Solisten stelen show op Strender concert 'TomTom nodig om in park te komen Ziekte velt jubilerende nestor Excelsior Scholieren schetsen Groeneplaats Keijser wint voor eerste keer op toernooi Eerste nieuwbouwwoning in De Volmolen opgeleverd EV ^ATïECltt^ TEXELSE 'Zorg dat je niet ziek wordt', had Piet Bakker vooraf gezegd tegen Dirk van Tatenhove, voorzitter van Excelsior. Laat de regelneefdie dit jaar zestig jaar actief is voor de Oosterender muziekvereniging nou zelf in het ziekenhuis belanden. Toch werd niet aan het jubileum voorbijgegaan. Toen er vanaf de tribune 'Lang zal ze leven' klonk, kon hij daar via de mobiele telefoon van meegenieten. Het lied werd ook aangeheven voor dochter Betty, omdat ze het orkest precies twintig jaar dirigeert. 9 COURANT Vechtsportdag DINSDAG 13 MAART 2007 Budovereniging Shima houdt zondag 18 maart in sporthal Ons Genoegen een IBK-stage voor vechtsporters uit geheel Nederland. Deze vechtsportdag staat onder leiding van trainer Nico Waerts van budovereniging Shima, derde dan kyokushin karate. Waerts heeft drie toplera- ren weten te strikken om gastles sen te geven. Achtereenvolgens worden lessen gegeven in krav maga (een Israëli sche verdedigingssport), jiu-jitsu IBK kyokushin karate (een van de hardste karate stijlen) en kyoku shin karate all round, (een mix van karate, judo en jiu-jitsu). Deze laat ste tak van sport werd in Nederland geïntroduceerd door Jon Bluming. Naast Nico Waerts worden de les sen gegeven door Harold van der Rijs, Ed Lammerts van Bueren en Ruud Muller en zijn assistent John van der Werf. Diverse bekenden uit de budowe- reld. John Bluming, Pim Viguurs, Henk Kuipers en Eelco de Boer heb ben toegezegd te komen. De deel nemers komen uit Wieringerwerf, Hendnk Ido Ambacht. Den Helder en van Texel. De stages duren ieder vijftig minuten. Deelname kost €10.- opgeven kan tot 14 maart bij Nico Waerts, tel. 327005. Enige ervaring in de sport is noodzakelijk. Publiek heeft gratis toegang. De stagedag begint om 10.30 uur en duurt tot 15.30 uur. Vanaf een stoel dirigeert Betty Bakker de percussiegroep en het fanfare van Excelsior. rieerde repertoire dat het fanfare De concertavond in de Bijenkorf was een bijzondere. Door de afwe zigheid van Bakker en Rina Koop man, die overigens bekwaam werd vervangen door zoon Jan, maar ook doordat meerdere muzikanten het aandurfden een solo te spelen. Het spits werd afgebeten door de jonge Jasper van der Sande. In Oosterend geldt hij als een talent, die als eens in de finale stond van het Solisten festival en zijn partijtje meespeelt in de Bigband. Op zijn trompet speel de hij voor het grote orkest ogen schijnlijk ontspannen de solo voor Blue interlude van Bert Paige en Pol Stone. Lekker jazzy, orkest en solist wisten elkaar goed te vinden. iLeni Eveleens geldt bij Excelsior als een begrip. Ze speelt al vanaf haar vijfde en toen Betty Bakker vroeg wie er solo wilde spelen, meldde de bugelspeelster zich als eerste. 'Maar dan wil ik wel wat pittigs.' Dat werd het vrolijke Grandfathers Clock van Geo. Haar solo, met daarin heel snelle stukjes en aan het eind een I uithaal op de hoogste toon van haar instrument, dwong diep respect af. Met de ovatie die haar ten deel viel, leek ze bijna geen raad te weten. Bij het nummer Trumpet Filigree van Harold L. Walters nam een zestal bugelspeelsters bezit van het podi um. Lianne Brouwer, Anita Duijzer, Leni Eveleens, Meta Maas, Tineke Medema en Karen Keijser zetten hun beste beentje voor en oogstten een stevig applaus. De solo's, samen met het geva- Majoretten onbetuigd, al konden de slagwer kers door de vier optredens van de mini- en majorettes na de pauze pas voluit gaan. Hoogtepunt was A taste of classics in een arrangement van Chris Brooks, waarbij de band een uitstapje maakte naar de