Westerlakens laten overal hun sporen na Paalworm en stromingen acute bedreigingen oude wrakken Wethouder wil snel gesprek met minister TEXELSE COURANT DINSDAG 13 MAART 2007 Is het niet boven de grond, dan werken ze bij Westerlaken wel onder de grond. Op de foto in een diep gat bij de rotonde naar Eierland. Ronald Pasterk, de nieuwe minister van Onderwijs, Cultuur en Weten schappen (OCW), kan op korte termijn een uitnodiging van het Texelse gemeentebestuur tege moet zien om te praten over een plan van aanpak voor de onder- waterarcheologïe rond het eiland. In de Waddenzee - en in mindere mate in het Molengat - liggen tien tallen eeuwenoude wrakken, die nu nog in een relatief goede staat verkeren, maar ernstig worden bedreigd door veranderende stro mingen en de paalworm. De noodzaak van een goed plan kwam naar voren tijdens een mini- congres over het behoud van arche ologische schatten, dat woensdag in het gemeentehuis werd gehouden en was georganiseerd door de gemeen te, in samenwerking met de Rijks dienst voor Archeologie, Cultuur landschap en Monumenten (RACM). Deze dienst is voortgekomen uit een fusie tussen diverse organisaties, waaronder het Nederlands Instituut voor Onderwater Archeologie en de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek, en onderdeel van het ministerie van OCW. Actieve aanpak Belangrijkste gespreksonderwerp waren de gevolgen van het Verdrag van Valletta (Malta), dat al in 1992 werd gesloten, maar dit jaar van kracht wordt. Dat verdrag gaat uit van een actieve aanpak om het archeo logisch erfgoed te bewaren en stelt de gemeentes daarbij in belangnjke mate verantwoordelijk. Zo moet bij het maken van bestemmingsplannen al rekening worden gehouden met 'in de grond aanwezige of te ver wachten archeologische waarden'. Bij de aanvraag voor een vergunning voor aanleg, bouw of sloop kan de gemeente de indiener om een rap port vragen. Uitgangspunt is dat de archeologische schatten zoveel mogelijk bewaard blijven. De druk op wat ook wel het 'bodemarchief' wordt genoemd, is in Nederland hoog. Onderzoek heeft uitgewezen dat door de aanleg van gebouwen en wegen en andere werkzaamhe den sinds de Tweede Wereldoorlog een derde van alle archeologische schatten is verdwenen. 'En onge zien gaat nog steeds veel verloren. Bovendien verslechtert de kwaliteit. Zestig procent van alle monumenten verkeert in slechte staat, veertig pro cent wordt slecht beheerd', betoog de drs. Thomas van den Berg. senior consulent planvorming en RO bij het RACM. Is behoud in specifieke gevallen niet mogelijk, dan worden de archeologi sche schatten opgegraven. Uitgaand van het principe 'de verstoorder betaalt' kunnen de kosten worden verhaald op de ontwikkelaar van het plan. Is dat in alle redelijkheid niet mogelijk, bijvoorbeeld als sprake is van zogenoemde 'excessieve kos ten', dan kan eventueel een beroep worden gedaan op de rijksoverheid. 'Maar het is zaak dat er vroegtijdig onderzoek wordt gedaan en niet pas als de aannemer al klaar staat om de schop in de grond te steken', betoogde Van den Berg. Hij wees ook op de noodzaak voor gemeen tes hun bestemmingsplannen 'Mal ta-proof te maken en benadrukte eveneens het belang van betrok kenheid van lokale amateur-arche ologen. Ondanks alle verplichtingen doen gemeenten er goed aan ook hun kansen te zien. Vooral in toeris tisch opzicht hebben archeologische schatten veel te bieden Erna van der Stappen, beleidsme dewerker van de gemeente Texel, maakte in een heldere uiteenzetting duidelijk dat de gemeente haar nieu we verplichtingen serieus neemt. Zo werd archeologisch onderzoek gedaan bij de voorbereiding