Eetcafé De Steenenplaats ademt sfeer Engelse pub 'Zorg voor dieren helpt om gezond te worden' 'Mijn hobby en werk tegelijk' Gedeputeerde besluit wandelcarrière op Texel Raphaëlstichting koopt Donatus TIME OUT TEXELSE j COURANT Bedr'jvig/;gfV Bedrijvig/ie^/ wandelaars bij het passeren van de brug over het Molenkil. T3rl mmiostoë DINSDAG 13 FEBRUARI 2007 Om te onthouden Onder toeziend oog van notaris Jan Dogger ondertekent Marc van Rijsselberghe de akte voor de overdracht van boerderij Sint Donatus. Recht naast hem koper Marinus van der Meuten, algemeen directeur van de Raphaëlstichting, financieel directeur Pim Blomaard en makelaar Willem Tromp. fFolo Tmnermar,. De Raphaëlstichting, sinds giste ren (maandag) officieel de nieuwe eigenaar van boerderij Sint Dona tus, gaat daar beschermd wonen, leren en werken verzorgen voor achttien licht verstandelijk gehan dicapte jongeren die kampen met bijbehorende problematiek. Het werk op het biologisch-dynami- sche landbouwbedrijf, dat zich voornamelijk gaat richten op het houden van melkgeiten, is onder deel van het herstelproces dat de jongeren ondergaan. In feite maakt de op antroposofische leest geschoeide boerderij van 37 hectare een doorstart. 'We nemen het materiële over, maar ook het spi rituele', vertelde algemeen directeur Marinus van der Meulen gistermor gen nadat de akten onder toeziend oog van notaris Jan Dogger en veel andere genodigden in De Lindeboom waren ondertekend. Van der Meulen noemde het een 'spannende ontwik keling' voor de Raphaëlstichting, die net als de voorgangers op Donatus een antroposofische grondslag heeft en al geruime tijd actief is in de zorg voor verstandelijk gehandicap ten en psychiatrie in Noord-Holland. De stichting beheert hiervoor tien instellingen. Van der Meulen: 'Maar het is voor ons nieuw om zo'n grote boerderij in de biologisch-dynami- sche traditie voort te zetten.' Met name dat laatste was een eis van de Stichting Sint Donatus, die de boerderij alweer enige tijd geleden te koop had gezet. Voorzitter Rudolph Mees: 'We dragen het in het volste vertrouwen aan u over.' Mees prees de inspanningen van wijlen Lies van Rijsselberghe, die destijds het ini tiatief nam om de Donatus tot een bd-boerderij met zorgfunctie om te vormen, evenals de vele anderen die zich jarenlang hebben ingezet om van de boerderij te maken tot wat het is geworden. 'Nu is de tijd gekomen om de volgende fase in te gaan.' De boerderij blijft zijn functie behouden. Dat betekent onder meer dat bezoekers welkom blijven om een kijkje te nemen en dat de winkel waar streekeigen producten en zelf gemaakte kaas worden verkocht in maart weer open zal gaan. Bedoeling is dat de beide stolpen, waarvan de voorste een monumen tale status heeft, worden aangepast zodat ze geschikt worden voor de nieuwe bewoners. Voor deze omvor ming worden dé stolpen verbouwd, zodat er geschikte woonruimte ont staat voor de achttien bewoners die zorg vragen en de inwonende medewerkers en hun gezinnen. Het betreft twee families die de leefge meenschap vorm gaan geven. De gehandicapte bewoners, over wie nadrukkelijk wordt gezegd dat het geen ex-gedetineerde zijn, maar jon geren die zorg vragen, gaan een rol spelen in de verschillende takken van het bedrijf en hun plaats zullen zoeken in de Texelse gemeenschap. Ervaringen op vergelijkbare zorg boerderijen elders in Nederland leren volgens de Rapaëlstichting dat een levendig boerenbedrijf de jongeren goed doet. 