Herman haalde Dieter uit neerwaartse spiraal' 'Kleuters mogen tijd hebben om te spelen' Raad moet zich uiten over samenwerking 'Voorlopig geen keutels in Texelse geitenkaas' TEXELSE 5 COURANT R] Boek studente over Texelse hulphond Vrije School na verbouwing heropend .1 Nieuwe geitenkaasmakerij geopend Logeerhuis Texel DADELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl Schoolbestuurslid Peter Koster en directeur Keympe der Gronde zijn aan het schilderen op de Vrije School. DINSDAG 13 MAART 2007 Een boek als laatste eer aan een inmiddels overleden Texelse hulp hond. Binnen een paar seconden tijdens haar eerste bezoek aan de gehandicapte Dieter uit Den Burg en zijn hulphond Herman besloot Ilse Meijer (22) uit Malden dat ze het wilde schrijven. Donderdag ligt het in de winkels. Meijer werkte afgelopen zomer tien weken op kinderboerderij De Mient bij Den Hoom. Toen ze voor de eer ste keer aankwam op Texel was de laatste bus naar Oosterend, waar ze logeerde bij Guurtje Roeper, al ver trokken. 'Ik dacht dat het op Texel wel vertrouwd was om een lift te nemen kan wonen. 'Als hij bijvoorbeeld op een pijpje blaast, dan gaat er een raam open of een deur dicht.' Dieter vertelt dat hij in een neerwaartse spiraal verkeerde voor Herman in zijn leven kwam. 'Hij werkte niet en kon vrij weinig. Daardoor raakte hij in een isolement.' Door Herman werd het voor mensen op straat makkelijker om Dieter aan te spreken. Het gaat tijdens het bezoek van Meijer aan Dieter niet goed met Herman en het ziet ernaar uit dat hij niet lang meer zou leven. Meijer bedenkt zich geen moment en stelt voor om het hele verhaal op papier te zetten. 'Dat is dan mijn impulsieve kant. Ik floepte het er zo uit.' Lang hoeft Dieter er met en belde bij een huis aan. De man over na te denken. Hij gaat ermee Ze besluit het opnieuw om te gooien en er een meervoudig perspectief van te maken. Voor het boek moest ze in de huid van een hond kruipen. 'Ik dacht dan na over hoe een hond naar de wereld kijkt. Dat is vanaf lagere hoogte dan mensen.' Als de moeder van Meijer het boek leest, herkent ze bepaalde trekken van haar dochter in Herman. 'Ik moest me verplaatsen in Herman, dus het is logisch dat zoiets gebeurd.' Als de eerste versie klaar een boek. 'Ik moest bijvoorbeeld bepalen hoeveel boeken ik in eerste instantie wilde laten drukken. Dat zijn er duizend.' Voor Meijer is het uitgeven van een boek een droom die uitkomt. 'Toen ik elf jaar was ging ik al naar de bibliotheek met een zelf geschreven verhaal om te vragen of het er mocht staan. Sindsdien wilde ik een boek schrijven.' Ondertus sen heeft ze nog twee kinderboeken geschreven. Eén voor Veldink rol stoeltechniek dat gebruikt wordt als promotiematenaal en ze is nog in onderhandeling met zorgverzekering Menzis over een boek. 'Ik zit vol ideeën, maar het moet wel origineel zijn Er zijn veel kinderboeken en je moet je onderscheiden.' Vrijdagmiddag signeert Meijer van half twee tot vier uur haar boek bij Pet's Place in Den Burg. Een tweede signeersessie is zaterdag en vrouw wilden me wel brengen.' Meijer studeert ergotherapie aan de hogeschool Nijmegen en draagt die avond een trui van haar opleiding. Ze raken aan de praat over het vak gebied en de vrouw vertelt haar over een gehandicapte man die in Den Burg woont en een hulphond heeft. 'We hadden op school net aandacht akkoord onder één voorwaarde: niet hij, maar Herman moet de hoofd persoon zijn. Tien weken lang brengt Meijer ongeveer drie keer per week na haar werk een bezoek aan Dieter en Herman. 