'Het blijven jutters en stropers' 'Blaaskaak van overkant zal het ons wel even vertellen' 0- Overkanters en Texelaars en overkanters en Texelaars en overkanters... 'Texelaar is niet lui, wel gauw tevreden' 'Warmvoelend met veel sociaal gevoel' Ars TEXELSE g COURANT Q au VRIJDAG 9 MAART 2007 Drie overkanters, die al heel lang op het eiland wonen. Wat vinden zij van Texelaars? Tekst Jan Heemskerk, foto's Henk van Wijk Hans de Leeuw (60), geboren in Barchem, Gelderland. Na korte carrière in schoonvaders garage bedrijf en de Grolsch brouwerij in het bankwezen (NMB, later ING) verzeild. Werkte in vestigingen van Winterswijk tot Schagen. Werd kan toordirecteur in Den Burg in 1983. Getrouwd met Wil, theatermaker. Drie mooie dochters werden hun zakelijk. Je moet soms een half jaar deel. op een rekening wachten, maar dat gebeurt aan de overkant ook. Wat trok je aan? Leidt dat elkaar zo goed kennen tot Ze zochten een kantoordirecteur, sterke sociale controle? wat voor mij een promotie was. We Zoals in elke kleine gemeenschap, keken in het telefoonboek of er een Dat heb ik in de dorpen rond Win- middelbare school was en binnen terswijk ook meegemaakt. Daar een uur was besloten dat we het hoorde je ook een dag later dat je in deden. De keus was niet moeilijk, de kroeg had gezeten. Maar kijk, als We kenden Texel van vakanties en die meiden uitgaan en door vreem de lucht, de ruimte, de rust vonden den worden lastig gevallen nemen we prachtig. En de zee, dat ding Texelse jongens het voor hen op en beweegt altijd en is nooit hetzelfde, dat zie je in Amsterdam niet, want Vond je veel verschil in mentaliteit daar kennen de buren elkaar niet met de overkant? eens. Nee. Als je Noord Holland gewend Is jou, qua zakelijk doen en laten, bent, stemt de mentaliteit redelijk wel eens iets opgevallen waarvan je overeen. Het zijn hier vreselijk aar- dacht dat het beter zou kunnen? dige mensen, zonder veel reserves Ik ken aan de overkant veel onder- tegen vreemdelingen. Dat is in het nemers die op vaste tijden en plaat oosten veel lastiger. Ze zijn wat min- sen samen een borrel drinken aan der afstandelijk. Ze zijn ook opener, het eind van de middag en dat De Achterhoeker zegt ja...ja... als heb je hier niet. Schijnbaar wordt hij nee bedoelt en de Texelaar zegt daar door ondernemend Texel geen meteen nee. belang aan gehecht. Ik vind dat een Staan Texelaars anders tegenover nadeel omdat de acceptatie van geld dan overkanters, bijvoorbeeld elkaar vele malen groter is als je door geld voor natuur te zetten? elkaar beter kent. Als je met elkaar Welnee. Als toerisme een bedrei- leert praten kan je je zaken vaak beter regelen. We hebben met het Texels Verbond van Ondernemers wel geprobeerd een zogenaamde ondernemersborrel te geven en een paar keer komen ze dan kij ken, maar op een gegeven moment wilden we het continueren zonder regie van het TVO en toen ging het als een nachtkaars uit. Dat is me opgevallen. Jan Heemskerk in gesprek Dirk Leegwater (rechts): 'Ik heb wel het idee dat overkanters Texel als achtergebleven gebied Overkanters en Texelaars. Is dat een combinatie van koek en ei of eerder water en vuur? Dat laatste leek er wel op, dacht Jan Heemskerk, toen hij op 9 januari in de Texelse Courant las hoe ene Dirk Leegwater tegen overkanters fulmineerde, en dat terwijl overkanters