Door Eigen Kracht biedt veelziidiq spektakel Gehandicaptenvervoer Jip?ï baart zorgen bij SIGT te Zeeprik met vlijmscherpe tanden Ooievaar met historie trekt bekijks Spanning bij De Doorstoot Uitbreiding voor cadeauzaak Mieters Onderscheiding De Bruijn voor opendagen luchtmacht Succes voor Waddenruiters Staatsbosbeheer past Natuurpad Dennen aan Bruinvis nog steeds in leven TEXELSE J COURANT 'Met zoveel Hoornders hier mag ons dorp wel een beetje politiebe scherming krijgen', plaagde één van de toeschouwers Jos Berbée, die zaterdagavond samen met ruim tweehonderdvijftig dorps genoten in de Burgemeester de Koninghal was om de Winter- uitvoering van muziekvereniging Door Eigen Kracht bij te wonen. De politieman vertrok geen spier en verzekerde dat hij geen bijzon derheden mocht geven, maar dat alles was geregeld. Den Hoorn nam zaterdagavond bezit van de Burgemeester de Koning hal. Want naast het enorme aantal toeschouwers gaven bijna honderd leden van fanfare, opleidingsorkest, drumband en majorette-afdeling acte de présence. Toegegeven, ook enkele inwoners van Den Burg en andere dorpen hadden zich van een plaatsje verzekerd, maar dat Den Hoorn tussen zeven en elf uur zo'n beetje was uitgestorven was geen overdreven inschatting. De aanwezigen beleefden een uiterst geslaagde avond. De Winteruitvoe- ringen van DEK zijn al jaren enorme spektakelstukken, met niet alleen muziek van fanfare en drumband, maar met tevens uitgekiende en zorgvuldig voorbereide demonstra ties van de majorettes. Ook zater dag viel er in visueel opzicht veel te genieten. De majorettes hadden duidelijk hard geoefend op cho reografieën die helemaal niet zo gemakkelijk waren. Een juweeltje vormde vooral de demonstratie van de meiden van groep acht van de basisschool en de brugklas, die in fraaie jurken een exotische uit voering van het nummer Carnaval de Paris van Dario G. op de plan ken brachten. Vertederend waren de pasjes die de meisjes uit groep drie lieten zien op muziek uit de musical Otje, strak en swingend was de dans van de oudste groep op Elvis Presley's Jailhouse Rock. De demonstratie van de groep 8- De majorettes hadden duidelijk hard geoefend. A opleidingsorkest een bijdrage aan de Winteruitvoering van DEK. Marian Smit van de Vuurtorenweg voert de ooievaar die eind vorige week in het noorden van Texel neer streek. Een ware bezienswaardigheid, zo blijkt uit het grote aantal foto's dat de redactie kreeg toegestuurd, zoals deze van Richard Goet. Ooievaar 2095, het nummer op de ring om de poot van het dier, blijkt uit navraag door Goet een flinke historie te heb ben. Het dier is 1994 geboren in het ooievaarsstation in Haastrecht. Na het vrijlaten in 1998 heeft het zich gevestigd in de omgeving van Groot Ammers en is daar gebleven, ook in de winter. Hij heeft er sinds de vrijlating ook jaarlijks gebroed, afwisselend in Haastrecht en in Groot Ammers. In 2005 raakte de vogel gewond in het verkeer, waarna het is hersteld in ooievaarsstation het Liesvelt en weer vrijgelaten. Vorige week dook de ooi evaar al op in Den Helder. en 9-jarigen op de hit Boom Boom Bailanda van Jan Smit werd door DEK-duizendpoot Michiel Drijver aangegrepen om samen met het publiek het refrein in te studeren. Het werd een succes, want (bijna) iedereen zong mee. De majorettes hadden het druk, want ook bij de uitvoeringen van het fanfare draafden ze op. Het effect was niet in alle gevallen even bijzonder, want vaak ook leidden de dansjes van de majorettes af van de muziek. Dat was jammer, want de muzikanten hadden onder lei ding van dirigent Ed de Boer enkele pakkende