Vader en zoon optimistisch over Stolk Mechanisatie 'Ineens stond ik voor een zaal met 450 mensen' 6 Stichting Helpt' 'Texel Maas ontvangt vlinderonderscheiding 'Particuliere markt heeft ons er doorgesleurd' Texelse inbreker krijgt voorwaardelijke straf Aan ideeën toekomst raadhuis geen gebrek TEXELSE J couRANT V DINSDAG 27 MAART 2007 Frans Stolk Mechanisatie heeft nog steeds recht van bestaan, echtgenotes Marijke en Dusanka. Links medewerkers Rob va nenen eigenaren Frans en Christiaan Stolk, op de foto geflankeerd door i Heerwaarden, Vincent de Boer en Bas Kooger. De problemen in de landbouw hebben ook Frans Stolk Mecha nisatie niet onberoerd gelaten. Uit financiële noodzaak werden voor de monteurs die de afgelopen jaren met pensioen gingen geen opvolgers gezocht. Inmiddels ziet het er weer wat zonniger uit en heeft Christiaan Stolk genoeg ver trouwen in de toekomst om het bedrijf binnen twee jaar van zijn vader over te nemen. Samen heb ben ze nog besloten na ruim veer- tig jaar afscheid te nemen van het tractormerk Same en als dealer Iover te stappen naar Massey Fer guson. Vrijdag 30 cn zaterdag 31 maart houden ze open huis. Ze maken er geen geheim van een moeilijke tijd achter de rug te heb ben. Vooral de terugloop van het aantal koeienboeren speelde hun bednjf parten. 'Vroeger werkten twee van onze mensen het hele jaar in de renovatie van melkinstallaties. Maar toen had je nog meer dan honderd melkveehouders. Nu zijn het er nog ongeveer vijftig en we gaan waarschijnlijk naar een aantal van vijfentwintig. Dat merken wij natuurlijk. Gemiddeld renoveren we nog éen melkstal per jaar en eens in de paar jaar bouwen we een nieuwe. Daarin hebben we nog een maand werk voor twee man', vertelt Frans Stolk. Ook de problemen in akkerbouw en bloembollenteelt hebben Stolk niet onberoerd gelaten. 'In onze branche geldt nu eenmaal dat als het bij hen regent, het bij ons doordruppelt. Maar als ze juist weinig te besteden hebben, stellen ze de aanschaf van een nieuwe machine liever uit.' Voor de nabije toekomst is Stolk senior redelijk optimistisch. 'De laatste tijd trekken de investeringen weer wat aan. Vooral de aardappelen hebben het afgelopen jaar goed geld opge bracht. Maar het blijft afwachten, want het kan zomaar weer in elkaar zakken.' Particuliere markt Dat Stolk Mechanisatie nog steeds recht van bestaan heeft, is volgens Christiaan Stolk vooral te danken aan de particuliere markt. 'De ver koop van tuin- en parkmachines is erg belangrijk voor de omzet en heeft ons er de afgelopen jaren door- gesleurd. Die markt lijkt nog steeds te groeien. Het aantal grasmaaiers dat we verkocht hebben, is enorm. Ik moet zeggen dat we er ook veel werk van maken en de klant veel persoonlijke aandacht geven.' De verantwoordelijkheid voor het bedrijf, dat Frans in 1994 van Cebe- co overnam, wordt sinds een jaar door vader en zoon gedeeld en komt als alles volgens plan gaat binnen twee jaar bij Christiaan te liggen. Stolk junior werkt sinds acht jaar bij het bedrijf, nadat hij in 1999 de MTS had afgerond. Lange tijd was het magazijn zijn belangrijkste domein Op aanraden van zijn vader. Frans: 'Het magazijn is de beste leerplaats. Door daar mee te draaien en te ontdekken wat we er allemaal hebben en waarvoor het dient, leer je het hele machinepark kennen.' De laatste tijd houdt hij zich ook steeds meer bezig met organisatie en planning. Christiaan: 'Het is heel geleidelijk gegaan. In het begin keek ik alleen mee over de schouder van mijn vader. Na een paar jaar begon ik mijn eigen inbreng