Chippendales treden op in De Cocksdorp Waddenspeulers goed voorbereid op stuk TEXELSE 2 COURANT Cultureel avondje uit OSG-leerlinqen W* :^gen wou... oPIENie In koffiecafé Burgwal is het al lente Agenda oud Papier teso DINSDAG 20 FEBRUARI 2007 Verkeerde veronderstellingen en interpretaties zorgden zaterdag avond voor de nodige misver standen in de komische thriller Gestrand die toneelvereniging De Waddenspeulers uit De Cocksdorp in het Eierlandsche Huis opvoerde. Het was geen bijster hoogstaand stuk, maar doordat de clou al snel duidelijk aan het publiek en niet aan de spelers, was het toch aan trekkelijk om naar te kijken. De grootste verrassing van de avond was niet het spel, maar het nieuwe uiterlijk van Gerhard Smeenk. Hij had speciaal voor het toneel zijn vertrouwde baard afgeschoren en witte manen vervangen door een kort, gecoiffeerd donker kapsel. Het was zo'n metamorfose dat diverse Durpers hem de afgelopen dagen niet meer herkenden en ook het publiek moest goed kijken of het nou echt Smeenk was die op het podium stond. De oud-docent en ervaren toneel speler was in de huid gekropen van de Brabantse varkensboer Ger- brand, die op een avond onver wacht vier dames in zijn woning aantreft. De dames, gespeeld door Wilma Laan, Sabrina Veldman en debutantes Anine van Baren en Eva Jongejan, waren onderweg naar een optreden van de Chippendales ver keerd gereden en gestrand bij de afgelegen boerderij van Gerbrand. De boer jaagt ze meteen bars en op niet te dulden wijze naar buiten, maar biedt ze na een smeekbede toch een slaapplaats aan. Tot dan toe heeft het stuk nog weinig opmerkelijks om het lijf, totdat de dames onder het bed van de boer eèn koffer vol schedels en botten vinden. Als ze de volgende ochtend een gesprek tussen Gerbrand. stro per Raoul (Chris de Lussanet) en arts Zandstra (Remko Klein) afluisteren, slaat de angst ze om het hart. Ger brand vertelt de twee mannen dat 'ze zomaar kwamen binnenwandelen' en dat het een buitenkansje is. Hij verkoopt Zandstra vervolgens vier harten en acht nieren. Voor de dames is maar één conclusie mogelijk: dit moeten hun harten en nieren zijn. Die veronderstelling wordt gevoed door de onder het bed gevonden botten en de wetenschap dat een opeens veel vriendelijkere Gerbrand ze eer der die ochtend heeft belemmerd van zijn boerderij te vertrekken. Op dit punt lijkt Gestrand even een té onwaarschijnlijk verhaal te wor- Chris de Lussanet, Remko Klein en Gerhard Smeenk betreden als Chippendales het podium van het Eierlandsche Huis. den. Gerbrand zou nog door kunnen gaan voor orgaanhandelaar, maar stroper Raoul en arts Zandstra wek ken absoluut niet de indruk in die business te zitten. Verderop in het stuk wordt door een paar onschul dige uitspraken van Raoul klip en klaar dat de mannen absoluut geen orgaanhandelaren zijn, maar stro pers. Het stuk wint daardoor ineens aan kracht, omdat het publiek nu iets weet wat de dames niet weten. De vraag is hoe lang zij in de veron derstelling blijven verkeren dat ze in gevaar te zijn en hoelang ze elkaar blijven meenemen in de waan. Overdone Hoewel er redelijk veel paniek in de tent is en er regelmatig wordt geschreeuwd, weten Veldman, Laan, Jongejan en Van Baren te voorko men dat het overdone wordt. Toneel spel kan sterker worden van enige overdrijving, maar dat zou hier niet het geval zijn geweest. Knap is ook dat de vier de paniek onder elkaar weten te houden. In het bijzijn van de mannen houden ze zich sterk. De misverstanden worden verder opgevoerd als Raoul en Gerbrand een stel geslepen messen bekijken en Gerbrand ijs komt halen om 'iets' koel te houden. De dames onder nemen allerlei pogingen om bij de heren in het gevlei te komen. Zo probeert speelster Trees (Sabrina Veldman) Raoul te versieren, maar die heeft geen oog voor haar. Als hij Trees even later uitnodigt 'mee naar het bos te gaan' bedankt zij vriende lijk voor de eer. Trees vreest daar te plekke te worden vermoord. Als Gerbrand even later met een bebloed hart in met bloed besmeur de handen de woonkamer binnen loopt, terwijl Els (Eva Jongejan) al een tijdje zoek is, is de boot aan. De andere dne vrezen dat zij als eerste is omgelegd. Gerbrand en Raoul worden in de keuken opgesloten en arts Zandstra, die toevallig bin nenwandelt om zijn hart en nieren op te halen, wordt vastgebonden. Als Raoul en Gebrand ontsnappen, volgt een worsteling die tot gejuich en gejoel van het publiek bij De Lus sanet (Raoul) en Veldman (Trees) in stevig gezoen ontaard. De twee karakters zijn in de loop van het spel toch verliefd op elkaar geworden. Verdoving Een verklaring van de mannen dat zij geen orgaanhandelaren zijn, wordt niet geloofd. Met verdoving uit de tas van Zandstra, spuiten de dames de drie plat. Als speelster Marjan (Anine van Baren) twijfelt of ze nou een ver dovingsmiddel of een dodelijk mid del heeft gepakt, wordt het weer even spannend. Het beeld doemt op dat de dames de heren hebben gedood, waardoor zij als gedood verfde slachtoffers opeens daders zouden worden. Het loopt echter anders. De verdwenen Els (Eva Jon gejan) blijkt vast te hebben gezeten op zolder waardoor ze zoek was. De inhoud van de tas van Zandstra leert dat hij geen arts, maar dierenarts v-^ Bnntn no lezen BdraraWTOOnktnkheklnncSircdmi Een cultureel avondje uit voor de leerlingen van de hoogste klassen van OSG De Hogeberg. In de Bur gemeester de Koninghal wachtte hen vrijdag een uitvoering van de Driestuiveropera. Het beroemde toneelstuk van Bertolt Brecht en Kurt Weill over het leven in de slop pen van Londen van een paar eeu wen geleden was een ambitieus project van Spot'70, een amateur vereniging uit Warmenhuizen, die Taart Taart maken onder leiding van een echte en jarige bakker. Hoewel het helemaal niet past in mijn lijnpro- gramma is dit toch wel een bui tenkansje dat ik me niet wil laten ontgaan. Zorgeloos besluit ik dat de bikinitijd nog een eind weg is. Op naar bakkerij Timmer. In mijn kielzog de buurkindertjes, die koekjes willen bakken. Wat een feest. De taartbodems liggen al kant-en-klaar en de toegestroom de aspirant-bakkers kunnen met een beginnen met opmaken. Niet eerst schuren en plamuren, direct verven. Helemaal mijn stijl. Grote bakken vol flinterdunne choco laatjes, musketpareltjes, amandel schaafsel in een hoeveelheid om van te watertanden, glanzende stukjes fruit en een reuzenspuit- zak vol heerlijk zoete slagroom lachen ons uitnodigend toe. Met een groot mes, alles is hier groot en veel, bestrijk ik de taart tot er geen koek meer is te zien. Aman delschaafsel om de rand plakken is een kunstje dat enige oefening vereist, maar dank zij de hulp van toeziende bakkers wordt het toch nog wat. En dan komt het ultieme moment van het opspuiten. Ik kan het proces hier met eens beschnjven zonder te watertan den. Natuurlijk wil ik bakkehj Tim mer als dank voor de gastvnjheid geen concurrentie aandoen, maar nooit zag de wereld een scho ner taart dan die ik zaterdag zelf heb gewrocht. In de belendende feestzaal, want dat is het, steekt een hele horde kwetterende kin dertjes met vormpjes koekjes uit royaal aangedragen grote deeg pannenkoeken. 'Heb jij ook een Nijntje?' 'Nee, ik doe een hartje en sterretjes. En een dennenboom pje heb ik ook al, kijk maar.De bakker loopt langs en kwast snel en vakkundig de koekjes onder het eigeel, waarna het versieren kan beginnen, leder kind krijgt een eigen bakplaat met zijn/haar naam op een stukje 'eetpapier' tussen al het moois. En dan staan ze verwachtingsvol met glanzende ogen en gevouwen doosjes voor de glazen deur van die oven op kledingkastformaat. Vol draaiende koekjes die steeds bruiner worden en steeds lekkerder gaan ruiken. Een uur na aankomst staan wij met volle handen weer buiten. Afgelost door de volgende bak- ploeg. 