'Als je mee gaat huilen, kun je je werk niet doen' Maatschappelijke betrokkenheid maakte van Kees Jaap Harting jurist TEXELSE COURANT Keistad te sterk voor Tevoko TT DINSDAG 06 FEBRUARI 2007 Veel Texelaars kennen hem van de Wampex. Slobbertrui, spijkerbroek, rode wangen. Een bulderende lach en met zijn onafscheidelijke sigaar. Niet iemand die snel op de voorgrond treedt of het hoogste woord voert. Wel iemand van wie je je afvraagt wat hij in het dagelijks leven zoal doet. Het antwoord is waarschijnlijk verrassend: Kees Jaap Harting (53) is jurist. Geen dure pakken en snelle auto's, maar wel een doorgewin terde vakman die zich graag inzet voor de minderbedeelden. Dat doet hij sinds jaar en dag voor het Juridisch Loket, voor heen Bureau Rechtshulp. Geruime tijd leek zijn leven een heel andere wending te nemen. Na het succesvol afronden van de HBS-B besloot Harting, geboren in Sche- veningen, natuurkunde te studeren in Delft Dat sloot goed aan bij zijn talent voor exacte vakken. De stu die bleek echter minder leuk dan gedacht. 'Het was droge, taaie stof en na anderhalf jaar ben ik gestopt. Ik was met heel andere dingen bezig. Het was begin jaren zeventig en ik was hartstikke druk met de leuke dingen in het leven.' Een blauwe maandag studeerde hij politicologie in Amsterdam, maar ook daar gaf hij snel de brui: 'Teveel gezever.' En dus keerde Harting terug naar Texel, waar hij vanaf zijn negende jaar woonde nadat zijn vader hoofd van de Dienstkring Texel van Rijkswa terstaat werd. Hij vulde zijn dagen met diverse baantjes. 'Ik heb in een drukkerij gewerkt, een zeilmakerij en ik heb geholpen met het aanleggen van de gasleiding, hier voor de deur zelfs', wijzend op de stoep voor zijn woning aan de Bernhardlaan. Na een paar jaar werkte Harting 's zomers op het strand voor Cor Kuip en pakte hij 's winters weer een studie op. 'Met Bart en Piet Heij- nen, allebei vrienden van me, zaten we op een keer bij elkaar te praten over onze toekomst. Als we nog wat willen, dan moeten we het nu doen. Toen hebben we besloten geza menlijk rechten te gaan studeren in Amsterdam, 's Zomers bleef ik op het strand werken en 's winters zat ik in Amsterdam. Meestal begon ik een paar weken later dan de ande ren, omdat het zomerseizoen op Texel nog niet af was. Ik ging ook eerder weg en deed de laatste ten tamens vanaf Texel.' Kraakpand Met nog meer studenten woonden de Texelaars in een kraakpand van de gemeente Amsterdam. Conform het tijdsbeeld en het studentikoze leven vloeide de rosé rijkelijk, maar er werd evengoed gestudeerd, "s Ochtends om acht uur dronken we gezamenlijk koffie. En als je er niet was, werd je gepord. Dat was maar goed ook, want anders werd het niks.' De keuze voor een rechtenstudie komt voort uit maatschappelijke betrokkenheid. 'Ik wilde wat bete kenen voor de minderbedeelden en heb dit werk ook altijd voor ogen gehad. Dat het uiteindelijk een rechtenstudie is geworden, is wel mm of meer toevallig. Het had ook iets anders kunnen zijn waaruit die maatschappelijke betrokkenheid naar voren komt, maar een rech tenstudie is heel concreet en je kunt er wat mee in de praktijk. Ik hou niet van dat zweverige gedoe.' In tegenstelling tot hetgeen veel men sen denken, is deze studierichting volgens Harting met droog of saai. 'Rechten is een heel stuk maat schappij. Het is dynamisch doordat er zeer regelmatig veranderingen zijn.' Tijdens zijn studie werkte hij bij de Rechtswinkel in Amsterdam, maar na zijn afstuderen bleken de banen voor nieuwbakken juristen niet voor het opscheppen te liggen. Bureau Rechtshulp Na enkele jaren werkloosheid en het vervullen van andere baantjes kon Harting bij Bureau Rechtshulp in Alkmaar terecht. 