1 Voorjaar Cjrocn Twartrjexels in het harL, 'Raad moet voorkeur centrum respecteren' Drooglegging herleeft in OSG-musical 'Bugsy Malone' VAN PLAYBOY NAAR TEXELSE COURANT BEZEM houdt op te bestaan als partij Nieuw boothuisje voor KNRM Topmannen achter samenwerking Wadden en Antillen PvdA wil stemming herinrichting Agrariërs ruimen autobanden op texelseXxiurant I I 1 vakantiekrant Burgemeesters terug van Bonaire OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12158 DINSDAG 13 MAART 2007 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag e Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg VRjdaG Onder je MlATRAS 7 KN«V Topmannen uit het Nederlandse en Antilliaanse bedrijfsleven heb ben vorige week een stichting opgericht om samenwerking tus sen de Waddeneilanden en Bonai re, Sint-Eustatius en Saba handen en voeten te geven. Dat is gebeurd na het bezoek van burgemeester Joke Geldorp en haar Vlielandse collega Baukje Galama aan Bonai re. Beide burgemeesters nemen plaats in het bestuur. De stichting, die de Vlierbes is gedoopt, wordt aangevoerd door Co de Koning en Kees Storm. De laatste was jarenlang voorzitter van de Raad van Bestuur van verzeke ringsmaatschappij Aegon en pre sident-commissaris bij levensmid delenconcern Laurus. Hij is nu nog president-commissaris van KLM. De malig eigenaar van een apotheekke ten (Ruud Vermeulen) en een notaris op Bonaire. Maarten Maartense. Volgens Geldorp en Galama heb ben de eerste vier de initiatieven genomen. 'Bedoeling is dat in eer ste instantie de stichting zich met de samenwerking bezighoudt en dat het later een zaak van overhe den wordt', aldus Galama. Saba, Bonaire en Sint-Eustatius (de BES- eilanden) worden eind 2008 'bijzon dere gemeentes' die rechtstreeks onder Nederland vallen vanaf het moment dat de Nederlandse Antillen als land binnen het Koninkrijk der Nederland worden opgeheven. De burgemeesters waren op uitnodiging en rekening van de Vlierbes naar Bonaire gegaan. Vóór het vertrek wilde Geldorp nog niet uitweiden over de stichting. De naam is een Koning was jarenlang topadviseur samenvoeging van Vlie van Vlieland van het Nederlands bedrijfsleven. Hij adviseerde bijna alle bedrijven die op de Amsterdamse beurs (de AEX) zijn genoteerd. Sinds zijn pen sionering woont hij op Bonaire. De stichting wordt verder gevormd door de general manager van KLM op Bonaire (Larry Gerharts), een voor- en BES van Bonaire, Eustatius en Saba. 'Vlieland is in de naam ver werkt, omdat hier de initiatieven zijn ontstaan', aldus Galama. De Vlier bes is opgericht in de Bonairiaanse hoofdstad Kralendijk. Lees verder op pagina 3 Examenleerlingen van OSG De Hogeberg tijdens de repetitie van Bugsy Malone. De Texelse bevolking moet kun nen bepalen op welke wijze het naiij centrum van Den Burg uiteindelijk rel.j wordt heringericht. De bevolking Jm moet een doorslaggevende keuze u» kunnen maken uit drie ontwikke- heta lingsmodellen die adviesbureau iijn j Witpaard-partners in de loop van Je h het jaar presenteert, i onp Dat stelt de PvdA in een amendement dat ze vanavond tijdens de raads vergadering wil indienen. Het komt neer dat de gemeenteraad, die formeel het laatste woord heeft, zich voorbaat schikt in het ontwikke lingsmodel dat onder de bevolking de meeste steun heeft. Volgens de PvdA moet de raad die voorkeur respecte ren in de definitieve besluitvorming en niet alsnog een eigen voorkeur gaan bepalen. De sociaaldemocraten vinden dat er een stemproces moet kere' komen, waarbij geïnteresseerde bur gers hun voorkeur kunnen aangeven. De PvdA oppert in het amendement dat er tijdens de laatste openbare avonden over de Groeneplaats een tijd stemmachine moet worden opge- irtels steld. 