rm Schapentheater nieuwe toekomst Noordkroon WJ. IP !M^»iE32232 JË5 Uitdagende vorm van agrarische innovatie Peter Klippel vervoert 40 jaar olie 0 jaar! TEXELSE COURANT 'De trucks met gevaarlijke stoffen stonden tussen de caravans op de boot' OILILY verkoper <™/v) TUNIEKSHIRT VAN 44.50 VOOR 34.95 B&B VANDERV,S onderhouds-/installatiemonteurm/v EEN BETER MILIEU... ...BEGINT BIJ JEZELF VRIJDAG 23 MAART 2007 'Ik was toe aan een ander leven. Met minder hard werken. Ande re boeren zullen dat herkennen, want als boer ben je dag en nacht aan het werk, behalve als je niet werkt. De boerderij liep prima en ik had zo best nog vijftien jaar door kunnen gaan, maar de wil was er niet meer. Ik hou ervan mezelf te ontwikkelen en nieuwe uitdagingen aan te gaan. En dit is de grootste tot nu toe. Vanaf nu speel ik de rol van mijn leven. En het unieke is: alles is echt.' Scha penboerin Renske van den Tem pel (51) heeft het roer van haar bedrijf De Noordkroon drastisch omgegooid. De schapenschuur op de boerderij is omgeturnd tot schapentheater. Het leven van de in Amersfoort geboren Van den Tempel is te ver gelijken met een schip dat tijdens een lange reis de meest uiteenlo pende weersomstandigheden moet trotseren. Storm, door hoge golven tegen de wind in, dreigende kap seizing en af en toe rustig vaar water. Vijftien jaar lang was zij hét gezicht van een van de grootste toeristische trekpleisters op Texel, schapenboerderij De Noordkroon. Nu laat zij het 'massatoerisme' ach ter zich en slaat ze een nieuwe weg in: een combinatie van inno vatief, agrarisch theater voor een klein publiek, gecombineerd met het promoten en verkopen van een product dat werd geboren uit boe- renslimheid: crème gemaakt van wolvet. De drang om te vernieuwen won het van de zekerheden van het oude, vertrouwde bestaan. nnovatief Na het afronden van de hogere landbouwschool belandde zij met haar toenmalige man Piet Monster in 1980 op Texel. Samen namen zij op de landbouwschool de agrari sche vakken voor hun rekening. 'Ik moest lesgeven aan. de zonen van topfokkers, maar kende niet de fijne kneepjes van het vak. We woonden in Zuid-Eierland. Iedere dag reed ik langs de Noordkroon en zag daar veel schapen lopen. Op een dag heb ik aangebeld bij Teun Huis man (de toenmalige eigenaar, red.) en gevraagd of ik bij het lammen mocht helpen om mijn kennis te verbreden.' Tot 1988 combineerde Van den Tempel die bezigheid met haar werk als docent en later met een eigen PR-bureau voor land- en tuinbouw. In 1988 werd het echt paar eigenaar van De Noordkroon en startten ze met 350 schapen. In de jaren die volgden, kwamen er koeien, aardappelen en voederbie ten bij en het zelf maken van scha penkaas. In 1993, het gezin telde toen drie kinderen, zegden Renske en haar toenmalige man hun baan op en stelden ze het bedrijf open voor publiek. 'Voor die tijd was dat heel innovatief. Verbreding van de landbouw was toen volslagen onbe kend. Kamperen bij de boer kwam langzaam op gang, maar verder hield het op. Wij maakten bezoe kers onderdeel van de boerderij. Deden ze klompen aan en lieten ze het boerenleven meemaken. Het nieuwe initiatief sloeg aan en de bezoekersaantallen groeiden fors. In 1997 waren dat er ruim 16 000 en in 1999 zelfs meer dan 25.000. Naast kaas, later ook van de eigen geiten, ging De Noordkroon scha penworst verkopen. MKZ Toen Reerde het tij. In het econo misch slechte jaar 2000 liepen de bezoekersaantallen terug en kort daarop brak landelijk paniek uit door een uitbraak van mond- en klauwzeer. 