zelfs na jaren eilanderschap altijd zo aardig over Texelaars zijn. Zie de interviewtjes met Beer, Leeuw en Smeenk. Hij besloot Leegwater hier eens over aan te schieten en toen hij dat deed, in De Kievit, zat Gerard Tim merman er met zijn notitieboekje bij. ging vormt voor het eiland, maar mensen zijn er voor hun inkomen van afhankelijk, dan zal een aantal zeggen 'als ik goed kan verdienen zal het me een zorg zijn'. Dat is overal hetzelfde. Het enige verschil is dat je hier het harmonicamodel hebt. In een tamelijk korte tijd komt er veel geld binnen en de harmonica dijt uit, en 's winters komt er weinig binnen, dus de harmonica krimpt. De Texelaar leeft dus in dat ritme. Je hebt in heel veel besturen en zo gezeten. Wat weet jij beter dan Texelaars? Het zou arrogant zijn om te zeggen dat de Texelaar niet zou weten wat de overkanter weet. Misschien keek ik anders tegen sommige zaken aan, door functie of opleiding. Een overkanter heeft niet de wijsheid in pacht. Doen Texelaars anders zaken met overkanters dan met elkaar? Heb ik niks van gemerkt. Misschien is het onderling vertrouwen wat gro ter omdat ze elkaar kennen. Dan zijn ze wat makkelijker, iets minder Waarom, denk je? De enige theorie die ik heb, is dat ze een deel van het jaar geen tijd hebben en er de rest van het jaar de zin niet van inzien. Misschien is de behoefte minder omdat ze eikaars concurrenten zijn en daar niet over heen kunnen kijken. Ze zouden er iets kunnen leren. Misschien is er ook wel een soort gemakzucht. In het seizoen van de gemakkelijk uit gevende toeristen komt het geld toch wel binnen, dus hoeven ze er niet veel extra's aan te doen. Maar 's winters dan wel. Je zou inderdaad verwachten dat men in de winter meer activitei ten zou ontplooien, maar ja, na een hartstikke drukke zomer zijn ze het ook weieens zat. Dan zie je gebeuren dat ze de tent een paar maanden dichtgooien en dan denk ik wel: ik weet niet of dat slim is. De winter zou best lucratief kunnen zijn voor een of twee hotels. Daar kun je afspraken over maken, maar dat doen ze niet. Dat heeft me wel verbaasd. Misschien is geld toch niet zo belangrijk. Een aantal jaren geleden, na de val van de Muur, is er op initiatief van de Rotary in enkele weken een enorme hoeveelheid geld en voedselpakketten opgehaald voor Roemenië. Ze zijn heel vrijgevig hier. Het zijn warmvoelende mensen met veel sociaal gevoel. Je moet naar hun goeie kanten kijken, en naar de mooie dingen kijken, die hier gebeurd zijn. Ik had het voor geen goud willen missen. Jan: 'Toen ik dat stuk over jou in de krant las, dacht ik:, die man houdt niet van overkanters. Wat een opmerking over vreemden met een hoop betweterige babbels, die hier wat schulden investeren, de boel verstoren en er een puinhoop van maken! Dat was niet op één of twee mensen gericht. Daar werd ik als overkanter even behoorlijk neergezet.' Dirk: 'Voel jij je daardoor aange sproken? Jij komt toch met naar Texel om ons te laten zien hoe het moet?' Jan: 'Ik niet.' Dirk: 'Dan hoef jij die schoen ook niet aan te trekken. Dit sloeg op de vliegveldaffaire. Degene die mij kent en de vliegveldkwestie heeft gevolgd, ziet direct de link met deze mensen. Zo'n blaaskaak van de overkant die ons wel even gaat ver tellen hoe het moet en die zegt dat hij vijf miljoen aan bankgaranties in zijn