stukken ingestudeerd, die zonder visuele ondersteuning beter tot hun recht waren gekomen. Mogelijk ook werd het orkest afge leid door het hele spektakel erom heen, want de kenners hoorden dat er hier en daar wel iets mis ging. Vooral voor de pauze zette niet iedereen steeds gelijktijdig in. Met niet meer dan zes leden heeft de drumband van DEK het moeilijk. Ze hebben duidelijk te lijden onder de tijdgeest. Waar het fanfarekorps eieren voor z'n geld heeft geko zen en steeds meer voor populaire muziek kiest, zijn de trommelaars nog een stuk traditioneler ingesteld. Dat spreekt het grote publiek duide lijk minder aan - al werd Jan-Willem Bakker luidkeels toegejuicht door een eigen fanclub. De drumbandle den zich niet kennen en verzorgden een gedegen optreden. Net als vorig jaar was er in het volle programma ook ruimte gere serveerd voor het opleidingsorkest. Een goede beslissing, want door deze opzet konden ook muzikanten die nog maar sinds een half jaar een instrument onder de knie probe ren te krijgen alvast aan het 'grote werk' ruiken, Het opleidingsorkest telt momenteel achttien leden, die binnen enkele jaren doorstromen naar het 'echte' orkest. Dat DEK de vergrijzing daardoor een halt heeft toegeroepen, was een mooie gedachte op een avond die hon derden mensen veel plezier heeft bezorgd. De Stichting Integratie Gehandi capten Texel (SIGT) maakt zich zorgen over het mogelijk verdwij nen van de vergoeding voor de kosten van het gehandicapten- vervoer met de boot. Volgens voorzitter Dick van Bar- neveld ontstaat er een vorm van rechtsongelijkheid als mensen voor bovenregionaal gehandicaptenver voer van en naar Texel vanaf 1 april niet meer volwaardig van de zoge heten Valysregeling gebruik kunnen maken. Het ministerie van Volksge zondheid beschouwt een overtocht met de boot als 'openbaar vervoer' waardoor die niet meer voor vergoe ding in aanmerking komt De SIGT hield donderdagavond in Question Plaza een informatieavond over de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning, waar het vervoersprobleem uitgebreid werd besproken. Van Barneveld hoopt dat de pro vincie, het Rijk of vervoersbedrijf Connexxion de komende week iets met het probleem doen, zodat na 1 april toch een vergoeding mogelijk blijft. 'Ik hoop ook dat de Texelse politiek iets met deze zaak doet.' Hij wijst erop dat gehandicapte toe risten geregeld een beroep doen op het bovenregionaal vervoer om van en naar Texel te komen. Dat is nu nog in handen van vervoer der Transvision en wordt door Taxi 312000 uitgevoerd Van Barneveld: 'Ongeveer tachtig procent van de gebruikers komt van de overkant. Er zijn op Texel veel voorzieningen voor gehandicapten, maar bij de boot wordt nu een drempel opge worpen. Dat is het paard achter de wagen spannen.' Bart de Vries van Taxi 312000 praat te de ongeveer honderd bezoekers van de informatieavond bij over het vervoer Volgens Van Barneveld had hij zich goed in de doelgroep verdiept, door van te voren aan het slechtziende SIGT-bestuurslid Tineke Veenstra te vragen op welke wijze zij toch een powerpoint-pre- sentatie zou kunnen volgen. 