'Provincie heeft coördinerende vaak rol' 'Lobbyen hoort bij het politieke spel' Drastische gevolgen voor leven in zee' iHÉrewFr Z—, onduidelijk \j TEXELSE J COURANT Rapport over opwarming aarde Nieuwe perspectieven voor de Staten? VOORNEEM T0ÈK0M5r De 62-jarige Nel Eelman staat elfde op de kieslijst van het CDA. r Van 1991 tot 1995 zat zij al eens in de Statenbanken in Haarlem. Ze hield zich toen bezig met wegen, verkeer, vervoer en milieuzaken. Van 1994 tot 2006 was Eelman wethouder van welzijn, onderwijs en grondgebied. ;S U bent net vertrokken als wet houder en nu toch weer de poli- tiek in. Waarom? Ik ben bewust gestopt met het wet- j houderschap, omdat ik vond dat I ik daar na 12 jaar klaar mee was, maar ik wil mijn politieke ervaring nu niet achter de geraniums laten S liggen. Van 1991 tot 1995 ben ik al eens Statenlid geweest en dat is eén van de leukste periodes uit mijn politieke carrière geweest. Daarom H heb ik gesolliciteerd om het weer een keer te kunnen zijn. Is de provinciale politiek leuk om —j te doen? Er wordt vaak negatief tegen de provincie aangekeken, maar ik heb de ervaring dat mensen je weten te vinden als het nodig is. We hadden destijds bij elke commissievergade- nng op het provinciehuis wel mspre- J kers. Gemeentebestuurders weten iif. ie ook te vinden. De provincie is er. absoluut geen overbodige bestuur- vj| slaag, maar heeft juist vaak een coördinerende rol voor gemeenten, en iet In welke zin? en Neem bijvoorbeeld de ontsluiting l van de Noordkop vanaf de A7. Dat as- is een probleem. Iedere betrokken «1 gemeente heeft eigen wensen hoe het zou moeten, dat is logisch, maar en die wensen liggen niet op één lijn. -n- Dan is het aan de provincie om uit- I eindelijk knopen door te hakken. i/- Vler jaar geleden bij de vorige i verkiezingen werd ook al over de ontsluiting van de Noordkop gesproken. De besluitvorming van de provincie kan slagvaardiger worden. De afge- 'open periode is er geld beschikbaar gesteld om de Westfrisiaweg (de Provinciale weg tussen Heerhugo- waard. Hoorn en Enkhuizen) aan te Pakken, maar ik kan me herinneren dat in mijn periode ook al over die weg werd gesproken. Zo lang kan het dus duren. Waar wilt u zich als Statenlid voor inzetten? Voor de verplaatsing van de TESO- haven in Den Helder. Daar moet nog heel veel voor gebeuren. Een nieu we veerhaven staat bijvoorbeeld bij het ministerie van Verkeer en Water staat nog niet op de begroting en het is ook nog de vraag welke route naar een nieuwe haven kan worden aangelegd. Als je in dat proces als provincie en gemeenten samen optrekt, sta je veel sterker. Daarnaast wil ik me ook inzetten voor de agrarische sector. De pro vincie heeft daarin onder meer via het Investeringsbudget Landelijk Gebied een ondersteunende rol. Via de gebiedscommissies (samenwer kingsverband gemeente, provincie en hoogheemraadschap, red) kan de voortgang van plannen met een gebied worden bewaakt. De provin cie speelt bijvoorbeeld een rol in de ruilverkaveling in Waalenburg en ze is betrokken bij de bollensector die onder druk staat. De provincie is straks ook het loket waar mensen voor Natura 2000 moeten zijn. Dat is de naam voor gebieden die onder de bescherming van de Europese Vogel- en Habitatrichtlijnen vallen. Wat staat er nog meer op het programma? Ik wil me ook voor het Hogebergge- bied inzetten en de kustverdediging wordt een belangrijk onderwerp. De provincie kan daarin samen met de waterschappen een belangrijke rol gaan spelen. En ik wil ook graag in de gaten houden of de woningbouw op Texel zich goed kan ontwikkelen. Maar dat wil ik dan wel vanuit een andere positie doen. Als Statenlid zit je namens de hele provincie in Provinciale Staten, maar ik wil toch wel speciale aandacht voor Texel en de Noordkop houden. Is het trouwens makkelijk om als oud-wethouder weer Statenlid te kunnen zijn? Daar hebben het over gehad bij de sollicatie. Maar ik weet welke positie ik straks als Statenlid moet innemen en ik verwacht dat weer gewoon te kunnen oppakken. Je hebt een con trolerende taak en het is belangrijk veel met anderen te praten, goed te luisteren en vervolgens terug te keren naar