HEMA Cjrom ZwartsJex els in het harL, Reparatie moet lange wachttijd voorkomen Goede lucht archief scheelt Texel boete Boei Eierlandsche dam op drift geraakt Provincie wil alsnog bestrijding iepziekte Dl Koningslinde symbool liefde en trouw TESO voorziet uren wachten 'Nagenoeg aan alle eisen voldaan' O OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12148 DINSDAG 6 FEBRUARI 2007 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Rijkswaterstaat laat deze week een nieuwe reparatie aan de noodreparatie in de Helderse veerhaven uitvoeren. Die moet het mogelijk maken dat de Dokter Wagemaker op twee komende drukke vrijdagen alsnog in de fuik kan afmeren. Als de extra reparatie geen soelaas biedt, moeten reizigers op 9 en 16 februari rekening houden met lange wachttijden. Op de eerste vrijdag kunnen die oplopen tot drie I uur en op de tweede zelfs tot zes uur. De TESO kan bij het mislukken van de nieuwe reparatie alleen met de Molengat blijven varen en aan boord daarvan kunnen maximaal 180 auto's. De Dokter Wagemaker heeft een capaciteit van 320. De Schulpengat (240 auto's) is weg in verband met onderhoud. Vrijdagmiddag liepen de wachttij den in de Helderse veerhaven op tot twee of soms drie uur. TESO had een wachttijd van een uur voorzien, maar volgens directeur Rob Wortel hoopte het verkeer zich op omdat het niet gespreid arriveerde. Om half negen 's avonds waren de rijen weggewerkt. Rijkswaterstaat wil vanaf maandag 18 februari met de definitieve repa ratie van de stukgevaren buffers beginnen. Daarna moet de Wage maker weer volledig in dienst kun nen worden gebracht. Volgens een woordvoerder van RWS levert de reparatie van de constructie van de brug nog een probleem op, omdat de mallen uit 1963 er niet meer zijn. 'Daarvoor moeten we eerst naar een gieterij toe." De schade bedraagt volgens RWS, eigenaar van de veerhaven, tot nu toe zo'n vier ton. 'Maar dat is voor de buffers, de noodreparatie en de schade aan de betonconstruc tie. We weten nog niet wat het totaal wordt.' De buffers in de fuik werden tweeënhalve week geleden stuk gevaren, nadat de Molengat door een motorstoring geen vaart meer had kunnen minderen. Door de noodreparatie kan de Wagema ker niet meer voldoende onder de brug afmeren. Texel hoeft mogelijk toch geen boete aan de provincie te beta len voor het niet geheel in orde hebben van de nieuwe archief bewaarplaats. Een provinciaal archiefinspecteur constateerde vrijdag dat een vereiste klimaatu nit nog ontbreekt, maar dat de luchtkwaliteit toch wel aan de eisen voldoet. Volgens een woordvoerder blijft een verbeurdverklaring van een dwangsom van tienduizend euro in de lucht hangen, maar wordt de boete mogelijk toch niet in reke ning gebracht. 'Als de provincie tenminste het vertrouwen krijgt dat de gemeente goed op het archief blijft letten, kan besloten worden de dwangsom in te trekken.' De gemeente krijgt de komende weken de gelegenheid zich te bewijzen. Het raadhuis aan de Groeneplaats kan rekenen op meerdere controles waarbij de provincie bekijkt of de 1 luchtkwaliteit goed blijft. Daarnaast stuurt de gemeente de komende weken meetgegevens uit de archief bewaarplaats naar de provincie. 