te krijgen en mee te praten over het assortiment. Nu beslis ik steeds meer alleen. Vaak wel na overleg met Frans, want het zou dom zijn om aan zijn erva ring voorbij te gaan. Bovendien is het wel zo prettig even te horen wat een ander ervan vindt.' Monteur Frans is tegenwoordig hoofdzakelijk monteur. Net als toen hij in 1964 bij Cebeco begon, toen nog gevestigd op het Wezenland, waar nu het auto- schadebedrijf van Schoenmaker is. In meer dan vier decennia werkte hij op alle plaatsen binnen het bedrijf. Na ruim twaalf jaar monteur te zijn geweest, werd hij chef van de werk plaats, om na ruim acht jaar de verkoop op zich te nemen. 'Nu is de cirkel weer rond en ik vind het heer lijk. Sleutelen is mijn hobby. Ik ben net een maand bezig geweest op het voormalige Sint Donatus. dat nu van de Raphaëlstichting is, om een melkstal met voerinstallatie voor de geitenstal aan te leggen. Hartstikke leuk werk. In je eentje, maar dat vind ik niet erg. Je wordt tenminste niet afgeleid. En ik vind het prachtig om een zo goed mogelijk systeem voor de klant te bedenken. Daar ben ik eigenlijk altijd mee bezig, want de oplossingen voor een technisch probleem bedenk ik 's avonds en 's nachts.' Dat de organisatie steeds meer in handen komt van zijn zoon, vindt Frans geen probleem. 'Je moet de verantwoordelijkheid uit handen durven geven. Als iemand niet de vrijheid heeft om fouten te maken, kan hij nooit zelfstandig worden. Ik was zeventien toen ik in mijn eentje een tractor in elkaar mocht zetten. Toen ik klaar was. reden alle ver snellingen achteruit. Dat is natuurlijk heel vervelend en soms kost het ook gewoon geld, maar dat hoort erbij, ledereen maakt fouten.' Overigens benadrukt zowel Frans als Christiaan de belangrijke rol van hun medewerkers, Rob van Heer waarden, Bas Kooger en Vincent de Boer. 'Zonder hen zouden we het niet redden. Het zijn allemaal prima jongens, die er ook geen pro bleem van maken als er 's avonds eens doorgewerkt moet worden om iets af te maken. Bovendien zijn ze flexibel. Als de één het druk heeft, helpt een ander die iets minder te doen heeft. Op die manier kun je schuiven.' Ook de echtgenotes (Marijke van Frans en Dusanka van Christiaan) zijn cruciaal. 'Ze werken allebei mee in het bedrijf en weten daardoor wat er speelt. Samen kom je tot betere ideeën. En het geeft energie als iemand begrip toont wanneer het 's avonds laat wordt, in plaats van dat ze aan je zit te trekken wanneer je eindelijk naar huis komt.' Dealer De beslissing om afscheid te nemen van het merk Same en dealer van Massey Ferguson te worden, heb ben vader en zoon met zomaar geno- De politierechter in Den Helder heeft een 40-jarige inwoner van Den Burg gisteren tot drie maan den voorwaardelijke celstraf veroordeeld. De man, schuldig bevonden aan meerdere diefstal len, is verder verplicht contact te onderhouden met de reclassering en zijn behandeling bij de Brijder -iStichting af te maken. ^et een strafblad van vijftien pagi- ;Jias leek de man een doorgewin- cnmineel, maar dat bleek mee |e vallen. Sinds 2001 was het hem -gelukt ruim vijf jaar met met politie jr justitie in aanraking te komen, p was eindelijk vrij van drugs, had Fn relatie en een woning. Boven den was hij druk met een opleiding Ir verP!eegkundige en werkte hij in verpleeghuis. Vorig jaar echter *^9 hij een terugval en greep hij fPmeuw naar drugs en drank. Vol- fiens de politierechter gebeurde dit .der invloed van stress en moei- Phvéomstandigheden. ■■Odens die terugval begon de man ÜJt Weer te stelen. Vanuit een ^WChuurtje bij een woning aan de Thijsselaan in Den Burg werden in oktober een Delfts blauw dienblad, theekastje en schaal ontvreemd. 