zak heeft en het wel even gaat maken. Gebakken lucht. Hij had alleen schulden, ging naar de kloten en sleepte weet ik hoeveel mensen mee. En daarna komt er eentje overheen die als een Messias het eiland op kwam en in de krant zei dat hij alle neuzen wel even dezelf de kant op zou zetten. Toen had ik zoiets van: kom je nu van aarde of van Mars? Keep on dreaming. Wat hij voor ogen had, is totaal mislukt. Toen zei hij dat de pacht te hoog was. Ik dacht toen: man wat lui je nou. Als jij pacht moet betalen, dan vraag je toch vooraf wat de omzet is. Ook hij ging na een half jaar met de staart tussen de benen weg. Weer met een bak ellende. Dat maak je nogal eens mee op Texel.' Jan, citerend uit het interview met Dirk in de TC: 'Het lijkt me zinnig dit soort piraten een jaar in quarantaine te zetten. Zodat ze de tijd zinnig kunnen besteden om hun huiswerk góed te maken en een mburgerings- cursus Texel te volgen, alvorens ze hier als een ongeleid projectiel te keer gaan. Vind je dat in algemene zin goed voor overkanters?' Dirk: 'Ik ben zelf ook een overkanter en had dertig jaar geleden de kans om hier als groenteboer een vent- wijk over te nemen. Toen had ik ook zoiets van: ik zal die Texelaars wel even laten zien wat goeie groente is. Maar eenmaal op het eiland merkte ik dat de economie helemaal niet zo achterliep als ze aan de overkant dachten. Misschien hadden ze mij ook een jaar in quarantaine moeten zetten.' Jan: 'Jij herkende dat gedrag dus. Maar je was er snel van genezen. Zag dat het niet zo in elkaar zat.' Dirk: 'Ik heb mijn leergeld betaald.' Jan: 'Is de Texelaar wat bescheide ner dan een overkanter? Dirk: 'Ik heb wel eens het idee dat overkanters Texel als een achterge bleven gebied zien.' Jan: 'Werken Texelaars dat in de hand?' Dirk: 'Misschien door hun beschei denheid.' Jan: 'Het is mij opgevallen dat Texe laars zichzelf niet zo hoog hebben zitten. Zelfs als ze er alle recht toe hebben om met de borst vooruit te lopen, doen ze dat niet zo snel.' Dirk: 'Iemand die dat niet nodig heeft, zal dat niet doen.' Jan: 'Typisch Texelse eigenschap dus?' Dirk: 'De Texelaar is gemoedelijk, maar laat misschien wat teveel over zich heen lopen. Mijn hotelgasten zeggen wel eens: Wat weten jul lie op dat eiland nou. Jullie zijn met op de hoogte van wat er leeft. Ik kan me daar wel eens kwaad over maken. Ik zeg dan: Wat jul lie nu hebben, hebben wij al lang gehad. Ellebogenwerk en volop in de stress, dat hebben wij hier niet. En ga jij ons nou vertellen dat wij het hier minder goed onder controle hebben dan jullie?' Jan: 'Dring je dan tot ze door?' Dirk: 'Ze kijken je aan alsof ze het in Keulen horen donderen en denken: laat die ouwe maar lullen.' Jan: 'Dat neemt niet veel van jouw strijdlust weg. Want na dertig jaar kun je je nog behoorlijk kwaad maken.' Dirk: 'Het heeft me wel verbaasd dat die vliegveldaffaire me emotio neel zo raakte. Maar dat komt waar schijnlijk omdat ik me als onderne mer afficheer met de ondernemers van het paracentrum.' Jan: 'Het werd je teveel?' Dirk: 'Zo'n praatjesmaker. Het lullige is dat veel mensen dat niet inzien. Die kijken tegen zo'n vent in zo'n driedelig pak op en denken dat het klopt dat hij vijf miljoen in zijn zak heeft.' Jan: 'Want jij wist dat hij dat hele maal niet in zijn zak had.' Dirk: 'Nee, natuurlijk niet. Gewoon