■tv Passie voor werken met gehandicapte sporters Liefdevolle gedichtjes over G-judoka's en 'ander spul' El jgdzrg. Sp°rt TEXELSE J COURANT j m V 4 Jaap Dros vrijwel zeker van titel Hoge posities Texelse schutters Jeugd leeft zich uit bij sportinstuif Bos en Schuring halen uit VRIJDAG 2 MAART 2007 Judo, sporten met gehandicapte judoka's en gedichtjes maken, zijn de grote passies van Henk de Vries. Met het bundeltje Ik zag nog nooit iemand die zo blij kon zijn als jij! heeft de rector van OSG de Hogeberg alledrie gecombineerd. Hoofdpersonen in de 'judicht- jes' zijn de judoka's die hij iedere zaterdagochtend traint. Alleen al de gedachten aan de G- judoka's doen het gezicht van Henk de Vries veranderen. Met twinkelen- meisje dat bij haar eerste kennisma king met de judotraining verstarde en geen stap meer deed. 'Wij judo ka's zijn allemaal in het wit gekleed. Maar zei was zoveel in het zieken huis geweest, dat ze verschrikkelijk schrok toen ze ons zag. Haar moe der moest erbij komen om te zeggen dat het goed was. Als je dan ziet hoe enthousiast ze nu meedraait, dan vind ik dat prachtig." Geduld, rust en regelmaat zijn kern woorden die onlosmakelijk met het te ogen en een glimlach om zijn lip- trainen van gehandicapte judoka's onbegrijpelijk voor ons.' De Vries heeft altijd een voorlief de voor judo gehad. Opgegroeid in Amsterdam begon hij op zijn zevende met de sport. Toen hij der tien was, maakte hij al deel uit van een seniorenteam en reisde hij heel Noord-Holland door om aan wed strijden mee te doen. 'Dat is niet goed hoor, voor zo'n klein jochie. Ik vond al die grote kerels eigenlijk eng en heel confronterend. Maar ik ben nooit gestopt.' Toen hij ging studeren (economie aan de lerarenopleiding), verdween Sverre Eschweiler sneller dan ooit Bij zwemwedstrijden in Hoorn letterlijk de zachte weg. Judichten heeft Sverre Eschweiler zaterdag zijn dus zachte gedichten. Gevoelige opnieuw twee persoonlijke records De fraaie illustraties in het bundeltje zijn van Suzanne Posthumus. Kt'', 41 1 f- de klasse tot eenentwintig jaar. En Sjoerd is een keer aspirantenkampi oen onder de veertien jaar geweest. We gingen vaak met het hele gezin op pad. In die tijd was ik zelf nog scheidsrechter. Zaten onze kinderen in hun judopak in de auto, ik in mijn scheidsrechterspak en Inger met tassen vol eten.' G-judo De Vries was nog maar kort rector op OSG de Hogeberg, toen hij in 1993 via fysiotherapeut Bernard Wolf met het G-judoka in aanraking kwam. Voordat hij het wist, was hij trainer. 'We begonnen met vijf of zes kinde ren. Nu hebben we er vijftien. Er valt wel eens iemand af, dat is een paar keer gebeurd, vooral omdat hij of zij het écht eng vond. Als je zo iemand met van zijn angst kan afhelpen, is het maar beter dat hij ermee stopt. Ze moeten het wel leuk vinden. Maar er kwamen er toch vooral bij. Eerst waren het vooral kin deren met autisme of het syndroom van Down. Maar we krijgen nu ook kinderen met ADHD. Veel méér kun nen het er niet worden, anders moe- behelst diverse onderwerpen, waar onder uiteenlopende grootheden als Johan Cruijff, Jan Knippenberg, Alice Blom en zijn eigen kleindoch ter Robin Jilske, Hoewel niet van professioneel niveau, verraden de gedichtjes een geoefende hand, met liefdevolle en soms rake typeringen van de personen die hij beschrijft. 