ïf J HEMA Cjrocn kwartsJexels in het harL, Stagnatie aankoop grond Waalenburg Provincie wil Texel tegemoet komen DEBREIJ: UITVINDING VAN DE EEUW Koekjes bakken gaat Texelse jeugd goed af 'Alert zijn op subsidie uit het Waddenfonds' Plannen voor wadstrand bij haven 'Frustratie bij ondernemers' Gratis* ruit repareren^ OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12152 DINSDAG 20 FEBRUARI 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Partijen die betrokken zijn bij het plan om Waalenburg om te vor men tot één groot natuurgebied slagen er niet in om de voorgeno men aankoop van grond vóór de gestelde datum van 1 maart rond te krijgen. De deadline is voorlo pig opgeschoven naar half april. De prijs die de Dienst Landelijk Gebied (DLG) heeft geboden ligt namelijk ruimschoots beneden de getaxeerde waarde. De provincie, LTO (provinciaal bestuur NH) en Natuurmonumen ten tekenden afgelopen herfst een intentieverklaring om de zittende boeren uit te kopen. Met de bedoe ling om Waalenburg om te vormen tot één aaneengesloten natuurge bied, 'probleembedrijven' te ver plaatsen en ervoor te zorgen dat 'zoekgebieden' voor natuur elders op het eiland zouden vervallen, wat ten goede zou komen aan de agra- nsche structuur op het eiland. De stand van zaken is dat landerijen en gebouwen zijn getaxeerd, waarbij vnjwillige onteigening het uitgangs punt is van de taxatie. Maar het bod dat de DLG, die de gronden aan- koopt voor de provincie, heeft uitge bracht op de grond ligt gemiddeld 35 procent lager dan de getaxeerde waarde. Jaap Hin, voorzitter van LTO op Texel: 'Dat bevreemdt ons. Uitgangspunt bij onteigening is namelijk dat bedrijven die worden verplaatst geen inkomensschade mogen ondervinden. De boer moet in de gelegenheid worden gesteld elders verder te kunnen. DLG heeft naar onze mening een aantal zaken niet goed geïnterpreteerd. Volgens ons heeft de dienst er niet zo seri eus naar gekeken. Jammer, want door de ontstane vertraging en de vaagheden ontstaat er frustratie bij de betrokken ondernemers. Dat is heel begrijpelijk, want ze bevinden zich in een kwetsbare positie.' Willem Schuur van de DLG: 'We beraden ons er momenteel op hoe deze situatie heeft kunnen ontstaan. Uitgangspunt is inderdaad volledige schadeloosstelling. In het verleden zijn er veel onteigeningen geweest en juridische uitspraken, waarop wij onze waardering voor grond en gebouwen baseren. Er zit inderdaad een behoorlijk verschil tussen de getaxeerde prijs van de verkopers en onze prijs, maar beide bedra gen liggen wél boven de agrarische waarde.' Jaap Hin: 'De waarde die de DLG hanteert is niet van deze tijd. De grondprijzen zijn de laatste jaren flink gestegen. Ander pro bleem is dat de taxatie van de gebouwen subjectief is, waardoor de taxatiewaarde en de geboden prijs een eind uit elkaar liggen. Dat bemoeilijkt deze discussie. Objecti viteit moet het uitgangspunt zijn.' Om tot een oplossing te komen, heb ben vertegenwoordigers van DLG en LTO vorige week gesprekken gevoerd en op korte termijn staan nog meer gesprekken gepland. Schuur: 'We doen ons best om er met elkaar uit te komen. Dat bete kent dat we met elkaar in onder handeling moeten. Dat hoort bij dit proces. Op basis van argumenten en uitgangspunten moeten we eruit zien te komen, want het is een een malige en unieke kans om op basis van volledige schadeloosstelling te verkopen en te verplaatsen.' Hm: 'Dit proces mag niet stagneren, er moet zo snel mogelijk duidelijkheid zijn.' De provincie is bereid tegemoet te komen aan de ruimtebehoefte van Texel voor de bouw van extra woningen en aanleg van nieuwe bedrijventerreinen bij de buiten dorpen. Dat maakte wethouder Nico Kikkert (grondgebied) gister avond bekend tijdens de raads commissie Grondgebied. De bereidheid isf vooral procedu reel van aard. De gemeente had de provincie aanvankelijk gevraagd het gehele streekplan (Ontwikke- lingsbeeld Noord-Holland Noord) te wijzigen. Haarlem heeft telefonisch laten weten dat dat niet nodig is. Via wijzigingen van lokale bestem- mingsplannen kan Texel eveneens voor de extra ruimte in aanmerking komen. 