de Statenbankjes om besluiten te nemen. U staat elfde en er zijn 55 zetels. Hoe groot is de kans dat u in de Staten komt? Doordat Camiel Eurlings uit Brus sel is teruggekomen om minister van Verkeer en Waterstaat te wor den, schuif ik al op naar nummer tien. Een van de kandidaten boven mij gaat nu naar Brussel. Als het CDA in de coalitie komt, leveren we meestal twee gedeputeerden dus ik verwacht dat het wel lukt. U bent ook voorzitter van de Stichting Duurzaam Texel en het Toeristisch Kennisinstituut Texel, bestuurslid bij Pharos en betrok ken bij de totstandkoming van de basisbibliotheken. Is dat allemaal met het Statenlidmaatschap te combineren? Dat moeten we zien. Ik kies nu voor dit. En als de uitslag bekend is, moet ik afwegingen gaan maken. Doordat Provinciale Staten kleiner wordt (van 81 naar 55 zetels, red) verdikken de takenpakketten van de mensen die worden gekozen, dus het wordt een zwaardere taak. Momenteel ook druk bezig met campagnevoeren Ja. En als ik 's morgens op de boot van 7.00 uur zit. vraag ik me wel eens af wat ik op mijn 62ste nog allemaal aan het doen ben, maar ik krijg er enorm veel energie van als ik vervolgens hoor wat voor initiatieven er elders allemaal in de provincie worden ondernomen. Als vertegenwoordiger van de Kop van Noord-Holland heb ik Noord- Kennemerland als naburig gebied toegewezen gekregen en ik sta ervan te kijken wat voor plannen daar allemaal wordt gewerkt. Zater dag gaan we nog een hele dag op pad met de campagnebus en zon dag sluiten we af met het lijsttrek kersdebat in Klif 12. .jiimniuir VRIJDAG 2 MAART 2007 De veranderingen in het klimaat hebben grote gevolgen voor het leven in de Europese zee- en. Zo zullen veel planten- en dierensoorten die nu in Atlanti sche Oceaan voorkomen door de opwarming van het water naar noordelijker gebieden verhuizen. Dat is één van de conclusies van een vandaag gepresenteerd rap port, dat tot stand is gekomen onder voorzitterschap van NIOZ- onderzoeker dr. Katja Philippart. Zoals het begin dit jaar verschenen rapport van het International Panel for Climate Change al liet zien, warmt de aarde de laatste decennia m hoog tempo op, grotendeels als gevolg van menselijke activiteiten. Het Stern Report becijferde vorig jaar wat die ontwikkeling wereldwijd gaat kosten. Een vervolg daarop is het rapport van een werkgroep van de Marine Board van de European Science Foundation, een Europees platform voor grensoverschrijdende samenwerking in marien weten schappelijk onderzoek, waarin spe cifiek onderzoek is verricht naar de gevolgen van de opwarming voor de verschillende Europese zeeën. Volgens de onderzoekers verandert het leven in deze zeeën zelfs in de voorzichtigste klimaatscenario's drastisch. Door het smelten van het zee-ijs zijn de veranderingen in de Noordelijke IJszee het grootst. Algemeen wordt in de open zeeën 'een noordwaartse verschuiving van de verspreidingsgebieden van de huidige dieren- en plantensoorten' verwacht. 'De huidige Atlantische soorten zullen de meest noorde lijke zeeën overnemen, terwijl de subtropische soorten veel meer gaan voorkomen in de zeeën van de huidige gematigde streken. Van de meer afgesloten zeeën zal de Oostzee door verhoogde rivieraf- voeren verzoeten. In de Middel landse Zee en de Zwarte Zee zullen de inheemse soorten het al bij een lichte stijging van de watertempe ratuur moeilijk krijgen, wat weer ruimte biedt voor een intocht van uitheemse soorten.' Nu de invloed van klimaatwijziging op deze zeeën onvermijdelijk is geworden, is het volgens de onderzoekers van groot belang om de te verwachten gevol gen snel beter te leren begrijpen, om tijdig adequate beleidsmaatregelen te kunnen nemen. De belangrijkste uitdagingen voor de wetenschap bevinden zich op het vlak van de monitoring van klimaatwijziging, de ontwikkeling van adequate graad meters voor de veranderingen en specifieke modellen. Het rapport is vandaag gepresen teerd in Brugge. Reden voor deze locatie is dat de Marine Board van af komend voorjaar zetelt bij het Vlaams Instituut voor de Zee. Dr. Philippart overhandigde de eerste exemplaren aan kopstukken van de Vlaamse regering, onder