'Ze hebben ook medewerkers vrijge maakt om de luchtkwaliteit in de gaten te houden, dus dat ziet er alle maal goed uit', aldus de woordvoer der. Bij de inspectie bleek dat zowel de temperatuur als de luchtvochtig heid in orde was. Naar verwach ting kan de klimaatunit vanaf begin maart zijn werk doen. De installatie wordt volgens de gemeente in de derde volle week van februari gele verd. De provincie is tevreden over de gemeente omdat die verder 'nage noeg aan alle voorwaarden heeft vol daan' om een archiefbewaarplaats te realiseren. Dat was nodig om het zogeheten historisch archief (alles van voor 1985) op Texel te kunnen behouden. Een van de belangrijkste voorwaarden is dat in een bewaar plaats een constant klimaat heerst, zodat archiefstukken minimaal hon derd jaar in goede toestand kunnen worden bewaard. In de voormalige archiefruimte hoefden stukken vol gens de Archiefwet hooguit twintig jaar goed te blijven. Een bord van iepenhout herinnert De Cocksdorp voortaan aan 2 februari 2007, de dag waarop de eerste koningslinden de gekapte iepen van de Molenlaan vervin gen. De nieuwe bomen kunnen vier- tot vijfhonderd jaar oud wor den. Provinciebestuurder Patrick Poel- mann en wethouder Peter Bakker plantten vrijdagochtend onder toe ziend oog van de kinderen van Dur- perhonk en diverse Cocksdorpers tegenover de katholieke kerk het eerste exemplaar. De tweede boom was voor Marleen Heijne en Jan van Heerwaarden van de dorpscommis sie en nummer drie werd officieel namens de basisschool geplant. Femke, Bram en Jolien van der Linde en Rachel en Jordy van der Linden hadden de eer. Daarna zon gen de kinderen gezamenlijk een lied dat juf Marian Hoven speciaal voor de iepen en de linden had geschreven. De gemeente heeft in totaal 180 koningslinden besteld om de 240 iepen die 135 jaar geleden werden geplant te vervangen. De nu onge veer vijf meter hoge bomen zijn afkomstig van boomkwekerij Van den Oever uit het Brabantse Haar- en. Volgens Mart van den Oever, één van de eigenaren, kunnen ze zo'n vijfentwintig tot dertig meter hoog worden. 'Al denk ik dat het met invloed van de kust hier mis schien iets minder zal zijn.' Van den Oever was speciaal uit Brabant overgekomen om het planten bij te wonen. Bedoeling is dat de kruinen in de loop van de jaren naar elkaar toe groeien, zodat opnieuw een tun nel van bomen ontstaat. Hoe lang dat gaat duren, is volgens Van den Oever moeilijk te zeggen. De lin den zijn inmiddels vijftien jaar oud. Volgens de boomkweker beschik ken ze over een sterk wortelgestel, omdat ze zo'n tien keer zijn ver plant. 'Dat is goed voor de wor tels. De lengte en de dikte daar van bepalen de 'kwaliteit van de boom.' De koningslinde is één van de gezondste bomen in Nederland De boom is volgens Van den Oever niet gevoelig voor eventuele over blijfselen van de iepziekte. Er wordt de komende dagen om de vier rneter een linde geplant. Dat is een compromisafstand. De gemeen te had de bomen aanvankelijk om de zeven meter willen plaatsen, de dorpscommissie gaf de voorkeur aan drie meter, net als bij de iepen. Piet Bolier van gemeentewerken, die samen met Heijne, Van Heerwaar den en een landschapsdeskundige de werkgroep Molenlaan vormde, merkte op dat meer compromissen waren gesloten. Van Heerwaarden had aanvankelijk een voorkeur voor essen, hij had graag eiken gezien. Met de linde konden ze gezamen lijk instemmen. Van Heerwaarden en Heijne reisden vorig jaar langs diverse boomkwekerijen om nieuwe bomen te bekijken. Bolier noemde de linde een boom die symbool staat voor onder meer vrouwelijke gratie, liefde en trouw. 