'Wat moet je er mee', vroeg offi cier van justitie Sander Jongeling zich af. De spullen zijn inmiddels teruggegeven. Begin oktober stal de Texelaar een brommer op het Schilderend. 'Ik had die nacht twee soorten medicijnen door elkaar gebruikt en was stevig in de war. Ik werd 's morgens wakker en zag die brommer in de tuin staan. Geen idee meer hoe die daar terecht is gekomen', vertelde de verdachte ter zitting. Van de Dokter Wagemaker werd, eveneens in oktober, een platte grond gestolen. Die bevond zich in een koker op het autodek. Verder stond de man terecht voor dief stal van wat lege kratten en twee volle kratten bier De lege kratten leverde hij voor het statiegeld in bij de supermarkt. Op 17 oktober liep hij uiteindelijk tegen de lamp. De man werd aangehouden en vastge zet. De rechter-commissaris besloot kort daarop dat behandeling voor zijn verslaving beter was dan in de cel zitten. De behandeling is inmiddels in gang gezet. Ten tijde van de zitting kwam de man net terug van zijn eer ste weekendverlof. 'Het is goed gegaan, ik heb ook mijn kinderen weer gezien. Ik ben blij dat ik de stap naar de Brijder heb gezet, want ik ben nu weer op de juiste weg', verklaarde hij. 'Als straks de behandeling is afgerond, hoop ik mijn opleiding af te kunnen maken. Ik moet nog twee maanden en dan ben ik officieel verpleegkundige.' Terug naar het Texelse verpleeghuis zit er voorlopig echter met in. Zijn voormalige collega's hebben tegen zijn terugkeer gestemd, zo werd maandag duidelijk. Ook volgens Brijder gaat het goed met de man. Drugs gebruikt hij niet meer, alleen nog methadon. Daar is hij binnen een paar weken ook vanaf, als alles volgens plan gaat. 'Ik heb ook geen drugs nodig. Dat weet ik, want ik ben al eerder vijf jaar clean geweest.' De officier hield de strafeis laag: 'Ik wil u zeker een nieuwe kans geven, nu het weer zo goed gaat.' Hij eiste drie maanden voorwaardelijke cel, de behandeling afmaken en contact houden met de reclassering. Zowel advocaat H. Teunisse als de politierechter kon zich daar prima in vinden. men. Zelfs de verslaggever, die van tractoren weinig kaas heeft gegeten, wordt uitgebreid bijgepraat, bang als de Stolken zijn om maar ook maar de indruk te wekken dat ze te lichtvaardig zouden zijn geweest. Belangrijkste reden om te stoppen is dat Same het laat afweten op de Nederlandse markt. Volgens Frans en Christiaan kregen ze vorig jaar al het gevoel dat de importeur er weinig meer aan deed om het merk te promoten. 'Er verschenen geen advertenties meer voor Same in De Boerderij, onderdelen werden steeds duurder en de voorraden namen af. In sommige gevallen moest een bepaald onderdeel uit Italië komen en duurde het twee weken voor we het in huis hadden. Dat kan natuurlijk niet, zoiets kunnen wij ons klanten niet aandoen. Gelukkig heb ben we inmiddels een nieuwe leve rancier gevonden en die levert vlot.' Hun gevoel heeft hen niet bedrogen, vinden ze, want inmiddels is Same langzaam maar zeker bezig zich terug te trekken van de Nederlandse markt. 'We hebben het per ongeluk aangevoeld en op tijd de stappen gezet die nodig waren om over te schakelen.' Vooral Stolk senior gaat de beslis sing duidelijk aan het hart. 