wie Fientje Moerman, minister van Economie, Ondernemen, Wetenschap, Innova tie en Buitenlandse Handel. DRNK U VOORZITTER..M'JIS FR9C7IÊ HEEFT MUtlPÉL" wonpell WRRRV00R fiofipEiER„. Monpell Monpö 6ELOKM6ID„„ nonpelj donk u nei/ROowo£ vooRzirrfiRl MSN FROCTie MEf-FT... SLEcMTs) EEN VRRROu... VU6 o— NlflG, D«T BÊTqLEN RNTOONGOêS 02- Q-i-ZOOJ Nel Eelman: 'Ik wil me graag voor het Hogeberggebied inzetten.' De 30-jarige Sascha Baggerman staat tweede op de kieslijst van de PvdA. Zij nam vier jaar geleden voor het eerst plaats in de Sta tenbanken in Haarlem. Baggerman houdt zich bezig met volkshuisves ting in Noord-Holland en de ruim telijke ontwikkeling in de Kop van Noord-Holland Noord. Op Texel is ze als ambtenaar betrokken bij de invoering van de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning. Heeft u het druk in aanloop naar de verkiezingen? Ja, er zijn veel bijeenkomsten. Zater dag toeren we door heel Noord-Hol land Noord en eindigen we met een Rood-Show in Alkmaar waaraan ook landelijke kopstukken van de PvdA meedoen. En ik merk dat ik als num mer twee op de lijst ook vaker word gevraagd dan vier jaar geleden. Vier jaar geleden stond u achtste op de kieslijst, nu tweede. Blij met die plaats? Ja, ik vind het alleen jammer dat de PvdA een stnkte man/vrouw-ver houding hanteert. Daardoor lijkt het meer of je tweede staat omdat je een vrouw bent en niet om je kwaliteiten. Maar ik merk dat ik door de andere partijen opeens meer serieus word genomen sinds ik tweede sta. Dat is wel mooi om te zien. Wat heeft u de afgelopen vier jaar voor Texel kunnen betekenen in Provinciale Staten? In ieder geval Texel onder de aan dacht kunnen houden. Je merkt dat vanuit Haarlem liefde voor Texel bestaat. Er is veel belangstelling voor het eiland en ze waarderen het. Ik houd verder de mogelijkheden voor Texel scherp in de gaten en wijs er wel eens op als er provinciale subsi dies in het vooruitzicht liggen. Maar omdat ik ambtenaar bij de gemeente ben, moet ik mijn taken wel strikt gescheiden houden. Wat heeft u verder gedaan in Haar lem? een ander vindt, kun je dat beter met argumenten weerleggen. Maar ik denk dat ik me de afgelopen vier jaar daarin heb ontwikkeld, anders was ik waarschijnlijk ook niet op de tweede plaats gezet. De provincie speelt een belang rijke rol bij woningbouw. Er mogen op Texel de komende jaren veel woningen worden gebouwd. Nu moet alleen de ruimte nog worden gevonden? Nou dat is met de laatste toezeg ging van de gedeputeerde ook wel geregeld. Het is zaak er nu voor te zorgen dat er voldoende betaalbare woningen kunnen worden gebouwd. Ik ben er voorstander van dat mensen zelf kunnen bouwen. Veel mensen zijn vindingnjk genoeg zelfstandig iets neer te zetten. Zo'n huis gaat waar schijnlijk twee keer over de kop als het na vijf of tien jaar wordt verkocht, maar die winst wordt dan wel in een ander huis gestoken. Op die manier komt ook meer doorstroming op de huizenmarkt tot stand dan met bij voorbeeld een koopgarantregeling. Je ziet dat er veel vraag is op Texel, terwijl er tegelijkertijd veel woningen te koop staan en de nieuwe huizen in de Volmolen aan mensen van de overkant moeten worden verkocht. Er is dus iets niet in orde met de vraag en aanbod en daar kan de pro vincie meer een regietaak in nemen, zodat vraag en aanbod beter op elkaar worden afgestemd. We zijn er ook voorstander van dat er een provinciale grondbank komt die toe komstige woningbouwgrond koopt. Daarmee kan de provincie meer stu ren en voorkomen dat projectontwik- keiaars die grond kopen en later voor veel geld moeten worden uitgekocht. Dat is een punt waarover we met de andere partijen willen praten bij de coalitievorming. Nog andere belangrijke punten voor de komende vier jaar? We willen gratis openbaar vervoer voor mensen van 65 jaar en ouder en daar zou Texel een mooi proefgebied voor kunnen zijn. We willen ook het economisch belang van het strand meer benadrukken Er wordt nu alleen gesuppleerd voor de veiligheid van de kust, maar het strand is zowel op Texel als elders langs de Noord-Hol landse kust ook belangrijk voor het toensme. Door zo'n onderwerp op de agenda