'Dat was met witte letters in een zwart vlak en zo had hij het ook gemaakt Medewerksters Diana Witvliet en Lucia Borger van de gemeente behandelden onder meer individu ele vragen over de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning. Tijdens de competitieavond van bil jartvereniging De Doorstoot uit De Cocksdorp zijn zeer spannende par tijen gespeeld. Duidelijk is dat aan het einde van het seizoen de kwaliteit steeds beter wordt. De gemiddeldes vliegen omhoog en de wedstrijden worden interessanter. Fred Klok pakte weer eens zes punten. Vooral in de partij tegen Eric Boon liet hij zich van een goede kant zien. Na een matige start pakte hij in zijn laatste beurten de punten. De wedstnjd tussen Herman Laan en Kees Weel was spannend tot het eind. Weel hield zijn zenuwen het best onder controle en besliste de wedstrijd in de laatste beurt. De laatste partij was het klapstuk van de avond. In een zinderende ontmoeting, die alle kanten op kon, hielden Martien Boon en Wil Homan elkaar voortdurend in evenwicht. Door de nastoot te benut ten, sleepte Boon er uiteindelijk nog een gelijkspel uit. Jan Heemskerk en Jaap Boon hadden met tien carambo les de hoogste serie van de avond. Uitslagen: J. Heemskerk-R. Steenhuizen 4-0, W. Homan- J Boon 2-4, M. Boon-J. Smit 0-2, H Laan- K. Weel 2-4, F. Klok-E. Boon 4-0, W Westdorp- P Zijm 4-0, F Klok-R. Steerihuizen 2-0, J Heemskerk-E. Boon 0-2, K. Weel-P. Zi|m 0-4, W. Homan-M. Boon 1-1 Elly Schoo in de Mieters in De Koog. Cadeau- en woondecoratiewinkel Gilbert Buekenberghs (rechts), voorzitter van de European Airshow Council, overhandigde de bijzondere onderscheiding aan Ed de Bruijn de luchtshow van de open dagen, werd uitgereikt in het Belgische Hasselt tijdens de jaarlijkse conven tie van de European Airshow Coun cil. Bij dit overkoepelend orgaan zijn instanties en personen betrokken die zich bezighouden met het orga niseren van vliegshows. Slechts één keer eerder werd deze prijs toegekend. Het luchtmachtbureau, dat wordt geleid door de Texe laar. werd geroemd om zijn goede werk en voortreffelijke shows. Op de conventie waren 120 vertegen woordigers aanwezig van diverse luchtvaartorganisaties uit ruim 20 landen. Ed de Bruijn heeft in zijn functie als hoofd van het Bureau Airdis play van de Koninklijke Lucht macht een onderscheiding in ontvangst genomen van de Euro pean Airshow Council. Het betreft de zogeheten Lifetime Airshow Award, die slechts zelden wordt uitgereikt. Naast zijn baan als directeur van Vliegveld Texel is De Bruijn sinds een aantal jaren verbonden aan het Bureau Airdisplay, dat jaarlijks onder meer de open dagen van de luchtmacht organiseert-. De onder scheiding, die betrekking heeft op Mieters van Elly en André Schoo aan het dorpsplein in De Koog heeft een uitbreiding ondergaan. De voor malige ruimte van de Outlet van Theo Legierse (verhuisd naar vlie ger- en speelgoedwinkel Tiko) is bij de winkelruimte getrokken. Mieters is daardoor zo'n zestig vierkante meter groter geworden. 'We hadden vorig jaar toen we met de winkel begonnen ook al de gelegenheid, maar toen vonden we het nog wat j^edrijvig/ie/YZ te riskant.' De nieuwe ruimte wordt volledig gebruikt voor woonacces soires van Riviera Maison. 'Dat kwam tot nu toe nog niet zo tot zijn recht in de winkel', aldus Schoo. Mieters is op Texel de enige leverancier van dat merk. De extra ruimte wordt gehuurd van Legierse Inter Deco uit De Koog verbouwde de zaak. Rianne Broekman en Pnscilla Noor- lander hebben zondag met succes meegedaan aan indoor dressuurwed- strijden aan de overkant. Broekman reed met haar paard McCloud in de klasse L2 in Schoorl en behaalde daar twee eerste prijzen. Haar pun tentotalen, 189 en 194, waren goed voor twee winstpunten. Noorlander reed met Unique in Anna Paulowna in de klasse L1Ze behaalde er twee eerste prijzen en maar liefst vijf win stpunten (210 en 203). Ze heeft nu voldoende winstpunten om in de eerstvolgende wedstrijd in een ho gere klasse te mogen starten. Jongeren Informatie Punt Staatsbosbeheer heeft de rou te van Natuurpad de Dennen in het