'Wat zal mama wel zeg gen, hè Pien? Mogen wij alvast proeven?' Bakkerij Timmer, een dag met een gouden randje. Hart stikke bedankt! Pien Verberg voor de realisering naar eigen zeg gen 'alles uit de kast' had gehaald. De cast bestond uit vijftien spelers en speelsters, van wie sommigen enorme lappen (moeilijke) tekst uit hun hoofd hadden moeten leren. Ze kregen versterking van een negen koppige band, die onder leiding stond van Jan Kühne, oud-dirigent van Bigband Texel. Texelse bijdra gen waren er ook van Pinie Marinus (banjo en gitaar) en Karen Haas- dijk (harmonium, piano, accordeon en celesta). Acteurs en muzikanten maakten er een alleszins geslaagde voorstelling van, al was deze nu en dan wat statisch en minder verras send dan die Toneelgroep Ooste rend zo'n tien jaar geleden verzorg de. Voor veel OSG-leerlingen was drie uur een lange zit. Bij aanvang was de Burgemeester de Koninghal heel behoorlijk gevuld, maar na de pauze bleven opvallend veel stoe len leeg. Dat de voorstelling niet verplicht was en dat ze met hun aanwezigheid niet meer dan een goede indruk bij de leraren konden verdienen, was daar ongetwijfeld debet aan. (Foto Joop Rommets) Groeneplaats Afgelopen woensdag werden in de Burgemeester de Koninghal allerlei initiatieven voorgedragen over de invulling van de Groeneplaats. Maar alleen een kangoeroe kan het zich veroorloven met een lege buidel grote sprongen te maken. Wouter van der Werf. De Koog. Lindebomen Enkele weken geleden las ik in de Gooi en Eemlander dat er lindebo men geplant worden in De Cocks dorp. Ikzelf woon in een laan waar deze bomen staan en deze brengen zomers veel last door de uitwerpse len van luizen. De bestrating wordt glad, met alle gevolgen van dien, en de auto's worden smerig. De gemeente Bussum zet ter bestrijding jaarlijks lieveheerbeestjes uit. Dat is een kostbare zaak en helpt maar voor tachtig procent. Gemeente Texel, bezint voor u begint. G. de Jong, Bussum. is. Navraag bij de toch slechts ver doofde heren leert de dames dat hij harten en nieren van vossen in zieke honden implanteert. En Gerbrand en Raoul hadden de dames vastgehou den omdat zij wel eens een goede maaltijd wilden hebben. En de bot ten kwamen van een stukje land dat Gerbrand van de kerk had mogen gebruiken. Gedegen Het is een beetje een flauw einde van een stuk dat door het vroege bekend worden van de clou interessant was om te volgen. Het spel was goed en gedegen. De Waddenspeulers hadden aanvankelijk al in novem ber willen spelen, maar daarvoor was te weinig voorbereidingstijd. De fout van ruim een jaar geleden (met te weinig oefenen toch een stuk opvoeren) werd niet herhaald, maar er werd door het verschuiven van de opvoering voldoende repetitietijd ingelast en dat betaalde zich uit in het spel. Smeenk was op dreef als een niet helemaal te vertrouwen Ger brand, de ervaren Laan en Veldman zaten goed in hun rol en De Lussanet wist een stugge, niet al snuggere maar wel goedbedoelende stroper neer te zetten. Jongejan en Van Baren konden tevreden terugkijken op hun debuut. De laatste kwam in het begin nog wat meer opzeggend in plaats van spelend over, maar dat verdween al snel. Zij zette een type neer waarvan duidelijk is dat het de koelbloedigste van het stel is. Ze schrok niet van de botten, ondernam een (mislukte) ontsnappingspoging en hield geregeld de touwtjes in han den. Klein had de pech dat de rol van Zandstra niet erg groot was en dat het een redelijk kleurloos karak ter was. Klein heeft eerder laten zien furore te maken als hij provocerende rollen kan spelen. Helemaal aan het eind kwam dat er echter alsnog van. De heren hadden namelijk nog een verrassing voor de dames die een optreden van de Chippendales hadden gemist. Tot groot gejuich van het publiek kwamen ze alledrie als Chippendale het podium op. De regie van Gestrand was in handen van Ton Buddelmeijer. Els Ooyevaar was souffleuse. Tekst en foto Jeroen van Hattum Jaarvergadering Vrouwen van Nu De leden van de afdeling De Cock- sdorp/Eierland van de Vrouwen van Nu houden donderdag hun jaarver gadering in het Eierlandsche Huis. Deze begint om 20.00 uur. Daar aan voorgaand worden vanaf 19.30 uur artikelen van Bali verkocht ten behoeve van een Indonesische school. Later op de avond vertelt Lia Eldering over haar werk op Bali en gaat Threes Boon in op de acti viteiten van het Tesselhuus. Karaoke-avond in Time Out Jongerencentrum Time Out in Den Burg biedt vrijdag onderdak