'Piet (Heijnen, red.) was daar toen coördinator en zocht op korte termijn iemand ter vervanging van twee zwanger schappen. Hij wist dat ik beschik baar was en zo ben ik erin gerold.' De samenwerking beviel van beide zijden zo goed, dat Harting mocht blijven toen er een plekje vrijkwam. Als jurist adviseerde hij cliënten op het gebied van sociale wetgeving, vooral arbeidsrecht en huurrecht. Of zoals Harting het zelf uitdrukt: 'Ik ben aangenomen als spreekuur- boer. De hoofdmoot van mijn werk is het houden van spreekuur waarin ik mensen met bepaalde hulpvra gen informeer en adviseer. Een deel van de zaken werkte ik zelf verder uit, tot procederen aan toe. Sinds anderhalf jaar is dat veranderd. We zijn nu Juridisch Loket en moeten ons beperken tot het geven van advies. Dossiers mogen we niet meer aannemen en we mogen niet meer namens cliënten naar bui ten treden. Ik vind dat erg jammer en zie het als een verarming van mijn werk. De sjeu zat vooral in de combinatie van het werk,' Volgens Harting hebben de veranderingen vooral te maken met conflicten die zich elders voordeden met de soci ale advocatuur. 'In een deel van het land werden wij door de advocatuur gezien als een oneerlijke concur rent. Voor een deel is dat waar. Bij ons kostten de eerste drie uur €13,50 per uur. In die tijd konden wij meer doen dan een advocaat. Bovendien letten wij minder op de tijd omdat je je salaris toch wel kreeg. Voor een ander deel is het onzin. Wij doen veel zaken waar een advocaat zijn neus voor ophaalt. Ik vermoed dat die maatregel deels is genomen om luizen uit de pels te- kloppen. Om grip te krijgen op de sociale advocatuur.' Betrokkenheid 'Of ik betrokken ben bij de mensen en de zaken die ik binnenkrijg? Dat leer je gauw af, anders ga je de verkeerde kant op. Je hebt per soonlijke en sociale betrokkenheid. In een zaak moet je van allebei afstand nemen. Vooral van het per soonlijke. Dat moet je er niet tussen hebben. Als je mee gaat huilen, kun je je werk niet meer doen. Ik kan goed afstand nemen. Natuurlijk maak je schrijnende gevallen mee, maar zodra ik de boot op stap, ben ik het kwijt.' Na de omschakeling tot Juridisch Loket heeft Harting alleen nog spreekuur, zowel fysiek als telefo nisch. 'Telefonisch advies blijft las tig. Je kunt de stukken niet door lezen en je kunt de mensen niet recht in de ogen kijken, terwijl dat wel heel belangrijk is. Fysiek con tact is het beste. Je praat, je ziet. Non-verbaal kom je veel te weten. juridisch advies. graag meer Het eerste damesteam van vol leybalvereniging Tevoko speelde zaterdag één van de betere wed strijden van het seizoen. Helaas was tegenstander Keistad een bijzonder gedegen spelend team, dat minder fouten maakte en met de volle winst naar Amersfoort vertrok: 0-4. Gewaarschuwd voor de sterke ser- vicedruk van Keistad startte een volledige Tevoko-selectie de wed- stnjd in de De Koninghal geconcen treerd. Na een gelijkopgaand begin raakte de Texelse ploeg door meer dere servicefouten achterop. Sterk blokkerend pakte Joannie Schaap man nog de nodige punten, maar met voldoende om Keistad de set zege te ontnemen (16-25). Zonder spectaculair spel, maar bijzonder gedegen, trok Keistad het sterke verdedigend spel door en hield met een moeilijke service Tevoko onder druk. Via Céline de Graaf kwam Tevoko aanvallend diverse malen goed door het midden door, maar toch pakte de Amersfoortse ploeg weer de setwinst (20-25). Met Moni que van de Broek terug in de basis en geïnspireerd door de overal aan wezige Bianca van der