m Raad achter intensieve samenwerking Wadden Cjrocn ^wartr jéxels in het harL> Raad heeft laatste woord Groeneplaats Nieuw gezicht op redactie Kraan maakt ruimte voor water in Waalenburg Nog geen uitspraken over richting fllHËHl Granaat WO I in Geul ontploft texelse'^courant 1 1 1 1 LIH! Horeca- en Recreatie Beurskrant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12159 VRIJDAG 16 MAART 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Het amendement van de PvdA om de burger het ontwikkelingsmo del voor de Groeneplaats te laten kiezen, wordt niet gesteund door een meerderheid in de gemeen teraad. De raad neemt de uitein- 3 beslissing. Alle kaders en randvoorwaarden werden dins dag tijdens de raadvergadering goed gekeurd. Het lijkt Eric Hercules (PvdA) onwaarschijnlijk dat als burgers een duidelijke voorkeur voor een model hebben, de gemeenteraad voor een ander model kiest. 'Waarom geven we de burgers niet van te voren het vertrouwen en beslissen we dat zij de uiteindelijke keuze maken?' 5 was de enige partij die wel in de plannen van de PvdA zag. Frans Visman wilde echter graag een bredere meningspeiling. 'Het gaat het hele eiland aan, dus alle Texelaars moeten erbij worden betrokken.' Gerard Weijers van de Fractie Weijers wil zijn verantwoordelijkheid s raadslid niet uit de weg gaan. 'We zijn gekozen door de burgers en ik vind dat wij de uiteindelijke 3 moeten nemen.' Ook de andere partijen steunden het amen dement niet. WD is als enige partij nog altijd de herinrichting van de 5tiana Sibon is het nieuwe redactielid van de Texelse Courant. (Foto Gerard Timmerman). Een nieuw gezicht bij de Texel se Courant, waar Stiana Sibon vorige week als journaliste aan de slag is gegaan. Voor de bijna afgestudeerde verslaggeefster uit Dalen is het de eerste baan in de journalistiek. DeinCoevorden geboren Sibon (24) volgde na het VWO een opleiding De gemeenteraad staat unaniem achter intensievere samenwerking met de andere Waddeneilanden, maar wil nog geen uitspraken doen over de vorm. Dat was dins dagavond de uitkomst van een debat in de raadsvergadering. Het was voor het college een ver heugende, maar ook teleurstellen de boodschap. De raad sprak zich Jduidelijk vóór verdergaande samen werking uit, maar burgemeester en wethouders hadden ook meteen Wil li horen op welke wijze de ambte- (ke organisaties het beste kunnen imenwerken. De ene optie is de ^spreiding van krachten over de |f raadhuizen en de andere is de «indeling van krachten in één nog te "Baliseren gemeenschappelijk kan- Pe raad wilde echter bewust geen richtinggevende uitspraken doen Pm het toch al politiek gevoelige onderwerp niet verder onder druk Je zetten. Tijdens de laatste zitting yan de Eilander Raad op Schier monnikoog besloten raadsleden van P® V|jf eilanden nog niet over één de twee scenano's te spreken, Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Groeneplaats. Frank Kingma: 'Veel projecten zijn in het verleden niet uitgevoerd. Daardoor is geld ver spild en is de burger het vertrouwen in de gemeente verloren. Vind je het gek dat ze weg blijven van de inspraakavonden?' Dit klopt vol gens Marijke Eelman-van der Vegt (CDA) niet. 'Op de drie avonden zijn in totaal zo'n driehonderd belang stellenden afgekomen.' WD-er Gerbrand Poster: 'Voor ons komt dit plan te vroeg. Bovendien worden de mensen er niet op gewezen dat het hele centrum een archeologisch Rijksmonument is en dat er onder de grond bijvoorbeeld helemaal geen parkeergarage mag komen.' De kaders en randvoorwaarden die door de raad zijn vastgesteld, zijn onder meer het uitbreiden van voorzieningen in het centrum, het versterken van de relatie van het park met de Groeneplaats, maxi maal drie ontwikkelingsmodellen waaruit de raad gaat kiezen en het plan moet budgettair neutraal zijn. Dat betekent dat de uitgaven van de gemeente gecompenseerd wor den door opbrengsten. GroenLinks wilde de kaders en randvoorwaar den nog eens evalueren met de andere partijen, zonder dat er iets aan wordt gewijzigd. Daar stemden