'Dat heeft er behoor lijk ingehakt. Hier op Texel is het niet eens geweest, maar we zijn wél drie maanden noodgedwongen dicht geweest. Dat heeft heel veel geld gekost. Toen besefte ik dat het bedrijf veel te kwetsbaar was. Dat zulke ziektes standaard zouden worden. Je ziet het nu weer met blauwtong. Als dat je bedrijf treft, ben je weg. Dus ging ik op zoek naar een nieuw product.' Ook privé liep het niet erg lekker en het echtpaar besloot te scheiden 'Dat is een zwarte periode geweest. We konden het zakelijk niet eens worden. Toen heb ik besloten alles te verkopen. De Texelse schapen en melkschapen deed ik weg, De Noordkroon stond te koop en ik had alleen nog geiten over. Ik weet nog dat ik op een maandagmorgen op het strand liep om half negen 's morgens. Zonder man, geen gezin meer, geen werk en geen geld. Toen gebeurde er iets wat je alleen in stripboeken leest. Opeens kwam er een bliksemschicht en toen dacht ik: verdomme, ik ga door. Dat was natuurlijk lastig, want ik had net iedereen verteld dat ik ging stop pen. Na twee weken bedenktijd ben ik toch aan de slag gegaan. Dan weet je dat het heel zwaar wordt. Nieuwe beesten betekenen eerst veel ziektes, alle machines gingen kapot en ik moest het werk van de boer én de boerin doen. Dat was twee jaar keihard buffelen. Gelukkig heb ik veel hulp gekregen van Henk Zoetelief (buurman van The Eagles Ranch, red.).' Behalve met de herstart van het bedrijf hield Van den Tempel zich actief bezig met de ontwikkeling van een handcrème gebaseerd op vet uit schapenvachten. 'Het idee om wat met wolvet te doen, had ik al langer, maar net na de schei ding was het moment daar. Ik ben begonnen met een pannetje op het gasstel Stond ik daar te knoeien met lavendel en goudsbloem, want ik hou niet zo van koken. Al snel heb ik contact gezocht met iemand aan de overkant die crèmes maakt.' In een wasserij wordt het vet (lano- line) uit de wol gehaald en terugge kocht door De Noordkroon. Vervol gens wordt het wolvet in een kleine fabriek in Noord-Holland verwerkt in crèmes. De wol gaat naar de Texelse dekbeddenfabriek. Sinds de start in 2002 is het aantal pro ducten inmiddels uitgebreid en de afzet sterk gegroeid. Overstap In 2006, toen het bezoekersaantal de 20.000 was gepasseerd en De Noordkroon weer floreerde, was Van den Tempel het zat. Ze was net 50 geworden en wilde meer vrije tijd en verder met de schapenwolcrème. 'Er lagen grote afzetmogelijkheden, maar er was één beperkende factor bij de uitbreiding: ik. Ik had name lijk geen tijd. Ik moest de boerderij runnen. Maar ik had er eigenlijk geen zin meer in. Personeel, de verantwoordelijkheid en altijd maar het werk. Ik wilde iets kleinschaligs, met exclusiviteit, maar wel iets dat iedereen zou aanspreken. Het is niet zo dat ik naar iets zocht om de toerist op Texel iets leuks te bieden. Ik wilde vooral graag een leuk privé- leven en minder hard werken. Ik heb me 25 jaar lang de blubber gewerkt. Maanden heb ik lopen denken wat dat zou moeten zijn. Ik wilde een schapentheater, maar pas toen ik Wil de Leeuw tegenkwam, viel alles op de juiste plek.' In de voorstelling vertolkt Van den Tempel de hoofdrol, met een kudde schapen en een eigenwijze geit in de bijrollen. Als zichzelf acterend brengt ze haar levensverhaal (dat van een moderne boerin) in beeld, terwijl het publiek ondertussen op een onderhoudende manier meer informatie krijgt over schapen en de wolcrème. 