Berg steven de de Texelse ploeg in de derde set op een zege af. Persoonlijke fouten deden Tevoko in de slotfase echter de das om (24-26). In de vierde set rook Tevoko, met de snelle Eline Feldbrugge op links, lang aan een winstpunt, maar de Amersfoorters gaven niets weg en pakten met 20- 25 de volle winst Als het Texelse team dit spelniveau zaterdag in de wedstrijd tegen het minder sterke Croonenburg vast houdt. zijn er perspectieven op een goede klassering. LANGE A TERMIJN Agenda Zaterdag 10 februari: In strandpaviljoen Paal 28 wordt tot en met zondag een tangoweekend gehouden. Meer informatie op www. texeltango.nl. In de Texelse Bierbrouwerij aan de Schilderweg gaan om 14.00, 15.00 en 16.00 uur rondleidingen van start. Deelname volwassenen €6,-, kinde ren €2,50, inclusief consumptie. Info 313229. In de Burgemeester De Koninghal in Dén Burg beginnen om 19.30 uur uur wedstrijden om het indoorkampioen schap van Model Racing Texel. In hotel Bos en Duin aan de Bak- kenweg wordt dit weekend de eerste Nederlandse Fiddle Hell gehouden, een internationaal treffen van fiddlers en violisten. Om 20.00 uur begint een open podium. -Deelname aan het weekend is gratis, evenals de toegang tot het open podium. Cinema Texel vertoont de volgende films: 13.45 u. Arthur en de Mini- moys; 14.00 u. Happy Feet; 16.00 u. Arthur en de Minimoys; 16.15 u. Happy Feet; 18.45 u. Perfume; 19.00 u. Déja Vu; 21.30 u. Apocalypto; 21.45 u. SAW III. In bioscoop De Kiekendief op De Krim draaien: 15.00 u. Charlotte's Web; 20.00 u. Casino Royale. Zondag 11 februari: Bij appartementenhotel Bos en Duin aan de Bakkenweg tussen Den Burg en Den Hoorn gaat om 11.00 uur de Bos en Dum-crossloop van start. Inschrijven kan vanaf 10.15 uur. Deelname kost €2,- voor senioren en €1,25 voor jeugdlopers. In het gebouw van Kotex aan het Paelwerck in Den Burg wordt van 10.00 tot 15.00 uur rommelmarkt gehouden. Een kraam kost €7,-, inlichtingen zijn te verkrijgen bij Mar cel Jansen, tel. 316577. In strandpaviljoen Paal 28 wordt de laatste dag van het tangoweekend gehouden. Meer informatie op www. texeltango.nl. Gedeputeerde Hans Schipper (recre atie en toerisme, economie en land bouw) gaat voor de 25ste en laatste keer wandelen in het kader van de provinciale wandeling. De wande ling zal ongeveer drie uur duren. Texelaars kunnen zich om 12.30 uur bij Rebecca in De Waal bij de groep aansluiten. Kees Jaap Harting: 'Ik geef Als iemand voor je zit, kun je vaak aardig inschatten wat voor vlees je in de kuip hebt. Vaak weet je al, als je iemand ziet en weet waar hij voor komt, welke kant het uitgaat. Toch moet je daar heel voorzichtig mee zijn, want het kan heel anders uitpakken. Vooringenomenheid moet je aan de kant zetten Geluk kig vorm ik me met zo snel een mening over anderen. Ik denk niet snel negatief over iemand. Dat is de aard van het beestje, denk ik. Er zijn weinig mensen aan wie ik echt een hekel heb. Ze hoeven niet alle maal op mijn verjaardag te komen, maar een hekel heb ik niet aan ze. Mensen oordelen vaak maar op één contact. Ik kijk er graag wat genu anceerder naar, want er zit meestal meer achter. Die instelling is een voordeel in mijn werk. En je moei je altijd realiseren dat elk verhaal een andere kant heeft. Je adviseert iemand, maar je houdt in de gaten dat er een andere kant is.' Volgens de Texelse jurist gebeurt het wel dat cliënten hem op het verkeerde spoor proberen te zetten of niet het hele verhaal vertellen. 