Gebruiken burgers hun inspraak wel? ^Supermarkt Goënga, Keijbouw en Zandbank mineerd voor Texelse ondernemersprijs HELP EEN PAPOEA NAAR SCHOOL! |\\/at ik zeggen wou...| TEXELSE g COURANT Kerkdiensten Medische zorg Hulpverlening KP oud Papier Radio Texel JlT ihnovatief bezig en doet veel aan energiebesparing, aldus het juryrapport. je chalets van Keijbouw v< w product op de Texelse markt. 'andbar tnk maakt volgens de jury op een verantwoorde manier gebruik van natuur en landschap op Texel. Supermarkt Goënga, Keijbouw en Zandbank Sport Adventures zijn genomineerd voor de Texelse Ondernemersprijs. De jury heeft zich bij haar voordracht laten lei den door de aandacht voor'goed ondernemerschap in de breedste zin'. De winnaar wordt bekend gemaakt tijdens een seminar dat dinsdag 20 maart in Cinema Texel wordt gehouden. Ondernemingen worden tegenwoor dig niet alleen meer beoordeeld op hoe ze het financieel doen, maar ook op het gebied van milieu en sociaal gedrag. Elke ondernemer, groot en klein, kan van alles doen om zich op die manier te onderscheiden. Deze visie, die steeds breder navol ging krijgt, wordt tijdens de door de stichting Duurzaam Texel georga niseerde seminar uitgedragen door Willem Lageweg, directeur van de organisatie Maatschappelijk Verant woord Ondernemen. Hij gaat onder meer in op vragen als: waar koop je in, hoe kun je energie besparen bin nen je bedrijf, hoe ga je om met je personeel, klanten en leveranciers en wat is de invloed van het bedrijf op de leefbaarheid van de buurt. 'We hebben met z'n allen de verant woordelijkheid om de aarde leefbaar te houden', aldus Lageweg. Ook de jury van de Texelse Onder nemersprijs is van mening dat geld verdienen niet meer het enige doel van een onderneming mag zijn. De leden hebben bij het beoordelen van de inzendingen gelet op goed ondernemerschap in de breedste zin. Steekwoorden waren daarbij people, planet en profit. De eer ste voorwaarde was dat het bedrijf financieel gezond is (profit). Daar naast moest er ook aandacht wor den gegeven aan de mens (peop le): werknemers, klanten, gasten, afnemers, leveranciers en anderen. Rekening houden met het milieu (planet) was de derde en onmisbare voorwaarde. Daarnaast heeft de jury gekeken naar de mogelijke uitstra ling van het bedrijf voor het eiland. 'Levert het bedrijf extra werkgele genheid, versterkt het bedrijf het imago van Texel op een positieve wijze?' Ten slotte werd ook het 'innovatieve karakter' van de onder neming belangrijk gevonden. De drie genomineerde bedrijven, hebben allemaal een mooi rap port gekregen. De supermarkt van Goënga wordt 'sterk betrokken bij de lokale gemeenschap' genoemd. 'Ze doet veel aan energiebespa ring (de nieuwe koelvitrines verbrui ken nog maar zo'n 50 procent ten opzichte van de oude) en is sterk innovatief.' Als voorbeeld noemt de jury de mogelijkheid om via inter net lamsvlees te bestellen. Keij bouw heeft met z'n chalets' een 'heel nieuw product' op de markt gezet, 'dat zeer milieuvriendelijk is en een Texels karakter heeft.' Ver wezen wordt bij dat oordeel naar de schapenwol die wordt gebruikt om de chalets te isoleren. 'Keijbouw gaat zeer bewust om met energie, grondstoffen en haar medewerkers. Goede arbeidsomstandigheden en kansarme werklozen een nieuwe kans geven, zijn daar voorbeelden van.' Zandbank Sport Adventures ten slotte maakt volgens de jury 'op verantwoorde manier gebruik van natuur en landschap op Texel'. Het bedrijf is in het bezit van een milieukeurmerk en maakt speciale programma's voor mensen met een handicap. Een argument om Zand bank te nomineren was ook dat de nieuwe eigenaren 'een noodlijdend bedrijf nieuw leven hebben inge blazen'. Wie de vorig jaar door Wadden haven Texel gewonnen wisseltro fee wint, wordt dinsdag 20 maart bekend, wanneer in Cinema Texel een seminar wordt gehouden. De bijeenkomst bestaat naast een voordracht van directeur Lageweg van de organisatie Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen uit drie presentaties. Deze worden door de genomineerden zelf verzorgd, zodat ze dan een laatste mogelijkheid heb ben de jury voor zich te winnen. De jury wordt gevormd door een bont gezelschap. Jan Glaubitz is direc teur van de Kamer van Koophandel Noordwest Holland, Martin Warnaar was jarenlang directeur van vakan tiepark De Krim en golfbaan De Texelse en bestuurder