Koger hondenbezitters in actie tegen aanlijnen Rendier wacht vergeefs op sneeuw Om te onthouden Stopbord bij beruchte kruising Viscenter Stenenplaats in juttersferen J$edrijvig/ie(d TEXELSE j COURANT Aanlijngebod uit 2006 ter inspraak gelegc Een grondige aanpak? pflDÊHOGE \OF OE LflÊE Voor automobilisten van en naar de boot moet het gisteren even een raar gezicht zijn geweest. Bij het verkeerslicht op de kruising van de Pontweg met het Molwerk stond opeens een 'rendier' tussen de palen. Althans, zo het leek het. Onbekenden hadden een houten exemplaar onder het verkeerslicht gezet. De mogelijk stiekeme hoop dat het dier in de loop van de dag zou figureren in een mooi wit land schap en op vrolijke wijze toeristen zou verwelkomen, was vergeefs. De met een weeralarm gepaard gaande sneeuwbui die gisteren over het land trok, dwarrelde pas aan het eind van de dag, toen het al donker werd, ook op Texel neer. Het rendier bleef verstoken van een witte omge ving. 's Avonds bleef de sneeuw liggen en moest de gemeente met strooien beginnen. j Cultuur-historisch Museum 1 Hogereind 6, De Waal, tel.312 951. I Open: veertien dagen vóór de Pasen ■I itot en met de herfstvakantie, dinsdag 'j tot en met vrijdag van 10.00-17.00 1 üur (zaterdbg tot 16.00 uur), zondag ,j 14.00-16.00 uur, maandag 13.30- 17.00 uur. Elke dinsdag- en don- I derdagmiddag smidsdemonstraties. i Afspraken voor groepen buiten open- Ifingstijden: 318 622 of 312 951 ilAnti-discriminatie 8(Werkgroep Anti-discriminatie Texel, j'voor melding van alle soorten dis criminatie. Telefoon 317896, 315321 of 312435 I Plevierstraat 16, De Koog, tel. 317896. i Elke eerste woensdag van de maand Informatie over het Bahai-geloof van 19.30-21.30 uur. Bibliobus Elke dinsdag op Texel. Den Hoorn, Drijverschoo! 9.10-10.55; Oudeschild, Bruinvisschool 11.15-12.15uur; Mid- den-Eierland, Strijbosschool 13.00- 13 45; De Cocksdorp, Eierlandsche Huis 14.00-14.45; De Koog, Nikadel 15.00-15.45; Oosterend, dorpshuis 16.00-17.45 uur. Bibliotheek Openbare bibliotheek, Drijverstraat 7, Den Burg. Open: maandag 10.30- 12.30 uur; dinsdag 14.30-20.30 uur; woensdag 14.30-17.00 uur; donderdag 14.30-17.00 uur; vrijdag 14.30-20.30 uur; zaterdag 10.30- 12.30 uur. De Schuilhut, achter de NH-kerk in De Koog, leent in juli en aug. boeken uit in de Nederlandse en Duitse taal. Openingstijden: zie Vakantiekrant. Ophokplicht voor vogels Minister Veerman van Landbouw, Jpatuur en Voedselkwaliteit heeft jjpnieuw een ophokplicht voor pluimvee ingevoerd. Hij wil hier mee verspreiding van de vogel- flhep tegengaan. Een ook voor pe mens gevaarlijke variant werd aPpelopen week ontdekt op een ^■Boerderij in Suffolk in Engeland. Ie je maatregel geldt voor zowel bin s' jen als buiten de bebouwde kom ;n puimveehouders dienen de buiten- jii fitioop van hun hokken te voorzien If1 netten of gaas. Daarnaast moe- Jfc Ze c'e cor|structie aan de boven- ^jde volledig afdichten tegen uit werpselen van wilde trekvogels. De Algemene Inspectie Dienst contro leert of de regels worden nageleefd. Actuele informatie over de vogel griep is te vinden op de website van het ministerie: www.minlnvn.nl. Vragen kunnen op werkdagen tus sen 8.30 en 16.30 uur ook worden gesteld via het gratis telefoonnum mer 0800-22 333 22. Wie ergens op het eiland 'onder verdachte omstandigheden' dode vogels aantreft, doet er goed aan er met de handen af te blijven, advi seert de gemeente. Een melding is verdacht bij één dode zwaan, vijf of meer dode eenden of ganzen en twintig of meer andere dode vogels. Verdachte gevallen kunnen worden gemeld bij de meldkamer van de AID: tel. 045-5466230. Bloedafnamepost Stichting Artsenlaboratorium en Trombosedienst Kop van Noord- Holland, Emmalaan 65, Den Burg. Maandag en donderdag van 8.30 tot 11.15 uur. Borstprothesen BodyCare Texel, Burgwal 15, Den Burg, Nora Bekking, tel. 315206. Brand/ambulance Bij brand en voor spoedeisend am bulancevervoer, tel. 1 -1 -2. Voor niet- spoedeisende zaken kan Meldkamer Noord-Holland Noord worden gebeld via 072 - 564 44 44. Brijder Verslavingszorg Brijder