te zetten, kunnen we ervoor zorgen dat er politieke aandacht voor blijft. Een gedeputeerde kan het dan onder de aandacht van een minister brengen. Ik vind trouwens dat je als provinciale politiek meer onderwer pen onder de aandacht moeten hou den, ook als je daar vanuit de provin cie niet direct taken in hebt. Politiek gaat de samenleving altijd aan en wij hebben met de gehele Noord-Hol landse samenleving te maken. De provincie spreekt niet iedereen tot de verbeelding. Wat merkt u daarvan? Het is geen sexy bestuurslaag en de provincie knjgt weinig media-aan dacht, maar mensen weten je exact te vinden als ze voor hun eigen belan gen moeten opkomen. Gemeentebe stuurders nemen vaak contact met ons op, maar dat geldt ook voor andere inwoners. Neem bijvoorbeeld de plannen voor een motorcrosster rein in de Wieringermeer. De motor crossers hebben zich goed georga niseerd en voeren een goede lobby, maar de bewoners laten ook van zich horen. Daar moet je als Statenlid goed de belangen afwegen en verder kijken dan individuele belangen. Het hoort ook bij het politieke spel om te lobbyen en voor je belangen op te komen. Alleen heeft niet iedereen dat altijd even goed in de gaten. Is het Statenlidmaatschap goed te combineren met het werk voor de gemeente? Er gaat gemiddeld twintig uur per week in de provincie zitten, ik slaap geregeld aan de overkant, maar het is te doen. Ik heb gelukkig een hekel Verkiezingen Noord-Holland Inwoners van Noord-Holland kunnen woensdag van 7.30 tot 21.00 uur naar de stemcompu ter om een stem voor de Pro vinciale Statenverkiezingen uit te brengen. Texelaars Nel Eelman (CDA) en Sascha Baggerman (PvdA) maken beiden kans eén van de 55 zetels op het provincie huis in Haarlem in de wacht te slepen. De Texelse Courant sprak met beide kandidaten. Mensen die meer over de ver kiezingen in Noord-Holland wil len lezen, kunnen terecht op de website www.noord-holland.nl waar een link naar een speciale verkiezingspagina staat. Op die pagina kan via Kieskompas een stemadvies worden gekregen en de programma's van de tien deelnemende Noord-Hollandse partijen kunnen er met elkaar worden vergeleken. Opkomst 2003 Texel kende bij de vorige pro vinciale verkiezingen in 2003 een opkomst van 59,3 procent. Dat was aanmerkelijk hoger dan de gemiddelde opkomst in Noord-Holland (44,7 procent). Landelijk toog 47,6 procent van de kiesgerechtigden naar de stemcomputer. De WD was in 2003 de grootste partij op Texel met 1960 van de 6091 uitge brachte stemmen. Het leeuwen deel daarvan (1510 stemmen) ging toen naar oud-gemeen tesecretaris Piet Zoon die met voorkeurstemmen in Provinci ale Staten werd gekozen. De PvdA was de tweede partij op Texel met 1460 stemmen, waarvan 517 voor Sascha Bag german. Het CDA was derde (1349 stemmen), gevolgd door GroenLinks (402 stemmen) en de SP (349 stemmen). aan nietsdoen. En ik heb hulp in de huishouding, dat scheelt veel Ik vind het ook belangrijk om naast de poli tiek tijd over te houden voor familie en vrienden. Wat heeft u geleerd van vier jaar Provinciale Staten? Dat je met boosheid niets bereikt. In het begin kon ik nog wel eens boos en geïrriteerd raken als mensen niet vóór een voorstel wilden stemmen, maar dat werkt niet. Het is beter te blijven luisteren naar anderen. En als je het toch niet eens bent met wat Sascha Baggerman: 'Er voldoende betaalbare woningen komen. Continu aandacht gevraagd voor betaalbare woningen. Door daar tel kens op te hameren, merk je dat er ook aandacht voor komt bij ande re politieke partijen. We hebben de afgelopen vier jaar in de oppositie gezeten en dan heb je het voordeel dat je veel kunt roepen. Het nadeel is dat, wanneer het erop aankomt, je toch moeilijk bij de coalitiepartijen iets kunt doorbreken. Voor de komende periode maken we weer kans in de coalitie te komen. Onze lijsttrekker gaat dan naar Gedeputeerde Staten. In dat geval stel ik me kandidaat voor het fractievoorzitterschap. Iemand zei me dat dat een zeer ingewikkelde managementfunctie is, maar dat lijkt me een enorme uitdaging. Maar het is aan de fractie om een keuze te maken.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5