'Daar draait het om. De bezoekers krijgen een leuke voorstelling, maar ik hoop natuur lijk wel dat het uiteindelijk leidt tot meer bekendheid en verkoop van kroon op mijn werk en tegelijkertijd Renske van den Tempel: 'Het theater zie ik als de crèmes.' In tegenstelling tot de oude opzet, kunnen bezoekers na de voorstelling niet meer de hele boerderij bezichtigen. Een deel van het erf wordt afgezet, maar informa tie over de schapenhouderij is wel terug te vinden op informatiebor den in de bezoekersruimte. 'Voor veel bezoekers zal dat wennen zijn. Vijftien jaar lang werden ze hier zes dagen per week gastvrij ontvangen en nu kunnen ze alleen nog twee keer per week tijdens de voorstel lingen terecht.' Ook bedrijfsmatig zal moeten blijken of de gekozen weg een rendabele is. Van den Tempel wil zo'n 30 voor stellingen per jaar verzorgen, steeds voor maximaal 150 mensen. Daar voor zijn nog zo'n 175 Texelaars, 90 melkschapen en 60 geiten op de boerderij achtergebleven. Het ove rige vee is verkocht. In de schuur is een knus theatertje ingericht, waar de toeschouwers op strobalen en klapstoeltjes in een intieme sfeer de voorstelling beleven. De try-out kende een paar weken geleden nog wat hobbels. Na afloop mochten de genodigden 'schieten' op wat zij gezien hadden. Dat heeft uitein delijk tot wat aanpassingen van de het gewoon een marketingstrategie.' voorstelling Wolvet geleid. 'Bij som mige dingen sta je niet zo stil of je realiseert je niet dat het publiek dal anders ervaart. Dat is heel grap pig. We hebben de kritiek ter harte genomen en de voorstelling is een stuk beter geworden. Zeker veel kinderen zijn, verwacht ik vee interactie. Dat is ook de bedoeling. Het publiek is in feite onderdeel va- de voorstelling.' De officiële première voor genodig den staat gepland voor zondag 25 maart. Tekst en foto's Louise van der Sluis Klippel vervoert al veertig jaar olie op Texel, waarvan 25 jaar bij RAB. ifou denken er vaak niet bij na dat trucks een veel langere remweg hebben.' Om 7.30 uur begint Klippels werk dag. Hij brengt olie naar particulie ren, boeren, boten en pompstati ons. Vooral de vrijheid in het werk spreekt hem aan. 'Ik zie mijn baas bijna nooit, 's Ochtends lever ik de bonnetjes in en dan vertrek ik. Als er iets is, dan hoor ik het wel.' Hij begon veertig jaar geleden bij de Texelse Oliecombinatie (TOC). Destijds ging hij vooral naar parti culieren omdat iedereen nog petro leum en huisbrandolie gebruikte. In 1982 werd hij gebeld door Ben Rab of hij interesse had om daar te komen werken. 'Ik vond het een heel moeilijke beslissing, want het was een kleine club bij TOC. Ik wist van de hoed en de rand. Maar er was geen opvolger om het bedrijf over te nemen. Daarom besloot ik sibon) bij RAB te gaan werken.' bellen direct met Klippel. Hij straalt vertrouwen uit.' De grootste verandering in die veer tig jaar vindt Klippel dat veel kleine boerenbedrijven zijn verdwenen. 'Vroeger dronk ik rond koffietijd vaak een bakkie bij de mensen. Dat is nu niet meer.' Ook is er meer regelge ving gekomen. 'Op de boot mogen op een bepaald tijdstip alleen maar trucks met gevaarlijke stoffen wor den. Vroeger stonden ze gewoon tussen de auto's en caravans.' Eén keer in de vijf jaar moet hij een verlengingstoets halen voor het ver voer van gevaarlijke stoffen. Rab: 'Dat is een pittige, zowel mondelinge geur van olie ruikt de chauffeur niet meer. Zijn vrouw Ina wel. 