'Ik laat ze eerst vertellen. Stel vragen en dan ontstaat er een beeld. Je proeft, ziet en merkt het als een ver haal niet klopt. Zeker als het in een bredere context wordt geplaatst, vallen ze door de mand. Ik kan altijd doelbewust op een verkeerd spoor worden gezet, maar daar komen de mensen niet voor. De meesten wil len gewoon advies, vragen om hulp omdat hun wereld wordt bedreigd Ietsje meer In de ruim 18 jaar die de Texelaar, getrouwd met Hanneke Roeper en vader van Mark (23) en Chris (9), nu in de juridische dienstverlening werkzaam is, heeft hij jaarlijks bij na duizend cliënten van jundisch advies kunnen dienen. 'Eigenlijk zijn de kwesties het leukst waar je in juridische zin niks mee kunt, maar waar je de persoon in kwestie wel iets kan geven waar hij verder mee kan. Mag het ietsje meer wezen, zeg ik dan altijd. Je geeft die mensen meer dan alleen juri disch advies. Ik heb hier eens een vrouw gehad van wie de man na 30 jaar huwelijk bij iemand anders was ingetrokken.Twee weken later zat ze bij mij aan tafel en ondanks alle ellende kon ik haar laten lachen. Dat geeft een goed gevoel.' Volgens Harting komt het vaak voor dat mensen zich 'ingraven'. 'Ze zien het niet meer. Jij staat er boven en overziet het geheel. Dan probeer je ze duidelijk te maken dat ze niet in dat beeld thuishoren. Soms kom je niet verder. Dan willen mensen iets dat echt niet kan. Dan zijn ze vaak al elders geweest en zoeken ze iemand die hen wél gelijk geeft. Dan krijgen ze dan niet van mij en dat maakt ze woest. Aan u heb ik ook niks, is het dan. Laatst hoorde ik een heel mooie: dit is zonde van mijn parkeergeld. Die vond ik prach tig. Had ik nog niet gehoord!' Meestal zijn mensen tevreden met de gegeven raad of advies. Soms vloeien uit een bezoek onverwachte gebeurtenissen voort. 'Ik heb hier eens een jongen aan de balie gehad die bij de NS had gesolliciteerd als conducteur. Hij was afgewezen om zijn lange haar. dat hij in een paar denstaart tot aan zijn kont droeg. De NS had die afwijzing op papier gezet en mijn collega's vonden dat net een zaak voor mij, want ik ben gek op rare zaken. Ik ben met die jongen om tafel gegaan en heb hem gezegd dat ik bést een brief voor hem wilde schrijven, maar dat hij er wel heen moest als hij werd uitgenodigd. Eén A4tje heb ik eraan gewijd en hij werd aangenomen. Ik kom hem nu, 16 jaar later, nog wel eens tegen in de trein, want hij werkt er nog steeds. Dat zijn leuke dingen.' Titel Hoewel hij als jurist de titel meester voor zijn naam mag zetten, doet Harting dat selectief. 'Ik ben niet iemand die met zijn titel koketteert Je moet mensen beoordelen op wie ze zijn, niet op wat ze zijn. Alleen als ik denk dat het helpt, onderteken ik mijn brieven met mr voor mijn naam. En ik moet zeggen dat het soms inderdaad werkt om je titel te gebruiken.' Vier dagen per week reist Harting per trein naar zijn werkplek in Alk maar. Een straf vindt hij dat niet. 'Ik ben dol op treinen en trams, dus ik vind het niet erg om per trein te reizen. Alleen die vertragingen maken het soms vervelend. Vroeger benutte' ik de treinreis om bijvoor beeld vakliteratuur te lezen, tegen woordig zit ik vaker te knikkebollen, Een zekere mate van gaarheid is er tegenwoordig wel aan het einde van de dag.' Voor het antwoord op de vraag of dit werk nog steeds zijn roeping vormt, neemt hij even bedenktijd. 