Moeder en dochter exposeren in Hoornder galeries Visspecialist heeft te veel zitplaatsen Wesley heeft gebrek aan internet Schulpengat oogt als kleine Wagenmaker DAGELIJKS TEXELS NIEUWS u;u7U7.texeIsecourant.nl F amilieberichten TEXELSE 3 courant Een opvallend doktersadvies betekende vijfenveertig jaar gele den het begin van een innige band met Texel. Tientallen land schappen en andere schilderijen getuigen nog steeds van haar liefde voor het eiland. Een deel ervan is.de komende maand te zien in Galerie Klif ART, op enkele tientallen meters van de tweede woning die Ottilie en echtgenoot Wouter van Dapperen veertig jaar geleden in Den Hoorn koch ten. Tegelijkertijd exposeert haar dochter Hester kunst van heel andere aard in Galerie Melk. Ottilie van Dapperen tekent en schiï- dert sinds haar jeugd. Ze bezocht de Kunstnijverheidsschool in Amster dam, de latere Gerrit Rietveld Aca demie, In de jaren Nestig gaf ze les, onder meer op de in kunstenaars kringen vermaarde Werkschuit in Amsterdam. Tot haar pensionering doceerde ze tekenen en kunstge schiedenis aan mode-academie Montaigne. Ze is een gepassioneerd kunsthistorica, geeft lezingen en organiseert kunstreizen, 's Zomers gaat ze geregeld naar Frankrijk en Italië om er van de natuur te genie ten en te schilderen. Ondanks haar buitenlandse reizen is de Bussumse misschien nog wel het meest enthousiast over Texel De kennismaking met het eiland kwam verrassend tot stand, nadat twee elkaar snel opvolgende zwangerschappen vijfenveertig jaar geleden een zware wissel op haar gezondheid hadden getrokken. Van haar huisarts kreeg ze ais recept het adres van Heidehof Den Hoorn, ver gezeld van het advies: 'Ga er maar eens uit, dat is een prima plek.' De kennismaking beviel zo, dat de Van Dapperens bleven terugkomen. Toen de appartementenboerderij van de familie Smit eens was volge boekt. verhuisden ze naar de over buren van Westerduin. 'Ik heb nog films waarop Jaap Bakker de koeien loslaat uit de schuur en met onze kinderen langs de slootkant loopt om nesten aan te wijzen.' Na een tip kochten de Van Dappe rens in 1967, deze maand precies veertig jaar geleden, het piepkleine loodshuisje Klif 19 van Meindert en Grietje Kikkert. Het gezin telde inmiddels vier kinderen. Het pand werd totaal verbouwd. Geen over bodige luxe, want de zwammen groeiden door de houten vloer. De restauratie werd met respect voor de historie aangepakt, waarna het huisje tot monument werd ver klaard. Ook binnen is het authen tiek gebleven. De oude bedsteden worden eens per twee jaar door artiesten gebruikt om een tijdens Broadway Den Hoorn een optreden in te verzorgen. In drukke tijden kwamen ze wel eens wat minder, maar Texel bleef trekken. 'Als we er zijn, zitten Wou ter en ik de hele dag te tekenen en schilderen. Vaak wel zes of zeven uur lang. Dat doen we bijna altijd op het Hoge Achterom. Het uitzicht is daar zó prachtig. Het gebeurt wel dat fietsers passeren en roepen: Dit is het mooiste plekje van de wereld! En zo is het ook. We zaten tot een paar jaar geleden trouwens ook vaak in het café te werken. In de Grooten Slock tekenden we de stamgasten. Die vonden dat hart stikke leuk. Ze brachten ons steeds bier. Als ik dan zei dat ik er al vier op had, zeiden ze: Geeft niks, dat is goed voor het tekenwerk. De schilderijen die Van Dapperen van Den Hoorn maakt, zijn tame lijk traditioneel. Loodshuisjes, het kerkje en ook de kotters in de haven van Oudeschild zijn vnj natuurge trouw door haar nageschilderd. Dat wil niet zeggen dat haar schilderijen per se moeten lijken. 'Ik streef er eigenlijk naar wat ruiger te worden en meer te abstraheren.' Lachend: 'Het gaat niet zo snel meer, maar je zult zien hoe modern ik nog eens word.' Dochter Hester van Dapperen, die bij Galerie Melk exposeert, heeft de liefde voor Texel van haar vader en moeder meegekregen. Maar als kunstenaar heeft ze een heel andere stijl ontwikkeld, waarbij het doek waarop ze schildert net zo belangrijk is als de afbeelding. 