'Het verzorgen van die ren, het ritme van de seizoenen en het leven in een boerengemeen schap helpen hen gezond te wor den', vertelde Ton Beemster, die totdat een definitieve coördinator is gevonden als projectleider voor de zorgboerderij is aangesteld. Bedoe ling is dat gehandicapte bewoners in de leeftijd van 12 tot 18 jaar met acute problemen er een jaar in the rapie gaan. Twee andere groepen zullen er een langere periode ver blijven, soms zelfs permanent. Deze bewoners zullen worden begeleid door ervaren werkleiders, die tevens het landbouwbedrijf zullen beman nen. Piet Monster is al enige tijd actief als bedrijfsleider voor de vee houderij. Naast een koppel schapen en zoogkoeien zijn er 140 drachtige melkgeiten op Donatus. De geiten zullen worden gemolken in een aan gepaste melkstal. De eerste lamme ren zijn inmiddels geboren. Bedoe ling is dat in maart de dagopvang start voor jongeren van het eiland. De eerste inwonende cliënten zullen waarschijnlijk na de zomervakantie hun intrek nemen. GGD start onderzoek De GGD Kop van Noord-Hol land start vrijdag een grootscha lig onderzoek onder zo'n 7000 ouders en verzorgers van jeug digen in de leeftijd van 0 tot 12 jaar. Ook Texel loopt mee in het onderzoek. Doel is om inzicht te verkrijgen in de gezondheid van kinderen in deze leeftijdsgroep. Nog niet eerder werd in de Kop van Noord-Holland zo'n groot gezond heidsonderzoek onder jeugdigen uitgevoerd. In 2002, 2005 en 2006 werden al onderzoeken gehouden onder respectievelijk volwassenen van 20 tot 65 jaar, jongeren van 12 tot 19 jaar en ouderen van 65 jaar en ouder. Nu is de jongste groep aan de beurt. Net als bij de vorige onderzoeken wordt met vragen lijsten gewerkt. De enquête wordt afgenomen onder een representa tieve groep ouders/verzorgers die door de GGD zijn geselecteerd. De vragen hebben onder meer betrek king op gezondheid, medicijnge bruik, huisartsbezoek, voedingsge woonten, beweeggedrag, pesten en Lambrisering aan de wand, onder al even doorleefd Engels behang, gedimd licht met een glas-in-lood decoratie aan het plafond, tele visieschermen in elke hoek en Murphy's van 't vat. In Eetcafé De Steenenplaats ademt alles de sfeer van een echte pub. Pre cies de bedoeling van Claudia en Richard Segers. 'Dit is waar ik vijftien jaar naar heb gezocht.' Wie de voormalige Croissanterie bin nen stapt, moet even de tijd nemen om rond te kijken. De voorheen wat steriele eetzaak is verbouwd tot een sfeervol eetcafé. Een andere aan pak, maar toch voelt het vertrouwd aan. Niet als nieuw, want dat was zeker niet de bedoeling. Overal is over nagedacht en alles heeft een verhaal. 'Deze lambrisering bijvoor beeld. Die hing een halfjaar geleden nog in een Belgisch café. En die bankjes tegen de muur stonden een week geleden nog in een Engels etablissement.' Zo zou Segers nog wel een tijdje door kunnen gaan. Over Braziliaanse voetbalsouvenirs die hij eindelijk een plekje heeft kun nen geven. Zelfs het toilet is in stijl. De portretten van beroemde voet ballers, zoals Johan Cruijff, Marco van Basten, Maradona en Frans Beckenbauer zijn geschilderd door Ingmar Moerbeek en Fred Wiering. De wandtegeltjes zijn niet van Delfst blauw, maar voorzien van bekende uitspraken van Cruijff. Segers heeft zelfs een anekdote over een houten tafel. 