van de huizenbouw in de Volmolen en de uitbreiding van De Lindeboom. Een pasklaar antwoord is er echter niet voor de schatten die zich in de zee bodem bevinden. Die vereisen een bijzondere aanpak, betoogde Hans Eelman. De Oudeschilder, die al der tig jaar ervaring heeft met maritiem archeologisch onderzoek op de Ree- de van Texel, vertelde in de loop der tijd zo'n zestig eeuwenoude wrakken in kaart te hebben gebracht, met een totale oppervlakte van zo'n anderhalf voetbalveld. De meeste werden al twintig jaar of langer geleden ontdekt en dreigen als gevolg van verande rende stromingen en de vraatzucht van de paalworm op korte termijn verloren te gaan. 'Een schip vergaat tweemaal', was het alarmerende motto van Eelmans verhaal. 'Na de tweede maal valt er mets meer te redden.' Ook drs. Peter Stassen, als onderwaterarcheoloog werkzaam bij het RACM, wees op de gevaren, onder meer van een extra spuisluis in de Afsluitdijk, die volgens hem nog meer wrakken zal doen bloot spoelen. Eelman wees de overheid in het verleden al vele malen op de teloor gang van de wrakken. Probleem is dat bescherming erg veel geld kost en dat dit, ook met het Verdrag van Valletta in de hand. op niemand kan worden verhaald, aangezien er nu eenmaal geen sprake is van een 'verstoorder'. Om te voorkomen dat de wrakken al direct na blootspoe len zouden verdwijnen, schermden medewerkers van het Nederlands Instituut voor Onderwater Archeo logie ze in het verleden af met net ten. Vraag is echter hoelang deze methode werkt. Zo vormt de Rob, een schip dat in 1640 verging en in 1985 door Eelman werd ontdekt, door deze manier van beschermen inmiddels een berg in het bodem landschap, die stromingen verlegt en daardoor op zijn beurt een gevaar voor andere wrakken kan zijn, aldus Eelman. Erfgoed Stassen bepleitte een bundeling van krachten, van zowel Wadden gemeenten als provincie en rijk. Zijn collega Andrea Otte leek het niet bij mooie woorden te willen laten. 'Het regionaal erfgoed in de Waddenzee is zo belangrijk, dat het over de hele wereld bekend is. Als overheid pron ken we daar graag mee.' Ze legde uit dat wrakken een soort 'tijdcapsules' zijn, waarin het leven aan boord als het ware 'bevroren' is, in tegenstel ling tot de archeologische vondsten op het land, die soms zijn 'vervuild' met voorwerpen uit andere tijden. In tegenstelling tot Eelman toonde Otte zich geen verklaard voorstander van het boven water halen van wrak ken, omdat de schatten ook op het land nsico's lopen, bijvoorbeeld in de vorm van diefstal, natuurgeweld en problemen bij het conserveren. Goed afdekken en in de gaten hou den, is volgens haar een alternatief. Ook vanuit de zaal werd hardop meegedacht, onder meer door Her man Riddennkhof van het NIOZ en Just van den Broek van Ecomare, die zich afvroegen of de overheid verantwoordelijk kan worden gesteld voor het lot van de wrakken in de Waddenzee. Manjke Eelman, partner van Hans en raadslid voor het CDA, noemde de wrakken 'het achtste Hans Eelman bracht in de loop der jaren zo'n zestig wrakken in kaart. Iedere stip is een wrak. dorp van Texel' en riep op de pro blemen snel aan te pakken met een soort 'Deltaplan'. Voor de financie ring kan mogelijk een beroep worden gedaan op het Waddenfonds. Depot Een discussie apart valt te voeren over de plaats waar de opgedoken schatten moeten worden bewaard. Het Nederlands Instituut voor Onder water Archeologie heeft een depot in Lelystad, maar Eelman maakte er in het verleden al geen geheim van dat ze wat hem betreft op Texel thuis horen. Hij vertelde als vinder van de wrakken recht te hebben op de helft van de opbrengst, maar te hebben aangeboden hiervan af te zien, op voorwaarde dat de geborgen schat ten op Texel worden tentoongesteld. Wethouder Peter Bakker meende dat de waarde van schatten toe neemt wanneer je ze kunt laten zien en vertelde snel met de minister van OCW van gedachten te willen wisse- een depot duur is en dat schattff len. 