'Onbevangen, frivool en speels' Imponerend concert van twee mannenkoren Jongeren schreven 'Die Verse Letters' o PIE Ni e Agenda E teso TEXELSE 2 COURANT Kunst Zaterdagavond, voorjaarsconcert door het Christelijk Residentie Mannenkoor uit Den Haag en ons eigen Texels Christelijk Mannen koor in de rooms-katholieke kerk. Wat een schouwspel, die hele rij mannen, gekleed in een goedge- sneden pak met een frivool strikje. Indrukwekkend zoals ze massaal naar voren kwamen. Even leek het alsof het publiek de voor ste rijen zou moeten ontruimen, zoveel zangers Maar het paste nog net. Mooi gezongen? Ja best. Iets meer variatie en ook een wat speelser stuk ertussen zou ik niet verkeerd hebben gevonden, maar ik heb genoten. Het meest echter van de dirigenten en om nog preciezer te zijn, van Piet de Reuver. Oei, nu zie ik direct bedenkelijke vraagtekens rijzen, maar het is niet wat u denkt. Wie ook naar zijn lichaamstaal, zijn handen heeft gekeken, weet pre cies wat ik bedoel. Zijn manier van dirigeren was KUNST met hoofd letters. Iedere vinger, iedere pols en armbeweging sprak zijn eigen taal en de mannen gaven wat hij vroeg, wat hij afdwong, waarvoor hij commando gaf Wanneer hij beide handen als schalen omhoog tilde, de ellebogen als in krachts inspanning naar buiten meebewe gend, zwol het gezang uit al die kelen aan alsof hij eigenhandig met alle kracht het geluid uit al die monden omhoog trok. Wanneer hij zijn gebalde vuist met opgehe ven wijsvinger als een dolkstoot omhoog speerde, volgde het koor feilloos, om direct daarna weer te dimmen wanneer hij met een uitwaaierende beweging 'het mid denpad schoonveegde' en par tijen tot stiller maande. Soepel, subtiel, gebiedend en boetserend vlocht hij stemmen en muziek zo dooreen, dat zelfs een dove de muziek zou kunnen horen, door alleen maar naar de dirigent te kijken. Het meest sprekend kwam dit tot uiting in het onder zijn leiding gezamenlijk gezongen I'll wish I had given Him (him) more'. Ik sluit me bij deze liedtekst aan Hij had meer mogen doen. Het Haagse koor - gefeliciteerd met jullie 80 jarig bestaan, mannen - zou waarschijnlijk genuanceerder uit de verf zijn gekomen. Pien Verberg n de acht schrijvers van de bundel Die Verse Letters, met acht korte verhalen, signeren hun boekje. Cabaret-café maakt ommetje in het Cabaret-café, waarin het lokale nieuws wordt besproken door Pip Barnard en Janien de Bruijn, wordt vrijdag extra aandacht besteed aan ommetjes. Ook is er aandacht voor samenwerking met de Antillen, de Playboy-editie van de Texelse Courant, de nominatie van Villa Zeezicht 'en andere zaken die de gemoederen verhitten' Dit alles gelardeerd met veel muziek en met de vaste rubrieken als de Som- meltjes, het feuilleton Mosselweg 14 en de Column van Janien. Cabaret-café wordt gehouden in de café-brasserie van De Lindeboom en begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. Wel wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd. Bloemschikken Jolanda Persoon van De Tuunde- ne verzorgt dinsdag een workshop 'paasschikkmg'. De workshop wordt gegeven in het gebouw van het Rode Kruis aan de Jonkerstraat in Den Burg en begint om 19.45 uur. Deelname kost €15,-. aanmelden kan via tel. 06-21842638 of via e- mail detuundene@texel.com. Wat zou 't in De Kombuis De Texelse band Wat zou 't verzorgt zaterdag een optreden in café De Kombuis op de haven van Oude- schild. Het optreden begint omstreeks 21.30 uur, de toegang is gratis. Woensdag 28 maart Inge Stevenson organiseert een informatieavond over spiritual hea ling. De informatieavond wordt gehouden aan de Brink 26 in De Koog en duurt van 20.00 uur tot 22.00 uur. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven door te bellen met Stevenson: 327276. VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nikadel 21 1796 BP De Koog Tel 32 70 25 Rabobank 36.25 73.360 Dinsdag 27 maart: In Tusse de Banke op de Groene- plaats in Den Burg komt vanavond de dialectgroep van de Historische Vereniging bijeen. In het Alzheimer Café wordt gespro ken over beginnende dementie De bijeenkomst wordt gehouden in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. aanvang 19.00 uur. In Cinema Texel draaien de volgende films: Norbit (20.15 uur), The Queen (20.00 uur). Woensdag 28 maart: Bij Ambachtscentrum Texel aan het Wezenland in Den Burg gaan om 10.30 en 14.45 uur rondleidingen door de distilleerderij en de bierbrouwenj van start. In de Texelse Bierbrouwerij aan de Schilderweg tussen Den Burg en Oudeschild starten om 15.00 en 16.00 uur rondleidingen. Inge Stevenson houdt een informa tieavond over spiritual healing. Deze wordt gehouden aan de Brink 26 in De Koog en duurt van 20.00 uur tot 22.00 uur. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden via tel. 327276. In Question Plaza in Den Burg vindt een optreden plaats van de Schot se McCalmans. Het concert begint om 20.45 uur, de toegang bedraagt €12,50. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Music Store en Hotel de Lindeboom. In Cinema Texel draaien de volgende films: Norbit (16.00, 20.15 uur), Music and Lyncs (16.15 uur), The Queen (20.00 uur), Beestenboel (13.45 uur), Ernst, Bobbie en de geslepen onyx (14.00 uur). In bioscoop De Kiekendief op vakan tiepark De Krim zijn te zien Blood diamonds (19.00 uur), Night at the museum (15.00 uur). Donderdag 29 maart: Bij Ambachtscentrum Texel aan het Wezenland in Den Burg gaan om 10.30 en 14.45 uur rondleidingen door de distilleerderij en de bierbrouwerij van start. Vrijda 30 maart: Frans Stolk Mechanisatie houdt twee dagen lang open huis. Het bedrijf ay de Bernhardlaan in Den Burg is van daag geopend van 9.00 tot 21 001 In de café-brasserie van De Linde boom in Den Burg begint om 20 co uur het Cabaret-café, waarin het loka le nieuws wordt besproken door Barnard en Janien de Bruijn, Metv daag speciale aandacht voor omme tjes en omwegen. Met feuilleton Mos selweg 14. de Sommeltjes, het filmpjs en veel muziek. Wielerverenigmg Texel houdt voor jaarsvergadering. Locatie is de jeugd herberg aan de Haffelderweg, aanvana 20.00 uur. Tijdens de pauze wordt een rondleiding door het gebouw gege- In de voorspeelruimte van de Muziek en Dansschool aan de Wilhelminala» in Den Burg begint om 21.00 uur inloopavond salsa. Deelname kost €2,- per persoon. Hoogwater te Oudeschild Di. 27 02.30 en 14.55 u. Wo. 28 04.00 en 16.20 u. Do. 29 06.15 en 18.20 u. Vr. 30 07.30 en 19.30 u. Za. 31 08.30 en 20.25 u. Zo. 01 09.15 en 21.10 u. Ma. 02 09.34 en 21.34 u. Di. 03 10.16 en 21.55 u. Om de drukte de baas te kunnen TESO vrijdag van 9.30 tot 20.001 een extra boot in Er is dan ieder hy uur een afvaart, zowel vanuit Den Hel der als vanaf Texel. Er worden wachttijden verwacht. Zondag 1 aprl gaat de zomerdienstregeling weer Vanaf dat moment is de eerste afvaart op zondag- en feestdagen om 7.0! uur vanaf Texel en om 7.30 uur var- uit Den Helder Meer informatie ove de veerdienst is te verkrijgen v 369600 of website www.teso nl TEXELS E^COURANÏ Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den 8urg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redaclie@texelsecourant,nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stiana Sibon Buiten werktijd: Stiana Slbon Telefoon 06 - 22 21 16 62 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Der. Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt zondag 1 april op om 07 14 en gaat onder om 20.14 uur. Maandag 2 april volle maan d« Regalen »oor h, Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar 36,45 34,85 (aut Per jaar €71,10 68,95 law Bij verzending naar het buitenland zijnpj- tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vo afloop van de abonnementsperiode blNSDAG 27 MAART 2007 Villa Zeezicht genomineerd Villa Zeezicht, de band met de Texelse Claudia Rey, is een van de zestien genomineerden voor de Nederpopprijs 2007. Vorige week speelde de band in Deventer in de eerste van vier semi- finales. De finale wordt gehouden op vrijdag 18 mei, in popcentrum Hedon in Zwolle. Eén finaleplaats is gereserveerd voor de populairste band van de website www.onge- kendtalent.nl, de muzikantensite van de NCRV. Bezoekers van de site kunnen tot eind maart hun stem uitbrengen op de zestien genomi neerden, waarvan ook geluidsfrag menten te beluisteren zijn. De winnaar van de Nederpopprijs krijgt een bedrag van €2500,- en mag optreden op het festival Van Eigen Bodem in Zwolle. Jeugd behaalt EHBO-diploma Vrijwel alle kandidaten hebben deze week op OSG De Hoge- berg hun diploma Jeugd EHBO-B behaald. Er deden 21 leerlingen aan het examen mee, 19 van hen behaalden het diploma. Zij werden opgeleid door Wil Bonne en Geeske Zijm. Het examen werd afgenomen door de artsen Hoekstra en Van Hattem en Riet Goeman. De geslaagden zijn: Joerie van Mierlo, Tessa Drijver, Nicole Grit, Melanie Krab, Esther van der Meer, llona Bakker. Ellen Vlaming. Marieke Zijm, Rosanne Wuis, Danielle van der Vis, Jenny van der Slikke, Kim van Egmond, Charlotte Daalder, Marina Brouwer, Nathalie Stark, Marinka Diks, Marit Verkaart, Annette Ver- mue en Leone Barhorst. Zij sporten zelf veel, sommigen nog al fanatiek, en kunnen nu ook inge zet worden bij sportevenementen waarbij EHBO-inzet verplicht is. CursusIVA In samenwerking met het gerenwerk verzorgt Sportsen- Texel een Instructie Verantwo? Alcoholgebruik, bedoeld voor te vrijwilligers. de n nest van: we i de stadl die r word De instructie wordt gegeven Ronald Grin van de BrijdersticK op dinsdag 3 aprii van 19.00 tol2C uur in Time Out aan de Wilheln laan in Den Burg. Behandeld den alcohol en de wet, de wen van alcohol, verantwoord schei in de praktijk en lastige situat De deelnemers ontvangen na aft een certificaat. Leidinggevenden kantines en dorpshuizen dienen ir bezit te zijn van het diploma Scc Hygiëne. Met een IVA-certificaat' een vrijwilliger de bar draaien zen dat de leidinggevende aanwez." Het certificaat wordt aanbevolen v hebt de jongerencaravans. Opgeven bij Sportservice Texel (tel. 322I e-mail sportservicetexel@texelj en bij de Stichting Pharos Texel 315224, e-mail esther@pf nl). Michiel de Ftuytel in zeemanskerkjij In het Zeemanskerkje in Oude wordt zondag een herdenkmc gehouden voor Michiel de F Door het schenken van een Ifl luchter heeft De Ruyter zijn n het kerkje verbonden. De vieitk jaar geleden geboren vlootvoc een regelmatige gast van het d( dat in die tijd is ontstaan. In de$ zullen Michiel de Ruyter en C" lis Tromp 'in levenden lijve' a zig zijn. Voorganger is Caroline! Nederlanden, de dienst begint! 