can- can-muziek. Alleen de zwaaiende benen ontbraken. Het meest aandoenlijk Spanning bij De Doorstoot In de competitieavond van biljart vereniging De Doorstoot uit De Cocksdorp werden veel partijen op één carambole beslist. Zo wist Piet Zijm zijn laatste carambole niet te maken, waardoor Eric Boon met een eindsprint van vier punten de partij naar zich toe kon trekken. Ook de partij tussen Jaap Boon en Herman Laan was het verschil maar één carambole. Heel span nend was het ook tussen Kees Weel en Wil Homan, die beiden dik boven hun gemiddelde speelden. Alleen Homan wist zijn laatste beurt, die niet zo moeilijk was, te benutten. Weel speelde in deze partij de hoogste serie van de avond, tien caramboles. Uitslagen: J Boon-H Laan 4-0, J. Smit-R. Steenhuizen 2-0, P Zijm-E. Boon 0-2, K. Weel-W. Homan 4-2, M Boon-W. Westdorp 4-0, P. Zijm-R. Steenhuizen 4-0, F. Klok-K Weel 4-0, E. Boon-J. Smit 0-4, R. Steenhuizen-M. Boon 4-0, F Klok-W.Westdorp 2-0, W. Homan-H. Laan 2-0. ten gehore bracht, onder meer natuurlijk de mini- en majorettes met koraal, mars en symphonie, maakte het concert tot een geva rieerde avond met voor ieder wat wils. Bijzonder was de solo van Jan Koopman, op de muziek van het ingelaste Roberto's Bolero, ontroerd aangehoord door moeder Rina die bij het skiën geblesseerd was geraakt. Bijzonder was de medley van nummers van Ramses Shaffy. met onder meer de instrumentale versie van het prachtige Pastorale dat hij ooit met Liesbeth List zong. Ook de percussieband liet zich met die onder leiding van Carla Vee- ger en Linda Jongejan uitgedost in prachtige pakjes door de zaal en over het podium marcheerden. Toen Betty Bakker aan de kleinsten vroeg of het moeilijk was, sprak een meisje dat direct tegen. 'We hebben gewoon hartstikke goed geoefend.' De al wat grotere Angelique Hin kreeg een speldje omdat ze vijf jaar lid was en maar zelden een repetitie oversloeg. Tekst en foto's Gerard Timmerman VERVOLG VAN PAGINA 1 Herinrichting Daarnaast mag de herinrichting de gemeente geen geld kosten (het moet minimaal budgettair neutraal zijn). Dat komt erop neer dat alle manuren die in het project worden gestoken, de eventuele sloop van het raadhuis (geschat op een half miljoen euro) en het versneld afschrijven van de resterende boekwaarde (zeven ton in 2009) uit de opbrengst moeten kunnen worden betaald. Raadslid Rikus Kieft (GroenLinks) heeft zijn collega's opgeroepen na te denken over de vraag of de rand voorwaarden voldoende helder en werkbaar zijn. Hij vraagt zich af of het voor iedereen even duidelijk is op basis van welke uitgangspun ten de gemeenteraad een oordeel velt. Hij hoopt dat er geen situaties ontstaan waarbij mensen pas zien wat de randvoorwaarden inhouden, nadat de raad al een oordeel heeft gevormd. Kieft vraagt zich onder meer af op basis van welke critena over een 'breed gedragen visie' kan worden gesproken en hoe het begrip 'inpas sen' van nieuwe voorzieningen in de historische bebouwingsstructuur moet worden geïnterpreteerd. Hij is benieuwd of dat betekent dat alleen historische panden kunnen terugke ren of dat een eigentijdse vormgeving 'die heel anders is dan wat we nu zien op de Groeneplaats' ook binnen de randvoorwaarden is opgenomen. Kieft vindt eveneens dat er meer dui delijkheid moet zijn over de vraag of ontwikkelaars) winst mogen maken. 