van Recron, TVL en VW. Onder zijn leiding won De Krim in 2003 de eerste prijs Maatschappelijk Ondernemen in de toenstische sector van Noord-Hol land. Harry de Graaf was jarenlang hoofdredacteur van de Texelse Cou rant, maakt deel uit van het college van ereburgers en geldt als kenner van de zeden en gewoonten van Texelse ondernemers. Ruud Koorn- stra is één van de partners van Ten- dris, een initiëringsmaatschappij die ondernemingen en projecten met een duurzaam karakter opstart. De Visa Greencard en Oxxio zijn daar voorbeelden van. Samen met zijn zakenpartner Warner Philips heeft hij onlangs een gloeilamp op de markt gebracht die de spaarlamp verslaat in energiezuinigheid. De jury staat net als vorig jaar onder voorzitterschap van Bob Verburg, oud-gedeputeerde van Noord-Hol land en tegenwoordig onafhanke lijk voorzitter van Noordwest 8, het regionale stedelijk netwerk voor Noordwest Holland. Debat op de radio Wie niet in staat is om het lijsstrek- kersdebat voor de verkiezingen van Provinciale Staten zondagavond in Klif 12 bij te wonen, kan ook afstammen op Radio Texel. De dis cussie is rechtstreeks te beluisteren via kanaal 106.1. Stichting Nieuw-Guinea Pelikaanweg 75 1796 NP De Koog Rabobank 36.25.91.040 Postbank 109 410 par aanleiding van de mijn inziens eer karige reacties uit de bevolking ip de ideeen van de beoogde ver- Weringen van het centrum, heb i de volgende notitie gemaakt. Ik eb niet de intentie om de burger timocratie te leren, maar plannen 1 ons enige centrum gaan ons 'el degelijk aan en vragen veel leer aanvullende support van meer wvoners. We zullen ons in groten Btale moeten uitspreken over de pulling van het hart van Texel, dat en ver een eeuw ook nog functioneel lent te zijn. Een eenmalige kans in fe toekomstige historie! ners ^en d'e 'e kunt ste,len zÜn onder tëer willen we eigenlijk wel een i rkeergarage in het centrum of lemaal met, willen we dat er juist 1 die plaats sociale woningbouw creeerd wordt of stuit het op zwaar, moeten we minder of juist eer detailhandel (we hebben bij- tabeeld al dertig winkels waar ners gekocht kan worden in Den lr9), willen we een geheel nieuwe 'denbouwkundige structuur of Men we het bij de bestaande P9? De speerpunten van alle lediende en nog komende plan- "makers dienen door het publiek vroeg stadium beter tegen licht te worden gehouden. De volgende generaties zullen met de veranderingen moeten gaan leven. Het mag niet zo zijn dat wanneer welke plannen ook gerealiseerd gaan worden, dat er na afbouw weer een algemene adagium komt: 'Hoe kan men dit nu in Godsnaam bedacht hebben?' Ik heb gezocht naar de oorzaak van deze desin teresse en kom voorlopig op het volgende: -Zolang een heel groot deel van de bevolking het gevoel heeft niet te zijn betrokken bij het besluit om het raadhuis elders te plaatsen, zal er weinig animo onder die groep zijn om ook nu mee te denken over her inrichting van de Groeneplaats. -Als men het oneens is met de beslissing om het raadhuis elders te bouwen, dan ook zal die groe pering wederom niet geneigd zijn mee te denken over de Groene plaats, omdat de politiek en het bestuur niet iedereen er tot nog toe van hebben kunnen overtuigen dat het raadhuis wel verplaatst 'moest' worden. - Nu is het de vraag: hoe informeer je de bevolking alsnog en hoe moti veer je iedereen, met de kans op echte inspraak. Er blijft natuurlijk altijd een deel van de bevolking dat het allemaal op zijn beloop laat en, als het dan verkeerd uitpakt, ach teraf kritiek heeft. Ik geef bureau Witpaard daarom ter overweging nóg zorgvuldiger met de specifieke Texelse communica tie om te gaan. In het bedrijfsleven was het vroeger een productgerela- teerde economie, vandaag de dag is het meer een vraaggerelateerde economie. Een ieder kan begrijpen wat ik hiermee bedoel. De klant (lees burger) staat nu centraal en de fabrikant (lees overheid) luistert en past zich aan. Het mag met deze nieuwe plannen niet zo wor den dat een handvol geïnteresseer den gekoppeld aan een ambtelijke team het toekomstbeeld opnieuw uitmaakt. De politiek gaat op aan geven van Witpaard slechts kiezen uit drie voorgekookte modellen. Burgers, zorg dat jullie mee gaan koken. In het kader van 'een duurzame economische ontwikkeling', ook genoemd in mijn plannen, zal met waarschijnlijk succes beroep gedaan kunnen worden op het