'De geregistreerde deelnemers van de openbare avonden kunnen daar dan een keuze maken. Daar- moeten andere geïnteresseerde inwoners, met gebruik van een legi timatiebewijs, nog een week lang óp het raadhuis kunnen stemmen.' De gemeenteraad stelt vanavond de andvoorwaarden vast waaraan een heringericht centrum van Den Burg moet voldoen. Nieuwe voorzieningen (bijvoorbeeld winkels, horeca of hui- moeten passen in de structuur van het centrum en de Groeneplaats, er moet aandacht zijn voor de histori sche bebouwingsstructuur, de relatie tussen het park en de Groeneplaats moet worden versterkt (met het park als plek voor rust, ontspanning en ontmoeting) en evenementen op de Groeneplaats mogen niet worden belemmerd. Lees verder op pagina 9 Gangsterbazen, drooglegging, showbizz, dansers en muziek. Voldoende ingrediënten voor een bijzonder voorstelling woensdag om 20.00 uur in de Burgemeester de Koninghal. Een groep examen leerlingen van De Hogeberg heeft als profielwerkstuk de film Bugsy Malone omgevormd tot een voor stelling vol dans, livemuziek, zang en theater. Het verhaal speelt zich af tijdens de drooglegging in Ame rika in de jaren '20. Het verhaal draait om gangsterbaas Fat Sam, die één van de hipste tenten in New York beheert. The place to be. Met de mooiste dan seressen, de beste muzikanten en als één van de weinigen verkoopt hij alcohol. Maar er zijn kapers op de kust. Concurrent Dandy Dan kan het niet hebben en wil er een stokje voor steken. Het loopt uit op een gangsteroorlog. Fat Sam voelt zich we Olthof die zijn entree maakt als Dandy Dan. Als het dnetal. samen met enkele charmante dames in de bar poseert voor de foto, wordt niets aan het toeval overgelaten. Regis seurs Eva Groot en Iris Timmerman in het nauw gedreven en schakelt de geven aan welke houding de acteurs hulp in van de betrouwbare Bugsy Malone. Die zit zelf ook niet zonder problemen, waarbij er natuurlijk een vrouw in het spel is. Dat het een bijzondere voorstelling wordt, was zondag al te zien tijdens de repetities, waar de gelegenheids- acteurs in hun kostuums over het podium gingen. Maarten Kulk als de opgeblazen Fat Sam, Peerke Els- geest die het kostuum van Bugsy Malone heeft aangetrokken en Lieu- WAAROM Li&T DB TEVELSE fOuKA/vr VAN moeten innemen. Er is een chore ografe, er zijn prachtige kostuums en decors waarvoor mensen verant woordelijk zijn en wat er nog meer komt kijken voor zo'n grote produc tie. Verderop treffen de muzikanten hun voorbereidingen. Onder aanvoe ring van pianist Enk Brouwer verzorgt een vijftal muzikanten herkenbare muziek uit de twintiger jaren. 'Drie akkoorden reeksen', vertelt Nils Lely. 'Niet heel ingewikkeld', vertelt Brou wer. Hij, Renske van Raaphorst (fluit) en Daniël de Boer (drums) kennen elkaar van Anna's Jazzband. 'Dus we zijn al aardig op elkaar ingespeeld. Een trompet en sax erbij zou mooi zijn geweest, maar je kunt niet alles hebben.' Henk Arendsen, docent Beeldende Vorming, vertelt dat de examenleeriingen van 5 HAVO en 6 VWO al maanden met de productie bezig zijn. Havo-leerlingen moeten er minimaal 40 uur aan werken, die uit VWO 80 uur. Maar ze zitten er al vele malen overheen.' Choreografe Tessa van der Gun: 'Van de zomer heb ben we de film bekeken, we hebben zelf een script geschreven, de tekst en de liedjes vertaald, decorstukken gemaakt, kleding, een rolverdeling gemaakt, sponsors gezocht en ga zo maar door Tijdrovend, maar heel leuk om te doen.' De entree bedraagt €2 (inclusief con sumptie), kaarten zijn in de voorver koop verkrijgbaar bij Nauta Boek. De vraag luidt welke straten aanne mer Westerlaken in Den Burg alle maal heeft aangelegd. Dirk Wester laken: 'Je kunt beter vragen welke niet.' Nou, welke dan? Broer Hans denkt diep na. 'Ik zou het zo één. twee, dne niet weten.' Pagina 6 a SVO slagvaardiger Slagvaardigheid gaf zondag de doorslag in de derby tussen SVO en ZDH. Hoewel de gasten aan vankelijk de dienst uitmaakten, kon de thuisploeg na negentig minuten wijzen op een verrassend ruime overwinning (3-0). Pagina 7 Ter verfraaiing van het landschap is landbouworganisatie LTO Noord een actie begonnen om oude auto banden in te zamelen. Agrariërs gebruikten voorheen vaak banden om gras- en maïskuilen af te dekken, maar ander afdekmateriaal zorgt ervoor dat deze methode steeds minder wordt toegepast. Leden en niet-leden kunnen meedoen aan de actie, waarvoor erkende en gere gistreerde verwerkingsbedrijven worden ingeschakeld. Naast auto banden kunnen ook banden van trekkers, wagens, trucks, loaders en vliegtuigen worden ingeleverd. Bedoeling is door een gezamenlijke aanpak de kosten van het opruimen te drukken. Belangstellenden kun nen zich tot maandag 19 maart mel den bij afdelingsvoorzitter Jaap Hin, tel. 318658. Bij hem is ook nadere informatie en een opgaveformulier met een