aan een karaoke-avond. ledereen tus sen de 12 en 18 jaar is welkom om mee te zingen met de nieuwste hits en nummers uit de oude doos. De bijbehorende clips zijn te zien op een groot doek. De avond duurt van 20.00 tot 24.00 uur. Daarnaast is Time Out iedere woensdag en donderdag geopend van 19.30 tot 22.00 uur en op vrij dag van 20.00 tot 24.00 uur. Bezoe kers kunnen er poolen, darten, tafel voetballen en op playstation spelen, muziek luisteren, televisie kijken, chillen en gratis gebruik maken van internet en MSN. Het voorjaar begint in... koffie café Burgwal 37. Het hangt er sinds afgelopen vrijdag vol met fleurige schilderijen en andere kunstwerken die op een of andere wijze aan de lente doen denken. Maaksters zijn Gerda Rijneker, Marja Keijser, Gerdie Grabowski en Tineke Nijman. De link tussen het viertal is niet alleen dat ze zo graag koffie en appeltaart aan de Burgwal nuttigen, maar vooral hun lidmaatschap van TEEVA, Texelse Enige Eigen Vrije Academie, het genootschap dat wekelijks bijeen komt om te schil deren of zich op andere kunstzin nige wijze te uiten. 'Een heel leuke en hechte groep. We stimuleren elkaar en geven elkaar opbouwende kritiek. Wij gaan altijd met z'n vieren in de auto naar de bijeenkomsten, leder schildert op zijn eigen wijze, maar we beïnvloeden elkaar wel. Zo kwamen we op het idee voor deze tentoonstelling. We doen allemaal wel wat met het voorjaar', vertelt Gerdie Grabowski. Zelf schilderde ze met olieverf onder meer een vierluik van kleurige bloemen. 'Ik had dat zomaar in mijn hoofd en dan moet het eruit. Dat is het mooie van schilderen. Laatst wilde ik wat knallerigs doen en huppaa...'. wijst ze op een heftig ogend schilderij verderop. Geheel anders van stijl is het stilleven met daarop een vaas met bloemen gemaakt door Gerda Rijneker. 'Ik ben niet iemand van het snelle werk. Soms stop ik hal verwege en kom later terug. Maar zodra ik begin te schilderen gaat de kwast als vanzelf.' Ze omschrijft haar stijl als eilandgevoel, wat zich ook uit in afbeeldingen van schel pen en schapen. Boerenhekken zijn een passie van Marja Keijser. 'Van hout dan. Helaas worden die steeds meer vervangen door die van gegal vaniseerd staal. Maar als schilder kan ik het gelukkig zelf invullen.' Op haar schilderijen dus uitsluitend hekken van hout, maar ook zij ver taalde het voorjaar in schilderijen met bloemen. 'Schilderen is voor mij ook een manier om mijn gevoel te uiten. Dat kan van alles zijn. Ver driet, vreugde, soms heel intens. Dan kan het gebeuren dat ik in een half uur een schilderij maak. Heerlijk is dat.' Van Tineke Nijman is een serie in het oog springende portret ten. Zoals een boer die een lamme tje vasthoudt en drie schapenfok kers die tijdens de schapenfokdag een ram keuren. 'Ik vind het fijn om portretten te schilderen, maar doe ook veel met bloemen.' Dinsdag 20 februari: Sporters kunnen hun conditie testen met een coopertest, die wordt gehou den op de atletiekbaan in Den Burg. Deelname is gratis en staat open voor iedereen. De test gaat om 19.00 uur van start met een gezamenlijke war- ming-up Meer informatie bij Sport service Texel (tel. 322815) en Jan Zijm (tel. 314205). De Muziek- en Dansschool in Den Burg verzorgt een voorspeelavond. Leerlingen dwarsfluit, cello en piano laten hun vorderingen horen. Aanvang 19.00 uur. In het raadhuis aan de Groeneplaats in Den Burg begint om 20.00 uur een vergadering van de raadscommissie Werkwijze Raad. In Cinema Texel draaien Night at the Museum (aanvang 19.00 en 21.30 uur), Thank you for smoking (19.30 uur) en Apocaiypto (21.45 uur). Woensdag 21 februari: In de Texelse Bierbrouwerij aan de Schilderweg (tussen Den Burg en Oudeschild) gaan om 15.00 en 16.00 uur rondleidingen van start. De Muziek- en Dansschool in Den Burg verzorgt een voorspeelavond. Leerlingen dwarsfluit, cello en piano laten hun vorderingen horen. Aanvang 19.00 uur. Leden van de FNV Vrouwenbond bezoeken de vergadering van de raadscommissie Welzijn in het gemeentehuis. Aanvang 20.00 uur. In het raadhuis aan de Groeneplaats in Den Burg begint