'Mijn moeder wees me op een brisje in het tafelblad. Ze vond dat niet kunnen. Maar dat is juist de bedoeling. Het moet er wat ver weerd uitzien, dat maakt dat zo'n zaak warm aanvoelt.' Griet Segers mag tegen sommige details wat anders aankijken dan haar zoon, de verbouwing van het familiebedrijf, waarvoor zij 37 jaar geleden de basis legde heeft haar volledige steun en ze reisde er zelfs voor mee naar Engeland, om de pubs te verkennen. Zichtbaar is dat het interieur met veel toewijding is getimmerd, gezaagd, bewerkt en wat al niet meer door Peter Hin, de familie Segers, bedrijfsleider Job Ritzema en anderen. Segers: 'Dit is mijn hobby en mijn werk tegelijk. Ik ben helemaal gek van Engeland en voetbal. Ik kom er al vijftien jaar en heb er een hechte vriendschap opgebouwd. In Sheffield, de club waar ik fan van ben, ken ik een stuk of vijf pubs. Dat zijn ze', wijst hij op een schilderijtje aan de muur. 'Het heeft een tijdje geduurd voor het café de vorm kreeg die ik wilde, maar nu het af is kan ik zeggen dat dit is waar ik al heel lang van droomde. Zo'n pub is een heerlijke leefomgeving. Heel vrijblijvend en je maakt er makkelijk contact. De huiskamersfeer, de band tussen de mensen, dat willen we ook hier graag. Na het werk met elkaar een biertje drinken, of je nu stukadoor, accountant of journalist bent. We willen ook origineel zijn, iets toe voegen aan het uitgaansleven in Den Burg. Vandaar ook de televisie schermen. Dat hoort in zo'n café. Lekker voetbal kijken. Of het nu een Engelse. Italiaanse, Duitse of Nederlandse wedstnjd is, we kun nen het hier allemaal ontvangen. Maar ook het schaatsen of CNN. Dit weekend kon je voorin de zaak naar schaatsen kijken en in deze hoek keken ze naar een voetbalwedstrijd. Het geluid staat zacht, dus dat zit elkaar niet in de weg.' Bezoekers kunnen er ook voor een maaltijd terecht, die wordt bereid door broer Hans. 'We hebben hier een kaart met eenvoudige gerech ten, van een pannenkoek tot spare ribs en een schnitzel tot een lams kotelet.' De lunchkaart is hetzelfde gebleven. Doordat er bij de ver bouwing extra ruimte beschikbaar kwam. is de keuken een stuk ruimer geworden en is er voldoende plaats voor moderne apparatuur. Reser veren, daar doet de familie Segers niet aan. 'Daarvoor hebben we niet genoeg tafeltjes. Maar iedereen is welkom.' Het terras op de Steen enplaats wordt, net als voorheen, bediend vanuit de zaak. De voor bijganger kan het met ontgaan dat ook de buitenkant van het bedrijf ingrijpend is gewijzigd. De voorge vel ademt de sfeer van een Engelse pub. Dat deze een stuk breder is dan het eetcafé komt doordat ook de gevel van de naastgelegen ijssa- lon deels de uitstraling van de pub heeft gekregen. 'Zo heeft de zaak tenminste uitstraling. Piet Beuving, die het geschilderd heeft, heeft er erg zijn best op gedaan. Mensen vinden het mooi. Als ze voorbijlo pen, steken ze hun duim omhoog.' Richard en Claudia Segers brengen een toost uit op Eetcafé De Steenenplaats. to GorarO Temmerman^ vrijetijdsbesteding. De vragenlijsten worden anoniem verwerkt. Naar ver wachting zijn de resultaten van het onderzoek rond de zomer bekend. De uitkomsten worden gebruikt om de ontwikkeling en uitvoering van het gezondheidsbeleid van gemeen ten af te stemmen op de behoeften van ouders en kinderen in de leeftijd van 0 tot 12 jaar. jongeren centrum Anti-discriminatie Werkgroep Anti-discriminatie Texel, voor melding van alle