'En waar gaat die dan naar toe? Wil je daar als gemeente, bijvoorbeeld boven een bepaalde grens, toch enig zeggenschap over houden? En zou je dat dan niet van te voren moeten regelen?' Kieft zegt geen amende menten in te dienen om de voorge stelde randvoorwaarden alsnog te wijzigen ('tijdens het spel moet je de regels niet meer veranderen') maar hoopt wel dat de raad iets leert van de wijze waarop de randvoorwaarden nu tot stand zijn gekomen. De scholieren buigen zich over de plattegrond van de Groeneplaats. iFcio Hany oe ara*r> /Hr. i miniretten marcheren door de Bijenkorf. Judoka Christina Keijser behaalde zaterdag in een sterk bezet natio naal toernooi voor .G-judoka's in Leeuwarden voor de eerste keer een overwinning. Nick Hennink, die voor het eerst meedeed, wist enkele zeer goede partijen te spelen. Zijn tweede wist hij met een yuko te winnen, de andere verloor hij nipt. Vermeldenswaard is dat hij zich in zijn laatste partij drie keer uit een houdgreep wist te verlossen. Een goed debuut, dat gehonoreerd werd met een derde prijs. De tien Texelse judoka's moesten n een tijdsbestek van twee uur hun lartijen afwerken. Dat betekende 'oor de coaches Sjoerd de Vries, tenk de Vries en Albert Hoven veel leen en weer geloop van wedstrijd- nat naar wedstrijdmat. Robin van jder Ster kwam als eerste Texelaars pn de beurt. Hij kwam uit in een pterke poule, maar wist zijn eerste prtij met een snelle houdgreep in pn voordeel te beslissen. In zijn Peede partij liet hij zich verrassen 6n verloor doordat hij zich zelf als nat ware in een houdgreep draai de In de derde partij gaven de p9enstanders elkaar geen centi meter ruimte. Uiteindelijk wees de scheidsrechter Van der Ster als win- par aan. Deze uitslag leverde hem |pn tweede prijs op. Drijver reisde vol vertrouwen Leeuwarden af. 'In Leeuwar- win ik altijd, dus dit keer word °°k wel weer eerste', merkte hij bij vertrek van het eiland op. Van "schepperij was geen sprake, hij it al zijn partijen in winst om te ten. Dat deed hij op zijn geheel en wijze. Steeds als de coaches ;hten dat hij tegen de mat zou pn, kwam hij met een plotselinge Heving die vriend en vijand verras- Vaak belandde zijn tegenstander ama in een knellende houdgreep, uit met viel te ontsnappen. 'stina Keijser zorgde voor de itste verrassing door met de ie prijs naar huis te gaan. Als zij op de mat staat, heeft ze oog en oor tegenstanders en scheidsrechter, voor alles en iedereen en vergeet Toch kan hij met een derde prijs daardoor wel eens te judoën. Haar partijen kenmerken zich door het nodige duw- en trekwerk. Eén van haar tegenstanders liet zich hier door verrassen en met een schit terende beenworp scoorde Keijser een yuko. daarmee de partij in haar voordeel beslissend. Marieke Zijm moest afrekenen met sterke en fel strijdende tegenstand sters, maar wist desondanks drie van haar vier partijen te winnen. De verliespartij had ze te wijten aan haar eigen enthousiasme en felheid, wat er de oorzaak van was dat ze als het ware in de worp van haar tegenstandster stapte. Zijm won een tweede prijs. Sander Zijm draaide een zeer sterk toernooi. Hij had tegenstanders van formaat, maar wist met veel inzet en slim heid al zijn partijen te winnen, twee ervan door zijn tegenstanders in een stevige houdgreep te nemen Na afloop kon een duidelijk trotse Zijm de eerste prijs afhalen. Daniël Schreve blijft tijdens elke wedstrijd voortdurend praten met terugzien op een goed toernooi. Jeroen van Os wist twee partijen met wazari in winst om te zetten. Eén partij won hij door zijn tegen stander in een houdgreep te nemen en zijn laatste partij door lustig koka's en yuko's te scoren. Onge naakbaar kon hij de eerste prijs in ontvangst nemen. Mark Westerla- ken wisselvallig judoënd de derde prijs. Prachtige winstpartijen wer den afgewisseld met minder goede partijen. Toch kan ook hij, zeker gezien de tegenstand, terugzien op een geslaagd toernooi. Mark van Vliet verloor zijn eerste twee par tijen. Hij toonde echter karakter en liet zich in de volgende drie partijen van zijn beste kant zien. Door snel en gevarieerd te judoën wist hij de alle drie partijen via ippon in winst om te zetten. Dit leverde hem de tweede plaats op. Beladen onder de prijzen keerden de Texelaars huiswaarts. Zaterdag 