'Soms miste ik infor matie. Daarom nam ik contact op met de Stichting Hulphond Neder land en de familie Krommenhoek in besteed aan hulphonden en ik was Odiliapeel waar Herman als puppy 'Kinderen ontwikkelen door han denarbeid ook andere vaardig heden. Bij breien gebruiken leer lingen de topjes van hun vingers. Hierdoor wordt een bepaald deel in de hersenen gestimuleerd en kan het kind makkelijker leren rekenen.' Keympe van der Gron de uit De Cocksdorp is directeur op de Vrije School in Den Burg. Morgen (woensdag) is de herope ning na een verbouwing. Bij binnenkomst klinkt het gezang van de kleutergroep. Overal han gen tekeningen en in de centrale Dat is groep zeven op andere basis scholen. Zijn overige drie kinderen hebben allen les gehad op de Vrije School. Toen hij nog in Epe woonde en zijn oudste kind naar school moest, ging ze aanvankelijk naar een openbare school. 'Die was op fase waarin de derdeklasser zich bevindt. In deze periode leveren ze kritiek op hun leerkracht en vallen ouders van hun voetstuk.' Naast deze jaarthema's wordt er ook veel aandacht besteed aan jaarfees ten. Koster: 'Op 24 juni wordt het loopafstand.' In de kerstvakantie Sint Jansfeest gevierd, leder kind is ze alsnog naar de Vrije School gegaan. 'Dat systeem paste beter bij wat mijn vrouw en ik belangrijk vinden in het leven. Bovendien vond ik dat er bij de kleuters te weinig ruimte was om gewoon lekker te spelen. Voor kleuters is de wereld nog één groot sprookje en dat moet hal staat een podium met stoelen je zo laten.' ervoor. Het kunstzinnige onderwijs De Vrije School heeft als uitgangs- speelt op de Vrije School net zo'n belangrijke rol als taal en rekenen want een kind moet zich zo breed mogelijk ontwikkelen. Van der Gron- f de: 'Vanaf de eerste klas krijgen kinderen twee uur per week les in handwerk. Hiervoor hebben we een vakleerkracht aangetrokken evenals voor muziek. In de lagere klassen knjgen alle kinderen fluitles en in de hogere klassen koorzang. punt dat kleuters leren door te doen. Van der Gronde: 'Dat heeft te maken met de manier waarop kleuters zich uiten. Als een jong kind kwaad is dan trapt hij tegen een tafel. Hij legt niet uit waarom hij kwaad is.' Kleuters ontwikkelen zich door het vrije spel. 'Binnen bepaalde gren zen mogen ze gebruik maken van allerlei materialen. Met houten plan ken kunnen ze bijvoorbeeld een hut Sceptici zeggen dat kinderen te bouwen, maar ook treintje spelen. Dat maakt niet uit.' Met treintje spe len leren kinderen hoe ze stoelen op een rechte rij moeten zetten en hoeveel stoelen er moeten komen. Ook het leren lezen gaat op de weinig leren op een Vrije School. Volgens Van der Gronde klopt daar mets van. 'We houden hetzelfde tempo aan als andere scholen. Dat kan niet anders want we ontvan- gen subsidie en moeten voldoen Vrije School op een andere manier. aan landelijke eisen. Aan het einde van de eerste klas moet ieder kind bijvoorbeeld kunnen lezen. Ook bij ons.' De meeste leerlingen stromen uit naar de OSG. 'Ze redden zich daar net zo goed als andere kin deren.' De Vrije School moet voldoen aan landelijke voorschriften, maar bij een aantal zet Van der Gronde wel eens zijn vraagtekens. 'Er zijn bij voorbeeld eindeloze beschrijvingen van leerplannen. Wij vinden het belangrijk dat leerkrachten vanuit hun eigen ervaring les geven. Niet alleen maar vanuit voorschriften want dan bederf je de creativiteit.' Peter Koster uit Den Burg is pen ningmeester in het schoolbestuur. Dochter Anne zit in de vijfde klas. 'Als kinderen de letter b moeten leren, dan vertelt de leerkracht eerst een verhaal over bijvoorbeeld een boom. In dat woord komt de letter terug. Dan doen de kinderen een spelletje waarin de boom centraal staat. De laatste stap is dat de docent een tekening van een boom maakt waarin de letter b staat. De kinderen hebben dan een beeld bij de letter.' Iedere klas heeft een thema. Zo staan in de eerste klas sprookjes centraal en in de zesde klas de Romeinen. In de derde klas is dat het Oude Testament. 'Als wordt ver teld dat het volk door de woestijn zwerft en zich verlaten voelt door iedereen dan is dat een ondersteu nend beeld voor de ontwikkelings- vanaf de eerste klas springt dan over een vuur. Dat is niet gevaar lijk. Ze krijgen er moed door.' Op de vraag of alle kinderen durven te springen, knikken de heren bevesti gend. 