bluf.' Jan: 'Van zijn kant nog reactie gehad?' Dirk: 'Nee.' Jan: 'Nog spijt gehad dat je het zo in de krant hebt gezet?' Dirk: 'Nee, ik sta er nog steeds achter.' Jan: "Niet de neiging om er een PS- je onder zetten: Niet alle overkanters zijn zo. Er lopen er toch ook bij die wat bescheidener zijn?' Dirk: 'Ik neem aan dat je als je een bescheiden overkanter bent, je koest houdt en de bevolking in zijn waarde laat, dat je meteen door hebt: dit stukje is niet voor mij bestemd.' Jan: 'Je zou eerder verwachten dat Texelaars zelf tekeer zouden gaan tegen overkanters. Maar mijn indruk is dat veel eilanders dachten: die Dirk is er weer flink tegenaan gegaan. Jij bent feller dan de Texe laars zelf.' Dirk: 'Ze hebben wel dezelfde mening, maar zetten het niet in de krant.' Jan: 'Je maakt je over Texelse zaken drukker dan de Texelaars zelf.' Dirk: 'Maar ik ben niet meer zo'n pit bull als voorheen. Nu heb ik zoiets van: eerst moet mijn eigen zaak in orde zijn, daarna de zondvloed.' Gerhard Smeenk (68), uit Zutphen. Solliciteerde in 1961 - nog in mili taire dienst - naar onderwijzerspo sitie op Texel, werd aangenomen en bracht 25 jaar lang de kindertjes van De Cocksdorp en omgeving de nut tige zaken des levens bij. Bouwde daarnaast faam op als toneelspeler en violist. Drinkt graag zijn juttertje in De Rog. Wat was je eerste indruk van de Texelaars? De warme ontvangst. Ik was een uur te vroeg in Den Burg en ging in De Zwaan een broodje eten. Precies op tijd kwam ik bij het gemeente huis aan en daar hadden ze een lunch voor me klaar staan omdat ze me een uur eerder hadden ver wacht. We gingen met een taxi naar De Cocksdorp voor een proefles en Toon Smidt, die de taxi bestuurde, stak naar iedereen zijn hand op. Ik vroeg of hij al die mensen kende en hij zei: 'Bijna wel, maar zo doen we dat hier. Je groet iedereen.' Werd je meteen opgenomen? Ik solliciteerde op 1 juni en op 5 juni kwam ik met mijn koffers met kleren en boeken. De bus stopte op de hoek Vuurtorenweg/Krimweg en de rest ging ik lopen. Ik werd ingehaald door een vrachtwagen en een jon gen, die meereed, Arie Knol, riep: 'Stoppen, dat is de meester.' Dus de rest kon ik meerijden naar het huis van de vuurtorenwachter, waar ik een kamer had. Ik werd in het gezin opgenomen. Ik zat meteen in allerlei dingen, werd secretaris van de voetbalvereniging, hoewel ik niet van voetballen en ook niet van vergaderen hield, en een maand later zeiden ze: 'We hebben nog een toneelspeler nodig', dus in septem ber stond ik op de planken en dat heb ik jaren gedaan. Wat beviel je goed hier? De openheid. Achterhoekers zijn toch terughoudender. Men is hier veel directer. Als er iets is, zeggen ze het meteen zonder er omheen te draaien. Met Ouwe Sunderklaas gaan ze daar wel ver in, ook bij privézaken als vreemdgaan en zo. Ja, dat doen ze uit traditie. Mensen zoeken een onderwerp en dat moet niet te flauw zijn, anders kun je er niets van maken. Soms gaan ze wel eens te ver in die kritiek. Maar ja, dat hoort ook een beetje bij de sociale controle, die hier groot is. Je wordt altijd in de gaten gehou den. Dat heeft ook positieve kanten, hoor. Als ik vier dagen met in de supermarkt ben geweest, komen ze kijken of ik niet ziek ben. Dat je je lange haren en baard hebt afgeknipt is het gesprek van de dag. Ja. ze herkennen me niet. Maar