TEXELSE y COURANT Ondernemer Kees de Waal stelt in 2004 voor het raadhuis af te schermen met een faqade van geveltjes. van de principe-uitspraken ('moet het plan worden uitgevoerd en zo ja, wanneer?') Daarna moet de opzet in 1997 verder worden uitge werkt en architectonisch vorm krij gen. Het jaar daarop kan dan met de bouw worden begonnen. 'Het zou mooi zijn als de oplevering een paar dagen voor de eeuwwisseling kan worden gerealiseerd.' [12] januari 1996 Frans Pieterse van café De Karse- boom presenteert een eigen visie op de Groeneplaats. Hij vindt dat het plein iets kleiner mag worden, maar behouden moet blijven voor markt, taptoe, schapenfokdag, fol klore en andere manifestaties. Hij wil dat bereiken door vlak voor het raadhuis een taxibaan te maken en deze door een rij 'aardige objecten en gebouwtjes' van de rest van het plein te scheiden. Eén van die gebouwtjes zou de waag moeten zijn, die van de Vismarkt verplaatst wordt naar een nieuwe lokatie voor het raadhuis. Opvallende punten zijn verder de terugkeer van de dorpspomp cn de bouw van een 'overdekt en rondom open podi um'. 'Deze muzieknis kan dienen voor georganiseerde uitvoeringen, maar zal ook allerlei spontane the ater-, dans-, mime- en andere uitvoeringen aantrekken.' [16] januari 1996 Tijdens lezingen over zijn visie, blijkt Nauta dat de kritiek zich vooral richt op de drastische verkleining van de Groeneplaats. De indruk bestaat dat zijn plan vrij brede steun zal krijgen als aan dit manco wordt tegemoetgekomen. Tijdens een van die bijeenkomsten herinnert Mans Segers Nauta eraan dat onderzoek heeft uitgewezen dat er nauwelijks behoefte is aan meer winkelruimte. Ed Stiekema uit bedenkingen tegen de woningen die er volgens het plan bijkomen, in de directe omge ving van horeca-bedrijven. Uitvoering van het plan van Nauta vergt een investering van zo'n twin tig miljoen (gulden). Volgens Nauta zal de opbrengst van vergelijkbare grootte zijn en kan het plan zelfs geld opleveren. 30 januari 1996 De dorpscommissie van Den Burg (in oprichting) belegt inDe Lin deboom een openbare gespreks- avond over de Groeneplaats. Naar aanleiding van Het hart hersteld zijn alternatieve plannen opgesteld. 'Het lijkt de dorpscommissie een goede zaak dat iedereen zijn of haar ideeën, vragen en opmerkin gen ter tafel kan leggen, zodat dui delijk wordt voor welke oplossing het meeste draagvlak is.' Tijdens deze avond wijst Nauta er met nadruk op dat Het hart hersteld slechts een visie is die een struc tuur wil aangeven. Hoe de details moeten worden ingevuld, staat nog ter discussie. Naar aanleiding van vragen daaromtrent, geeft hij aan dat in zijn visie het winkeloppervlak van Den Burg met nog geen vijf procent wordt uitgebreid. 14 juni 1996 De Rabobank heropent na een zeer ^grijpende verbouwing. [16] augustus 1996 Bouwkundige Jannie Vinke en Mar cel van der Lubbe presenteren een plan voor een overdekte Groene plaats. Het 'dek' loopt vanaf het raadhuis met treden van veertig cen timeter omhoog tot het tegenover de Rabobank en Azië een hoogte van drie meter bereikt. Onder het dek zijn winkels en parkeerruimte gevestigd. Het plan voorziet verder in de bouw van een huizenblok met winkels en horeca tussen de Groeneplaats en de Vismarkt. [23] augustus 1996 Jook Nauta komt met een tweede, sterk gewijzigde versie van Het hart hersteld. Hienn zijn de verschillen de commentaren en opmerkingen verwerkt. Belangrijkste wijzigingen zijn een grotere Groeneplaats, het terugbrengen van het nieuwe win keloppervlak en het verbinden van Groeneplaats en Vismarkt. Het col lege zegt toe serieus en uitvoe rig aandacht aan het plan te zul len besteden. 'Mogelijk zal het dit najaar in een speciale bijeenkomst van de raadscommissie Ruimtelijk en Huisvestingsbeleid aan de orde worden gesteld.' [8] november 1996 Leo Timmers, directeur van de Rabobank, zegt toe een op te rich ten stichting die zich met de plan begeleiding van Het hart hersteld gaat bezighouden, te willen steunen met een start- en werkkapitaal van 'enkele tienduizenden guldens'. 