'Sommigen aan de hand van de meester of juf, maar ieder kind springt uiteindelijk.' Van der Gronde weet niet of veel mensen met een kunstzinnig beroep de Vrije School hebben gevolgd. Die kans is volgens Koster wel aanwe zig. 'Ze komen er hier veel mee in aanraking dus het zou goed kunnen dat ze uiteindelijk voor die richting kiezen.' Kinderen die van de Vrije School komen, hebben volgens Van der Gronde wel een creatiever denkvermogen en ze hebben min der moeite om een presentatie te houden. 'Iedere klas geeft jaarlijks een toneelvoorstelling. Ook op dat vlak ontwikkelen ze zich.' Vanaf de eerste klas krijgen de leer lingen Engels. Iedere taal heeft zijn eigen ziel. Van der Gronde: 'Het Duits is bijvoorbeeld harder dan het Frans. Het is dan ook belangrijk dat een vreemde taal vanuit het juiste gevoel wordt gegeven.' De directeur wil graag dat het kunst zinnige onderwijs nog meer geïnte greerd raakt in het reguliere. Ook wil hij dat het aantal leerlingen groeit. Dat zijn er momenteel 51'We heb ben nu drie groepen in één lokaal en ik zou graag naar twee willen. Dat moet kunnen op Texel.' Morgen wordt de school om 16.00 wel geïnteresseerd.' Ze probeert in contact te komen met de man en belt met de Stichting Hulphond Neder land voor een naam en telefoonnum mer. 'Ik dacht dat ze die in verband met de privacy nooit zouden geven, maar tot mijn verbazing kreeg ik het nummer wel.' Ze belt en mag langs komen bij Dieter. Door een sprong vanuit een speedboot heeft hij een dwarslaesie opgelopen en zit hij in een rolstoel. Tijdens het bezoek is ze onder de indruk van alle technische snufjes waardoor Dieter zelfstandig verbleef om opgeleid te worden tot hulphond. Ook sprak ik een keer af met de moeder van Dieter.' Tijdens het schrijven heeft Meijer moeite met het perspectief waarin ze het verhaal giet. 'Ik had het eerst in het hij-per spectief geschreven. Toen ik er nog eens over nadacht, vond ik het leuker als het vanuit Herman, het ik-per- spectief, is geschreven.' Toch kan ze nog niet alle informatie kwijt. 'Met het ongeluk van Dieter had Herman niets te maken. Ook wilde ik graag mijn eigen ervaringen in het boek kwijt.' De hulphond Herman en Ilse Meijer op het strand. is, moet ze op zoek naar een uitgever. 'Ik wil het overzichtelijk houden en het eerst alleen op Texel aanbieden. Daarom leek het me logisch daar een uitgever te zoeken. Dat werd Uitgeverij Langeveld de Rooy.' Ze schrikt van de financiële rompslomp die komt kijken bij het uitgeven van middag van half twee tot vier uur bij Bruna in Den Burg. Van ieder verkocht boek gaat een deel van de opbrengst naar Stichting Hulphond Nederland. Ilse Meijer: Hier ben ik dan. Uitgeve rij Langeveld de Rooy. €12.50 Hond los in het bos Een groep hondenbezitters uit De Koog die bezwaar heeft tegen de aanlijnplicht in het bos tussen het dorp en camping Kogerstrand roept medestanders op bij de gemeente bezwaar aan te tekenen. De groep, bestaande uit Kees Verspruij, Maris- ka Koenders, Bart Bos, Josine Wuis, Hendrik van Aken en Annemieke van Atteveldt, heeft inmiddels een petitie met 135 handtekeningen ingediend, maar stelt zich voor dat er nog meer mensen zijn die bezwaar hebben tegen de aanlijnplicht. Bezwaren moeten voor 19 maart zijn ingediend. Eventueel is bij de actiegroep, die zich Hondje los in het bos noemt, een standaard bezwaarschrift te verkrijgen. Vrijwilligerswerk in de natuur Vrijwilligers van de werkgroep Kwadijkse Vlot plegen komend weekend onderhoud aan tuinwal- len op de Hogeberg. Zaterdag voltooien zij een tuinwal langs de Leemkuil, zondag wordt uur heropend door wethouder onderhoud gepleegd in de Zand- Marian Merkelbach van onderwijs. Alle kozijnen in de school zijn ver nieuwd, er is een nieuw ICT-lokaal gekomen, de lerarenkamer is uitge breid en er is een keuken in de kleu terklas gebouwd. Ouders, kinderen en genodigden zijn welkom. Henk Zoetelief, zijn Anton Witte overhandigt de geitenkaas Djustin en dochter Desree ni Burgemeester en wethouders hebben de