11.00 uur. Na afloop wordt erjy geschonken met scheepst Inloopavond salsi In de voorspeelruimte van I Muziek- en Dansschool Wilhelminalaan in Den Burg vrijdag vanaf 21.00 uur een ir avond salsa gehouden. Deel^a- kost €2,- per persoon Het Christelijk Residentie Man nenkoor gaf zondag samen met tiet Texels Christelijk Mannenkoor èen concert in de rooms-katho- ieke kerk van Den Burg. De twee koren brachten een afwisselend programma met muziek uit vele windstreken, waarbij zij zowel apart als samen optraden. Het werd een indrukwekkend con cert. Het bezoek van het Christelijk Residentie Mannenkoor was een (dee van oud-Texelaar Chiel Bak ker, die destijds van het Texelse Mannenkoor verhuisde naar dit koor in Den Haag. Het concert was de kroon op de jubileumtoernee die het koor maakte ter gelegenheid van het tachtigjarig bestaan. In de middag maakten de zangers, die veelal met partner naar het eiland waren geko men, een rondrit, waarna samen met het Texelse koor werd gerepeteerd. Aan het concert werd medewerking verleend door bariton Jan Mulder en organist Aarnoud de Groen, die koor en solist incidenteel begeleidde en een orgelsolo voor zijn rekening ham: een compositie van Bach, die hij lichtvoetig en wervelend uitvoer de. Voor Jan Mulder was een grotere Pol weggelegd: hij trad op samen met het koor, en zong daarnaast een ana van Verdi en het Ave Maria van Hubert Cuypers. Zijn stem klonk robuust en volumineus, de uitvoe ring was adequaat, maar miste hier en daar fijnzinnigheid en natuurlijke uitstraling. Het operarepertoire lijkt meer op zijn lijf en voor zijn stem geschreven. Met name in de aria van Verdi legde hij zijn ziel bloot en wist hij het publiek te beroeren. Het Christelijk Residentie Mannen- De beide mannenkoren zongen gezamenlijk het indrukwekkende slot van de uitvoering. koor verzorgde het eerste gedeelte van het programma. Dirigent Aad van der Hoeven nam waar nodig zelf de pianobegeleiding voor zijn rekening, een sterk staaltje van diri geren en spelen tegelijk, waarbij een goede afstemming tussen koor en dirigent noodzakelijk is. Het koor volgde de dirigent minutieus en wist alle inzetten en slotakkoorden gelijk te krijgen. Een prestatie, omdat waarschijnlijk de meeste leden van het enorme koor de dirigent niet eens konden zien. Dat ging gemak kelijker toen de dirigenten hun bok beklommen, waarbij ze hoog boven hun koor uittorenden. Jammer dat het kennelijk niet mogelijk was een oplopend podium te creëren. Vooral bij het gezamenlijk optreden was een groot gedeelte van het koor ook voor het publiek onzichtbaar. Het Haagse koor maakte grote indruk. Er werd met mooie dynamische verschillen gezongen, met veel expressie en nuance, zuiver, zeer goed afgewerkt. Niet het 'brallerige' geluid dat zoveel mannenkoren kenmerkt. Een aparte vermelding verdient Izje Cheruvimy Tajno van Dworjetsky, waarbij het koor, nauwlettend de dirigent vol gend, alles uit de kast haalde. Zon der iets af te doen aan de klankkleur van de andere stemmen, is een com pliment op zijn plaats voor de eerste tenoren, die waar nodig opvallend mooi en beheerst de boventoon voerden. Ook het Texels Christelijk Mannen koor liet zich niet onbetuigd. Onder de enthousiaste leiding van Piet de Reuver en Piet Bakker, die na zijn ziekenhuisopname weer van de partij kon zijn, zong het