dat moest voor de rol, die ik in het stuk van De Waddenspeulers had. een paar weken geleden. Daar had ik geen moeite mee, hoor. Die baard groeit wel weer aan. Wat vinden ze ervan dat je 's zomers vaak naakt op het strand loopt? Dat wordt gewoon geaccepteerd. Ik heb een keer meegemaakt, dat kinderen mijn kleren hadden weg gehaald Ik ben toen naakt op de fiets naar huis gereden. De vol gende dag zei zo'n jochie: "Meester, ik heb u wel gezien hoor, maar ik zag niets want u reed zo hard.' Dat is toen nog met Ouwe Sunderklaas gespeuld. Wijkt De Cocksdorp hierin af van de rest van Texel? Veel Cocksdorpers komen oor spronkelijk uit andere delen van het land, dus die zijn al een ander soort Texelaar. Iets vrijer. Ik zat eens in een kroeg in Oudeschild met iemand te praten. We hadden het over homo's en die man zei: 'Er schijnt op De Cocksdorp een onderwijzer te wonen die homo is. Dat zou bij ons in De Koog niet kunnen.' Ik vroeg waarom niet. Hij zei: 'Dat kan gewoon niet.' Ik zei 'Nou, je hebt net kennis met hem gemaakt.' Hahaha. Ikzelf heb daar nooit moeilijkheden mee gehad. Zijn Texelse kinderen leergieriger dan overkantertjes? Nee. met leergieriger, misschien wel gemakkelijker te motiveren. Zijn Texelaars ambitieus? Niet bijzonder Het zijn geen stre bers, vandaar dat overkanters vaak de kans krijgen een zaak op te bouwen. Het is geen luiheid, maar ze zijn vrij gauw tevreden. En een zekere laksheid is hen met vreemd. De mentaliteit is hier ook, dat je jezelf niet beter moet vinden dan een ander. Je ligt er al gauw uit als je je teveel op je kwaliteiten laat voorstaan. Maken ze zich hier druk om ecologi sche zaken, gaswinning, natuurbe houd en dat soort dingen? Die leven niet zo bij de bevolking. We hebben hier op het eiland borin gen gehad en dat maakte ze niet veel uit. Misschien leefde hooguit de vraag of er wat geld los zou komen. Het is hier meer het gevoel van 'het eiland is er en het blijft ook wel'. De overgrote meerderheid zou wel tegen een tunnel of een brug zijn, want ze zijn wel trots op het Texelaarschap. Ze zijn alleen meer met hun eigen gedoe'tje bezig en de rest zoekt het maar een beetje uit Dus veel eilandgevoel is er niet? De meeste kinderen proberen wel te blijven of na hun studie terug te komen. Dat is misschien het eilandgevoel. Het familiegevoel is wel heel sterk. Ze hangen heel erg en heel echt aan hun familie. Zeker in de oude families weten ze tot de verre achternichtjes toe wie er bij de familie hoort. Kwaad Er was eens een man in De Coksdrop die zei kwaad zijn abonnement op want de PLAYBOY - TC schreef De Cock met een C en dat leek hem teveel op sexshop 8 Hans de Beer (58). Amsterdam- I jer, vestigde zich in 1971 op Texel. Begon bij manege Zoetelief, werkte jn dancing De Waddenparel, werd is bouwvakker, tegelzetter, legde aard- x 9asleidingen en dreef twaalf jaar e De Zwaan in Den Burg, eerst ate pachter, daarna eigenaar. Sinds i» 1999 vooral golfer. Slaat heel ver. etrouwd met Texelse Marijke (die 00l< heel ver slaat). IWaf waren je eerste indrukken over Texelaars? Ruimdenkende, gastvrije mensen, die wel van feesten hielden. Als de kroeg om één uur dicht ging, werd je altijd wel door iemand uitgenodigd om ergens thuis door te gaan. Dat had je in Amsterdam niet. Toch waren ze in het begin ook wel wat achterdochtig. Ze