'We moeten schriftelijk nog een 1 bevestiging van de provincie krij gen, maar zoals het er nu naar uitziet, staat het licht op oranje', aldus Kikkert. Eerder stond dat nog op rood. Eind vorige maand had Gedeputeerde Staten al wel sig nalen afgegeven gevoelig te zijn voor de Texelse behoefte aan extra DE WLVmiVWM&lNSTALUtPï mr KAAR 250 riiLjOEÜ KAAR. IK ÜBtW OOK WÈL G-enobgen met iol KAAK pAN nOBTW J'-'U 'E WEL VOORAF freiALEFl Terwijl bakker Peter Kreeft het deeg rolde waren kinderen verderop druk doende er koekjes van te maken. De één maakte er sterretjes van, de ander koos voor een andere vorm. Nadat de koekjes werden bestrooid met pinda's en andere lekkernijen verdwenen ze in de oven, waarna de jeugd de door hen gebakken koek jes mee naar huis mocht nemen. De stunt van Timmers Bakkerij hield verband met de viering van het zes tigjarig bestaan van het familiebe drijf. waarbij kinderen voor één keer de kans kregen zelf koekjes en taart te bakken. Met als gevolg dat het de hele dag een komen en gaan was in de bakkerij in Oudeschild en de kin deren met zakken vol zelfgebakken koek naar huis gingen. Gesmuld werd er ook in Den Burg, waar koetsier Piet Daalder op de bok was geklommen van de antieke bakkerswagen. 'Niemand moet het, Bakker Timmer doet het', luidde één van zijn gevleugelde uitspraken. De bak was volgeladen met de kampi oenscake. die zaterdagmiddag op straat werd uitgedeeld. i'Foto Gerant Timmerman) bouw- en bedrijvengrond. Het pro vinciebestuur wilde nader overleg met Texel, nadat gedeputeerde Ton Hooijmaijers het eiland had bezocht om zich dieper in de problematiek te verdiepen. Volgens Kikkert is de gemeente er nog niet met de provinciale toe zegging. 'Het betekent dat we acht bestemmingsplannen van de dorpen moeten aanpassen en dat brengt een bult werk met zich mee.' Hij verwacht dat dat moet worden uitbesteed. 'Maar we hoeven nu niet alles meer in één keer via een algehele wijzing van het streekplan te regelen. We kunnen het werk meer verdelen en ook prioriteiten aanbrengen.' Het huidige Ontwik kelingsbeeld maakt de aanleg van onder meer de 511 extra woningen en de nieuwe bedrijventerreinen bij Oosterend en De Cocksdorp vrijwel onmogelijk. Gebieden die nu via een bestem mingsplanwijziging alsnog in aan merking komen, konden bij de vaststelling van het ontwikkelings- beeld Noord-Holland Noord in 2004 nog niet meteen voor huizen en bedrijventerrein worden bestemd. Dat kon niet omdat de betreffende grond in de bestemmingsplannen nog niet voor huizen of bedrijven was bestemd. Voor de wijzigingen van de bestemmingsplannen wil de gemeente onder meer een beroep doen op het nieuwe woningbehoef teonderzoek dat Texel samen met de Stichting Wonen Texel (SWT) door Bureau Companen laat uit voeren. De politieke partijen hebben gister avond, op de WD na. ingestemd met dat onderzoek. Ze stelden zevenduizend euro extra beschik baar bovenop een al eerder toege zegd bedrag van achtduizend euro. Dat geld komt uit de exploitatie van de Volmolen. De andere helft wordt betaald door de SWT. Woonvisies die al door de dorpscommissies waren opgesteld, worden meege nomen in het nieuwe woningbe hoefteonderzoek. Texelse ondernemers zouden aler ter moeten zijn op de subsidiemo gelijkheden uit het Waddenfonds. Dat zegt TVO-bestuurslid Robin Konijn. Ondernemers moeten vol gens hem ervoor waken dat ze kansen laten schieten. Het Waddenfonds keert over een penode van twintig jaar miljoenen euro's uit voor onder meer economi sche projecten en natuurherstelpro- jecten in het waddengebied. Naar verwachting komt het fonds, waar de afgelopen jaren al veel over te doen is geweest, dit najaar daadwerkelijk in de lucht. Dat is nog afhankelijk van een definitieve uitspraak van de Raad van State over de gaswinning onder de Waddenzee en in Brus sel wordt momenteel nog bekeken of de subsidies niet in de categorie 'staatssteun' vallen. Volgens Konijn zijn de provincies Friesland en Gro ningen al veel verder dan Noord-Hol land met het in beeld brengen van de subsidiemogelijkheden. 