'Dat zo'n kleine bel zo'n geweldig verhaal heeft' Na publicatie Historische Vereniging Drie keer feest bij wijkverpleging Proef parkeerkaart omwonenden FLOSSEN HE1-1- TEXELSE J COURANT Beter vroeg gezien dan laat geboord Texelse publicatie in Science Welkoopwinkel wijkt voor sloop uit naar graanschuur MAAR wel GOB.D «Kroon oik Emmalaan veiliger en overzichtelijker ZZj De Plannen om de Emmalaan door een ingrijpende reconstructie vei liger en overzichtelijker te maken, J gaan waarschijnlijk toch door. _ÜJ Reden is dat het totaal €370.000,- ^7$ kostende project grotendeels met ~8jSj Pr°vinciaal subsidiegeld kan wor- -Ly den betaald, zodat de aanslag _jjj op de gemeentelijke middelen 12$ beperkt blijft. ïTk] n ue reconstructie stond op het gemeentelijke investeringsplan, maar werd daar door de gemeen- ~fa^d af9ehaald als bezuinigings- Nu er zekerheid is dat provincie een bijdrage van €209.000,- zal geven uit de zogehe ten Gebundelde Doel Uitkeringen, willen b en w de raad voorstellen het project alsnog uit te voeren. Het werk moet voor 1 oktober zijn aan besteed en kan dan in het vroege voorjaar van 2008 worden opgele verd. De reconstructie heeft betrek king op het weggedeelte tussen de Elemert en de rotonde Schilderend en voorziet onder andere in het ver leggen van de bocht, het scheiden van verkeersstromen naar het terrein bij de voormalige LTS, de sporthal en de tennisbanen, verandering van de kruising, aanleg van verhoogde middengeleiders en de aanleg van rood gemarkeerde fietsstroken ter weerszijden van de weg. V T ÊA VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nikadel 21, 1796 BP De Koog Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 VRIJDAG 23 MAART 2007 Willem Messchaert v: Vereniging. Samen met een collega uit Bre men hebben wetenschappers van het Koninklijk NIOZ voor het eerst een gedetailleerde klimaat geschiedenis van tropisch Afrika gereconstrueerd. De onderzoe kers ontwikkelden een nieuwe 'oer-thermometer' voor het land, gebaseerd op fossiele moleculen van bodembacteriën. De onder zoeksresultaten leveren een beter inzicht in de natuurlijke klimaat variatie en in de mogelijke gevol gen van het huidige broeikasef fect voor de hoeveelheid neerslag in tropisch Afrika. De resultaten worden deze week gepubliceerd in het toonaangevende weten schappelijke tijdschrift Science. De nieuwe oer-thermometer is gebruikt om de temperatuurge- schiedenis van zowel tropisch Afri ka als van de Atlantische Oceaan te reconstrueren. Een vergelijking van deze twee reconstructies laat zien dat de land- en zeewatertem peraturen de afgelopen 25.000 jaar niet gelijk opgingen. Gedurende de laatste ijstijd was de temperatuur in tropisch Afrika met 21 graden zo'n 4 graden koeler dan tegen woordig. De zuidelijke Atlantische Oceaan was maar 2,5 graad koeler. Johan Weijers uit Den Hoorn, de auteur van het artikel, en zijn col lega's komen tot de conclusie dat dit temperatuurverschil de belang rijkste sturende factor is achter de neerslagpatronen in tropisch Afrika Wanneer de oceaan duidelijk war mer is dan het land, zorgt een aflandige wind voor blokkering van vochtige zeelucht. Dit was het geval tijdens de laatste ijstijd, wat resul teerde in drogere condities in tro pisch Afrika. Deze uitkomst levert een beter inzicht in de natuurlijke temperatuurvariatie en in de moge lijke effecten van opwarming op de toekomstige neerslaghoeveelheid in tropisch Afrika. Het