Verslavingszorg Texel, Tu- bantia, Pontweg 133, Den Burg, tel. 315602, mobiel 0630215211 e-mail steunpunt.texel@brijder.nl De Lichtboei FM 100.2 op de kabel. Muziekpro gramma's van maandag tot en met vrijdag, tussen 18.30 en 19.30 uur. Verzoekplaten: tel. 313430 of schrift elijk via postbus 89, 1790 AA Den Burg. Diabetes Voor alle vragen over Diabetes: Diabe- teslijn 033-4630566, ofwww.dvn.nl. Dierenartsenpraktijk Dierenartsenpraktijk Texel, Kees- omlaan 11 Den Burg, tel. 312527. Consult alleen op afspraak. Spoed gevallen: tel. 312527. Dieetvoeding en andere artikelen op werkdagen verkrijgbaar van 8.00 tot 19.00 uur. EcoMare Centrum voor Wadden en Noordzee, Ruyslaan 92, De Koog, tel. 317741 Open: dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur. Zeehonden voederen: 11.00 en 15.00 uur. Bijna 1000 kilo voor ecokar Bij de tweemaandelijkse inza meling van klein chemisch afval bleek de ecokar nog steeds een gewaardeerde service. Bleef de oogst in de Sinterklaastijd in december wat achter bij het gemiddelde, maandag was vol gens de gemeente sprake van een aanzienlijke hoeveelheid. In totaal werd 986 kilo aangebracht door 108 personen. Zoals altijd werd er met twee eco- karren ingezameld. De ene bezocht 't Hornlje, Den Hoom, De Koog, De Cocksdorp en Oost, de andere Veerboot past weer in fuik De Dokter Wagemaker past weer in de fuik in de Helderse veerha ven. TESO heeft vanochtend met succes een proefpassing uitge voerd. Dat betekent dat er geen lange wachtrijen in Den Helder hoeven te ontstaan. Zowel Rijkswaterstaat als de veer dienst zijn aan het klussen geweest om boot en fuik weer passend te maken. RWS liet afgelopen nacht een nieuwe reparatie aan de nood- reparatie van de stukgevaren buf fers uitvoeren en TESO heeft het autodek aan de zijde van Den Hel der een stukje verlengd. 'We heb ben een strip aangebracht, zodat de tenen van de brug weer goed aansluiten', aldus directeur Rob Wortel. Tot nu toe kon de Wage maker onvoldoende afmeren in de Helderse fuik waardoor het niet ver antwoord was auto's op en af te laten rijden. De Wagemaker wordt de komende weken op drukke dagen als tus- senboot ingezet. Het vlaggeschip kan maximaal 320 auto's vervoe ren, bijna de helft meer dan de Molengat die nu de reguliere dienst vaart. TESO had aanvankelijk reke ning gehouden met wachttijden die vandaag tot drie uur zouden kunnen oplopen en volgende week vrijdag tot zes uur. Als de fuik volledig her steld is, neemt de Wagemaker de reguliere diensten weer over. RWS gaat er vanuit dat de definitieve reparatie in de derde volle week van februari wordt gerealiseerd. Enquête Gemini Om met de uitkomsten de zorg verder te kunnen verbeteren, houdt het Gemini Ziekenhuis in Den Hel der een onderzoek naar ervaringen van patiënten. Goede ervaringen worden uiteraard op prijs gesteld, maar ook van ervaringen van min der tevreden patiënten meent het ziekenhuis te kunnen leren. De vra genlijst is opgesteld door de afde ling Dagbehandeling. Na ontslag uit het ziekenhuis krijgen patiën ten een uitnodigingsbrief mee, met daarin een internetadres en een inlogcode. Hiermee kan de patiënt inloggen op de vragenlijst en ano niem zijn mening kan geven over de opname. Patiënten die niet over een interne taansluiting beschikken, krijgen een papieren vragenlijst mee. De vragen variëren van 'Heeft u voldoende informatie gekregen?' tot 'Hield de verpleegkundige rekening met uw wensen?' Oosterend, De Waal, Oudeschild en Den Burg. Opvallend was dat het meest van de ecokar gebruik werd gemaakt op de locatie die het dichtst bij het depot van gemeen tewerken ligt, hoek Bernhardlaan- Tjakkerstraat. Particulieren kunnen iedere dinsdag en donderdag tus sen 10.00 en 12.00 uur bij gemeen tewerken terecht om hun klein che misch afval in te leveren. Ondanks de bekendheid van de ecokar, blijkt niet iedereen te weten wat kan worden aangeleverd. Voor beelden van klem chemisch afval zijn verfresten, batterijen, motor olie, bestrijdingsmiddelen, medicij nen, lijm en kit, spuitbussen met restanten, verdunningsmiddelen, agressieve