13 november 1996 Raadslid Pieter de Groot (D66) merkt in de begrotingsvergadering op dat de uitbreiding van het win kelbestand, zoals omschreven in Het hart hersteld strijdig is met de uitkomsten van het Distributie Planologisch Onderzoek waarin de perspectieven voor de detailhandel zijn vastgelegd. [26] november 1996 Ed Stiekema, exploitant van De Lin deboom, roept de Texelse afdeling van Horeca Nederland per brief op achter het plan van Het hart hersteld te gaan staan. Verder schrijft hij dat de gemeente het plan financieel moet ondersteunen en hekelt hij de uitspraak van Gerbrand Poster dat de herinrichting de gemeente niks mag kosten. Daarbij stelt hij de toezegging van de Rabobank als voorbeeld. 'Tenslotte is het vooral het raadhuis dat de oorspronkelijke sfeer van het centrum heeft aan getast.' 3 december 1996 Cor Zijm uit Eierland stelt in een ingezonden brief voor het raad huis in het park te plaatsen. 'Des tijds is het gemeentehuis achter 't Raaksje gebouwd. Conclusie is dus dat het raadhuis in het park staat. De meeste logische en een voudige oplossing voor verkleining van de Groeneplaats-markt is het park langs het gemeentehuis door te trekken naar de voorzijde. De oppervlakte van het vroegere Raak sje vul je dan op met een plant soen.' [17] december 1996 Piet de Graaf uit Bussum, oud bouwkundig medewerker van de gemeente, stelt in zijn visie 2010 Groeneplaats en park dat het raad huis op de Groeneplaats moet blij ven en dat de klok niet moet wor den teruggezet. 'Oosterend, Oost en Den Hoorn hebben de uitstra ling van vroeger, Oudeschild en De Cocksdorp die van heden. Den Burg en De Koog moeten naar het beeld van de toekomst (2010).' In zijn visie blijft de Vismarkt onderdeel van een groter plein, maar wordt dit plein een open en gedeeltelijk overdekt terras, waar 's zomers periodiek band optreden. Op de Groeneplaats moeten veel terrassen komen en de gevels van het raadhuis en de banken moeten worden 'verzacht' met bomen en bijvoorbeeld een kiosk met bloe men en planten. 18 februari 1997 In het raadhuis houdt de raads commissie Ruimtelijk en Huisves tingsbeleid een hoorzitting over de Groeneplaats. Hoewel rekening was gehouden met een grote opkomst, komen uiteindelijk zo'n veertig men sen. De politiek ziet een grootscha lige reconstructie niet zitten. Wel willen de partijen onderdelen uit de diverse plannen overnemen om de gezelligheid in het centrum terug te brengen. Redactionaal commen taar: 'Blijkbaar is de tijd nog niet rijp voor een wezenlijke verandering. In elk geval ontbreken de politieke visie en durf.' Plannen worden ingediend door Jook Nauta {Het hart hersteld), Frans Pieterse, (Geef Frans een kans), Erik Jan Vermeulen (Het her stel herzien), Jannie Vinke en Mar cel van der Lubbe (Groeneplaats - Vismarkt - Park, een visie op het centrum van Den Burg), Cor Zijm, Piet de Graaf (Plan 2010 Groene plaats en Park), Roelie Bakker, Historische Vereniging Texel, Wil de Leeuw, Stichting Dorpsherstel Texel, Contactorgaan voor Zang en Muziek, MO Projekt. 27 juni 1997 De ING-bank opent het nieuwe gebouw op de Groeneplaats. mei 1999 Tijdens een brainstorm spreken de leden van de raadscommis sie Bestuur en Organisatie en de fractievoorzitters over de toekomst van het raadhuis. Daarbij blijkt een meerderheid te bestaan voor ver plaatsing uit het centrum. Arthur Oosterbaan (GL) ziet het raadhuis het liefst op de huidige plaats gehandhaafd, maar met aangepas te voorgevel. Hans Roeper (PvdA) stelt een nieuw raadhuis voor op de plaats van de Thijsseschool, Martin Trap (WD) denkt aan het voorma lige veld van SV Texel. Maria van der Spek (WD) ziet wel wat in een raadhuis bij de rotonde aan de Emmalaan. [11] juni 1999 In hun algemene beschouwingen spreken verschillende politieke par tijen zich uit over de toekomst van het raadhuis, a [12] november 1999 Stedebouwkundig bureau Grontmij krijgt van de gemeente opdracht te onderzoeken wat er met de vrijko mende grond moet gebeuren als het raadhuis van de Groeneplaats verdwijnt. 