politieke partijen gevraagd zich vanavond tijdens de raadsvergadering luid en dui delijk uit te spreken vóór intensie vere samenwerking met de andere Waddeneilanden. De samenwer king moet leiden tot de bundeling van ambtelijke krachten in één gemeenschappelijk kantoor voor de vijf eilanden of het verspreiden van gezamenlijke taken over de vijf bestaande raadhuizen. Het verzoek vloeit voort uit de laatste vergadering van de Eilander Raad J(samenwerkingsverband gemeente raden) begin december op Schier monnikoog. De leden stemden toen n met verdere samenwerking, zij iet in een langzamer tempo dat 1et Eilander College (samenwer- "ngsverband burgemeesters) voor °gen had. Dat had op Schiermon- - woog al graag een keuze voor ften gemeenschappelijk kantoor 0' verspreiding van taken willen foren, maar dat ging de Eilander te ver. Die gelastte eerst een |nader extern onderzoek naar beide jPties voordat een keuze zou wor- gemaakt. Het Eilander College voor dat onderzoek Bureau •schot in de arm genomen. Dat kost de eilanden naar verwach ting €40.000,- waarvan €16.000,- voor Texel (volgens de afgesproken financiële verdeelsleutels betaalt Texel door de grootte iets meer dan de andere eilanden). Burgemeester en wethouders op Texel zeggen nog steeds van mening te zijn dat één gemeenschappelijk kantoor de beste optie is. 'Maar naar aanlei ding van het onderzoek zal nage gaan moeten worden of dat juist is.' Het onderzoek moet eveneens uitsluitsel geven over de vraag waar een gemeenschappelijk kantoor het beste kan komen. Het college had vorig jaar al Texel geopperd, maar daar werd in december een streep doorheen gezet. Het college vraagt de raad nadrukkelijk in te stemmen met de marsroute die op Schier monnikoog is ingezet. Dat betekent dat de politiek op basis van het onderzoek daadwerkelijk een keuze voor bundeling of verspreiding van de gemeentelijke krachten maakt. De vraag lijkt ingegeven door een voorval op Ameland. Daar wilde de raad een paar weken geleden alleen instemmen met het onder zoek onder aanvullende voorwaar den. De Amelander raad vindt dat niet langer meer over bundeling of verspreiding moet worden gespro kuil. Mensen die mee willen werken, zijn van harte welkom. De groep verbijft in jeugdherberg aan de Haf- felderweg, het werk begint op beide dagen tussen 9.00 uur en 9.30. De werkgroep zorgt voor drinken en gereedschap. Hield de groep zich de eerste jaren vooral bezig met het maaien van de sterk vergraste wallen langs wegen en weilanden, de afgelopen vier jaar werd 170 meter nieuwe tuinwal aan gelegd. Dit onder deskundige leiding van de fa. Tatenhove. Dit jaar wordt het laatste stuk (58 meter) gebouwd, waardoor een groot perceel grond van Staatsbosbeheer kleiner lijkt en beter past in het kleinschalige tuin- wallenlandschap. Aan deze 'afslui- Texel heeft weer een geitenkaas makerij. Gisteren overhandigde Anton Witte van Kaasboerderij Wezenspyk de eerste geitenkaas aan Henk Zoetelief van boerderij De Arend nabij De Waal. Zoete lief levert het geitenmelk voor de kaas. ken, maar dat Berenschot meer in het algemeen nut en noodzaak ting' zal een feestelijk tintje worden van de samenwerking onder de gegeven door het plaatsen van een Met zo'n vijftien personen stond de loep moet nemen. Dat wijkt af van zogeheten grondsteen, waarop de de op Schiermonnikoog gemaakte namen staan van degenen die aan goed als vol. Voor de overhandiging afspraken. Burgemeester Joke Gel- de tuinwal hebben gewerkt. hield Anton een toespraak waarin dorp (voorzitter Eilander Raad en Op zondag wordt in de Zandkuil hij speciale aandacht vroeg voor de Eilander College) toonde zich een opslag verwijderd en worden kleine onzekere situatie van Zoetelief, die paar weken geleden zeer ongeluk- oppervlakten afgeplagd ten behoe- in de polder Waalenburg boert. Het ve van graafwespen en -bijen. De werkgroep Kwadijkse Vlot wordt gesponsord door TESO en Stayo- kay. Meer jnformatie is te verkrijgen bij moet het nu maar oplossen. is dat het binnen zijn bedrijf past. 