7 april binden zij in Beverwijk de strijd aan met de nationale en internatio nale G-judo top. Boerenommetje genomineerd Het boerenommetje bij Oosterend is een van de zes genomineerde wandelingen van de door Land schap Noord-Holland uitgeschre ven 'ommetjesprijsvraag'. De prijsvraag leverde 42 inzendingen op. De opdracht was een exclu sieve wandeling te bedenken van drie tot zeven kilometer door de landelijke omgeving. Daarbij moest ervoor worden gezorgd dat er een nieuw of een histo risch pad inzat, dat er draagvlak bij grondeigenaren en bewoners was en dat natuurontwikkeling mogelijk was. De jury bestond uit gedeputeerde voor openluchtrecreatie Hans Schip per, wandeljournalist John Jansen van Galen, oud-burgemeester van Heerhugowaard Evert Vermeer (voorzitter Boerderijenstichting en Raad van Toezicht LNH), boer Jan Jaap Jantjes (oud-bestuurslid Agra rische Natuurvereniging Eilandspol der Zaanstreek) en routemaker Vladimir Mars (Bureau Lopende Zaken). Naast het Texelse initiatief van De Lieuw werden genomineerd het Annapad van Loosdrecht naar straattheater, zo maar een greep uit Hilversum, het Broekertijdpad door de wensen van de jongeren Over Na een schetsavond over de Groeneplaats voor volwassenen was het gisteren de beurt aan 5-VWO scholieren van openbare scholengemeenschap De Hoge- berg om te tekenen en te discus siëren. Het is volgens projectlei der Henk Pennings moeilijk om hen erbij te betrekken. 'Je kunt echter niet zonder ze. Ook zij maken er straks gebruik van.' Als Pennings aan de jeugd vraagt wat ze van de Groeneplaats vinden, klinken termen als kaal, grijs en lelijk kunstwerk uit de zaal. Tot zover geen verschil met de avond voor volwas senen. Nieuwe ideeën ontstaan wel als bij het bord Jeugdvoorzieningen goede en slechte punten op moeten worden geschreven. Een ijsbaan in de winter, een multifunctioneel plein voor onder meer basketbal, een een skatebaan op de Groeneplaats zijn de meningen verdeeld. Drie voor en drie tegen. Wat opvalt is dat de drie streepjes die bij voorstaan, wel en langs de Oosterdel bij Broek op Langedijk, ommetje llpendam, ommetje Schagerwiel bij Schagen en het Middeleeuwse Sporenpad in Zeevang. De winnaar wordt op 23 maart bekend gemaakt. Naast Pennings kan dit kloppen, want hij een eerste prijs van 10.000,- van zag dat één jongen alle streepjes Landschap Noord-Holland zijn er plaatste. Wel vindt Pennings het ook prijzen voor de tweede en der- mooi dat er discussie is en dat er de plaats, beschikbaar gesteld door ook drie streepjes bij tegen staan een streep door het gemeentehuis. Suzette: 'Gooi dat maar plat. Ik kom er iedere ochtend langs en dan denk ik jongens, jongens toch.' De ingangen van het park moeten worden aangegeven door poorten. Rianne: 'Nu heb je een TomTom nodig om in het park te komen.' Rianne wil. net als in het Vondel park in Amsterdam, een fiets- en skatepad door het park. Suzette en Jeffrey: 'Ja. dat is een goed idee!' Jeffrey vindt het nu met aanlokkelijk om in het park te gaan zitten, "s Avonds zitten er dronken mensen en het gras is te modderig.' Suzette draagt aan om een muziek- carrousel op de Groeneplaats of in het park te plaatsen. De rest van de groep is gelijk enthousiast. Laura: 'Leuk, met een terras eromheen.' Rianne: 'Of een grote barbecue.' Op de plaats van het gemeente huis moet een terras komen. 