'Het is net als t Lucia fK.'M. Stiekema het heeft haar niet altijd meegezeten. waardoor ze vaalt tegen Heter weten alles deed zoals ze deed. !En ieder die haar kende weet, dat vooraf haar motivatie in het (even Cater in herinnering zaf zijn gebfeven. Ieder die aan haar terugdenkt en dit feest, zaf denken: Qewoon goed, dat ze er is geweest. r 25 juni1924 t 5 febn Wij zijn u dankbaar cfat u de Caatste eer aan Lucia heeft widen bewijzen. Het deed ons aClen heel erg goed, dat zo veef mensen haar niet vergeten waren. Het gaf ons een qewel van warmte en trots, omdat ze was wte ze was. TamiCie Stiekema 7exeC, maart 2007 In plaats van kaarten. Verslagen en intens verdrietig zijn wij door het overlijden van mijn lieve vrouw en mijn schoon moeder Vera Kreutzgrabe 12-12-1931 26-03-2007 Zo kort na het afscheid van haar geliefde dochter Eva. Werner Kreutzgrabe Ton Witte BremerhafenerstraBe 217 28237 Bremen Did. Vera is overgebracht naar rouwcentrum GE.BE.IN, NordstraBe 5-11, 28217 Bremen. De begrafenis is donderdag 29 maart om 12.00 uur, waarna gelegenheid is tot condoleren. Woorden schieten tekort bij het overlijden van Vera Kreutzgrabe Moeder van onze pas overleden schoonzuster Eva. Werner en Ton, veel sterkte gewenst. Namens de familie Witte: Margriet en Theo Rey-Witte IHoera! Op 24 maart 2007 is onze zoon Kenji Arnjalex Jacob Jan geboren in Den Helder. De trotse ouders zijn Mariëlle Boon en Bas Roestenberg Keidelplein 4 1795 AH De Cocksdorp Voor bezoek, bel even 316021 Geboren! Olivier Lennart Broer van Sam Zoon van Ingnd van der Werf en Nikolaas Schoo Admiralengracht 152 III 1057 GH Amsterdam 020-618 52 34 or- DINSDAG 27 MAART 2007 Wesley van Bommel vertelt op het n 0 scholierenweblog hoe hij deze week iticrij met school een bezoek bracht aan 'Amsterdam. Bij 'gebrek aan internet' heeft het verslag even op zich doen wachten, 'maar beter laat dan nooit, zeg ik maar. We-zijn in de Bijl- te' mer geweest. We hebben daar over de markt gelopen, zijn in Kraaien- 3 nest geweest en bij het monument te van de Bijlmerramp. Daarna hebben Kir we een rondleiding gekregen door Soc de Stopera. Een combinatie van stadhuis en een flinke theaterzaal die regelmatig voor opera gebruikt wordt Dat vond ik het leukst, we hebben daar achter de schermen gekeken en gezien hoe het er aan ging daar. Toen nog even langs de 'Nieuwe Stad', oftewel IJburg. Dat bestaat uit zeven eilanden die helemaal van de grond af worden opgebouwd. Huizen, scholen, werk- gelegendheid... alles. We moes ten in groepjes lopen, maar zo kop pig als ik ben, ben ik in mijn eentje door Amsterdam gaan lopen, omdat ik daar de weg aardig kan vinden en ik er ook vandaan kom. Ik woon pas sinds 2001 op Texel, daarvoor in Diemen en Amsterdam Zuid-Oost (de Bijlmer). School blijft lastig. 'Ik kwam netjes om acht uur op school, bleek het eerste uur uit te vallen, dus ik weer naar huis. Later kregen we te horen dat de les wel door ging. Foutje van de roostermaker (zo noemen we hem, degene die dat bijhoudt) We hebben de datum van de examenstunt vastgesteld, net als de locatie en wat we gaan doen. Dat wordt heel leuk.' De leraren zijn gewaarschuwd. De eerste reactie op een blog van Wesley komt van oud-blogger Anna Sprenkeling: 'Leuke weblogjes, ga zo door.' De belevenissen van Wesley zijn ook deze week nog te volgen via www. texelsescholieren, web-log.nl. Scholieren die ook gedurende twee weken het weblog willen bijhou den, kunnen zich aanmelden via redactie@texelsecourant.nl of via een reactie op het blog. bij mensen. Ik ben niet alleen geïn teresseerd in wat je ziet, maar ook in wat eronder zit.' Haar fascinatie voor het materiaal komt ook voort uit haar werk als modeontwerpster. Na de kunstacademie in Amster dam te hebben voltooid, ontwierp ze kleding en zette ze kledinglijnen op voor bekende merken als Oilily en Mexx. Voor de coördinatie van de productie en om inspiratie op te doen, maakte ze vele reizen. De verscheidenheid aan mensen die ze daarbij ontmoette, vormt volgens eigen zeggen de leidraad voor haar werk. In de jaren negentig ontwierp ze als freelancer werk voor bedrij ven als Albert Heijn, PTT, Heineken, VNU en ING Bank. Opvallend zijn de transparante doe ken die ze in twee lagen op een lijst bevestigt, waardoor het schilderij er vanuit elke hoek anders uitziet. Bij één ervan heeft ze op het achterste een tekst geschreven. Doordat het voorliggende doek hier en daar dik van verf is voorzien, zijn slechts enkele woorden te herkennen. 