'Er wordt jaarlijks 34 miljoen euro uit gekeerd, waarvan bijna de helft voor de economie is bestemd. Het is dus zaak op Texel de krachten te bunde len, zodat het ook deze kant uitkomt.' Het TVO-bestuurslid zegt nu nog geregeld tegen onbekendheid met het fonds aan te lopen. Het Wadden fonds subsidieert niet elke nieuwe activiteit. Het hanteert een subsidie- drempel van minimaal €200 000,-. Dat was eerst €500.000,-, maar is vorig jaar door de Tweede Kamer verlaagd om ook kleinere projecten een kans te geven. Initiatieven op het gebied van natuurherstel worden voor 90 procent vergoed, economi sche projecten voor 40 procent. De rest moet door ondernemers of co-financiers bijeen worden gebracht. Dat betekent dat voor een project minimaal €500.000,- moeten worden geïnvesteerd. De critena staan in de Wet op het Waddenfonds. Voordat er geld wordt toegewezen, geven rijksambtenaren in Den Haag en een TJMw. Oi i Vlijmscherp Het beoogde wadstrandje van de Stichting Waddenhaven Texel aan de noordkant van de haven in Oudeschild. impress* Fnis ja. m us De Stichting Waddenhaven Texel wil aan de noordkant van de haven, op de plek waar tot een paar jaar geleden het buitendijks 'warmwa terzwembad' lag, een nieuw wad strandje creëren. De stichting wil met basaltblokken een zeewaarts dammetje aanleggen, zodat een beschutte baai ontstaat waar stroming en golfslag worden geweerd. Van 1,70 meter onder tot 1,5 meter boven NAP wil de Wad denhaven zand aanbrengen, zodat bij zowel hoog als laag water een strand aanwezig is Om te zonnen en te lig gen. wordt gedacht aan een ligweide met zoutminnende vegetatie ('ecolo gische zone"). Nabij de dam denkt de Waddenhaven aan de aanleg van een speelzwinnetie voor jonge kinderen. 'Dat kan bij vloed vollopen, zodat er met eb een laag water in blijft staan', aldus het bestuur. De aanleg wordt geraamd op onge veer €200.000,-. De stichting wil het plan dit jaar samen met de dorps commissie van Oudeschild verder ontwikkelen en de boer op gaan om geld in te zamelen. Net als bij de aanleg van het houten speelwrak een paar jaar geleden wil de stichting een financieel beroep doen op gemeente, provincie en andere potentiële finan ciers. Volgens de Waddenhaven kan het nieuwe wadstrand een 'verrijking' worden van de toeristische voorzie ningen in Oudeschild. 'Maar we zien het ook als een aanwinst voor de inwoners van het dorp. Veel Oude schilders denken nog met plezier terug aan de tijd dat het warmwater zwembad er was.' Dat werd in 2000/2001 tijdens de havenreconstructie gedempt met puin van de gesloopte inlaatsluis en koelwateruitlaat van de voormalige PEN-centrale en met basaltblokken afgedekt. Het water in het 'zwembad' was continu warm door de constante verversing van lauw zeewater in het bassin. Volgens de stichting is het wadstrand straks goed bereikbaar via een al bestaande trap. 