onlangs geïntroduceerde Wadden fonds, waarin ook deze voorwaarde is genoemd. De tender zal mogelijk al in dit najaar opengesteld gaan worden. Wij mogen niet verzuimen tegen die tijd voor de vernieuwing van het centrum een totaalplan kant en klaar te hebben om tijdig en mogelijk als eerste gemeente op deze pot van bijna 700 miljoen een beroep te doen. Frits Langeveld, Beeresteyn. (Zijn plannen staan op http://fntslangeveld.texel.com/) VERVOLG VAN PAGINA 1 Peuterspeelzaal Nadat het bestuur de twee eer dere weigeringen van het college voor lief nam, tekende de stich ting ditmaal bezwaar, ook omdat het bestuur zich ten opzichte van Pharos ongelijk behandeld voelt. Alvorens het woensdag tot behan deling door de commissie Bezwaar schriften kwam, werd een poging tot mediaton ondernomen tussen bestuur en gemeente, die op niets uitliep. Tijdens de zitting bleek dat het weliswaar nu beleid is dat er slechts aan één stichting subsi- VERVOLG VAN PAGINA 1 De Petten Dat het gisteren tot een constructief gesprek kwam, is voor een belangrijk deel te danken aan Willem van Duin van Imares, die het gesprek gaande wist te houden. Van Rijsselberghe: 'We hebben met z'n allen geconsta teerd dat het verschrikkelijk is wat er gebeurt. En dat er twee belangen zijn. Om de ganzen uit het gebied te houden en dat de grote sterns doorkijk moeten hebben.' Het plaat sen van een veel lagere heining van ursusgaas zal. zo wordt veronder steld. aan beide belangen tegemoet komen. Erik Menveld van Natuur monumenten: 'Wij zien het belang van zilte teelt. Het komt hier van nature voor. is milieuvnendelijk en verzilting is ook iets wat wij willen, omdat het een speciale natuur geeft.' Natuurmonumenten heeft uitgespro ken z'n best te zullen doen om, als de vergunning hiervoor wordt ver strekt, komend voorjaar op De Petten ganzeneieren te gaan pnkken, zodat een herhaling van vong jaar wordt voorkomen. Menkveld: 'We moeten zorgen dat we geen last van elkaar hebben, maar elkaar ondersteunen. In dat opzicht is het mooi dat het hoogheemraadschap 'heeft toege zegd dat het slootwater iets omhoog mag. Daar hebben we beiden baat bij.' Van Rijsselberghe beseft dat de proeflocatie pal naast het natuurge bied met de meest gelukkig is. 'Voor deze teelt moet ik zout water over het land kunnen laten lopen. Een alter natieve plek heb ik nog niet kunnen vinden, maar zodra die zich aandient dan wil ik daar graag naar toe.' Als het weer het toelaat, wordt vandaag al een begin gemaakt met het verwij deren van het gaas. die wordt uitgekeerd, maar dat de gemeente wel de mogelijkheid heeft ook een tweede organisatie financi eel te steunen. Het is aan de raad hierover een besluit te nemen Op de vraag waarom b en w het niet aan de raad had voorgelegd, kwam geen duidelijk antwoord. VRIJDAG 2 MAART 2007 Zondag 4 maart: PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.45 u. ds. P.A. den Braanker. Gereformeerde kerk Den Burg: 9.45 u. ds. J. Glazema. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog 9.30 u ds. C F. Klaassen. Den Hoorn: 11.00 u. ds. C F Klaassen PROTESTANTSE WADDEN- GEMEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds F. van Helden, doopdienst; 19.00 u. ds. s. de Vries uit Utrecht. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. S. de Vnes uit Utrecht. Oudeschild 11.00 u ds. F. van Helden GEREFORMEERDE GEMEENTE: i kerkgebouw Schoolstraat. Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u., leesdienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: tot nader order geen dienst op Texel. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat. Den Burg: 10.00 u. ds C Duinkerken-Visser. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. K. van de Bijl uit Sneek. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg- 10.45 u. m.m.v. Herenkoor. Oosterend: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg- Openbare lezing, 10.30 u.: Wachttorenstudie, 11.20 u.: Als ie denkt dat je te klein bent om ergens invloed op ui te oefenen, dan heb /e nog nooit met een mug geslapen Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen n van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur Centrale Huisartsen Post, tel. 321143 Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers informatie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727. 