de andere partijen wél mee in. m- e sloot langs de Westerboersweg in polder Waalenburg is de afgelopen weken zes meter breder gegraven natuurvriendelijke piasdras o< Foto Gerant Timmerman) toegepaste communicatieweten schappen aan de Universiteit Twente in Enschede, met als master journa listiek en voorlichting. Haar afstu deerscriptie ging over de berichtge ving van kranten over allochtonen en criminaliteit. Via het ANP werd in de media aandacht besteed aan dit onderzoek. Aansluitend volgde ze de master Journalistiek aan de Rijksuniversiteit Groningen. Haar afstudeerscriptie, die bijna klaar is, heeft als titel: Het verschil in werk wijze en opvatting tussen manne lijke en vrouwelijke sportjournalisten bij dagbladen. Ze liep onder meer stage bij de Leeuwarder Courant, waar ze tot ze op Texel aan de slag ging was ingedeeld op de regiore dactie Noord-Friesland en de sport redactie. Eerder liep ze stage bij het Dagblad van het Noorden. 'Het inte ressante aan regiojournalistiek vind ik dat de lezer bovenop het nieuws zit en daardoor erg betrokken is bij de krant Fr is veel interactie tussen krant en lezer. Dat gaat bij lokale kranten, zoals de Texelse Courant, een stap verder. Het nieuws komt nog meer uit de directe nabijheid van lezers. Het lijkt me erg leerzaam om in zo'n omgeving bij de Texelse Courant te mogen werken.' In polder Waalenburg wordt deze week de laatste hand gelegd aan een aanzienlijke verbreding van de sloot langs de Westerboersweg. Vergroting van het waterbergend vermogen is het doel van het graaf werk dat in opdracht van hoog heemraadschap Hollands Noorder kwartier wordt uitgevoerd, maar het mes snijdt aan twee kanten. Ook de natuurwaarden in het gebied gaan omhoog. In totaal is er de afgelopen weken ongeveer 7000 kubieke meter grond op de schop gegaan. Dit nadat uit de faalkansenstudie (BWN-studie) is gebleken dat er voor een goed beheer meer vierkante meters aan waterberging nodig zijn in het zoge heten gebied waar de waterstand op 1.35 beneden NAP wordt gehou den. Het project maakt onderdeel uit van het Masterplan Water Texel, waarvoor op diverse delen van het eiland werkzaamheden zijn verricht om de waterhuishouding te verbete ren. De sloot langs de Westerboers weg, op land van Natuurmonumen ten wordt gemiddeld zes meter verbreed. De grond wordt afge voerd naar een depot in polder De Eendracht. Het wordt gebruikt voor toekomstige werken van het hoog heemraadschap. Er is nog geen definitieve bestemming voor gevon den. Hoofdaannemer is De Vries Van de Wiel. die het werk heeft uit besteed aan Werner Dros. Hollands Noorderkwartier is ook betrokken bij het project bij Hotel Tatenhove, waar ongeveer" 7000 kuub grond wordt afgevoerd. Ander plan dat onderdeel uit maakt van hetzelfde project, is het verbreden van twee Nieuwe editie van huiskamerfestival Er komt tóch een nieuwe editie van Broadway. Dat heeft Cor van Heerwaarden besloten, nadat zijn naaste (vrijwillige) medewerkers hem kort geleden hadden beloofd opnieuw te zullen helpen met de organisatie. Het feest vindt plaats op 9, 10 en 11 mei 2008. Ondanks het succes van de vijfde editie, die vong jaar met Pinksteren werd gehouden, sprak organisator Cor van Heerwaarden na afloop openlijk zijn twijfels uit over het Hoornder huiskamerfestival. Reden was vooral onzekerheid over de toekomst van Klif 12. Van Heer waarden hoopte aanvankelijk zijn opvolgers 'binnen het eigen perso neelsbestand te hebben, maar die optie kwam te vervallen. Bovendien was hij bang niet langer te kunnen maar eerst nader onderzoek te laten doen. Dat wordt gedaan door Bureau Berenschot. 'Laten we dat afwach ten voordat we uitspraken doen', aldus Piet Standaart (Texels Belang). Dat onderzoek was een compro misvoorstel, waarmee de eilanden op Schiermonnikoog na onderlinge wrevel weer op één lijn kwamen. Wethouder Marian Merkelbach liet weten dat het college toch graag al een richting wil horen, omdat er op verzoek van de Eilander Raad een kwartiermaker komt die de samen werking handen en voeten gaat geven. 