'Ik drie jaar geleden op 21 -jarige leeftijd maak al heel lang gedichtjes. Tijdens plotseling overleed. De presentatie, verhaaltjes in dichtvorm, waarbij de zachte inhoud belangrijker is dan de harde vorm. Ik weet ook wel dat ze technisch niet altijd perfect zijn, maar daar gaat het me niet om. De bood schap is het belangrijkst. Ik vind het wel leuk om aan het eind een pointe te hebben, waarin je op een korte, krachtige manier iets zegt over de persoon over wie je het hebt.' Illustraties Het bundeltje, dat de naam Ik zag nog nooit iemand die zo blij kon zijn als jij! heeft meegekregen, is van eenvoudige maar fraaie illustraties voorzien door Suzanne Posthumus, oud-leerlinge van OSG De Hoge berg, die sinds ruim een halfjaar aan de Rietveld Academie in Amsterdam studeert. De oplage bedraagt vier honderd, maar dat kon wel eens veel te weinig blijken, nu de natio nale judobond belangstelling heeft getoond om het boekje als een soort 20.45 Inteneurbouw-Pilaar relatiegeschenk weg te geven. De 21.30 Ecotiem-De Wit opbrengst is bestemd voor het Jils- kefonds, vernoemd naar het 'zomer- zusje' dat een paar zomers lang bij het gezin De Vries woonde en verbroken. Op de 50 meter vrije slag kwam hij tot een tijd van 27.64 seconden, op de 200 meter tikte hij aan na 2.14.72 minuten. Zijn tijd op de 100 meter vrije slag. 1.00.14, was geen nieuw record Randstad Eilandcompetitie Programma dinsdag 6 maart: Veld A: 18.30 Krim-Jozefschool Autocentrale 19.15 Autocentr.-Vlmderw. Jozefsch. 20.00 TESO-Kobeko Vlinderwinkel 20.45 Pnnsen-Koetshuis TESO 21.30 NIOZ 1 -Maarco Bouw Cocky 22.15 Paal 28-Cocky Maarco Bouw Veld B: 18.30 Rabobank-AH 19.15 PFB-Beverdam 20.00 L&R-RAB Beverdam Albert Heijn PFB RAB De Pilaar 22.15 Durper D.-Bar Sportief Smash het hardlopen - behalve als ik met Albert Hoven loop, want dan lopen we te veel te kletsen - of het wach ten op de boot. Of op vakantie, altijd als ik even niets te doen heb. Ik heb ook altijd een boekje bij me om mijn gedachten op te schrijven.' De Vries, die vooral houdt van het lichtvoetige werk van poëten als Drs. R, Willem Wilmink en Bram Vermeu len, heeft voor zijn eigen werk de term 'judichtjes' bedacht. 'Judo betekent Marieke Henk de Vries in gevecht met één van zijn pupillen. pen vertelt hij honderduit over 'zijn' pupillen. Het mooiste vindt hij hun 'onvoorwaardelijke enthousiasme'. 'Als mijn zoon Hidde een tijd niet is geweest en zijn gezicht weer eens bij detraining laat zien, dan springen ze bovenop hem, zo blij zijn ze. Daarbij moet hij oppassen niet te vallen. Dat wil wat zeggen, want Hidde gooi je niet zomaar om.' Mooi vindt De Vries ook de oprechte spijt die de jongens en meisjes zomaar kunnen zijn verbonden. 'We werken volgens vaste patronen. Het meeste ligt op de minuut vast. Als je soms besluit een onderdeel niet te doen, dan moet je dat heel goed uitleggen, anders heb je kwade gezichten.' Dat betekent niet dat De Vries zich altijd en volledig aan zijn pupillen aanpast. 'Je moet ook streng kunnen zijn. Niet boos, want dat werkt niet, daar heb je niets aan. Ik ben ook wel eens chagrijnig, maar als ik dat bij mezelf judo tijdelijk uit beeld en richtte hij zich vooral op voetbal en volleybal. Bij de vereniging OSV in Oostzaan, waar hij de latere international Rob Rensenbrink nog zag debuteren, schopte hij het tot de interregionale jeugd. 'We speelden tegen clubs als Volendam en Ajax.' Met een grijns: 'Met mijn beperkingen, hé. Ik was niet zo goed, speelde vooral judo-' bewegen, samen met anderen, en Een open gezicht en donkere krul len Een tenger lijf dat kracht weet te verhullen. Een lieve lach van een dappere meid ten we de groep splitsen.' Over hulp Ze gooit techniek en snelheid in de heeft De Vries niet te klagen. 