overzicht van de kosten verknjgbaar. n het water plaatsen de Francine Kroesen. (Foto Ben Konmg) De KNRM heeft vrijdag het nieu we permanente reddingboothuis je voor de Francine Kroesen in de haven van Oudeschild geplaatst. Het huisje arriveerde 's ochtends op het eiland, waarna het door de drie Texelse reddingboten op zijn plaats werd gevaren. Het negen meter lange en vieren halve meter brede drijvende boot huis is gebouwd in Limburg. Nadat het 's ochtends vroeg vanuit het zuiden met een dieplader naar Texel was gebracht, werd het door kraan machinist René Boon in het water getakeld. De Beursplein, de Zalm en de Francine Kroesen voeren het daarna naar de permanente lig plaats bij de verenigingshaven (nabij de plek waar de Phoca ligt). Volgens de reddingmaatschappij hadden de reddingboten nog een zware klus aan de plaatsing, omdat het drieënhalve meter hoge huisje veel wind ving. Na veel passen en meten wisten de redders het tegen half tien tussen twee meerpalen door te varen, waarna het aan de steiger kon worden vastgemaakt. In het boothuis, uitgevoerd in de blauwe kleur van de KNRM. is een bootlift aangebracht zodat de Fran cine Kroesen niet continu in het water hoeft te liggen. In een contai ner nabij het boothuis liggen enkele pakken van de redders 'De vrijwilli gers die in De Koog wonen, kunnen ook eerst daar langs het boothuis rijden om een pak op te halen', aldus PR-medewerkster Els Kruk. De Francine Kroesen lag aanvan kelijk in De Koog, maar een proef leerde vorig jaar dat Oudeschild een betere plek is. De reddingboot, die in mei 2005 in gebruik werd geno men, komt voornamelijk in actie op de Waddenzee. In De Koog wordt De Zalm, in gebruik sinds 1992, achter de hand gehouden voor ope raties op de Noordzee BEZEM, de partij die vorig jaar meedeed bij de raadsverkiezingen, is opgeheven. Het bestuur heeft unaniem besloten te stoppen met de politiek en de vereniging. De partij van Hans de Breij, die bij de verkiezingen 176 stemmen kreeg (te weinig voor een zetel), baarde vorig jaar het nodige opzien. Een van de meest opmerkelijk punten in het verkiezingsprogramma was het 'into men van de burgemeester'. Ondanks de commotie en de tegenwind zegt BEZEM op een leuke, spannende en leerzame tijd terug te kijken. 'We hebben geen spijt van het initiatief, ondanks dat er grote weerstand was bij enkele personen op het eiland, uit angst voor het doen en laten van BEZEM', aldus het bestuur. Namen worden niet genoemd. Volgens het bestuur heeft BEZEM toch 'een en ander losgemaakt' op het eiland. De partij zegt te hopen dat er de huidige politieke partijen ervoor zorgen dat er een goede middelbare school komt en dat 'burgers en toeristen niet door onredelijke ambtenaren en bestuur ders worden lastig gevallen.' Zonder toeristen gaat het volgens BEZEM niet goed met Texel en de Texelse jeugd moet volgens de voormalige partij in een 'prettige omgeving kun nen leren.' Een zaak die BEZEM tegen de Kabelkrant heeft aange spannen is volgens Hans de Breij met het beëindigen van de vereniging niet van de baan. De partij deed na de verkiezingen bij de politie aan gifte van smaad en laster, nadat de kabel had gepubliceerd over e-mails die De Breij aan burgemeester Joke Geldorp en een gerechtsdeurwaar der had gestuurd Volgens BEZEM was de kiezer daarmee 'door valse voorlichting beïnvloed'. De Breij laat weten dat hij plannen heeft om naar de overkant te verhuizen. Volgens hem is dat niet het gevolg van de commotie rond BEZEM, maar heeft dat zakelijke redenen. Voor zijn werk zit hij geregeld in Polen en Duitsland. Aan de overkant zegt hij ook verder te willen werken aan een boek over de NSB op Texel tijdens en na de Tweede Wereldoorlog. gna Zgm- Jml, mhakm. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Advertenties voor de Voorjaar-vakantiekrant van 30 maart kunnen werden ingeleverd t/m vrijdag 16 maart 16.30 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111 Geitenkaas Texel heeft weer een geitenkaasma- kerij. Gisteren overhandigde Anton Witte van Kaasboerderij Wezenspyk de eerste geitenkaas aan Henk Zoe telief van boerderij De Arend nabij De Waal. Zoetelief levert het geiten melk voor de kaas. Pagina 5 m Westerlaken

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1