Nationaal Park Duinen van Texel aangepast. Het natuurpad begint nu vanaf het vernieuwde parkeerterrein van de speelweide het Vierkante Stuk aan de Ploege- landerweg. De rondwandeling heeft een lengte van 4,4 kilometer en kan worden ingekort tot 2,7 km. Het natuurpad en de nieuwe folder die hierover is gemaakt laten wandelaars volgens Staatsbosbeheer kennismaken met het gevarieerde bos dat op de voor malige Westermient. De route gaat ook door de Bleekersvallei, waar de bezoekers nog iets kunnen zien van de uitgestrekte heidevelden die voor de bosaanleg in de Texelse binnen- duinrand te vinden waren. De folder, waarvan ook een Duitstalige versie is gemaakt, is ook te downloaden via www.staatsbosbeheer.nl. Het verleggen van het startpunt naar het Vierkante Stuk past bij de meer centrale rol die deze speelwei de krijgt als startpunt voor mensen die in de Dennen willen recreëren. Als onderdeel van het Verbeterplan Recreatieve Infrastructuur Nationaal Park Duinen van Texel is het par keerterrein verbeterd. En zijn de aansluitingen op de wandelpaden in de omgeving zo aangepast dat er minder langs de Ploegelander- weg hoeft te worden gelopen. De komende verplaatsing van de speel toestellen van het Lange Stuk naar deze speelweide past ook in dit plan. Uitvoering is mede mogelijk dankzij een subsidie van de provin cie Noord-Holland. ln9ang van het Natuurpad aan de Ploegelanderweg. De aangespoelde bruinvis die vori ge week zondag bij paal 8 werd gevonden, was gisteren nog steeds in leven. Dat heeft een woordvoer der van het Dolfinarium in Harder wijk laten weten. Het blijft echter de vraag of het acht maanden oude dier zijn avontuur overleeft. Volgens de woordvoer der was hij van het weekend bijna opgegeven, maar begon hij gisteren weer uit zichzelf zwembewegingen te maken. 'Als dat niet was gebeurd, hadden we hem geëuthanaseerd, want hij was super passief en at ook geen vis meer. We moesten hem pap geven. Het is nu afwachten hoe hij zich ontwikkelt. Hij is wat actiever geworden, maar het kan ook zijn dat hij zijn laatste restje energie heeft aangesproken De bruinvis, Tommy genaamd, am- veerde een week geleden met een zeer onrustige ademhaling, krampen, lage bloedwaarde en zeer zwakke gezondheid bij het Dolfinarium. De dierenarts gaf hem op dat moment hooguit twee dagen. Met de ademha ling en de krampen ging het in het in de loop van de week beter, maar zijn gezondheid bleef erg zwak. Tommy moet 24 uur per dag door vnjwilligers worden ondersteund. De 1 meter 10 lange bruinvis heeft ook nog steeds last van diverse diepe wonden. 'Hij krijgt de beste zorg die we kunnen bieden, maar het is afwachten of alle moeite wordt beloond.' Een weinig alledaagse vangst voor de TX25 Everdina van de familie Blom, die afgelopen week op de Noordzee tussen De Koog en De Cocksdorp een 80 centimeter lange zeeprik in de netten kreeg. Beman ningslid Arco Vonk dacht eerst een paling te hebben gevangen, maar nader onderzoek leerde dat het om een heel ander dier ging. Zeeprikken paaien in zoet water en groeien op in het zand van de bodem, waarna ze als volwassen dier met het spui- water van de sluizen in de Noord- of Waddenzee belanden. Met hun opvallend grote bek en vlijmscherpe tanden bijten ze zich vast aan een kabeljauw, makreel. haring of andere grote vis. Hun 'gastheer' dient tegelijkertijd als voedsel. Vonk vertelde wel eens kleinere exemplaren in de netten te hebben gehad, maar nog niet eerder zo'n grote. Volwassen zee- prikken kunnen wel een meter lang worden. DINSDAG 20 FEBRUARI 2007

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5