'Same hoort bij ons bedrijf. Het is altijd een populaire tractor geweest. In de goede jaren reden er zo'n 275 op Texel. Nu nog zijn het er 150. Alle bollenboeren reden Same. Ze waren goed geprijsd en hadden een versnellingsbak om veel verschil lende snelheiden mee te kunnen rijden. We hebben ook altijd Fendt verkocht, maar dat is een duurdere tractor, geschikt voor een kleiner publiek. Zelf ben ik van jongs af met Same opgegroeid, vanaf de eerste types. Ik ben ook een paar keer naar de fabriek in Italië geweest om ken nis op te doen.' Magazijn Ook in praktische zin was het geen gemakkelijke stap. 'Het magazijn is goed gevuld met onderdelen van Same Bovendien is de techniek van ieder merk anders. Je hebt gewoon vijf jaar nodig om alle kennis op te doen. De mechamsatiemarkt is in elkaar gestuiterd, de verkochte aantallen zijn veel kleiner geworden, zodat het lang duurt voor je genoeg ervaring met het sleutelen aan een ander merk hebt. Aan de andere kant krijgen we steeds meer hulp van de computer. Bij een storing sluit je het systeem van de tractor aan op een laptop en lees je op het scherm wat er aan mankeert. Daarnaast krijgen we technische ondersteuning van de hoofddealer in Noord-Holland, Hollands Noordkop.' Hoewel er niet meer dan een kleine dertig Massey Fergusons op Texel rondnjden, zeggen de Stolken er alle vertrouwen in te hebben dat ook hun nieuwe dealerschap een succes wordt. 'Het is een uitstekend merk, dat ook in prijs kan concurreren. Als dealer zullen we er alles aan doen de naam en faam over te brengen. We hebben al onze klanten een brief gestuurd, met de verzekering dat we alle serviceverplichtingen voor Same tot in lengte van jaren zullen nakomen. De meesten tonen alle begrip. Sommigen zijn juist blij dat we zijn overgestapt. Die wilden al eerder een Massey Ferguson, maar hadden voor ons toch weer voor een Same gekozen.' Open huis Vrijdag 30 en zaterdag 31 maart houdt Stolk Mechanisatie open huis. Dat doet het bedrijf jaarlijks, maar ter gelegenheid van alle veranderingen én het twaalfeneenhalfjarig bestaan wordt de show dit keer extra groots opgezet. Pronkstuk vormen vijf nieuwe Massey Ferguson-tractoren. Om boeren de gelegenheid te geven met het merk kennis te maken, blij ven twee ervan nog twee weken op Texel om mee proef te rijden. Daarnaast wordt een groot aan tal machines van gerenommeerde merken tentoongesteld. Sommige zijn al verkocht, maar worden door de nieuwe eigenaren in bruikleen afgestaan. Het betreft onder meer een schijvenmaaier van loonbedrijf Plaatsman, een rondebalenpers van de gebroeders Smit en een getrok ken spuit van de gebroeders Lap. 'Het is voor hen leuke reclame te laten zien welk materieel ze hebben. En wij hebben het voordeel dat we die machines niet van de overkant hoeven laten komen.' Particulieren kunnen volgens de Stolken hun hart ophalen met diverse tuin- en park machines, nieuw en gebruikt. Het bedrijf is vrijdag geopend van 9.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 9.00 tot 16.00 uur. Joop Rommets Over de toekomst van het raad huis zijn in het ideeënboek van bureau Witpaard meerdere stro mingen beschreven. Zowel gehe le sloop, gedeeltelijke sloop als volledig behoud wordt genoemd. Bij de laatste variant zou het raad huis moeten worden hergebruikt en dienen de gevels te worden aan gepast. 