'De uitkomst van het onderzoek kan bijdragen aan de discussie over de invulling van het centrum.' [17] december 1999 Op initiatief van Leo Timmers van de Rabobank wordt de Groeneplaats opgesierd met honderden kleine lampjes, die door een bedrijf uit Stein in de bomen worden gehan gen. De kosten (ƒ15.000,-) worden gedragen door de gemeente en de ondernemers, die de Groeneplaats 'donker en sfeerloos' vinden. De lampjes worden aangesloten op de openbare verlichting en zullen zowel 's winters als 's zomers tus sen zonsondergang en zonsopgang branden. [4] februari 2000 Adviesbureau Ernst en Young Consulting krijgt van de gemeente opdracht een onderzoek te doen naar de toekomst van het raadhuis. Op korte termijn moet duidelijk worden of het verstandig is het hui dige raadhuis op de Groeneplaats te handhaven en aan te passen, of dat naar een andere locatie moet worden uitgezien. [30] juni 2000 De Stichting Dorpsherstel Texel spreekt zich uit tegen de 8,25 mil joen gulden die nodig is om het raadhuis aan te passen. In een brief aan de raad wordt gepleit voor het weer levendig en attractief maken van het centrum van Den Burg. Voorzitter Jos Engelvaart en secretaris pleiten voor het instellen van een werkgroep die een 'breed gedragen' plan gaat ontwikkelen. Idee is om op de plaats van het raadhuis publieksfuncties te hand haven, gecombineerd met wonin gen en huisvesting voor de welzijns- instellingen. Samen met gezellige terrassen moet dit de Groeneplaats weer levendig maken. Het college en de gemeenteraad houden vast aan de lokatie op de Groeneplaats. In een brief aan de stichting deelt het college mee dat het ook bij het handhaven van het raadhuis op de huidige lokatie de bedoeling is de historische sfeer in het centrum te versterken. [20] oktober 2000 De Stichting Dorpsherstel Texel dringt er bij de gemeente op aan verplaatsing van het raadhuis niet bij voorbaat uit te sluiten. De stich ting ziet het centrum van Den Burg als ideale woonplek en is het niet eens met de visie dat niemand op de Groeneplaats wil wonen en dat ook welzijnsinstelingen er niet op hun plaats zouden zijn. [19] december 2000 Tijdens een bijeenkomst in het kader van bestuurlijke vernieuwing (naar aanleiding van de 'commissie Elzinga') uiten raad, college en een burgerforum de wens dat burgers moeten kunnen meedenken en - praten over de herinrichting van het centrum van Den Burg. 3 januari 2001 Een nieuw raadhuis op een andere plaats kost ongeveer 36 miljoen. Uitbreiding op de bestaand lokatie in cmbinatie met het aantrekkelijke maken van de Groeneplaats is de helft goedkoper en heeft daarom de voorkeur van zowel college als de meerderheid van de raad. 11 januari 2001 Tijdens een hoorzitting over dit onderwerp komen vier opties van bureau Grontmij met betrekking tot het raadhuis aan de orde: uitbrei ding in het park, uitbreiding op de Groeneplaats, uitbreiding naar voren en naar achteren en een geheel nieuw raadhuis op een nog nader te bepalen plaats. 15 januari 2001 De raadscommissie Bestuur en Organisatie wil nog geen besluit nemen over nieuw- of verbouw van het bestaande raadhuis en stelt voor de burgers om hun mening te vra gen. Govert van Noort maakt het college en de raad erop attent dat het park en de Groeneplaats in 1968 benoemd zijn tot rijksarcheologisch monument, wat gevolgen kan heb ben voor eventuele plannen. [23] mei 2001 Cees Dros van D&D Bouw stelt dat de Groeneplaats met een paar ingrepen een bruisend middelpunt kan worden 'Slopen (van het raad huis) wordt een kostbaar verhaal. Het gemeentehuis is weliswaar geen voorbeeld van fraaie architec tuur, maar het is een prima gebouw. Het is een mooi onderkomen voor de bibliotheek en de muziekschool. De bovenste verdieping is een prachtplek om exclusieve wonin gen te vestigen. Dan blijft er nog voldoende ruimte over voor een restaurant, enkele winkeltjes en een dépendance van de VW.' Blikvanger in het plan van Dros is een ruim podium dat tegen het raadhuis, naast de huidige trap, wordt aangebouwd. 'Om de mas saliteit van het raadhuis te doorbre ken en de Groeneplaats en het park met elkaar te verbinden moet er een doorgang in het raadhuis komen. De raadzaal kan de huidige functie van raad- en trouwzaal behouden, want dat hoort in het centrum.' 