schoonmaakmiddelen, ammonia, zoutzuur, spaarlampen en TL-buizen. Omdat de verbran dingsovens tegenwoordig veel meer soorten afval probleemloos kunnen verbranden, mogen veel andere restproducten gewoon in de grijze container. Het gaat hierbij om leeg geschraapte verfbussen, lege spuitbussen, gewone gloei lampen, poetsdoeken, oud behang, frituurvet, lege inktcassettes, bal pennen. AHerlei elektrische appa raten (scheerapparaat, koelkast, TV, computer, printer, fax. boor machine, broodrooster, koffiezetter, magnetron) kunnen door particu lieren gratis bij De Hamster worden ingeleverd. De ecokar neemt alleen klein che misch afval in van particulieren. Bedrijven kunnen (op afspraak) terecht bij gemeentewerken. Inlich tingen zijn verkrijgbaar bij de Ser vicebalie van de gemeente, tel. 362111 Als de provincie ermee akkoord gaat, wordt het kruispunt Pont- weg-Westerweg-Keesomlaan be ter zichtbaar. Er komen stopborden en wie van de Keesomlaan of de Westerweg de Pontweg wil over steken moet eerst stoppen. Moge lijk zal ook belijning worden aange bracht en gebeurt er iets met de beplanting. Een en ander behelst een voorlopige oplossing. De bedoeling is op termijn de hele wegkruising ingrijpend te reconstrueren, mogelijk door het aan leggen van een rotonde. De gemeen te wil daar spoed achter zetten en instemming proberen te krijgen van de provincie die nu nog de beheerder en eigenaar van dit gedeelte van de Pontweg is. Tussen 1994 en 2005 zijn op dit kruispunt 32 ongelukken gebeurd en de afgelopen maanden ging het drie keer kort achter elkaar mis. In de meeste gevallen was spra ke van lichamelijk letsel. De oorzaak wordt gezocht in het feit dat de krui sing niet opvalt. Genoemde maatre gelen worden genomen na advies van de gemeentelijke adviescommis sie voor verkeerszaken. Dat geldt ook voor de invalidenparkeerplaats die op verzoek van de Stichting Welzijn Ouderen Texel wordt gemaakt op het achterterrein van De Buureton en de aangescherpte inrijbeperking die van kracht wordt voor Oosterend. Op dit moment mogen vrachtwagens die langer zijn dan 16 meter vanaf de Oosterenderweg met de Mulderstraat inrijden omdat ze anders vastlopen in de smalle straatjes verderop. Van verschillende kanten is er op aange drongen de maximum toelaatbare lengte nog meer te beperken en te stellen op 12 meter, de lengte van een Connexxion autobus. Het college vindt dat geen probleem. Op verzoek van de dorpscommissie Eierland komen er wegwijzers voor fietsers op het kruispunt Knmweg- Vuurtorenweg. Nu rijden fietsers hon derd meter over de Krimweg voor ze links- of rechtsaf het fietspad op rij den Omdat er geen wegwijzer is, weten de fietsers niet direct welke kant ze op moeten. Dat leidt tot gevaarlijke situaties, temeer daar de weg maar vier meter breed is. Langs Vuurtorenweg en Krimweg ligt een fietspad waardoor het in de praktijk ook niet nodig is dat de fietsers eerst nog een stukje op hoofdrijbaan van de Krimweg rijden. Parkeerterrein bij brouwerij B en w willen dat de Texelse bierbrou werij zorgt voor meer eigen parkeer terrein bij de Schilderweg. Daardoor moet een eind komen aan het gevaar dat ontstaat doordat bezoekers van de brouwerij hun auto's in de berm zetten. Er komen regelmatig veel belangstellenden af op de rondleidin gen door de brouwerij. Het bestaande eigen terrein is niet toereikend om alle auto's op te vangen, zodat ze nood gedwongen in de wegberm worden gezet. Met de exploitant is inmiddels overleg geweest. Naast meer eigen parkeerruimte wordt ook gedacht aan een parkeerverbod. Viscenter Waddenzee in Den Burg heeft interieur met gejutte spullen gekregen. Juthout, visnetten en schelpen sieren sinds kort viscenter Wad denzee aan de Stenenplaats in Den Burg. De viszaak heeft het interieur verbouwd en een 'jutters- feer' aangebracht. Het vinden van geschikte spullen kostte mede-eigenaar Olaf Boon wei nig moeite. Een rondje door de tuin van zijn vader en jutter Maarten Boon leverde hem voldoende hout en net ten op om de zaak te verbouwen. Een deel van de vitrine bij de ingang werd weggehaald en vervangen door een juttershoek met zelfgemaakte tafels van juthout. Ook langs de zijmuur zijn diverse juthouten tafels geplaatst. 