'Zo iemand moet wel kwartier kunnen maken. De Eilander Raad wilde op Schiermonnikoog nog geen stip aan de horizon zetten, maar het Texels college wil dat wel. De Texelse raad kan verder gaan dan de andere eilanden.' De wethouder wist de raadsleden echter niet te overtuigen. 'We heb ben vast allemaal al wel een stip in het achterhoofd staan', aldus Henny Festen (GroenLinks), 'maar laten we die vooruitlopend op het onderzoek nog niet aan de horizon zetten Lees verder op pagina 6 voldoen aan de toenemende ver wachtingen van de bezoekers. 'In de euforie van een geslaagd festival was het best verleidelijk een nieuw festival aan te kondigen. Maar als volgend jaar blijkt dat het niet lukt, dan ga ik op mijn bek en dat wil ik niet', vertelde hij de Texelse Courant daags na het festival. Inmiddels is het optimisme terug gekeerd. mede dankzij de belofte van onder anderen Charlotte Lorïer en Joop Groeskamp hem opnieuw bij te staan. 'Ik heb besloten in ieder geval nog tot 2008 door te gaan. Klif 12 bestaat dan twintig jaar en dat moet worden gevierd. Ik ga er dus nog zeker een jaar volop tegenaan Bijzonderheden kan Van Heerwaar den nog niet geven. 'Daarvoor is het nog te vroeg. Maar ik heb de artiesten al aangeschreven en van verschillende hebben we enthousi aste reacties gehad sloten nabij hoeve Plassendaal in Waalenburg. Hiermee wordt na de bouwvak een aanvang gemaakt. In totaal wordt ongeveer 2.200 vier kante meter sloot met gemiddeld 6 meter verbreed. Voor de werk zaamheden heeft het ministerie van Landbouw. Natuur en Voedselkwa liteit subsidie beschikbaar gesteld. De projecten aan de Westerboers weg en bij Plassendaal staan los van het plan om van Waalenburg één groot natuurgebied te maken. Inbrekers nemen geld op met pas Jan Drijverschool Onbekenden hebben dinsdag avond ingebroken in de Jan Drij verschool in Den Hoorn. Ze ont vreemdden daarbij onder meer een bankpasje, waarmee ze dezelfde avond nog een bedrag van €1250,- opnamen. De inbrekers verschaften zich toe gang door aan de achterzijde van het gebouw de ruit van een deur in te tikken. In het gebouw werd met behulp van een brandblusser de deur van het directiekantoortje opengebroken. Het geldkistje dat er stond, werd in zijn geheel mee genomen. In het kastje zaten naast ongeveer €15,- aan contant geld enkele rekeningen, een bankpasje en een briefje met de bijbehoren de pincode. Ze maakten dankbaar De duik- en demonteergroep van de Koninklijke Marine heeft gistermid dag in de Geul een oude granaat tot ontploffing gebracht. Het uit de Eerste Wereldoorlog daterende explosief lag in een stuifgat en was een dag eerder gevonden toen de Schotse Hooglanders en Exmoor- pony's voor een gezondheidscon trole bij elkaar werden gejaagd. Benieuwd of het ding explosieve lading zou kunnen bevatten, maakte een medewerker van Staatsbos beheer een foto, die via de Joost Dourleinkazerne naar de duik- en demonteergroep werd gestuurd. De in Den Helder gevestigde specia listen concludeerden dat het inder daad om een gevaarlijke granaat ging. Het explosief was 45 centi meter lang, met een doorsnee van 18 centimeter en vermoedelijk in de Eerste Wereldoorlog afgescho ten door een kanon. Dit was te zien aan de ribben aan de zijkant, die later niet meer werden gebruikt. Om welk type het exact ging, wordt nog onderzocht. Mogelijk dat ook nog duidelijk wordt hoe de granaat in de Geul terecht is gekomen. Omdat het ding midden in het duin lag, ver van de wandelpaden, werd het ter plekke tot ontploffing gebracht. Dat werd veiliger geacht dan het mee te nemen naar de Hors, waar derge lijke explosieven meestal onschade lijk worden gemaakt. Personeel van Staatsbosbeheer zag erop toe dat bezoekers, Hooglanders en pony's uit de buurt bleven. Horeca mogelijk langer open De openingstijden van horecabe drijven worden in het zomersei zoen mogelijk verruimd. Met de huidige sluitingstijd van 3.00 uur komt het publiek in korte tijd op straat en daardoor ontstaan pro blemen. De gemeenteraad buigt zich 24 april over het voorstel