'Met name de naar de Bin- nenburg gerichte gevel zou moeten worden vervangen of zelfs in de oude staat worden teruggebracht Dan wordt het uiterlijk bedoeld van het raadhuis dat tot in de jaren zes tig in het centrum heeft gestaan. Als het tot volledige sloop komt, zou op de huidige kopeinden van het raadhuis nieuwbouw met een 'sterk publiekstrekkend karakter' moeten worden gerealiseerd. Het boek beschrijft eveneens meerdere varianten voor de kelder. Als die blijft bestaan, wordt het moeilijk ter plekke op de begane grond ruimte voor winkels, horeca en dienstverle ning te realiseren, omdat de kelder een stuk boven de grond uitsteekt Als het raadhuis tot het maaiveld zou worden gesloopt, kan er niets meer met de kelder gebeuren. Het park blijft intact. Discussiepunt is nog de vraag of het een bruisend park met sport- en speelvoorzienin- gen voor de jeugd, muziek en kunst moet worden of een park waar mensen tot rust kunnen komen. Bedoeling is in ieder geval dat het park wordt opgeknapt, beter toe gankelijk wordt gemaakt en onder deel gaat uitmaken van het rondje Den Burg. De achterkanten van het postkantoor en de meubelzaak van Oosterhof moeten 'kwalitatief wor den verbeterd', zodat ze beter bij een opgeknapt park aansluiten. Parkeren Op het gebied van verkeer wordt beschreven dat een parkeergarage een 'veelgehoorde mogelijkheid of zelfs wens' is. Volgens het boek wordt echter 'tegelijkertijd door velen geconstateerd dat Den Burg buiten het centrum voldoende par keerruimte heeft en dat er alter natieven als de ijsbaan voorhan den zijn.' Een parkeergarage zorgt volgens Witpaard ook voor een extra belasting van de Elemert als aanvoerroute en de aanleg ervan kan worden bemoeilijkt door de hoge archeologische waarde van de Groeneplaats (deels beschermd archeologisch monument). Volgens Witpaard spitst de discus sie over verkeer en parkeren zich toe op de vraag of het centrum autovrij moet worden of dat er toch op beperkte schaal auto's moe ten kunnen komen om winkels en andere voorzieningen bereikbaar te houden. Als het centrum autovnj zou worden, kan het volgens het ideeenboek als aantrekkelijk voet gangersgebied worden ingericht. Opgemerkt wordt dat de archeo logische status van een groot deel van het centrum bepalend is bij de verdere uitwerking van de plan nen. Het kan ook financiële gevol gen hebben. De presentatie van het ideeënboek begint donderdag avond om 19.30 uur. Boerenommetje in herfst in gebruik Agrarische natuurvereniging De Lieuw hoopt in het najaar het Boe renommetje bij Oosterend in gebruik te kunnen nemen. De benodigde vergunningen zijn inmiddels aan gevraagd en met enkele betrokken boeren loopt nog overleg. De geld prijs van €3000,- die De Lieuw won, wordt waarschijnlijk in informatie voorziening of een zitje langs de route geïnvesteerd. Volgens Cees Bakker, bestuurslid van de Lieuw, wordt het ommetje ongeveer 5,5 kilometer lang. Het is nu in de race voor een landelijke prijs waarvan de finale donderdag 5 april wordt gehouden. Het Boerenommetje is een initiatief van onder meer Arjen Trap. de dorpscommissie van Oos terend en De Lieuw. I Tel. 32 90 20 ABN-Amro 55 31 16 088 Cees Maas (63) uit Den Burg heeft zaterdag tijdens de Landelijke Vlinderdag de Gouden Vlinder ontvangen. Een onderscheiding van De Vlinderstichting voor men sen die zich buitengewoon heb ben ingezet voor vlinders. Maas wist van niets. 'Ineens stond mijn naam levensgroot op het scherm voor een zaal met 450 mensen.' Zijn interesse voor vlinders ontstond door een werkstuk voor school van zijn inmiddels volwassen dochter. 'Ik hielp haar met de opdracht. Daarna is het langzaam gegroeid. Ik begon over vlinders te lezen, bestudeerde ze en zette ze op.' Waarom het insect hem zo fasci neert, weet hij zelf eigenlijk ook niet. 'Het is gewoon een leuk beest. De één interesseert zich voor vogels, ik voor vlinders. Ik vind het leuk om het hele proces van rups naar vlinder te volgen. Daarom kweek ik ze ook.' Van april tot oktober loopt Maas wekelijks één van de vijf vlinder- routes (Hoge Berg, De Waal, paal 9, de Mars en Hoornderweg) op het eiland om ze te tellen. Het zijn routes van één kilometer. 