'In de oude setting wel. Nu twijfel ik wel eens. Een optie zou de advocatuur kunnen zijn, maar dan mis ik zeker de wisselende contacten. Dan krijg je lange zaken en ik ben meer van de korte lijnen en korte klappen. Ik vind het leuk om met mensen om te gaan en he: verdient niet verkeerd. Wellicht da: ik in het bedrijfsleven veel meer zou verdienen, maar dat is een keuze geweest. En daar sta ik nog steeds achter.' Tekst en foto Louise van der Sluis 0 (10X0 JVC LCD €799,- 82 cm Philips LCD 666,- 68 cm Siemens wasmachine 1400 toeren 579,- Wet milieubeheer Deze advertentie geeft informatie over een project dat gevolgen kan hebben voor het milieu Woont of werkt u in de buurt, dan kan het voor u van belang zijn deze advertentie te Vergunning Coöperatieve Inkoopvereniging voor Visserijbenodigdheden wil een nieuwe, de gehele inrichting omvattende, vergunning (zgn. revisievergunning) ingevolge de Wet milieubeheer ten behoeve van haar innchting, gelegen aan de Haven 15 te Oudeschild. gemeente Texel De innchting is hoofdzakelijk bestemd - de opslag en distnbutie van benzine, diesel en gasolie; - het opslaan en verladen van scheeps- dieselolie, - het innemen en opslaan van bilge- olie en afvalwater; - het innemen en opslaan van scheeps afval afkomstig van vissersschepen, - kleinschalig onderhoud (werkplaats), - de verkoop van scheepsartikelen (winkel) Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben deze vergunning bij besluit van 26 januari 2007 verleend Er zijn geen zienswijzen ingediend tegen de ontwerpvergunnmg. De vergunning is ten opzichte van het eerder gepubliceerde ontwerp met gewijzigd. U kunt de vergunning inzien De vergunning en alle bijbehorende stukken kunnen van 9 februari tot 24 maart 2007 worden ingezien - bij de provincie Noord-Holland, kamer 1113, Houtplein 33 te Haarlem; - bij de sector gemeentewerken van de gemeente Texel, afdeling Ruimte, balie Grondgebied. Raaksplein/ Groeneplaats 1 te Den Burg. maandag tot en met vnjdag van 08.30 tot 12.30 uur Bovendien liggen de stukken ter inzage - bij de Openbare Bibliotheek van Texel, Dnjverstraat 7 te Den Burg op. maandag en zaterdag van 10.30 tot 12.30 uur; dinsdag en vrijdag van 14.30 tot 20 30 uur woensdag van 14 30 tot 17 00 uur Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met de heer R.A M Jehee tel; 023 514 36 46. Tegen het besluit kan door belang hebbenden. die tijdens de voorberei ding van het bestuit hun zienswijze ken baar hebben gemaakt, tot 24 maart 2007 schriftelijk beroep worden in gesteld Is tijdens de voorbereiding geen gebruikgemaakt van de moge lijkheid tot het naar voren brengen van zienswijzen, dan zal moeten wor den aangetoond dat dit de belang hebbende in redelijkheid niet verwijt baar is. Als beroep wordt ingesteld kan ook om een voorlopige voor ziening worden verzocht. Het beroepschrift moet worden gericht aan de afdeling Bestuurs rechtspraak van de Raad van State Postbus 20019, 2500 EA Den Haag tel: 070 426 44 26. Het verzoek schrift moet aan de voorzitter van de afdeling worden gericht Aannemings- en Containertransportbedrijf Tatenhove bv is een bedrijf dat werkzaam is op het gebied van grond, weg- en water bouw, het aanleggen en onderhouden van tuinen, groenvoorzieningen en het ophalen van bedrijfsafval d.m.v. containers op Texel. Op korte termijn zijn wij op zoek naar een: trekker-/maaimachine- chauffeur welke bereid is alle verdere voorkomende werkzaamheden uit te voeren. Functie-eisen: - voor bovenstaande functie is het bezit van een groot rijbewijs/chauffeursdiploma een pre; - flexibele instelling; - zowel zelfstandig als in teamverband kunnen werken. Wij bieden: - afwisselend werk; - goede primaire en secundaire arbeids voorwaarden; - salaris afhankelijk van opleiding en werkervaring. Indien u belangstelling heeft voor boven staande vacature, dan kunt u uw schriftelijke sollicitatie richten aan: Aannemings- en Containertransportbedrijf TATENHOVE BV IJsdijk 11 1792 CB Oudeschild

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 6