12 juni 2003 De gemeentelijke Projectcommis sie Huisvesting presenteert een plan voor nieuwbouw van het raad huis op een nog nader te bepalen lokatie. Voorgesteld wordt de dis cussies over de nieuwbouw en de herinrichting van het hart van Den Burg te scheiden. 2 juli 2003 Een discussieavond over het nieu we raadhuis in de Burgemeester De Koninghal wordt door slechts een handjevol mensen bezocht. Uitgezonderd de mensen die er uit hoofde van hun functie moeten zijn, telt de verslaggever zo'n dertig aanwezigen. 'De gemoederen (van de burgers) worden duidelijk meer bezig gehouden door de vraag wat er met het centrum van Den Burg gaat gebeuren dan met de vraag waar het nieuwe raadhuis komt.' 20 oktober 2003 Hoewel de insprekers zich met serieus voelen genomen, stelt de raadscommissie Grondgebied dat het nieuwe raadhuis gebouwd moet worden op het voormalige A-veld van SV Texel aan de Haffelderweg. 27 oktober 2003 Tijdens de begrotingsvergadering besluit de gemeenteraad met der tien tegen twee stemmen dat er een nieuw raadhuis moet komen, buiten het centrum van Den Burg. Als lokatie worden genoemd het voormalige A-veld van SV Texel en de ijsbaan aan de Emmalaan. Een definitieve beslissing over de loka tie wordt met genomen. De partijen stellen voor hierover een volksraad pleging te houden. [3] februari 2004 De PvdA stelt in een notitie dat bur gers, ondernemers en instellingen vanaf het prille begin moeten wor den betrokken bij de invulling van de Groeneplaats. De notitie moet worden gezien 'als aanvulling op de plannen waar het college mee bezig is'. [2] april 2004 Het college komt met een plan van aanpak. Daarin is opgenomen een distributie-planologisch onderzoek om aan te tonen in hoeverre er na de sloop van het raadhuis plaats is voor wonen, werken en winkels. Onder Texelaars begint de vraag de rijzen of het raadhuis wel van de Groeneplaats weg moet en er bestaat onduidelijkheid over de al genomen besluiten. Volgens plan moet de de raad in december 2005 een beslissing nemen over de her inrichting van de Groeneplaats. 6 april 2004 Bij monde van voorzitter Ries Swan ink waarschuwt het Texels Verbond van Ondernemers voor teveel concurrentie als op de Groeneplaats winkels en horeca zaken komen. De raadscommissie Grondgebied wordt het snel eens over het plan van aanpak van het college, waarin zowel deskundi gen als burgers een belangrijke rol spelen. [7] mei 2004 Ondernemer Kees de Waal stelt voor het oude raadhuis te herbou wen en het bestaande raadhuis aan het oog te onttrekken door een fagade van oude pandjes. 14 mei 2004 De Texelse Courant initieert een enquête waarin de Texelaars wordt gevraagd naar hun mening over het nieuwe raadhuis. In de krant verschijnen tussen 23 maart en 7 september 2004 meer dan dertig ingezonden stukken over dit onder werp. 19 mei 2004 Raadslid Marian Merkelbach van het CDA stelt in de raadscommissie Welzijn dat er in het centrum van Den Burg een ruimte moet worden ingericht voor het houden van eve nementen. 3 juni 2004 Drie van de vier respondenten op de enquête van de Texelse Courant zijn tegen een nieuw raadhuis zien liever het bestaande gebouw aan gepast. De enquête roept kritiek op van raadsleden, terwijl anderen stellen dat hiermee 'een signaal wordt afgegeven waar we als raad iets mee moeten'. In de antwoorden op de enquête worden vele andere mogelijkheden aangedragen, niet allemaal even uitvoerbaar. [25] juni 2004 Amateur-archeoloog Govert van Noort verklaart nogmaals dat er op de Groeneplaats en in het achterlig gende park 'geen schop de grond in gaat' zonder medeweten en toe stemming van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek, die het centrum van Den Burg in de jaren zestig benoemde tot Rijksar cheologisch monument. [25] juni 2004 Het college van burgemeester en wethouders stelt voor ook toensten en bezoekers te betrekken bij de herinrichting van het centrum van Den Burg. Voor het opstellen van herinrichtingsplannen wordt een beroep gedaan op bureau HRO uit Amsterdam, dat als goedkoopste uit de bus komt. 28 juni 2004 