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalderstraat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereik baar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord- Holland. Voor alle hulp. zorg en infor matie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde Cen traal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg, huishoudelijke en ver zorgende hulp: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 321461. - Jeugdgezondheidszorg: Schoonoord singel 44. Den Burg, tel. 0900-4636549. Spreekuur elke werkdag van 9 00 tot 17.00 u. Voorvragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging. - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoon oordsingel 44, Den Burg, tel. 314887 Geopend elke werkdag tussen 13.00- 14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werkdag van 8.30-17.00 uur, tel 0223-650222. Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzor gingshuis: Centrum Indicatiestelling Zorg. Opvragen via tel. 0229-206955. Opname op advies van huisarts of Mondhygiëniste: Natasja Bottema, tel. 320104. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg: tel. 312112 Maandag t/m vrijdag 8.00- 17 30 u zaterdag 10 00-13.00 en 15.00-17 00 u.; zon- en feestdagen 11 00-12.00 en 16.00-17.00 u. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444 Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is op maandag en vrijdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedei sende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel. Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel 311477, www. dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527 Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten dinsdag van Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, Tubantia, Pontweg 133, Den Burg. Voor inlichtingen, advies, consultatie en preventie, tel. 315602 of 06-30215211: steunpunt. texel@bnjder.nl. Psychologenpraktijk: M. Spijker en Y Olthof. Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog, tel. 317566. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring, Klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10 00 u. en van 14.00 tot 16.00 u De Buureton, Beatnxlaan 43, Den Burg. Tel. 312696 Alzheimer café: elke laatste dins dag van de maand van 19.15 tot 9 30 uur in De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270 Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer. 072- 5644444 Huiselijk geweld: Safehouse Texel, In verband met de Voorjaarsvakantie haalt Scouting Texel deze week geen oud papier op. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) Van 5 tot 11 maart zijn drie straten afgesloten. Het zijn: de Langeveld- straat (tussen de Ploosterstraat en de brug) in De Cocksdorp, de Heren straat in Den Hoom en de Thijsselaan (tussen Bemhardlaan en Binsbergern- straat) in Den Burg. Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag (Baptistengemeente) 11.00 u Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer TEXELSE-'COURANT Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mall redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Zondag: 9.00 u Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst (Baptistengemeente) 11.00 u Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u Noud draait deur (Nederlandstalig) 14.00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u. Radio Noordholland 20.00 u. Lijsttrekkersdebat Provinciale Staten (live vanuit Klif 12) Aansluitend: Radio Noordholland Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Natuurwijzer (herhaling van zondag) 21.00 u. Reggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) j 19.00 u De keuze van... 20 00 u Radio Noordholland de Regelen vc Abonnementspnjzen 2006. Per half jaar 36,45 34.85 (autometuer Per jaar €71.10 68.95 uutomascr Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor aflopp van de abonnementspenode Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk pro gramma, met vanaf 19 00 uur verzoekplaten) 19 45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Even bijpraten met (herhaling) Aansluitend: Radio Noordholland Donderdag; 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u Cabaret-café 20.00 u. Radio Noordholland Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl. rubriek Om te Onthouden

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 9