'We hadden daar eerst barretjes met krukken, maar dat was toch niet voor iedereen even prettig', aldus Boon 'Nu bezoekers gewoon aan tafel kun nen zitten, kunnen we ze ook menu's en plates aanbieden.' Een nieuwe zelfgemaakte lambrisering moet eveneens voor een juttersfeer zc jen. Die bestaat uit zand, schelpen en stukken visnet. 'We hebben mallen gemaakt met kunsthars en daar de schelpen en het zand ingedaan. Dat hebben we hard laten worden en ver volgens het overtollige zand er weer afgeklopt.' Boven de lambrisering is een plank aangebracht die vol losse schelpen staat. 'Die mogen kinderen zo meenemen, daar zijn er zat van. Er zal ook vast wel eens een zijn die aan de lambrisering begint te pluk ken. maar dat is niet echt de bedoe ling Volgens Boon, die het viscenter samen met zijn vrouw Kim en Gea Ott runt, zijn bezoekers enthousiast over de gejutte spullen. VRIJDAG 9 FEBRUARI 2007 Hondenbezitters in De Koog gaan een poging ondernemen het aan lijngebod in het bos tussen het dorp en de duinen ongedaan te krijgen. Het gaat om het deel dat loopt van de Nederlanden tot aan het Paadje van Schoo. De hondeneigenaren maken gebruik van de inspraak die sinds deze week geldt voor het hondenaanlijngebod dat het vorige college bijna een jaar geleden voor diverse gebieden j instelde. De Kogers kwamen vorig jaar zomer tot de ontdekking dat i de aanlijnplicht tussen 1 maart en 1 september ook voor het bos achter hun dorp gold. Kees Verspuij haalde samen met twee andere hondenbe zitters in een paar dagen tijd 140 handtekeningen op tegen de aan lijnplicht, maar dat leidde toen niet tot veranderingen. Verspuij wil de komende dagen meerdere betrokkenen benaderen om opnieuw actie te ondernemen. Hij heeft al contact gehad met de gemeente. De Kogers willen de hond weer het hele jaar los kun nen laten lopen. Verspuij noemde het een verrassing dat het besluit alsnog ter inzage is gelegd. Het college had het gebod aanvankelijk vorig jaar al willen evalueren, maar dat liep vertraging op. Een woord voerder van de gemeente wijst erop dat de aanlijnplicht in het bos bij De Koog niet nieuw was. Op 27 juli 2004 werd het ook al eens bekrach tigd door het college. 'En misschien gold het daarvoor ook al wel.' Volgens de woordvoerder hebben al diverse Texelaars gereageerd. 'Het is duidelijk dat de belangen heel verschillend zijn, maar we proberen de grote lijnen erin te ontdekken.' De inspraakperiode loopt tot en met 19 maart. Het college stelde de aanlijnplicht vorig jaar in voor het Hogeberggebied (van 15 maart tot 30 juni), de Hors, de bewaak te strandgedeelten, het Krimbos, diverse natuurgebieden en het nati onaal park, met uitzondering van De Dennen ten oosten van de Rand weg en de Natte Vlakweg. Voor de Ploegelanden gold het weer wel. De honden moeten in al die gebieden van 1 maart tot 1 september aan de lijn. Burgemeester en wethouders willen op die manier schapen en dieren in het bos beter beschermen en de rust in de natuur garandere Volgens de woordvoerder is h mogelijk dat het college aan c hand van de reacties het besli aanpast. Het aanlijngebod heeft vorig ja in de duinen tot circa acht bo< tes geleid. In het Hogeberggebie werden volgens woordvoerder Er van der Spek van Staatsbosbeha voor zover bekend geen bonn« uitgeschreven. Wel moest meerdi re malen worden gewaarschuw' 'Mensen denken vaak dat hun hor niet aan de lijn hoeft, omdat hij 2 lief is. Maar als er bijvoorbeeld joi ge fazanten of houtsnippen in h' bos zijn, kan een hond ze oppakke en weer neerleggen zonder dat c baas iets gezien heeft.' Schapen lammeren kunnen in de problem« worden gebracht als een hond acl ter ze aan rent. 'Als er een in et kreek komt, kan die verdrinken.' C afgelopen jaren hebben loslopenc honden geregeld schapen vërwor of gedood. Staatsbosbeheer is ve plan dit jaar wat minder waarschi wingen uit te delen en sneller ov' te gaan tot het uitschrijven vó bonnen.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5