van het college van B en W. De basis voor de sluitingstijden zoals die er nu zijn, is gelegd in 1999. Uit het zomeroverleg blijkt dat de meerderheid (bewoners, dorpscommissie en ondernemers) voor handhaving van de huidige situatie is. Binnen de horecasector is er verdeeldheid. De natte tak is voor verruiming van de openingstij den, de droge tak niet. Er zijn vier opties waaruit de raad kan kiezen. Bij optie vier verandert er niets en moet de horeca in de zomer om 3.00 uur sluiten. Bij de eerste drie opties is dat een uur later. Een verschil tussen deze drie is dat bij optie één vanaf 3.00 uur geen nieuwe klanten meer worden toegelaten, bij optie twee tussen 3.00 uur en 4 00 uur een cooling Michiel de Ruyter Oudeschild en omgeving vormde woensdag het decor voor actualitei tenrubriek 1 Vandaag, dat opnames maakte voor de viering van het feit dat 400-jaar geleden voormalige vlootvoogd Michiel de Ruyter werd geboren. Pagina 2 m Jan Visser Een architect met een uitgesproken mening, die doorzette waar anderen de moed opgaven. Een opportunist, maar ook een realist die tussen de procedurele, technische en finan ciële klippen door wist te zeilen. De dinsdag overleden architect Jan Visser bezat een creatieve geest Pagina 3 Vrijspraak in smokkelzaak Texelaar Cor Berkelaar, die ver dacht werd van medeplichtigheid aan de smokkel van 1780 kilo gram cocaïne, is vrijgesproken. De meervoudige strafkamer van de rechtbank in Rotterdam leg de hem wel 72 dagen celstraf op, omdat hij verzuimd had zijn zakenpartner te controleren. Die straf heeft hij in voorarrest al uit gezeten. De cocaïne, die per schip vanuit Curapao naar Rotterdam was ver voerd, zat verstopt in een industriële boiler. Die was eigendom van Ber kelaar, maar de Texelaar ontkende vanaf de ontdekking dat hij ook maar iets met de smokkel te maken had. Het Openbaar Ministerie was niet van zijn onschuld overtuigd en eiste een celstraf van tien jaar. Berkelaar zei te goeder trouw te hebben gehandeld en zijn zaken partner om die reden niet te heb ben gecontroleerd, 'ik ken hem al 27 jaar.' Die zakenpartner betrof de hoofdverdachte in de smokkelzaak, de oud-directeur van het failliete TCR Tanker Cleaning uit Rotterdam. Deze man overleed eind vorig jaar na een hersenbloeding. De tweede verdachte, een 59-jarige Amster dammer, werd wegens drugssmok kel veroordeeld tot een celstraf van zeven jaar. De officier van Justitie heeft aangekondigd tegen de vrij spraak in beroep te gaan. Berke laar zegt deze zaak met vertrouwen tegemoet te zien gebruik van deze 'service' door nog dezelfde avond twee keer geld op te nemen. De inbraak moet volgens de politie zijn gepleegd tussen 20.00 en 23.30 uur. De inbrekers wisten waarschijn lijk de weg in de school, aangezien ze op het oog niet naar waardevolle spullen hebben gezocht. De onlangs aangeschafte computers werden ongemoeid gelaten. Opvallend was ook dat de deur van het kantoortje met geweld werd geforceerd, terwijl de sleutel erboven hing. Verder wer den geen vernielingen gepleegd. (Advertentie) down periode is en bij optie drie die periode tussen 3.30 uur en 4.00 uur is (gelijk aan de huidige winterrege- ling) In een cooling down penode gaat de muziek uit, het licht aan en er wordt niet meer geschonken. In alle opties moeten de terrassen om 2.00 uur sluiten. Eetbednjven (shoarma, snack) moe ten een half uur eerder dan de horeca dicht als het aan het col lege ligt. Rond sluitingstijd is er een grote toeloop op deze zaken en dit is vaak een bron van problemen. Kiest de raad voor één van de eer ste drie opties dan is de sluitingstijd voor eetbednjven 3.30 uur, bij de vierde optie 2.30 uur. Juridisch is het, vooral in de laatste situatie, met houdbaar om dat vanaf april in te voeren. Er lijkt dan een afbouwrege ling nodig Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: 1 1 l l 1 Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Gebakken, gerookte en verce rit Schilderweg 265, Oudeschild (0222) 310783

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1