Nadat de gemeenteraad de discus sie over de Groeneplaats al had doorgeschoven naar de raadscom missie Werkwijze Raad, wil ook de raadscommissie Grondgebied eerst meer duidelijkheid over de meningspeiling over het nieuwe raadhuis en de archeologische sta tus van de ondergrond. [17] september 2004 De werkzaamheden van bureau BRO worden (tijdelijk) stilgelegd. Het college wil zich eerst buigen over de manier waaop de discus sies over de hennrichting van het centrum het beste gevoerd kunnen worden. [19] oktober 2004 Marije Bakker, student aan de Academie voor Bouwkunst en werkzaam bij een architectenbu reau in Amsterdam, ontwerpt een geheel nieuw hart voor Den Burg Meest opvallend in het - nog met in detail uitgewerkte - plan is het slechts gedeeltelijk afbreken van het bestaande raadhuis en het opnemen van het gedeelte met de raadszaal in een 'centraal complex met allerlei publiek functies, zoals de bibliotheek, theater/congreszaal en gemeenschapscentrum'. [9] november 2004 In dediscussienota Communicatie plan Invulling Groeneplaats stelt het college dat de Texelse bevolking bij de herinrichting van de Groene plaats moet worden betrokken en op welke manier dat kan gebeu- [16] november 2004 Volgens GroenLinks is de Groene plaats een uitstekende lokatie voor eenpersoonshuizen voor jongeren. Het bouwen van woningen op loka- ties binnen het dorp (het zogeheten inbreien) gaat met ten koste van het contingent woningen dat de gemeente van de provincie mag bouwen. Bovendien zou met het huisvesten van jongeren ook de zo gewenste leefbaarheid in het cen trum verhoogd worden. [21] december 2004 Raadsgriffier Marit de Porto meldt zes reacties te hebben ontvangen van personen en instanties die zich over de herinrichting van de Groeneplaats hebben gebogen. 24 februari 2005 De Ondernemersvereniging Den Burg stelt tijdens een discussie avond in Hotel Den Burg dat sloop van het bestaande raadhuis beter is dan lapmiddeltjes [17] januari 2006 'Het park achter het gemeente huis moet bij de herinrichting van de Groeneplaats een centrale rol krijgen', meldt het verkiezingspro gramma van D66 [27] januari 2006 De Ondernemersvereniging Den Burg en het Texels Verbond van Ondernemers spreken hun onvre de uit over het stilliggen van de planvorming. 'Een goede invulling van de Groeneplaats is van groot belang voor de aantrekkelijkheid van het centrum van Den Burg en daarmee voor de Texelse econo mie', menen de leden van de pro jectgroep Groeneplaats van TVO 28 maart 2006 De gemeenteraad gaat op zoek naar een communicatiebureau dat de voorbereidingen voor de herin richting van de Groeneplaats moet begeleiden. [20] april 2006 Leerlingen van groep 8 van basis school De Fontein uit Den Burg maken meerdere plannen voor de herinrichting van het centrum van Den Burg Deze worden aangebo den aan Robin Konijn van TVO. 23 juni 2006 In verband met de iepziekte wor den de bomen op de Groeneplaats gerooid. Nieuwe bomen moeten wachten op de discussies over de herinrichting van het centrum. [3] oktober 2006 In samenwerking met Grontmij komt ondernemer Frits Langeveld met een volledig uitgewerkt plan voor de Groeneplaats. Dit voorziet in de vetsiging van horecabednjven en de bouw van een ondergrondse parkeergarage. 14 februari 2007 In de Burgemeester De Koninghal wordt een ideeënmarkt gehouden waar verschillende sprekers hun plannen met de Groeneplaats pre senteren. Deze avond is de eer ste van een door Bureau Witpaard georganiseerde reeks, waarin bur gers worden betrokken bij de invul ling van de ruimte die ontstaat na de bouw van het nieuwe raadhuis. Ideeënmarkt 1n de Burgemeester De Koninghal wordt woensdag een ideeënmarkt gehouden waar verschillende sprekers hun visie op de Groeneplaats zullen toelichten. Dit is de eerste van een reeks avon den die wordt georganiseerd door Bureau Witpaard, om de bevolking te betrekken bij de herinrichting van het cen trum van Den Burg. De avond begint om 19.30 uur, iedereen is welkom. 7 2004 komt Marije Bakker met een gewaagd plan. v VRIJDAG 9 FEBRUARI 2007

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 7