'Nico judostrijd. Waerts, zelf ook judotrainer, draait volop mee. En ook Albert Hoven, al had hij nooit eerder een judomat gezien. En als Hidde en Sjoerd kun nen, zijn ze er ook.' Reden voor het succes van de trai ning is volgens De Vries dat judo zowel geestelijk als lichamelijk een gezonde sport is en misschien wel bij uitstek geschikt voor gehandicap te sporters. 'Ze zijn lekker aan het met onder meer een optreden van muzikant en collega Jaap Dros, vindt zaterdag plaats na de wekelijkse trai ning. Voor de gelegenheid wordt van de sportschool in Oudeschild uitge weken naar sporthal Ons Genoegen. Belangstellenden zijn vanaf 10.00 uur welkom. Joop Rommets BUREAU JEUGDZORG NOORD-HOLLAND-NOORD Veld C: 18.30 Timmer-Beverdam 2 Sportsh. 1 19.15 Sportshop 1-lepe Beverdam 2 20.00 Smash PK-Bremakker lepe 20.45 De Waal-Bosma Bremakker 21 30 Smash-Zeilmakerij De Waal 22 15 NBC-Allerlei Zeilmakerij Wedstrijdleiding: PFB en Evelien (tel. 310096). Uitslagen 27 februari: Randstad-de Prinsen van Texel 2-1. Kobeko- Het Koetshuis 1-2. NIOZ 1-Paal 28/De Krim 0-3. TESO-CVI 1-2: Ecotiem-Wessels Ont werpt! 1 -2, Mantje-PFB 3-0; Langeveld de Rooij-Rabobank 2-1, Interieurbouw Texel- Slageni Beverdam 0-3: NIOZ 2-AJbert Heijn 3-0; De Pilaar-Bouwcenter Rab 2-1; Foto de Waal-NBC Eelman Partners 0-3; Klif 23- Durper Drup 1-2; Sportshop Texel 1-Timmer's Bakkerij 1-2; Bremakker-Schouwstra Trans port 3-0; Slagerij Beverdam 2-De Krim 3-0. betuigen. 'Het gebeurt wel dat ze de constateer, denk ik altijd: ho, dat kan bokkenpruik op hebben. Of vreselijk eigenlijk niet. Je moet er gevoel voor boos zijn om iets dat je hebt gezegd, hebben. Dan moet je zo iemand eerst apart nemen, het uitpraten en even knuf felen voordat je verder gaat, want anders blijft hij de hele training zo. Zie je hem de volgende week weer, Je kunnen inleven in hun belevings wereld, al is dat wel erg moeilijk. En je moet het niet erg vinden als er zomaar een snottebel in je haar voetbal. Als rechtsback bleef ik wel staan als ze tegen me opliepen. En ik had een aardige sliding in huis.' Na zijn studie pakte hij het judo weer op. In Lelystad, waar hij op een snel groeiende scholengemeenschap krijgen er ook zelfvertrouwen van. Hij noemt het voorbeeld van een jongen die na een worp altijd plat op de mat bleef liggen. 'Nu zie je steeds meer dat hij over zijn schouder pro beert door te rollen. Dat is knap hoor. werkte, richtte hij de Stichting ter. dat moet je durven. Wij staan dan dan loop je kans dat hij je om de zit. Ons gezin is dat gewend. Onze nek vliegt en roept: sorry, ik had niet kinderen hielpen al bij de trainingen boos moeten worden!' Grinnikend: "Het zijn net mensen... Allemaal dragen ze hun eigen ver haal met zich mee. Zo was er een toen ze nog jong waren. Maar dat geldt niet voor iedereen. We gaan één keer per jaar met de hele club op stap. Je maakt wel mee dat mensen weggaan als wij binnenkomen. Dat is Bevordering van de Judosport op. 'Ik was er voorzitter, mijn vrouw Inger penningmeester. We waren allebei gek van judo. Onze drie kinderen hebben daar wel iets van meege kregen. Maaike is derde van Neder land geweest bij de junioren onder de achttien jaar. Hidde was twee keer tweede en één keer derde in allemaal langs de kant te klappen en hem aan te moedigen.' Gedichtjes Zaterdag presenteert De Vries een bundeltje met gedichtjes. Ongeveer de helft gaat over zijn pupillen en andere G-judoka's met wie hij in de loop der jaren te maken kreeg, de andere helft heet 'ander spul' en Of het nu grote meiden zijn of flinke knullen Ze draait partijen om van te smul len. Ze verslaat tegenstanders met voortvarendheid, Met een beenworp of met d'r schou der in de strijd. En als het moet met de rest van haar gewicht. Ze traint naar achteren gooien en naar voren. Niet één