'Ik wil kijken of een plan van aan- ook heel goed in bruikleen kunnsn pak mogelijk is.' Otte waarschuwde worden afgestaan. 'elkaar geen vliegen af te vangen'. Ze wees erop dat het beheren van Joop Rommel 'Kruistocht' thema VMBO-leerproject Kruistocht in Spijkerbroek, van de beroemde kinderboekenschrijf ster Thea Beekman, is thema van de projectweek van de laagste VMBO-klassen van OSG De Hoge- berg. Het begon gisteren met «en bezoek aan de bioscoop, waar de gelijknamige film werd bekeken, en eindigt vrijdag tussen 11.00 en 12.00 uur met een tentoonstelling in de kantine van de voormalige LTS. Doel van het project is onder meer om scholieren actiever en zelf standiger te laten leren. Er wordt gewerkt met DVD's, waarop infc matie wordt aangereikt. Ze moetf een verslag maken en daarna zei standig een opdracht uitvoeren ff die naar eigen inzicht vorm geve Belangrijk in het project, waart de oude vakkenstructuur is doet broken, is dat er gelijktijdig W wordt opgestoken over geschiede nis, Nederlands en aardrijkskund maar ook drama, verzorging, biotó gie en tekenen. Bedoeling is verdf dat het nodige wordt opgestotó over normen en waarden, waad de Nederlandse cultuur ook met<# uit het buitenland wordt vergelekei De OSG-leiding spreekt van een iff dagend project, dat tot verrassend presentaties kan leiden. beetje over geraakt. De opslag hè. Verschil met vroeger is dat je de spullen niet meer zo makkelijk kwijt kunt. Texel heeft geen achterland. Het meeste gaat naar de Hamster. Tegenwoordig wordt al het sloop materiaal gescheiden. Dat scheelt bakken met geld.' Poffers Westerlaken is een bedrijf met geschiedenis, zo blijkt uit de twee dikke fotoalbums met plaatjes van de verschillende werkzaamheden. Op een zwartwit kiekje de draad kraan. Hans: Daar begonnen we mee. Hij stond op een oude leger truck en deed het zwaarste werk, het minder zware werk deden we zelf. Desondanks sjouwden we wat af. Voor het gemeentehuis heb ben we op een morgen eens twee trailers met gewassen grindtegels gelost. Van die poffers van 35 kilo. Alles met de hand. Gesjouwd wordt er nog steeds. Als je in ons werk alle regeltjes strikt zou toepassen, dan kunnen we wel ophouden. Diezelfde overheid die de regeltjes bedenkt. geeft opdrachten waarbij we onmo gelijk aan al die eisen kunnen vol doen. Een stratenmaker mag per dag bijvoorbeeld maar drie ton aan stenen tillen. Dan zou hij bij ons 's morgens na de koffie alweer naar huis kunnen...' Inspanning Wat niet wil zeggen dat-ze er bij Westerlaken niet alles aan doen om het gesjouw zo beperkt mogelijk te houden. Hans: 'Ik denk dat we qua ARBO altijd wel een jaar of tien, vijftien vooruit hebben gelo pen.' Erik de Graaf: 'We waren één van de eersten met een minikraan, waardoor het handmatig spitten van sleuven, een zwaar werk, niet meer nodig was. In het begin werden we uitgelachen, maar later hadden ze er allemaal eentje. We waren ook het eerste bedrijf dat een shovel had. Voor de stenen bouwden we een vacuüminstailatie. zodat we met zuignappen een hele rij tegels 6 stuks) tegelijk konden oppakken en op zijn plek leggen. Misschien komt het omdat we niet zo traditi oneel denken of omdat er wellicht wat uitvindersbloed in de Wester- lakens zit. Broer Nan (van de CVI, red.) houdt ook wel van knutselen, net als Gerard (loodgieter, red.). Zelf maakten we een afrijbalk waarmee we in één handeling een prachtige, rond aflopende zandbaan voor de straat hebben. Je hoeft er niets meer aan te doen en kunt de stenen er zó opleggen. Later gingen ook andere bedrijven daarmee werken. Dat soort ontwikkelingen ontstaan van binnen uit, ook doordat we zelf van onder af zijn begonnen. We wil len met zo min mogelijk inspanning zo veel mogelijk werk te verzetten. Al leidt dat er wel weer toe dat je nóg meer werk kunt doen, waar door je uiteindelijk nóg harder moet werken.' Maar kennelijk worden de men sen bij Westerlaken niet over de kling gejaagd, anders zouden ze er niet zo lang blijven werken. Otto Goënga, momenteel uitvoerder van wie het de bedoeling is dat die zich in de toekomst meer met het reken werk gaat bezig houden, werkt er Drie generaties Westerlaken in de aannemerij Eind jaren vijftig ging Gerrit Wes terlaken uit de PH-polder, de vader van Hans, Dirk en Els, als voorman (uitvoerder) werken bij de firma Tolhuis uit Hippolytus- hoef, het bedrijf dat in 1958 voor het eerst werken op Texel uit voerde. Westerlaken groeide door in het bedrijf en werd in 1960 opgenomen in Fa. P. Tolhuis Co. Er werkten toen twaalf mensen. In 1968 en 1970 kwamen zonen Hans en Dirk er werken en werd een kavel aan de Maricoweg in Den Burg aangekocht, waarop een loods werd gebouwd. In 1973 werd de naam veranderd in Fa. G. Westerlaken en Zonen. Nadat senior in 1980 de leiding aan zijn zonen had overgedragen, trad hij in 1982 terug uit het bedrijf. Zoon Hans had inmiddels het vakdiplo ma Grond, Weg- en Waterbouw gehaald en voerde de leiding over de werkverdeling en uitvoering en dat soort zaken, wat ze bij Westerlaken 'het buitengebeuren' noemen. Dirk Westerlaken ga' leiding aan het administratieve deel van het bednjf. De algehele economische malaise begin jaren tachtig ging niet aan de firma voorbij, die wel overeind bleef. In 1993 stonden er tien namen op de loonlijst, waarbij steeds meer werk werd uitbesteed aan onder aannemers. Het bedrijf bleef op dezelfde plek, de omvang van het terrein groeide naar 2440 vier kante meter. De loods werd uitge breid tot 400 vierkante meter er' er werd een kantoor aangebouwd. De naam veranderde in Westerla ken BV. Inmiddels heeft ook de derde generatie Westerlaken zich aangediend, in de hoedanigheid van Sebastiaan de Graaf, zoon van Erik en Els. Hij beschikt over zijn aannemerspapieren en werkt alweer geruime tijd in het bednjf. De vraag luidt welke straten aannemer Westerlaken in Den Burg allemaal heeft aangelegd. Dirk Westerlaken: 'Je kunt beter vragen welke niet.' Nou, welke dan? Broer Hans denkt diep na. 'Ik zou het zo één, twee, drie niet weten.' De opmer king is tekenend voor het bedrijf in grond en weg- en water bouw, dat op Texel vrijwel óveral z'n sporen heeft nagelaten, op en in de grond. Dat Hans en Dirk Westerlaken en hun echt genotes het stokje van het familiebedrijf overdragen aan Erik de Graaf en Els Westerlaken zal daar niets aan veranderen. Om het werk van Westerlaken kun je niet heen, of je moet er juist wél omheen. Bijvoorbeeld als een straat van nieuw plaveisel wordt voorzien of ergens het riool wordt vervangen. Momenteel zijn ze bezig aan de nieuwe tennisbaan, er wordt gewerkt aan de bestrating bij de Potvis en ongetwijfeld ook op enkele andere locaties. De wereld van Westerla ken ligt nu eenmaal buiten. Wegen- en sierbestrating, tuinaanleg, rio lering, grondwerk en sloop. Het laatste gebouw dat bezweek onder de slopershamer van het bedrijf aan de Maricoweg was de oude kring loopwinkel in Oudeschild, voorheen Keijser en Co. Hans: 'Werk