'Als het druk is, dan loop je zo maar ander half uur. Op een goede dag tel je vijftien verschillende soorten. Het aantal vlinders dat je ziet, kan wel in de honderden lopen.' De route Hoge Berg is er al vanaf 1980. 'Het is belangrijk dat er langere tijd wordt geteld. Pas dan kun je iets zeggen over de vlinderstand.' Naast het tellen geeft hij ook pre sentaties op scholen. 'Het is heel belangrijk om kinderen kennis te laten nemen van insecten. Het zijn belangrijke indicatoren voor hoe het met het milieu is gesteld.' Het gaat wereldwijd slecht met de vlinder stand. 'Ze verdwijnen in rap tempo. Vooral op het westelijk halfrond.' Over de gemeente Texel is Maas daarentegen wel te spreken. Eén keer per jaar gaat hij, samen met andere milieuorganisaties, met de gemeente om tafel om te praten over berm- en plantsoenbeheer. 'De vorige keer vroeg ik om meer vuil bomen te plaatsen voor de citroen vlinder. Hadden ze er net toevallig driehonderd geplaatst. Onder meer voor de citroenvlinder.' Soms wordt hij door de bibliotheek gevraagd een tentoonstelling te organiseren en namens De Vlinder stichting staat hij op natuurmarkten op Texel. In 2003 verscheen het boek Vlinderen over Texel van zijn hand. met illustraties van Sytske Dijksen-Overbeeke. Daarnaast heeft hij op Texel meegewerkt aan het onderzoek van de stichting naar de Grote Parelmoervlinder en de Duin- parelmoervlinder en de opkomst van het Groentje, waarvan in 1996 de eerste melding op Texel kwam. Ook verzorgt hij een paar keer per jaar het programma Natuurwijzer op Radio Texel. 'We gaan dan lek ker babbelen, maar draaien ook muziek. Bijvoorbeeld de Verdronken vlinder van Boudewijn de Groot.' Jan Hin uit Den Burg tipte de stich ting over de verdiensten van Maas. Zijn vrouw Toos Maas: 'Ik werd door hun gebeld of mijn man het leuk zou vinden om daarvoor in aanmerking te komen. Dat vindt hij' prachtig, zei ik.' Probleem was dat het op zou vallen als zijn vrouw mee zou gaan, omdat zij de interesse van haar man niet deelt. 'Ik heb hem van te voren wel een beetje aangespoord om naar de kapper te gaan en mooie kleding aan te doen, maar niet te veel, anders zou het opvallen.' Maas schrok zich wezenloos toen hij tijdens de bijeenkomst doorkreeg dat hij werd onderscheiden. 'Er ver scheen eerst een vage foto van mij op het scherm die steeds duidelijker werd en ze vertelden over mij Ik dacht: knjg nou wat.' Maas wilde wel wegkruipen in zijn stoel. 'Er waren zo veel mensen. Toen moest ik een dankwoord houden wat ik niet had voorbereid. Ik was snel klaar. Maar nu ben ik ontzettend trots.' Maas ontving een oorkonde, een gouden speldje en een bos bloe men. 'Toen ik gisterochtend bene den kwam. lag er opeens een vlin der op de vloer. Ik denk dat die in de bos bloemen heeft gepopt en is uitgekomen. Toevallig hè?' De vlinder bewoog bijna met en daarom bewaart Maas het dier in een afgesloten potje in de koelkast. 'Dat is om de stofwisseling omlaag te brengen. Vergelijk het maar met beren die in een winterslaap zijn.' Zijn vrouw vindt het niet erg dat hij de vlinder in de koelkast bewaart. 'Zo lang het maar afgesloten is. Dat er niet ineens een vlinder bij een stukje kaas zit', verteit ze lachend. m Cees Maas Gouden Vlinder Cees Maas is zaterdag onderscheiden voor zijn inzet voor de vlinder op Texel.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5