'Ook voor mindervaliden is het via de bestaande helling goed te bereiken.' regiocommissie met vertegenwoor digers uit het waddengebied advies van de verantwoordelijk minister van Volkshuisvesting. Ruimtelijke Orde ning en Milieu (vanaf deze week Jac queline Kramer). Konijn erkent dat de wachttijd die daaruit voorkomt, moeilijk kan zijn voor ondernemers die een plan het liefst meteen wil len uitvoeren. Volgens hem kan het fonds echter een oplossing zijn om plannen mogelijk te maken. Burge meester Joke Geldorp pleitte eer der ook al voor krachtenbundeling. Volgens haar zou het goed zijn als de vijf Waddeneilanden gezamenlijk projecten voor subsidie aandragen. De 'postbus' van het Waddenfonds wordt gevestigd in Leeuwarden in het zogeheten Huis van de Wadden. Daar zetelen diverse organisaties die zich met het Waddengebied bezig houden. Aanspreekpunt voor het fonds is de Dienst Landelijk Gebied dat de uitvoering op zich neemt. De dienst wil dit voorjaar een speciaal telefoonnummer voor vragen over het Waddenfonds openen. Afschermplicht Het ministerie van Landbouw heeft de afschermplicht voor pluimvee ingetrokken. Dat mag sinds gisteren weer vrij rondlopen De ophokplicht werd begin deze maand ingesteld, nadat op een groot kalkoenbedrijf in Engeland vogelgriep was uitgebro ken. Uit onderzoek is gebleken dat de uitbraak 'met vrij grote zekerheid' het gevolg was van contacten tussen dat bedrijf en besmette bedrijven in Hon garije. Volgens het ministerie is het minder waarschijnlijk dat wilde trek vogels de ziekte hebben veroorzaakt. Onduidelijkheid daarover was aanlei ding de afschermplicht opnieuw in het leven te roepen. Een weinig alledaagse vangst voor de TX25 Everdina van de familie Blom, die afgelopen week op de Noordzee een 80 centimeter lange zeeprik met vlijmscherpe tanden in de netten kreeg. Pagina 5 m Biljarten Spanning alom tijdens het Texels biljartkampioenschap in De Hof in De Koog. Kampioen in het libre werd Frans Bik, bij het bandstoten ging de hoogste eer naar Ab-Jan Witte. Pagina 7 m Garage Dros Vijfenzestig is hij pas geworden. Halverwege vorig jaar verkocht hij zijn garagebedrijf en lonkte de vrij heid van een welverdiend pensioen. Wie echter denkt dat Cees Dros er nu dagelijks op uittrekt om 'leuke dingen' te doen, heeft het mis. Pagina 9 Kees Dros nieuwe directeur VVV? Wie wordt de nieuwe directeur van de VW? Dat is de grote vraag waar op interim-voorzitter Martin Warnaar naar alle waarschijnlijkheid donder dag, tijdens de promotiemiddag van de VW, het antwoord zal geven Het bestuur, ondersteund door een wervings- en selectiebureau, heeft naar verluidt een keus gemaakt uit zcr'n 150 sollicitanten, Volgens welin gelichte bronnen rond het VW ging de eindstrijd tussen een overkanter en een Texelaar, over wie de naam van TESO's president-commissaris Kees Dros over het eiland circuleert. Wie van de twee kandidaten het wordt, heeft het VW-bestuur inmid dels unaniem besloten. Of Dros het is geworden, wilde het bestuur gis teravond nog niet zeggen en ook Dros zelf hield zich op de vlakte. 'Het is aan het bestuur om daarover iets naar buiten te brengen.' Warnaar: 'De handtekeningen moeten nog worden gezet, formeel is alles donderdag rond. Dan brengen we een naam naar buiten.' Steekt er dan een storm op?, luidt de vraag aan Warnaar: 'Eentje van enthousiasme.' De pro motiemiddag in grand hotel Opdum begint om 14.00 uur, aansluitend om 17.00 uur is er een afscheidsborrel ter gelegenheid van het vertrek van directeur Veronica Bos. Meisje overlijdt aan ontsteking hersenvlies Een meisje van 19 maanden uit Den Burg is vrijdag overleden aan her senvliesontsteking. Het kind kampte 's morgens met hevige oorpijn en werd later op de dag naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder gebracht. Daar werd geconstateerd dat de dreumes was geveld door hersen vliesontsteking, hoogstwaarschijnlijk van een type waartegen niet gevac cineerd kan worden. Artsen vochten voor haar leven, maar konden het meisje niet meer redden. (Advertentie) Zie pagina 6 TEXELSE-'COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer UUOOnHUYS Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1