is werk. In onze branche moet je flexibel zijn. Anders gaat dat ten koste van de continuïteit van het bedrijf, want de ene keer is het werkaanbod groter dan de andere. Bovendien is slopen leuk. Weer eens wat anders.' Het lijkt simpel, maar je moet er tegen woordig wel de erkenning bouw kundig sloper voor hebben. Hans: 'Als je bijvoorbeeld verkeerd aan een staalconstructie begint te trek ken, dan stort de hele boel in elkaar. Eigenlijk komt het er op neer dat als je verstand van bouwen hebt, je ook kunt slopen. Zo komen mijn aannemerspapieren dus goed van pas. In het verleden bewaarden we veel spullen, maar dat is wel een Dirk en Hans Westerlaken doen het aannemingsbednjf over aan Erik de Graaf en Els Westerlaken. al meer dan twintig jaar en Willem Witte zelfs al 32'/? jaar. Mannen die van klus naar klus zijn gegaan. Straten, rotondes, pleinen (onder meer de Groeneplaats), sier bestrating, tuinen, grondwerk, riole ring en noem maar op. Honderden foto's getuigen van allerlei werk zaamheden, van de doorbraak van de Groeneplaats tot het onderspit ten van bunkers en de aanleg van schoolpleinen, het parkeerterrein van Kogerstrand tot het afdekken van de vuilstort. Kwaliteit Nostalgische beelden, waardoor het gesprek onvermijdelijk op vroeger komt. Hans: 'Toen kreeg je meer tijd voor een klus en was de bereid heid groter om je iets moois te laten maken. Nu hebben opdrachtgevers veel meer haast en vaak minder oog voor kwaliteit. Men ziet de slor digheden niet meer. Dat is jammer, want het komt de kwaliteit niet ten goede. Men redeneert: het bedrijf voldoet aan de ISO-norm en kijkt niet meer naar het werk. Op Texel is dat lang niet zo erg als aan de overkant, maar toch... Toch heb ben ook wij onze ISO-certificering gehaald, omdat je anders bijvoor beeld niet meer voor projecten van de gemeente mag inschrijven.' Erik: 'Op zich is dat niet slecht. Het zet je bedrijf op scherp, je weet waarop je moet letten. Op kantoor moet alles goed op orde zijn. Toen Dirk er een paar jaar geleden plotseling tussen- uitviel (als gevolg van een hersen bloeding, red.) zaten we in het begin met de handen in het haar. Nu zou dat niet meer nodig zijn.' Enige tijd geleden haalde Westerla ken het nieuws toen een overkants bedrijf dat op een klus uit was die aan de Texelse aannemer was gegund kon aantonen dat Westerla ken niet aan de gestelde eisen voor de grootte van uitgevoerde werken kon voldoen. 'Eisen die per ongeluk in het bestek zijn blijven staan. Niet erg collegiaal. Wij zouden naar een ander nooit zo'n actie ondernemen. Ik neem het de ambtenaren met kwalijk. Ze krijgen vaak ten onrechte de schuld, maar kunnen er niet altijd wat aan doen. Ze worden ook maar gestuurd door de politiek.' Opvolgers Els en Erik de Graaf zijn niet onbekend met het aannemers- werk. 'Wij hebben 27 jaar op het strand gezeten (strandhuisjes en kiosk bij paal 17, red.), maar daar was in de winter natuurlijk niets te doen. Dan hielp ik als ZZP'er (eenmansbedrijf, red.) bij Westerla ken. Die winterperiode werd steeds langer en nu doe ik samen met Atty Westerlaken meer het kantoorwerk. Op het laatst runde Els het strand alleen en zat ik er alleen nog in óe bouwvak.' Dat zal nu alleen nog recreatief zijn, want half januari zijn de huisjes en de kiosk verkocht aan Mare Röpke van paal 17. 'We ons helemaal op Westerlaken BV richten.' Hans blijft voorlopig actief en adviserend meewerken in hei bedrijf en ook Atty zal er voorlopig nog hand- en spandiensten verrich ten. Het bedrijf wordt op dezelfde wijze voortgezet. Tekst en foto Gerard Timmerman

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 6