soorten dis criminatie. Telefoon 317896, 315321 of 312435. Apotheek Apotheek: Weverstraat 95. Den Burg: tel. 312112. Maandag t/m vrijdag 8.00-17.30 u.: zaterdag 10.00-13.00 en 15.00-17.00 u.; zon- en feestda gen 11.00-12.00 en 16.00-17.00 u. Buiten die tijden alleen voor spoede isende gevallen. Artsen Den Burg: W. Vos, Haffelderweg 2, tel. 312023. Spreekuur op afspraak. K. Eissen, Maricoweg 5a, tel. 320005. J.F. Hoekstra en J. Dros, Molenstraat 87. tel. 321123. A.C.P.J. Waverijn en Th. van Hattem, Kogerstraat 87, tel. 312016. De Cocksdorp: R.A. van den Bent en FM. Haasdijk, Kikkertstraat 12, tel. 316234. Telefonisch spreekuur op werkdagen van 14.45-15.15 uur. Visites aanvragen vóór 9.00 uur. Op werkdagen ook spreekuur in Den Burg, Schilderend 38, alleen op af spraak! Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsenpost, tel. 321143. Vakan tiegangers kunnen het hele jaar bel len naar 327270. Baha'i Plevierstraat 16, De Koog, tel. 317896. Elke eerste woensdag van de maand informatie over het Bahai-geloof van 19.30-21.30 uur. Bibliotheek Openbare bibliotheek, Drijverstraat 7, Den Burg. Open: maandag 10.30- 12.30 uur; dinsdag 14.30-20.30 uur; woensdag 14.30-17.00 uur; donderdag 14.30-17.00 uur; vrijdag 14.30.-20.30 uur; zaterdag 10.30- 12.30 uur. De Schuilhut, achter de NH-kerk in De Koog, leent in juli en aug. boeken uit in de Nederlandse en Duitse taal. Openingstijden; zie Vakantiekrant. Bloedafnamepost Stichting Artsenlaboratorium en Trom- bosedienst Kop van Noord-Holland, Emmalaan 65, Den Burg. Maandag en donderdag van 8.30 tot 11.15 uur. Borstprothesen BodyCare Texel, Burgwal 15, Den Burg, Nora Bekking, tel. 315206. Brand/ambulance Bij brand en voor spoedeisend am bulancevervoer, tel. 1-1-2. Voor niet- spoedeisende zaken kan Meldkamer Noord-Holland Noord worden gebeld via 072 - 564 44 44. Brijder Verslavingszorg Brijder Verslavingszorg Texel, Tu- bantia, Pontweg 133, Den Burg, tel. 315602, mobiel 0630215211 e-mail steunpunt.texel@brijder.nl Bureau Jeugdzorg Voor hulp aan jongeren bij problemen en voor opvoedingsondersteuning aan ouders. Voor aanmelding, infor matie en advies kunnen ouders en of jongeren elke dag tussen 10.30 tot 12.30 uur bellen met nummer 0900 2223330. Medewerkster An neke Dekker is iedere donderdag aanwezig op Texel. Met in zijn kielzog 130 andere wandelaars, maakte gedeputeer de Hans Schipper van de provin cie Noord-Holland zondag een elf kilometer lange wandeling door het vogelweidegebied van Waalenburg. Het was de 25ste en laatste wandeling die hij maakte als provinciebestuurder. De tocht kreeg daarom bij de start en de finish in hotel Rebecca in De Waal een feestelijk tintje. De CDA-gedeputeerde. die recre atie en toerisme in zijn portefeuille heeft, is een gedreven beoefenaar van de wandelsport. Hij ontdekte dat wandelen in groepsverband in een mooie omgeving niet alleen goed is voor lichaam en geest, maar ook een goede gelegenheid is om met elkaar van gedachten wisselen. Hij beveelt 'wandelend vergaderen' dan ook aan als een effectieve methode om informatie uit te wisselen, overeenstemming te bereiken en zaken te doen. Zon dag verklaarde hij dat hij graag had gezien dat de kabinetsformatie op deze wijze was aangepakt en hij hoopte dat het in elk geval zal gebeuren bij de op handen zijnde vorming van het nieuwe college van Gedeputeerde Staten. Overvaren Vier jaar geleden maakte