba ret, stand-up comedy, revue en een keur aan andere podiumkunsten de gelegenheid zich te presenteren. Het festival vindt plaats op 11 en 18 november. Pagina 2 Woningbehoefte Als de gemeenteraad akkoord gaat, krijgt bureau Companen opdracht voor een woningbehoefteonderzoek De kosten bedragen €30.030,- en komen voor de helft voor rekening van de Stichting Wonen. Pagina 5 Opschudding na kritiek op griffier Wethouder Nico Kikkert heeft dinsdag opschudding veroorzaakt in de gemeenteraad met kritiek op raadsgriffier Marit de Porto. Hij hekelde haar opstelling in de discussie over het niet afschaffen van de Welstandscommissie en de gevolgen daarvan voor nieuw bouw.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1