'Dat heb ik expres gedaan. Je moet het niet kunnen lezen, anders laten de mensen zich teveel afleiden.' Dat de toeschouwer met direct haar bedoelingen zullen begrijpen, deert haar niet. 'Ik stop er mijn eigen ideeën in, maar als mensen er iets anders uithalen, vind ik dat alleen maar mooi. Graag zelfs, hoe meer, hoe liever.' Overigens verrast ze ook zichzelf. 'Ik heb soms een idee hoe iets moet worden, maar als ik aan het werk ben, gaan mijn handen hun eigen gang.' De grote en kleurige doeken, die opvallend goed naar voren komen in de kleine voormalige melkwinkel van de families Pool en Van Wijn gaarden, doen in weinig aan Texel denken. Toch heeft het eiland waar ze nog steeds geregeld neerstrijkt veel voor haar werk betekend, ver moedt ze zelf. 'Ik ben geïnspireerd door de weidsheid en de stilte hier. Maar ik werk niet graag buiten. Ik heb de rust van mijn atelier nodig. Ik zou er niet tegen kunnen steeds te worden aangesproken als ik op het Hoge Achterom werk.' En geksche rend: 'Voordat ik voor die grote kle dingmerken werkte, verkocht ik mijn werk op de Hoornder Donderdag. Mijn carrière is hier dus eigenlijk begonnen.' Het werk van Ottilie en Hester van Dapperen is nog de hele maand apnl in Klif ART en Melk te zien. Beide galeries zijn geregeld open. Van Hester hangen ook enkele doe ken in restaurant Bij Jef. Joop Rommets Als alles volgens plan verloopt, komt de Schulpengat 4 april weer in de vaart. Momenteel krijgt het zeventien jaar oude schip een grootschalige onderhoudsbeurt. De bedoeling is dat de boot nog tien jaar mee gaat. Volgens projectleider Rint de Vries was het noodzakelijk het schip op te knappen, omdat de systemen verouderd waren. 'Het werd steeds moeilijker bepaalde onderdelen te vervangen. Ze zijn niet meer ver krijgbaar.' Het grootste onderhoud is gepleegd aan de voortstuwers. Het bestu ringssysteem is vernieuwd en drie van de vier stuwers zijn uit elkaar gehaald om de componenten te controleren en te vervangen. Een andere belangrijke aanpassing is de brug die, net- als op de Dok ter Wagemaker, twee bedienings posities heeft gekregen in plaats van één. 'Dit is veiliger doordat de bestuurders elkaar beter kunnen aflossen.' Ook de controlekamer voor de machinisten is vernieuwd. Zij kun nen voortaan daar hun dienst door brengen in plaats van deels in het stuurhuis. Het alarm- en monito- ringsysteem is vernieuwd en het navigatiesysteem is overeenkomstig met dat van de Dokter Wagemaker. De veiligheidsmiddelen, zoals red dingsvesten, zijn opnieuw gekeurd, tien automatische deuren hebben een nieuwe aandrijving gekregen en de goten op het autodek heb ben aparte putdeksels gekregen in plaats van één lange rij met aaneen gesloten deksels. Ook de buitenkant van de boot lijkt meer op die van de Dokter Wage maker. Het schip is in de nieuwe huisstijl geverfd. 'Ook de roestplek- De Texelse Visspecialist in Oude schild mag van de gemeente niet langer tachtig zitplaatsen in de winkel en op hetterras handhaven. Het bestemmingsplan verleent een vergunning voor 36 stoelen. Eigenaar Peter Bongaards heeft om een voorlopige voorziening gevraagd bij de rechter, waarover vandaag uitspraak is. Bongaards noemt de houding van de gemeente slap. 'Al die tijd wist de gemeente ervan en hebben ze het gedoogd. Nu Vispaleis Van der Star een bezwaar indient, mag het ineens niet meer.' De zaak is vorig jaar verbouwd. Het interieur is vernieuwd, er is een ondergronds leidingensysteem aangelegd waardoor olie wordt aan- en afgevoerd, er zijn zes grote plasmaschermen met daarop het assortiment en er is een aquarium gebouwd met onder meer haaien en murenen. 