koor vol overgave en in opperste concentratie een zes tal liederen, al dan niet bewerkt voor mannenkoor. Ook de Texelse man nen lieten horen dat ze prachtig zacht kunnen zingen, verstild en fijngevoe lig, maar ook krachtig en expressief, met een aangename koorklank. Een beetje spijtig was het dat er geen toelichting op het programma was, zodat het veelal gissen was waar over de liederen gingen. Met zoveel mannenstemmen is het moeilijk de teksten verstaanbaar te laten klin ken. Door de bezielende uitvoering werd echter toch de bedoeling van de muziek goed overgebracht. Het gezamenlijke optreden van de beide koren leverde een complete volksverhuizing op, die rustig en gedisciplineerd werd uitgevoerd. Veel toehoorders maakten van de gelegenheid gebruik zelf ook even de benen te strekken en de rechte en harde banken van de kerk te ontvluchten. Het 'combikoor', dat bijna 200 man telde, bracht een drietal composities ten gehore, van Schubert, Adkins en Richter. Het was een imposant optreden, waar bij ook hier koor en dingent(en) het beste uit elkaar wisten te halen. Een massaal, maar niet massief geluid. Het programma werd afgesloten met The Creation van Richter De laatste regel: 'And there was light' moet zelfs op de vuurtoren van De Cocks- dorp te horen zijn geweest. Toch nog een slotakkoord op volle sterkte. Lida Wels Fancy fair Oudeschild In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild wordt zaterdag vanaf 16.00 uur fan- py-fair gehouden. Er zijn kraampjes met eten en drinken, een rad van fortuin, een demonstratie sieraden maken en een rommeltjesmarkt. Van 16.00 tot 18.00 treedt clown fcimo op, om 17.00 uur gevolgd door een demonstratie linedance. Om 19.00 uur begint een optreden Van de Waddenvogels, om 19.00 uur gevolgd door een optreden van het Oudeschilder Visserskoor. De opbrengst van de markt komt ten goede aan de verenigingskas van het in 1998 opgerichte dameskoor De Waddenvogels. Tijdens de fancy-fair wordt een taar- tenbakwedstrijd gehouden. Appel taarten, die door een deskundige Jury van beroepsbakkers zullen wor den beoordeeld, dienen tijdig te worden ingeleverd. Opgeven kan bij Corrie Krijnen, tel. 313614. Koninginnemarkt Verenigingen die maandag 30 april een kraam willen bemannen op de Koninginnemarkt in Den Burg, kunnen zich vanaf heden aanmelden bij Aad van Heenwaar den, Meester Kraaistraat 8 in Den purg. Per e-mail is hij bereikbaar Via info@folkloretexel.nl. De markt fvordt gehouden op de Groene- plaats ©n duurt van 9.00 tot 12.30. Alleen verenigingen zijn welkom. Particulieren kunnen elders in het centrum van Den Burg een plaatsje zoeken, waar de gemeente toestem ming geeft voor een vrijmarkt. Deel nemers aan de Koninginnemarkt krijgen een plaats en een kraam, voor elektriciteit (een eurostekker) moeten ze zelf zorgen. Wie het idee heeft dat literatuur niet aan de jeugd is besteed, moet het boekje Die Verse Letters maar eens lezen. Het bevat acht kor te verhalen, die zijn geschreven door evenzoveel Texelse scho lieren en het resultaat van een cursus creatief schrijven onder leiding van Nico Dros. Een initi atief van OSG De Hogeberg en de Openbare Bibliotheek, woens dagavond gepresenteerd tijdens de voorleesavond in de bieb. Waar de leeftijd waarop schrijvers in Nederland debuteren gemiddeld 35 is, betreft dit een boekje dat is gemaakt door scholieren van pak weg zestien jaar. Niemand heeft ze ertoe gedwongen, ze zetten zich vrijwillig en buiten