'Wel met een opening naar het park. In Bataviastad heb je mooie poorten', aldus Suzette. Cees Grit van het adviesbureau erg veel op elkaar lijken. Volgens Witpaard-partners heeft voor een ander project één keer eerder een inspraakronde voor jongeren geor ganiseerd. Zijn ervaring is dat hun ideeen niet veel verschillen met die de provincie. De winnende ommetjes gaan door naar de landelijke finale, die op 5 april wordt gehouden. Aan deze verkiezing is een geldprijs van €30.000,- verbonden. De omme tjesprijsvraag wordt volledig betaald door de Nationale Postcode Loterij. Dan is het tijd om te gaan schetsen. De kinderen worden ingedeeld in vier groepen en iedere groep krijgt een plattegrond Chantal Bakker uit Den Hoorn, Rianne Broekman uit Midden-Eiland. Suzette Verha gen. Jeffrey Drijver en Laura Boon alle drie uit Den Burg zetten direct van volwassenen. Ook nu komt het redelijk met elkaar overeen. Alle scholieren willen dat het gemeen tehuis op een andere plek komt, dat het gebied autovrij wordt en ze hechten veel belang aan groen. Grit probeert om na de presentatie van het ideeënboek op 29 maart nog een keer terug te komen in de klas. Lezing over bruinvissen Mardik Leopold van Imares houdt maandag in de Slinger bij Ecomare een lezing over recent onderzoek naar bruinvissen in de Noordzee. De laatste jaren is het aantal gestrande bruinvissen aan de Texelse kust enorm gestegen, van hooguit 10 per' jaar tot 43 in 2006. Ook het aantal waarnemingen van levende bruinvis sen is gegroeid. De oorzaak hiervan wordt gezocht in problemen in de noordelijke en centrale Noordzee. Er zou een voedsel(gebrek)probleem kunnen zijn door de afname van allerlei voor bruinvissen belangrijke visbestanden (wijting, zandspie- ring). Leopold vertelt wat hierover op dit moment bekend is. De lezing begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt €2,50. Lezing over 'The Secret' Menno Siebinga spreekt dinsdag 20 maart in Bethel in Zuid-Eierland over de film The Secret. Deze film vertelt waarom iemand wordt wat hij wordt. Een week na vertoning van The Secret in de Oprah Winfrey Show werd nogmaals een uitzen ding aan de film gewijd, waarin mensen vertelden hoe diep het zien van die ene show een week later in hun leven had ingegrepen. Sie binga vertelt hoe The Secret hem hielp wereldkampioen escrima te worden. De lezing begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt €5,-. Voor meer informatie: Nelda Hillen, telefoon 311486. Een feestelijke dag in de Volmolen, waar Claudia en Richard Segers vorige week woensdagmiddag als eerste de sleutel in ontvangst namen van hun nieuwbouwwoning aan de Distelvlinder. Dat gebeurde uit handen van wethouder Nico Kik kert De bloemen die ze kregen werden geschonken door bouw combinatie De Volmolen en van het samenwerkingsverband BUPS kregen ze symbolisch enkele dis telvlinders voor op de koelkast. De gemeente schonk een Nederlandse vlag met houder, zoals alle toekom stige bewoners die krijgen. Namens de gemeente benadrukte Kikkert dat het om unieke wonin gen gaat in een bouwproject waar in de samenwerking tussen de betrokkenen goed is verlopen en alle partijen trots zijn op' wat er is gerealiseerd. Woningen die, zo vertelde Kikkert, veel inhoud heb ben en goed betaalbaar zijn. Dat konden alle toekomstige bewoners met eigen ogen zien (22 kopers en 12 huurders), want ook zij waren uit genodigd een kijkje te nemen in hun nieuwe woongebied. Volgens plan worden de komende tijd elke dne weken zes woningen opgeleverd. Ook verderop in het gebied gaat de bouw verder. Er wordt gewerkt aan drie woonblokken van tien appar tementen, De eerste vloer ligt er, waarna de verdiepingen binnenkort zullen volgen. Met de bouw van de koopappartementen is gestart, met de bouw van de huurappartemten- ten worden binnenkort begonnen. Bedoeling is verder dat vóór de zomer wordt gestart met de bouw van de twee-onder-een-kap wonin gen. Voor de vnjstaande woningen zijn de eerste bouwaanvragen bin nen. Gezien alle werkzaamheden in De Volmolen en de risico's die dat met zich meebrengt, is de Vuurvlin der de komende tijd afgesloten voor woonverkeer. T-- Richard Segers. Wethouder Nico Kikkert overhandigt de sleutel

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 9