om 20.00 uur een vergadering van de raadscommissie Welzijn. De groep Interdans houdt een instuif in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. ledereen is welkom Aanvang 20.00 In Cinema Texel draaien Beestenboel (aanvang 12.45 uur en 16.15 uur), Ernst, Bobbie en de Geslepen Onix (13.00 en 15.00 uur). Arthur en de Minimoys (14.30 uur). Night at the Museum (16.30, 19.00 en 21.30 uur), Apocaiypto (18.45 uur) en SAW III (21.45 uur). In De Kiekendief op vakantiepark De Krim draaien Happy Feet (aanvang 15.00 uur) en Déja Vu (20 00 uur). Donderdag 22 februari: In het raadhuis aan de Groeneplaats in Den Burg begint om 20.00 uur een vergadering van de raadscommissie Middelen. OSG de Hogeberg zet haar deuren open voor bezoekers Zij kunnen terecht tussen 13.30 en 15.30 uur en tussen 19.00 en 20.30 uur. Leer lingen van de groepen 7 en 8 van de basisschool brengen 's middags een bezoek. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaat sen voor vuilcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papier wagen komt in de volgende straten: 3. Emmalaan, Pieter van Cuijkstraat, Elemert, Haffelderweg, Schilderend in de richting van Oudeschild vanaf de rotonde, Ada van Hollandstraat Hoogwater te Oudeschild Di. 20 10.44 en 22.55 u. Wo. 21 11.20 en 23.24 u. Do. 22 11.10 en 23.55 u. Vr. 23 11.20 en - u. Za. 24 00.25 en 11.47 u. Zo. 25 01.10 en 12.50 u. Ma. 26 02.00 en 14.14 u. Di. 27 03.44 en 15.40 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 25 februan op om 07.41 en gaat onder om 18.07 uur Zaterdag 24 februan eerste kwartier Om 14.00 uur begint in grand hotel Opduin in De Koog de Promotiemid dag van de VW. Aansluitend begint om 17.00 uur een receptie ter gele genheid van het afscheid van direc teur Veronica Bos. Bij volkssterrenwacht De Jager bij Ecomare kan vanaf 18.30 uur met een telescoop naar sterren en planeten worden gekeken. Deelname kost €2.- Het sterrenkijken gaat alleen door bij helder weer. Bij twijfel kan (kort tevoren) gebeld worden naar tel. 06- 45552708. De leden van de afdeling De Cock- sdorp/Eierland van de Vrouwen van Nu houden hun jaarvergadering in het Eierlandsche Huis Aanvang 20.00 uur. Voorgaand worden vanaf 19.30 uur artikelen van Bah verkocht ten behoeve van een Indonesische school. Later op de avond vertelt Lia Eldering over haar werk op Bali en gaat Threes Boon in op de activiteiten van het Tesselhuus In Cinema Texel draaien Night at the Museum (aanvang 19.00 en 21.30 uur), Een beetje verliefd (19.15 uur) en I Smokin' Aces (21.45 uur). Vrijdag 23 februari: Jongerencentrum Time Out in Den J Burg biedt van 20.00 tot 24.00 uur onderdak aan een karaoke-avond, ledereen tussen de 12 en 18 jaar is 'I welkom om mee te zingen met de nieuwste hits en nummers uit de oude doos. De bijbehorende clips zijn te zien op een groot doek. In theater Klif 12 in Den Hoorn brengt cabaretier Mylou Frencken het pro gramma 'Alles nog prachtig'. Aanvang 20.30 uur, toegang €14,-. Diner voorat mogelijk, reserveren via tel. 319633. In Cinema Texel draaien Night at the Museum (aanvang 16.15, 19.00 en 21.30 uur). Beestenboel (16.30 uur), Een beetje verliefd (19.15 uur) en Smokin' Aces (21.45 uur) In De Kiekendief op vakantiepark De Krim draait Déja Vu (20.00 uur). TESO zet vrijdag 23 februari van 9.30 tot 16.00 uur twee boten in en ver zorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Toch moeten automobilisten rekening houden met wachttijden van een half uur. Deze kunnen op Texel ontstaan tussen 9.00 en 12.00 uur en in Den Helder tussen 11.00 en 14.00 uur. De afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel zijn uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. TEXELSE'^COURANT Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222-36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl aanbiedingen daartc Stichting ROTA, gevestigd to ineetd bij de Kamer van Koophandel en Fr nummer.11198699 Eenexemp Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar €36.45 34,85 t Per jaar €71,10 68.95 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 2