onderzoek werd gefinancierd door de divisie Aard- en Levenswe tenschappen van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO-ALW). Jan Zijm, Gatske Ykema en Hanneke van Laar werden woensdag uitgebreid gefeliciteerd door hun collega's van Corbis Plus Texel. (Folo Jeroen ven Helium) Drie keer feest bij de thuiszorg van Corbis Plus Texel. Binnen een week zagen drie medewerkers Abraham; Jan Zijm, Hanneke van Laar en Gat ske Ykema zijn alle drie vijftig jaar geworden. Woensdagochtend werd dat door de medewerkers gevierd in het centrum aan de Schoon oordsingel in Den Burg. Ze hadden onder meer een uitgebreid lied voor Ykema gemaakt dat gezamenlijk werd gezongen. Zij is hoofd van de thuiszorg en de wijkverpleging Zijm runt de Thuiszorgwinkel en brengt spullen bij mensen thuis, Van Laar doet 's zomers de vakantiezorg en 's winters de reguliere wijkver pleging. Een verhaal in de jongste uitgave van de Historische Vereni ging over de ondergang van de bark De Vier Gezusters in I 1862 kreeg woensdag een verrassend slot. In het artikel dat Maarten 't Hart schreef aan de hand van gegevens van Frans van Ingen Schenau, werd gerept over de zogeheten mess- roombel van het schip. Het kleinood dook op in het archief van hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, dat de bel woensdag afleverde in Tusse de Banke. Van Ingen Schenau vond in 1936 bij het opruimen van het huis van zijn grootmoeder aan het Raaksje een oude scheepskist, met daann een kopie van een scheepsjournaal. Het verhaalde over de rampzalige tocht van De Vier Gezusters, het schip van Cornelisz Pietersz Kuijper, de bet overgrootvader van Frans, geboren in 1805. Deze Hoornder schopte het tot kapitein. Van 1840 tot 1844 was hij onder meer gezagvoerder op de bark 'Sara Alida Maria' en later het fregat Admiraal Jan Evert- sen. Als lid van het Collegia Zee mans Hoop voerde hij nummer 381 en na 1844 nummer 133. In de 17 jaar dat hij als kapitein had gevaren, had Cornelisz een aardig centje opzij kunnen leggen en begon een eigen rederij. In een tijd waarin het met de grote zeilscheepvaart niet al te goed meer ging, kocht hij in 1862 een tweedehands bark, die in 1847 onder de naam Buitenzorg was gebouwd. Het schip was 32,50 meter lang en 5.88 meter breed. Hij herdoopte het schip in De Vier Gezusters, doe lend op zijn vier dochters Trijntje, Martje, Neeltje en Gerregdina Anna. Kuijper stelde schoonzoon Daniëlle Duinker werd aan als kapitein, aan staand schoonzoon Cornelisz Pieter Dekker als eerste stuurman en zoon Cornelis als tweede stuurman. Van de Nederlandschë Handels Maatschap pij kreeg het schip opdracht steen kool te vervoeren van Newcastle naar Batavia. Met aan boord 384.048 kilo gram steenkool vertrok het schip op 2 april 1862 vanuit Engeland. Het weer was slecht. In het scheepsjour naal wordt gerept over mist, regen of stormweer. Men meende het vuur van Duinkerken te zien, maar volgens de Scheepsberigten is De Vier Gezusters verongelukt op Long Sands-Bank, in de monding van de Theems. 