Schipper een van zijn eerste georganiseerde wandelingen op Texel, toen vanuit Oudeschild en samen met de zojuist benoemende commissaris van de koningin Harry Borghouts. De plaat selijke bestuurders maakten ditmaal op bijzondere manier gebruik van deze lobbygelegenheid, wat bleek toen de wandelaars stuitten op het water van het Molenkil, waar borden stonden met de eerste regel van een bekend kinderliedje: 'Schipper mag ik overvaren?' Alle wandelaars werden vervolgens met een bootje naar de overkant gebracht. De stunt was bedoeld om geld los te krijgen voor een voetgangersbrug op deze plek en dat lukte. Zondag maakten de wandelaars gebruik van de fraaie houten brug. 'Hopelijk ben ik ook in figuurlijke zin een bruggenbouwer geweest', zei Schipper later. Noord-Hollandpad Schipper was nauw betrokken bij de planning van het negen etap pes tellende Noord-Hollandpad, een lange-afstandroute van 200 kilometer door het binnenland van de provincie tussen Den Oever en Huizen. Recentelijk is deze wandel route uitgebreid met 60 kilometer op (noordelijk) Texel, waarvan een deel zondag werd beproefd. Het stuk in Waalenburg loopt deels over onverhard, niet gemarkeerd terrein. Wandelaars moeten bij de huidige weersomstandigheden rekening houden met drassigheid en ook met het feit dat de route in dit deel van Texel niet toegankelijk is in de broedtijd: van 15 maart tot 15 juli. De initiatiefnemers hadden graag ook de Ruigendijk in de route opgenomen, maar dat stuitte op bezwaren van schapenhouders die vrezen voor insleep van veeziekten. De meeste wandelaars van zondag waren medewerkers en bestuurders van de provincie, vertegenwoordi gers van Staatsbosbeheer, Natuur monumenten en andere op natuur bescherming gerichte organisaties, daarnaast ook Texelse bestuurders, wandelliefhebbers en mensen die zich op vrijwillige basis bezighou- De gedeputeerde overhandigde burgemeester Celdorp het eerste exemplaar v. boekje met 25 interviews over wandelen in Noord-Holland. (Toto's Harry do Graaf} den met landschapsbeheer en lei ding van excursies. Laatstgenoem den konden de wandelaars zondag uitstekend informeren over de ont staansgeschiedenis, de flora en de fauna van het momenteel veel besproken terrein. Om de grote schare bij start en finish onderdak te kunnen bieden, had Rebecca een enorme tent met gasverwarming op het terras laten zetten. Hier blikte Schipper nog even terug op het belang van een goed gebruik van de groene ruim te, met alleen voor toeristen maar ook voor de eigen inwoners, die vaak nauwelijks beseffen wat er in hun eigen omgeving te geniete..: valt. De provincie wil in elk geval geld blijven steken in het ontwik kelen. beheren en onderhouden van deze natuurgerelateerde recreatieve voorzieningen. 'De provincie doet veel meer dan velen denken', aldus Schipper, die zijn gehoor opriep om op 7 maart in elk geval te gaan stemmen. Boek Ter gelegenheid van de 25ste 'Schipperwandeltocht' was zelfs een speciaal boekje uitgegeven, waarvan burgemeester Joke Gel dorp het eerste exemplaar kreeg. Het heet Volg de provincie op de voet en bevat 25 interviews met mensen (onder wie enkele Texe laars) die iets hebben te vertellen over wandelen en over de verhou ding met de provincie. De andere wandelaars kregen het boekje ook, plus een door de WV verstrekte zak met (wandel)informatie over Texel.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5