'Het is een boom die verbonden is met het leven van een volk. En in Sambeek staat de oudste boom van Nederland, een linde die vier- tot vijfhonderd jaar oud is.' De koningslinde wordt traditioneel geplant als er een nieuw lid van het Koninklijk Huis is geboren. Gede puteerde Poelmann noemde het daarom een mooie aangelegenheid dat de Durper linden op de vijfde trouwdag van kroonprins Willem- Alexander en prinses Maxima de grond in gingen. Provinciebestuurder Patrick Poel mann heeft opnieuw een beroep op de gemeenteraad gedaan de bestrijding van de iepziekte rigoureus aan te pakken. Als de raad dat alsnog wil, is hij bereid bij een nieuw college van Gede puteerde Staten aan te dringen meecm spiegeltje m DE WAND, WIE HEEFT HET MOOISTE HUIS VAN HET EILAND? V61J. OHMEESTER, HEEFT HET MOOISTE HUIS MAAR. OH WEE NIET MEER NA DE REALISATIE VAN EELMANS HUIS I® De strandvonderij heeft zaterdag de markeringsboei ED-A van de Eierlandsche dam geborgen. De boei was losgeslagen en op het strand bij de vuurtoren aange spoeld. Het gevaarte werd 's middags met de shovel van Marcel Bakker van het strand gehaald. Opmerkelijk was dat de ruim vijf meter hoge boei al sinds woensdagochtend op het strand bij De Cocksdorp stond. Vol gens Roland Bisschop van de direc tie Noordzee van Rijkswaterstaat (RWS) was het met bekend dat de boei was aangespoeld. 'We hadden wel informatie dat hij van zijn plek was geraakt en daarop waren we actie aan het ondernemen.' RWS wilde er met een betonningsvaartuig op het geven van extra geld aan Texel. Dat aanbod deed de gedeputeerde vrijdag na het planten van de eerste koningslinde aan de Molenlaan in De Cocksdorp. Volgens hem is de provincie nog steeds teleurgesteld dat de Texelse gemeenteraad niet wil meedoen aan een provinciaal plan om de iepziekte in Noord-Hol land in een paar jaar tijd rigoureus aan te pakken, zodat de ziekte beheersbaar wordt. De raadsleden zeiden in 2005 en 2004 nee tegen Poelman, omdat ze in februari 2004 hadden besloten de iepziektebe- strijding te staken. De provinciebestuurder zei graag vóór de verkiezingen van Provinciale Staten op 7 maart van de gemeen teraad te horen of hij zich alsnog bij de provinciale aanpak wil aan sluiten. Als het ja wordt, moeten er volgens hem 'enkele tonnen' extra op de provinciale begroting worden gevonden. Hoeveel precies is vol gens Poelmann moeilijk te zeggen. 'Dan zou eerst opnieuw bekeken moeten worden hoeveel iepen op Texel nu ziek zijn.' Lees verder op pagina 5 De aangespoelde ton trok de nodige bekijks op het strand. naartoe, maar dat kan niet zomaar bij de Eierlandsche komen. 'Het is een beperkt toegankelijk gebied.' Volgens Bisschop komt er zo snel mogelijk een nieuw exemplaar bij de dam. 'De boei stond op de planning te worden vervangen, dus dat vervroegen we nu maar.' De KNRM heeft door het ontbreken van de ton momenteel geen zichtbaar markeringspunt meer bij de dam, waardoor de Beursplein met name 's nachts niet goed kan zien waar hij ligt. De boei was nog intact toen hij werd geborgen. Jutter Maarten Boon had hem al wel zien liggen, maar met rust gelaten. 'Met veiligheid loop je niet te kloten.' Hij bood de strand vonderij zaterdag aan het voorwerp tijdelijk op zijn erf neer te leggen, LUJJIIIII maar dat werd vriendelijk door hulpstrandvonder Klaas Uitgeest en Rom van Schaik van de hand gewe zen. RWS heeft de ton inmiddels weer overgenomen van de strand vonderij. De ED-A is gisteren met Explosieve bommen De Koninklijke Luchtmacht oefent in de laatste week van februari boven de Vliehors met het afwerpen van explosieve bommen. Er worden in totaal twintig bommen afgeworpen, verdeeld over maandag 26. dins dag 27 en woensdag 28 