'Zo was al binnen twee maanden het abrupte einde van de Hoornder rederij C.P. Kuijper met het vergaan van De Vier Gezusters daar! Wie had dat kunnen voorzien', schnjft 't Hart. De bemanning wist met Britse hulp het vege lijf te redden en voordat het schip naar de kelder ging, wis ten ze ook nog wat spullen in vei ligheid te brengen. Onder meer de messroombel uit de kajuit, waarmee het eten moet zijn aangekondigd. Tweede stuurman Cornelis Kuijper had het na deze reis gehad met de scheepvaart en trouwde met Marretje Cornelis Keyser van Bargen, een niet onbemiddelde boerendochter. Maar een echte boer was Kuijper niet, na een tiental jaren was hij volgens 't Hart achteruit- en uitgeboerd. Aan de Groeneplaats begon hij Hotel Den Burg. De bel ging mee en deed zo'n honderd jaar dienst bij de wekelijkse vergadering die het Polderbestuur in het hotel hield. Toen het waterschap in 1961 naar het nieuwe Polderhuis (nu makelaarskantoor) verhuisde, kre gen zij de bel mee. Maar gebruikt werd de bel waarschijnlijk niet meer, oud-dijkgraaf Jac. Dijt weet het zich in ieder geval niet te herinneren. 'Ik gebruikte gewoon de hamer.' De bel raakte in de vergetelheid en na de fusie van het waterschap tot Hol lands Kroon en later tot hoogheem raadschap Hollands Noorderkwarter, belandde hij in het overkantse archief. Tot de Historische Vereniging aan de bel trok en Willem Messchaert van hoogheemraadschap Hollands Noor derkwartier in het archief in Edam dook en in een stoffige doos de bel vond. Woensdag leverde hij deze af in Tusse de Banke. 'Geweldig dat zo'n kleine bel zo'n geweldig verhaal heeft.' Aan de Waalderstraat is een begin gemaakt met de sloop van de gebouwen van Agrifirm. Deze week ging de voormalige graandrogerij tegen de vlakte, waarna ook de andere gebouwen zullen wijken onder de slopershand van aanne mer Tatenhove BV. Op de vrijge komen ruimte bouwt de Stichting Wonen Texel huizen en ongeveer op dezelfde plek als de huidige winkel van de Weikoop wordt een nieuwe winkel gebouwd. De bestaande ver koopruimte is ontruimd, in de voor malige graanschuur is een tijdelijke winkel ingericht van 800 vierkante meter, met daarbij een magazijn van 400 meter. Om de ruimte te kunnen verwarmen en een beter uitstraling te geven, is onder meer een verlaagd systeem plafond aangebracht. Het assorti ment is hetzelfde gebleven, kleding. voer, tuinmeubels, gereedschappen en andere artikelen zijn op 'eilan den' samengebracht. Wel is de indeling anders. De ingang bevindt zich aan de Waalderstraat, naast het gebouw van KPN. De verwach ting is dat de noodwinkel een jaar in gebruik zal zijn. Als de raad ermee akkoord gaat, zal dit jaar een proef worden geno men met een parkeerkaart voor bewoners van de wijk Thijssel- aan en omgeving. De kaart geeft de bewoners het exclusieve recht te parkeren gedurende de win kelopeningstijden terwijl dat voor anderen verboden is. De kaart zal €17,14 kosten en geldt voor de Thijsselaan, Binsbergenstraat, Brouwerstraat, Starkenburgh, Drijverstraat, Burdetstraat, Mees ter Kraaistraat, Wilhelminalaan, Achterom, Hof van Geus en Juli- anastraat. In al deze straten wordt momenteel druk geparkeerd door winkelende toeristen en Texelaars van buiten dit gebied, dat de eigen bewoners hun auto er vaak niet meer kwijt kunnen. De nieuwe regeling moet daar (in combinatie met behoorlijke controle) een eind aan maken. Automobilis ten die geen bewonersparkeerkaart (waarop naam en kenteken staan) achter de voorruit hebben, lopen kans op een bon. Verwacht wordt dat zij daarom hun auto op een par keerterrein verderop zullen neerzet ten. Omdat de parkeerproblematiek door het jaar heen sterk wisselt, zal de proef gedurende een vol jaar wor den gehouden: van 1 juni 2007 tot 1 juni 2008. Aan de hand van de daar bij opgedane ervaringen zal worden beslist over definitieve invoering van het systeem, de