dachten al gauw dat je niet zo'n lekkere jongen was, want waarom zou je anders als Amsterdammer naar zo'n eiland verhuizen. Dan moest je wel wat geflikt hebben. Wat trok je in de eerste plaats? De sfeer, het gevoel van vnjheid en gezelligheid. Ik ben zelf wel een gezelligheidsmens. Ik denk dat ik kan zeggen dat ik wel een graag geziene pik was in het uitgaansleven. Drinken Texelaars meer dan overkan ters? Veel meer. In de stad hebben mensen hun stamkroegen daar blijft het bij. Op Texel is het meer van 'even hier en dan gaan we nog even daarheen' en dan komen ze weer een bekende tegen en gaan daar nog even mee door. En dan moet je ze 's nachts om vier uur nog uit je tent wegsturen. Hoe zit het met de zogenaamde vrij buitersmentaliteit van de Texelaar? Het blijven jutters en stropers natuur lijk. Met vergunningen en zo nemen ze het niet zo nauw. Ze ritselen en rommelen wat af. Dat was vroe ger trouwens veel meer, zeker toen ze nog voornamelijk Texelaars op het gemeentehuis hadden. Een ons- kent-onssysteem. hé? De ambtena ren deden wat vaag over toezeg gingen of verboden en inmiddels werden dingen dan stilzwijgend toe gestaan. Texelaars werden ook wel bevoordeeld. Een toerist betaalde bij de slager of de groenteboer meer dan de Texelaar en bij dancings bij voorbeeld hoefde je als Texelaar vaak geen entree te betalen, want dat pikte die niet. Ze zeiden: 'Wij komen het hele jaar.' Hebben Texelaars er problemen mee dat hun eiland steeds voller en druk ker wordt? Welnee. Al bouwen ze het hele eiland vol. De portemonnee is vaak belang rijker dan het Texelgevoel. Is er veel verschil tussen Texelaars vroeger en nu? Jongeren komen wat minder vaak terug dan vroeger en blijven min der lang hangen. Het gedrag is ook anders omdat het toeristenseizoen zoveel langer is. De meeste Texelaars zijn het hele jaar aan het werk. Noem eens een heel goeie eigen schap van Texelaars? Ze zijn laagdrempelig. Ze houden niet van kapsones. Ze zijn wat slordig met afspraken en komen nooit op tijd. Het Texels kwartiertje. Maar aan de andere kant zijn ze heel betrouw baar. Als ze echt iets willen, gaan ze er ook voor en ze leveren altijd kwaliteit. Hebben ze gevoel voor humor? Ja, een beetje Amsterdams zelfs. Ad remme opmerkingen, een beetje zuigen, weetjewei? Maar ik moet wel zeggen, dat ze er het niet leuk vinden als ze op de hak worden genomen. Dat doen ze graag bij een ander, met wat leedvermaak enzo, maar zelf kunnen ze er slecht tegen. En dan ben je ook nog met een Texelse getrouwd. Ja. Ze was spontaan, open, echt Texels dus, en ze maakte makkelijk contact. Ik kende haar van de mane ge en later van het uitgaan. Daar was ze ook goed in. En ze was blond, dus en beetje schaapachtig. Positief bedoeld, hoor. Manjke, waarom nam jij een Amster dammer? Nou, een beetje man van de wereld, vond ik, vergeleken met Texelaars. Ik had een wat oudere vriendenknng met verschillende overkanters. Hij lulde vijf kwartier in het uur. vond ik toen ook wel belangrijk. Ja, nu loop ik het weieens op, hahaha. [WRTDOé 3E NOU 6EK HET DIE KRAUT JHBPf) OU-NOU 'lilMUUtll fif=% I RNroONöOEj^} 09-03 -ZOO} Tegendraads Een tegendraads man te Den Hoorn leest altijd van achteren naar voren Maar voor deze keer begint die meneer zijn Texelse krant naar behoren

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 9