partij gaat zomaar verlo ren, Behalve als het een kleine man is of een klein wicht. Dan moet ze vol mededogen haar tranen smoren, Want gevoel voor de zwakkeren is haar aangeboren. Ze vraagt zacht aan haar coach een begripvol advies: 'Als ik deze partij dan maar eens verlies?' (Uit; Ik zag nog nooit iemand die zo blij kon zijn als jij! van Henk de Vries) Drie jaar lang moest Jaap Dros het clubkampioenschap van En Passant aan een ander gunnen, maar dit seizoen kan hem de titel eigenlijk niet meer ontgaan. Zijn voorsprong op Dick van Barneveld en Rinus Vittali is zó groot, dat bei den hem normaal gesproken niet meer kunnen achterhalen. Jaap Dros won in de 23ste speelron- ongeslagen. Hij verloor deze week echter van Willem Otten en zakte daardoor naar de derde plaats in het klassement. Van Barneveld nam de tweede plaats van hem over. Willem Otten is na een zwakke peri ode opgeklommen naar de vierde plaats. Jaap de Wijk won van Dirk Rijneker. Ron Vlugt speelt dit sei zoen voor de eerste keer mee in de competitie en komt steeds meer in de van Piet Bakelaar. Hij deed dat in zijn element. Met geduldig schaak Handboogvereniging De Eiland- schutters blijft zich uitstekend manifesteren in de International Postal Competition. Na de vierde wedstrijd in een serie van vijf heeft het wedstrijdsecretariaat in Den Helder de voorlopige klas sementen opgemaakt en daaruit blijkt dat de meeste Texelse deel nemers hoge posities innemen. De International Postal Competition is november vorig jaar begonnen en speelt zich af op diverse loca ties. Deelnemers schieten bij hun eigen vereniging een zogenoemde Portsmouth Round. Daarbij worden op een afstand van achttien meter zestig pijlen op een blazoen van zestig centimeter gemikt. De resul taten worden daarna per e-mail naar het wedstrijdsecretariaat gestuurd. Naast de werkelijke scores wordt er van elke schutter de door The Grand National Archery Society ont wikkelde Handicap Adjust Score opgemaakt. Aan de hand daarvan kunnen de resultaten van schut ters met een verschillend niveau of met verschillende types boog met elkaar vergeleken worden. In deze handicap-competitie vervullen de Texelaars geen rol van betekenis en staan ze inmiddels zelfs op de onderste plaats, maar in de com petitie op basis van de werkelijke scores ligt dit heel anders, 'n de klasse heren barebow ver stevigde Hans Rinkema zijn eerste positie op overtuigende wijze. Hij heeft inmiddels een voorsprong van 574 punten op de nummer twee opgebouwd. Zelfs als Rinkema in de laatste wedstrijd niet zou mee doen, zou hij de eerste plaats waar schijnlijk vasthouden In de klasse heren longbow bleef de situatie vrijwel onveranderd, met drie Texelaars op de bovenste drie plaatsen. Willem Vlas liep één punt uit en staat met 1725 punten boven aan. De tweede plaats is voor Jan Prins (totaal 1685), die in de vierde serie 33 punten uitliep op Kees Bak ker. Bakker zag zijn voorsprong op de nummer vier teruglopen van 48 naar 44 punten. In de klasse heren recurve versloeg Kees Zijm zijn naaste rivaal Jan Fes- kens van Zeemacht uit Den Helder met 30 punten. De Texelaar steeg hierdoor van de achtste naar de zevende plaats. In de klasse heren-veteranen recur ve handhaafde Bouwe Kuipers zich op de vierde plaats. Zijn achter stand op de nummer drie liep op tot 55 punten, zodat niet meer mag worden verwacht dat hij nog zal stijgen. In de jeugdklasse wordt het nog spannend. Jesse Ellen miste de tweede wedstrijd in de serie, waar door hij aanvankelijk kansloos leek voor een hoge positie. Inmiddels staat hij echter toch op de vijfde plaats. Met een achterstand van 