'Door de vernieuwen de ideeën hebben we hiervoor een lening gekregen bij het Innovatie fonds STEP' Volgens Bongaards zijn er geen extra zitplaatsen bijgekomen. 'Voor de verbouwing waren het er tachtig en erna ook. We hebben alleen kruk jes vervangen door stoelen, maar zitplaatsen zijn zitplaatsen.' De zes picknicktafels en vier tafels met vier stoelen op het terras moeten weg. Hij is bang hierdoor omzetverlies te lijden 'De verbouwing viel der tig procent duurder uit. Nu moeten we met minder zitplaatsen dezelfde omzet halen als voor de verbouwing en ook nog eens de kosten van de verbouwing goedmaken.' Het moment waarop de gemeente ingreep en een bouwstop afkon digde, was volgens Bongaards te laat. 'De gemeente had mij hier over in de eerste fase van de ver ken zijn weggewerkt. Onderhoud dat vaak niet opvalt, maar wel van belang is.' Het oog van de passa giers zal vooral vallen op de nieu we lichtgele salonvloer, toiletten en wastafels. Donderdag is de eerste proefvaart en als die naar wens verloopt, zal het schip op 4 april weer varen. De onderhoudsbeurt kost tussen de drie-en-een-half en vier miljoen euro. bouwing moeten benaderen, niet in de tweede. Dan gaat het namelijk alleen nog maar over de veiligheid van de verbouwing. Daarom durfde de aannemer het ook wel aan om alvast te beginnen, want hij werkt veilig. De bouwstop was dan ook niet terecht.' Het is volgens Bongaards altijd het zelfde liedje bij de gemeente. 'Als je iets bedenkt en goed bezig bent, mag het ineens niet meer. Je pro beert de toerist te vermaken en op een positieve manier met je winkel bezig te zijn. Het is wel zo dat als er de komende tien jaar niet in toe risme wordt geïnvesteerd, er over twintig jaar geen toerist meer op Texel zal zijn.' Een woordvoerder van de gemeen te geeft toe dat de gemeente eerder had moeten ingrijpen. 'We dachten Pefer is er zelf bij, dus het zal wel goed komen. Bovendien had hij op het bouwplan voor de tweede fase aangegeven dat er 36 zitplaatsen zouden komen. Hij wist ervan.' Bij Bongaards valt dit onder de noe mer met eerlijk. 'Dit is iets voor de eerste fase van de verbouwing, met de tweede. Er was een gedwongen bouwstop en ik moest verder' In het bestemmingsplan Oudeschild bedrijventerrein uit 1989 staat dat het terrein van de Visspecialist de bestemming industriële bedrijven heeft. Dat betekent dat er geen detailhandel of horeca mag wor den bedreven. De woordvoerder: 'Bongaards heeft beroep gedaan op artikel 22. Dat is een overgangs bepaling die toestaat dat hij toch de winkel en het horecabedrijf op het perceel mag voortzetten, binnen de begrenzing dat er maximaal 36 zit plaatsen zijn.' Volgens de gemeente heeft het Vis paleis al vaker geklaagd over het aantal zitplaatsen van de Visspeci alist. 'Van der Star is terecht bang dat Bongaards tomeloos uitbreidt. Hij heeft Bongaards voor de ver bouwing zelfs gewaarschuwd dat hij bezwaar zou maken als de tach tig zitplaatsen gehandhaafd bleven.' Bongaards kan zich van dit gesprek niets meer herinneren. 'Als dat gesprek al heeft plaatsgevonden, dan ben ik ervan uitgegaan dat Van der Star niet wilde dat ik de tachtig zitplaatsen zou uitbreiden. Niet dat het er minder moesten worden.' Het schriftelijke bezwaar van Van der Star was voor de gemeente aan leiding actie te ondernemen. Er is in januari een brief naar Bongaards gegaan waarin een dwangsom is opgelegd van €250,- per dag met een maximum van €7500.-. Deze gaat in na uitspraak van de rechter. De woordvoerder: 'Van der Star vond dit te weinig, want Bongaards verdient dat makkelijk terug. Toen ik het zag. vond ik het bedrag ook aan de lage kant.' Bongaards is vorige week naar de rechtbank geweest voor een voor lopige voorziening. Vandaag is daar uitspraak over. 'Dan zit je daar bij de rechter jezelf te verdedigen tegen over de gemeente en Van der Star. Dat is niet leuk.' De uitspraak over de dwangsom is later. Van der Star wilde niet reageren, 'Het is een zaak tussen de gemeente en Bon gaards.'

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 3