schooltijd aan het schrijven. Ook een bijzondere ervaring voor Nico Dros, die als docent aan de Schrijversvakschool in Amsterdam vaker met het bijl tje heeft gehakt, maar nog nooit met middelbare scholieren. Dros: 'Heel goed om dit op deze leef tijd te doen. Jongeren verkeren in een levensfase die heel stormachtig verloopt en zijn enorm ontvankelijk voor poëzie. Schrijven is grip krijgen op de stroom van je gemoed, een bezigheid die in deze levensfase heel zinnig is.' Wat niet wil zeggen dat het er tijdens de tien schrijfses sies in de bibliotheek altijd even serieus aan toe ging. 'We hebben veel gelachen. Het ene moment kunnen ze geconcentreerd werken, maar als er iets voorvalt zijn ze ineens helemaal weg. Dan liet ik ze even ratelen, om daarna de draad weer op te pakken.' Wat Dros zijn pupillen probeerde te leren, was het schrijven van een goed kort verhaal. Daarvoor moesten ze onder meer weten hoe een goed plot in elkaar zit, hoe een karakter wordt opgetekend en hoe span nend wordt geschreven. Dros gaf ze lees- en schrijfopdrachten, die de opmaat moesten vormen naar een echt verhaal. 'Wat me opviel, is dat ze zo ongelofelijk onbevangen aan het schrijven sloegen. Oudere cur sisten die ik les geef, kampen vaak met remmingen en moet ik zelf vertrouwen geven. Deze jongeren schreven frivool en speels. Ik had snel in de gaten dat ik ze de vrije teugels moest laten. Het resulteerde in verhalen die ontzettend goed gefantaseerd zijn. Verhaaltechnisch klopt het misschien niet altijd, maar ik ben ervan af gebleven. Dat leek me wel het beste. Bijzonder aan deze groep was ook dat we met z'n achten zijn begonnen en geëin digd. Ik vind dat ze het ontzettend goed hebben gedaan.' Marit Rutten had woensdagavond de eer om voor een flink gehoor haar verhaal De Afstandeling voor te dragen. Het gaat over de belevenissen van iemand die staand de stilte verbeelt. 'Misschien is levend standbeeld niet het juiste woord. Een mens ben ik, een mens dat is blijven hangen in een moment. Het moment van de perfecte pose.' Knap geschreven, met een verrassend eind. Wat deze scholiere betreft, zal het niet bij één verhaal blijven. 'Ik schrijf al vanaf groep drie en wil er zeker mee door gaan. Na het VWO ga ik Nederlands studeren.' Dros: 'Deze cursus is een mooie manier om kennis te maken met de literatuur. Via korte verha len hoop je dat de jeugd gaande weg doorgroeit naar dikke bundels.' Bij één cursist was de volgorde anders, blijkens een anekdote van Dros, voorgelezen door initiatief nemer Pieternel Geurtz: 'Hij was twintig minuten vóór aanvang van de allereerste les in de bibliotheek. Er was nog niemand. Er kwam een jongeman binnen met haar zo lang dat hel bijna tot zijn middel viel. Ik zei: Je zult nog even geduld moeten hebben. Hierop ging hij zitten en diepte een kolossaal boek op uit zijn tas. Ik schatte dat het wel achthon derd pagina's moest tellen. Hij sloeg het ergens in het midden open en ging doodkalm zitten lezen. De aan blik van deze in zijn boek verzon ken leerling schonk mij ineens veel vertrouwen in het welslagen van deze cursus. Aan het schrijven gaat immers het lezen vooraf. En dat voorgevoel is juist gebleken.' De acht schrijvers zijn: Jeroen de Gee, Eva Groot, Mare Hilstra, Maar ten W. Kulk, Marianne Langeveld, Marit Rutten, Iris de Wolf en Marissa Zegel. Het is voor €3,50 te koop in de boekhandels, in de OSG en in de Openbare Bibliotheek.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 2