183 lijkt de vierde plaats niet meer voor hem weggelegd, maar aange zien de jeugdklasse nog moet wor den ingedeeld op leeftijdsklasse, is de kans op eremetaal zeker nog niet verkeken. In de klasse dames recurve profi teerden de Texelaars van de afwe zigheid van koploper Ruth Carty van de Portsdown Archery Club in de vierde wedstrijd. Evaline van Weeriee steeg van de derde naar de tweede plaats. Ji Hye Groenen- daal schoot 111 punten meer dan concurrente Patty van der Ploeg van Zeemacht en boekte daardoor zelfs twee plaatsen winst. Zij staat nu vierde. Zo'n 85 kinderen in de leeftijd van 6 tot 12 jaar hebben dinsdag meege daan aan de sportinstuif. De instuif, die was georganiseerd door Sport service Texel, gaf de deelnemers de mogelijkheid in hun schoolvakantie kennis te maken met wat minder bekende sporten Erg succesvol was het unihockey, onder leiding van docent Remko Spelde, die voor het nationaal team uitkomt. Ook zeer in trek was de tumblingbaan, geleend van Gymvereniging Texel, waarop de kinderen zich springend en turnend konden uitlenen. Daar naast bestond de mogelijkheid te tennissen, badmintonnen, volley ballen en basketballen. De instuif werd begeleid door studenten van het CIOS. Bedoeling is er een terug kerend evenement van te maken. Trainen voor '60 van Texel' Ter voorbereiding van de Zestig van Texel die met Pasen wordt gehou den wordt zondag 4 maart de derde etappe van het traject gelopen. Het parcours is voor een groot deel verhard en de organisatie hoopt, in navolging van twee eerdere edi ties, weer zo'n dertig enthousiaste lopers te mogen begroeten, waarbij het de bedoeling is de indeling zo te maken dat in verschillende snel heden wordt gelopen. Deelnemers worden om 10.15 uur verwacht bij de Krassekeet. Voor informatie kan worden gebeld met Norbert Dan- kers, tel. 314397. Jelle Schouwstra en Arie Koopman beste modelracers De zevende competitieavond van Model Racing Texel is in de 1:10-klasse gewonnen door Jelle Schouwstra en in de 1:12-klasse door Arie Koopman. Vijftien coureurs stonden zater dagavond in de Burgemeester de Koninghal klaar voor een nieuwe wedstrijd. De 1:10-klasse telde tien deelnemers, die verdeeld over twee groepen elk vier manches reden. Jelle Schouwstra had de vorm van het clubkampioenschap behouden en startte zeer voortvarend. Ed Witte kon hem eerst nog goed volgen, maar moest na materiaal- pech de strijd staken, waardoor Sander Vermeulen de tweede plaats kon veroveren. Een verbeten strijd woedde ook tussen Adri van Ros- sum en Joost Vennik. Toen Vennik in de derde manche pech kreeg, kon Van Rossum de derde plaats vei ligstellen. In de 1:12-klasse streden vijf rijders om de hoogste eer. Wou ter van Strien ging sterk van start, met Ronald Kramer op z'n hielen. In het verloop van de resterende man ches kon Kramer zijn hoge positie echter niet vasthouden. Hij werd gepasseerd door Gerrit van Strien en Arie Koopman. Koopman kreeg daarna de smaak te pakken, passeerde beide Van Strienen en eiste ten slotte de eerste plaats op. Wouter van Strien werd tweede, Gerrit van Strien derde. Zaterdag wordt de volgende competitieavond gereden. Publiek is welkom, de zaal is vanaf 19.00 uur open. Uitslagen en andere bijzonderheden staan op www.modelracingtexel.nl. zijn bekende agressieve speelstijl en sloeg daarmee een bijna niet meer te dichten gat, zodat hij ein delijk weer eens kampioen lijkt te worden. Tussen 1986 en 2003 was hij onbetwist de beste, maar nadat Thomas Richter zijn hegemonie had doorbroken, was ook Gerard van Es tweemaal te sterk voor hem. Van Es speelt niet meer bij En Passant en Thomas Richter