'Dan kom ik thuis en dan moet ik me in de garage omkleden. Gooi de kleren maar naar buiten zegt ze dan. Maar ook zij raakt eraan gewend.' Klippel heeft twee kinderen, Edgar (34) en Esther (31) en twee kleinkinderen, Milan (5) en Sem (3). In die veertig jaar heeft Klippel veel meegemaakt. Wat hem erg is bijge bleven, is de brand bij Dirk Slik in Oudeschild in januari 2003. 'Oud brandweercommandant Marius Banda werd die dag begraven. De brandweer uit Den Helder was hier om waar te nemen. Toen de brand Al veertig jaar vervoert Peter Klip pel (61) uit Den Burg een zeer brandbare stof op Texel: olie. Bang voor een ongeluk is hij nooit. 'Ik heb alle diploma's.' Op 1 maart was hij 25 jaar in dienst bij RAB. Slechts één keer heeft hij een aan rijding gehad, wat overigens niet zijn schuld was. 'Twee jaar geleden kwam een wat oudere vrouw met haar auto uit de Heemskerckstraat in Oudeschild. Ze draaide zo de Schilderweg op zonder dat ze mij zag. Haar auto had wat beschadi gingen. maar gelukkig viel het ver der meeJan Jacob Rab wijst erop dat vrachtwagenchauffeurs altijd alert moeten zijn. 'Automobilisten Inmiddels runt hij daar eigenlijk zijn eigen winkel. 'Veel bedrijven en boeren zeggen dat ik zelf maar moet kijken wanneer er weer bij gevuld moet worden.' Rab beves tigt dit. 'We hebben bij de receptie een olieboekje. Soms kijk ik daarin en dan staan er helemaal geen opdrachten in. Dan denk ik dat er weinig is te doen. Maar veel klanten als schriftelijke, toets.' Klippel heeft, naarmate hij ouder wordt, steeds meer moeite met het leren voor de toets. 'Dan ben ik vijf bladzijden verder en weet ik al niet meer wat er op de eerste bladzijde stond.' Hij is een veilige chauffeur volgens Rab. 'Hij werkt heel erg netjes. Je zult bij hem nooit gasolie of benzine op de grond vinden als hij afkoppelt.' De uitbrak moest ik erheeh om olie in de brandweerwagen te pompen omdat de Texelse brandweer in de kerk zat. Mensen keken me aan van waf doe jij hier nou met die oliewa gen?' Een jaar of vier geleden werd hij gebeld of hij 15.000 liter blanke die sel naar de haven van Oudeschild wilde brengen voor een boot. 'Ik dacht dat ze een grap maakten Toen hij in de haven aankwam bleek het te gaan om het 25-met? lange jacht Amigo van vastgoee handelaar Zeeman uit Hoorn. 'K was met zakenlieden in Rotterdam toen één van de aanwezigen gras een visje wilden eten. Dat kon volgens Zeeman het beste in Oude schild doen. Ze hadden alleen nie* genoeg brandstof. Vandaar dat it moest komen.' Het geld werd con tact afgerekend. 'Ik weet niet me hoeveel het was, maar in ieder gew een aardig kapitaaltje.' De chauffa: werd door Zeeman uitgenodigd r de machinekamer te bekijken, 'b wilde ik wel, maar eerst moest k tank vol.' Door zijn werk komt Klippel opj veel verschillende plekken. Tien jas geleden moest hij naar het Rus sisch Staatscircus op Texel. 'He was leuk om daar achter de schar-j men te kijken.' Ook tankt hij hel onderzoeksschip Pelagia van NlüZ 'Dat is vier of vijf keer per jaar. Soms wel 160.000 liter. Dan moet ik re1; paar keer heen en weer.' Op 30 maart organiseert RAB receptie van 16.00 uur-18.00 uu voor Klippel. Omdat Klippel volgens Rab het gezicht van de zaak is, 4' ook klanten uitgenodigd waar hj olie brengt. 