'Ik maakte al meer dan 25 jaar koeien- en schapenkaas. Het maken van geitenkaas verschilt daar niet veel van.' Silke Kruk uit Oudeschild wordt binnen het bedrijf verantwoorde lijk voor de productie van de gei tenkaas. Een proces dat ongeveer vier weken duurt Wezenspyk krijgt winkel van Anton en Janine Witte zo op maandag 560 liter geitenmelk aangeleverd en op donderdag 450 Voor één kaas is ongeveer 8 liter melk nodig. kig met de Amelander opstelling. Zij zei van mening te zijn dat de eilanden 'toch al verder waren in het samenwerkingsproces'. Ze zei tijdens de laatste raadscommissie Middelen te hopen dat de poli tieke partijen op Texel 'verstandige besluiten' nemen. Op Ameland leeft de nodige weerstand tegen inten sievere gemeentelijke samenwer king. De eilanden willen daarmee het behoud van de gemeentelijke autonomie veilig stellen. Een moge lijk gemeenschappelijk kantoor betekent niet het einde van de vijf gemeentehuizen. Bedoeling is dat een gemeenschappelijk kantoor de uitvalsbasis wordt voor beleidsin houdelijke ambtenaren en dat op de huidige raadhuizen zogeheten regie-ambtenaren komen die bij het kantoor aangeven wat voor soort beleid er moet worden opgesteld. De vijf raadhuizen blijven eveneens het domein van publieke functies. is de bedoeling dat de hele polder in 2013 natuurgebied is en dat de boe ren dan zijn verkast. Zoetelief: 'Er Een verschil in het maken van gei tenkaas in vergelijking met scha pen- en koeienkaas is volgens Kruk dat geitenkaas voorzichtiger moet worden geperst. 'Het valt sneller uit is nog niets bekend. De provincie elkaar.' Zelf houdt ze wel van een Ben Brugge, tel. 0299-463309, e- Anton en Janine Witte kregen in mail brugge@science.uva.nl. Js Heerenloo Noord- Nederland, afdeling Noorderhaven Teammanager Heidi Huiberts, 06 52538265 Rabobank 3031 06 360 juni bezoek van Zoetelief. Zoete lief dacht erover om de geiten van Schapenboerdenj De Noordkroon in De Waal over te nemen. Eerst moest hij een boerdenj zien te vin den die kaas van de geitenmelk wilde maken. Zoetelief: 'Ik ben gel naar Wezenspyk gegaan. Het was voor Anton en Janine een nieuw product, maar ze stonden er open voor.' Volgens Anton Witte was de tijd rijp om geitenkaas te gaan maken. 'Er is veel vraag naar. Het geitenwollen sokken imago dat geitenkaas altijd had. is al lang verleden tijd. Het wordt veel gegeten.' Een andere reden waarom Witte wel oren had naar de productie van geitenkaas. stukje geitenkaas. 'Ik vind die zurige smaak lekker. Eigenlijk lust ik iedere kaas wel graag. Dat gaat automa tisch als je hier werkt.' Kruk heeft zin in de nieuwe uitda ging. 'Ik werk hier drie jaar in vaste dienst en heb nu iets wat helemaal mijn ding is.' Ze was op de mid delbare sc! ooi al geïnteresseerd in het boerenbednjf en werkte iedere zaterdag mee op de Wezenspyk 'Na het voortgezet onderwijs ben ik naar de Middelbare Agransche School in Alkmaar gegaan en heb ik hier stage gelopen. Zo ben ik blijven hangen.' Het paarse etiket op de geitenkaas is ontworpen door Kruk. 'We had den al blauwe, rode en groene eti ketten. Paars bleef over als kleur en past goed bij de witte geitenkaas.' Op het etiket is de witte kerk van Den Hoorn afgebeeld. 'Dat is ons uitzicht, dus ik vond het wel leuk om daar iets mee te doen.' De keutels die voorheen in de Texel se Groene Schapenkaas zaten, zijn met te vinden in de geitenkaas van Witte. 'Het mag niet meer van de Voedsel- en Warenautoriteit. Ik ben nog wel van plan om op de één of andere manier de regels te omzeilen en er iets mee te doen. Meer zeg ik niet.' De kazen worden verkocht in de winkel bij de boerderij en aan vijftien winkels en vijftig horecabe drijven. Anton heeft er vertrouwen in. 'Het is een mooi product en ik weet zeker dat het goed verkocht gaat worden.' Janine 'Er zijn veel recepten waarin geitenkaas zit. Het is op het moment een hype.'

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5