komt dit seizoen duidelijk tekort om Dros serieus in de problemen te brengen. Rinus Vit tali kon heel lang bijblijven. Hij won twee maal van Dros en was nog en een goede opbouw won hij deze week van Frans Eijgenraam. Vorige week versloeg hij Jaap de Wijk, die vooral in de externe competitie sterk op dreef is. Mathias Pepping speelt sinds kort mee, heeft al twee punten uit vier partijen en is vastbe sloten zijn spel nog te verbeteren. Zaterdag speelt het eerste acht tal van En Passant teg^n Purme- rend. Beide teams stnjden tegen degradatie. En Passant zal moeten winnen om ook volgend jaar in de eerste klasse te kunnen spelen. Frans Bos en Femmy Schuring hebben de negentiende speel ronde van Klaverjasclub Den Burg op hun naam geschreven. De verschillen waren niet groot, waardoor zich in het algemeen klassement weinig veranderingen voordeden. Gerda en Freek Vee- ger behielden de leiding, Fenny en Rob Caspers hebben de twee de periode gewonnen. Frans Bos en Femmy Schuring had den deze speelronde de wind in de rug. maar moesten er wel hard voor werken. Na een openingspar tij met een score van bijna 2200 moest het duo een flinke stap terug doen. Met spellen van 1500 en 1400 leek het toch weer een modale avond te worden, maar in de laatste ronde stroopten Bos en Schuring de mouwen flink op. Na met een mars geopend te hebben, kon het niet meer stuk en stopte de teller op ruim 2200 punten, waardoor de rondewinst alsnog ruimschoots binnen was. De concurrentie kon niet tippen aan de 7342 punten die Bos en Schuring neerzetten. Dank zij dit resultaat werd het gat met de drager van de rode lantaarn in het klassement weer wat groter. Ze stegen van de negentiende naar de achttiende plaats. Bos' broer Carlo en Cees Vinke beleefden ook een goede avond. Dit koppel is al vier weken op dreef en scoorde na de rondewinst van vori ge week weer boven de 7000. Zij bleven vierde op de ranglijst, maar de top drie is binnen handbereik Tiny Kok en Fenny van Exel wer den keurig derde met 6862 punten. Zij wonnen met regelmatige scores drie van de vier partijen. De dit jaar debuterende dames weten zich goed te handhaven in het klasse ment en stegen van de zeventiende naar de zestiende plaats Arend Dijker en Piet Moree toonden veerkracht door zich met een vier de plaats te revancheren voor de slechte score van vonge week. Zij behaalden 6789 punten, waardoor ze in het klassement derde ble ven. Fenny en Rob Caspers werden vijfde met 6721 punten en leverden dus maar weinig op Dijker en Moree in. Ze staan tweede op slechts 700 punten van de leiders. Het gemid delde was met 6302 punten met al te hoog. Het aantal marsen was met 28 dramatisch laag. Er werden er dit seizoen nog niet zo weinig gespeeld. In het algemeen klassement behiel den Gerda en Freek Veeger de lei ding. al zagen ze de concurrentie weer dichterbij komen. Fenny en Rob Caspers staan tweede, Arend Dijker en Piet Moree handhaafden zich op de derde plaats. De tweede periode werd met ruime voorsprong gewonnen door Fenny en Rob Caspers. Carlo Bos en Cees Vinke vochten zich nog naar een keurige tweede plaats. Willem Koomen en Bart Weijdt eindigden als derde. Eindstand tweede periode: 1 Fenny en Rob Caspers, 65 706; 2.Carlo Bos en Cees Vinke, 63.901; 3.Willem Koomen en Bart Weijdt. 63.697, 4.Chris Schraag en Rosa Harbers. 63.682; 5 Gerda en Freek Veeger, 62.332; 6.Marja en Martien Bakelaar, 62.122, 7.Eric Jan Geus en John Vlaming. 62 034; 8 Arend Dijker en Piet Moree. 61.742; 9 Peter van Heerwaarden en Huug Snoek. 61.433, 10.Gerard en Theo Witte, 59 961

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 7