betreffende straten en het tarief. Het nu vastgestelde tarief is gelijk aan dat voor niet- exclusieve parkeervergunningen. De raadcommissie Grondgebied heeft uitgesproken dat de bewoners parkeerkaart gedurende de proef gratis moet zijn, maar het college heeft dat naast zich neergelegd uit vrees dat de kaart dan ook wordt aangevraagd door mensen die hem eigenlijk niet nodig hebben, bij voor beeld omdat ze op eigen terrein een parkeermogelijkheid hebben. Daar door zouden er meer parkeerkaarten uitgegeven kunnen worden dan er ruimte in de straat is. Volgens het college zitten er ook juridische haken en ogen aan, omdat andere ver gunninghouders wél voor hun kaart moeten betalen. Tijdens de proef zal onder meer worden bijgehouden hoeveel par keervergunningen er worden uitge geven en hoe de parkeerdrukte in de genoemde straten zich ontwikkelt. Ook worden de ervaringen in de buurt gepeild. Sascha Baggerman officieel kandidaat provinciebestuur Sascha Baggerman is officieel kandidaat-gedeputeerde voor Noord-Holland geworden. De PvdA-fractie in Provinciale Staten heeft dinsdagavond ingestemd met haar voordracht. Baggerman en PvdA-lijsttrekker Peter Visser (ook kandidaat-gedeputeerde) kregen ruime steun. Baggerman wordt waarschijnlijk don derdag 12 april als provinciebestuur der geïnstalleerd. Dat is nog even afhankelijk van de coalitieonderhan delingen tussen WD. CDA. PvdA en GroenLinks. Volgens formateur Ton Hooijmaijers lopen die goed. De 30-jarige Baggerman reageerde ver heugd op de instemming van haar fractiegenoten. Zoals het er nu naar uitziet, wordt Baggerman daadwer kelijk de jongste gedeputeerde in Noord-Holland ooit. Of ze landelijk eveneens de jongste ooit is, is nog de vraag. Vermoedelijk is in de jaren zeventig in Friesland een keer iemand geweest die al voor zijn dertigste pro vinciebestuurder werd. Baggerman is in ieder geval wel de jongste vrou welijke gedeputeerde. Ze hoopt de komende jaren onder meer een scha kel tussen jongeren en de provincie te kunnen zijn. 'We hebben de kritiek gehad een ontoegankelijke bestuur slaag te zijn en daar wil ik graag ver andering in brengen door me onder meer op jongeren te richten en toe gankelijk te zijn. De jeugd was niet voor mets één van de belangrijkste punten uit het verkiezingsprogramma van de PvdA. Een uitsplitsing van de verkiezingsuitslag van 7 maart heeft inmiddels geleerd dat Baggerman bij de Statenverkiezingen met overdui delijke voorkeurstemmen is gekozen. De Texelse, tweede op de kieslijst, kreeg verspreid over Noord-Holland in totaal 21.322 stemmen. Daarvan waren er 948 van Texel. Subsidie voor Texel '94 Voetbalvereniging Texel'94 kan rekenen op een gemeentelijke sub sidie van maximaal €4.225,- als tegemoetkoming in de kosten van het vernieuwen van een toiletgroep en de uitbreiding van de verlichting van het trainingsveld. De totale kos ten belopen €14.500.- plus 200 uur zelfwerkzaamheid. De eigen arbeid wordt gewaardeerd op €12.- per uur, waardoor de subsidiabele kos ten komen op €16.900,-. Maximaal 25 procent daarvan mag als subsi die worden verstrekt. Snelheidsduivel Een 38-jange automobilist uit Den Burg reed donderdag bij een controle van de politie op de Pontweg zó veel te hard, dat hij zijn njbewijs moest inleveren. De snelheid van zijn auto werd na de nodige correcties vastge steld op 139 km/u, op een plek waar een limiet van 80 km/u geldt

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5