'Ik weet niet wat volgende week vrijdag te wachter staat, maar ik zie het wel.' 1/AmiARO 3AIN gardeur MARIBOROCLASSICS S'NDS 190^ 0^8URG-TE*eV Jojomode is een toonaangevende casual winkel voor dames- en herenmode. Service, kwaliteit en presentatie zijn dé succesfacto ren van onze formule. Onze winkel bevindt zich in het midden tot hoog marktsegment. Jij wilt toch ook een leuke baan? Wij zoeken op korte termijn een enthousiaste Je bent, samen met je collega's, verantwoordelijk voor het optimaal adviseren van onze klanten, de pre sentatie van de kleding en het uitstralen en behouden van de gezellige sfeer in de winkel. Ben je commercieel denkend, flexibel, klantgencht en vind je mode geweldig? Stuur dan je bnef en je c v.! Ervanng is een pré, maar enthousiasme nog meer Wij bieden een uitdagende en vooral ook afwisselen de baan met veel verantwoordelijkheid in een uitste kende werksfeer. Jojomode Stenenplaats 5 1791 EA Den Burg 0222-315304 www.jojomode.com - M 0 3 maart 1997 - 3 maart 2007 DEZE WEEK: J$aak in maart elke week kans op een modebon t.w.v. €150, 'B(i besteding v.a. €100,- een kleurig glascollier cadeau iffie en gebak staan natuurlijk klaar! Weverstraat 104. Den Burg, tel. 0222-313702 - www.weversend.nl Let op: vanaf 1 maart zijn wij op dinsdag gesloten! B&B Van der Vis en Den Boer Accountants en Adviseurs feliciteert: directeur Jan Keijser en alle medewerkers van Keijbouw BV met het winnen van de Texelse Ondernemersprijs 2006. Wij wensen Joscha Schoots en Inge Yntema van 'Het Ambachtscentrum' en Bert Keijser Asperges veel geluk met de aanmoedigingsprijzen. Stuk voor stuk innovatieve ondernemers met oog voor het belang van het eiland Texel en de Texelse gemeenschap! lN DEN BOER - horeca en koelapparatuur- De Vier is gevestigd in Den Burg en levert/onderhoud, een breed assortiment horeca- en koeJ- apparatuur In deze specifieke branche neemt De Vier een toonaangevende positie in op Texel. Wij beschikken overeen showroom waar diverse opstellingen van keukenapparatuuren -benodigdheden zijn gemaaktOnze klanten zijn onder andere horecabednjven, supermarkten en agrahsche bedrijven. Ter versterking van ons team zijn wij op zoek naar een: (38 uur per week) Tot de taken van de functie behoren: Het installeren en onderhouden van koeltechmsche installaties. Het in teamverband innch- ten van professionele keukens. Het oplossen van alle voorkomende storingen aan boven staande apparatuur. Je werkt afhankelijk van de aard van de te verrichten werkzaamheden, je capaciteit en werkervaring, zelfstandig of samen met een collega monteur. Gevraagd: LBO/MBO elektrotechniek of voldoende ervaring in een soortgelijke functie. Een afgeronde opleiding tot STEK koelmonteur of de bereidheid tot het volgen van deze opleiding. Je bent in het bezit van een rijbewijs. Je hebt het vermogen om in teamverband te kunnen werken en hebt een klantgerichte instelling. Na het opdoen van voldoende ervaring heb je er geen bezwaar tegen om bij toerbeurt in storingsdienst tewerken buiten de normale werktijd. Geboden: Een fijne werksfeer met enthousiaste collega's Beloning en voorwaarden volgens de CAO metaal en techniek. Goed aanvangssalaris met de mogelijkheid om door te groeien. Een afwisselende baan in een dynamische omgeving. Kandidaten die belangstelling hebben voor de bovenstaande functie kunnen hun schrifte lijke sollicitatie met cv sturen naar. De Vier. Spinbaan 11791 MC Den Burg. Voor informatie kun |e bellen met Rudolf Kuip. telefoon (0222) 32 21 26 of kijk op www.deviertexel.nl

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 6