februari. Op het eiland wordt een meetpost ingericht. een betonningsvaartuig opgehaald uit de haven van Oudeschild. RWS betaalt de kosten van de berging. Vast op strand Een toerist die met zijn auto over het strand bij De Cocksdorp dacht te rijden, is zaterdagmiddag van een koude kermis thuisgekomen. De bestuurder geraakte net voorbij de Eierlandsche dam tot aan zijn bodemplaat vast in een partij drijf zand. Hij moest door een inwoner van De Cocksdorp uit de prut wc - den getrokken. In welke mate de wagen schade heeft opgelopen, is met bekend De onfortuinlijke auto mobilist maakte zich na het lostrek ken snel uit de voeten. Show predikant Het leukst aan amateurtoneel zijn vaak de prestaties van spelers van wie je die het minst verwacht. Dat bleek zaterdagavond ook bij de jaar lijkse uitvoering van de Vereniging van Oud-leerlingen van de Land bouwschool, waar Fred van Helden, vooral bekend als predikant van de protestantse Waddengemeente, de show stal. Pagina 2 Mammoetbot Ecomare is in het bezit gekomen van het scheenbeen van een zeer jonge wolharige mammoet. Het ongeveer 12 centimeter lange bot werd half januari door de TX 68 in de omgeving van de Bruine Bank (Noordzee) boven water gehaald. Pagina 5 Kees Jaap Harting Geen dure pakken en snelle auto's, maar wel een doorge winterde vakman die zich graag inzet voor de minderbedeelden. Kees Jaap Harting werkt sinds jaar en dag voor het Juridisch Loket, voorheen Bureau Rechts hulp. Pagina 6 Langeveldstraat afgesloten In verband met het vervangen van de riolering is de Langeveldstraat in De Cocksdorp de komende weken afge sloten voor doorgaand verkeer. Ook bestemmingsverkeer zal enige hinder van de werkzaamheden ondervinden. Het bedrijventerrein blijft bereikbaar Het werk wordt gefaseerd uitgevoerd, zodat niet de hele straat in één keer wordt opgebroken. Begonnen wordt aan de kant van de Kikkertstraat. De oude riolering in de Langeveldstraat - die erg aangetast is - wordt ver vangen. Van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt een aparte afvoer voor hemelwater aan te leggen. Dit om schoon water te scheiden van vuil water. Ook wordt in verband met aanhoudende problemen een riool- streng in de Klimpstraat vervangen. De bus van Connexxion wordt omge leid en zal tijdelijk het 'oude rondje' rijden door De Cocksdorp. Wanneer de rioleringswerkzaamheden gevor derd zijn tot het gedeelte tussen de Ploosterstraat en Klimpstraat, kunnen alleen de bushaltes aan de Postweg en Vuurtorenweg gebruikt worden. Het werk zal rond 1 april zijn afge rond. Drankrijders aangehouden De politie heeft twee Texelaars aan gehouden die teveel hadden gedron ken en toch in de auto waren gestapt. Vrijdagochtend rond 8.30 uur werd een 24-jarige man uit De Koog op de Zeekraal betrapt. Hij blies 295 micro gram alcohol per liter uitgeademde lucht (ugl). De man, die een begin- nersnjbewijs had, blies daardoor dne keer de toegestane hoeveelheid. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd op de Pontweg een 28-jarige man uit Den Burg aangehouden. Hij zat anderhalf keer boven de limiet van 245 ugl. Hij kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. TEXELS INCOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. De kinderen Femke, Bram en Jolien van der Linde en Rachel en Jordy van der Linden uit De Cocksdorp plantten één van de eerste linden aan de Molenlaan. Met de shovel van Marcel Bakker werd de boei afgevoerd.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1